[#271] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@Dopuser, post #270

To właśnie o pecetach pisze, przed ich upowszechnieniem się były bardzo drogie. Największa fala zakupów PC to okolice 1993-95.
[#272] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@Fenio, post #269

M.n. był jej brak w ogólno dostępnych sklepach komputerowych.
Drugi czynnik to cena w wersji Escom. Chcieli sprzedawać sprzęt z przed 2 lat za 2x większe pieniądze. Trzeci, a może podstawowy czynnik to bankructwo Commodeore, i związany z tym zanik linii komuterów A1200/A4000, brak następców po prostu. A w tym czasie PCet ładnie się rozwijał w postaci klonów IBM PC, możliwości rosły i ceny spadały.
Także PCet nie tyle wygrał ten wyścig ile Amiga oddała go niejako walkowerem z uwagi na brak nowych modeli.
[#273] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@Fenio, post #266

z ciekawości przejrzałem archiwalny numer amerykańskiego PC Mag ze stycznia 1993 roku, a więc dobrych parę miesięcy po premierze A1200 i co widzę. Wbrew perorowaniu pewnych osób o wyższości SB16 i GUSa nad dźwiękiem Amigi i czasach świetności 486 w momencie pojawienia się tysiącdwusetki, stwierdzam, że rzeczywiste standardy mogły być nieco inne.

486 owszem jest obecne, ale na zasadzie jakiegoś hi-endowego sprzętu, podczas gdy całe strony zajmują reklamy topornych blaszaków 386, m.in. Dell Dimension. Ceny też dość interesujące, m.in 386 SX 25/4 MB RAM/80 MB HDD za jedyne 1200$. Brzmienie PC Speakera wliczone w cenę.

Ciekawostka: Za grę roku 1992 uznano wówczas A-Train, zaś za technologię roku PCMCIA Type II

Reasumując, macie rację - w 1993 roku trzeba było być skończonym debilem, żeby w dobie tanich, multimedialnych pecetów o możliwościach domowego centrum rozrywki (takie PS4 ówczesnej dekady) pchać się w zakup jakiegoś przestarzałego produktu ze stajni C=
[#274] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@charliefrown, post #273

W takim razie panowie odpowiedzcie na proste pytanie. Skoro A1200 była takim dobtym sprzętem do grania dlaczego w latach 92-94 sprzedała się tak fatalnie, że nie dała rady uratować C= przed bankructwem. Dlaczego ponad milionowa rzesza posiadaczy A500 nie zdecydowała się na naturalną zmianę na nowszy i lepszy model? Argumentu o braku marketingu nie przyjmuję, C64 i A500 też go nie miały.
[#275] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@Private_Public, post #274

Snes i MegaDrive w 93 królowały juz w domowych salonach, a do pracy był PC...wilk syty, owca cała, Amiga nie podolala...
[#276] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@Private_Public, post #274

Wpływ na to miał fakt pojawienia się konsol snes i mega drive. C64 i a500
nie miały aż tak silnej konkurencji ze strony konsol. Poza tym, commodore
padło przede wszystkim przez złe zarządzanie.

A ja mam też pytanie do pecetowców. Skoro pecet był tak dobry, to dlaczego
mojego peceta 486sx nikt nie chciał wziąść nawet za darmo a moją amige 1200
golasa mogłem sprzedać bez żadnego problemu za 1000zł kilka miesięcy temu ?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2015 08:46:51 przez Andrzej11

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2015 08:47:18 przez Andrzej11

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2015 08:47:54 przez Andrzej11

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2015 08:48:22 przez Andrzej11
[#277] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@Dopuser, post #256

A jak w tym czasie użytkownicy oceniali Workbench 3.0?

Darli się, że "rulez", ale dyskietki z sysyemem często traktowali jako "gratis", na którym można było nagrać jakieś gry. Lubili też zabawę w okrajanie startup-sequence, żeby tego Workbencha było jak najmmiej i żeby zasobów nie zużywał. DOS zapewniał to od ręki. ;)
[#278] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@Andrzej11, post #276

No właśnie. W europie ta konkurencja ze strony konsol był nikla, do mniej więcej 92 roku, gdy w końcu Mega Drive i SNES przebojem wdarly się do domów graczy. Wczesniej konsole w Europie to był margines - drogie gry w stosunku do tych na 8 bitowe komputery czy Amigi skutecznie powstrzymywaly NESA i inne przed przejęciem rynku gier w Europie. Snes i MD wygrały przede wszystkim jakością softu z komputerami domowymi. W USA było inaczej i dlatego tam, od 85 r, czyli premiery NES komputery używane do grania były marginesem. M.in. Dlatego ani ST ani Amiga nie dały na tamtejszym rynku rady.
[#279] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@Daclaw, post #277

Stworzyliście panowie kolejny brednioserial w temacie szybkości AGA. I zapominacie w tej swojej dyskusji o jednym. Polacy w latach 90-95 nie kierowali się w większości możliwościami komputera tylko jego ceną! Byliśmy mocno biedni, chyba już zapomnieliście jak wyglądała rzeczywistość tamtych dni. Dorastałem w małym miasteczku i w roku 94 na zakup PC pozwalali sobie bardzo bogaci jak na tamte standarty ludzie, lub tacy którzy wysyłali dzieci do powstających wtedy u nas liceów o profilu informatycznym, a komputer był inwestycją w ich naukę. Nie chcę przedobrzyć ale chyba kolega za 486dx2 66Mhz z monitorem (ogólnie fajnie na tym F1 GP chodziło) płacił, albo raczej jego rodzice koło równowartości małego fiata! Przypomnę że maluszek nie był wtedy w każdej rodzinie, a pewnie w co piątej. Amig było więcej i były bardziej popularne bo były tańsze. Miałem sześćsetkę bo była w zasięgu moich rodziców a dyskietki z systemem pokasowałem jak piszesz wyżej bo miałem w 92 roku lat 13 i miałem może ich ze 20 szt a niestety tanie nie były zresztą nie pracując skąd miałem mieć na nie pieniądze. Nie ukrywam że i mnie się marzył PC gdyż w ciągu 2-3 lat PC odskoczyły od amigi o straszny dystans.

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2015 10:00:35 przez Sosabowski
[#280] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@Sosabowski, post #279

A no dokładnie tak jest jak piszesz. I dużo ludzi pozapominało co było złe z czasów komuny. Pamiętają tylko jej dobre strony. Choć w latach 90-tych komuny już nie było w realu, to w sercach ludzi dalej była, i u wielu trwa do dzisiaj. A przez to, że dolar był bardzo drogi to i ceny były rożnych towarów z zagranicy sprowadzanych baaardzo wysokie. Wracając do monitorów czy TV. W tamtych czasach do Amigi czy Commodore, czy Atari ludzie często kupowali 12" monitory lub TV czarno białe, gdyż takie były dużo tańsze. Ja pamiętam - choć już wtedy pracowałem - jednak ta płaca duża nie była - kupiłem sobie czarno biały TV Biazeta 12" w białej obudowie (miał tylko złącze antenowe). Jakiś czas później przeskoczyłem na TV 14" Elemisa dodatkowo z Eurozłączem (jak na tamte czasy to był rarytas - miał telegazetę z pamięcią 10 - czy 2- stron, wbudowaną instrukcję obsługi i jeszcze parę innych wodotrysków i miał pełne RGB). O monitorze wtedy jeszcze nie myślałem. Monitor się pojawił dużo później jak ceny spadły. Kupiłem sobie wtedy do A1200 scandoobler Micronika montowany na płycie głównej A1200, przez to nie dało się potem FastAty zamontować. Do tego kupiłem sobie monitor 15" firmy Daytek. Ale wiadomo. To już była druga połowa lat 90-siątych. i mimo że Commodore już dawno nie było to w Polsce Amiga była jeszcze bardzo popularna i serwisy były i wszystko.

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2015 10:16:31 przez gilban
[#281] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@Private_Public, post #274

Tytułem wprowadzenia:

The Amiga was not successful in the business market competing with PCs, where high-performance sound and graphics were irrelevant for most routine business word-processing and data-processing requirements. Commodore introduced a range of PC compatible systems, and while the Commodore name was better known in the US than some of its competition, the systems' price and specs were only average



Głównym powodem upadku Commodore była nieskuteczna polityka marketingowa. Przez ostatni rok Commodore postawił przede wszystkim na produkcję i sprzedaż systemu gier CD32 (Commodore Amiga z CD-ROM), który nie spotkał się z uznaniem użytkowników i przyniósł firmie spore straty. Podobne problemy były z komputerem klasy PC - Commodore PC, który wobec dużej konkurencji na tym rynku sprzedawał się bardzo słabo. Jedynym bardzo dobrze sprzedającym się produktem Commodore były systemy klasy Amiga, w tym A500+, A600, A1200 i A4000.


Komputer Commodore Amiga nigdy nie doczekał się zastosowań profesjonalych. Wynikało to przede wszystkim z renomy Commodore, jako producenta maszyn klasy Home Computer, a nie Personal Computer. Amiga znana jest w kręgach informatycznych jako maszyna do gier lub świetny system edukacyjny dla dzieci. Producenci oprogramowania woleli więc pisać programy na popularniejsze platformy IBM PC lub Apple Macintosh.


Commodore na własne życzenie zrobiło miejsce na domowym rynku Sony i jego konsoli. Więcej, dopuściło by kultowe załogi developerskie dla Amigi, takie jak Psygnosis czy Core Design zostały wykupione przez Sony i pracowały na sukces nowej platformy japońskiego koncernu. Psygnosis, zamiast wydać swoje hity na następne silniejsze Amigi, wydało Rollcage, Wipeout, Destruction Derby, Drakan i tony innych hitów już na Sony Playstation. Amigowska od zarania dziejów firma, odpowiedzialna w dużej mierze, pod koniec lat 80tych i na początku lat dziewięćdziesiątych, za sukces Amigi, autorzy choćby serii ‘Shadow of the Beast’, w wielkiej mierze są odpowiedzialni za sukces Playstation. Pokazuje to tylko jak nie doceniało swojego produktu Commodore i jak szybko przechwycili w ręce intelektualne zasoby związane z Amigą japończycy z Sony.

To nie przypadek, że po upadku Amigi, mnóstwo amigowców przesiadło się na Playstation a nie na PC, mimo jej zamkniętej ograniczonej architektury. Gdzie mieli się przesiadać, jeśli teraz na maszynkę Sony produkowały gry najlepsze amigowskie firmy developerskie jak wspomniane wyżej Psygnosis.
-




Co tu można dodać.
Warto zaakcentować jeszcze parę rzeczy myślę. Commodore nie samą Amigą stał, był też m.in. producentem PCtów.
Zapominają wszyscy też o jednym genialnym ruchu w dziedzinie marketingu PC
. Otóż, komputer PC to był swego czasu tylko IBM PC. Żaden inny. W swoim czasie, IBM PC zrobił genialny ruch i udostępnił architekturę PCetów dla każdego chcącego producenta. Ni stąd ni z owąd pojawiły się dziesiąki producentów PC, zwanych wtedy klonami, a nie PCtami. Konkurencja mięzy nimi, czasami zabójcza, spowodowała szeroką dostępność klonów PC i osprzętu, a tym samym spadek cen.
A ile firm produkowało Amigę? W każdym sklepie na rogu można znaleźć było klony PC (bo na IBM PC mało kogo było stać). A kto widział w tym czasie salony 100% amigowe?

Zwyciężyła otwarta architektura PCtów i brak następców A1200/A4000, zwłaszcza przeznaczonych do zastosowań biznesowych, związany z upadkiem Coomodore w tym samym czasie.

Howgh.
[#282] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@Daclaw, post #277

A jak w tym czasie użytkownicy oceniali Workbench 3.0?

Darli się, że "rulez", ale dyskietki z sysyemem często traktowali jako "gratis", na którym można było nagrać jakieś gry


Nie można wszystkiego komentować z poziomu graczy. Ja znałem głównie amigowców niegarczy, więc pierwsze co montowali w Amidze to dysk twardy, a na nim Workbencha.
W tym czasie, do pojawienia się W95, Workbench 3 był po prostu świetny, ergonomiczny i intuicyjny, choć do zarządzania plikami zawsze wolałem jakiegoś dwupanelowca jak Opus. AGA dawało dużą jak na tamte czasy, komfortową rozdzielczość, trzeba było jedynie zaopatrzyć się w odpowiedni monitor, najlepiej multisynca. Windows był wtedy jak z epoki Geosa na C64, nie ma co porównywać.

I faktem jest, że do upadku Commodore a nawet trochę dłużej, za peceta o porównywalnych parametrach trzeba było dużo więcej zapłacić. Więc trudno wyrokować, czy dalej rozwijane Amigi dorównywałyby lub przewyższały poziomem inne platformy. Apple np. musiało przejść całkowicie na architekturę pecetową.
.
[#283] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@Fenio, post #247

A ty jakie prawdy objawione wniosłeś do tego wątku ?


Żadne. Jestem trollem, to trolluje. A czy ty jesteś trollem?


Jak w tym kółku wzajemnej adoracji


Czyżbyś miał jakiś żal do Naszego hobby? Czy nie uważasz że zachowujesz się dziecinnie?pomysłpomysłpomysłpomysłpomysłOKOKOK

Jaka jest twoja idea, czym jest twoja misja i nauki które tutaj głosisz?pomysł
[#284] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@Andrzej Drozd, post #283

Szkoda byłoby gdyby ktoś czytając kiedyś ten wątek wyrobił sobie błędne wrażenie na temat jakie to komputery były powszechne w polskich domach w pierwszej połowie lat 90tych. Czytając niektóre wywody można nieomal odnieść wrażenie że Polska była zalewana 486 w 1992 czy 1993 roku, a jest to po prostu czysta fantazja. Dla 1994 roku liczby są takie:



W/g ankiety Top Secret z sierpnia 1994 roku pecety w domach miało tylko 25% polskich graczy. W 1992 Polski nie zalewały pecety 486 tylko...Commodore 64, który według ankiety Top Secret z ostatniego numeru 1992 właśnie w tym roku stał się najpopularniejszym komputerem domowym w Polsce, a do spółki z Atari XL/XE miał aż 2/3 rynku.

W Top Secret nr 3 z 1993 została odtrąbiona śmierć...PC 286(!).

http://www.topsecretfan.com/rubryki-niestale/raport-z-oblezonego-miasta/raport-z-oblezonego-miasta-3-nr-163/


"Z tego, co napisaliśmy powyżej wypływa jeden zasadniczy wniosek – czasy AT skończyły się bezpowrotnie. Dlatego drogi Czytelniku, wymiana płyty głównej (niestety dość kosztowna) staje się nieubłaganym wymogiem chwili, a wydaje się iż minimalną konfiguracją do gier staje jest w tej chwili PC 386 33 Mhz z 4MB pamięci."


Zatem w 1993 roku w Polsce 386 dopiero nieśmiało stawał się standardem wśród pecetowców, których zresztą była garstka (przypomnę, że jeszcze rok później był ich tylko 25%).

A co z owym mitycznym 486? W 1994 roku, czyli 2 lata po wprowadzeniu na rynek A1200, taki sprzęt był dla 99% Polaków tylko w sferze bajek i science fiction. Jak podaje PC Kurier średnia cena zestawu 486 wynosiła niemal 50 milionów złotych (przeciętne wynagrodzenie w 1994 roku to 5,3 mln miesięcznie), co było wtedy dla większosci sumą kosmiczną, na którą nieraz składały się całe rodziny albo też brały kredyt na dwa lata. Oczywiście zdarzały się wyjątki i niektórzy taki sprzęt w domach mieli, nie są to jednak sytuacje w żaden sposób reprezentatywne dla obrazu polskiej domowej komputeryzacji ad 1994.




I jeszcze jedna liczba - 50mln w 1994 roku to po uwzględnieniu inflacji tylko do 2012 roku - 15 409 dzisiejszych PLN.

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2015 12:01:26 przez jubi
[#285] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@Daclaw, post #255

Niektórych pewnie samo to dziadostwo odrzucało od brnięcia dalej w temat...


Aaaaa, to jakisik dziady borowe musiały być na grzybobraniu.pomysłpomysłpomysłpomysłpomysł
Ja do dzisiaj mam HDD i CDRW na zewnątrz desktopa. Co w tym złego jest?
[#286] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@jubi, post #284

A co z owym mitycznym 486? W 1994 roku, czyli 2 lata po wprowadzeniu na rynek A1200, taki sprzęt był dla 99% Polaków tylko w sferze bajek i science fiction. Jak podaje PC Kurier średnia cena zestawu 486 wynosiła niemal 50 milionów złotych

Dokładnie tak samo wyglądała sytuacja z A4000, a to ten model należy porównywać z 486. Z tym, że A4000 kosztowała więcej.
[#287] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@Andrzej Drozd, post #285

Nic, podobnie jak np. w pudle po butach.
Nie wszyscy tak chcą po prostu, szczególnie, gdy inwestują i tak sporo.
[#288] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@Fenio, post #257

Workbencha zawsze chwalono ale co to ma do tematu dyskusji ?


To, że nasze środowisko żyje tylko dzięki AmigaOS i systemom wzorowanym na AmigaOS. Giercomani najszybciej opuścili swoje A500 w latach 90-tych. I to chyba tyle w tym temacie.pomysłpomysłpomysłpomysłpomysł

Przykro mi że jesteś tu obcy i czujesz się obco. Caco, już tyle lat szukasz swojej grupy i nikt cię nie chce. Może naumiej się egzystencji w grupie.
Nasze hobby nie potrzebuje sfrustrowanych mesjaszy. My tu jesteśmy dla radochy.OK
[#289] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@Fenio, post #271

Fenio a ja się zapytam po raz kolejny - ile ty mas lat . Bo ja jakoś nie pamiętam aby w latach 1992-95 procesory 486 były powszechne w domach moich znajomych. Wszędzie królowały A500 lub różne wersje 386SX/DX . w 1995 znałem dwie osoby z486, mojego kuzyna i baaaardzooo bogatego kolegę z klasy :) . Ja miałem wtedy A1200 z HD i 4MB Fast i zaufaj mi, dużych różnic nie było widać - co by nie mówić system działał lepiej na A1200 niż na PC :) . Zresztą powem tak, w 1998 roku pisałem pracę dyplomową w technikum , na mojej A1200 z 040-40 MHz , monitorem SVGA , i duża część klasy siedziała u mnie na tej przestaarzałej Amidze i pisali swoje prace na Wordworth 7 bo było szybciej niż na tych wypasionych PC - to o czymś świadczy chyba
[#290] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@rePeter, post #282

trudno wyrokować, czy dalej rozwijane Amigi dorównywałyby lub przewyższały poziomem inne platformy.


Tego nikt nie wie czy by przewyższały. Wiem że już w roku 1993 Commodore opracowywało projekt compa z prockiem 100MHZ + DMA + 3D. Czytaj: Hombre.
Zapowiadało się ciekawie... planowali dwa modele: jeden dla krezusów, drugi dla graczy...
[#291] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@Private_Public, post #274

W takim razie panowie odpowiedzcie na proste pytanie. Skoro A1200 była takim dobtym sprzętem do grania dlaczego w latach 92-94 sprzedała się tak fatalnie, że nie dała rady uratować C= przed bankructwem. Dlaczego ponad milionowa rzesza posiadaczy A500 nie zdecydowała się na naturalną zmianę na nowszy i lepszy model? Argumentu o braku marketingu nie przyjmuję, C64 i A500 też go nie miały.


Doom.

Na A500 się nie dało, natomiast A1200 była za droga dla giercomana. A1200 nabywali ludzie dla systemu. W końcu Doom i tak dotarł do A1200, ale wymagał nieco więcej niż rozszerzenie 4 MB fastu. Rozsądni wtedy kupili PSX.
A1200 utrzymała nasze środowisko, a giercomani z A500 uciekli do pecetów w latach Windows 95.

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2015 13:09:41 przez Andrzej Drozd
[#292] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@Andrzej11, post #276

A ja mam też pytanie do pecetowców. Skoro pecet był tak dobry, to dlaczego
mojego peceta 486sx nikt nie chciał wziąść nawet za darmo a moją amige 1200
golasa mogłem sprzedać bez żadnego problemu za 1000zł kilka miesięcy temu ?


Po roku 2000 kupiłem swojego pierwszego peceta - IBM z Pentium3 500 MHz przy czym Amigi nie sprzedałem, więc nie da się ukryć - jestem pecetowcem.

Uważam że szmelc AGD należy wymieniać, natomiast złoto, czyli Amiga, zawsze będzie miała swoją cenę na rynku. Na przygodę jest wzięcie, a lodówka jak się zepsuje to trzeba wyrzucić grata.OK
[#293] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@jubi, post #284

I tym sposobem sam udowodniłeś że już w 1994r ilość graczy PC była zbliżona do ilości Amigowców. 25% vs 30%. Czyli zrównanie się ilości Amigowców i Pecetowców w góra 3 lata. Biorąc pod uwagę że w 1990r ilość graczy na PC była minimalna to potwierdza się to co pisałem wcześniej. Już od 1992 zaczął się bum na pecety a w 1994-95 gracze masowo wymieniali Amigi (i inne sprzęty) na pecety wiedząc że Amiga nie ma żadnej przyszłości po premierze A1200 i pogłoskach o zbliżającym się upadku Commodore. To chyba niezły wynik ze strony PC który jak tu niektórzy sugerowali nie nadawał się do gier, był drogi a jego rozwój beznadziejny (ISA,VLB,VESA). Za to Amiga w samych superlatywach, tania, szybka, z ładną grafiką AGA, tanim i dużym telewizorem robiącym za antialiasing, świetnym dźwiękiem i łatwą dostępnością sprzętu.

"Z tego, co napisaliśmy powyżej wypływa jeden zasadniczy wniosek – czasy AT skończyły się bezpowrotnie. Dlatego drogi Czytelniku, wymiana płyty głównej (niestety dość kosztowna) staje się nieubłaganym wymogiem chwili, a wydaje się iż minimalną konfiguracją do gier staje jest w tej chwili PC 386 33 Mhz z 4MB pamięci."
Zatem w 1993 roku w Polsce 386 dopiero nieśmiało stawał się standardem wśród pecetowców, których zresztą była garstka (przypomnę, że jeszcze rok później był ich tylko 25%).

Czyli dowiedzieliśmy się że w 1993 wymagania gier na PC wcale nie były tak ogromne jak to niektórzy przedstawiają i kompem do grania było już 386 z tylko 4MB ramu.
Doom.
Na A500 się nie dało, natomiast A1200 była za droga dla giercomana.

Ale jaja... jeszcze przed chwilą zagorzali Amigowcy udowadniali że atutem A1200 była niska cena i super możliwości To może wpierw ustalcie między sobą jedną wersję żeby się jej trzymać.
Fenio a ja się zapytam po raz kolejny - ile ty mas lat . Bo ja jakoś nie pamiętam aby w latach 1992-95 procesory 486 były powszechne w domach moich znajomych.

A ile ty masz lat że widzisz już teksty których nie ma ? Nigdzie nie napisałem że 486 były powszechne od 1992r. Może mylą ci się ludzie na forum, nie wiem.

Wszędzie królowały A500 lub różne wersje 386SX/DX

To chociaż w tym się zgadzamy. Czyli jednak nie było masowej wymiany A500 na świetny i tani komputer do grania czyli A1200 za to ilość pecetów rosła. Dziwni ci klienci że brali droższe i gorsze.

Zresztą powem tak, w 1998 roku pisałem pracę dyplomową w technikum , na mojej A1200 z 040-40 MHz , monitorem SVGA , i duża część klasy siedziała u mnie na tej przestaarzałej Amidze i pisali swoje prace na Wordworth 7 bo było szybciej niż na tych wypasionych PC - to o czymś świadczy chyba

Świadczy to o tym że jednak monitory SVGA były też w Amigach a na dopalonej Amidze 1200 można pracować z edytorem tekstu. Jak na 1998r to raczej szału nie robi taki argument no ale jest to na pewno jakaś zaleta

Andrzej Drozd: Żadne. Jestem trollem, to trolluje.

No to tyle w temacie z tym Panem nie karmić trolla!
[#294] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@jubi, post #284

touché! bo widzę, że ludzie wypisują brednie nie znając realiów, kontekstu historycznego.
Przede wszystkim tak do połowy lat 90. mało kto świadomie kupował peceta jako komputer do gier i domowych zastosowań. Owszem zdarzały się jednostki, które niejako ubocznie wykorzystywały do gier komputer rodziców przyniesiony z pracy lub służący do pracy w domu (286/386). Była to jednak garstka osób. O cenach już była mowa.

Kolega Fenio w dalszej kolejności wyraża zdziwienie, podszyte szyderstwem, co do tego, że pecety kupowało się głównie do biur (zastosowań biurowych), co miałoby tłumaczyć wielkość sprzedaży. Sam doskonale pamiętam z tamtego czasu dostarczanie potężnych ilości składaków do urzędów administracji publicznej, przedsiębiorstw, uczelni.

Top 15 najlepiej sprzedającego się softu PC ze stycznia 1993 roku (rynek amerykański)



Ostatnia aktualizacja: 11.01.2015 14:03:24 przez charliefrown
[#295] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@Fenio, post #293

Ale jaja... jeszcze przed chwilą zagorzali Amigowcy udowadniali że atutem A1200 była niska cena i super możliwości To może wpierw ustalcie między sobą jedną wersję żeby się jej trzymać


Bujaj się kremlowski pajacyku. Moja racja jest mojsza, bo jest moja. Sam sobie ustal wersję z kolejnym twoim nickiem, czyli alter ego. Zdradza cię styl którego się nie wyzbędziesz. Caco, wisz rozumisz, prawda?


No to tyle w temacie z tym Panem nie karmić trolla!


Będe trollował tyle ile będe chciał, bo nie naruszam konstytucji, a ty jednak naginasz konstytucję. Czytałeś w ogóle konstytucję?pomysłpomysłpomysłpomysłpomysł
[#296] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@charliefrown, post #294

Czytałeś #283 ?

Ankieta z Top Secret, czasopisma o grach której głównym odbiorcą są gracze. Rok 1994.
Topowy komputer do grania (Amigę) używało 30% wszystkich graczy, peceta 25%. Nijak się to ma do tego co napisałeś
"Przede wszystkim tak do połowy lat 90. mało kto świadomie kupował peceta jako komputer do gier i domowych zastosowań. "


[#297] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@Fenio, post #293

już od 1992 zaczął się bum na pecety a w 1994-95 gracze masowo wymieniali Amigi (i inne sprzęty) na pecety

Czy ja wiem, czy masowo . Powiedzmy tak, ci co kupili Amigi 500 do grania, to potem wymienili ten sprzęt na PC lub brali PSX-a , tak jak dzisiaj PS3 jest wymieniany na PS4 . Ci co chcieli od komputera czegoś więcej to kupili A1200, np. ja - A500 z 2 MB Ram i HD wymieniłem na A1200 i HD, potem Fast, 030, 040, GFXitd :)

Znałem wielu którzy swoje Amigi 500 wymienili na PC, znałem też wielu którzy swoje Amigi 500 wymienili na Amigę 1200 .
[#298] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@Fenio, post #296

Ja z tej ankiety widzę, że 75% graczy korzystało z innych komputerów niż PC.
Co więcej, "nastąpiła zmiana lidera" i Amiga wyszła na prowadzenie po okresie dominacji C64, i pomimo dosepności 386/486... czyżby była chętniej kupowana niż PC?
A te PC to pewno same 486, prawda...

Chcesz coś udowodnić to podaj także wyniki wcześniejsze i pózniejsze o rok...
[#299] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@Andrzej Drozd, post #295

Będe trollował tyle ile będe chciał, bo nie naruszam konstytucji

Spoko, ale chyba nie masz złudzeń, że po takiej deklaracji ktokolwiek potraktuje Cię tu poważnie?
[#300] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@Daclaw, post #299

A to ktos traktuje to co sie tu wypisuje powaznie ? Te teksty rodem z MA jakie tu padaja sa tak zabawne ,ze nie sadzilem,ze jest ktos taki
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem