[#211] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@RadoslawF, post #209

Amiga 1200 jako wprowadzona na rynek w 1992 roku, powinna mieć 16 bitowy dźwięk? Zobaczmy jak ta sprawa miała się w przypadku pecetów. Tabelka z Gamblera pokazuje jakie karty były w modzie jeszcze 2 lata później, czyli w lipcu 1994 roku:



Wczesne Sound Blastery oferowały jak widać dźwięk 8 bitów i takie karty zapewne w 1992 roku 99% pecetowców w Polsce miała (99% z tego jednego procenta który w ogóle miał jakąkolwiek kartę dźwiękową w pececie).

SoundBlaster oferujący dźwięk 16-bitowy został zapowiedziany przez firmę Creative dopiero na drugą połowę 1992 roku:



Cena - 349 USD, czyli po uwzględnieniu inflacji 587 USD. 2131 dzisiejszych złotych. Wniosek? W 1993 roku dźwięk 16-bitowy zaczął się dopiero nieśmiało pojawiać w pecetach, do tego za horrendalne ceny. 8-bitowy dźwięk w domowym komputerze jakim wtedy była A1200 był w roku jej pojawienia się jak najbardziej na miejscu. Alternatywą było oczywiście dodanie dźwięku 16-bitowego, ale to doprowadziłoby do znacznego wzrostu ceny komputera i w związku z tym do dużo słabszych wyników sprzedaży (patrz Falcon którego sprzedało się 10x mniej niż A1200 chociaż 16-bitowy dźwięk miał).

Generalnie każde chciejstwo w przypadku domowej (małej) Amigi (szybszy procesor, więcej ramu itp. itd.) skończyłoby się tak samo - wyższa cena, niższa sprzedaż, jeszcze szybsze zniknięcie z rynku. Amiga mogła to wszystko mieć, ale wtedy nie byłoby was na nią stać w tamtych czasach. A chyba lepsza taka Amiga jaka była - w domu, niż 100x lepsza ale na plakacie?


Ostatnia aktualizacja: 10.01.2015 18:37:28 przez jubi
[#212] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@Fenio, post #210

To może przeczytaj swój poprzedni post. nr. 207 jeśli dobrze pamiętam.


Pozdrawiam
[#213] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@RadoslawF, post #199

Jeśli zamiana procesora z 16 na 32 bit i poprawienie układu graficznego nie jest dla ciebie rewolucyjną zmianą i jeśli wprowadzenie do sprzedaży A1200 było finansową porażką to EOT z mojej strony.

Ja z tą A1200 mam ten sam problem, co z kartami Janasa (czy jak mu tam). Trudno mi było podniecać się 020/14 w sytuacji, gdy 030 był od paru lat powszechnie spotykanym procesorem i w modelach bazowych i w kartach turbo. Rozwój Amigi to nie było kontinuum, tylko ciągłe kręcenie się w kółko, dwa kroki do przodu, trzy do tyłu.
[#214] Re: Games TOP10 - wyniki za listopad/grudzień 2014

@Duracel, post #208

Pikseloza była bez wyjątku, czy to na monitorze od PC, czy na monitorze od Amigi. Skoro jedni widzieli pikselozę na PC, a nie widzieli tej samej pikselozy na Ami, to znaczy, że jest to odczucie subiektywne, nie powinno się podawać jako zalety rozmytych pikseli na ekranie TV, bo to jest zasługa charakterystyki kineskopu, a nie Amigi.

Scandoublery do Amigi nie powstały po to aby Amigowcy mogli sobie grać w gry 2D i aby poprawić jakość wyświetlania tych gier. Powstały po to, aby w sposób bardziej komfortowy używać systemu Amigi i programów z nim związanych.


No właśnie, czy to nie jest jedna z oznak hipokryzji ortodoksyjnych amigowców? Nagle niepokonany Tandem Amiga TV, okazuje się nie taki niepokonany jeśli chodzi o komfort pracy? Czy to nie jest po prostu podstawianie wygodnych w danej chwili faktów, aby czyjeś było na wierzchu? Jakoś do PC nie było przystawek, żeby sobie wygodnie pograć w gry 2D na TV.

Mieszanie kłamstwa z prawdą występuje zawsze tam gdzie jest stronniczość na korzyść stronniczych.
[#215] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@Daclaw, post #213

Trudno mi było podniecać się 020/14 w sytuacji, gdy 030 był od paru lat powszechnie spotykanym procesorem


68040 też już wtedy było dostępne, ba, nawet Cray-2 był dostępny i trudno przy nim byłoby się podniecać marnym 040. A teraz zapomnij na chwilę o bujaniu w obłokach i pomyśl, tym razem uwzględniając takie rzeczy jak koszty komponentów, rachunek ekonomiczny i zastanów się, czy na taką Amigę byłoby cię wtedy stać. Falcon miał 030, a jednak to on okazał się 10x większą klapą niż komputer z procesorem 020/14. Wnioski?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2015 18:42:27 przez jubi
[#216] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@jubi, post #211

Amiga 1200 jako wprowadzona na rynek w 1992 roku, powinna mieć 16 bitowy dźwięk?


Chwila, a czy to nie właśnie A1000 i A500 nie zasłynęły z tego, że zastosowano w niej ponadczasowe rozwiązania? Chcesz mi powiedzieć, że w tym całym chaosie i przepychankach o ponadczasowości Amigi nad PC, jest nagle wszystko OK kiedy wydają nową wersję na odczepnego o podobnych parametrach co PC?
[#217] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@jubi, post #211

Jest błąd na karcie z Gamblera. Gravis UltraSound dźwięk odtwarza w 16bit 44 kHz . Nagrywanie samplingow za pomocą GUSA było możliwe jedynie w 8 bitach. Max to poprawił, choć tej karty nigdy nie mialem.
W GUSIE jakość probkowania była zalezna tez chyba od Ramu na karcie - w standardowej wersji z 256kB Ram było inaczej niż po rozszerzeniu do 1MB. No ale co racja, do 94 r karty dźwiękowe, w Polsce to był promil. POTEM tez nie było lepiej...no i te ceny, mój pierwszy SB Pro, który był dodatkiem do Wing Commandera 2 to koszt A500. GUS, jak pisalem wcześniej, kosztował chyba równowartość A1200. Abstrakcja, tym bardziej gdy serio amigowy dźwięk brzmieniowo był dla mnie duuuuzo lepszy. Nawet gdy uzytkowalem GUSa. Choć ta karta to wspomnienia związane z bólem głowy, bibiesami, paczami i euforią gdy w końcu dana gra zaczęła z nią dzialac.

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2015 18:57:07 przez michalmarek77

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2015 18:58:15 przez michalmarek77
[#218] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@RadoslawF, post #199

Jeśli zamiana procesora z 16 na 32 bit i poprawienie układu graficznego nie jest dla ciebie rewolucyjną zmianą i jeśli wprowadzenie do sprzedaży A1200 było finansową porażką to EOT z mojej strony.


Od kiedy to 68000 jest 16-bitowa? Może i środku jest dużo 16-bitowych mechanizmów, ale z zewnątrz jest to w pełni 32-bitowy procesor (tak jak procesory CISC, które są tak naprawdę RISC z dekoderem CISC), a że dwa razy wolniejszy to inna sprawa. Workbench jest 32-bitowym systemem, a jak wiadomo 32-bitowe programy nie będą działać na 16-bitowym systemie, co obala teorię ewolucji z 16-bit na 32. Ten temat był już wałkowany w pewnym obszernym wątku.

Jedyna ewolucja dotyczy chipsetu, który w przeciwieństwie do ECS, posiada 32-bitową szynę danych i jest taktowany dwa razy wyższym zegarem, co oznacza, że AGA może przy tym samym proporcjonalnym obciążeniu szyny co w ECS wyświetlić 4x więcej kolorów. Oznacza to mniej więcej tyle, że A1200 została dostosowana do panujących czasów, natomiast nic wyprzedzającego epokę już w niej nie było.
[#219] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@jubi, post #215

@#215
Mała Amiga miała konstrukcję jak konsola, musiała być tak zaprojektowana aby przez okres swojego życia pozostać na topie i dotrzymywać kroku konkurencji. Na starcie były dwa główne problemy, mniejszym był 8 bitowy dźwięk. Poważniejszym problemem były tylko 4 kanały i bardzo mała ilość pamięci chipram do której miał dostęp układ dźwiękowy. Nikt nie twierdził że Amiga miały fatalny układ dźwiękowy ale i na pewno nie był on rewelacyjny. Ot taki słaby średniak.

@#209
No widzisz a jednak droższe pecety ludzie kupowali I jak to ktoś wcześniej napisał nawet drogie biurka do nich dokupywali. Czyli jednak pójście w stronę lepszej jakości i wyższej ceny było by dobrą drogą niż ciągłe cięcie kosztów i pozostawanie w standardach roku 1990 licząc że sentyment klientów zmusi ich do wydania pieniędzy na kolejną odnowioną wersję A500. Swoją drogą podobnie było w branży motoryzacyjnej, FSO i jego Fiat 125p oraz "nowe" modele Poloneza kończącego się "rewolucją" zwaną Atu Plus. A że ciągle miał podstawowe wady 125p to co tam jak się wychodzi z założenia że "klient głupi wszystko kupi". Nie kupił i poszli z torbami zwalając winę na wszystko tylko nie na to że do pupy samochody robili i co dobre w 1979 nie pozostanie dobre w 1997 pomimo wielu ulepszeń.
[#220] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@michalmarek77, post #217

To nie podlega dyskusji, że dźwięk z Amigi był dobry, jednak był ograniczony do 8-bit i 22kHz, co prawda po zastosowaniu pewnych tricków można uzyskać 14-bitowy dźwięk bez regulacji głośności, ale okupione jest to sporym obciążeniem procesora. Nie narzekam na to, że A1200 była zła, tylko dlatego, że jako komputer wyprzedzający epokę zupełnie się nie popisał. Nie chcieli się słuchać Jaya Minera i tak wyszło.
[#221] Re: Games TOP10 - wyniki za listopad/grudzień 2014

@sanjyuubi, post #214

Zapewniam że komfort grania Amiga + 25" TV (wzmacniacz dżwięku rules!) był stukrotnie lepszy niż granie na jakimkoliwek PC i 14"calowym monitorku (większych monitorków niż 16"wtedy nie było!).

Spójrz na sprawę PS3/PS4/XBOX. Czy ktoś grając z wykorzystaniem tego sprzętu podłącza je pod komupterowe monitory 17-20" ? Znasz kogoś takiego?

CD32 to był taki współczesny odpowiednik PS4. Grałeś na CD32 na TV czy monitorku 14"?
Amiga 1200/4000 to CD32 plus klawiatura. To tak jakby mieć dzisiaj PS4 z klawiaturą...

A scandubler był potrzebny nie dla graczy a dla użyszkodników korzystających z programów użytkowych na VGA.
[#222] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@Fenio, post #207

A1200 jest z 1992 roku. Pecety w tym roku nie były takie full wypas jak tu nam tutaj montujesz.pomysł
No napisz ile masz latszeroki uśmiechszeroki uśmiechOKpomysłpomysł
[#223] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@sanjyuubi, post #218

Od kiedy to 68000 jest 16-bitowa? Może i środku jest dużo 16-bitowych mechanizmów, ale z zewnątrz jest to w pełni 32-bitowy procesor


A od kiedy jest 32 bitowy skoro jak sam piszesz "jest dużo 16 bitowych mechanizmów" ?
Jak do roweru dołożę silnik to będzie to rower z silnikiem a nie motocykl.


Pozdrawiam
[#224] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@RadoslawF, post #223

Jak do roweru dołożę silnik to będzie to rower z silnikiem a nie motocykl


A nie motorower?
[#225] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@jubi, post #215

Trudno mówić o bujaniu w obłokach w odniesieniu do czegoś, co bywało nawet w A500.

Zresztą to podejście miało godną kontynuację: projekt Walker. Amiga z fabrycznym 040 od 4 lat na rynku, opanowane 060, a ci tu jakieś 030 proponują w 96 roku. Wtedy, gdy ewentualnie Amiga z 060 i kartą gfx ma szansę jakoś dotrzymać kroku przeciętnym domowym pecetom.

Skoro przywołano Falcona - tam się nie certolą z EC030/19 i ćwierć MHz. Chciałbym w Amidze takie turbo 060, jakie robi Paskud czy jak mu tam...
[#226] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@SuperBuster11, post #224

Też nie. Co jest motorem i motorowerem określają przepisy a nie sam fakt zamontowania silnika do roweru.


Pozdrawiam
[#227] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@RadoslawF, post #226

Tak nie do końca. Bo jeśli zamontujesz silnik o pojemności wiekszej niz 50 cm3 to już może być uznane za motorower. Choć jak pokazuje ten przyklad, polskie przepisy są niejednoznaczne.
To tak w ramach odskoczni od tematu
[#228] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@RadoslawF, post #209

Zarówno w 92 jak i dzisiaj ta różnica jest taka sama.


Tak, na tyle duża, że A1200 wciąż była używana nie tylko do gier 2D. Drogie karty z 040 godnie rywalizowały z drogimi pecetami 486.
A1200/4000 przegrały dopiero w 1995, jeszcze za czasów kiepskiego 486, wtedy gdy wyszedł Windows 95. Dopiero Win95 spowodował że od 1996 nastąpił bum na tańsze pecety, choć pierwsze Pentiumy to ledwo mp3 odtwarzały.
Amiga 1200/4000 świetnie walczyła do 1997 r. Później przyszedł czas tanich Pentium2 i PSX.

Generalnie świat pc przed 1995, a tak naprawdę przed 1996, to była "pupa i kamieni kupa". :)

Podsumowując, nasz kolega mąciciel nigdy nie używał A1200/4000 i została mu tylko A500 pod ksywką. :P
[#229] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@SuperBuster11, post #227

Nie może być uznane za motorower.
1. motorower ma silnik o pojemności mniejszej niż 50cm
2. "nie są pojazdami mechanicznymi rowery zaopatrzone w silnik pomocniczy"

Podtrzymuje zdanie że przepisy decydują co jest rowerem a co motorem czy motorowerem a nie fakt dokręcenia silnika.


Pozdrawiam
[#230] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@Fenio, post #219

Na starcie były dwa główne problemy, mniejszym był 8 bitowy dźwięk

Tak się spytam z czystej ciekawości, ile masz lat . Z tego co pamiętam, to jak miałem A500, czy potem A1200 to nikt nie narzekał na jakość dźwięku.

Naprawdę nie pamiętam aby w pierwszej połowie lat 90-tych ktoś ze znajomych, którzy używali komputerów do czegoś więcej niż tylko gry, narzekali na Amigę, zresztą co tu mówić, ja do 2005 miałem tylko Amigę :)
[#231] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@Daclaw, post #213

Ja dopiero 030 mam od roku tak że na razie jaram się. Jak bym miał 060 to na dzień dzisiejszy nie wiedział bym co na tak szybkiej Amidze mam robić.
[#232] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@sanjyuubi, post #220

Nie narzekam na to, że A1200 była zła, tylko dlatego, że jako komputer wyprzedzający epokę zupełnie się nie popisał.


Wystarczy że dzięki A1200/4000 wciąż jesteśmy tutaj, piszemy i żyjemy w amigowym duchu. To nie A500 nas tutaj trzyma, tylko A1200/4000. Zauważ, że redakcja oraz najwspanialsi amigowi programiści wywodzą się z dużych Amig, którą jest w dużej mierze także A1200, ponieważ tak bardzo ją można rozbudować.pomysłpomysłpomysł
[#233] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@Andrzej Drozd, post #232

Amiga 1200 miała jeden plus, na który nikt (chyba) z piszących do tej pory nie zwrócił
uwagi. Blisko 100 procentowa kompatybilność z a500. Użytkownik miał możliwość
zakupić komputer sporo lepszy od a500, jednocześnie zachowując dostęp do bogatej
bazy oprogramowania.
Port pcmcia, ide, możliwość prostej rozbudowy pod klapkę - nie trzeba było nawet
otwierać komputera. Co ciekawe, commodore zaimplementował pcmcia jeszcze zanim
oficjalnie standard został zatwierdzony (stąd prawdopodobnie jakieś drobne niezgodności
powodujące, że nie wszystkie karty współpracują).

W 2d i sprite'ach lepsza była amiga, gry 3d to juz po roku 1994. W koncówce 1994
premiere miała konsola psx i wszystko pozamiatała. Tekken, Ridge Racer i wiele innych
na pc nie były mozliwe w tym czasie.

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2015 21:28:21 przez Andrzej11

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2015 21:29:02 przez Andrzej11
[#234] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@Andrzej11, post #233

Panowie ale może przestańmy się czarować. Ile się a1200 sprzedało? Jak będzie tego łącznie z 300 tysięcy to będzie dobrze, 100 parę tysiaków przed plajtą i założmy że jakimś cudem Escom sprzedał drugie tyle. Przecież to jest żałosna ilość. Atari Jaguara, którego wszyscy uważają za megaklapę poszło 500 tysięcy. A1200 to była komercyjna porażka. W latach 90 też byłem rulezowcem, ale potem jak Dacław złapałem szersze spojrzenie i mi zaczadzenie ala MA zeszło. Polecam każdemu to samo.

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2015 21:42:57 przez Private_Public
[#235] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@sanjyuubi, post #218

Motorola 68000 jest procesorem 32-bitowym procesorem z 24-bitową szyną danych. Jest to ładnie opisane w Wikipedii.

Motorola 68020 również jest procesorem 32-bitowym z szyną adresową również 32 bit.

Jednak wersja MC68EC020 (ekonomiczna) zastosowana w Amidze 1200, Amidze CD32 jak i na kartach Blizzard 1220/4 ma szynę adresową 24 bit i może obsłużyć max 16 MB ram.

Co do dźwięku - Gdy ja Amigę miałem w latach 90-siątych, to nikt nie narzekał że ta Amiga ma za słaby dźwięk. Do dużych Amig zawsze można było sobie dokupić kartę muzyczną wkładaną do slotów ZORRO.

Co do PC - dlaczego ludzie je głównie kupowali - mimo że w ówczesnych komputerach PC karty graficzne i monitory w większości pracowały w standardzie Herculesa. Później pojawiła się VGA.

A no dlatego, że na ówczesne komputery klasy PC było bardzo dużo oprogramowania biurowego. A na Amigę właściwie nie było nic. Na Amigę były głównie gry i klika programów graficznych. Można by rzec - Amiga wtedy pełniła rolę takiej konsoli do gier, gdyż miała dużo lepszą grafikę niż ówczesne komputery PC.

Jeszcze dopowiem, że było produkowanych dużo różnych maszyn specjalistycznych, które z PC współpracowały, a z Amigą nie.

Dlaczego zaczęły powstawać scandooblery do małych Amig? A no dlatego że na monitorze od PC był ładniejszy obraz (takim VGA), miał mniejszą plamkę niż TV i mniej ogólnie męczył oczy bo tak nie migotał. Dodatkowo kineskop był lepiej dostosowany do siedzenia z bliska niż kineskop od TV.

No i jeszcze zobaczmy, że A3000 miała wyjście VGA, do A4000 i 2000 również były karty graficzne, które można było podłączyć do monitora VGA, jak i scandooblery.

Jednym słowem A1200, A500 i A600 miały inne przeznaczenie niż duże Amigi: A2000, A3000, A4000, a że życie pokazało co innego to już była całkiem inna sprawa.

-----------------------------------------------
Ja w latach 90-siątych kupiłem sobie A1200, gdyż wtedy jej cena była duuużo niższa niż przeciętnego PC. Jednym słowem nie było mnie stać na PC.

Później zaczęło się to zmieniać, po 2000 roku. Ale też nie od razu.


Ostatnia aktualizacja: 10.01.2015 21:59:58 przez gilban
[#236] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@sanjyuubi, post #220

To nie podlega dyskusji, że dźwięk z Amigi był dobry, jednak był ograniczony do 8-bit i 22kHz

Jednak podlega - do 56 kHz. ;)
[#237] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@jubi, post #215

Commodore A1200 = ciulowy marketing
Atari Falcon = ciulowy marketing x 10

Falcon, STE (Mega STE) to naprawdę dobre komputery.
[#238] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@Daclaw, post #236

Jednak podlega - do 56 kHz. ;)


No pewnie że 56 kHz np:DSS8+ może samplować w takiej częstotliwości w trybie mixser a w trybie Stereo czterdzieści kilka. A co za tym idzie Amiga może to później odtwarzać.

Chyba takiego czegoś na 486 się nie dało zrobić. A DSS8+ nie był chyba jakoś kolosalnie drogi. Może to dalej osiem bit ale bas wydaje mi się że jest przyzwoity. Taki DSS8+ miażdżył jakieś pierdziawki z Peceta pewnie.
[#239] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@gilban, post #235

Motorola 68000 jest procesorem 32-bitowym procesorem z 24-bitową szyną danych. Jest to ładnie opisane w Wikipedii.


http://en.wikipedia.org/wiki/16-bit

Tradycyjnie jednak mówi się o konsolach i komputerach opartych o ten procesor "szesnastobitowce" i warto tę klasyfikację szanować, choćby ze względów historycznych. Także sama firma Motorola reklamowała MC68000 jako 16/32-bitowy, natomiast 68020, nawet w wersji EC, jako 32-bitowy. Vide press release firmy Motorola z dnia premiery CD32:

MOTOROLA'S 68EC020 MICROPROCESSORS BRING THE POWER OF 32-BIT PROCESSING TO COMMODORE'S AMIGA CD32 GAME MACHINE

AUSTIN, Texas, Sept. 10 /PRNewswire/ -- Motorola's (NYSE: MOT) High Performance Microprocessor Division today announced that its 16-MHz 68EC020 embedded control microprocessor provides the processing power for Commodore Business Machine's new Amiga CD32, the industry's first 32- bit game console with a double-speed CD-ROM drive. Motorola's 32-bit 68EC020 works together with Commodore's Advanced Graphics Architecture(TM) chipset to create arcade-quality video games, displaying 256,000 colors on screen, with a total palette of 16.8 million colors.


http://www.thefreelibrary.com/MOTOROLA'S+68EC020+MICROPROCESSORS+BRING+THE+POWER+OF+32-BIT...-a013254403



Ostatnia aktualizacja: 10.01.2015 22:26:32 przez jubi
[#240] Re: Wolny chipset AGA - mit czy fakt?

@Fenio, post #210

Różnica jest taka sama, nikt nie twierdził inaczej.

Ja twierdzę. W 1992 roku szczytem szczęścia i spełnienia były dla mnie: digit klatki z VHSu w rozdzielczości 320x256, 5 sekund animacji 160x128 albo 2 minuty 8-bitowego samplingu. Przy takich zastosowaniach przyrost prędkości pomiędzy 68000 a 68020 i/lub każdy dodatkowy megabajt pamięci robiły ogromną różnicę. Teraz nie będę się przecież bawił w coś takiego. Gdybym chciał natomiast podejść np. do zdjęć 10 Mpix, filmów choćby tylko w rozdzielczości "VGA", czy sampli 16-bit 44kHz, to oba procesory przydałyby mi się do tego dokładnie tak samo, czyli po nic.

Amigi - owszem - nie zmieniły się, ale wymagania, nawet minimalne, drastycznie wzrosły. Chyba, że kogoś bawi granie przez kolejne dekady w te same dwudziestoletnie dziś gry.

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2015 22:17:07 przez Daclaw
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem