Komentowana treść: Trevor Dickinson komentuje postępy prac
[#31] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@MUFA-amigaone-pl, post #30

1. Trevor pokazał, że karty PCIe, są szybsze niż AGP. To akurat było wiadome od kilkunastu lat.\
2. Jeśli ktoś na serio chce używac AmigaOS 4, to na karcie graficznej nie powinien oszczędzać. Tu się dokonuje największy progres.
Ok, to ile kosztuje aktualnie (albo jaka jest) najmocniejsza karta GFX pod komputery z AmigaOS4.x?
[#32] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@michal_zukowski, post #31

Ile kosztuje i dlaczego radeon ;)
[#33] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@abcdef, post #32

raczej pytam o model
[#34] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@MUFA-amigaone-pl, post #30

Dostępność jak i ceny sprzętów mogących obsłużyć OS4 jest nieadekwatna do oferowanych możliwości. Niestety, dzisiaj OS4 to ślepa uliczka.
[#35] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@WojoS, post #34

Nie chce za bardzo bronić OS4, ale czyż klasyk nie ma jeszcze gorzej przyjmując taki punkt widzenia?
3
[#36] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@michal_zukowski, post #35

Oczywiście, że ma gorzej bo szczytem możliwości jest wampir z rtg 2d i instrukcjami 3d w trakcie dopracowywania.
[#37] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@michal_zukowski, post #35

Klasyk ma gorzej. Nie ma czego bronić... Smutno
[#38] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@abcdef, post #36

Z tym wampirem to dość dyskusyjne, PiStorm Emu68k wygląda nieźle. Szkoda, że jeszcze nie ma wersji do A1200.
[#39] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@Cedrat, post #38

W znaczeniu co wygląda nieźle? JIT może i fajny, ale nie zawsze i wszędzie będzie to działać dobrze, jak to JIT. RTG to tylko aktualnie zupełnie podstawowe funkcje i gdzie tam do wykorzystania możliwości videocore. Zupełnie pomijam zaawansowane rzeczy jak host usb 3 albo dekodery wideo. To co wygląda ciekawie aktualnie to jest pamięć masowa, ram i jit. W sumie tyle. No i jeszcze cena. Użyszkodnicy jabłek mieli już MOS 6502, 65C816, motorolę 68k, ppc, x86 a teraz ARM. Nie oglądali się wstecz i nie marudzili, że nie można gdzieś podłączyć karty graficznej. Jabłkowe laptopy mają wbudowaną grafikę w procesor (baaa, nawet RAM). Nikt nie powie, że M1 jest słabsze od PPC. Sentyment jest wrogiem rozwoju, a sentyment jest motorem napędowym amigowców. Na dobre czy na złe... tak mamy i nie ma co się nad tym rozwodzić. Ktoś lubi klasyka z klasycznymi rozszerzeniami - super, ktoś woli nowe rozszerzenia - super, ktoś woli coś pokroju mini czyli (może) zgrana emulacja - super, ktoś woli MiSTer - super, wreszcie ktoś woli iść drogą wyznaczoną przez phase5 - super. Każda z opcji ma swój "koncert życzeń". Jeśli chodzi o NG to raczej zwieńczeniem tej linii jest i będzie X1000 oraz X5000 (dla tych co mieli więcej kasy do wyłożenia). Inne ewentualne produkty w tej linii to albo będzie drogi "downgrade", albo bardzo drogi delikatny upgrade (zakładając jakąkolwiek przyzwoitą platformę dzięki OpenPOWER, czego się absolutnie nie spodziewam). Mamy 2022 - teraz nie ma rozwiązań "przyszłościowych" dla amigi, są tylko mniej lub bardziej przeszłościowe. A nie są ważne mipsy, flopsy, fpsy tylko czy wybrany styl amigowania daje radość, czy nie.
4
[#40] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@abcdef, post #39

Eeee… ale na PPC też masz JIT’a. A te „dekodery video” i tak mi Netfliksa czy HBO GO nie obsłużą. PPC to takie samo retro, jak 68k, tylko bardziej niszowe.

Użytkownicy jabłek wchodzą na stronę, wybierają zestaw, płacą, i po tygodniu przyjeżdża do nich nowoczesny sprzęt (no, teraz się trochę skomplikowało z dostępnością, ale tragedii wciąż nie ma). W świecie Amigi PPC słyszę o nowych płytach (z jakimiś przestarzałymi procesorami), o OS 4.2 (który nadal jest systemem na miarę późnych lat 90-tych) - po czym mija 6-10 lat, i wciąż nie ma tego do kupienia. Taka różnica.

Mamy 2022, i mamy rozwiązania przyszłościowe: FPGA, ARM, wydany w zeszłym roku OS 3.2. Kwestia pozbierania tego do kupy, co się powoli dzieje (w MiSTerze też nad JITem pracują). AmigaOS 4.x mógłby być przyszłościowy, gdyby był rozwijany w rozsądnym tempie, gdyby był do niego sprzęt, i gdyby ten sprzęt był w rozsądnej cenie. Póki co, żadna z tych trzech rzeczy nie jest spełniona.
[#41] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@Cedrat, post #40

.
te „dekodery video” i tak mi Netfliksa czy HBO GO nie obsłużą.


Według mnie to jest jeden z bardziej irracjonalnych argumentów bo dzisiaj nikt nie ogląda filmów fabularnych na komputerze. HBO i Netfliksa to się ogląda na TV, może jak komuś nie przeszkadza mały ekran to na tablecie czy ewentualnie laptopie gdzieś poza domem, na pewno nie na kompie stacjonarnym. Dziś filmy z kompa ogląda się przede wszystkim z YT np. czytając wątki na forum PPA z wplecionymi w nie clipami, grając w coś, szukając poradnika jak przejść, obsługując jakiś program, szukając jakiś trików z nim związanych itp. A do tego te dekodery wideo jak najbardziej się nadają.
1
[#42] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@MUFA-amigaone-pl, post #41

Są 4 problemy:
- prędkość dekodowania (tu powiedzmy AmigaOS4 ma ogarnięte ze sterownikami do 1080p (a może więcej), MorphOS ma ogarniete do 720p dekodowaniem przez CPU)
- obsługa HLS stream (w skrócie - nowoczesne platformy streamingowe (google też) przesyłają dane audio/video w paczkach, a nie tak jakby ściagąć jeden duży plik), Odyssey tego nie ma, Wayfarer to ma
- ogarnianie syfu w Javascripcie na stronach wyswietlajacych filmy (JS żre zasoby, jak strona jest rozbudowana to żaden Mac czy X5000 nie ogarnie równoczesnego wyświetlania filmu i JS)
- Obsługa DRM (tego nie przeskoczymy wiec Netflix i HBO jest poza naszym zasięgiem).

W skrócie: do pirackich/dozwolony użytek osobisty stron typu swatchseries.ru czy CDA wystarczy Wayfarer (z odpowiednio szybkim sprzętem), podobnie jak do Youtube. Odyssey będzie wystarczył wyłącznie do jakiś wklejonych video na strony bo jak Youtube calkowicie przejdzie na HLSa to Odyssey stanie dęba. Strony z DRM są poza jakimkolwiek zasięgiem.

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 17:50:02 przez michal_zukowski
[#43] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@MUFA-amigaone-pl, post #41

Oho, jeśli pan Mufa nie ogląda Netflixa na kompie, to znaczy, że nikt inny też tego nie robi. Ja oglądam Netflixa TYLKO na kompie.

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 18:04:03 przez Pinto
6
[#44] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@Pinto, post #43

Także oglądam na kompie (iMac) mimo, że obok stoi 2 razy większy tv - głównie wyłączony :)
2
[#45] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@MUFA-amigaone-pl, post #41

Nie mam telewizora. Mam monitor 27 cali 2560x1440 z porządną matrycą (fotograf-amator też ze mnie, więc byle szajsu nie chciałem), a do kompa stacjonarnego podłączony amplituner (po SPDIF) i głośniki 5.1. Dlaczego to ma się nie nadawać do oglądania filmów z serwisów VOD? Poza wielkością ekranu to bije na głowę chyba 99% telewizorów, które ludzie mają po domach.

[edit] Dźwięku 5.1 Amiga PPC też pewnie nie ogarnie…


Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 19:11:16 przez Cedrat
[#46] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@Cedrat, post #45

Ogarnia nawet 7.1,. A o do Netfliksa nadal będę się upierał że to ja mam rację. Przykro mi ale jakoś nie widzę tego by mając wygodną kanapę i duży TV ludzie mówili coś w stylu "Kochanie to weź teraz dzieciaki a ja dostawię jakieś taborety do mojego biurka i pooglądamy sobie jakieś filmy". Nie neguję że może akurat Wy oglądacie na kompie, ale to jest raczej wyjątek potwierdzający regułę. W realu nie znam nikogo kto by tak robił a praktycznie 99% mojej rodziny i znajomych z takich platform korzysta.

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 19:27:20 przez MUFA-amigaone-pl

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 19:28:19 przez MUFA-amigaone-pl
1
[#47] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@Cedrat, post #19

przede wszystkim brak ciekawego pomysłu który by mnie zmotywował do zakodzenia czegoś.

Dokładnie tak. To powinno być rozwiązane tak jak Windows 11 ARM czyli system OS 4.0 skompilowany dla ARM i kilka podstawowych programów typu LibreOffice a reszta działa na przezroczystej z punktu widzenia użytkownika emulacji kodu PPC. Nawet takie śmiesznie tanie Pi400 za kilka stówek odstawia te wynalazki na PPC daleko w tyle i przede wszystkim jest dostępne masowo. Dopiero na bazie popularności takiego rozwiązania i dzięki temu powstałego softu na nową platformę można sobie wymyślać własne, specjalnie dla nowej Amigi płyty pod ARMa.
Projekt A1222 moim zdaniem nie dojdzie do skutku z powodu zbyt małych zasobów jakie są w niego zaangażowane. Może jakimś cudem skończy się na kolekcjonerskiej partii płyt w wiecznej wersji beta dla tych co czekają w kolejce już ładnych parę lat i to wszystko. Jeszcze trochę poczekamy to A1222+++ będzie w kategorii retro.

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 20:13:13 przez Kefir_Union
4
[#48] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@MUFA-amigaone-pl, post #46

No ja nie oglądam już Netflixa.
Też preferuje 55" Samsung curved do oglądania filmów.
Jakoś mi pachnie to lepszymi wrażeniami.
Ale zdarza mi się na PC coś tam oglądać, zwłaszcza YT.
Tam mam monitor 32" MSI Curved.
Jakoś mi powyginane się trafiły.
Z całego tego zamieszania wynika że każdy robi jak chce.
Osobiście wracając do tematu, kibicuje już wyłącznie ARM.
Daje najwięcej za najmniej. I to do mnie przemawia.
I to zarówno w klasyku(PiStorm), czy powiedzmy w MorphOSie na ARM.
Systemów sprzedali by rekordową ilość. Bo sam bym wtedy poszedł w Pi400 plus licencja na MorphOS.OK
[#49] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@MUFA-amigaone-pl, post #46

Idąc tym tokiem myśenia można wywnioskować, że kodeki do filmów też nie są na Twoim komputerze potrzebne. Wszystko możesz przecież przez USB na telewizorze włączyć przed wygodną kanapą i ewentualnie wyedytować filmy na telefonie przez videoShow jak przyjdzie taka potrzeba...
[#50] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@WojoS, post #49

No to nie wiem jaki masz tok rozumowania, ja swój wyraziłem jasno. Przeglądając strony z kompa np. newsa o porcie jakieś gry, na PPA to sobie kliknę w film z danej gry dołączony do newsa z urządzenia na którym danego newsa czytam, np z Amigi One X5000, więc tak kodeki są potrzebne, bo ściąganie tego nagrywanie na USB i latanie do telewizora byłoby czasochłonne i niewygodne. Z kolei nastawiając się na oglądanie filmu, parzę kawę rozkładam się na kanapie i wciskam przycisk netflix na pilocie telewizora bo to najlepsza i najwygodniejsza dla mnie opcja.
2
[#51] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@MUFA-amigaone-pl, post #46

W Polsce 1/3 czasu Netfliksa to komputery:

https://www.vox.com/2018/3/7/17094610/netflix-70-percent-tv-viewing-statistics

Scenariusz jak zawsze ten sam:
- Hej, na Amidze PPC możesz obrabiać zdjęcia, oglądać filmy, grać w nowe gry, programować w C++, nic nie stoi na przeszkodzie! To pełnoprawny komputer!
- Mogę oglądać Netfliksa? Obrobię RAWki z mojej lustrzanki? Pójdzie mi Kerbal Space Program? CppCheck albo coś podobnego jest?
- Kto ogląda Netfliksa na komputerze? A na co ci lustrzanka, cykaj fotki telefonem jak normalny człowiek. Daj spokój z tym KSP, masz tu port Quake’a, Battle of Wesnoth wersję sprzed 10 lat, albo odpal sobie jakiś emulator. Po co ci jakiś CppCheck, naucz się pisać porządny kod a nie wydziwiaj!

Sorry - to retromaszyna jest, i nic tego nie zmieni.
[#52] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@Cedrat, post #51

Z takiego samego powodu Linux jest retrosystemem nienadającym się dla zwykłego użytkownika, też znajdę taki zestaw oprogramowania, które jest mi potrzebne, a jest na Windowsie a nie na Linuxie. Problemem NG jest brak szybkości maszyn, brak wsparcia dla multi-cpu i problemy z endianami skutkujące min. brakiem jita w przeglądarce.

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 21:35:50 przez michal_zukowski
1
[#53] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@michal_zukowski, post #52

Z Linuksem będzie duuużo trudniej - chociażby dlatego, że w niektórych rozwiązaniach jest on wręcz niezastąpiony, w przeciwieństwie do OS4. Nie mówiąc już o tym, że np. wsparcie dla wielu procesorów to do niego zawitało chyba ćwierć wieku temu.
[#54] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@Cedrat, post #53

w zastosowaniach serwerowych tak, mówiłem o domowo/firmowych
[#55] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@michal_zukowski, post #54

U mnie w domu jest głównym systemem (również do gier i filmów), w firmie mam go na maszynie wirtualnej i spędzam z guestem więcej czasu, niż z hostem (który tak naprawdę tylko do Outlooka i Teamsów służy).
[#56] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@Cedrat, post #55

A u Mufy w domu głównym systemem jest X5000/040 i co mu zrobisz?
[#57] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@MUFA-amigaone-pl, post #41

dzisiaj nikt nie ogląda filmów fabularnych na komputerze.


Bardzo proszę wypowiadać się we własnym imieniu.
2
[#58] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@recedent, post #56

A u Mufy w domu głównym systemem jest X5000/040 i co mu zrobisz?


No jakoś w październiku 2020 roku kupiłem pieca z Ryzen 5 w najmocniejszej wersji, w zasadzie tylko do jednego celu, jakim jest montaż filmów. Możecie mi wierzyć lub nie ale przez te prawie 1,5 roku odpaliłem ten sprzęt raptem kilkanaście razy. Dokładnie wtedy gdy brałem się za montaż jakiegoś materiału wideo na temat Amigi. Oczywiście mam też jakiegoś leciwego laptopa, którego do różnych po pierdółek używam częściej choć na pewno nie co dziennie.

Co się tyczy retro, to rok temu przywróciłem do życia Atari 65 XE i 800XL.To pierwsze odpaliłem tak z 5 razy, ostatnio jakoś w marcu. Tego drugiego nie miałem czasu podłączyć do dziś. Wierzę na słowo że serwisant zrobił wszystko ok. No ale może kiedyś się wezmę. Chęci by kupić znowu klasyka czy to realnego czy w formie repliki nie mam kompletnie. Tymczasem X5000 używam może nie absolutnie codziennie, ale tak w okolicach 340 dni w roku. Więc tak to ewidentnie jest mój podstawowy komputer. Każdy używa tego co lubi. Dodam że ten Ryzen czy Atari to nie jedyne sprzęty, które tylko się kurzą, mam ich więcej. Dlatego też nigdy nie interesowałem się np. Maliną, bo wiem że byłoby to tylko kolejne urządzenie z cyklu "na raz i do szuflady".
[#59] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@Kefir_Union, post #47

Ale na PPC masz amigowy system i aplikacje. Na ARM nie. Nie będzie nagle wysypu aplikacji ARM tylko dlatego, że pojawi się platforma. Jakąś platformą jest ZZ9000 i do tej pory nic konkretnego się tam nie pojawiło wykorzystującego on-board ARM - dokładnie ten sam co w MiSTerze. Ktoś powie, ale pimiga, ale buffee ... ani jeden z tych projektów nie jest skończony i ani jeden aktualnie nie udostępnia środowiska uruchomieniowego ARM na OS3. I w najbliższym czasie nie będzie. A jak będzie to braknie developerów, bo wielu będzie męczyć dalej "czystego klasyka", inni AC68080 a jeszcze inni dalej PPC. Wreszcie pojawi się garstka tych co raczej będą portować appsy z armowego linuksa niż tworzyć własne. Może. ARM nie jest sposobem na renesans amigowania. Dla NG nadal nie oferuje jakiejś przepaści wydajnościowej, dla klasykowców jest oderwany od klasyka... A jeśli już odejść od PPC to równie dobrze można wejść w x86 - a tu już jest AROS i jak widać zainteresowanie nie jes jakieś szczególnie imponujące. Bo przeszkodą jest ogarnięcie by jak najwięcej tego fajnego nowego sprzętu działało. Pi4 ma USB3, wifi, wspomniane kodeki, akcelerację 3d, opencl i 4 rdzenie Cortex A72. Ile czasu potrzeba by wspomniane ficzery mogły zaistnieć w amiświatku? Przy tej ilości zaangażowanych developorów? 10? 15? Właśnie. Od strony sprzętowej ARM oferuje wiele, ale środowisko amigowe nie jest już w stanie udźwignąć takiej transformacji.
2
[#60] Re: Trevor Dickinson komentuje postępy prac

@abcdef, post #59

Oczywiście, że wysypu aplikacji na ARM nie będzie. Ale pewnie będą coraz lepsze emulatory m68k, spodziewałbym się też datatype’ów do JPG, PNG, dekodera MP3 i FLAC, (takie rzeczy po części już są), może ktoś się pokusi o renderer dla Wazp3D. Jak dla mnie to wystarczy - i tak nie bardzo wiem, co miałbym z tą wydajnością robić. Developerów szybko nie braknie - stara gwardia jest często dopiero po 40-tce.

Wysypu aplikacji na PPC też nie widzę, większość to porty z Linuksa, do tego stare. Jak sobie zainstalowałem OS4 na UAE to szybko się okazało, że stare zabawki często mi nie działają, a nowych w zasadzie nie ma. Obsługa sprzętu pod OS4 czy MOS też kuleje - kiedy w końcu będzie można korzystać z wielu rdzeni procesora?

ARM nie jest przełomem wydajnościowym, ale można kupić nowy (w przeciwieństwie do dwudziestoletniego G5), tani (ile kosztuje ten cały X5000?), powszechnie dostępny (kiedy ostatnio był w sklepach sprzęt pod OS4? da się łatwo 68060 kupić?) i niewielki (można upchnąć maszynę desktop w czymś wielkości dysku twardego 3.5”, albo upchnąć go w klawiaturze). System do użytku jest - OS 3.2, wciąż rozwijany. Tempo rozwoju jest póki co (jak na amiświatek) imponujące. Beat that.

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 07:21:55 przez Cedrat
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem