Komentowana treść: Trevor Dickinson komentuje postępy prac
[#1] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac
Nie jestem ekspertem ale niby wszystko dziala (Procz DVD) ale nie wiadomo kiedy bedzie. W miedzyczasie kupcie Enhancer Software. Wytlumaczy mi ktos to cos?
1
[#2] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac
A kiedy obiecany Enhancer Software dla OS 3.x?
[#3] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac
Prace nad płytą główną A1222+ trwają.

Ile to już lat? Osiem?
1
[#4] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@waldiamiga, post #3

Dwa.
2
[#5] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@MUFA-amigaone-pl, post #4

Czekaj, czekaj, w zakładce Project Progress na stronie a1222plus.com jest napisane:

In 2014, A-EON Technology Ltd commissioned Varisys Ltd to design and produce the Tabor motherboard. A small batch of fifty was produced and distributed in a closed beta tester/developer programme.
3
[#6] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@MUFA-amigaone-pl, post #4

https://www.youtube.com/watch?v=fMSvxQIfq2w
Jeszcze nie ma A 1222 a juz plus
1
[#7] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@waldiamiga, post #5

In 2014, A-EON Technology Ltd commissioned Varisys Ltd to design and produce the Tabor motherboard. A small batch of fifty was produced and distributed in a closed beta tester/developer programme.


Czekaj czekaj, gdzie tam widzisz informacje o A1222 Plus. Czyżbyś na tej zasadzie chciał powiedzieć iż np. Amiga 500 Plus została zapowiedziana przez Commodore w 1987 roku? Według mojej wiedzy pierwsze info o A1222 Plus pojawiło się w końcówce grudnia 2019 roku. Jeśli masz jakieś wcześniejsze wzmianki o A122 Plus to je zapodaj. A co do tej wypowiedzi na temat zwyklego Tabora w starej wersji, to się wszystko zgadza betatesterzy dostali plyty na czas, wersja detaliczna została skasowana.
[#8] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@MUFA-amigaone-pl, post #7

Jednak Amiga 500 byla. A Tabor jak nie ma tak nie widac. Moze kolega to przeoczyl ale faktu nie zmienia to ze juz plus jest a raczej ma byc . To conajmniej dziwne jak dla mnie a jestem fanem AOS 4.1

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2022 20:03:00 przez Elvis
5
[#9] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac
A ja mam takie głupie pytanie gdzie ci wszyscy milionerzy maja kasę ze musza żebrać na kickstarterze.
4
[#10] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#11] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@SzaryWilk, post #9

Pytanie dobre ale co robi Colanto/Hyperion? Hyperion pare systemow we wspolpracy z wolontariuszami...Colanto..........
[#12] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@Elvis, post #11

paste do zebow Colganto
2
[#13] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac
Dziwi mnie, że ktoś w to jeszcze wierzy, ktoś się na to nabiera. Przykre to i żałosne.
[#14] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@SzaryWilk, post #9

No właśnie są milionerami, bo nie wywalają własnej kasy na podobne fanaberiepomysł
5
[#15] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@Elvis, post #8

Jednak Amiga 500 byla. A Tabor jak nie ma tak nie widac. Moze kolega to przeoczyl ale faktu nie zmienia to ze juz plus jest a raczej ma byc . To conajmniej dziwne jak dla mnie a jestem fanem AOS 4.1


Spoko, ja rozumiem rozgoryczenie fanów AmigaOS 4 i bynajmniej nie biorę w obronę A-EONu, bo ten najzwyczajniej dał ciała i sprawy Tabora nie da się nijak obronić. Stwierdziłem po prostu fakt że nowa przeprojektowana wersja Plus opracowana we współpracy z Acube, to sprawa sprzed nieco ponad 2 lat, a nie ośmiu.
[#16] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@MUFA-amigaone-pl, post #15

Potem będzie Tabor++, potem Ultimate Tabor… oni tam serio chcą wpakować procesor 1.2 GHz sprzed 15 lat?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2022 23:24:23 przez Cedrat
[#17] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@MUFA-amigaone-pl, post #15

Tabor jak Tabor, komp o predkosc nowszych elektronicznych ramek na zdjecia swiata nie zwojuje, ale co z nowa X5000? Tutaj nie musieli nic zmieniac, wszystko dziala od paru lat (MorphOS tez), a sprzetu jak nie bylo tak nie ma.
6
[#18] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@Cedrat, post #16

Wydaje mi się że Pi 4/400 i zastosowany tam CPU pozwala zadowolić fanów amigowania.
No może AOS 4.x nie odpali ale Pimiga działa wyśmienicie.
Wg mojej oceny A 1222 plus powinna mieć zmieniony procesor, tylko na jaki?
[#19] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@WojtekX, post #18

Wg mojej oceny nie powinno być żadnego A1222+, tylko AmigaOS 5.0 na procesory ARM, obsługujący kod m68k i PPC poprzez emulację. Nowa Amigą powinien być Pi400 z customowymi nadrukami na klawiszach. W przyszłości należałoby dołożyć emulację chipsetu AGA w FPGA, żeby WHDLoad działał.
[#20] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@Cedrat, post #19

Pi400 to fajny komputerek. Szkoda, że amigowe "korporacje" nie chcą na ten sprzęcik postawić nowego OS-a
[#21] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@WojoS, post #20

Głupio będzie, jeśli ten Tabor z PowerPC za kilka lat wyjdzie, ale będzie wolniejszy od MiniMig’a z PiStormem i RaspberryPi 6
[#22] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@Cedrat, post #19

Wg mojej oceny nie powinno być żadnego A1222+, tylko AmigaOS 5.0


Najpierw trzeba ustalić kto ma prawa do AmigaOS...

na procesory ARM


Najpierw trzeba ustalić czy warunki licencji na system pozwalają przepisywać go na inną architekturę niż PowerPC...

W przyszłości należałoby dołożyć emulację chipsetu AGA w FPGA, żeby WHDLoad działał


Ale po co, skoro obecne komputery pod AmigaOS 4.x (może poza low-endami typu SAM) spokojnie dają radę emulować Amigę z AGA (i uruchamiać gry z poziomu WHDLoad) bez pomocy żadnego FPGA? Jest sens mnożyć byty i dokładać kosztowne rozszerzenie sprzętowe?
1
[#23] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@recedent, post #22

Sens nazywa się latency. No i fajnie byłoby mieć możliwość odpalania na nowszych OS’ach tych wszystkich AMOS’ów i ProTrackerów, natywnie, bez kombinowania. A moduł z FPGA może być opcjonalny, wpinany do portu GPIO, jak cartridge w C64.
[#24] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@Cedrat, post #23

Moduł opcjonalny to bardzo dobry pomysł. Mógłbym go kupić i zrealizować marzenie sprzed 20 lat, czyli publicznie, widowiskowo zniszczyć pokazując co myślę o AGAcie czy Pauli. szeroki uśmiech
[#25] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@Cedrat, post #23

Jak chcesz mieć zero latency to używasz sprzętu z epoki na monitorze z epoki.
A do natywnego odpalania AMOSów i ProTrackerów będzie potrzebny praktycznie cały komputer. Jeśli więc coś takiego powstanie to po co wpinać go do jakiegokolwiek portu? Lepiej postawić obok.
[#26] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@Cedrat, post #19

Prędzej doczekamy się MorphOS a na ARM.
Bo w Amiswiatku legalność wciąż zatruwa życie userom.
[#27] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@recedent, post #25

Sprzęt z epoki jest drogi, wielki, i często wyeksploatowany. Jak ktoś lubi, proszę bardzo. Ja oczekuję czegoś zgrabnego, co będzie bezproblemowo działało. Nie chcę stawiać niczego obok, nie mam miejsca na niewiadomo ile sprzętu.
[#28] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@Cedrat, post #19

Wg mojej oceny nie powinno być żadnego A1222+, tylko AmigaOS 5.0 na procesory ARM, obsługujący kod m68k i PPC poprzez emulację. Nowa Amigą powinien być Pi400 z customowymi nadrukami na klawiszach. W przyszłości należałoby dołożyć emulację chipsetu AGA w FPGA, żeby WHDLoad działał.


Oczywiście każdy ma prawo do swojej oceny. Natomiast nie sądzę by Twoja ocena pokrywała się z oceną ludzi tworzących czy testujących system czwartej generacji (myślę że dla osób oceniających przyszłość podobnie jak Ty, specjalnie powstał AmgaOS 3.2). Ja np. jako osoba od początku używająca AmigaOS 4, uważam że jedną z najważniejszych rzeczy jakie powstały w ostatnich latach jest obsługa kart Radeon RX Polaris, cenie sobię szybsze i lepsze 3D, akcelerację wideo i ogólne perspektywy na przyszłość jakie daje taka grafika. W Tabora takiego Polarisa włożę, a w Pi400 to chyba raczej nie.

Tak wiec według mojej oceny przejście na PI to byłoby wstecznictwo.

A co do bezpośredniej emulacji chipów Amigi klasycznej, to aktualnie jest człowiek ktróy się zajmuje odpowiednimi bibliotekami by to działało. Pierwsze efekty w postaci demek scenowych z Amigi 500, ktore można uruchomić sobie pod AmigaOS 4 np. na X5000 zostały udostępnione na OS4Depot jeszcze końcowce minionego roku. Oczywiście droga do kompleksowej obsługi wszystkich rzeczy jeszcze daleka. Niezależnie od tego w ostatnim czasie panuje moda na patchowanie starych gier pod kątem współpracy z AmigaOS 4, szczegóły tych działań znajdziesz na forum Amigans.net.

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 11:13:47 przez MUFA-amigaone-pl
[#29] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@MUFA-amigaone-pl, post #28

Do Pi400 nie włożysz, ale sam broadcom ma PCIe (RK3399 zresztą też) więc nie ma żadnego problemu z tym by z takich rozwiązań skorzystać na ARM, w końcu CM4 na płycie oferuje PCIe, co prawda 1x, ale oferuje. RK3399 oferuje bodajże 4x. Zresztą... uważasz, że w przypadku Tabora nie jest wstecznictwem użycie tak wykastrowanego CPU? RK3399 ma 2 mocne rdzenie (i 4 słabsze), a Pi4 ma 4. Do tego wbudowaną przyzwoitą grafikę, której Tabor nie ma wcale. Z dekoderami współcześnie używanych formatów wideo. Do czego konkretnie używasz tego Polarisa na tak słabym procesorze?
[#30] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@abcdef, post #29

Do czego konkretnie używasz tego Polarisa na tak słabym procesorze?


Ja nie używam do niczego bo nie brałem udziału w testach Tabora, wolałem poczekać na testy X5000 040. No ale że mocna grafika potrafi w niektorych aspektach dać więcej niż procesor, to już pokazywał Trevor w roku 2018 przy okazji benchmarków Tower 57:


A to było w 2018 bardzo dawno temu, na starych sterownikach, starym kernelu itd. Dzisiaj grafika w AmigaOS 4 działa dużo szybciej. Jak ja kupowałem Polarisa w 2018 roku, to on pomijając pojedyncze przypadki zasadniczo pod AmigaOS 4 działal nawet wolniej niż mój Radeon HD R9 270, dzisiaj sytuacja zmieniła się diametralnie. Widzę to dobrze w demkach ze strony ShaderToy, no ale podobno nie tyczy się to tylko Amigi. Jak twierdzą znawcy są demka na ktorych i pecet z mocnym prockiem, ale jednocześnie tylko Radeonem HD nie wyrabia, a z Polarisem to inna bajka.

Także jak ktoś np. słuchal ostatniego podcastu Radzika z Adamam, gdzie oni głosili trezy że Polarisa nie kupią nigdy, a zamiast tego Radzik woli wydać sześć stów na plastikowy emulator sprzetowy, to miejcie świadomość że to jest tylko jego pogląd. Pogląd raczej posiadaczy sprzętu niż zaangażowanych użytkowników AmigaOS 4, ktorych nie warto naśladować. Jeśli ktoś na serio chce używac AmigaOS 4, to na karcie graficznej nie powinien oszczędzać. Tu się dokonuje największy progres.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem