Komentowana treść: A500 mini
[#91] Re: A500 mini

@SzaryWilk, post #90

W RTV Euro AGD już wiele kupiłem produktów i nigdy przy odbiorze osobistym nie dopłaciłem ani grosza.
1
[#92] Re: A500 mini

@gilban, post #91

A był to zakup przesprzedażowy ?
[#93] Re: A500 mini
Nie dziwię się, że taki produkt ma swoich zwolenników. To jest fajny sposób na bezproblemowy, bezobsługowy powrót do kilku najlepszych gier sprzed lat. Ale dziwię się, że tutaj znaleźli się zwolennicy. Myślałem, że każdy kto siedzi na PPA, ma jakąś Amigę na której uruchamia sobie to co lubi. Nie sądziłem, że są tacy, którzy tylko wspominają i nie mają maszyn. To właściwie nawet dobrze dla społeczności, że teoretycy staną się w jakimś stopniu praktykami.
2
[#94] Re: A500 mini

@MDW, post #93

Kupił bym coś ale Pega przegapiłem, Maców się boję, X5000 to przesada, a ten emulator nie dla mnie. I tak sobie teoretyzuję z boku.
[#95] Re: A500 mini

@MisOr, post #94

To może po prostu... Amigę?
1
[#96] Re: A500 mini

@MDW, post #93

Ja mini maka z MorphOS mam, ale na nim bez kombinowania gry z klasyka nie działają. Za wyjątkiem kilku tytułów które dla PPC były napisane i tych napisanych pod system. A na klasyka brak funduszy. Dlatego ta konsola jest dobrym zamiennikiem. Lepszym od Maliny. A że wygląd A500. Dlatego że ona jest najbardziej rozpoznawalnym komputerem ze wszystkich Amig Nie cd32, A1200 czy 4000.

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 23:54:01 przez gilban
1
[#97] Re: A500 mini

@gilban, post #96

No tak, jest to sensowny argument. Jeżeli ktoś się pozbył klasycznej Amigi i znów zapragnął mieć ją w jakiejś formie to jest to jakieś rozwiązanie. Tak jakoś myślę własnymi kategoriami, że gdybym był zainteresowany klasycznymi rozwiązaniami to miałbym jakąś od lat, nie pozbywałbym się jej. A gdyby mnie teraz niespodziewanie naszła ochota to pewnie jednak zdecydowałbym się na jakąś Malinę żeby mieć komputer Amiga, a nie konsolę Amiga.

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 09:10:05 przez MDW
[#98] Re: A500 mini

@MisOr, post #94

Boję czy wstydzę?
Czego się boisz więc w tych Macach?
[#99] Re: A500 mini

@deez, post #98

Przyczyną jest taka sama jak w przypadku mojej A1200. Nie chcę wiecznie przy tym grzebać, rozkręcać i szukać śrubek szeroki uśmiech.
1
[#100] Re: A500 mini

@MisOr, post #99

A dlaczego chcesz grzebać w Maku? Przecież nie wsadzasz tam FastATA, nie kombinujesz ze scan doublerem, nie dorzucasz karty turbo, nie przekładasz go do towera, nie szukasz mu zasilacza, nie dobierasz karty graficznej,... Kupujesz PowerBookaG4 i niczego tam nie możesz zrobić. Po prostu jest i działa. Ewentualnie jeżeli chcesz to wymieniasz dysk na większy/szybszy albo dokładasz RAMu. Jest to tak zamknięta architektura, że niczego więcej tam się nie zrobi nawet gdybyś chciał.
[#101] Re: A500 mini

@MDW, post #100

Jak to nie ?
Można jeszcze wymienic ekran na fullHD szeroki uśmiech
2
[#102] Re: A500 mini

@MDW, post #100

Ale ja przepraszam, ale w Amidze 1200 też nie trzeba grzebać. Co najwyżej zainstalować twardy dysk 2,5" wewnątrz.

Wszystko podpinasz przez złącze rozszerzeń, które masz pod klapką. Jest masa możliwości. Od najprostszych rozszerzeń pamięci RAM, poprzez turbo z własną kartą procesorową, aż po kombajny ze SCSI na pokładzie. Wystarczy włożyć to pod klapkę na spodzie komputera.

Grafikę też można w ten sposób dołączyć.

Jeżeli ktoś lubi otwarte architektury i chce pokusić się o rozbudowę - CD-ROM itp. ma do tego duże Amigi.

Do Amigi 1200 można też dołączyć urządzenia peryferyjne poprzez szereg portów. Sam używam drukarki a czasem też sieci (łączę dwie Amigi lub Amigę z PC).

Ja lubię model Amigi 1200. Zawsze to był w miarę tani, fajny komputer do wielu zastosowań z grafiką porównywalną do kart SVGA 2MB dla PC.

Jest też złącze PCMCIA na np. pamięci masowe, ale sam nie korzystam.

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 09:38:16 przez Hexmage960
[#103] Re: A500 mini

@MDW, post #100

Kupujesz PowerBookaG4 i niczego tam nie możesz zrobić. Po prostu jest i działa.
Gorzej, gdy przestaje działać. Wymiana matrycy, albo tego zasranego kabelka, który łączy matrycę z płytą... I tak dalej.
1
[#104] Re: A500 mini

@Krashan, post #103

No właśnie. Stan tego co na allegro czy OLX jest dostępne, często wygląda mało zachęcająco. No i jak do tej pory, jeśli mnie weźmie to zwykle odpuszczam. Przyzwyczaiłem się do teoretyzowania szeroki uśmiech.
[#105] Re: A500 mini

@Krashan, post #103

Gorzej, gdy przestaje działać. Wymiana matrycy, albo tego zasranego kabelka, który łączy matrycę z płytą... I tak dalej.

Wtedy kupuje się kolejnego złoma i używa do jego śmierci. Na szczęście fortuny nie kosztuje. A nawet gdybym chciał naprawiać zepsutego to na pewno sam bym się za to nie zabierał. Wymienić dysk sobie mogę ale więcej lepiej żebym nie dotykał.

Trudno ciągle żyć w strachu, że coś przestanie działać i dlatego tego nie używać. To tylko przedmioty. Rzeczy, których nie da się kupić (zawartość dysku) na szczęście jest łatwo kopiowalne i każdy ma jakiś backup. A jeżeli nie ma to będzie go miał następnym razem.
[#106] Re: A500 mini

@Hexmage960, post #102

Ale ja przepraszam, ale w Amidze 1200 też nie trzeba grzebać. Co najwyżej zainstalować twardy dysk 2,5" wewnątrz.


To zależy co się tam do niej napchało. Teraz może wszystko jest lepiej pomyślane. Ja mówię o swoich doświadczeniach z lat 1994-2003. Bywało, że FastATA wyskoczyło i trzeba było zdjąć obudowę i ją docisnąć. A jeżeli chciało się to zrobić dokładniej to najlepiej było odkręcić płytę główną od E/Boxa, położyć na płaskim stole i docisnąć tak jak Elbox zaleca.
W związku z problemem z lekko wadliwego PCMCIA w A1200 bywało, że trzeba było wyjąć i włożyć sieciówkę żeby działała. To też wymagało zdjęcia obudowy. Gdy w user-startup był CardReset to robiło się to bardzo rzadko ale jednak czasem.
Wystający strasznie z tyłu obudowy FlickerFixer też czasem się wysunął. Ciekawe, że bardzo mocno kiwającym się (stojącym pionowo w E/Boxie) BlizzardPPC nigdy nie miałem problemów. Chociaż pamiętam, że ze 2 razy szukając przyczyny mocno niespodziewanych zawieszeń, czyściłem to połączenie. Później wykombinowałem pewne zabawne usztywnienie dzięki któremu BlizzardPPC z BVision nie kiwały się.
Generalnie obudowę E/Box zawsze miałem zamkniętą, bo gdyby do niej wparował mój ówczesny kot to nie byłoby fajnie. Trochę kabli w niej było.

W tamtych czasach dyski 2,5-cala były absurdalnie drogie i trudno dostępne. Za tę samą cenę można było kupić znacznie większy dysk 3,5-calowy. Nie znam nikogo kto miał 2,5-calowy. Oprócz jednej osoby, która miała standardową Amigę 1200HD ze śmiesznym dyskiem 40MB (gdy my zwykle mieliśmy już 500MB - 1GB). A dysk 3,5-calowy wymagał przeróbek (chyba, że ktoś już miał tower to wtedy luksus).

Ale generalnie się zgadzam. Wcale nie trzeba nad taką Amigą ciągle siedzieć z lutownicą. Raz doprowadzić do porządku (zlecając komuś jeżeli jest taka potrzeba i sami się boimy) i będzie to działało latami. Trochę przesada żeby ze strachu przed potencjalna awarią nie używać. Ja mógłbym pokazać kilkanaście urządzeń, które wyszły z fabryki mniej niż rok temu i nadają się na śmietnik 100x bardziej niż Amiga z lat 90 czy PowerBook z 2005.

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 11:26:56 przez MDW
[#107] Re: A500 mini

@Norbert, post #101

Można jeszcze wymienic ekran na fullHD

No tak, ludzie potrafią zrobić wszystko. szeroki uśmiech Ale jeżeli ktoś ma tak wielką fobię przed dotykaniem czegokolwiek jak ja albo właśnie kolega, to kupuje i używa w takiej formie w jakiej wyszło z fabryki (w moim przypadku tylko zmieniłem dysk, bo ten od Apple był ABSURDALNIE wolny i za mały).
[#108] Re: A500 mini

@Krashan, post #103

Gorzej, gdy przestaje działać. Wymiana matrycy, albo tego zasranego kabelka, który łączy matrycę z płytą... I tak dalej.


Kupiłem swojego PowerBooka G4 w stanie BDB jakieś 7 lat temu i do tej pory jest w sumie niezawodny, padł jedynie oryginalny HDD, ale zamieniłem go na SSD i mam spokojną głowę (polecam to zrobić od razu)
Jak z samochodem, im więcej się wyda na początku na zadbany egzemplarz, tym później mniej trzeba wkładać

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 11:50:50 przez Jacques
[#109] Re: A500 mini

@MDW, post #93

Ale dziwię się, że tutaj znaleźli się zwolennicy.


To nałogowcy, którzy pragną czegokolwiek, jakiegokolwiek ruchu w interesie czy nawet jego iluzji. Tak samo, nie potrafiłem zrozumieć, że ktokolwiek kupował gry L.K. Avalon i Mirage i to jeszcze z namaszczeniem, w oryginale, zamiast wsadzić twórców w pokrzywy.
[#110] Re: A500 mini

@Hexmage960, post #102

Wszystko podpinasz przez złącze rozszerzeń, które masz pod klapką. Jest masa możliwości. Od najprostszych rozszerzeń pamięci RAM, poprzez turbo z własną kartą procesorową, aż po kombajny ze SCSI na pokładzie. Wystarczy włożyć to pod klapkę na spodzie komputera.

Grafikę też można w ten sposób dołączyć.

Jeżeli ktoś lubi otwarte architektury i chce pokusić się o rozbudowę - CD-ROM itp. ma do tego duże Amigi.

Do Amigi 1200 można też dołączyć urządzenia peryferyjne poprzez szereg portów. Sam używam drukarki a czasem też sieci (łączę dwie Amigi lub Amigę z PC).

Ja lubię model Amigi 1200. Zawsze to był w miarę tani, fajny komputer do wielu zastosowań z grafiką porównywalną do kart SVGA 2MB dla PC.


Oh, my Gosh, to niesamowite!
Dzięki, stary! Nigdy byśmy na to nie wpadli, prawda, MDW?

Łap ignora!
[#111] Re: A500 mini

@Daclaw, post #110

Nigdy byśmy na to nie wpadli, prawda, MDW?

Teraz wiem po co była ta klapka na spodzie standardowej obudowy A1200 i kryjąca się pod nią przestrzeń. Ja głupi przez tyle lat chowałem w niej orzechy w czekoladzie żeby mi domownicy nie wyjadali.
[#112] Re: A500 mini

@MDW, post #111

Strach cokolwiek wkładać pod taką klapkę, człowiek chce komputer usprawnić, a historia zna przypadki, że od tego RAM robi się SLOW.
[#113] Re: A500 mini

@Jacques, post #112

a historia zna przypadki, że od tego RAM robi się SLOW.

Mowa o A1200- więc to robiło się FASTer szeroki uśmiech
[#114] Re: A500 mini

@BULI, post #113

Wiadomo. Ja pisałem tylko o ewentualnych obawach
[#115] Re: A500 mini

@MDW, post #106

To zależy co się tam do niej napchało. Teraz może wszystko jest lepiej pomyślane. Ja mówię o swoich doświadczeniach z lat 1994-2003.

A ja mówię o moich doświadczeniach z Amigą 1200 od 1997 roku. Jako, że wcześniej miałem CDTV, wyposażyłem moją A1200 szybko w CD-ROM.

Z Twojego postu wynikało, że Mac jako zamknięta konstrukcja nie wymaga odkręcania i grzebania w środku, zaś Amiga tego wymaga.

Czy Amiga wymaga by wpinać te konstrukcje? Nie - komputer bez problemu działa bez tych dodatków. Jeżeli masz Amigę 1200, to tak samo jak Maca możesz postawić go na biurku, podłączyć do monitora, uruchomić, zainstalować oprogramowanie i pracować.

Podałem, że rozszerzanie odbywa się poprzez różne złącza i tylko dysk wymaga otwierania obudowy. Również podłączenie konsoli TOMS wymaga tylko wyprowadzenia raz tasiemki na zewnątrz.

Nie wiem ile kosztował wtedy 2,5-calowy dysk, bo sam miałem i używam dotąd 3,5-calowego.

Wiadomo, wtedy była inna moda. Tak to po prostu wygląda z mojego punktu widzenia, jako użytkownika Amiga OS 3.

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 17:11:18 przez Hexmage960
[#116] Re: A500 mini

@Hexmage960, post #115

Analogicznie - są modele PowerMaców przeznaczone do rozbudowy (gdzie dobranie się do "bebechów" komputera to przesunięcie jednej wajchy - czyli Power Mac G4 albo G5) oraz modele niekoniecznie przeznaczone do rozbudowy, czyli:
  • PowerBooki G4, gdzie bez problemu dołożymy RAMu pod klapką albo podepniemy jakąś kartę przez PCMCIA (czy raczej CardBus) ale cokolwiek więcej będzie wymagać częściowego demontażu komputera,
  • iBooki G4, gdzie dołożymy RAMu "pod klawiaturą" ale przy wymianie dysku twardego spocimy się jak mysz w połogu,
  • Maki Mini G4, gdzie trzeba będzie demontować obudowę aby dobrać się do RAMu, a wymiana dysku twardego oznacza dodatkowe "rzeźbienie",
  • iMac G5, w którym RAM wymieniamy "pod klapką", ale już wymiana dysku wymaga duuużo więcej cierpliwości.


Wydaje mi się, że MiniA500 będzie należeć raczej do tej drugiej kategorii. Jeśli użytkownik dostanie możliwość wpięcia choćby karty MicroSD to będzie święto we wsi.

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 17:13:35 przez recedent
[#117] Re: A500 mini

@recedent, post #116

Wydaje mi się, że MiniA500 będzie należeć raczej do tej drugiej kategorii. Jeśli użytkownik dostanie możliwość wpięcia choćby karty MicroSD to będzie święto we wsi.

Z opisu oferty:
Możesz też załadować swoje własne gry z pamięci USB dzięki obsłudze WHDLoad i szerokiej gamie opcji do wyboru.

Nie, nadal to nie dla mnie

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 17:32:12 przez Jacques
[#118] Re: A500 mini

@MDW, post #106

W związku z problemem z lekko wadliwego PCMCIA w A1200 bywało, że trzeba było wyjąć i włożyć sieciówkę żeby działała.

U mnie pomagało odłączenie zasilania od gniazdka.
[#119] Re: A500 mini

@MDW, post #97

Ja klasycznej Amigi (A1200) pozbyłem się około 2003 roku. Padła w niej płyta główna. Myślałem, że to padła karta Apollo 12040/40, którą miałem. Ale potem po sprzedaży dowiedziałem się, że właśnie płyta. Nie przyjmowała żadnych kart turbo, tylko karty rozszerzeń FAST.

Potem między czasie kupiłem Amigę CD32 + przystawkę Elstatu. Ale w kółko coś nie kontaktowało, rozłączało się. Masakra była. W końcu padło mi w A CD32 złącze słuchawkowe i coś jeszcze. I całość sprzedałem, bo miałem dosyć.

Na koniec jeszcze kupiłem A1200 + rozszerzenie Blizzard 1220/4, Ale rozszerzenia do 8 MB FAST (modułu) nigdzie nie udało mi się kupić, a samo 4 MB FAST, to było zdecydowanie za mało.

Na jakiekolwiek inne rozszerzenie z prawdziwego zdarzenia nie było mnie stać nie było i całość sprzedałem.

Mam Malinkę 3B (bez plusa), ale emulator Amigi na niej działa fatalnie. Oczywiście jest WinUAE, ale nie zawsze chce mi się nim bawić i ustawiać go pod każdą grę inaczej.

Był okres, że myślałem o tym, żeby kupić sobie Lotharka - MIST'a. Ale też cena mała nie jest i znów z softem trzeba kombinować.

Jak się jest osobą niepełnosprawną jak ja, w tej chwili z bardzo dużym niedosłuchem - rzędu 75 - 90 dB, zależy które ucho i jaka częstotliwość, dodatkowo różne choroby neurologiczne, to nie jest takie proste, żeby sobie coś kupić bez problemu. Biorę zasiłek stały z OPS - 645 zł + 100 zł dodatku + resztę zwracają za leki, za które w miesiącu płacę około 100 - do 150, 170 zł.

Więc się będę cieszył jak uzbieram te 600 zł na tę konsolę, którą bez problemu podepnę do TV i pogram w SuperFroga, Slamtilta i w kilka innych gierek, które mi się podobały z czasów Amigi.
1
[#120] Re: A500 mini

@gilban, post #119

Argumenty przyjmuję. Rzeczywiście jeżeli ktoś się pozbył klasyka, a teraz chciałby wrócić do kilku produkcji, to mogłoby to być dla niego jakieś rozwiązanie. Koszmar konfiguracji UAE rozumiem. szeroki uśmiech W to można się bawić ale tylko wtedy gdy kogoś to kręci. Mnie akurat jakoś nie bardzo. Na fizycznej Amidze jeszcze mógłbym się pobawić. Ale to raczej nie nastąpi, bo mam fajniejsze (pseudo)ami-zajęcia.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem