[#91] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Duracel, post #89

To nie zadna demagogia tylko fakty. No ale jezeli mam sie tu spierac z grupa ludzi przekonanych, ze architektura PC jest przemyslana, zoptymalizowana i ergonomiczna, to pozostaje mi sie tylko zastanawiac co was jeszcze przy Amidze trzyma.


Nie zrozumieliśmy się.
Jeżeli uważasz że architektura PC jest do kitu - NIE UŻYWAJ JEJ!!!
Masz przecież wybór pomiędzy innymi platformami.
Prawda że proste?
[#92] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Duracel, post #89

bzdury opowiadasz. Linux na PS3 śmulał koszmarnie przez małą ilość pamięci, wolny procesor (nieprzystosowany do tego typu obliczeń) i powolny dysk jeszcze spowolniony wirutalizowaniem dostępu. Instalowałem i wiem że to padaka totalna

co do PS2 to była to wyjątkowa konstrukcja z chipem graficznym i zastosowanymi koprocesorami które były genialne i same moce przerobowe rysowania wielokątów i fillrate przebijały te w PC przez długi czas. Konstrukcja wyjątkowo dobra i gdyby SONY nie przyoszczędziło na pamięci to gry byłyby jeszcze ładniejsze. Z drugiej strony ze trzy-cztery lata i na PC można było ładniejszą grafikę w 60fps osiągać z AF... Popatrz na konsole takie jak X360 i PS3, żadne optymalizacje nie pozwoliły tym konstrukcjom nic wygenerować ładniej albo szybciej od PC który wyszły w tym samym czasie

i po co te porównania 030 do 386? Każdy wie że turbo 030 były droższe od 386 i a nawet droższe od 486DX2. Może szału nie było ale też szału nie ma na tym 030 50MHz. YT mówi że na 486 Doom chodził lepiej

to pozostaje mi sie tylko zastanawiac co was jeszcze przy Amidze trzyma.
a co trzyma ludzi przy C64, ZX Spectrum albo Atari 8bit? To że uważają że mają lepszą konstrukcje od PC?
wyglądasz na ofiarę MA i a'la nazistowskich wykładów pana Marka Pampucha
gdybyś zamiast pałać nienawiścią do PC zobaczył jak typowy dzisiejszy PC jest skonkstruowany to byś zobaczył więcej podobieństw do amigi niż różnic ...

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2012 11:28:51 przez XoR
[#93] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@zyga64, post #90

Zyga, ale ja uwazam podobnie. Rowniez nie wierze w odzyskanie pozycji przez Amige, rowniez uwazam, ze to retro sprzet, jednak z nadzieja patrze na projekt Natami, ktory moze dac powiew swiezosci w tej retro-zabawie i dac jej przynajmniej symptomy nowoczesnosci jako multimedialnego sprzetu codziennego uzytku.

Nie zgadzam sie jednak z Toba w sposobie postrzegania PC i nie uwazam, zeby mialo z tym cos wspolnego "wydoroslenie". Wspomnienia, sentymenty i retrozabawa to jedno, a postrzeganie architektury PC jako swego rodzaju amerykanskiego krazownika szos, palacego na 100km 30 litrow ropy, ktorego to probuje sie zrobic ekonomiczny i ekologiczny wehikul poprzez montowanie jakiegos katalizatora to druga, zupelnie niezalezna sprawa.

Przeciez sam uzywam w domu PC, ale to nie oznacza, ze jestem zadowolony z tego ze nie mam zadnej sensownej alternatywy i ze nie moge do swoich zastosowan w XXIw. uzywac sprzetu mniejszego i cichego (niestety nie do wszystkiego nadaja sie PeCety z procesorem pokroju Atoma). O grach pisze na marginesie, bo od dawna nie gram w nic na PC. Czasami odpale cos z ciekawosci, zeby po kilkunastu minutach to odinstalowac.

Stachu, nie bardzo mam alternatywe. Pracuje na Macu i PC. Nawet tutaj widac zasadnicza roznice przynajmniej jezeli chodzi o starsze modele. Stare maczki z systemem 9.x to stabilny sprzet, nowe z procesorami Intela to sytuacje zywcem wyjete z PeCetowych, frustrujacych doswiadczen. To, ze jestem skazany na PC bo taki standard wygral, nie oznacza, ze mam sie zgadzac mentalnie i wychwalac cos co jest dla mnie abstrakcja. To ze jakos tam dziala, nie wystarczy.

W sumie wcisnalem sie w te dyskusje, bo rozumiem o co chodzi autorowi watku. Nie zgadzam sie ze wszystkim co pisal... np. o emulacji gier itp. :) jednak rozumiem o co mu chodzilo w sprawie wydajnosci i jaknajbardziej podzielam jego punkt widzenia.

XoR, jakbys skorzystal z poradnika do dostosowania Ubuntu na PS3 i bys go sobie poustawial, a nie tylko zainstalowal zeby zobaczyc, to bys mi nie pisal, ze bzdury opowiadam. Uzywalem Ubuntu na PS3 przez dobre pol roku. Sluchalem muzyki, ogladalem filmy 720p, uzywalem komunikatorow, a nawet E-UAE. Moglo byc jeszcze lepiej, bo przed sama likwidacja "other OS" na PS3 ukazala sie podobno wersja linuxa wykorzystujaca pamiec graficzna i sam procesor (tutaj nie mam pewnosci, bo wiem to tylko z plotek).

Mulic to mogl XP na PS3, ktorego udalo sie uruchomic kilku zapalencom z Japonii.

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2012 11:35:04 przez Duracel
[#94] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Duracel, post #93

Stachu, nie bardzo mam alternatywe.

No to mnie kolego zastrzeliłeś...
Przecież masz kilka Amig (patrz Twoja własna stopka).
[#95] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@stachu100, post #94

Mam ale ksiazki na nich nie zlamie, okladki nie zaprojektuje, z obrobka dzwieku tez nie najlepiej. To wszystko musze robic na PC ...lub Makach. Tyle, ze nowsze Maki to praktycznie PC z OS Xem.
[#96] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Duracel, post #95

Z przekory odpowiem:
Zawsze możesz zmienić pracę.
A tak na poważnie:
Ano widzisz "gdy się nie ma co się lubi to się lubi co się ma".
Możesz co prawda cały czas narzekać (pewnie do końca życia), ale rzeczywistości ten sposób nie zmienisz.
Co najwyżej z czasem będziesz narzekał coraz częściej i głośniej.
[#97] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Duracel, post #95

Czasami to kwestia wyboru, czasami wykonywanych zajec. Ja Amige traktuje jako hobby, siegając po prawdziwa maszyne dla gier, ktore lubie, dem ktore uwielbiam, czasami trackera albo po prostu ponownego uswiadomienia sobie, jak wygodnie moze byc zaplanowany desktop.

W zakresie pracy, wciaz jest kilka dziedzin, w przypadku ktorych da sie wykorzystac Amige do celow zarobkowych - grafika na potrzeby zwykłych telefonow, muzyka do gier dla DS-a. Owszem, to juz nisza i to kurczaca sie, ale chcacy potrafi i na Amidze popracowac (prawda Phibrizzio?).

Z mojego (zarazonego nostalgia, scena, i uwielbieniem dla retro 8-/16-/32-bitowców) jestem w stanie w tej chwili przesiasc sie z przerosnietego Worda na CED-a i w sumie nie sprawi mi to ogromnej roznicy.
[#98] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Duracel, post #95

PC z OS X ? Nie kumam czyli co jest źle?

Pozdrawia,
RadzI
[#99] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Duracel, post #93

Cell w PS3 to jednordzeniowy procesor "in-order" czyli taki a'la Atom tylko z 3.2GHz zegarem a do tego wolny dysk i mało pamięci. Byle jaki Pentium 4/Athlon z "1gb pamięci" pociągnie tego Linuxa dużo lepiej...

Chcesz pokazać PC w jak najgorszym świetle bo masz uraz nie widząc że to jest całkowicie bez sensu. Wszystkie bolączki architektury zlikwidowano wraz z AMD64 (mała ilość rejestrów), PCI-E (dzielona szyna) i AHCI czyli wiele lat temu. Ostatnią bolączką już nie z winy PC a z winy windowsa czyli nadmierne mielenie dyskiem rozwiązuje się kupując dysk SSD choć jak się dobrze poustawia system i nie nainstaluje antywirusów to i to nie jest potrzebne.

Sprzęt rozwiązał już dawno problemy spuchniętego oprogramowania typowego użytkownika i szczerze mówiąc jak patrzę się na filmiki z neo-amigowych systemów to nie wiem z czego tam się podniecać Ikony się dopiero muszą nadrukować a u mnie od lat na nic się nie czeka i to w Viście mimo że wszystko co się da mam zaszyfrowane 256bitowym AESem
[#100] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@stachu100, post #96

Stachu, normalnie nic nie robie tylko chodze i narzekam... :> rozmowa toczyla sie na temat wydajnosci i ergonomi PC.

Ile razy trzeba oczywista mysl cytowac zeby ktos zrozumial? To, ze trzeba uzywac tego, a nie innego sprzetu z powodu braku realnej alternatywy nie oznacza, ze mam go wychwalac, zachwycac sie nim i nie mowic o tym co mnie drazni i co jest dalekie od idealu. Juz bardziej nie jestem w stanie zwerbalizowac w slowach tego co sadze na ten temat :>

RadziN
Co jest zle? Nie chce mi sie wszystkiego wymieniac. Poza czestrzymi zwiechami systemu i poszczegolnych programow, mozna wymienic problem z otwieraniem dokumentow ze starszych makow, problem z czcionkami uzywanymi w dokumentach ze starszych makow itd. Oczywiscie czesc spraw takich jak czcionki jest do obejscia, ale przeciez to Mak i to Mak niby, a bawic sie trzeba jak przy otwieraniu dokumentow makowych na PC.

Naprawde ciezko jest udowadniac komus ze nie jest sie wielbladem. Mamy inne doswiadczenia w tej kwestii, a niektorych ciezko przekonac. Jak wiadomo, empiryzm jest najlepszym nauczycielem.

XoR
Cell jestprocesorem osmiordzeniowym (w praktyce siedmio). Przypominam sobie, ze na ktoryms watku juz toczylismy spor na ten temat i nie zamierzam zaczynac od nowa. Moze miales na mysli, ze w linuxie wykorzystywany byl jeden rdzen... tak, to prawda, ale to chyba tym bardziej argument na korzysc PS3, ktora z jednym rdzeniem potrafi ogarnac linuxa.

Co do tego, ze nienawidze PC i staram sie go przedstawic w niekorzystnym swietle tez sie nie zgadzam. Daleki jestem od fanatyzmu, nie jestem tez zadnym fanboyem. Co nie znaczy, ze nie mam prawa mowic o wadach i cechach sprzetu ktorego uzywam, w dyskusji w ktorej ten temat jest poruszany.

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2012 13:38:00 przez Duracel
[#101] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Duracel, post #100

Po pierwsze: nie zgadzam się z Tobą że architektura PC jest do niczego. Według mnie jest bardzo dobra do zastosowań domowych/biurowych. Twoje argumenty że PC pobiera dużo prądu i cała para idzie w gwizdek najzwyczajniej na świecie nie skłaniają mnie do zmiany mojego zdania na temat PC.

Po drugie: Są alternatywne platformy, i o ile na to czego używasz w pracy "na przymus" raczej nie masz wpływu, to na co używasz prywatnie MASZ przecież wpływ. Ale nie, w domu używasz też czegoś na co narzekasz.

Czyli sam sobie robisz na złość. Dziwne...

Po trzecie: Nie rozumiem ludzi którzy narzekają ale dalej robią to samo i twierdzą że będą nadal narzekać bo nie chcą nic zmienić.
Patrz definicja "zrzęda".

No chyba że w najbliższej przyszłości zamierzasz coś z tym zrobić.
Zamierzasz?
[#102] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Duracel, post #100

@Duracel
Ok już widzę po argumentacji, iż będzie to li tylko spór akademicki :) To co piszesz jak na mój gust jest bardziej związane z systemem, a nie Bogu ducha winnym procesorem no bo co ma procesor do czcionek? Także ja EOT bo to się sprowadzi do ah ten niedobry x86 fuj fuj - czcionki winne a x86 powiesili :)

Pozdrawiam,
RadziN
[#103] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Duracel, post #100

nie mówisz o wadach sprzętu tylko conajwyżej systemów operacyjnych jakich jesteś "zmuszony" używać. To że Apple r***a klientów nie zapewniając dobrej kompatybilności wstecznej (ostatnio zabrali Rosettę całkowicie...) nie ma nic wspólnego z X86 i architekturą PC...

Cell ma jeden rdzeń in-order z a'la HyperThreadingiem i sześć SPE które nie mają instrukcji PowerPC a nawet nie mają pełnego prawdziwego dostępu do pamięci tylko operują na blokach 256KB i mają dostęp do pamięci przez DMA czyli z punktu widzenia programisty wygląda to jak jednordzeniowy procesor i oddzielne 6 koprocesorów a nie 7 rdzeni i tak też w praktyce jest. Jednak widać marketing SONY robi swoje

a Linuxy to od lat ogarniam na terminalach o wdzięcznych procesorach z wydajnością a'la 400MHz 486 i zdziwiłbyś się jak to potrafi ładnie śmigać nawet wyświetlając nowoczesne strony internetowe ok, racja

ps. jeśli X86 takie złe to już są dostępne rozwiązania na ARMach. A dodatkowo taki Raspberry Pi niedługo wyjdzie i będzie bardzo bardzo tani (tak tani że na 100% sam go kupię też mimo że mam do downloadingu temirnale na x86 które już swoje zadanie spełniają w 100%). Będziesz mógł sobie Linuxa zainstalować i nawet filmy pooglądać w 1080p bo ma dekoder sprzętowy. Nikt przy X86 nie trzyma ok, racja

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2012 13:54:02 przez XoR

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2012 13:55:14 przez XoR
[wyróżniony] [#104] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@stachu100, post #101

Stachu, cenie cie za talent i wiedze na temat Amigi, pewnie bym z mila checia skorzystal z Twoich uslug w tym zakresie i moze kiedys skorzystam jak bedzie taka potrzeba a ty wyrazisz chec...

...nie zmienia to jednak faktu, ze w kwestii PC uwazam, ze jestes zbytnim optymista.

Powinnismy jednak zaczac od tego, ze przekrecasz moje slowa i robisz ze mnie jakiegos ektremiste. Nie mowilem, ze "PC jest do niczego", anie, ze "cala moc idzie w gwizdek", tylko jej znaczna czesc, a ktora mogla by byc wykorzystana lepiej niz ogrzewanie w domu.

Same "cyferki" z opisu karty graficznej, czy procesora od dawna nie robia na mnie juz wrazenia, ale jak ktos lubi sie zachwycac czysta teoria to jego sprawa.

"Nie rozumiem ludzi którzy narzekają ale dalej robią to samo i twierdzą że będą nadal narzekać bo nie chcą nic zmienić."

- ale przepraszam co mam niby zrobic? Obrabiac kilkusetmegowe grafiki na Amidze? Czy obrabowac bank, zaprojektowac nowy sprzet komputerowy i wysadzic placowki MS wraz z kilkoma fabrykami PeCetowymi w powietrze? Zapewniam Cie, ze na codzien nie chodze i nie narzekam na PC. Czasami klne gdy cos z niczego pierniczy w szanownym PC, ale nie prowadze zadnej krucjaty.

Czlowiek jest sie w stanie do wszystkiego przyzwyczaic, ale nie wszystko jest w stanie polubic.
Nie przerzuce sie na uprawe ziemniakow bo za stary jestem, X1000 tez nie kupie za 12000 i pewnie bym tego nie zrobil nawet gdybym mial 12000 i nie wiedzial co z nimi zrobic. Skoro mam dac przyklad pewnego optymizmu, to licze na to, ze ktos z tej branzy bedzie mial jaja i zaprojektuje PeCeta tak wydajnego jak i ergonomicznego w poborze pradu i gabarytow. RadziN wspomina, ze wiekszosc z moich zastrzezen tyczyc sie powinna systemu a nie architektury PC. Moje zdanie jest takie, ze problem lezy w systemie ale i samym sprzecie. Ktos wspominal o zasilaczach Della i jego komputerach. No wlasnie, sam posiadam m.in. takiego zgrabnego Della na dzialce i dziwi mnie dlaczego glowny nurt nie idzie w tym kierunku.

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2012 14:13:41 przez Duracel
[#105] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Duracel, post #104

dziwi mnie dlaczego glowny nurt nie idzie w tym kierunku.
jak nie idzie jak idzie: http://www.tomshardware.com/reviews/sandy-bridge-efficienct-32-nm,2831-7.html

a poza tym co z wszystkimi laptopami które przecież dużo prądu nie ciągną bo nawet nie mogą a moc obliczeniowa jednak jest całkiem sympatyczna...

nikt nie karze nikomu kupować AMD albo karty graficznej co ciągnie 250W i jeszcze piłować podkręcaniem do oporu ze zwiększonym znacznie napięciem...

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2012 14:26:48 przez XoR

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2012 14:34:52 przez XoR
[#106] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Duracel, post #104

Powinnismy jednak zaczac od tego, ze przekrecasz moje slowa i robisz ze mnie jakiegos ektremiste

Mówienie o przyszłości PC z własną elektrownią w domu lub o możliwości spalenia przez PC domu (notabene wszystko może spalić dom, nawet telefon komórkowy) dają jasno do zrozumienia że szaconkiem do PC nie pałasz, ale ok, przepraszam. Moja nadinterpretacja.

Czasami klne gdy cos z niczego pierniczy w szanownym PC, ale nie prowadze zadnej krucjaty.

Z doświadczenia wiem że psuje się wszystko. Z różnych przyczyn. Myślę że zgadzasz się ze mną w tej kwestii. Można sobie zakląć z tej okazji, czemu nie. Ale żeby od razu tak oczerniać?
Jako sprzętowiec mogę Ci powiedzieć że firmy produkujące elektronikę użytkową pod marką "Noname" tną koszty na wszystkim. Odbija się to na jakości rzecz jasna.
I może stąd bierze się Twoja frustracja: używasz byle czego co działa byle jak.
Jak mówi przysłowie: "Biednego człowieka nie stać na tanie rzeczy".
[#107] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Duracel, post #104

ale przepraszam co mam niby zrobic? Obrabiac kilkusetmegowe grafiki na Amidze? Czy obrabowac bank, zaprojektowac nowy sprzet komputerowy i wysadzic placowki MS wraz z kilkoma fabrykami PeCetowymi w powietrze? Zapewniam Cie, ze na codzien nie chodze i nie narzekam na PC. Czasami klne gdy cos z niczego pierniczy w szanownym PC, ale nie prowadze zadnej krucjaty.

A co w tym, jak twierdzisz, pececie jest nie tak? PECET
Za mała wydajność? - może być Core i7 2x2.7GHz
Za duży pobór mocy? - max 85W
Za duże rozmiary/waga? - 3.6x19.7x19.7cm 1.22kg

A jakoś od czasów OSX 10.3 nie miałem problemów ze stabilnością (a nie, przepraszam raz miałem, ale okazało się, że kabel USB miał zwarcie). Oczywiście, jak ktoś instaluje natychmiast po premierze nową wersję to musi się liczyć z pewnymi problemami, ale od wersji 10.x.2-10.x.3 jest stabilny jak skała. Co do kompatybilności to nie zauważyłem problemów, ale ja programów od Adobe i MS nie używam, a to one mają najwięcej problemów z kompatybilnością między wersjami - i to niezależnie od systemu operacyjnego.
Natomiast z Classikiem miałem zawsze problemy (od 7.x do 9.2.2) - ale czego wymagać od systemu bardzo wygodnego ale technologicznie na poziomie Windowsa 3.11/95?
[#108] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Jenot, post #107

A jakoś od czasów OSX 10.3...


Masz na myśli Intela? Bo nie widziałem jak MAC OS X działa na intelu, a na ppc denerwuje mnie to takie skokowe działanie może to właśnie kwestia mini i zasobów, a że mam aplikacje muzyczne dedykowane pod ppc zastanawiam się czy opłaca mi się inwestować powiedzmy mac (intel) czy może pozostac na ppc tylko jakieś G5 gdzieś wytargać.

Pozdrawiam,
RadziN

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2012 15:19:56 przez RadziN
[#109] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@RadziN, post #108

I intela i PPC. Miałem Mini G4 1.33GHz, potem Mini na intelu C2D 1.86GHz, teraz Maka Pro 4x3GHz i z G4 problemy były dwa:
- mała ilość RAM (maksymalnie 1GB) - najlepiej działa na tym 10.4 Tiger, a jeśli masz programy muzyczne z dużą ilością sampli/ścieżek, to tego RAMu i tak zabraknie i wtedy system będzie swapował i wylezie drugi mankament czyli:
- baaaardzo wolny fabryczny dysk (zdaje się, że 4200rpm), mi pomogła wymiana na szybki 7200rpm
Jeżeli masz aplikacje PPC (nie universal) bez nadziei na upgrade to w zasadzie lepiej byłoby kupić jakieś G5 - wydajnościowo jakiś dwurdzeniowy PowerMac a "gabarytowo" imac. Pewnie na intelu też by działało, ale kupując nowego maca będziesz miał system 10.7, który nie ma Rosetty.
[#110] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Duracel, post #93

jednak z nadzieja patrze na projekt Natami, ktory moze dac powiew swiezosci w tej retro-zabawie i dac jej przynajmniej symptomy nowoczesnosci jako multimedialnego sprzetu codziennego uzytku.

Dowcip miesiąca. Komputer o mocy obliczeniowej rzędu 200 MIPS w roli „multimedialnego sprzętu codziennego użytku”.
[#111] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Duracel, post #100

to prawda, ale to chyba tym bardziej argument na korzysc PS3, ktora z jednym rdzeniem potrafi ogarnac linuxa.

Wyobraź sobie, że stare Pentium 4 pędzone 1,7 GHz (robi za serwer w robocie) potrafi jednym rdzeniem ogarnąć Linuxa znacznie skuteczniej.
[#112] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@krashan_, post #110

Fanów nie zniechęcisz, sceptyków nie musisz przekonywać.
Jak sprzęt się ukaże (o ile się ukaże) no to wtedy fani sami odpadną.
I jak sam wiesz dla niektórych samo gonienie króliczka jest ważniejsze od jego złapania. Bo jak się goni to z daleka nie widać czy parszywy.
[#113] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Duracel, post #100

znalazłem w czeluściach internetu w archiwum fajny test: http://web.archive.org/web/20100804054544/http://www.geekpatrol.ca/2006/11/playstation-3-performance/

G5 1.6GHz vs Cell 3.2GHz
nie dość że ten G5 taktowany połową zegara ma więszy wynik 106.9 vs 105.2 to jeszcze analiza szczątkowych testów wykazuje że Cell nabił sobie punktów głównie na testach pamięci

albo to jest dobry cytat: however, my program runs on PS3 (32-bit) at less than half of the speed of my 1.9GHz iMac G5 (64-bit). Can tell how to optimize the code for the Cell also let it run at 64-bit? I am using gcc.
najśmieszniejsze jest to że w PowerPC to 32bit jest wydajniejsze

ostatecznie Cell do tego do czego jest stworzony jest ok aczkolwiek jako procesor ogólnego przeznaczenia w ogóle się nie nadaje

ps. a tak aby nie być w oderwaniu od beznadziejnie zaprojektowanych x86 kilka testów porównawczych gównianego x86 do wspaniałego G5 http://www.anandtech.com/show/1702/5

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2012 17:55:06 przez XoR
[#114] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@stachu100, post #112

Jak sprzęt się ukaże (o ile się ukaże) no to wtedy fani sami odpadną.

Ale to nawet nie o to chodzi. Bo NatAmi będzie całkiem sympatycznym sprzętem, kontynuacją klasyka i tak dalej. Pod tym względem sam jestem umiarkowanym fanem i bardziej mnie martwi powolny postęp prac, niż zapowiadana wydajność procesora. Trzeba jednak mieć jakieś wyczucie proporcji. Dopiero ukazanie się w końcu publicznej wersji NatAmi i testy użytkowników zdemistyfikują ten sprzęt. Dokładnie tak samo, jak to się stało z X1000.
[#115] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Zuzikofon, post #1

Jasne, że mogę się mylić, ale... Ale o ile mnie mój nos nie zawodzi, to walisz ciężką ściemę, Kolego. Jesteś starym wyjadaczem, któremu przyszła ochota pobawić się za pomocą taniej dość prowokacji.
A jeśli nie... No to z jakiejś dziwnej bajki jesteś
Bo - człowiek, który - jak sam pisze - ma A1200, A500+, A3000, bawi się WinUAE - i jednocześnie zadaje idiotyczne wręcz (sorry, ale taka prawda) pytanie, czym się różni 3.1 od 3.9? E, no nie. Ściema, ściema i jeszcze raz ściema.

Nie pozdrawiam
Des
[#116] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@janko, post #71

Odpowiedź na:
Ależ Apple miał własny chipset.
itd
itd


Zeby wyjsc z tych fanaberii na prosta musieli wyprodukowac jakies ca. miliard ipodow a do makow wsadzic intele. Niestety zaden z odziezowych prezesow postcommodorowskich nie sprostal podobnym wyzwaniom.
[#117] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@janko, post #72

Projekt NATAMI jest robiony przez grupkę frustratów obrażonych na rzeczywistość.
Paru dziwnym nie spodobało się co się działo przez ostatnie naście lat w temacie Amigi i wymyślili sobie że zrobią powrót do A500, po czym zaczną wszystko od nowa.
Trzeba sobie powiedzieć otwarcie że to głupie jest i do niczego nie prowadzi.


Moim zdaniem prowadzi. Do powrotu jakiejstam namiastki amigi klasycznej w formie nostalgicznej zabawki. Przepasc oprogramowania wszystkich systemow amigowych w porownaniu do czegokolwiek co gra i buczy jest tak olbrzymia, ze az niemozliwa do nadrobienia. Stad widze coraz mniej sensu jarania sie tego typu porownaniami. Czy w wersji 20 letniej czy najnowszej jest to tak czy siak muzeum. Jesli nie sprzetowe to na pewno systemowe.
[#118] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Duracel, post #81

Ty z tym pradem to tak serio? Amiga to na wegiel byla? Nie podlaczales nigdy zasilania do plyty amigi przez zasilanie stacji dyskietek, bo sciezki za dlugie sie robily? Zasilacze lekkie ciezkie? Grzejace sie turbo? Technika to nie jest zlo.

Blyskotliwe stwierdzenie :
abstrakcyjna optymalizacja wykorzystania jego potencjalu w grach
Znaczy ze co. Za duzo kolorów? Czy za szybko błyska?

Jezeli do uzytkowania samego systemu wymagane jest conajmniej 2GB ramu, bo inaczej wszystko dziala z opoznieniem i "efekty specjalne" okienek sa wylaczane, to o czym tu dyskutowac.

Za zmieszczenie systemu natami w 512kb romie, w rozdzielczosciach hd, z efektami specjalnymi i wodotryskami, driverami, do wszystkich nowych ficzersow nobel murowany i miejsce w historii techniki na wieki. No po co takie bzdury wypisywac? Nie zebym byl jakims wielkim fanem windowsa, ale to co wypisuja ludzie na onecie i to co bylo modne 20 lat temu w przeroznych wojnach antywindzianych dzis jest juz odstreczajace i niemodne. Ludzie instaluja najnowsze systemy na jakichs szrotach i popiskuja ze cos tam sie sypie. Pol terabajta dodatkowego dysku kosztuje dzis jakies 100 zlotych. 2 gb dodatkowego ramu 58,90 . Stad nikt nie bawi sie w wywazanie ilosci wodotryskow i bajerow na potrzeby kogokolwiek. Ma dzialac i pieknie wygladac. Na dzien dzisiejszy o zgrozo windozy dzialaja znakomicie i wygladaja jak trzeba. Gdyby skala cenowa w tamtych czasach za podstawowe komponenty wygladala podobnie amiga miala by na starcie tone ramu i nikt nie bawil by sie w obcinanie gier tak by miescily sie na dyskietkach.

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2012 03:43:16 przez pawelini
[#119] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@XoR, post #113

Testowane Xeony był w architekturze NetBurst, ciekawe jakby G5 poradził sobie z AMD x64 lub C2D. Obawiam się że nie było by już tak różowo.
[#120] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@krashan_, post #110

"
Dowcip miesiąca. Komputer o mocy obliczeniowej rzędu 200 MIPS w roli multimedialnego sprzętu codziennego użytku."

- Nie wiem co uwazasz za multimedialny sprzet. Dla mnie to sluchanie mp3, ogladanie divx, przegladarka internetowa. Jak widze nie wiele trzeba aby cie rozweselic.

Poza tym jak widac nie kazdy jest w stanie zaglebic sie w omawiany problem, latwiej przeciez sie po nim poslizgac (taki pawelini zadaje mi "pytanie" czy Amiga na wegiel byla... no gratuluje blyskotliwosci i sarkazmu na poziomie gimnazjum, ale pozostaje mi sie tylko usmiechnac skoro nie trafiaja argumenty o sprzecie takim jak PS3 z jego zasilaczem i chlodzeniem i zasilacz Amigi porownywany jest do kilkusetwatowych piecykow PeCetowych... zdrowia zycze).

Stachu mam i7, stabilny zasilacz Tagana (niestety az 520W bo mniejszy mialby problem z obsluzeniem wcale nie najszybszej karty GFX), dobre pamieci itd. Glownie mam na mysli to, co mi ludzie przynosza do naprawy. Co do mojego zestawu, to fakt ze glowne zastrzezenia dotycza systemu, ale co do poboru pradu zdania nie zmienie i jestem pewny swoich racji.

XoR
i dla Ciebie tylko cytat z linkiem, zebys juz przestal emanowac ta swoja nieskrywana niechecia do PS3 i linczowaniem "jednordzeniowego i beznadziejnego" Cella.

"Najszybszy komputer armii USA zbudowany z konsol PS3
Okazuje się, że konsole do gier mogą służyć nie tylko do zabawy. Departament Obrony USA (a konkretnie AFRL - Air Force Research Laboratory) zbudował najszybszy komputer, jaki posiada obecnie armia USA, składający się z 1760 konsol gier PlayStation 3.
Superkomputer Condor Cluster wykonuje 500 bilionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę (500 teraflopów). W skład systemu wchodzi też 168 jednostek graficznych (GPU) i 84 serwery obsługujące ruch wymieniany między konsolami do gier. AFRL szacuje, że zbudowanie takiego superkomputera od podstaw kosztowałoby resort co najmniej 20 mln USD, podczas gdy cały system Condor Cluster kosztował w granicach 2 mln USD.

Condor Cluster składa się ze starszych konsol PS3, gdyż na nowych nie można instalować systemu Linux, kluczowego elementu całego rozwiązania. Kolejną zaletą systemu jest to, że pobiera bardzo mało energii - niemal 10 razy mniej niż standardowe systemy obliczeniowe o podobnej wydajności. Superkomputer będzie używany do monitorowania w czasie rzeczywistym określonego obszaru (np. pola walki), odbierając i analizując olbrzymie ilości danych graficznych generowanych przez specjalny system optyczno-radarowy Gotcha."

http://www.networld.pl/news/364769/Najszybszy.komputer.armii.USA.zbudowany.z.konsol.PS3.

Dalsza wymiane zdan uwazam za bezcelowa...
...nasze srodowisko jest naprawde bardzi dziwne w znacznej czesci. Nie dziwia juz ani podzialy, ani ciagle dzielenie wlosa na czworo.

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2012 09:20:37 przez Duracel
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem