Komentowana treść: Wieści z AmiWest 2020
[#61] Re: Wieści z AmiWest 2020

@Drako^BB, post #59

Czyli miałem racje ... ,że poległ w kwestii sterownika grafiki 2D/3D dla RadonHD, R9, RX.
[#62] Re: Wieści z AmiWest 2020

@Amig_OS, post #61

No porostu ich nie napisał więc jak miał polegnąć nad czymś czego nie ruszył ?
[#63] Re: Wieści z AmiWest 2020

@michal_zukowski, post #50


michal_zukowski
W odpowiedzi na #47
Nie wiem kto napisal uboota dla AmigaONE XE? A ty wiesz?


https://www.hyperion-entertainment.com/index.php/news/1-latest-news/85-new-amigaone-firmware-available

--------------------------------------------------------------
New AmigaOne firmware available
--------------------------------------------------------------

Leuven, Belgium - October 6th 2004.

In preparation for the upcoming update of Amiga OS 4.0, Hyperion Entertainment is pleased to announce the immediate availability of the much improved U-Boot 1.1.1 for AmigaOne SE and XE motherboards.

New features include:

Support for multiple graphics cards. At this time the last graphics card (usually the AGP card) is used for primary display. Later versions will include an option to choose.
Support for booting off a Silicon Image 0680 IDE controller. This feature has to be selected manually at the moment, by entering setenv ide sii from the U-Boot shell.
New CPU support: IBM PowerPC 750GX is now fully supported.
A problem has been fixed that made the U-Boot environment settings unavailable when rebooting from Linux.
Support for LBA48 IDE Drives, i.e. you can now boot off drives that are bigger than 160 GB.
Support for the new Second-Level Bootloader (that can boot Linux besides AmigaOS), to be distributed with the upcoming AmigaOS 4 update.
Numerous bug fixes and improvements.

The new U-Boot will be required for the upcoming update of Amiga OS 4.0, to be released shortly to registered AmigaOS 4.0 pre-Release owners.

The download is available in our Downloads section.

Notice: U-Boot is licensed under the GNU General Public License. You can find a copy of the GPL here
---------------------------------------------


Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 19:39:35 przez Amig_OS
[#64] Re: Wieści z AmiWest 2020

@MUFA-amigaone-pl, post #60

Konkurencja niestety względem zachowania jest daleko w tyle za developerami AmigaOS. Ja nie jestem żadnym developerem, ani nikim znacznym, zwykłym forumowiczem, więc mogę sobie pozwolić na więcej. Natomiast nie przypominam sobie by ktokolwiek z developerów, wysuwał jakieś publiczne zarzuty w stronę niebieskich. Z drugiej strony były zarzuty o piractwo w sprawie MUI i czegoś tam jeszcze, zawsze najpierw wysuwane publicznie, nie wyjaśniane u źródła drogą bezpośredniej korespondencji. Były jakieś drwiny, choćby tylko  świeże sprawy z tego miesiąca, że nie umieją skompilować U-Boota ze strony Rzookola, nieco wcześniej, Jaca sobie drwił że nie potrafią zrobić nowszego GCC niż 8+ i tak dalej.

Niestety ale oni mają jakieś kompleksy, cały czas 20 lat powtarzają że znaczek nie ma znaczenia, ale widać że gdzieś tam w podświadomości oryginał znaczenie ma, widać że wyłazi ta niższość kiedy to nie mogą się powstrzymać od wbicia szpilki w "oficjalsów" To zupełnie inaczej niż w przypadku developerów AmigaOS 4, którzy traktują MOSa i wszystko co się tam dzieje jak powietrze i w ogóle nie odnoszą się to nich, czy to uszczypliwie czy z podziwem, czy jakkolwiek.

Jeden jedyny raz jak pamiętam, gdy ktoś się odniósł do nich i to też nie publicznie a na betaliście, to właśnie przy okazji jakichś tam oskarżeń o piractwo. Gość od nas jak twierdzi pisał do gościa maile by się dogadać w sprawie użycia jakiegoś tam elementu, ale niebieski nie raczył odpisywać, tylko zaraz wyskoczył na Morphzone z publicznymi oskarżeniami. A komentarz człowieka od nas, był tylko taki że to jest jeszcze jeden dowód na to iż współpraca jest całkowicie niemożliwa i to tyle co pamiętam przez ponad 9 lat betatestów.


Jeśli pozwolisz odniosę się do tego nieco lakonicznie, nie dlatgo, że bez sensu jest roztrząsanie tego wszystkiego i sprawdzanie jak to było i dalsze licytowanie, ale wiesz:

Zdaje się po prostu tak jest, że my forumowicze lubimy się pościerać i jak jest woda na młyn to mielemy. To z pewnością się nie zmieni i nie zaczniemy nagle głaskać się po jajkach, mam nadzieję ;)

Koncentrując się na sytuacji z U-bootem - tutaj współpracę jednak udało się stworzyć i nie odrazu doszło do wystąpień publicznych. Bigfoot nie jest nastawiony wrogo jak sam powiedział. W tym akurat przypadku developerzy AmigaOS4 dość słabo wypadli.
[#65] Re: Wieści z AmiWest 2020

@Amig_OS, post #63

Dalej nie wiem, kto go napisał. Widzę tylko, że został opublikowany przez Hyperion.
[#66] Re: Wieści z AmiWest 2020

@MUFA-amigaone-pl, post #60

Jaca sobie drwił że nie potrafią zrobić nowszego GCC niż 8+ i tak dalej.


Mufa, ty nic nie rozumiesz. Sam AmigaOS4 pewnie może mieć i Gcc9 czy Gcc10 i ty sobie bedziesz mogl na X5000 i X1000 skorzystać. Natomiast Gcc9+ NIE MA WSPARCIA DLA PROCKA Z TABORA. Rozumiesz to? Jak coś będzie wymagało Gcc9 TO NIE SKOMPILUJE SIE DLA SPE. Będzie działało na emulacji FPU i mówimy tu o najnowszym sofcie czyli np. przeglądarce.
[#67] Re: Wieści z AmiWest 2020

@Drako^BB, post #62

Poległ także na napisaniu ProTrackera i programu do wizualizacji notowań GPW. Napisanie klonu Wiedzmina3 na kalkulator Bolek także nie poszło po jego myśli. Nie wiem po co taka osoba była głownym programistą Uboota dla X5000
[#68] Re: Wieści z AmiWest 2020

@michal_zukowski, post #66

mówimy tu o najnowszym sofcie czyli np. przeglądarce.


Super Uboot na nic gdy mamy wykastrowaną obsługą radeonów i brak multicore - tzw.wyższe priorytety bigfoota.

A1222 Plus poratuje się multicore, sprzętowa akceleracją wideo, emulacją FPU ... i ... fajną ceną.


Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 02:31:01 przez Amig_OS
[#69] Re: Wieści z AmiWest 2020

@Amig_OS, post #68

Niby nie powinienem ale:
- nic nie jest wykastrowane, mozna by powiedziec ze macie wykastrowany opengl, przegladarke...tylko po co. Sa rzeczy ktore nie sa priorytetami i tyle
- narazie nic nie ratuje projektu A1222, sprzetu dalej nie ma. Multicore tez nie ma, MorphOS wyswietla dane o procesorach juz od niepamietnych czasow. Jest akceleracja wideo, tak jest, dla wybranych. No ale tu jest potwierdzenie. Co do fajnej ceny to poczekajmy.
[#70] Re: Wieści z AmiWest 2020

@Amig_OS, post #68

Nie wiem czy udało ci się przeczytać posta bigfoota ze zrozumieniem, ale tam jest fragment o multicore w MorphOSie NG.
[#71] Re: Wieści z AmiWest 2020

@michal_zukowski, post #44

Za dawnych czasów nie miałem się okazji nauczyć starego OpenGL.
Szkoda rezygnować z w miarę nowego w zasadzie po nic.
Nawet jak se tylko coś tam od czasu do czasu dziubię.
[#72] Re: Wieści z AmiWest 2020

@swinkamor12, post #71

No to teraz wytłumacz wszystkim dlaczego na AmigaOS4.x, który ma obsługę nowy kart graficznych nie wyszedł jeszcze Doom3 sprzed 15 lat?
[#73] Re: Wieści z AmiWest 2020

@michal_zukowski, post #72

DOOM 3 mnie nie interesuje.
Ja chcę się od czasu do czasu pobawić 3D na Amidze.
Coś tam kiedyś robiłem z nowym OpenGL z shaderami.
Po co mam instalować MOS który ma tylko OpenGL 1.x,
skoro mogę używać Amiga Os 4.1 który ma te OpenGL z shaderami?
[#74] Re: Wieści z AmiWest 2020

@swinkamor12, post #73

No właśnie to "ma te OpenGL z shaderami"

Blender na AmigaOs4.x ma działające shadery czy w systemie z obsługą shaderów z jakiegoś dziwnego powodu nic nie ma obsługi shaderów prócz 3 gier i jednego utilka? Co to moze być za dziwny powód? Ktoś, coś?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 13:22:31 przez michal_zukowski
[#75] Re: Wieści z AmiWest 2020

@MUFA-amigaone-pl, post #48

Wiem że bawię się klamotami. Bo to lubię.
Za mojego Powermaca G5 2x2 GHz z 4 złączami PCIex dałem 18 funtów.
Musialem się tylko pofatygować po odbiór.
Dodałem do tego 8 GB RAM, oraz Radeon X1950 Pro 512 MB.

I uwierz mi na słowo, że dostępny soft na sprzęty NG działa i mnie i u ciebie tak samo.
Po prostu jest taka słaba baza oprogramowania że Twój sprzęt nie ma na czym błysnąć.
A ja mam bazę gier potężną, starych i fajnych choć pod Mac OS 10.5.8

Twoj sprzęt szybciej się starzeje nie mając nic nowego, a to nie jest mile.
Ja wydałem przysłowiowe zaskórniki na browca i to lubię.
Sprzęt działa i daje mi frajdę.
[#76] Re: Wieści z AmiWest 2020

@michal_zukowski, post #74

Dalej nie dociera.
Chce się pobawić 3D na Amidze.
Za dawnych czasów nie miałem się okazji nauczyć starego OpenGL.
Po co se na siłę utrudniać życie używając systemu który ma tylko stary OpenGL skoro mogę używać takiego z nowym OpenGL.
[#77] Re: Wieści z AmiWest 2020

@swinkamor12, post #76

Jak się chcesz pobawić w pełni nowszym OpenGLem to przecież jeszcze musisz poczekać bo to co jest na AmigaOs4.x jest nieukończone. Nawet jest wątek na amigans.net o tym. Komu ty mydlisz oczy?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 16:39:54 przez michal_zukowski
[#78] Re: Wieści z AmiWest 2020

@stefkos, post #69

Niby nie powinienem ale:


Zdecydowanie nie powinieneś, bo próbujesz robić idiotów z czytelników i waszego niebieskiego guru. Bo jak jeśli nie za postępowanie skrajnie idiotyczne należałoby uznać przeportowanie systemu i na X5000, a jednocześnie przesunięcie priorytetów w ten sposób by przez kilka następnych lat nie oprogramować podstawowej rodziny kart graficznych? Tylko idiota przeniósłby system, jednocześnie robiąc wszystko by nikt go nie używał. To się kupy nie trzyma. Ja jednak Bigfoota nie mam za idiotę, czytelników także, więc napiszę to co nakazuje logika. Na pewno chciał to zrobić chociażby po to by potencjalnie odebrać użytkowników AmigaOS 4. Zapewne przypuszczał że pójdzie mu to szybko, ale nie wyszło, więc odłożył to ad acta być może na kiedyś, kiedy będzie miał czas (a same karty, a być może i sam komputer nie będą już wówczas produkowane). Cóż nie dał rady tego zrobić, poległ, tak czasami bywa i robienie z niego jakiegoś boga, który pstryknie i ma sterowniki, ale nie chce na razie tego robić bo ma taki kaprys i woli robić co innego tylko Was ośmiesza.

MorphOS wyswietla dane o procesorach juz od niepamietnych czasow.


Jako betatesterowi systemu od nieudaczników, niezręcznie mi pouczać developera ze świetlanego i znamienitego grona fachowców z MOStemu. Jednak nieśmiało napoknę że tu nie chodzi o "wykrywanie", takie jak od 2011 roku widać w przypadku AmigaOS 4 np. wtym docku:

tylko o rzeczywiste włączenie dodatkowych rdzeni do systemu i ich faktyczną detekcję przez dostępny software. Tak że na przyszłośc dobra rada nie chwal się takimi błahostkami, które my mieliśmy na kilka lat wcześniej zanim w ogóle ktokolwiek pomyślał o przepisaniu MOSa na komputer, który ma więcej niż jeden rdzeń. Ogólnie dla Twojej wiadomości to BigFoot powiedział że w temacie multicore jesteście w czarnej d..., bo tak wprost należy czytać te gładkie i poprawnie politycznie zdanie "opracowałem multicore, ale wprowadzenie go do ABoxa to inna bajka".

mozna by powiedziec ze macie wykastrowany opengl


My mamy OpenGL 20 lat do przodu przed Wami. Poza tym nic się nie zmieniłeś i jesteś rasowym przedstawicielem niebieskiej społeczności. Już Ci nie raz to pisałem przy okazji Twoich "gratulacji", że ja dziękuję za gratulacje w stylu: "naprawdę szczerze gratuluję, to super że macie rzecz X, Y, Z, ale w rzeczywistości jest to jest słabe", czy "fajnie że macie openGL, ale on jest wykastrowany".

przegladarke


No tak, ale przynajmniej jako tako obsługuje drugą najpopularniejszą stronę świata zaraz po wyszukiwarce Google, czyli YT. Trochę niefajnie jest mieć nowoczesną przeglądarkę, która nie obsługuje drugiej strony świata, popularniejszej nawet od FB. No ale ja pomimo to obiektywnie uznaję że macie przeglądarkę lepszą, Jak pewnie wiesz mimo iż powstało na jej temat kilka newsów, wątków na forum itp. nie staram się wbijać szpileczek. Nie staram się też na siłę gratulować, bo mówiąc szczerze nie interesuje mnie to kompletnie, jak i cały system MOS. No ale jak mnie to nie interesuje i nie będę używał, to po co mam się wcinać pod newsami opatrzonymi niebieskim motylkiem i pisać że to jest wykastrowane czy używać innych epitetów. Tym się różnimy, bo ty jak zwykle nie odmówiłeś sobie "przyjaznego" komentarza pod czerwonym newsem. Co innego U-Boot, tego niestety muszę używać, więc jak Twój guru coś spapra, to będę o tym pisał.
[#79] Re: Wieści z AmiWest 2020

@michal_zukowski, post #74

Blender na AmigaOs4.x ma działające shadery czy w systemie z obsługą shaderów z jakiegoś dziwnego powodu nic nie ma obsługi shaderów prócz 3 gier i jednego utilka?


Do Blendera to potrzeba nie tylko GL, ale i innych rzeczy np. nowszego Pythona. Poza tym naśladując klasyków można by rzec że autor amigowego portu Blendera ma teraz inne priorytety bo przepisuje nam ImageFX.

A co do tych "trzech gier i utilków", to widzę że chyba będę musiał popełnić jakiegoś nowego artka, lub zrobić jakiś film, by uzmysłowić laikom podobnym Tobie ile w rzeczywistości tego jest. I zapewniam że sukcesywnie będzie przybywać, zbliża się koneic roku, a to tradycyjny czas żniw i z tego co wiem to już się robią kolejne wartościowe rzeczy z poza zasięgu i możliwości Morphosa.
[#80] Re: Wieści z AmiWest 2020

@michal_zukowski, post #70

Nie wiem czy udało ci się przeczytać posta bigfoota ze zrozumieniem, ale tam jest fragment o multicore w MorphOSie NG
.

My mówimy o X5000, Uboocie i multicore wMorphOSie a nie o NIEISTNIEJĄCYM systemie MorphOSNG który Bigfoot określił jako nawet nie DEMO. Pogadamy za 10 lat jak go ukończy.
Zresztą po co komu kolejna płyta PCeta z UAE :)

Więc SAM czytaj ze zrozumieniem.

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 17:13:43 przez Amig_OS
[#81] Re: Wieści z AmiWest 2020

@MUFA-amigaone-pl, post #79

Miejmy nadzieje, że bedzie przybywać, gdyż jest trochę softu co ma shadery i na MorphOSie nie pójdzie, a z dużą szansą na AmigaOS4.1.x pojdzie. Ja temu nie przeczę i fajnie, że AmigaOS4.x ma jakąś rzecz lepszą od MorphOSa. Chętnie zobaczę film o oprogramowaniu wykorzystującym shadery dla AmigaOS4.x. Jak na razie kojarze z trzy gry i utilek.
[#82] Re: Wieści z AmiWest 2020

@michal_zukowski, post #77

Nigdzie nie pisałem że OpenGL na Amiga OS 4.1 jest jakieś wypasione.
Ale jest to przynajmniej choć trochę podobne do OpenGL
jakiego używa reszta świata od jakiś 15 lat.
[#83] Re: Wieści z AmiWest 2020

@Amig_OS, post #80

Pokazany MorphOS NG rok temu w Niemczych vs. zapowiedzi ExecaNG na ślajdach. Proszę, oczekuję lepszego poziomu trollodyskusji.
[#84] Re: Wieści z AmiWest 2020

@MUFA-amigaone-pl, post #78

Trochę niefajnie jest mieć nowoczesną przeglądarkę, która nie obsługuje drugiej strony świata, popularniejszej nawet od FB.

Hmmm, rozumiem, że po 10 latach w końcu macie support dla filmów pod youtubem i w końcu możecie się czymś pochwalić, ale pamiętaj, że Odyssey morphosowe ma także ten support, lepszy niż Odyssey z OS4, a znając Jacę i Wayfarer będzie miał w tym roku support do wideo, może nawet do WebRTC (jesli predkosc procka pozwoli) o czym wy możecie tylko pomarzyć.

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 17:56:09 przez michal_zukowski
[#85] Re: Wieści z AmiWest 2020

@MUFA-amigaone-pl, post #78

w temacie multicore jesteście w czarnej d..., bo tak wprost należy czytać te gładkie i poprawnie politycznie zdanie "opracowałem multicore, ale wprowadzenie go do ABoxa to inna bajka".


Co innego gdy program widzi dodatkowe rdzenie, a co innego gdy je wykorzystuje i normalnie bez zwieszek i innych problemów pracuje. AmigaOS 4 odziedziczył dużo naleciałości po AmigaOS 3.x, które skutecznie utrudniają działanie multicore, dlatego na razie nie działa jeszcze prawie nic, bo prawie wszystko korzysta z jakichś tam konfliktowych funkcji.


To gdzie Wy jesteście?



Ps.
faktyczną detekcję przez dostępny software

Starsze aplikacje wykrywają dodatkowe rdzenie procesora

Nie ma czegoś takiego, to są Twoje dyrdymały (jak Ty to nazywasz).


W docku to masz wykrywanie czujników temperatury a nie rdzeni CPU.





Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 18:13:45 przez ede
[#86] Re: Wieści z AmiWest 2020

@michal_zukowski, post #83

Ja tylko przypomnę że jak łatwo znaleźć w necie MOS na AMD64 był zapowiadany już w 2011 roku.
[#87] Re: Wieści z AmiWest 2020

@swinkamor12, post #86

[#88] Re: Wieści z AmiWest 2020

@ede, post #85

Nie ma czegoś takiego, to są Twoje dyrdymały (jak Ty to nazywasz).


Przynajmniej 47 forumowiczów z AmigaOne.pl, którzy zobaczyli udostępnionego przeze mnie graba prezentującego właśnie dokładnie coś takiego pozwoliłoby sobie z Tobą niezgodzić. Dyrdymały to sobie wyobrażał Bigfoot, bo ja faktycznie nie mam dostępu do nowszego U-Boota, tylko do tego oficjalnego (znaczy nowszego niż publiczny, ale i tak takiego sprzed maja 2020, kiedy to według Bigfoota zwrócili się do niego o źródła).

Wiem co widzę u siebie na kompie, a co jest dyrdymałami zrodzonymi w umysłach ludzi, którzy tego widzieć nie mogą.
[#89] Re: Wieści z AmiWest 2020

@michal_zukowski, post #87

Był musisz się bardziej postarać przy szukaniu.
[#90] Re: Wieści z AmiWest 2020

@swinkamor12, post #89

Daj linka, jak widzisz dalem czasookres calego 2011 roku i nie widać, a nie mam w głowie wszystkich urli z 2011 roku. Mam wszystkie z 2012 i część z 2016 ale z 2011 jednak nie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem