Komentowana treść: Trevor Dickinson komentuje postępy prac
[#61] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@abcdef, post #59

Nie będzie nagle wysypu aplikacji ARM tylko dlatego, że pojawi się platforma.

Nie musi być, wystarczy system na ARM i emulacja PPC. Gdyby tą emulację sprytnie zrobić z użyciem osobnego rdzenia to może nawet będzie działać z prędkością A1222. Największy problem to sterowniki sprzętu ale to chyba łatwiejsze do ogarnięcia niż zrobienie nowej płyty + sterowniki dla A1222.

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 09:30:14 przez Kefir_Union
3
[#62] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac
czy libre office to nie ślepa uliczka w momencie kiedy jest sporo dobrych edytorów przeglądarkowych?
[#63] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@Mir3k, post #62

Mam pytanie o wiele poważniejsze: czy PPC to nie jest ślepa uliczka? Odpowiedź jest oczywista. Cały ten projekt robi się powoli 'obsolete' pod każdym względem.

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 12:27:43 przez Kefir_Union
[#64] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@Kefir_Union, post #63

Jest ślepą uliczką, od powiedzmy 2008 roku (zakończenie produkowania procków PASemi). Pytanie jak sie z tego bezbolesnie wymiksowac. Bigfoot robi wersje x64 MorphOSa od 4 lat i nadal nie ma bety, nie mowiac o release.
[#65] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@MUFA-amigaone-pl, post #7

Jeśli masz jakieś wcześniejsze wzmianki o A122 Plus to je zapodaj

Nie mam, ale dla mnie to praktycznie te same mobasy. Jeśli za np. dwa lata przemianują ją na A1222++ to pewnie napiszesz że jest w "projektowaniu" od 2022 roku?
Można się zabawić w coś w rodzaju "znajdź 10 różnic" :)




Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 13:27:30 przez waldiamiga
[#66] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@waldiamiga, post #65

Olewając elementy pasywne to koło RS232 jest inny scalak.
[#67] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@michal_zukowski, post #66

Ale to jest zmiana z BOM, bo PCB jest przystosowane do NSOIC i SOICW ;) Redesign nie ma żadnego z wyjątkiem silkscreen (TABOR->A1220 PLUS). Nie ma też bakterii litowej ...
[#68] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@Kefir_Union, post #63

Cały ten projekt robi się powoli 'obsolete' pod każdym względem.

Na moc jaką daje procesor ~1ghz, w klasyku nie ma co liczyć. AmigaNG to taki klasyk+ co moim zdaniem, przynajmniej dla niektórych, nie jest bez sensu.
1
[#69] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@Kefir_Union, post #63

Po pierwsze to mam nadzieję, że nikt chyba na serio nie myśli, że brak jakiegoś tam rozwiązania X czy Y, które wymienił Cedrat wynika z faktu, iż X5000 jest komputerem retro (jak to mawiają złośliwcy na poziomie Pentium III z 2000r, a ci więksi, że na poziomie Pac-Mana), który technicznie nie jest w stanie ogarnąć tego czy owego, co ogarnia np. Mailna. Wiemy wszyscy dobrze, że nasze problemy nie wynikają z zapóźnień PPC 5040, Radeona RX czy innych komponentów, a z tego, że system AmigaOS 4.1 jest systemem niszowym, z ograniczoną liczbą użytkowników o ograniczonej mocy twórczej i bez względu na platformę sprzętową pozostanie nim zawsze.

Po drugie nie słyszałem o żadnym emulatorze PPC na ARM. Znaczy możliwe, że Apple jakiś ma na swoim systemie z M1, szczerze nie interesowałem się tym, ale wątpię by chciało się tą technologią podzielić. Akurat mogę się zgodzić tutaj z Cedratem, który jest zniesmaczony komfortem emulacji AmigaOS 4.1 na szybkich pecetach. Ja niejednokrotnie pisałem, że emulacja PPC na WinUAE ze względu na responsywność systemu, prędkość i komfort działania na poziomie Blizzardów PPC, większość ludzi bardziej może zniechęcić do AmigaOS 4 niż ich zachęcić. Teraz mogę sobie tylko wyobrazić, gdyby powstało coś podobnego na bazie QEMU dla Maliny, to odczucia z emulacji na X86, trzeba by jeszcze podzielić razy kilka, aż strach się bać. Tak emulacja PPC na poziomie Tabora, to piękne marzenie, ale niestety tylko marzenie.

Po trzecie przyznam, że całkiem interesująco wygląda czytanie karkołomnych prób przekonywania czytelników, typu, że to, co jest teraz na PPC jest platformą retro, ale już jakiś prosty system oparty w 90% na emulacji, z prymitywnym udawanym wsparciem 3D, na poziomie Wazp 3D i do tego paroma natywnymi datatypami czy bibliotekami, to już by było wyjście z retro w nowoczesność. Otóż chciałbym powiedzieć, że takie coś już mieliśmy i to prawie ćwierć wieku temu. Tandem AmigaOS 3.9 z WarpOS, czyli platformę z szybkim jak na tamte czasy PPC, na którym działało parę bibliotek i datatypów. Wszyscy wtedy chcieliśmy od tej prowizorki jak najszybciej uciec i dlatego właśnie powstał AmigaOS 4. Powrót do podobnego układu, to by było właśnie retro i to pełną gębą.

Po czwarte zgadzam się z użytkownikiem abcdef że przekreślenie budowanego od blisko dwóch dekad dorobku i rozpoczęcie wszystkiego od nowa, przepisanie systemu, napisanie nowych sterowników, napisanie od podstaw jakiegoś wydajnego emulatora PPC, ewentualnie przepisanie kilku tysięcy aplikacji i gier od nowa na ARM, wymagałoby kolejnych nastu lat czasu by dojść do poziomu, który mamy teraz na PPC.

Po piąte zmiana platformy nie sprawi, że AmigaOS 4 wyjdzie z niszy. Ja po dziś dzień pamiętam jak to MorphOS wychodził na tanie, produkowane w milionach sztuk Maki PPC. Jak to niektórzy ówcześni członkowie MOSTeamu mówili wprost i publicznie, że liczą na znaczący sukces komercyjny. A efekt był taki, że na te Maki to przeszli głównie Ci, co wcześniej mieli Pegasosy. Pamiętam też jedną wypowiedź człowieka od AROSa (a więc gościa, który wie co mówi w temacie X86) sprzed 3 lat, kiedy po pokazie w Niemczech rozbudzono nadzieję na MOSa na AMD. A powiedział mniej więcej coś takiego "Platforma X86 nie potrzebuje, kolejnego n-tego systemu operacyjnego, bez sterowników, bez oprogramowania, bez gier, bez narzędzi programistycznych, bez wsparcia finansowego itp. itd". No i zobaczycie, że nawet jeśli może jakimś cudem MOS na AMD dojdzie jednak do skutku, to jego użytkownikami będą Recedent i Rzookol i nie zaatakują PPA setki jakichś Jaśków Kowalskich, którzy dziś łupią w Wiedźmina, no bo MOS im nie da tego, co Windows.

Dokładnie to samo można by powiedzieć na temat AmigaOS na ARM. Przecież fakt, że nasz niszowy system by się tam pojawił, nie sprawi, że Netflix zrobi klienta na AOS4, Google z automatu nie napisze nam Chrome, a Electrocics Arts nie zrobi nam najnowszej wersji FIFY. Kupią więc go Ci sami zagorzali fani, którzy i tak już kupili PPC. Cedrat i podobni mu pragmatycy, może pobawią się chwilę w przestawianiu ikon pod Maliną, ale szybko wrócą do innego systemu, no bo przecież tu nie ma Netfliksa, czy jakiegoś programu do obsługi RAWów z jego lustrzanki (chociaż taka wtyczka dla Gimpa być może akurat jest).

Fan kupi tak czy owak. PPC ma tę przewagę, że pewnie oferuje jakiś zarobek na sprzęcie, co w przypadku niszowego rynku ma jakieś znaczenie. Myślę też, że dla jakiejś tam części pasjonatów, fakt iż mają unikatowy ekskluzywny komputer, wydany w limitowanej edycji kilkuset sztuk to też jest jakiś tam dodatkowy smaczek. Natomiast pragmatyk i tak nie będzie używał, nawet jeśli to by miało być na hardware rozdawanym za darmo.

Po szóste ja rozumiem, że pewnie wielu ludzi nie przekonałem i że takie wątki się pojawiały, pojawiają i pojawiać będą. Działa tutaj naturalny mechanizm, polegający na tym, że każdy co się jakoś tam troszkę interesuje, miałby pewnie chęć pomacać system na tym, co ma na biurku. PPC jest drogie i słabo dostępne, więc budzi w niektórych negatywne emocje, którym daje się upust w postaci totalnego dyskredytowania tej platformy. Miejcie jednak świadomość, że takie dyskusje powodują tylko i wyłącznie sztuczny ruch w komentarzach, bo co do zasady myślę, że twórcy systemu podzielają moją argumentację. W każdym bądź razie czytam betalistę systemu AOS 4 od nastu lat i nigdy nie padło tam choćby jedno zdanie czy nawet ćwierć zdania sugerujące chęć zmiany platformy.
3
[#70] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@MUFA-amigaone-pl, post #69

zmiana platformy nie sprawi, że AmigaOS 4 wyjdzie z niszy.

to, co jest teraz na PPC jest platformą retro, ale już jakiś prosty system oparty w 90% na emulacji, z prymitywnym udawanym wsparciem 3D, na poziomie Wazp 3D i do tego paroma natywnymi datatypami czy bibliotekami, to już by było wyjście z retro w nowoczesność.


Ten emulowany system na RPi byłby powszechnie i tanio dostępny a to daje bazę do budowania czegoś więcej. Mając możliwość kupna komputera za 400zł, który w dodatku ma wiele innych zastosowań (wystarczy zmienić kartę SD i odpalamy inny system) daje potencjał nieporównywalny z niczym w świecie retro zabawek. Dzisiaj byle nierozszerzona A500 kosztuje minimum 1000zł.
ARM się rozwija, za rok, dwa, będzie szybszy następca Pi4, w końcu emulacja PPC będzie szybsza niż natywne A1222. Gdyby za te kilka stówek dało się kupić sprzęt i sensownie działający OS4 to miałbym już na biurku. Wyłożyć kilka tysięcy na A1222 nie zamierzam, tym bardziej że minie jeszcze kilka lat żeby w ogóle dało się to kupić.
2
[#71] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@Kefir_Union, post #70

To ja może powiem "sprawdzam".

Mogę Ci przesłać za darmo PowerBooka G4 (15 cali, wersja 1,67 GHz) z zainstalowanym systemem MorphOS. Co Ty na to?
1
[#72] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@recedent, post #71

Nie zmieści się na biurko. Jeśli masz coś o wymiarach Rpi400 to nawet zapłacę :D
[#73] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@Kefir_Union, post #70

A może po prostu pójsć w 'Amigowe' linuxowe distro?
[#74] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@Kefir_Union, post #70

RPi jest od 10 lat na rynku, to nie tak, że dopiero teraz oferuje jakąś tam konkretną wydajność. Owszem, pierwsza wersja była jak na tamte czasy dość uboga, ale czy Pi4 jest jakimś demonem prędkości w porównaniu do mobilnego Zena nie mówiąc już o M1? Też długi czas myślałem, że nowa, popularna, tania platforma z dobrymi narzędziami programistycznymi da radę skostniały amiświatek pobudzić. Jednak teraz wiem, że nie. Że to nic nie da, a tylko spowoduje jeszcze większą fragmentaryzację społeczności. Pod koniec lat 90tych były duże nadzieje w PPC. Nie dla każdego, ale większość zdawała sobie sprawę, że klasyk w sumie zmarł i nowej motoroli 68k już nie będzie. Karty Phase5 miały być niczym innym jak platformą przejściową i poniekąd tak było. Przejście na PPC jednak zostało zahamowane przez złą wolę, obsuwy, błędy, słabą dostępność i wysoką cenę. Ktoś powie "nihil novi" jeśli chodzi o PPC w Amidze, bo i przecież przy starcie platformy były jaja i wojenki WarpUP vs PowerUP... od lat można mieć "mocne 68k" na x86 z JITem i nic nie powstało na taką emulowaną platformę. Niewiele powstało by wykorzystać całkiem szybki softcore AC68080 w FPGA. I niewiele powstanie na emulowany 68k@ARM. A nawet jeśli pojawiłby się AOS przepisany na jakąś ARMową platformę to powstanie na niego JESZCZE MNIEJ. Nie ma co zaklinać rzeczywistości, każdy widzi jak jest i wnioski powinny być jasne...
[#75] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@MUFA-amigaone-pl, post #69

Wg tego wykresu:


przyrost maszyn MorphOSowych jest względnie stały. Z uwagi na brak wersji PowerUP i wysyconej wcześniej liczbie zarejestrowanych Pegasosów i Efik, ~99% wszystkich rejestracji to Maki (plus parędziesiąt Samów i X5000), natomiast w środowisku AmigaOS4 z uwagi na brak nowych maszyn (pomijając betasprzęty i krótką serię Sam460 z ubiegłego roku) przyrost nowych użytkowników jest praktycznie zerowy. Nawet to dowodzi, że inwestycje w rozwój portu na maki była słuszna. Nie mówiąc już o tym, że MorphOS działa na laptopach i komputerach All-in-One, a AmigaOS4.x nie - decyzją Hyperionu została odcięta jedna w ważniejszych części rynku.
2
[#76] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@Kefir_Union, post #70

AOS 4.x nie wyjdzie na Pi4, tak samo jak nie wyszedł na maki PPC. Z prostego (moim zdaniem) powodu - wtedy nie szło by odcinać kuponów za sprzęt tak jak w przypadku Amigi ONE, Tabora czy innych wynalazków.

Business is business :)
[#77] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@Kefir_Union, post #72

Nie zmieści się na biurko. Jeśli masz coś o wymiarach Rpi400 to nawet zapłacę :D


Tak właśnie myślałem, że wymiękniesz.
1
[#78] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@abcdef, post #74

I niewiele powstanie na emulowany 68k@ARM. A nawet jeśli pojawiłby się AOS przepisany na jakąś ARMową platformę to powstanie na niego JESZCZE MNIEJ.

Podstawą OS4.0 na Rpi musi być dobra emulacja PPC. Jeśli to będzie to nie ma potrzeby żeby powstawało coś specjalnie na ARM, wystarczy używać tego co już jest zrobione na OS4. Zanim wyjdzie A1222 to RPi będzie miało potencjał na szybszą emulację niż natywny kod A1222.
[#79] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@recedent, post #77

Ale po co mi ten kloc? Mam Rpi400, chcę tylko system OS4 ze sterownikami na karcie SD.
[#80] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@michal_zukowski, post #75

Ten wykres niczego nie dowodzi, bo nawet jak by zapytać Ciebie to w zależności od dnia (nie chce mi się szukać starych odpowiedzi), raz twierdzisz że jest to przyrost unikalnych użytkowników a raz że jednak jak się komuś Mac zespuje to dostaje licencję na nowego Maca ale już z nowym numerem. Maki mają po 20 lat lub w najlepszym możliwym przypadku po lat 16, więc pewnie psują się już pewnie całkiem nieźle. Poza tym Maki są tanie, w związku z tym jest tu trochę pdoobna sytuacja jak w świecie klasyka. Znaczy dużo jest kolekcjonerów, co ma po kilka sztuk. Nawet w tym wątku Recedent chciał rozdawać za darmo, a już wczesniej rozdawał, mogę więc domniemywać że przez jego ręce przeszło pewnie naście takich maszyn jak nie więcej. Ilu jest rzeczywiście użytkowników, to nie wiadomo. W moim odczuciu jest ich mniej niż AmigaOS 4, na co w przeszłości pokazywałem uprawdopodobniającę tę tezę argumenty typu czterokrotnie większa baza powstałego oprorgamowania.

Natomiast generalnie ja już od jakichś dwóch lat nie udzielam się w wątkach MOSowych, poignorowałem też trochę osób ze świata niebieskich, które udzielały się w wątkach pod AmigaOS 4, prowokując wojenki np. swoiście dziwnym podejściem do składania podszytych fałszem gratulacji i tym podobnych zaczepek. Tak więc nie będę tutaj się też kłócił. jesli uznajesz że te 5 tysięcy, to rzeczywiście jest 5 tysięcy użytkowników i jeśli jest Was więcej niż userów AmigaOS 4, to neich Ci będzie.

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 16:08:13 przez MUFA-amigaone-pl
[#81] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@MUFA-amigaone-pl, post #80

Nawet w tym wątku Recedent chciał rozdawać za darmo

Eee tam za darmo, pewnie liczy na to że jak dostanę sprzęt to zrobię port gry na MOSa ;)

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 16:34:01 przez Kefir_Union
1
[#82] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@Kefir_Union, post #81

Nie on jeden .
1
[#83] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@karolb, post #82

To umawiamy się tak: Ja sponsoruję sprzęt, a Ty - większe biurko dla Kefira. I robimy holding, rozumisz pan, holding! ok, racja
3
[#84] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@MUFA-amigaone-pl, post #80

Tak więc nie będę tutaj się też kłócił. jesli uznajesz że te 5 tysięcy, to rzeczywiście jest 5 tysięcy użytkowników i jeśli jest Was więcej niż userów AmigaOS 4, to neich Ci będzie.

Oczywiście, że nie ma 5000 userów: część zmarła, część olała, część wymieniła sprzęt. Chodziło mi tylko o to że jest stały przyrost.

Co do aktywnych userów to:
https://web.archive.org/web/20210116182359/https://aminet.net/package/misc/emu/DOSBox_Jit
aktualnie
https://aminet.net/package/misc/emu/DOSBox_Jit

Czyli ostatnią wersję sciągnęło z aminetu ~530 osoby.

Doliczając: https://www.morphos-storage.net/?id=1537714 375 osoby daje to:
~900 ściągnięć ostatniej wersji dosboxa jit dla MorphOSa.

W porównaniu do http://os4depot.net/?function=showfile&file=emulation/computer/dosbox.lha gdzie ściągniec ostatniej wersji jest 360.
Ściagnięć Amissl dla AmigaOS4 jest w os4depot: 267.

Jeśli nie masz innych danych do porównania to myślę, że aktywnych userów AmigaOS4 jest około 500, a aktywnych MorphOSowców jest około 1000.
[#85] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@karolb, post #76

Kuponów za sprzęt już od lat nie odcinają.
Nie są w stanie nawet ruszyć z produkcją czegokolwiek, aby było z czego te kupony odrywać.
Co do przepisania AOS 4.x na ARM wg mnie jest to po prostu niemożliwe. Dlaczego? Bo po prostu nie ma w Hyperion ludzi do pracy. A ci co są męczą się z tym co tam mają, jakieś Radeon sterowniki, enhancer soft czy coś tam jeszcze.
Moja ocena jest przykra. Platforma PPC po prostu zdycha.
I jak ktoś czegoś nie zrobi to zostanie bawić się wyłącznie w to co już mamy.
Czyli klasyk, stare maki z MorphOS, drogie Amigi One, Vampiry oraz wszelkiej maści emulatory gotowce, startujące spod ikonki lub z uruchomionym w tle Linuxem.

Jak ktoś coś wymyśli, chwała mu za to.
[#86] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@recedent, post #83

Mini mak jest mały, można schować gdzieś za monitorem ;). Tylko no, licencja by się przydała...
[#87] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@MUFA-amigaone-pl, post #69

A co tam...
Po pierwsze x5000 może nie jest jeszcze jako sprzęt retro, ale z gier niestety najlepsze ma retro gry. Sprzętowo jeszcze się broni, ale chociaż by brak USB 3.0 świadczy o czasach w których ten "prawie nowy" komputer powstał.

Po drugie nie słyszałem o programie na PPC, który by zachęcił kogoś do emulacji tegoż cpu. Na WinUae opcja emulacji jakoś nie zachwyciła nikogo z racji przez Ciebie przytoczonych argumentów...

Po trzecie nikt tu nie przekonuje na siłę, że malina nie jest retro zabawką. Jest zabawką do retro, ale ma potencjał do bycia czymś więcej. PPC obecnie jest już czymś opuszczonym, mało przyszłościowym, czymś co ma już lata świetności za sobą jak motorolla 68k i nic nie zapowiada zmian.

Też zgadzam się z użytkownikiem abcdef, że dorobek dwudziestoletni to mega wyzwanie przy przenoszeniu na ARM lub inny cpu i bez radykalnych decyzji się nie obędzie, ale chyba to jest już ostatni moment na działanie. Jeszcze trochę i będzie pozamiatane ...

Po piąte zgadzam się, że przy obecnej tendencji amiga nie wyjdzie z niszy. Temat jest już praktycznie przegrany. Może taka Amiga500mini coś nowego w ludziach sprowokuje, ale bardziej w stronę emulacji. Obecna polityka kojarzy mi się z powolną śmiercią Nokii Lumii, a późnie Microsoft Lumii. Obiecanki i niedopracowane efekty końcowe (coś tam po drodze było z przegraną sprawą sądową o robienie Lumii HTC) . W efekcie takiej polityki wygaszenie fajnego systemu na smartfona.
Tabor to jakiś żart... Jak wyjdzie to kto to kupi??? OS4 lub OS5 na inny rozwojowy procesor, a jak nie to po zawodach.

Fan kupi tak czy owak... Dobra polityka do Tabora.

Nie liczę na to, że Ciebie przekonam. Po prostu wiem, że to idzie w złym kierunku.
[#88] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@WojtekX, post #85

Jak ktoś coś wymyśli, chwała mu za to.


Są jakieś próby, nie wiadomo ile czasu (lat?) to zajmie, ja czekam :)

https://morphos.pl/morphos-na-amd64/
[#89] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@Kefir_Union, post #78

Potencjalnie, jeśli ktoś może napisze i tak będzie działać. Pamiętajmy, że x86 ma mocniejsze procesory niż RPi4, a qemu w Winuae z możliwością odpalenia AOS4 jakoś nie zrobiło zawrotnej kariery. Przypomnę też bardzo sensowny argument mufy - mając pi z emulacją (czy pc z emulacją) - masz sprzęt jakich wiele. Dedykowana platforma, nawet jeśli nie błyszczy wydajnością i obsługiwanymi standardami jest jednak pod tym kątem unikatowa. Zaś biorąc pod uwagę, że zdecydowanie więcej aktualnie można pozyskać z linuksowego środowiska x86 i arm to emulowanie ppc na arm żeby mieć jakiś soft wydaje się nie do końca mądre.

@Wojos - gdyby coś ruszyło z ARM jeszcze jakieś 5-6 lat temu to bylibyśmy w zupełnie innej sytuacji teraz. Hipotetyczny AOS3.3 ARM edition z wbudowanym emulatorem 68k i odpalanie starych binarek MOS style stanowiłoby solidną alternatywę, a pisanie nowych, natywnych dla ARM aplikacji (tudzież portowanie) też dostarczyłoby trochę softu i rozruszało skostniały amiświatek dając niedrogą a przyzwoita platformę. Ale to było wtedy, a teraz jest teraz. Jeszcze chyba 2 lata temu porównywaliśmy osiągnięcia w lame PPC G5 i RK3399. Jak ktoś pamięta to sobie tą dyskusję znajdzie. Też byłem długo wielkim zwolennikiem pójścia w tę drogę, ale poznałem szerszy obraz niż tylko to na co pozwalał mój hurraoptymizm. I nie jest tak różowo. Czas na "zryw" już minął i zostało tylko odcinanie kuponów.

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 18:52:55 przez abcdef
[#90] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@abcdef, post #89

No właśnie, na tym polega problem - OS4 brnie w to PPC mimo, że od lat wiadomo, że ta platforma jest już skończona. I nawet efektów nie ma… Pewnie zdecydują o przejściu na ARM dopiero wtedy, kiedy stanie się on niszową platformą, wypartą przez np. RISC V
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem