Forum » PPA
[#31] Re: PPC czy to możliwe teraz, czy za 20 lat?

@AD99, post #1

Dodanie tylko PPC zachowało by "koszerność" portalu, no bo koniec końców Amiga to Commodore:)


Tyle tylko że większość starych Amigowców to jednak byli Atarowcy (np. w podcaście Radzika, tak na 30 ludzi z którymi przeprowadzał wywiady, mniej więcej 25 przyznało ze zaczynało przygodę z komputerami od małego Atari). Po prostu gdy Commodore zdobywał w PL naprawdę dużą popularnpść, czyli w latach 91 - 93, to Amigowcy często robili nad nim przeskok i wchodzili od razu w 16 Bitowe maszynki.

Dwa, Jay Miner przyszedł z Atari.

Trzy, technicznie Amiga ma więcej wspólnego z 8 bitowym Atari niż z Commodore.

Cała zasługa Commodore jest taka że wyłozyli trochę więcej pieniędzy za akcje Amigi, pewnie po troszę z chęci utarcia nosa Tramielowi. Dlatego też jakoś nigdy nie było u nas tak jak w przypadku świata Atari, gdzie wspólne fora dla platform 8-Bit i 16 Bit są czymś naturalnym. Wśrod fanów "Przyjaciółki" takiej więzi z 8Bitowym C= nigdy nie było. Co prawda istniało i poniekąd istnieje też dziś wspólne pismo C&A, ale miałem wrażenie wówczas i mam wrażenie dziś, że są to bardziej inicjatywy fanów Commodore z naciskiem na C64 i okolice, gdzie Amiga robi jedynie za oddatek mający zwiększać popularność gazety.

No ale to tylko taka moja dygresja. Osobiście dział Commodore ani mnie nie grzeje ani nie ziębi, byle by tylko nie był zbiorem prześmiewczych krucjat przeciwko Atari, które lubię i do którego mam sentyment. Być może jeśli włodarze tego portalu się wahają, można by zrobić ankietę czytelniczą. Przy czym jeśli będą odpowiedzi, "tak", "nie" bądź "nie mam zdania", to ja wybiorę tę trzecią opcję.
[#32] Re: PPC czy to możliwe teraz, czy za 20 lat?

@BULI, post #16

Mnie się marzy klimat jak z Bajtka, z klanami innych maszyn, pod jednym retro szyldem.
Tak żeby można było zaglądać co tam robią inni, w duchu współpracy i rywalizacji. Byłoby to wygodniejsze niż osobne logowanie się na innych forach. Ale chyba zbyt wielu zbyt różnych ludzi musiałoby się dogadać aby takie coś powstało. Więc faktycznie może za 20 lat, gdy się bardziej przerzedzą szeregi tych co pamiętają czasy w których takie maszyny uwielbiano.

Choć tak sobie myślę że skoro istniały takie komunikatory które w jednym programie łączyły możliwość klikania z osobami używającymi różne komunikatory, to z może da się jakoś zrobić stronkę nakładkę na inne fora, tak aby jednym logowaniem się widzieć newsy ze wszystkich forów.

Dlatego bardziej byłbym za działem w stylu "8-bitów" lub "nie tylko Amiga" niż Commodore.
Choć z drugiej strony rozumiem niechęć redakcji na myśl o większej liczbie działów do pilnowania. I wydaje mi się że jak ktoś naprawdę szuka treści i fanów innych maszyn to ma gdzie zaglądać, a takie wątki jak ten zaczynają leniwce co im się nie chce osobno logować, a to chyba znaczy że i pisać by nie było komu.

A chodziłoby tu o gości z takich forów jak:
http://c64scene.pl - nie tylko scenowo, za to obszernie i zadziornie.
http://c64power.com - fajna mini encyklopedia i artykuły z guidami do turbo, sporo na forum fajne działy.
http://c64.com.pl - forum raczkuje, trzeba się logować by czytać, można ściągać Komoda i C&A.

http://atarionline.pl - dla fanów Atarek małych i dużych oraz czasopism multiplatformowych.
http://www.atari.org.pl/forum - też duże i małe oraz lokalni zadymiarze. ;)

http://www.speccy.pl/forum - głównie Spectrumy, ale mile widziani fani wszelkich Z80 oprócz C128. ;)
Są też działy dla Amstrada, Sam Coupe i ZX81, jeszcze trochę to dojdzie Meritum. ;)

Chyba trochę z innej bajki jest http://swiatpsx.pl - początkowo tylko PS1,
ale doczekali się też działów dla PS2, PS3, PSP oraz "inne konsole".

PS.: W każdym bądź razie nazwa PPC wydaje mi się wyjątkowo niefortunna, z okazji że kojarzy się z czymś zupełnie innym niż C64.
[#33] Re: PPC czy to możliwe teraz, czy za 20 lat?

@MUFA-amigaone-pl, post #31

Tyle tylko że większość starych Amigowców to jednak byli Atarowcy (np. w podcaście Radzika, tak na 30 ludzi z którymi przeprowadzał wywiady, mniej więcej 25 przyznało ze zaczynało przygodę z komputerami od małego Atari).


Sorry, ale bez konkretnych danych ja nie stawiałbym tak "pewnych tez".

Dla przykładu. W mojej okolicy Atari poza VCS/2600 nie istniał. Znałem tylko jednego gościa z Atari800. Pegazusów była cała masa (klon NES). Za to C64 było zatrzęsienie (nawet jeden C128D był) i trafiało się kilka Amigi jako pierwszy komputer. Zdażały się pojedyncze, biurowe PC. Z czasme większośc przeszła na Amigi i jeszcze wtedy żadkie i drogie PC.
Przykładów przejścia z C64 na Amigę mogę spokojnie podać z 30 z mojej okolicy, więc z mojego wywodu jasno wynika, że nie masz racji

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 12:55:54 przez BULI
[#34] Re: PPC czy to możliwe teraz, czy za 20 lat?

@BULI, post #33

W moim mieście, ludzie w podobnym wieku do mojego też częściej posiadali C64 i wszystkie inkarnacje NESa. Zgadzając się z Bulim, dodam, że odgrywa tutaj nie małą rolę kwesia "rocznikowa". Starsi od nas zapewne częściej będą wspominali małe atari.
[#35] Re: PPC czy to możliwe teraz, czy za 20 lat?

@AD99, post #1

Jestem za powstaniem osobnego działu Commodore 8-bit OK
[#36] Re: PPC czy to możliwe teraz, czy za 20 lat?

@movin, post #35

Po przemysleniu.... forum Ami jest dla Ami ale gdyby tak HP zrobić bardziej na wierzchu i tam zrobic jeden stały dział C64 ?
Sam jestem wielkim entuzjastą c64 i tego co się tam wyprawia czego upust daje wlasnie w HP wrzucajac co troche z mojego c64 na YT dema, grafiki, muze.
Ja byłbym za takim rozwiązaniem.

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 13:52:52 przez mikecios
[#37] Re: PPC czy to możliwe teraz, czy za 20 lat?

@MUFA-amigaone-pl, post #31

No ze mną był wywiad i w 1991 roku rozpocząłem od razu od Amigi, za to w 2000 nastąpił dwuletni przeskok na Commodore 128DCR. W Lublinie, tak koło 92-94 roku znałem jedną osobę z Atari, jedną z Commodore 64 i reszta to byli sami Amigowcy. Nikt nie miał ani Spektruma/Timexa ani Amstrada. Spektrumy/Timexy były popularne pod koniec lat 80tych.

Co do podobienstwa sprzętowego to Commodore ma wczesniejszą wersję CIA i w C=1581 jest typowa amigowa stacja dysków. Na Amidze także można takie dyskietki odczytać. Atari nie licząc twórcy chipsetów nie ma żadnego wspólnego mianownika z Amigą.

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 14:36:41 przez michal_zukowski
[#38] Re: PPC czy to możliwe teraz, czy za 20 lat?

@michal_zukowski, post #37

Na Retronizacji w cholere osób było co miało Atari, a później Amige. Sam tak miałem, z tym, że pomiędzy Atari a Amisią jeszcze kilka lat stało C64.

Ja byłbym za działem o c64 wtedy by mnie nie wrzucano w odmęty hyde parku czy ot tak często.
Tak z ciekawości, co jest powodem, że postów z HP nie widać na głòwnej. Jest ich tak dużo, że zakryłyby reszte? Wstyd pokazac HP taki poziom?

Co do hermetycznosci środowisk 8bit to bajka. Na, który zlot nie wbijam to poznaje super ludzi czy to atarowców czy komodziarzy. Udzielalbym sie czesciej na ppa, czy c64 power, ale doba nie ma 48h. To z doskoku zerkam.

Ogólnie dział o komciu chyba by krzywdy nikomu nie zrobił.

Pozdro All.
[#39] Re: PPC czy to możliwe teraz, czy za 20 lat?

@BULI, post #33

U mnie lata 90 - to na mieście królowały C64, jeden kumpel miał Atari XL, jeden klon tzw. Rambo. Później tylko były Amigi, albo klony Pegasusów( czyli podobnie jak napisał BULI). Trzeba by było zrobić jakąś obiektywną i ogólnokrajową statystykę, żeby dowiedzieć się w przybliżeniu jak to się przedstawiało.
[#40] Re: PPC czy to możliwe teraz, czy za 20 lat?

@michal_zukowski, post #37

Co do podobieństw "małe Atari" <> Amiga, to nie sprowadzałbym tego to lakonicznego wspólnego mianownika w postaci "twórcy chipsetu". Wynika bowiem z tego kilka rzeczy, a najważniejszą są podobieństwa w koncepcjach budowy i funkcji chipsetu małego Atari i Amigi, przede wszystkim chodzi o ANTIC i Copper. Poza tym ten "twórca chipsetu" to przecież główna siła napędowa, "ojciec założyciel" i twórca wielu unikalnych dla Amigi rozwiązań. Przecież siła Lorraine i pierwszych Amig wynikała z możliwości chipsetu, a właśnie to zbliża Amigę do małego Atari. Pod względem technicznym Amiga o wiele bardziej nawiązuje do małego Atari, niż do Commodore (a jakieś nawiązania w ogóle są?).
Jak już piszemy kto co miał, to ja w czasach przedamigowych miałem Atari 65XE. Z moich znajomych większość miała małe Atari, tylko jedna osoba miała C64.
Jestem za działem dla C64, ale i osobnym dla małego Atari. Albo wspólnym. szeroki uśmiech
Coraz nas mniej, więc przyciągnięcie nowych osób nie zaszkodzi, może niektórzy przekonają się do Ami?
A artykuły, czy cokolwiek można tagować np. "Amiga klasyczna", "Morphos", "OS4", czy "8bit". Coś na kształt zainteresowań w profilu. Wtedy każdy by od razu wiedział z jakim materiałem ma do czynienia.
[#41] Re: PPC czy to możliwe teraz, czy za 20 lat?

@wali7, post #40

Pod względem technicznym Amiga o wiele bardziej nawiązuje do małego Atari, niż do Commodore (a jakieś nawiązania w ogóle są?).


Tak, FB354/JU257 i 6526-8520 :P /sam pomysł powiązania tego jest zabawny, jakby się w to bawić to można znaleźć np. 6502 w Amigach - a i tak nic z tego nie wynika/

Jedyny sprzęt C= (tego "prawdziwego", od PETów, CBM2, 64-ki i C900), który ma cokolwiek wspólnego z Amigą to zapewne C64DX (aka C65), tyle, że to było "nawiązanie do Amigi" a nie w drugą stronę ;)
[#42] Re: PPC czy to możliwe teraz, czy za 20 lat?

@MUFA-amigaone-pl, post #31

Ja przeszedłem z Commodore 64 na CDTV będąc wierny Commodore. Następnie przeszedłem na Amigę 1200 będąc wierny Amidze.

Przy czym ja uwielbiam wspaniały świat 8-bitowców niemniej niż Amigę, która jest pełnoprawnym 32-bitowcem.

Cała zasługa Commodore jest taka że wyłozyli trochę więcej pieniędzy za akcje Amigi, pewnie po troszę z chęci utarcia nosa Tramielowi.

Commodore ma większe zasługi. Dla zobrazowania w grze Pinball Fantasies możemy zobaczyć napis "Thanks to Commodore for the Amiga". To Commodore zbudowało tę markę.

Co prawda istniało i poniekąd istnieje też dziś wspólne pismo C&A, ale miałem wrażenie wówczas i mam wrażenie dziś, że są to bardziej inicjatywy fanów Commodore z naciskiem na C64 i okolice, gdzie Amiga robi jedynie za oddatek mający zwiększać popularność gazety.

No właśnie pismo "Commodore & Amiga", czy "C64 Plus 4 & Amiga" obrazują jeszcze wyraźniej ścisły związek tych dwóch marek.

Nie rozumiem dlaczego tak wiele osób oddziela Commodore od Amigi. Jak Amiga radziła sobie jako oddzielny byt - każdy chyba wie. Tylko w firmie Commodore jakoś wypromowali markę, rozwinęli sprzęt i oprogramowanie, utrzymali społeczność przy Amidze. Późniejsze firmy po Escomie nie mogą poszczycić się choćby ułamkiem tych dokonań.

Nawet taka firma jak A-EON, której Kolega Mufa jest fanem, ma pewne dokonania, ale takie, które mogą zobaczyć i wykorzystać co najwyżej osoby z zamkniętej, hermetycznej grupy. Podobnie jest z MorphOSem - obie grupy są dość hermetyczne. W obu przypadkach ograniczeniem jest dostępność lub osiągalność sprzętu.

Przy czym nawet gdyby MOS wyszedł na procesor Intela, ja nie wiem czy bym go używał, bo z alternatywnym Linuxem mam już pewne doświadczenie. Rozumiem, że są ludzie którzy jednak lubią takie alternatywy.

W przypadku Amiga OS, to wolę system Amigi na Amidze. Jakoś tak czuję się raźniej z moją Amigą 1200. Mogę korzystać z jej mocy i możliwości.

Amiga od Escomu nie była jakimś luksusowym towarem. Pakiet Amiga Magic został wydany dla osób, które po prostu kochają Amigę i jej technologię.

No ale to tylko taka moja dygresja. Osobiście dział Commodore ani mnie nie grzeje ani nie ziębi, byle by tylko nie był zbiorem prześmiewczych krucjat przeciwko Atari, które lubię i do którego mam sentyment.

Myślę, że nie ma się czego obawiać. Amigowcy na PPA są na ogół tolerancyjni. Ja obawiam się bardziej PC-towców z Core i7...

Po cichu oczywiście liczę na dział Commodore, ale zapewne kolega Grxmrx jest już zawalony wystarczającą robotą przy prowadzeniu istniejących działów forum oraz całego portalu.
[#43] Re: PPC czy to możliwe teraz, czy za 20 lat?

@wali7, post #40

Małe atari jest ok

A seria Atari st./e
to po prostuj upośledzona Amiga.





Z dużych to tylko falcon 030 / oraz Atari TT 030 jest godny uwagi.


Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 17:25:31 przez Dorian3d

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 17:25:54 przez Dorian3d
[#44] Re: PPC czy to możliwe teraz, czy za 20 lat?

@AD99, post #1

8 bit to 8 bit, a 32 bit to 32 bit. Całkiem różne rzeczy.
Nic nie ma wspólnego amiga z resztą sprzętu od Commdore.
Lepiej nie zostanie osobno ppa a osobno c64 power.
[#45] Re: PPC czy to możliwe teraz, czy za 20 lat?

@AD99, post #1

Koniecznie musi powstać hiperlekka wersja forum by móc korzystać na natywnym sprzęcie
[#46] Re: PPC czy to możliwe teraz, czy za 20 lat?

@Hexmage960, post #42

w grze Pinball Fantasies możemy zobaczyć napis "Thanks to Commodore for the Amiga"

OOOO! To wszystko wyjaśnia!
[#47] Re: PPC czy to możliwe teraz, czy za 20 lat?

@_arti, post #46

OOOO! To wszystko wyjaśnia!

Co masz na myśli?
[#48] Re: PPC czy to możliwe teraz, czy za 20 lat?

@Hexmage960, post #47

Jak co ?

amiga rulez! OK



Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 17:31:18 przez Dorian3d
[#49] Re: PPC czy to możliwe teraz, czy za 20 lat?

@Hexmage960, post #47

Podobnie jest z MorphOSem - obie grupy są dość hermetyczne. W obu przypadkach ograniczeniem jest dostępność lub osiągalność sprzętu.
Macieje na których działa MorphOs są niedostępne/nieosiągalne?
[#50] Re: PPC czy to możliwe teraz, czy za 20 lat?

@BULI, post #33

Znałem tylko jednego gościa z Atari800. Pegazusów była cała masa (klon NES). Za to C64 było zatrzęsienie (nawet jeden C128D był)

Jak piszecie o Pegasusie to macie na myśli rok 1993 i późniejsze bo dopiero wtedy "NES" pojawił się PL (Boże narodzenie 1992)... Atari 8-bit było zdecydowanie najbardziej popularnym kompem u nas od mniej więcej 1987 roku (cena, oficjalny dystrybor na PL , duża dostępność [np. Pewex], autoryzowany serwis), C64 dogonił (i przegonił) Atari dopiero po 1991 (zachodni soft na Atari kończy się gdzieś w okolicach 1986 roku i były to często rzeczy pisane na najpopularniejszy w USA model z 16KB RAM; na C64 wartościowy soft powstawał co najmniej 5 kolejnych lat i to również w Europie zach. co przełożyło się na nieporównywalnie ciekawszą bazę oprogramowania; do tego był to soft od razu wykorzystujący 64KB czy kolorowe sprajty).

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 23:27:06 przez lod20
[#51] Re: PPC czy to możliwe teraz, czy za 20 lat?

@michal_zukowski, post #37

Atari nie licząc twórcy chipsetów nie ma żadnego wspólnego mianownika z Amigą.

Możesz zacząć od lektury np. link czy link (albo chociaż obejrzyj link ;)).
Pamiętaj tylko, że premierę Stelli od Colleen dzieliły 2 lata, a Colleen od Lorraine aż 6.

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 23:56:27 przez lod20
[#52] Re: PPC czy to możliwe teraz, czy za 20 lat?

@Dorian3d, post #48

Tak, wiem - Arti ma awersję do Commodore i wszelakie pozytywne komentarze go rażą. Trzyma tyle sprzętu spod znaku C=, a nawet sam nie zna jego realnej wartości.

Ja akurat wczoraj zaliczyłem trudny egzamin, ale ten nic nie wnoszący komentarz Artiego nie popsuł mi wczoraj humoru...

Macieje na których działa MorphOs są niedostępne/nieosiągalne?

Na pewno mniej osiągalne niż Amigi.

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2018 04:22:52 przez Hexmage960
[#53] Re: PPC czy to możliwe teraz, czy za 20 lat?

@AD99, post #1

Zanim trafiłem na PPA urzędowałem na świetnym, ascetycznym w swojej formie jak PPA, portalu C-64 (c64emu.pl czy coś w tym stylu). Do dzisiaj nie mogę go odżałować, bo to był świetny w swojej formule portal.

Pamiętam, że nawet coś próbowałem kiedyś poruszać temat, aby podpiąć go do PPA, ale nikt nie wyraził zainteresowania, a szkoda, bo było tam wszystko dla miłośników C-64, przypominało formuła PPA i śmiem nawet twierdzić, że było bogatsze w treść i zasób informacji niż PPA. Z perspektywy czasu to olbrzymia strata... nie trudno wyobrazić sobie analogiczną sytuację w kontekście PPA.

Ktoś pamięta dokładną nazwę tego portalu? Kolorystyka była w szarościach, czyli tak jak jeden z profili obecnego PPA.
[#54] Re: PPC czy to możliwe teraz, czy za 20 lat?

@Duracel, post #53

Pamięć już zawodzi

Emu64
[#55] Re: PPC czy to możliwe teraz, czy za 20 lat?

@Dorian3d, post #43

Atari ST kawał dobrego kompa. Amiga to taka upošledzona sega megadrive
[#56] Re: PPC czy to możliwe teraz, czy za 20 lat?

@Hexmage960, post #52

Macieje na których działa MorphOs są niedostępne/nieosiągalne?


Na pewno mniej osiągalne niż Amigi.


LOL! Cytat miesiąca. Wejdź, kolego na eBay i sprawdź. Otrzymasz 230 wyników w kategorii "Apple Desktops & All-In-Ones" z procesorami G4 i G5 oraz 175 w kategorii "Laptops & Netbooks" z procesorem G4. A potem wpisz "Amiga" i w kategorii "Vintage Computers & Mainframes" dla typu "Home Computer" dostaniesz 64 wyniki. W znacznie mniej dostępnych cenach. W jakim Ty świecie żyjesz?
[#57] Re: PPC czy to możliwe teraz, czy za 20 lat?

@recedent, post #56

Też jestem zdania że sprzęt pod mosa bardzo łatwo kupić bo jest go wszędzie pełno ok, racja

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2018 07:59:16 przez QUAD
[#58] Re: PPC czy to możliwe teraz, czy za 20 lat?

@recedent, post #56

W jakim Ty świecie żyjesz?
W świecie wykreowanym przez własny mózg. Co prawda w gruncie rzeczy każdy z nas żyje w takim świecie, ale świat Hexmage ma znacznie mniejszą powierzchnię styku z rzeczywistością, niż świat przeciętnego człowieka.
[#59] Re: PPC czy to możliwe teraz, czy za 20 lat?

@recedent, post #56

Na Allegro jest tak samo?
[#60] Re: PPC czy to możliwe teraz, czy za 20 lat?

@Hexmage960, post #59

Tak samo, niestety.
Ceny klasyków na allegro to kompletny absurd.
Forum » PPA
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem