Wątek zamknięty
[#31] Re: AMD uśmierca ATI, więc ATI to już nie ATI ?

@stachu100, post #28

Cicho ! Właśnie, że posty są na temat, bo chodzi o pewne porównanie. Radeon zostaje Radeonem, mimo że Ati idzie do piachu, a Amiga już nie może zostać Amigą, bo ma ONE w nazwie.

[#32] Re: AMD uśmierca ATI, więc ATI to już nie ATI ?

@Valwit, post #27

Radzę się przyjrzeć umowie pomiędzy AmigaINC a Hyperion. Hyperion zyskał prawa do nazw Amiga One, AmigaONE, AmigaOS i Amiga OS.
Żadna inna firma nie ma takich praw do Amigi jak Hyperion, co czyni ją właścicielem praw i daje możliwość swobodnego rozporządzania nimi.
Hyperion zdecydował się wraz z A-EON stworzyć nowy model Amigi pod nazwą AmigaONE X1000- to ich wizja, z którą można się nie zgadzać, ale nie zmieni to faktu, że ich komputer to Amiga(One)

[#33] Re: AMD uśmierca ATI, więc ATI to już nie ATI ?

@Andrzej Drozd, post #30

Nie ma dla kogo ? Może Tobie to nie odpowiada, ale jak dla mnie X1000 to świetny sprzęt i ja z niecierpliwością czekam na premierę. Jeden z moich znajomych również zadeklarował chęć zakupu, pomimo relatywnie wysokiej ceny. Znajdzie się więcej takich chętnych, więc nie pisz Kolego, że nie ma dla kogo tego robić. Zawsze jest szansa na wbicie się w jakąś lukę na rynku.

[#34] Re: AMD uśmierca ATI, więc ATI to już nie ATI ?

@cacodemon666, post #33

Może założycie wątek - czy X1000 to amiga ?

[#35] Re: AMD uśmierca ATI, więc ATI to już nie ATI ?

@Andrzej Drozd, post #30

Od 1994 do około 2001 mieliśmy czarną dziurę z której wyszły dwa projekty, MOS i AOS4. Teraz mamy jeszcze AROSa


Yyyyy. AROS powstal wczesniej niz MOS. AROS powstal, zanim hyperion zaczal prace nad OS4...

[#36] Re: AMD uśmierca ATI, więc ATI to już nie ATI ?

@sand, post #34

nie mogę

[#37] Re: AMD uśmierca ATI, więc ATI to już nie ATI ?

@Andrzej Drozd, post #30

Natomast świat Amigi nie ma ciągłości. Jest jeden wielki bałagan. Od 1994 do około 2001 mieliśmy czarną dziurę

Wydaje mie się że czarną dziurę to masz w pamięci. W latach 1995 - 1996r mieliśmy kontynuację tego co w roku 1994 czyli wznowienie produkcji Amig, z nowym kickiem 3.1. Zmiana kosmetyczna, ale jednak jakaś. W oku 1999 był już AmigaOS 3.5 a w roku 2000 AmigaOS 3.9. AROS był raczej jeszcze przed MOSem, a w międzyczasie były inne próby jak np. POS (o ile dobrze pamiętam nazwę) recenzowany nawet w którymś z ACSów.

Trzeba zając się środowiskiem i integracją, ale bez sztandarów, a nie mrzonkami o nowej, sprzętowej Amidze.

Dla Ciebie to może mrzonki a dla pierwszych 100 - 125 ludzi już całkowita realność. Mrzonki do integracja "środowiska", które w rzeczywistości jest trzema różnymi grupami ludzi, używających trzech różnych systemów, całkowicie różnych sprzętów i mających zupelnie odmienne cele.
[#38] Re: AMD uśmierca ATI

@cacodemon666, post #1

Myślę, że sam sobie odpowiedziałeś w tytule. Firma AMD (właściciel marki ATI) postanowił zakończyć produkcję sprzętu pod tą marką.

Żeby analogia była bardziej dokładna, teraz ktoś powinien wykupić (no, wymęczyć sądownie, ale niech będzie że "wykupić") licencję na używanie marki ATI (ale nie ATI Radeon) i sprzedawać pod tą nazwą... Ja wiem? Rebrandowane XGI Volari. I wiesz co? Nie zdziwiłbym się, gdyby ludzie, którzy kupowali w ciemno Radeony nie chcieli tych "nowych ATI".

[#39] Re: AMD uśmierca ATI, więc ATI to już nie ATI ?

@cacodemon666, post #32

Radeon zostaje Radeonem, mimo że Ati idzie do piachu, a Amiga już nie może zostać Amigą, bo ma ONE w nazwie.


bo miedzy radeonami jest ciaglasc, ktorej miedzy Amiga a AmigaOne nie ma. proste.


Radzę się przyjrzeć umowie pomiędzy AmigaINC a Hyperion. Hyperion zyskał prawa do nazw Amiga One, AmigaONE, AmigaOS i Amiga OS.
Żadna inna firma nie ma takich praw do Amigi jak Hyperion, co czyni ją właścicielem praw i daje możliwość swobodnego rozporządzania nimi.


Ale prawa do nazwy Amiga nie ma. to ciagle jest w gestii Amiga Inc. Co wiecej nikt nie zabroni aby inna firma nabyla prawa do marki Amiga i produkowala kompy pod ta nazwa. prawa do AmigaOS 4 maja na szczescie pelne, ale tez sie okaze czy wiecznie (szczerze im zycze, bo chyba u kazdego bada w lepszych rekach niz w Amiga Inc). A swobodne rozporzadzenie to tez nie tak do konca, dalej ich umowy i prawa obowiazuja.


Hyperion zdecydował się wraz z A-EON stworzyć nowy model Amigi pod nazwą AmigaONE X1000- to ich wizja, z którą można się nie zgadzać, ale nie zmieni to faktu, że ich komputer to Amiga(One)


i chwala im za to. ich komputer to AmigaOne a jest taką Amiga jak moja Efika: obecnie jesli nie mowimy o klasyku to Amiga jest pojeciem sentymentalnym i w zasadzie dotyczy kazdego sprzetu i OS pochodnego i kompatybilnego ze klasykami i starym OS. Mimo ze portal obok Kondzia szlag od tego trafia, to pecet z uae i amigaOS 68k, pegaz z mosem, sztrucel z mosem, sam z os 4, czy laptop z arosem sa Amigami jesli ich user je za takie uwaza. Tym samym ten user dla mnie jest Amigowcem, bo przyczynia sie do tego aby duch, ow mityczny Amiga Spirit , trwal dalej.

wyliczanie ludziom ich sprzetu i wesji systemu jakiej uzywaja jest absolutnie kontraproduktywne i niszczy srodowisko szybciej i skuteczniej niz cokolwiek wczesniej. wszytskie systemy podlegaja ewolucji, tworza sie rozgalezienia. my mamy to szczescie ze owe galezie sa ciagle w duzym stopniu splecione i kompatybilne.

dwie glowne galezie sa ciagniete komercyjnie, mos mniej bo byt mosteamu od tego nie zalezy, os4 calkowicie bo robi to konkretna firma majaca oczywiscie na celu zarobek (i od razu dodaje ze nie potepiam tego, jest to jak najbardziej ok). ale podcinanie innych galezi tylko dlatego ze swoja uwaza sie za lepsza to jest najnedzniejsze z mozliwych zachowan. powiedzenie o czym takim ze to sk... to za malo. nawet u pececiarzy cos takiego nie istnieje. i dlatego analogia ati radeon a amd radeon ma sie nijak to amiswiata :)
[#40] Re: AMD uśmierca ATI, więc ATI to już nie ATI ?

@Andrzej Drozd, post #14

Idąc tym tokiem rozumowania, dzisiejsze piece to też już nie piece, prawdziwe skończyły się gdzieś w okolicach 486, pentium był już inaczej zbudowany posiadał architekturę superskalarną (hmm ciekawe tak jak 68060 - czy Amigi z 060 to już nie Amigi?). A poza tym nowym piecom jeszcze dalej do tych pierwszych, nie da się na nich zainstalować starej windy (wiem, że to sztuka dla sztuki, ale jednak to jakiś brak kompatybilonści), bezpośrednio uruchomić starych programów/gier, jak to Ty Andrzej nazywasz "bezpośrednio z dyskietki" :P Tak więc jak widzisz to normalne zjawisko w świecie komputerowym, że porzuca się pewne rozwiązania/kompatybilność na rzecz rozwoju i nowoczesności, a im ten rozwój ma być szybszy/większy tym i spadek kompatybilności może być większy.

PS. Retro jest OK, sam je uwielbiam (ZX Spectrum Rulezzz :) ), ale nie wymagaj żeby nowe Amigi miały AGĘ (czy MegaSuperHiperAGA) i 68k, bo to już dzisiaj niestety tylko retro, swoją drogą szkoda, że Commodore padło bo pewnie dzisiaj siedzieliśmy by przy Amigach x86 od dobrych kilkunastu lat, było by taniej i szybciej, a tak jak jest wszyscy widzą i nikt by teraz nie mówił, że Amiga x86 to nie Amiga, a to dlatego, bo wprowadziło by to Commodore.

[#41] Re: AMD uśmierca ATI, więc ATI to już nie ATI ?

@Valwit, post #39

Heh jedno nie przestaje mnie zadziwiać, wymyślanie coraz bardziej pokrętnych teorii innych użytkowników innych systemów aby uwiarygodnić swą "amigowość" i jednocześnie zdyskredytować amigowość samej Amigi :D Kiedyś w modzie było MOS jest amigowy a AmigaONE nie "bo ja tak uważam". Teraz na cokolwiek głupią uwagę Drozda o braku ciągłości natychmiast buduje się na tym dziwaczne teorie. W jednym jednak się zgadzam AMD ATI to zły przykład. Proponuję przykład Volkswagena Garbusa. Tak więc według niebieskiej logiki nowa wersja Garbusa nie jest tak naprawdę Garbusem, bo między oboma modelami nie było ciągłości (w porównaniu do Amigi i Amigi One przerwa trwała wręcz wieki) o zgrozo w nowym Garbusie nie zastosowano żadnych części ze staruszka. Co więcej za prawdziwych "Volksagenowców" mogą uważać się także posiadacze Fiata 500 czy Forda Ka, bo przecież ich wozy kontynuują ideę garbato zakończonego tyłu karoserii i małej ilości miejsca w środku. To że ich wlaściciele notorycznie mówią jaki to Volkswagen Garbus gorszy od ich maszyn i że tak naprawdę firma z Niemiec nie zarabia na nich nawet jednego euro ma akurat najmniejsze znaczenie. Co więcej jeśli ktoś napisze że przecież jeździmy trzema różnymi markami samochodow, wyposażonymi w trzy komlpetnie inne silniki jest niszczycielskim destruktorem.

[#42] Re: AMD uśmierca ATI, więc ATI to już nie ATI ?

@Mufa, post #41

Pare postów wczesniej podalem przyblizoną ewolucję macintoshy przy zachowaniu caly czas starych standardów. W amigach zamiast ewolucji byla rewolucja wiec nie ma co sie dziwić wstrzemięźliwości w ocenianiu. Poza tym zauważ, że to nie byl komputer od poczatku projektowany jako Amiga tylko byl to teron z naklejka i nowym biosem. Odnosząc sie do Twojego przykladu przypominalo to sytuację gdybyśmy nakleili na forda naklejke Garbus i puscili w swiat jako garbus. X1000 jest od poczatku projektowana jako amiga więc jej te wątpliwości nie dotyczą.

co do amigowosci to pewnie twojego zdania nie zmienie ani ty mojego ale zauwaz jakiej biblioteki uzywasz do png? bo ja typowo amigowej z typowo amigowym api - png.library. A jak jest na os4 ?

[#43] Re: AMD uśmierca ATI, więc ATI to już nie ATI ?

@Kiv_Master, post #40

Przepraszam za offtop, ale tu sie wywolal taki flame war, ze z powodu poznej nocy mam ochote skrobnac pare slow. Po pierwsze kiv_master nie strasz avatarem(starszy byl ladniejszy ) (chodz uroda to kwestia wzgledna , ale ja wierze, ze kazde dziewcze ma jakies ladne zdjecie), pecety sa w tej chwili bardziej zgodne z 286 i 486 niz tak zwane nowe Amigi (poczytaj sobie o wstecznej kompabitylnosci 'architektury' x64). Najgorzej w tym wszystkim wypada Mac z oczywistych wzgledow. Natomiast da sie uruchomic stara winde na nowym grzybku (chocby dzieki vesie i szczatkowym pozostalosciom isy w nowych plytach glownych) - to tak dla przypomnienia flamewarow.

Dla mnie osobiscie istnieja w zasadzie 2 (no dobra 3 liczac 1000) prawdziwe (cokolwiek by to znaczylo) Amigi : 600 i 2000HD. Jedna mam, a druga byla ta pierwsza .

Wracajac do tematu chcialbym zauwazyc, ze takie cos jak ati czy amd w zasadzie nie istnieje - po prostu mamy w zasadzie 2 duze firmy, ktore wymyslaja konkretne modele i zastosowania plyt glownych. Oprocz tego ze zmiennym szczesciem tworza sterowniki pod nie i zezwalaja podwykonawcom na produkcje podzespolow.

Otoz duch Amigi unoszacy sie nad nami wszystkimi, wyraza sie jak koniczyna (no moze zmutowana) w wielu postaciach. Ja np. rozwazalem zakup X1000, ale jest zbytnio przewartosciowana, gdyby mimo braku oprogramowania posiadala spory zapas mocy (chocby 2X procesorow intela) byloby to rozwiazanie odpowiednie - po prostu cena stacji roboczej. Przy odpowiednich emulatorach x86 moglby zawojowac rynek - nie byloby wielu problemow z wymagajacymi gram jak chocby symulatory lotu.

Jednak jest jak jest, ja sie nie dziwie klasykowcom chcacym posiadac nowy sprzet, albo chociazby wsteczna kompabitylnosc na poziomie hardwaru (z racji ceny, wczesne PS3 tez ja posiadaly bo Sony dobrze wiedzialo, ze za takie pieniadze musi oferowac jak najwiecej) - sam tez, mimo niemalze doskonalych emulatorow Atari 65XE wole usiasc do swojego pierwszego komputera i na nim najzwyczajniej czasem pograc.

Spojrzmy optymistycznie - mamy 2 ciekawe systemy na alternatywnych maszynach i nie wszystkie kosztuja fortune. I to mimo, ze technologicznie generalnie odstaja to jednak ludzie sie w to bawia. To troche tak jak z zeglowaniem - tanszy i szybszy jest samolot (chodzi o cene straconego czasu ), a jednak ludzie podrozuja dookola swiata; mimo, ze to im nie przynosi zysku czy jakiegos szczegolnie duzego pozytku. Sa sporty dla wybranych wiec czemu by nie uzywac np. wygodnego i szybkiego(do b. prostych czynnosci), a do tego alternatywnego MorphOS-a czy cudownie czerwonego AmigaOS4 ? A do tego na tych maszynach zawsze w zastepstwie mozemy uruchomic bezplatnego i coraz milszego w uzytkowaniu Linuxa...

Podsumowujac-cieszmy sie czym mamy, bo jutro mozemy uzywac kiepsko zmodyfikowanego, sledzacego ludzi przestarzalego linuxa, by Kim Dzong Il ....
Uff, mam nadzieje, ze zamiast marnowac energie na flamy napisze kiedys cos ciekawgo.
[#44] Re: AMD uśmierca ATI, więc ATI to już nie ATI ?

@Mufa, post #41

mufa, ja nie musze nic udowadniac. mam kilka amig, kazda z amigaos. mam jedna efike z mosem. soft moich amig pod os 4 i wyzej jesli dziala to w emulatorze, czyli tak jak w uae czy trance. dla mnie to jeden czort. jesli x1000 zaoferuje cos co mnie zainteresuje to z przyjemnoscia kupie i tyle. bede mial amigeone tak jak efike. rozny soft bedzie dzialal na nich roznie lub wcale calkiem jak na moich a1200: na jednej dzialaja stuffy wymagajace powerki, na innej moge uzywac kart pci a na kolejnej dzialaja gry bo ma 030. dla mnie to sa wszytsko amigi, nie musze wuwieszac nieieskiej czy czerwonej flagi. a to ze jakis kondzio nie uwaza mnie za amigowca jakos mnie nie martwi. w ramach wzajemnosci ja nie uwazam ze on jest normalny i szafa gra.

twoj przyklad z samochodami jest tak denny ze nawet nie ma o czym gadac, wymysl lepszy, to z przyjemnoscia podyskutuje.
[#45] Re: AMD uśmierca ATI, więc ATI to już nie ATI ?

@rzookol, post #42

Pare postów wczesniej podalem przyblizoną ewolucję macintoshy przy zachowaniu caly czas starych standardów. W amigach zamiast ewolucji byla rewolucja wiec nie ma co sie dziwić wstrzemięźliwości w ocenianiu. Poza tym zauważ, że to nie byl komputer od poczatku projektowany jako Amiga tylko byl to teron z naklejka i nowym biosem.

AmigaOne to była kontynuacja założeń zapoczątkowanych jeszcze w czasach Commodore. To własnie wtedy planowano już przejście na PPC i przepisanie pod to systemu. Rewolucja to by była wówczas gdyby poszli na łatwiznę i nakleili naklejkę na jakiegoś peceta. A przypominam że wówczas klimat do tego był jak nigdy, swoje triumfy święcił Amithlon a na ACP byli tacy którzy z równą zażartością jak Ty bronisz MOSa, twierdzili że o to narodziła się cudowna nowa Amiga X86. Wystarczyło więc zastosować wariant podobny do tego jaki teraz stosuje Commodore i łatwo szybko i przyjemnie zarabiać na amigowcach. Zdecydowano się jednak na znacznie trudniejszą i wyboistą drogę z A1. Nawet jeśli była to tylko gotowa dostosowana plyta to jednak był to sprzęt wyjątkowy i zaryzykuję stwierdzenie że praktycznie w 100% wykorzystany dla potrzeb rynku amigowego (Teronów występujących jako Terony a nie AOne nigdy nigdzie w sprzedaży nie widziałem). Na marginesie to ani Pegasos, który przynajmniej według tego co mówilo swego czasu Genesi był jednak głównie skierowany dla potrzeb linuksa, ani tym bardziej Efifka czy Mac nie były projektowane jako sprzęt amigowy. Co więcej MOSteam dosyć szybko porzucił klasyka, i bronił się rękami i nogami przed portem swojego systemu na pierwsze AOne jak i na obecnie projektowaną X1000. Coś dziwni Ci "niebiescy amigowcy", którzy portują swój system na wszystko tylko nie na Amigi.

co do amigowosci to pewnie twojego zdania nie zmienie ani ty mojego ale zauwaz jakiej biblioteki uzywasz do png? bo ja typowo amigowej z typowo amigowym api - png.library. A jak jest na os4 ?


Ja do wyświetlania obrazków używam typowo amigowych datatypów. Nie wiem czy Ty też, bo w wątku "wspieranie czerwonych" złorzeczysz na datatypy wychwalając jakieś reggae, które to mi jako amigowcowi z 20 letnim stażem z niczym amigowym się nie kojarzy. A wracając do bibliotek, wiem do czego pijesz, ale bez obaw tradycyjne amigowe biblioteki nie zostały wywalone z systemu.



Ostatnia modyfikacja: 31.08.2010 03:54:25
[#46] Re: AMD uśmierca ATI, więc ATI to już nie ATI ?

@rzookol, post #42

Podaj źródło które potwierdzi, że płyta X1000 to Teron. Z moich informacji wynika, że płyta X1000 od początku jest projektowana jako podstawa przyszłej nowej AmigiŁAn

[#47] Re: AMD uśmierca ATI, więc ATI to już nie ATI ?

@cacodemon666, post #46

Przeczytaj post numer 42 jeszcze raz. Rzookol pisze najpierw o komputerze AmigaOne, a dopiero później o AmigaOne X1000 (i to co o nim pisze pokrywa się z "Twoimi informacjami").

[#48] Re: AMD uśmierca ATI, więc ATI to już nie ATI ?

@ruberum_ignis, post #43

Bo morphosowanie to nie amigowanie. Również dlatego, że morphosem nie zainteresowałby się piesek z kulawą łapką (poza grupą fanatyków), gdyby nie jechanie na popularności czy marce Amigi.
Powinno być dawno to oddzielone, bo teraz to wygląda jak darmowa reklama dla Mosa i kiepskiej jakość argument, że Mos to jak AmigaOS tylko bez boinga.
Wcale tak nie jest przecież. Początkowo MOS miał szanse stać się nowym i jedynym systemem Amigi, ale sorry - z różnych powodów nie stał się.
Zrobiła się więc konkurencja dla AmigaOS, zupełnie niepotrzebnie, która zabrała użytkowników konkurencyjnemu MOSowi. AmigaOS jest jedno i to jest amigowanie.
Pegaz, Sam - to emulatory, gdzie w jakiś sposób da się uruchomić AMigaOS, ale nie sprawia to, że są Amigami
AmigaOne - seria od Eyetechu - jak najbardziej to są nowe Amigi
AmigaOne X1000 - następca wszystkiego, zarówno klasyków jak i AmigOne

[#49] Re: AMD uśmierca ATI, więc ATI to już nie ATI ?

@cacodemon666, post #48

MOS został stworzony pierwotnie jako nowy AmigaOS, prawda? Ktoś nie dotrzymał umowy i teraz ten NOWY AMIGA OS jest pod inną nazwą z racji braku praw do nazwy. Sama nazwa nie zmienia jego cech Amigowości.

Popraw mnie jeśli się mylę.

Pozdrawiam.

[#50] Re: AMD uśmierca ATI, więc ATI to już nie ATI ?

@cacodemon666, post #48

Trochę zbaczasz z dyskusji, nie ma znaczenia kto się zainteresował. Tak jak ludzie interesują się BeOS-em, RiscOS-em i innymi systemami tak samo będą się interesować MorphOS-em. Każdy ma prawo do wyboru. Może w końcu sobie wbijesz do głowy, że. Amiga umarła ! i nigdy już jej nie będzie. Nikt nie wie w którą stronę by poszedł commodore czy Escom, to wszystko gdybanie. Więc trochę spokoju, kup AmigaOne X1000 i go używaj.

[#51] Re: AMD uśmierca ATI, więc ATI to już nie ATI ?

@kjb, post #49

MOS został stworzony pierwotnie jako nowy AmigaOS, prawda?


Nieprawda.

[#52] Re: AMD uśmierca ATI, więc ATI to już nie ATI ?

@Mufa, post #45

Nie chce za bardzo marudzić ale zobacz:
http://www.amigans.net/modules/newbb/viewtopic.php?viewmode=flat&order=ASC&topic_id=4245&forum=25&move=prev

Jak widać wprowadzenie .so spowodowalo problemy z wersjami (co było do przewidzenia). Jesli chodzi o wczytywanie obrazków to datatypy są ok ale pomyśl, że pare osób chciałoby png zapisać - wtedy datatypy się nie sprawadzają. Dodatkowo podczas wczytywania potrzebne jest nieraz pobranie dodatkowych informacji (takich jak np. DPI obrazka). Wtedy datatypy też nie pomogą. I na koniec największa wada - datatypy potrzebują całego obrazka wczytanego i na koniec, jak już mają cały plik wczytany to dekodują cały obrazek. Różnicę w działaniu możesz sprawdzić w IBrowse przy aktywowaniu opcji by korzystał z datatypów. Przy dekodowaniu wewnętrznym obrazki pojawiają się stopniowo (jeśli są zwykle to liniami, jesli sa progresywne to mniejszą pixelizacją). Przy dekodowaniu przez datatypy musimy poczekać, aż się całość wczyta by coś zobaczyć. Reggae jest próbą wyjścia z impasu. Nie jest amigowe i nikt nie mówi, że jest ale jest rozwinięciem idei datatypów i wszystkim amigaosom przydałoby się coś takiego.


Co do pegazosa i kierowania na rynek linuxowy:
Nie masz racji i jest to łatwe do udowodnienia: partycją startowa (ta na której są kernele) Pegasosa 1 musiała być w formacie FFS. To chyba wiele wyjaśnia.

Co do porzucania klasyka przez MorphosTeam:
01.01.2009 - Update Pack for MorphOS 1.4.x - tego dnia ukazało się ostatnie uaktualnienie dla Morphosa 1.4.5 (czyli tego, który działa na klasykach). Czy możesz mi powiedzieć kiedy było ostatnie uaktualnienie dla AmigaOS4 dla klasyków?

Co do wspierania X1000:
Ja bym się tu złego podejścia nie dopatrywał tylko pragmatyzmu. Maszyn apple dostępnych dla morphosa jest kilkaset tysięcy. Czy MorphOS team ma poświęcać środki i czas (pewnie około pół roku) dla 125 maszyn ?
Jeśli produkcja przekroczy 10000 to X1000 zapewne stanie się kolejną maszynką na której powstanie morphos. Wspieranie maców ma też taki plus, że prowadzone są prace nad wersją na powerbooki (brakuje wifi i 3d, reszta działa) a jak narazie AmigaOS4 nie zadziała na żadnym laptopie.

[#53] Re: AMD uśmierca ATI, więc ATI to już nie ATI ?

@cacodemon666, post #48

Ja bym się wstydził jakby ktoś mojego pega nazwał nową Amigą albo klonem Amigi.



Ostatnia modyfikacja: 31.08.2010 08:55:39
[#54] Re: AMD uśmierca ATI, więc ATI to już nie ATI ?

@cacodemon666, post #48

Wcale tak nie jest przecież. Początkowo MOS miał szanse stać się nowym i jedynym systemem Amigi, ale sorry - z różnych powodów nie stał się.
Zrobiła się więc konkurencja dla AmigaOS, zupełnie niepotrzebnie, która zabrała użytkowników konkurencyjnemu MOSowi.


Nie stal sie nowym AmigaOS-em, trudno. Za taka sytuacje trzeba podziekowac panom z AInc.

Pegaz, Sam - to emulatory, gdzie w jakiś sposób da się uruchomić AMigaOS


To nie sa emulatory. To sa platformy sprzetowe, do ktorych AmigaOS zostal dostosowany. Nie nazwiesz emulatorem komputera Motorola PowerStack tylko dlatego, ze Microsoft napisal kiedys dla tej maszyny WindowsNT, prawda?

[#55] Re: AMD uśmierca ATI, więc ATI to już nie ATI ?

@szuler, post #51

A to przepraszam, ale nie rozumiem. Myślałem że było zlecenie na napisanie nowego AmigaOS pod PPC, ale zleceniodawca wycofał się gdy system był już w zaawansowanej fazie, więc go dokończono i wydano pod inną nazwą...

Mogę spytać jak to było że powstał MorphOS?

[#56] Re: AMD uśmierca ATI, więc ATI to już nie ATI ?

@kjb, post #55

Morphos powstał dlatego że AmigaOS3.5 i 3.9 wykorzystywał procki PPC tylko w niewielkim stopniu. Poza tym były dwa standardy warpup i powerup niekoniecznie :) ze sobą kompatybilne. Twórcom Morphosa zapewne zależało na pełnym wykorzystaniu mocy PPC więc trzeba było wszystko przepisać pod PPC wyłączając z użycia 68k.
W każdym razie wydaje mi się ze tak było :)



Ostatnia modyfikacja: 31.08.2010 10:02:19
[#57] Re: AMD uśmierca ATI, więc ATI to już nie ATI ?

@sand, post #50

Może w Twojej głowie Amiga umarła, bo w mojej żyje dopóki są ludzie, którzy inwestują w nowy sprzęt i oprogramowanie. Jeśli Hyperion padnie i A-Eon też i nikt nie ruszy pozostałości po Amidze to będzie oznaczać definitywny koniec Amigi.

[#58] Re: AMD uśmierca ATI, więc ATI to już nie ATI ?

@cacodemon666, post #57

zawsze bedziesz mógł kupic commodore amigo:
http://www.commodoreusa.net/amigo.html

[#59] Re: AMD uśmierca ATI, więc ATI to już nie ATI ?

@rzookol, post #58

Chyba nietrudno odróżnić próbę wyłudzenia pieniędzy od kupującego opartego na nostalgii od realnej próby reaktywowania marki...
Podany przez Ciebie przykład jest próbą opchnięcia byle czego, byle gdzie.

[#60] Re: AMD uśmierca ATI

@cacodemon666, post #57

I znowu ten tekst, że jak sprzedaż X1000 skończy się niepowodzeniem to oznacza to definitywną śmierć Amigi. I co, w związku z tym każdy amigowiec ma wyłożyć te 8 kafli, "bo inaczej..."? To dość słaba motywacja do zakupu. Dla mnie raczej demotywacja.
Nie wiem jak Ty, ale pamiętam dobrze jak jakieś 10 lat temu zbierane były różne "przedpłaty", "zapisy" itp. na różne oprogramowanie (nie mówiąc o sprzęcie), które inaczej nie ujrzy światła dziennego i "nasza firma definitywnie kończy z oprogramowaniem dla Amigi". Szału zakupów nie było, a ci, którzy zrobili przedpłaty różnie potem na tym wyszli.
Może jestem zepsuty i rozpuszczony, ale wolę reklamę w stylu "Kupujcie bo to dobry i niezawodny komputer" niż "Kupujcie, bo inaczej wszystko trafi szlag".

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem