Komentowana treść: Wieści z AmiWest 2020
[#31] Re: Wieści z AmiWest 2020

@Amig_OS, post #28

Koniec dyskusji to będzie jak Steven powie co tam namieszał i ew. zrobi to jak należy. Te zmiany w firmware w cale nie muszą wykluczać możliwości uruchomienia MorphOS tylko spowodować niespodziewane, przykre konsekwencje w używaniu systemów operacyjnych na tym sprzęcie (nie tylko MorphOS).




Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 10:07:10 przez ede
[#32] Re: Wieści z AmiWest 2020

@Jacek Piszczek, post #24

With a team full of people who can't even compile U-Boot


Żal patrzeć.

cd u-boot
make x5000_defconfig
CROSS_COMPILE=powerpc-linux-gnu- ARCH=powerpc make


To w zasadzie wszystko co powinno być potrzebne by zbudować U-Boota dla x5000. A tak przynajmniej to wygląda dla wspieranych urządzeń.
[#33] Re: Wieści z AmiWest 2020
Żeby to się tak nie skończyło jak z Catweasle-m, projekt od wielu lat nie jest rozwijany, a nie upubliczniono go na jakiejkolwiek licencji(choćby tylko do prywatnego użytku).
[#34] Re: Wieści z AmiWest 2020

@pgru2, post #33

Mi skojarzyło się z sytuacją PowerUP/WarpUP chociaż może nie koniecznie trafnie bo tu nie znam/nie znałem szczegółowo faktów. Tyle o ile dla mnie jako użytkownika PPC w Amidze nie było to fajne do końca.
[#35] Re: Wieści z AmiWest 2020

@ede, post #34

Bardzo fajną genezę tego skąd i dlaczego wziął się WOS można znaleźć na stronie samego autora, Samo Jordana. "Wojna" pomiędzy zwolennikami PUP <-> WOS po przeczytaniu informacji tam zawartych nabrała w mojej głowie zupełnie innej perspektywy.

http://www.sam-jordan.ch/index.htm
http://www.sam-jordan.ch/software.htm

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 14:08:49 przez Lokaty
[#36] Re: Wieści z AmiWest 2020
Jako użytkownik AmigaOS na X5000 bez cienia najmniejszego żalu i z przyjamnością zobaczyłbym U-Boota, który miałby lepsze ficzersy np. czas bootoowania po twardym resecie zmniejszyłby się o 300%, gdyby to miało odbyć się kosztem braku możliwości uruchomienia MOSa, którego i tak nie używam. Ponieważ pewnie ponad 90% innych użytkowników X5000 też nie używa MOSa, to pewnie poza paroma krzykaczami, którzy już teraz biją pianę na zapas nikt by nie płakał.

Zważywszy że nie pierwszy już raz ludzie z MOSTeamu zarzucają ekipie czerwonych kłamstwo i nieudacznictwo, warto przypomnieć że w kwestii X5000 od samego początku stale posługują się kłamstwem, które wynika z ich nieudacznictwa. Nie ma żadnego wsparcia MOSa dla X5000, jak chwalą się na swej stronie, ponieważ w żadnej oficjalnie sprzedawanej Amidze One X5000 nie znajdziemy kart graficznych typu Radeon X1950. Tak więc mowa o Morphosie dla X5000 jest kłamstem, bo prawdą jest jedynie fakt istnienie Morphosa dla płyty głównej Cyrus i nie zmieni się to dopóki nieudacznikom nie uda się w końcu skompilować sterownikow dla kart graficznych stojących w specyfikacji X5000.

Nie wiem jaka jest wytrzymałość PCI-e, ale wiem że nie były to gniazda projektowane tak jak np. USB by coś z nich wyciągać i wkładać po parę razy na dzień. Fakty są takie że przeciętny user PC, albo nie zmienia karty graficznej nigdy, albo raz może dwa w przeciągu życia danej płyty głównej. Mimo to, jako człowiek prowadzący kiedyś serwis pecetów, uszkodzone gniazda grafiki na płytach widywałem. Nie wiem być może w przypadku X5000 nic by się nie stało nawet i w przypadku wymiany kart graficznych co dzień przez 365 dni w roku, ale po co kusić los, to przecież nie jest mobo za 50 euro.

Jakiś użytkownik AmigaOS 4, skuszony ciekawością uruchomienia MOSa przełoży grafikę, może uda mu się raz, może 10, może 20, a po 21 wymianie, czegoś nie dociśnie, zapomni wyłączyć zasilacza itp., coś się sfajczy i będzie jednego usera AmigaOS 4 mniej a do tego kolejna, wartościowa, unikatowa Amiga pójdzie na złom.

Choćby z tego powodu, wyłączenie wsparcia dla MOSa, przynajmniej do póki używanie tego systemu będzie wymagało ciągłej wymiany kluczowych podzespołów, byłoby posunięciem racjonalnym i słusznym. No ale niestety tak nie będzie Trevor napisał że używa sobie MOSa na X5000 020, no bo kto bogatemu zabroni, skoro na lepszej X5000 040 może używać sobie AmigaOS 4. No cóż szkoda.
[#37] Re: Wieści z AmiWest 2020

@MUFA-amigaone-pl, post #36

Po pierwsze Trewor bada sobie co potrafi MorphOS, a w czym nie domaga Amiga OS 4x.
Po drugie nie tylko bogatego stać na obie maszyny 020/040 nowego typu PPC.
Po trzecie Morph OS nie powiedział jeszcze że ostatnia karta to X1950.
Po czwarte tylko nieudacznik nie umie podmienić karty grafiki w złączu PCIex, sam to robię kilka razy na dzień w moim Power Macu G5 i DZIAŁA !! Chyba że w X5000 są jakieś chińskie złącza niskiej klasy.

Po piąte wątpię aby MOSTeam posługiwał się kłamstwem, bo po co...
[#38] Re: Wieści z AmiWest 2020

@MUFA-amigaone-pl, post #36

Drogi użytkowniku AmigaOS na X5000, nieładnie poleciałeś z inwektywami, co najmniej jakbyś już miał nowego U-Boota i dema multicore (choć z tej wypowiedzi wynika, że nie masz). Coż czekamy na kolejny news o działającym multicore, wszakże już blisko.
[#39] Re: Wieści z AmiWest 2020

@MUFA-amigaone-pl, post #36

Jest jeszcze jedna kwestia - w markowych komputerach można z powodzeniem używać dwóch kart graficznych w dwóch slotach PCIe, bez żadnego wyciągania i przekładania. Ot, nVidia do OSX, a Radeon do MorphOSa.
[#40] Re: Wieści z AmiWest 2020

@recedent, post #39

Właśnie w tej chwili tego dokonałem.
nVidia 6600 w ostatnim PCIe x4 i piszę teraz z TenFourFoxa na Mac OS 10.5.8
A dla MorphOSa 3.14 Radeon X1950 Pro.
Dwa niezależne kable do TV pod HDMI i tylko pilotem wybieram co ma wyświetlać.
MorpH OS leci od razu. Mac OS z Altem.
Jedyna wada jak na razie to że GeForce zajmuje mi slot.
Ale jak kupię kartę zgodną dla obu systemów to go zwolnię. Zapewne będzie to macowy HD Radeon.
[#41] Re: Wieści z AmiWest 2020

@MUFA-amigaone-pl, post #36

Ale mufa!!!, bez takiego zacietrzewienia proszę, to kulturalny portal

Wchodzimy więc na stronę MorphOS Teamu: https://www.morphos-team.net/hardware i czytamy
AmigaOne X5000 (1)
(1) R7 250, R7 260 and HD78x0 graphics cards are not supported.

Więc po pierwsze zarzucasz nam kłamstwo, a jak widać łatwo zweryfikować, że MorphOS Team nie oszukuje, nie kłamie. Wszystko jest na stronie. Przeprosisz za pomówienie?


s i nie zmieni się to dopóki nieudacznikom nie uda się w końcu skompilować sterownikow dla kart graficznych stojących w specyfikacji X5000.


Skompilować? Przecież muszą zostać wpierw napisane, a nie zostały napisane bo MorphOS NG ma wyższy priorytet. W domu wegetarianina też byś się nabijał, że nie ma mięsa w lodówce? Przecież to bez sensu.

Poza tym chcę żebyś coś zrozumiał, głównym programistą zmian Firmaware dla Amigi X5000 był Bigfoot z MorphOS Teamu, mam nadzieje że to jest zrozumiałe. Mam nadzieje, że zrozumiałeś też, że po prośbie Trevora przekazał źródła. Natomiast ExecNG team nie potrafił ich skompilować więc poproszono Bigfoota o pomoc. Bigfoot wykonał pracę i przygotował środowisko (wirtualna maszynę), żeby ExecNG team mieli wszystko w jednym miejscu i mogli zacząć pracę nad Ubootem. Inaczej nie daliby rady, a wy nie mielibyscie multicpu w OS4. Pomawianie kogoś takiego o nieudacznictwo jest średnio dobrym pomysłem.

Warto także przeczyatać post Amigakitu:
https://morph.zone/modules/newbb_plus/viewtopic.php?forum=11&topic_id=12995&post_id=147667&viewmode=flat&sortorder=0&showonepost=1

Oficjalny firmware dla X5000 jest w pełnej gestii bigfoota, a ExecNG Team jest wersją nieoficjalna, niewspieraną przez Amigakit

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 17:37:55 przez michal_zukowski

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 17:38:09 przez michal_zukowski
[#42] Re: Wieści z AmiWest 2020

@recedent, post #39

Dale nie rozumiem dlaczego ludzie męczą się z dwoma kartami zamiast wpakować bios OF do XT1950XT i mieć jedna karte dla OSX i MorphOSa. Szczególnie, że X1950XT daje niezle przyspieszenie pod OSX
[#43] Re: Wieści z AmiWest 2020

@recedent, post #39

Cała ta zadyma z firmware to takie szukanie na siłę problemu tam gdzie problemu nie ma.
Mam Amige 500 1 GHz. MOS uruchomiłem na niej 2 razy.
Nie warto używać, jak do Amiga OS 4.x są sterowniki do dużo lepszych kart graf.
Do MOSa najlepiej kupić se mm małe fajne ciche tanie a OpenGL i tak 1.x.
[#44] Re: Wieści z AmiWest 2020

@swinkamor12, post #43

Jak często korzystasz w takim razie z oprogramowania wymagającego dużo lepszych kart graficznych? Częsciej niż raz na rok?
[#45] Re: Wieści z AmiWest 2020

@michal_zukowski, post #41

Jak mam mieć słabe firmware oficjalne, to wolę lepsze nieoficjalne. Jak sam zauważyłeś nie ma problemu, firmware jest na karcie SD. Szczerze powiedziawszy, to ja już wiosną 2018 roku, razem z X5000 dostałem dwie karty SD z dwoma różnymi wersjami firmware.

Tak więc choć szczerze wątpię by cokolwiek miało się potwierdzić z tych idiotycznych teorii wygłaszanych przez zazdrosną konkurencję na MZ, to gdyby kiedyś czysto hipotetycznie tak się złożyło że można by pobrać jakiś nieoficjalny firmware bez obsługi MOSa, ale za to choćby w 1% przyspożyło mi to komfortu na innych polach, to ja takie firmware biorę w ciemno.

Priorytetów ExecSG team ma kilka, nie tylko multicore i była o tym mowa na AmiWest. Jednym z najważniejszych jest prędkość bootowania systemu, która znacznie przyspieszyła na nowych U-Bootach, o czym również mówiono na AmiWest.

MOSowcy nie mają pojęcia co to znaczy ekspresowy re-boot, bo nie mają miękkiego resetu. Ponieważ nigdy go nie mieli, to w ich mniemaniu jest to mało istotny szczegół, lecz zapewniam że dla każdego amigowca kto go miał i nagle stracił, to jest ból naprawdę dotkliwy.

Ponieważ Polarisów nie da się resetować na miękko, to nagle system zamiast 10 sekund resetuje się np. w 30s. Wiadomo że AmigaOS jest systemem, który ze względu na swe ficzery, resetuje się tak z 10 razy częściej niż np. Windows. Skoro ciężki Windows 10 bootuje się na moim Ryzenie w 10 sekund, z czego i tak większą część czasu zabiera rozruch firmware, to nie widzę powodu dlaczego lżejszy AmigaOS 4 miałby ładować się dłużej.

Tak naprawdę sam AmigaOS 4 ładuje się w kilka sekund (choć i tak są pomysły jak ten czas jeszcze skrócić), to i tak efekt lekkości jest zabijany przez słabego U-Boota. Tu bym szukał przyczyn dlaczego Exec SG Team chciał źródła by tego potworka poprawić, a nie wymyślał dyrdymałów związanych z multicore.

Poza tym jak się domyślam Bigfoot nie robił żadnej łaski, gdyż zapewne za napisanie U-Boota został przez Trevora opłacony, a informacji żadnych dostawać nie musi, nie jest członkiem zespołu Exec SG i nie podpisywał z nimi umowy NDA.
[#46] Re: Wieści z AmiWest 2020

@MUFA-amigaone-pl, post #45

Pytanie czy twórcy ExecaNG nie popsują tak firmware, że problemy będą pojawialy się także na Linuxie. Widzisz, bigfoot jest specjalistą od pisania superniskopoziomowych rzeczy, ExecNG Team nie jest (exec.library jest także niskopoziomowe, ale to inny poziom niż firmware).
[#47] Re: Wieści z AmiWest 2020

@michal_zukowski, post #46

A kto napisał U-Boota 18 lat temu dla pierwszych komputerów AmigaOne XE, SE. Bigfoot, czy ludzie, którzy m.in. są w składzie Exec SG, a których ten pierwszy oskarża że nie umieją skompilować U-Boota?
[#48] Re: Wieści z AmiWest 2020

@WojtekX, post #40

Właśnie w tej chwili tego dokonałem.
nVidia 6600 w ostatnim PCIe x4 i piszę teraz z TenFourFoxa na Mac OS 10.5.8
A dla MorphOSa 3.14 Radeon X1950 Pro.
Dwa niezależne kable do TV pod HDMI i tylko pilotem wybieram co ma wyświetlać.


No i własnie mamy 2020 rok, a Ty chwalisz się nastoletnimi klamotami i że nawet podpiąłeś TV, zapewne pod jakąś przejściówkę, bo HDMI w MOSie nie działa, to akurat sprawdziłem podczas tych dwóch razy kiedy zmusiłem się do odpalenia MOSa na mojej X5000 przekładając leciwego Radka HD 4650.
[#49] Re: Wieści z AmiWest 2020

@recedent, post #39

Jest jeszcze jedna kwestia - w markowych komputerach można z powodzeniem używać dwóch kart graficznych w dwóch slotach PCIe, bez żadnego wyciągania i przekładania. Ot, nVidia do OSX, a Radeon do MorphOSa.


Zapewne, a w takich markowych komputerach co mają tylko gniazdo AGP, to nie można używać żadnej karty PCI-e. Naturalne że w komputerach z jednym złączem PCI-e x16 można z kolei używac jednej karty na PCI-e. Ludzie jako tacy obeznani z Amigą NG, znają z grubsza specyfikację X5000 i wiedzą ile i jakich ma gniazd PCI-e.
[#50] Re: Wieści z AmiWest 2020

@MUFA-amigaone-pl, post #47

Nie wiem kto napisal uboota dla AmigaONE XE? A ty wiesz?
[#51] Re: Wieści z AmiWest 2020

@MUFA-amigaone-pl, post #47

Wydaje mi się, że bigfoot nie potrafił sprostać wyzwaniu Hansa, Daytony, kas1e ... w kwestii sterowników dla kart graficznych, obsługi shaderów, akceleracji wideo, obsługi dodatkowej pamięci Video, wsparcia 3D. Dodatkowo na horyzoncie pojawiła się ekipa ExecSG która wdraża multicore w AmigaOS - więc wymyślił sobie wizjonerską teorię na temat MOŻLIWOŚCI zepsucia Uboota.
Teoretyzując dalej gdyby bigfoot zrobił obiecany sterownik do "grafik takich samych jak w AmigaOS4" ... NIE BYŁO BY TEGO WĄTKU.

PS.
Żal mi Trevora który ... musiał czytać co wywlekał z prywatnych ustaleń bigfoot i to jak go określił Piru.

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 19:07:46 przez Amig_OS
[#52] Re: Wieści z AmiWest 2020

@MUFA-amigaone-pl, post #45

Tak naprawdę sam AmigaOS 4 ładuje się w kilka sekund (choć i tak są pomysły jak ten czas jeszcze skrócić), to i tak efekt lekkości jest zabijany przez słabego U-Boota. Tu bym szukał przyczyn dlaczego Exec SG Team chciał źródła by tego potworka poprawić, a nie wymyślał dyrdymałów związanych z multicore.


Sęk w tym, że nie ma powodów by doszukiwać się przyczyn, wystarczy zapytać, Bigfoot zrobił to dwa razy (czy kilkukrotnie jeśli się mylę) i mówiąc kolokwialnie, został olany, tym bardziej jeśli Ty mówisz o tym i nie jest to tajemnicą.

Tak poza tym jestem pewien, że ludzie (konkurencja z MZ jak to określiłeś) z taką więdzą i umiejętnościami (potwierdzonymi) są bardzo daleko od kierowania się tak przyziemnymi uczuciami jak zazdrość. Czyżbyś zmierzył ich swoją miarą?






Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 19:10:11 przez ede
[#53] Re: Wieści z AmiWest 2020

@Amig_OS, post #51

Wydaje Ci się, jak sam napisałeś.
[#54] Re: Wieści z AmiWest 2020

@michal_zukowski, post #50

Nie wiem kto napisal uboota dla AmigaONE XE? A ty wiesz?


To zapytaj, być może wciąż jeszcze aktywny jest adres mailowy: u-boot@hyperion-entertainment.biz
[#55] Re: Wieści z AmiWest 2020

@ede, post #53

@ede
W odpowiedzi na #51
Wydaje Ci się, jak sam napisałeś.


A to już ocenią u użytkownicy MorphOSa kupujący X5000 z ubotem ale bez obsługi gfx.

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 19:12:05 przez Amig_OS
[#56] Re: Wieści z AmiWest 2020

@Amig_OS, post #51

No Bigfoot nie jest od tego wszytkiego co napisałeś w Team więc ...
[#57] Re: Wieści z AmiWest 2020

@MUFA-amigaone-pl, post #49

To ciekawe, bo w komputerze PowerMac G5 11,2 - wyposażonym w 4 złacza PCIe (16x, 8x, i dwa 4x) karty graficzne możesz obsadzać w dowolnych slotach.
[#58] Re: Wieści z AmiWest 2020

@Drako^BB, post #56

Nie jest od sterowników kart graficznych ... ?!?
Zawsze mi mówiono że Radeonami w MorphOS zajmuje się bigfoot.

PS.
Tu chyba pisze że jednak zajmuje się sterownikami kart:

https://morph.zone/modules/newbb_plus/viewtopic.php?topic_id=9623&forum=11

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 19:25:41 przez Amig_OS
[#59] Re: Wieści z AmiWest 2020

@Amig_OS, post #58

No głównie , 3d -> opengl , shadery to już zadanie dla kogo innego
[#60] Re: Wieści z AmiWest 2020

@ede, post #52

Tak poza tym jestem pewien, że ludzie (konkurencja z MZ jak to określiłeś) z taką więdzą i umiejętnościami (potwierdzonymi) są bardzo daleko od kierowania się tak przyziemnymi uczuciami jak zazdrość. Czyżbyś zmierzył ich swoją miarą?


Konkurencja niestety względem zachowania jest daleko w tyle za developerami AmigaOS. Ja nie jestem żadnym developerem, ani nikim znacznym, zwykłym forumowiczem, więc mogę sobie pozwolić na więcej. Natomiast nie przypominam sobie by ktokolwiek z developerów, wysuwał jakieś publiczne zarzuty w stronę niebieskich. Z drugiej strony były zarzuty o piractwo w sprawie MUI i czegoś tam jeszcze, zawsze najpierw wysuwane publicznie, nie wyjaśniane u źródła drogą bezpośredniej korespondencji. Były jakieś drwiny, choćby tylko  świeże sprawy z tego miesiąca, że nie umieją skompilować U-Boota ze strony Rzookola, nieco wcześniej, Jaca sobie drwił że nie potrafią zrobić nowszego GCC niż 8+ i tak dalej.

Niestety ale oni mają jakieś kompleksy, cały czas 20 lat powtarzają że znaczek nie ma znaczenia, ale widać że gdzieś tam w podświadomości oryginał znaczenie ma, widać że wyłazi ta niższość kiedy to nie mogą się powstrzymać od wbicia szpilki w "oficjalsów" To zupełnie inaczej niż w przypadku developerów AmigaOS 4, którzy traktują MOSa i wszystko co się tam dzieje jak powietrze i w ogóle nie odnoszą się to nich, czy to uszczypliwie czy z podziwem, czy jakkolwiek.

Jeden jedyny raz jak pamiętam, gdy ktoś się odniósł do nich i to też nie publicznie a na betaliście, to właśnie przy okazji jakichś tam oskarżeń o piractwo. Gość od nas jak twierdzi pisał do gościa maile by się dogadać w sprawie użycia jakiegoś tam elementu, ale niebieski nie raczył odpisywać, tylko zaraz wyskoczył na Morphzone z publicznymi oskarżeniami. A komentarz człowieka od nas, był tylko taki że to jest jeszcze jeden dowód na to iż współpraca jest całkowicie niemożliwa i to tyle co pamiętam przez ponad 9 lat betatestów.

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 19:27:31 przez MUFA-amigaone-pl
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem