kategoria: A500 Mini
[#631] Re: A500 Mini

@Jacques, post #629


Oprócz a nie zamiast


To zależy, kto na co czeka szeroki uśmiech



Ostatnia aktualizacja: 20.02.2024 09:03:17 przez Norbert
[#632] Re: A500 Mini

@Madman, post #630

Wolę poczekać na RM800XL

Do dzis nie wiedziałem o istnieniu czegoś takiego
[#633] Re: A500 Mini

@Biegu86, post #632

No jeśli na co dzień nie interesujesz się innymi platformami to trudno byś wiedział. W zeszłym roku było już głośno o tym a projekt tworzy Larek wraz z firmą z którą nawiązał współpracę w tym temacie. Larek jest autorem znanej gry Laura na małe atari, robi też świetne joysticki Joycart, warto odwiedzić Jego kanał yt Larkadiusz
2
[#634] Re: A500 Mini

@Madman, post #633

Tak muszę przyznać, że zamknięty jestem w retro sprawach na rzeczy z którymi miałem styczność i sentyment. Atari nigdy nie miałem stąd totalny brak zainteresowania tym.
[#635] Re: A500 Mini

@Jacques, post #629

Racja, maxi zapowiadali na kwartał czwarty.
Zbyt pesymistycznie podszedłem do informacji o nowej mini konsoli.
[#636] Re: A500 Mini

@Biegu86, post #632

Wolałbym w obudowie 65XE. A popuszczają wodze fantazji nowa Amiga z Apu zrobionym z Motoroli, Aga, Voodoo2.
[#637] Re: A500 Mini

@gilban, post #623

Po co tak kombinować jak za parę dych można na Allegro kupić zestaw bezprzewodowy Logitecha? Np. taki:
Zestaw Logitech MK270 DE
Miałem naklejki na klawisze, żeby niemiecki układ nie drażnił i śmiga jak złoto. Do tego porządna mysz.
[#638] Re: A500 Mini

@twardy, post #1

Pożegnałem sprzęt amigowy ponad 20 lat temu z bólem serca. Kilka lat temu zacząłem na nowo śledzić wieści z amigowego świata: retro wspominki, emulacja, reimplementacja w FPGA, hobbystyczne programowanie itp. Długo zastanawiałem się nad kupnem jakiegoś w miarę nowego sprzętu, który umożliwiłby mi powrót do korzeni. Rozważałem Apollo Standalone V4+ (drogie) oraz MIST (brzydkie). Zapoznałem się z całym wątkiem(!) i kilkoma filmami na YT i zdecydowałem się na zakup A500 Mini. Do zestawu dorzuciłem "dystrybucję" AGS. Jak na razie jestem bardzo zadowolony! Konsolka ma kilka drobnych niedociągnięć, ale na nowo wciągneła mnie w amigowanie. Na razie jest to raptem kilkanaście minut dziennie, ale od czegoś trzeba zacząć

Kibicuję firmie Retro Games Ltd i z niecierpliwością czekam na większą wersję z działającą klawiaturą i ulepszonym oprogramowaniem. Miejmy nadzieję, że w następnym wydaniu Cytadela znajdzie swoje miejsce w karuzeli.

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2024 13:54:45 przez aramir86
4
[#639] Re: A500 Mini

@aramir86, post #638

jak to wygląda pod kątem input lagów, da się grać?:) Sam myślę o takim rozwiązaniu, bo dałoby się odpalić na szybko taką a500mini niż wyjmować prawdziwą Amigę, podłączać pod monitor, zasilacz.
[#640] Re: A500 Mini

@aramir86, post #638

Jak na razie jestem bardzo zadowolony! Konsolka ma kilka drobnych niedociągnięć, ale na nowo wciągneła mnie w amigowanie.

Napisz coś więcej o tych niedociągnięciach.
Ciekawy jestem czy jest to wina emulatora, samego a500mini, czy może systemu amigowego
[#641] Re: A500 Mini

@twardy, post #1

aramir86:
> zdecydowałem się na zakup A500 Mini. Do zestawu dorzuciłem "dystrybucję" AGS. Jak na razie jestem bardzo
> zadowolony!
-----------------------
Podobnie u mnie. Z tym, że bazowo używam pakietu Aminimiga, a zamiennie - właśnie AGS. I generalnie jestem zadowolony, bo komputer nieźle działa i dobrze wygląda na stole.


charliefrown:
> jak to wygląda pod kątem input lagów, da się grać?:)
----------------
Nie będę udawać, że jestem jakimś nałogowym graczem, ale lubię sobie pograć na 16bit i robię to parę razy w miesiącu itp. Przełączam TV w "tryb gry" (to samo na wyjazdach w hotelach, więc dotyczy to różnych modeli telewizorów) i naprawdę nie zauważam żadnych problemów z lagami.
Może jakiś gracz-specjalista będzie miał inne obserwacje.


Norbert:
> Napisz coś więcej o tych niedociągnięciach.
------------------
Jeśli chodzi o mnie, to jednak słabo jest, że spora część dem źle chodzi i krzaczy się; również niektóre gry, głównie takie z płynnym scrollingiem, syfią na ekranie do tego stopnia, że granie w nie nie ma sensu. Winna jest emulacja.




.

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2024 08:30:25 przez YERZMYEY/HOOY-PROGRAM
2
[#642] Re: A500 Mini

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #641

Jak wygląda sprawa w pinball dreams i fantasies? Grywalne? Oytam o ten scrolling.
[#643] Re: A500 Mini

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #641

Jeśli chodzi o mnie, to jednak słabo jest, że spora część dem źle chodzi i krzaczy się; również niektóre gry, głównie takie z płynnym scrollingiem, syfią na ekranie do tego stopnia, że granie w nie nie ma sensu. Winna jest emulacja.

Ale dema i gry odpalone przez whdload ?
Próbowałeś z dyskietek (adf) ?
[#644] Re: A500 Mini

@Biegu86, post #642

Wszystkie pinballe chodzą u mnie płynnie, bez opóźnień, łącznie ze Slam Tilt.
1
[#645] Re: A500 Mini

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #641

Tak, wydaje mi się, że to kwestia emulacji i w przypadku niektórych gier trzeba poeksperymentować z ustawieniami emulatora. Warto zaznaczyć, że setki, jeśli nie tysiące, gier i dem chodzą bez problemu.

Od razu po zakupie A500 Mini zaktualizowałem firmware do wersji 1.2.1 (https://retrogames.biz/support/thea500-mini/upgrade/). Po uruchomieniu pakietu AGS (https://www.amigagameselector.co.uk/) i wybraniu się do opcji emulatora widzimy "Amiberry v3.3+Redquark (2021-06-03)". Najnowsza wersja Amiberry na GitHubie to v5.6.7. Byłoby świetnie gdyby istniała możliwość spaczowania konsolki i zainstalowania jakiejś nowszej wersji Amiberry. Może to by pomogło z kompatybilnością.

Ponadto, do A500 Mini dołączony jest tylko kabel zasilający USB C. W moim przypadku podpinam go do ładowarki telefonu 5V 1.3A, bo nie posiadam gniazda zasilania USB w monitorze. Ponieważ posiadałem już wcześniej dwa tanie retro pady (iNNEXT Retro Classic USB Controller SNES Gamepad z eBay), podpiąłem je do konsolki i działają bez problemu jako zamienniki pada z A500 Mini i umożliwiają zabawę dla wielu graczy jednocześnie. Problem pojawia się gdy wszystko chcemy mieć podłączone naraz do A500 Mini (myszka, 2/3 pady, pendrive) i posiłkujemy się hubem USB. Po włączeniu konsolki nie wszystko działa od razu, trzeba wypiąć i wpiąć ponownie te pady i pendrive, żeby zaskoczyły. Być może jest to problem zasilania, muszę spróbować z inną ładowarką USB (sugestia znaleziona w sieci).

Nie wiem czy producent urządzenia przewidział na początku, że użytkownicy konsolki będą chceli uruchamiać na A500 Mini całe dystrybuje Workbencha wypchane rozmaitym oprogramowaniem. Drobną bolączką dla mnie jest sytuacja, w której po uruchomieniu Amiga Game Selector z dodatkowym padem musze każdorazowo udać się do opcji emulatora i ustawić ten gamepad na liście wejść (Input). Nie jest to może koniec świata, ale zauważyłem, że jeśli użyję nieodpowiedniego pada do nawigacji w opcjach emulatora, to program się od razu wykrzacza i ląduję w menu głównym A500 Mini. Wtedy muszę przejść przez ten proces ponownie i użyć drugiego pada. Taka tam mała pierdółka.

Podłączenie tej konsolki do monitora to kwestia jednej lub dwóch minut, A500 Mini uruchamia się w parę sekund. Dołączone gry działają od razu i zapewniają rozrywkę. Uruchomienie i skonfigurowanie drugiego gamepada w AGS lub AMiNIMiga to kwestia paru chwil. Naprawdę polecam, tym bardziej, że po zabawie można to wszystko wrzucić do małego pudelka i schować w szufladzie. Jako że oryginalnego sprzętu już nie posiadam, to tej konsolki nie chowam. Stoi na biurku wyeksponowana, od czasu do czasu pokażę dzieciakom tytuły z czasów młodości lub puszczę demko w przerwie na kawę OK
1
[#646] Re: A500 Mini

@Biegu86, post #642

Biegu86:
> Jak wygląda sprawa w pinball dreams i fantasies? Grywalne?
--------------
No to już widzę, że aramir86 odpowiedział.


Norbert:
> Ale dema i gry odpalone przez whdload ?
> Próbowałeś z dyskietek (adf) ?
---------------
Dokładnie - z 'karuzeli' jest o tyle lepiej, że każdemu programowi można przypisać osobne właściwości (sprzęt, modele Amigi itp), więc w niektórych przypadkach to pomaga.


aramir86:
> Być może jest to problem zasilania, muszę spróbować z inną ładowarką USB (sugestia znaleziona w sieci).
-------------------------
W tej sytuacji proponowałbym hub aktywny (z własnym zasilaniem) - tak mam zrobione na Commodore'rze Mini i działa.


Pzdr.
1
[#647] Re: A500 Mini

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #646

Tak też planowałem na początku (kupię hub USB z zasilaniem), ale akurat na eBay nie mogłem znaleźć takiego w rozsądnej cenie, więc poszedłem na łatwiznę i wybrałem coś małego, niebrzydkiego. Prawo Murphy'ego, bo kiedyś takich hubów miałem na pęczki, ale z czasem nieużywane rzeczy trafiły na śmietnik.
[#648] Re: A500 Mini

@Nightmare777, post #637

Po to że chciałem mieć stosunkowo małą klawiaturę, no i ta mi się bardzo podobała. Ale to kwestia gustu.
[#649] Re: A500 Mini

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #646

grywalne, ale takiego feedbacku i kontroli jak masz na amidze to nie będzie
1
[#650] Re: A500 Mini

@aramir86, post #645

Biję się w pierś! Wersja AGS 2.5.1 zawiera również zaktualizowaną wersję emulatora Amiberry. Wystarczy w karuzeli wybrać opcję "Start AGS Pandory" i mamy do dyspozycji Amiberry v5.6.1-teampandory (2023-06-13). Nowsza wersja emulatora potrzebuje trochę więcej czasu na uruchomienie ze względu na nieco wyższe wymagania sprzętowe. Zabieram się za testowanie kilku gierek, w których zaobserwowałem drobne problemy z kompatybilnością. OK
[#651] Re: A500 Mini

@aramir86, post #650

...to ja uprzejmie proszę później o wrażenia.
1
[#652] Re: A500 Mini

@aramir86, post #650

Ja bym prosił o wyjaśnienia bo już się pogubiłem. Czym jest "pandory" co to oznacza i czym sie różni od AGS?
[#653] Re: A500 Mini

@Biegu86, post #652

Pandory500 to taki specjalny firmware, który można załadować z poziomu karuzeli A500 Mini. Autor wykorzystuje do tego "lukę" w A500 Mini, dzięki której można uruchomić dowolny natywny kod dla architektury ARM. Pandory umożliwia uruchomienie na A500 Mini RetroArch i emulację wielu innych konsol/komputerów. Z kolei autor Amiga Game Selector (AGS) wykorzystuje częściowo pakiet Pandory, aby uruchomić na A500 Mini nowszą wersję emulatora Amiberry. A500 Mini fabrycznie dostarczana jest tylko z Amiberry v3.3, ale dzięki "nakładce" Pandory w AGS 2.5.1 mamy możliwość nie tylko użycia emulatora wbudowanego w A500 Mini, ale również Amiberry v5.6.1. A500 Mini nie ma wydajnego chipu ARM (jest on taki sam jak Raspberry Pi 3), więc emulacja bardziej wymagających konsol może kuleć. Nie próbowałem, bo mnie to nie kręci, ale widziałem na YT.

Podobno z tym nowym Amiberry można też podłączyć kartę sieciową pod USB i śmigać po Internecie.

Linki:
https://www.youtube.com/watch?v=Ri7JKFFkm_U&list=PLTV0eTLoRJvIamcgt2_RYOLk4D7JeEiVL
https://github.com/TeamPandory/pandory500

Przyznam szczerze, że kompatybilność nowego Amiberry z amigowym oprogramowaniem jest "praktycznie taka sama". Te same artefakty na ekranie i spowolnienia w przypadku niektórych gier i dem. Przejrzałem historię wydań. Niewiele się zmieniło w kwestii samej emulacji UAE między Amiberry v3.3 a v5.6.1 (zmiany do przejrzenia na GitHub https://github.com/BlitterStudio/amiberry/releases?page=4). Nowe Amiberry jest bardziej stabline, a GUI jest bardziej dopracowane, ale osobiście to mam problemy z ustawieniem odpowiedniej rozdzielczości ekranu i skalowaniem obrazu. Coś tam chyba nie chce do końca wspópracować z A500 Mini.

Bym zapomniał: używając emulatora dostarczonego fabrycznie w A500 Mini, można zobaczyć ładną wirtualną klawiaturę po wciśnięciu przycisku Menu na gamepadzie, a w tym Amiberry v5.6.1 tej samej klawiatury nie uświadczysz, bo Pandory uruchamia na A500 Mini całkowicie osobne oprogramowanie. Amiberry v5.6.1 też ma możliwość wyświetlenia wirtualnej klawiatury, ale w moim przypadku nie skaluje się dobrze i jest rozmazana na moim monitorze.

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2024 20:17:49 przez aramir86

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2024 20:19:11 przez aramir86
[#654] Re: A500 Mini

@aramir86, post #653

Przyznam szczerze, że kompatybilność nowego Amiberry z amigowym oprogramowaniem jest "praktycznie taka sama". Te same artefakty na ekranie i spowolnienia w przypadku niektórych gier i dem. Przejrzałem historię wydań. Niewiele się zmieniło w kwestii samej emulacji UAE między Amiberry v3.3 a v5.6.1 (zmiany do przejrzenia na GitHub https://github.com/BlitterStudio/amiberry/releases?page=4). Nowe Amiberry jest bardziej stabline, a GUI jest bardziej dopracowane, ale osobiście to mam problemy z ustawieniem odpowiedniej rozdzielczości ekranu i skalowaniem obrazu. Coś tam chyba nie chce do końca wspópracować z A500 Mini.

Dużo się zmieniło względem 3.3 m.in.
W nowym Amiberry można podłączyć stacje dyskietek przez specjalny interface (np. Greasweasel /Drawbridge) i używać dyskietek jak na prawdziwej Amidze ?
Co to za problemy z ekranem.
Pamiętaj że ekran Amigi przystosowany został do monitorów i tv PAL i do takich proporcji ekranu.
Jeśli walczysz na ekranach 16x9 zawsze będzie zniekształcenie względem PAL (4x3).
[#655] Re: A500 Mini

@Norbert, post #654

A tak dokładniej to chodzi mi o ustawienie rozdzielczości "pełnego ekranu" UAE z zachowaniem proporcji i wyśrodkowaniem w pionie i poziomie, tak by na wielkim monitorze obraz był malutki i pośrodku czarnego monitora. Na Amiberry v3.3 nie miałem z tym najmniejszego problemu. W nowszym Amiberry v5.6.1 w sekcji wyświetlania obrazu (dodano kilka dodatkowych opcji, zmieniono nazwy niektórych przycisków), niezależnie od wybranych ustawień obraz jest rozciągniety do górnej i dolnej krawędzi z zachowaniem proporcji zamiast być wyśrodkowany/w ramce. Jutro spróbuję poeksperymentować jeszcze raz, może zrobię przykładowe zdjęcie. Niewykluczone, że to wina użytkownika.
[#656] Re: A500 Mini

@aramir86, post #653

Bardzo dziękuję za wyjaśnienie. Więc generalnie to chyba nie dla mnie.
Teraz gdy bawię się na PC AGSem już widzę, że jest zbyt przekolorowany i dowalony niepotrzebną dla mnie treścią.
Wywaliłem zatem wszystkie Demka (nigdy w dzieciństwie nie oglądałem to też teraz mnie nie fascynują), wszystkie magazines, wszystkie extra games i wszystkie emulatory. Zostawiłem tylko gry klasycznie amigowe. Nie wiem tylko jak wywalić je już z samego Ags bo jak w filtrze wróce do show demos, to nadal rozwijana jest lista rzeczy których na dysku już nie ma i nawet screen jest. Oczywiście gdy nacisnę aby uruchomić to wywala błąd. Kto wie gdzie są te pliki ze screenami i listami ags?
Szkoda, że autor nie pozwala na wybór pobieranych wersji np lite (same gry klasyczne), też widok workbencha dla mnie przesadnie kolorowy. Rozumiem założenie, jednak wolę wracać do Amigi lat 90tych użytkując tego typu zabawkę.

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2024 07:56:43 przez Biegu86
[#657] Re: A500 Mini

@Biegu86, post #656

Jeszcze dodam , że gdybym wiedział jak to zrobić to bym wolał sam swój system wrzucić na taką zabawkę. Chyba że wystarczy przerzucić swój hdf i plik konfiguracyjny?
[#658] Re: A500 Mini

@Biegu86, post #656

No to na upartego możesz sobie zmienić opcję w AGS i bootować od razu do Workbencha. Jako alternatywę mogę polecić AMiNIMiga (https://www.aminimiga.com/), który ma bardziej klasyczny wygląd. Baza oprogramowania jest niemalże taka sama w AGS i AMiNIMiga.

Na tej stronie znajdziesz mały przewodnik jak samodzielnie skonfigurować A500 Mini, żeby podłączyć do niej swój własny obraz Workbencha: https://www.retro32.com/a500-mini/190420224064-the-ultimate-a500-mini-faq-usb-whdload-workbench-adf-guide

oraz tu: https://amiga500mini.com/GetToTheGUI

Podobne przewodniki można znaleźć na angielskojęzycznym YT. Nie pamiętam czy podobnego przewodnika nie znalazłbyś na polskim kanale na YT RetroGralnia.

Powodzenia OK

P.S. Może jednak był to kanał K-R-G Kącik Retro Gracza: https://www.youtube.com/results?search_query=k%C4%85cik+retro+gracza+a500+mini

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2024 10:39:43 przez aramir86
[#659] Re: A500 Mini

@aramir86, post #658

Dzięki bardzo :)
Jeśli chodzi o uruchamianie to właśnie podoba mi się, że w system startup jest tak ustawione, że od razu rusza AGS.
Ten workbench traktuję bardziej jako dodatek ciekawostka, jednak wolałbym wykastrować z niepotrzebnych rzeczy.
Pooglądam sobie filmiki i pobawię się póki co na winuae, a gdy wyjdzie już wersja maxi będę wiedział jak to sobie ustawić.
[#660] Re: A500 Mini

@Biegu86, post #659

AGS jest fajny ale maja jeden zasadniczy minus - brak możliwości zapisu stanu gry.
A500 mini ma super opcje zapisu gry w każdym momencie (szybko dostępne pod jednym klawiszem pada) - dzięki temu wiele amigowych gier można przejść na stare lata :). Jak dla mnie do gier to pendrive i gry whdload na pendrive. Za to AGS sie sprawdza super żeby pobuszować i poprzeglądać szybko gry.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem