[#121] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Des, post #115

Bo - człowiek, który - jak sam pisze - ma A1200, A500+, A3000, bawi się WinUAE - i jednocześnie zadaje idiotyczne wręcz (sorry, ale taka prawda) pytanie, czym się różni 3.1 od 3.9?


A to czemuż... ja legitymuję się ciutke podobnym zestawem i do dzisiaj nie wiem, poza "jakimiś pierdołami".
[wyróżniony] [#122] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@XoR, post #113

I juz tylko na koniec o Cellu za Wikipedia (co moze nie jest jakims zapleczem z autorytetem, ale pisza zupelnie na temat i konkretnie):

"Centralną jednostką obliczeniową konsoli jest procesor Cell zaprojektowany wspólnie przez firmy IBM, Sony i Toshiba. Składa się on z głównego 64-bitowego procesora PowerPC (tzw. "Power Processing Element" lub PPE) oraz siedmiu rdzeni typu "Synergistic Processing Elements" (SPEs). Taka architektura daje 1 rdzeń do uniwersalnego użytku oraz 7 UZYTECZNYCH, WYSPECJALIZOWANYCH RDZENI, które maja ograniczony dostęp do pamięci oraz posiadają inną architekturę niż rdzeń główny. Taki podział umożliwia specjalizacje rdzeni, czego efektem jest BARDZO DUZA SZYBKOSC W POROWNANIU DO TRADYCYJNYCH ROZWIAZAN.

WYDAJNOSC PROCESORA CELL JEST TAK DUZA, że pierwszy superkomputer zbudowany używając tego procesora okazał się NAJWYDAJNIEJSZYM KOMPUTEREM NA SWIECIE (osiągając szybkość ponad 1400 teraflopów), i jest pPONAD TRZYKROTNIE SZYBSZY NIZ POPRZEDNI REKORDZISTA (którego wydajność wynosi 460 teraflopów). Cell JEST PIERWSZYM PROCESOREM który umożliwił osiągnięcie wydajności przekraczającej 1000 TERAFLOPPOW.

Architektura Cella jest wydajna, ale WYMAGA INNEGO PODEJSCIA DO PROGRAMOWANIA niż popularne architektury używane w komputerach osobistych, co może być wyzwaniem dla programistów którzy wcześniej PROGRAMOWALI TYLKO NA PC. Programowanie Cella jest uważane za trudne, choć ARCHITEKTURA CELA JEST ELASTYCZNA i umożliwia PROJEKTOWANIE WSPOLPRACY MIEDZY RDZENIAMI używając najbardziej odpowiednich dla programisty mechanizmów, to WYMAGA WIEDZY ORAZ WYSILKU aby zarządzać współpracą między rdzeniami. Aby ułatwić te zadanie, IBM opublikował narzędzia ułatwiające automatyczne przystosowanie kodu do działania na wielu rdzeniach, co zwalnia programistę od ręcznego zarządzania podziałem na rdzenie (jednak wciąż WYMAGA PISANIA KODU Z UWZGLEDNIENIEM ARCHITEKTURY PROCESORA). Do użytku w grach konsola udostępnia sześć rdzeni, gdyż siódmy jest dezaktywowany, aby usprawnić produkcję (nawet gdy procesor opuści taśmę produkcyjną z niesprawnym jednym rdzeniem, może być użytkowany jako w
pełni funkcjonalny), a ósmy zarezerwowano do obsługi systemu operacyjnego konsoli. Każdy rdzeń taktowany jest zegarem 3,2 GHz. Procesor działa w trybie in-order execution."

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2012 09:37:43 przez Duracel
[#123] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@pawelini, post #118

Ludzie instaluja najnowsze systemy na jakichs szrotach i popiskuja ze cos tam sie sypie. Pol terabajta dodatkowego dysku kosztuje dzis jakies 100 zlotych. 2 gb dodatkowego ramu 58,90 .


Hehe, do dzisiaj pałuje się Gatesa za te jego "640 kilobajtów wystarczy każdemu", a niektórzy niereformowalni amigowcy do uważają to samo o 128MB (na simmie ;)

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2012 09:36:40 przez grg
[#124] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@grg, post #123

Bo w klasyku z WB3,x 128MB Fastu to o połowę za dużo, jedyny program który wymaga 64MB to nieskończona przeglądarka www, nie znam innej metody wykorzystania takiej pamięci w klasyku poza skopiowaniem czegoś do ram dysku.
Całkiem inaczej wygląda to na WB4,x i Morphosie, tam 128MB to zdecydowanie za mało.


Pozdrawiam
[#125] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Duracel, post #120

ale to nie udowadnia że Cell jest dobrym procesorem aby latał na nim system operacyjny

Taki AMD/Intel tworzą procesory CPU bo taką ma wizję trzymania technologii w miejscu tylko dlatego że taki a nie inny profil wydajności jest potrzebny tj. super szybkie wykonywanie sekwencyjne w jednym wątku nawet byle jak napisanego kodu razy maksymalnie kilka rdzeni. Jak włączam jakąś kompilację czy to programu czy fpga to nie zauważyłem NIGDY aby chodził więcej niż jeden wątek procesora i w zasadzie większość oprogramowania jest na takim poziomie że większość programów lata na jednym rdzeniu + część pracy oddelegowują do drugiego rdzenia.

W dzisiejszym PC taki CELL byłby całkowicie bez sensu bo sekwencyjnie to padaka a to co na SPE robi się najlepiej można zrobić w shaderach karty graficznej która ma dużo większy przemiał w przypadku porządnych kart. Duplikowanie funkcjonalności nie ma sensu i taki podział jak jest dzisiaj czyli CPU + GPGPU jest dobry.

a co do superkomputerów z konsol to powód jest prozaiczny: PS3 to gotowe zestawy z dyskiem i kartą sieciową za grosze. SONY nie zarabia na PS3, ba przy takich projektach jak ten tracą bo zarobek z PS3 dla nich to sprzedaż gier a nie systemów. A że profil wydajności PS3 jest widocznie dobry do tego do czego oni tam tych konsol używają to jest sens takie cuda robić. IBM sprzedaje pełniejsze wersje Cella w sporo lepszej wersji ale jeśli taki kompletny rack wychodzi drożej niż kupić ze dwa/trzy PS3 które zrobią to samo to bardziej się kalkuluje kupić konsole...

Poza tym jeszcze raz to muszę napisać widocznie: nie twierdzę że CELL jest zły tylko się nie nadaje tam gdzie nadaje się normalny procesor. W drugą stronę to też jest prawdziwe bo pewne operacje które na CELLu będą wykonywane bardzo szybko na takim CPU będą szły powoli.

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2012 10:24:46 przez XoR
[#126] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@tom256, post #119

Testowane Xeony był w architekturze NetBurst, ciekawe jakby G5 poradził sobie z AMD x64 lub C2D. Obawiam się że nie było by już tak różowo.
tam jest też Opteron czyli AMD x64 taktowany 100MHz niżej od G5 i klepie go w każdym praktycznie teście

Core2 nie ma aczkolwiek jako że on niszczył AMD x64 to wyłania się obraz dlaczego Apple przeszło na Intela
[#127] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@RadoslawF, post #124

Bo w klasyku...


Ale nie o tym piszę.
[#128] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Duracel, post #120

Nie wiem co uwazasz za multimedialny sprzet. Dla mnie to sluchanie mp3, ogladanie divx, przegladarka internetowa.

Słuchanie empetrójek, okej. Ale w jakiej rozdzielczości divx-y chcesz dekodować przy pomocy procesora o mocy 68060@133 MHz? 320 × 240? Z jaką szybkością będą się wyświetlały współczesne strony internetowe?

Poza tym jak widac nie kazdy jest w stanie zaglebic sie w omawiany problem

Ależ zagłębmy się w omawiany problem. Sam nie mam wielkich wymagań multimedialnych, bo full HD nie mam nawet na czym w domu wyświetlić. Jednak współczesne multimedia tak właśnie wyglądają. H.264, VP8 od procesora wymagają sporo. Powiesz, że zawsze można sobie przekodować. A i owszem, można. Robiłem to, żeby sobie obejrzeć to i owo na telefonie. Telefon mój daje radę z rozdzielczością 320 x 240, ma procesor 300 MHz. Przeskalowanie i przekodowanie filmu na PowerMacu 500 MHz odbywa się z prędkością 12 klatek na sekundę. Zgadnij z jaką prędkością będzie się odbywało na NatAmi. A to przecież też multimedia.

zebys juz przestal emanowac ta swoja nieskrywana niechecia do PS3 i linczowaniem "jednordzeniowego i beznadziejnego" Cella

Fajnie by było, gdybyś jednak zapoznał się z konstrukcją Cella, zamiast robić linkowe wrzutki niczym pewien znany zwolennik wegetarianizmu. Cell posiada jeden rdzeń PPE, jest to uproszczony rdzeń PowerPC. Do tego ma osiem SPE. Pojedynczy SPE to lekko podrasowany AltiVec z własną, dedykowaną, bardzo szybką pamięcią podręczną o pojemności 256 kB. Pamięć ta jest o tyle ciekawa, że jest całkowicie kontrolowana przez program. PPE i SPE połączone są bardzo szybką magistralą.

Oczywiście teoretyczna moc obliczeniowa takiego układu jest imponująca. Niemniej podstawową rzeczą jaką trzeba wiedzieć, jest to, że wykorzystanie mocy Cella wymaga dedykowanego oprogramowania. Inaczej mamy żółwia, bo mimo 3,2 GHz jednostka PPE jest bardzo uproszczona i przez to mało wydajna. Stąd takie sobie wyniki Linuxa (plus 256 MB RAM robi swoje). Pisanie oprogramowania na SPE, wektoryzacja algorytmów, podział zadania na poszczególne jednostki, to nie są zagadnienia trywialne. Jest wiele algorytmów, które na wektoryzacji zyskują niewiele. Dość ładnie przyspieszyć można wiele typowych procedur używanych przez naukowców (np. rozwiązywanie bardzo dużych układów równań, transformaty), czy w cyfrowym przetwarzaniu sygnałów, ale już np. prozaiczna bezstratna kompresja danych wektoryzuje się znacznie słabiej. Podniecanie się więc ilością rdzeni w Cellu to coś jak stwierdzenie, że "na czterordzeniowym procesorze Windows i aplikacje działają cztery razy szybciej". Amerykańską armię stać na zatrudnienie ludzi, którzy potrafią z Cella wycisnąć moc. Gdy wracamy na ziemię, rzeczywistość skrzeczy. Skrzeczy tym bardziej, że gdzie Cell, a gdzie NatAmi?
[#129] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Duracel, post #120

Stachu mam i7, stabilny zasilacz Tagana (niestety az 520W bo mniejszy mialby problem z obsluzeniem wcale nie najszybszej karty GFX), dobre pamieci itd. Glownie mam na mysli to, co mi ludzie przynosza do naprawy. Co do mojego zestawu, to fakt ze glowne zastrzezenia dotycza systemu, ale co do poboru pradu zdania nie zmienie i jestem pewny swoich racji.

Nawet nie wiem co to takiego "stabilny zasilacz Tagana", ale skoro jest tak jak mówisz i zestaw jest stabilny - no to w czym problem?
Że zużywa dużo prądu? Jasne, byłoby bardziej miło gdyby zamiast 500W (szczerze wątpię żeby średni zestaw tyle brał) Twój PC zadowalał się 25W. No bo i taniej i ekologicznie bla bla bla.
Ale niestety jak chcesz obrabiać duże grafiki - jak sam pisałeś - to producent oprogramowania ZMUSZA Ciebie do zakupu zestawu spełniających pewne minimalne wymagania.
O KOMFORTOWYM przeglądaniu dzisiejszych stron www nie wspominając.
A taki zestaw ciągnie powiedzmy te 500W i chćbyś się za przeproszeniem zes.ał - nic na to nie poradzisz.
I na to narzekasz??
Tego nie rozumiem.
Że nie masz wyboru? Jak chcesz używać współczesnych programów MUSISZ używać współczesnego sprzętu.
Jak fascynują Ciebie programy i ich możliwości sprzed lat 15 - odpal swoją A1200 + 030 i zobaczysz że stare programy nadal działają bez zarzutu. Tylko możliwości tych programów są daleko w tyle za programami współczesnymi.

A jeżeli myślisz że cały świat się myli (wliczając mnie) i że jest możliwe stworzenie szybkiej i energooszczędnej alternatywty do PC z poborem mocy 20W max gdzie będziesz miał "sluchanie mp3, ogladanie divx, przegladarka internetowa." - czyli Twoje wymarzone Natami - no to powodzenia w marzeniach.
Oczywiście nie dysponuję żadnymi dowodami żeby Twoje marzenia zniszczyć.
Tak samo jak Ty nie masz żadnych podstaw do marzeń. Ale pomarzyć fajna rzecz.

Tak jak pisał Krashan będzie to fajna maszynka retro zastępująca padające klasyki. Nic poza tym.

Glownie mam na mysli to, co mi ludzie przynosza do naprawy.

A co przynoszą?
Jak przynoszą g.wno z Biedronki - no to g.wniano działa. To chyba jasne.
Nie ma dobrze i tanio. Wytłumacz to ludziom. Choć wie że będzie cięzko

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2012 12:22:48 przez stachu100
[#130] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@krashan_, post #128

Tak przy okazji multimediow domowych:
Potrzeby multimedialne domowe zaspokaja w calosci dowolny player oparty o takie cudo:
Sigma Designs SMP8642
Zdekoduje praktycznie wszystko co w chwili obecnej istnieje i sie liczy, w kazdej rozdzielczosci i nie dostanie nawet drobnej zadyszki. 1000 zl i masz hdplayerek z bluerayem. kieszenia hotswap, wszelkimi uslugami sieciowymi etc na wiele lat. Szczegolnie polecam dune hd max.

I w sumie to urzadzenie pobiera znikoma ilosc mocy, odtwarza mp3, divix, ma przegladarke, torrenty, sa wersje z androidem, ma dedykowany custom chip! Moze to jest mityczny nastepca amigi :)

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2012 12:24:02 przez pawelini
[#131] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@pawelini, post #130

I w sumie to urzadzenie pobiera znikoma ilosc mocy, odtwarza mp3, divix, ma przegladarke, torrenty, sa wersje z androidem, ma dedykowany custom chip! Moze to jest mityczny nastepca amigi

Duracel,
Może być?
Co prawda nie Natami i nie Amiga, ale ma custom chip i jest w pełni multimedialna i pobiera mało prądu i nie jest to PC!!!. szeroki uśmiech
Normalnie czad!
[#132] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@pawelini, post #130

No i właśnie o to biega. Skoro są setki rozwiązań umożliwiających oglądanie filmów i słuchanie muzyki to dlaczego akurat filmy w Natami miałyby być jakkolwiek podniecające? Ktoś z devu Natami prawdopodobnie rzucił gdzies na forum, że "w określonych warunkach, przy dobrym wietrze jej moc mogłaby sprostać takiemu zadaniu" a potem bije się z tego pianę i dorabia setki absurdalnych pretekstów dlaczego to akurat na Natami te filmy będzie się oglądać lepiej.
Dla przykładu: nie jest powodem do podjarki, że Natami poradzi sobie bez zadyszki z odtworzeniem mp3, bo taki myk potrafią dzisiaj zegarki na rękę. Ale jeśli ("jeśli i blablabla...") komuś przyjdzie do głowy zrobić np.: gierkę lub demko wedle staroamigowej filozofii, to takie mp3 będzie mogło znaleźć zastosowanie bez istotnego uszczerbku dla reszty wykonywanych zadań. Analogicznie, ewentualne cut scenki mogą zyskać lepsze rozdziałki, współczynniki kompresji, fps itd... tylko tyle i aż tyle. Potencjał do ewentualnego wykorzystania.
[#133] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@grg, post #132

Skoro są setki rozwiązań umożliwiających oglądanie filmów i słuchanie muzyki to dlaczego akurat filmy w Natami miałyby być jakkolwiek podniecające?

Jeżeli słowo "Natami" zastąpisz nazwą dowolnego producenta RTV to będzie to pytanie które zadaje sobie tysiące speców od marketingu na całym świecie. Wymyślając przy okazji coraz to efektowniejsze "hłyty małketingowe". szeroki uśmiech
Jak mówi przysłowie:
"Ludzie wierzą TYLKO w dwie rzeczy: w to co mogą dotknąć oraz w to co bardzo chcą wierzyć".
[#134] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@stachu100, post #133

No, i wszystko byłoby ładnie, gdyby nie rezultat jaki powoduje takie forumowe przynudzanie, że taki Natami Team przestaje podawać jakiekolwiek informacje, skoro ich pokłosiem jest wyłącznie zamieszanie i dezinformacja. I paradoksalnie nie jest to wina pospolitych hejterów i innych zazdrośników tylko nawiedzonych fanatyków...
[#135] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Duracel, post #122

Przy każdej dyskusji podajesz nam przykład tego jednego superkomputera. Ciekawym trafem nie chcą za bardzo budować więcej takich superkomputerów. Programuje się to trudno i niewygodnie. A skoro shadery również źle się programuje, a wydajność takiej karty graficznej(lub specjalizowanej będącej bardzo podobnej do graficznej) "wciąga" PS3 nosem.

Tak jak już ktoś wspomniał - Sony nie zarabia na produkcji PS3. Każdy piszący grę na tą platformę oddaje haracz sony.
Trudno zaoferować sprzęt taniej niż robi to firma sprzedająca po kosztach(a nawet poniżej)....

Myślisz, że dlaczego zablokowali możliwość instalacji Linuksa?

Z jakiegoś niewyjaśnionego powodu tak idealizujesz platformę Sony, że aż strach. Jest to fajny sprzęt spełniający swoje zadanie, ale bez przesady. To, że jestem zadowolony z mojego Forda Escorta, który spełnia wszystkie moje wymagania nie implikuje faktu, że jest on najszybszym i najwygodniejszym samochodem świata.

Otoz nie do konca, bo bez wzgledu na te rozdzielczosc do dzisiaj gry typu Gran Turismo, czy bijatyki pokroju Tekkena nie sprawdzaja sie na PC. Nie dlatego, ze nie sa w stanie tak ladnie wygladac, ale dlatego, bo przestaja byc grywalne przez niewydolnosc systemu czy dysku twardego.

Co ty brałeś? Uważasz, że napęd z którego doczytuje PS3 jest szybszy niż typowy twardziel? WTF? Jakie większe opóźnienia? Skąd ty ten tekst wziąłeś? A w innych grach te opóźnienia nagle nie występują?

Pozdrawiam
[#136] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Duracel, post #122

. Jak zwykle, miałem nie pisać, ale normalnie aż czasami się nie da ;) .

CELL jest BARDZO dobrym procesorem... jak na rok 2005, dzisiaj nie jest niczym szczególnym, ba, wręcz twierdzę że jest kulą u nogi mojego PS3. Przecież CELL to nic innego jak jeden rdzeń i kilka jednostek specjalizowanych. Te jednostki SPE to nic innego jak coś na kształt Altivec albo SSE . Dodatkowo ma to bardzo niską wydajność, moim PC jest średniej klasy grafika , która wg różnych danych ma 1300-1700 GFLOP , gdzie CELL w PS3 ma w różnych źródeł 200-250 GFLOP, czyli widać jaka tu jest przepaść na dzień dzisiejszy.


WYDAJNOSC PROCESORA CELL JEST TAK DUZA, że pierwszy superkomputer zbudowany używając tego procesora okazał się NAJWYDAJNIEJSZYM KOMPUTEREM NA SWIECIE


O wooow, niesamowite , do niedawna najszybszy był Chiński Tianhe-IA - który miał moc ok 3 PFLOP , a został zbudowany m.in. z kart nvidii, nie oznacza to jednak że karty Nvidii to najszybsze CPU ;) . Zresztą CELL , CELL-owi nie równy, a ten twój magiczny superkonputer - ROADRUNNER został zbudowany z procesorów PowerXCell 8i oraz AMD Opteron ( z tego co pamiętam było po równo procesorów ), jednakże jednostki CELL w tym komputerze nie mają za wiele wspólnego z CELL-em w PS3. Równie dobrze mogę powiedzieć że Pentium IV i Core I7 to jedno i to samo .

(...)Składa się on z głównego 64-bitowego procesora PowerPC (tzw. "Power Processing Element" lub PPE) oraz siedmiu rdzeni typu "Synergistic Processing Elements" (SPEs). Taka architektura daje 1 rdzeń do uniwersalnego użytku oraz 7 UZYTECZNYCH, WYSPECJALIZOWANYCH RDZENI(..)

Jak na rok 2005 genialne rozwiązanie, dzisiaj... moja grafika ma 800SPu - jednostek specjalizowanych, na kształ SPE w CELL PS3. 7 vs 800 - biednie to wygląda w CELL, pawda .

Amigowcy (nie wszyscy) mają jakąś dziwaczną tendencję do zatrzymywania się w czasie, MC68060-66MHz, to dalej superrakieta, PPC160MHz i BVision, to potęga jakich mało itd. A świat niestety już nie pędzi do przodu, on wręcz zapier... . To co się dzieje to szok, ostatnio miałem okazję bawić się przez kilka dni PS Vita, i byłem mocno zdziwiony tym co potrafi ta konsolka, moje PSP wygląda teraz jak jakiś makabryczny zart, a i PS3 jest mocno zawstydzone .. bo okryte chańbą jest od czasu gdy na PC odpaliłem Battlefield 3... widać że CELL nie wyrabia na PS3
[#137] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@pawelini, post #130

jeśli ktoś potrzebuje bardzo oszczędnego komputerka na którym da się oglądać nawet blu raye to niedługo pojawi się takie oto cudo http://www.raspberrypi.org/

ARM11 700MHz, 256MB pamięci i całkiem niezła karta graficzna sprzętowo dekodująca 1080p30 (więcej nie ma nawet potrzeby bo filmy latają w 1080p24 maks) i to za 35$ i zużywa grubo poniżej 5w prądu

sam się zastanawiam czy sobie nie kupić tego i to z pierwszej serii
[#138] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@RadoslawF, post #124

Bo w klasyku z WB3,x 128MB Fastu to o połowę za dużo, jedyny program który wymaga 64MB to nieskończona przeglądarka www, nie znam innej metody wykorzystania takiej pamięci w klasyku poza skopiowaniem czegoś do ram dysku.

Zeskanuj stronę A4, załaduj zdjęcie 8MPix albo posampluj piosenkę w 16-bit, stereo, 44.1kHz i coś z tym zrób. Wtedy przekonasz się dlaczego lepiej mieć 128MB niż 64. A to przecież nie są jakieś odjechane pomysły.
[#139] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Daclaw, post #138

Jak ostatnio skanowałem coś na Amidze (Epson GT_ileś_tam na port równoległy pod ImageFX) to wystarczało 16MB Fast w niedopalonej A4000, bo nikt zdrowy na rozumie całych stron A4 nie obrabiał, jak pojawiły się tanie aparaty 8MPix to nie podpinałem ich do Amigi bo cena kontrolera USB była jak dla mnie zaporowa, muzyką ani dźwiękiem nie bawiłem się nigdy, ale z tego co słyszałem od osób tym się zajmujących takie rzeczy robili na dysku a nie w pamięci.
Ale potwierdzam jak się uprzesz to wykorzystasz ale specjalnego sensu to nie będzie miało.


Pozdrawiam
[#140] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@RadoslawF, post #139

Stachu
skończ z tą retoryką
jeżeli drażni cię ten temat i wypowiedzi jak co poniektórych PC i Winda - to nie pisz tutaj
aroganckie odszczekiwanie pseudofilozoficzne...

Cieszę się że już wylaliście swoje racje co do swoich faworytów sprzetowych ale wróćmy do meritum sprawy. Ja tylko dodam, że calkowicie nie rozumiem dlaczego sprzęt o wydajnosci ponad 1 teraflopa kosztuje tyle samo lub niewiele drożej niż o wydajności 80-100 gigaflopów?
Pisze o kartach i procesorach.
Przy takiej różnicy, ograniczona ale jednak karta powinna zastąpić procesor
poprostu wyjąc z procesora funkcje niedostępne wprost przez kartę i dołozyć do niej?
Ale nie wiem czy to jest mozliwe - dla mnie jednak jest to dziwne.
A najdziwniejsze jest że pisze tutaj tak jak piszę na amidze i w postoju sprzęt bierze grubo ponad 100 wat i jeszcze brzęczy.

Z drugiej strony - rynek wymógł to co wymógl oprócz tego microsyf jest praktycznie monopolista i pod założenia jego systemu i pod jego interesy są budowane sprzęty.
Należy to wykorzystywać - procesory? nie, układy magistrali? częściowo, karty graficzne? może.
Nie wiedziałem ze istnieje - AmiKit i właściwie próbuje spelnic to co napisałem - odpalasz, masz ciekawy system (3.9) dostęp do internetu, poczta, wszystko ślicznie opakowane, poukładane, dostęp do społeczności - czyli da się

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 09:09:18 przez Zuzikofon
[#141] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Zuzikofon, post #140

przechodząc do meritum
kolega podał Raspberry Pi - super pomysł

zaczyna sie tworzyć rynek na tego typu sprzęt
część ludzi ma juz powoli dosyc pogoni za nowym sprzętem aby odpalić zasobożerną grę, pogoni za nowym "i" cos tam.

Amiga ma tę podporę, że ma dosyć wierną społeczność.
W zalożeniu amiga powinna obsługiwać internet (przeglądarka), pocztę, ulatwiać dostęp do społeczności typu facebook, ale... powinna mieć swoją 'alternatywną"

włączenie komputera powinno odpowiadać "połączeniem" ze społecznoscią amigi.

oczywiście dodatkowo pakiet biurowy (nawet ograniczony bo nie wszystkim potrzebny VBL w excellu)

najważniejsze to platforma do programowania - łatwa i przyjemna, podobna do amosa ale pracujaca w systemie (i przyjmujaca stare programy w amosie - bo co za problem otworzyc screen amosa w oknie?)

do tego port dla elektorników (hobbystów amatorów i nie tylko) - sterowanie czymkolwiek
zwróccie uwagę jaką społecznościa jest elektroda?

wariant edukacyjny? jak najbardziej

filmy? nawet HD 3D 5000000000 p moze otwarzać - za pomoca karty rozszerzen (taniej) - dodatkowo oprogramowanie do edycji video i oczywiscie zdjęcie kodowania pod hdmi (ileż to kosztuje odtwarzacz bluray? 600 zł?)

konkludując:

jest społeczność (myślę że już trzydziestokilkolatków i wiecej)
aby wyróżniało sie to od innych społeczności musi być element sprzetowy działający wstecz - tak aby mozna było np. podłączyc stary joystick, myszkę, stacje dysków etc

więc w czym problem?

brak centralnego punktu - firma amiga jest pasywna i bez pomysłu - w tym caly problem

do wszystkich piszących o wydajnosci - chcesz zagrać w BF3? kup se peceta

chcesz zagrać w stare (z czasem przepisywane pod nowe mozliwości) kultowe gierki, jednocześnie mając dostep do wspaniałej społeczności, dostep do poczty, przeglądarki, programów biurowych jak i do tworzenia w prosty sposób grafiki muzyki etc - kup amige

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 09:52:26 przez Zuzikofon
[#142] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Zuzikofon, post #141

Nie bądź na mnie zły ale to jest listy do św. Mikołaja? I jeszcze ten nieszczęsny Amos. Programujesz w czymś aktualnie, a o MUI nie słyszałeś? (-:

Mniemam, iż nie wiesz ile wysiłku trzeba było włożyć by zapewnić stan _obecny_ dla amigiowania i takie z lekka bajki piszesz.

I jeszcze raz nie gniewaj się po prostu poczytaj sobie to forum dużo się nauczysz, dowiesz. Zacznij od tego co mogą Ci na tą chwilę zaoferować ami-systemy potem przeczytaj w/w listę swoich założeń/życzeń i już wszystko będziesz wiedział.

Ps. I strasznie chaotycznie to napisałeś. Czy nie było by lepiej jak byś z 2 razy przeczytał, poprawił i dopiero zamieścił? Już pal licho ortografię czy interpunkcję bo to leży i kwiczy jak widać ale ciężko zrozumieć założenia Twojej wypowiedzi i taka papka z tego wychodzi.

Pozdrawiam,
RadziN
[#143] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Zuzikofon, post #140

Faktycznie trochę pseudofilozoficzne mam podejście.
Pewnie dlatego iż z góry zakładam że mój rozmówca/adwersarz jest w miarę inteligentny i mnie zrozumie.
Jeżeli tym razem się pomyliłem to przepraszam.
[#144] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@stachu100, post #143

pomyliłeś w ocenie,

w miarę pewnie cie zrozumie, ale innych tylko drażnisz płytkościa wypowiedzi
[#145] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@RadziN, post #142

sorry
właśnie edycje moich wypowiedzi wprowadziły chaos,

jestem porpostu rozdrażniony tym co zastałem po kilkunastu latach - tłukące się grupy zwolenników różnych rozwiazań

w wątku właściwie nad przyszłością systemu i amigi x1000 zrobił sie spam na temat wyzszości psp3 nad czymś tam i procesora jakiegoś tam...

myślałem że to w miarę stabilnie idzie do przodu a tu poprostu kilku cwaniaków próbuje zarobić niezła kasę na sentymentalistach

chaotycznie ale podalem kilka istotnych prostych rzeczy które są potrzebne aby ratowanie amigi były rynkowe - dziwi mnie jednak taka pasywność społeczności
powstaje firefox, powstaje thunderbird - bez kasy - czyli da się, trzeba tylko zrobić centralny punkt wokół którego to sie potoczy
naprawdę dziwi mnie to
(ale z drugiej strony gdy nie wiadomo o co chodzi - chodzi o kasę)
[#146] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Zuzikofon, post #145

powstaje firefox, powstaje thunderbird - bez kasy


Firefox czy Thunderbird powstaje bez kasy? Żartujesz. To po co im pieniądze na przykład od Google i dlaczego taka była afera gdy mogło się okazać, że przestaną ich wspierać finansowo? Nawet amigowy port przeglądarki Mozilli nie powstaje bez kasy tylko w ramach zrzutki użytkowników w ramach Amiga Bounty.
[#147] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Zuzikofon, post #144

To w takim razie jeszcze raz bardzo przepraszam.

P.S.
W języku polskim zdania zaczynamy od wielkiej litery i kończymy kropką. Niektórych nieprzestrzeganie tej elementarnej zasady drażni, innych nie.
[#148] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Zuzikofon, post #140

Ja tylko dodam, że calkowicie nie rozumiem dlaczego sprzęt o wydajnosci ponad 1 teraflopa kosztuje tyle samo lub niewiele drożej niż o wydajności 80-100 gigaflopów?
Pisze o kartach i procesorach.
Przy takiej różnicy, ograniczona ale jednak karta powinna zastąpić procesor
poprostu wyjąc z procesora funkcje niedostępne wprost przez kartę i dołozyć do niej?
Ale nie wiem czy to jest mozliwe - dla mnie jednak jest to dziwne.

wydaje to się dziwne tylko wtedy jak się nie ma bladego pojęcia o budowie wewnętrznej i bazuje tylko na cyferkach których się w dodatku nie rozumie

Z drugiej strony - rynek wymógł to co wymógl oprócz tego microsyf jest praktycznie monopolista i pod założenia jego systemu i pod jego interesy są budowane sprzęty.
z chwilą gdy konkurencja pokaże coś naprawdę rewolucyjnego to Intela i M$ nie ma na rynku. W tym interesie dzisiaj jesteś a jak się nie rozwijasz to jutro cię nie ma. A tak się składa że żaden konkurencyjny procesor nie okazał się żadną rewolucją, conajwyżej był przez chwilę kilkadzieścia procent wydajniejszy a przy okazji kosztował bóg wie ile. Nie był taką rewolucją wysławiany CELL który imho już w momencie premiery był przestarzały bo do tego do czego się nadawał lepsze były shadery kart graficznych a procesor z niego kijowy... I taką rewolucją nie jest ARM bo to powolne śmulające procesory o tak samo nikłej wydajności co ich zużycie pradu. Aczkolwiek akurat ta architektura znalazła swoją niszę więc nie okazała się totalną klapą jak np. PowerPC które próbowało walczyć z X86 i poległo na całej linii ...
[wyróżniony] [#149] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Zuzikofon, post #141

kolega podał Raspberry Pi - super pomysł

zaczyna sie tworzyć rynek na tego typu sprzęt
część ludzi ma juz powoli dosyc pogoni za nowym sprzętem aby odpalić zasobożerną grę, pogoni za nowym "i" cos tam.

zainteresowanie globalne Raspberry jest ogromne bo cena śmieszna. Ludzie też mają takie naiwne myślenie że ktoś im daje cuda na kiju. Niestety, to że tam jest 700MHz procesor nie oznacza że będzie chodził jak 700MHz procesory które ci ludzie pamiętają czyli PPC/x86. ARM zużywa mało mocy ale i ma mało mocy obliczeniowej więc będzie jeden wielki muł na dzisiejszym internecie = ludzie zrezygnują z używania tego sprzętu do czegokolwiek więcej niż używanie klienta do torrentów ewentualnie aby postawić prosty serwer http/ftp, zrobić webcama itp. czyli de facto rzeczy do których taki sprzęt się najlepiej nadaje ze względu na cenę i zużycie prądu ok, racja

Amiga ma tę podporę, że ma dosyć wierną społeczność.
społeczność jest wierna ale pożarta ze sobą niemiłosiernie...

W zalożeniu amiga powinna obsługiwać internet (przeglądarka), pocztę, ulatwiać dostęp do społeczności typu facebook, ale... powinna mieć swoją 'alternatywną"
W założeniu i w rzeczywistości tak jest. Tyle że "Amigi" czyli AOS4 są koszmarnie drogie i są dziwnie podobne do PC tyle że mają gorsze procesory a tam gdzie cena jest dobra czyli MorpthOS używa się sprzętu Apple czyli średnio to Amiga jest...

a alternatywne portale "społecznościowe" to już są np. www.ppa.pl

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2012 22:42:30 przez XoR
[#150] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Zuzikofon, post #145

w wątku właściwie nad przyszłością systemu i amigi x1000 zrobił sie spam

Cóż, jaka przyszłość, taki wątek.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem