kategorie: A4000, CD32, Prometeusz, Sprzęt
[#91] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@karolb, post #89

Dziwne, bo okazało się, że na ST działa płynniej
[#92] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@michal_zukowski, post #90

Z dokładnie tego samego powodu co DTP.
[#93] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@michal_zukowski, post #90

Postaram się odpowiedzieć na pytanie o MIDI ze swojej perspektywy. Jeśli chodzi o ten interfejs, jego uniwersalność bierze się właśnie z jego prostoty. Wyposażenie w niego komputerów domowych, było dobrym posunięciem. Trochę zajmuje się komponowaniem i nagrywaniem muzyki, czego nie robiłem w latach 90tych. Znam całkiem nieźle Cubase od Steinberga (ten współczesny). Trafiłem jakiś czas temu na Uniwersytet Łódzki na którym organizowane było spotkanie poświęcona Atari. Zobaczyłem Mega STE z Cubase, podpiętymi syntezatorami, klawiaturą midi. Nie miałem żadnych problemów żeby odnaleźć się w tamtej wersji Cubase-a. Powstało bardzo dobre profesjonalne oprogramowanie, które jest rozwijane do czasów współczesnych. Trafiłem również do studia nagraniowego w Łodzi, człowieka który wystawiał się z tym komputerem na UŁ. Używa tych sprzętów i nagrywa na nich do czasów współczesnych (STE oraz TT). Gra na tych komputerach wraz z podpiętymi akcesoriami koncerty. Na moje pytanie dlaczego nie robi tego na PC, odpowiedział że na komputerze z procesorem MC68000/030 działa to najbardziej stabilnie. Nigdy nie miał problemów w występach na żywo. Reasumując moim zdaniem MIDI + genialne oprogramowanie rozwijane dalej w społecznych czasach to przepis na takie a nie inne zastosowanie tego sprzętu.
[wyróżniony] [#94] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@lopezpb, post #91

Zgadza się:
Atari 68000 8mhz VS Amiga 68000 7mhz => Atari wygrywa (płynniejsze działanie, za to niestety słabiutki dźwięk)
Atari TT 68030 32mhz Vs Amiga 2000 68030 28khz => Amiga wygrywa (płynniejsze działanie i lepszy dźwięk) ok, racja
[#95] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@BULI, post #94

i to nawet przy ledwo 28khz!!! :D
[#96] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@juen, post #95

Mam podobne spostrzeżenia dotyczące prędkości komputerów zarówno z MC68000 jak i 030. Dźwięk jest zupełnie innej jakości, trudno go nawet porównać, choć osobiście lubię obie wersje w taki ten zbliżony do 8 bitów :) Jednak co do grafiki Amiga generuje więcej kolorów i trochę więcej obiektów. Przykładowo "tła kosmosu" są bardziej rozbudowane w wersji na Przyjaciółkę.
[#97] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@BULI, post #94

Ok a jak to jest z rozdzielczością czy na ST to nie jest czasem 320x200 a Amiga Pal Lowres to 320x256?
[#98] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@fazior, post #97

Pytanie czy na Ami jest cały ekran wykorzystany, czy tylko 320x200, bo szczerze nie pamiętam, a nie chciałbym wprowadzać w błąd. Pamiętam że były gry które nie wykorzystywały całego ekranu, chyba dlatego żeby w NTSC nic nie było ucięte.
[#99] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@karolb, post #98

Rzeczywisty obraz generowany na Atari zajmuje mniejszą część ekranu monitora niż w przypadku Amigi. Jest to typowy ST-low czyli 320/200 w 16 kolorach. Tu mała ciekawostka, są tytuły na ST jak Moon Patrol który po uruchomieniu jest w stanie rozpoznać rozdzielczość monitora i uruchamia się w ST-low lub w przypadku posiadania oryginalnego monitora monochromatycznego Atari w rozdzielczości ST-high 640/400 (tryb monochromatyczny). Wygląda to niemal jak SVGA. Niestety takich tytułów jest bardzo mało.
[#100] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #99

Co z tego że 640na400 jak bez kolorów. Słabe to.
SVGA to zdaje się 800×600, a nie 640na480.
[#101] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@amikoksu, post #100

Nie napisałem że jest to dokładnie rozdzielczość SVGA. Takich gier jest z tego co wiem bardzo niewiele. Osobiście miałem zielony monitor z 8bitowym Atari, potem z Amigą 500 jeszcze w drugiej połowie lat 90tych. Osobiście podoba mi się monochromatyczna grafika, mam do niej spory sentyment. Równie dobrze mogę napisać że tworzyłem w Deluxe Paint który jest genialnym programem na Amidze zarówno animacje jak i grafiki właśnie na monochromatycznym monitorze. Jeśli coś mi się podoba lub nie, chętnie o tym napiszę bez względu na platformę. Do wielu sprzętów nie miałem wcześniej dostępu, poznaje je z ciekawością przyjmując z całym dobrodziejstwem inwentarza. Pozdrawiam
[#102] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #101

Monochromatyczne gry dobrej jakości to chyba tylko na Amstrad PCW i Maki lodówki z 68000.
[#103] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #101

Nie napisałem że jest to dokładnie rozdzielczość SVGA.

No nie, ale bliżej to 640na400 jest do rozdzielczości pełnego VGA.
[#104] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@michal_zukowski, post #102

Jeśli chodzi o monochromatyczne produkcje (albo częściowo monochromatyczne) to ZX Spectrum miał sporo tytułów i tryb w wysokiej rozdzielczości. Za czasów 8 bitów, można było w takich trybach stworzyć najbardziej szczegółową grafikę. Część modeli ZX miała pełne wyjście obrazowe RGB, które dawało naprawdę dobrej jakości obraz (w porównaniu z Atari czy C64). Można zerknąć jak wyglądał np. Robocop albo postacie z Barbariana (chyba najdokładniej narysowane z wersji 8 bitów).
[#105] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #104

Zapraszam do obejrzenia przejścia gry "Franko" na mojej A4000. Materiał wideo zawiera informacje z opisem miejsc, obiektów i ludzi z epoki realnego socjalizmu w Polsce. Wiem że większości takich rzeczy opisywać w Polsce nie trzeba. Jednak wersja dla cudzoziemców ma swój niewielki walor edukacyjny. Zapraszam dzisiaj na 18-stą.

Polska wersja językowa

Angielska wersja językowa.
[#106] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #104

Proszę, ZX spectrum miał jeden tryb i nie był to tryb wysokiej rozdzielczości, wysoką rozdzielczość miał dopiero Timex.
[#107] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@michal_zukowski, post #106

Dorzucam jeszcze artykuł z portalu RetroNaGazie odnośnie Franko.
link
[#108] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #107

Tak swoją drogą to druga część jest zapowiedziana na ten rok: "Skinny & Franko". Chociaż nie zakładałbym się o to.
[#109] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nogorg, post #108

Franko II
link
[#110] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@Dorian3d, post #109

[#111] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #104

Ta rozdzielczość to 256x192. Paleta barw to, jak pamiętam, 16 z możliwością definiowania koloru pikseli i tła w kwadratach 8x8 (żeby był 1 bajt). Nie przeczę, wyciskano z tego zaskakująco dużo.

Ale bez przesady...
[#112] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@Dorian3d, post #110

"Z tekstu dowiadujemy się, że gra już działa i trafi nie tylko na PC"

skonczyla sie kasa z PC, to teraz trzeba oskubac frajerow z konsolami.
"Bylym" amigowcom sie nie ufa


opinia
"Ocena tego projektu może być tylko negatywna. Po dwóch latach od wsparcia brak zakupionej gry i nie zanosi się aby w najbliższym czasie produkt został ukończony. Autor projekty jakby miał trochę godności to zwróciłby pieniądze wspierającym. Zwykłe wyłudzenie pieniędzy. "
[#113] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@selur, post #112

Dziś na ringu staną Amiga CD32 oraz Atari Jaguar. Zapraszam do obejrzenia materiału o grze Flashback. Premiera już za kilka minut :)
Poszczególne wersje posiadają:
- inną paletę kolorów,
- inna rozdzielczość,
- różną prędkość działania gry
- różną muzykę i animację
Która wersja jest lepsza? Ocena należy do Was :)
[#114] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #113

Nie ma wersji Flashbacka na Amigę CD32. Po co wprowadzasz ludziom zamęt i jeszcze pytasz o zdanie, która wersja jest lepsza, to ja już odpowiem, istniejąca na Atari Jaguar w porównaniu do nieistniejącej na Amige CD32. Chcesz coś porównywać to porównaj Jaguara do Flashbacka na Philipsa CDI

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 16:18:51 przez michal_zukowski
[#115] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@michal_zukowski, post #114

Tak dokładnie wersja na Amigę zajmowała 4 dyskietki.
Co za tym Idze mniej animacji
Za wszelką cenę chce pokazać, że Atari jest lepsze od Amigi, stosując chwyty poniżej pasa.
[#116] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #113

zbanowac

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 16:39:54 przez Dorian3d
[#117] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@Dorian3d, post #116

Nigdzie nie pisałem, że jest to specjalna wersja na CD32. Uruchamiam ją ma CD32 z WHDLoad z dysku twardego, co widać w materiale. Nie zgodzę się, że wersja na Amigę ma mniej animacji - jeśli obejrzałbyś dokładnie materiał który umieściłem na YT, zobaczyłbyś że jest wręcz odwrotnie. Moja ocena poniżej, w latach 90tych grałem jedynie na mojej A500 z 1MB. Informacje które pisze poniżej, umieściłem już wcześniej pod jednym z komentarzy. Proszę tylko o odrobinę obiektywizmu.
- wersja na Atari ma więcej kolorów i są bardziej nasycone, mimo to bardziej pastelowa paleta z Amigi wygląda moim zdaniem równie dobrze.
- wersja na Amigę ma więcej animacji i działają one szybciej (ograniczenia carta do max. 4MB)
-muzyka na Atari jest "pełniejsza" a grafika zajmuje większą część ekranu
- na Amidze lepiej skalowane są obiekty, nie są rozciągnięte i niewymiarowe jak na Atari
Pozdrawiam i liczę jednocześnie na więcej obiektywizmu.
[#118] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #117

Krótko mówiąc manipulujesz.
[#119] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #117

Materiał nie jest obiektywny
[#120] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@Dorian3d, post #119

Materiał nie jest opatrzony żadnym komentarzem. Zawsze można skomentować pod filmem, jeśli macie obiekcje. Będę wdzięczny za każdy komentarz. Będę chciał inne wspólne tytuły dla tych konsol porównać w podobny sposób. Również w przypadku Amigi nie są to bardzo często specjalne wydania na CD32. Nie mam problemu z tym aby napisać że jest to wersja dostępna dla szerszej grupy Amig. Dla mnie jest to zaleta nie wada. Zobaczcie ile tytułów gier powstało dla Jaguara, moim zdaniem to jest jego największa wada. Czym więcej informacji, dyskusji tym lepiej, nie ma co zamykać się na jakąkolwiek argumentacje. Parafrazując bo pasuje tu cytat pisarza z epoki oświecenia, pana Woltera. "Nie zawsze podoba mi się to co piszesz, ale zrobię wszystko byś mógł to pisać" :)
Przygotowałem jeszcze jeden materiał wideo z większymi ekranami bez widoku konsol Atari/Amiga. Dostępny pod linkiem:
Pozdrawiam

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 17:50:27 przez nowy80
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem