kategorie: A4000, CD32, Prometeusz, Sprzęt
[#31] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #30

Po przecięciu linii +3V3, wartość napięcia na południowych pinach C55 oraz C53 spadła u mnie z wartości 3 do 1,5 [V]. Być może mój uniwersalny miernik jest mało dokładny. Przecięcie linii dokonałem za pomocą "punktaka". Na zdjęciach w podanym linku do strony MNT wszystko wygląda ładnie w dużym powiększeniu. Jednak ścieżki są bardzo małe, dla porównania jeden pin w złączu Zorro odpowiada trzem, czterem pinom w złączu gdzie przecinamy pojedynczą ścieżkę. Jeśli ktoś potrzebowałby pomocy, chętnie pomogę.
[wyróżniony] [#32] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #28

Jak zwykle fajnie się oglądało OK

Kilka sugestii z mojej strony.
Złącze w CD32 pozwala na podłączenie bez dodatkowych przelotek/interfejsów tylko klawiaturę od A4000 ok, racja
Klawiatura od A2000 i A3000 zadziała z przelotką na DIN/PS2, a wspomniana przez ciebie klawiatura od CDTV wymaga przelotki/zamiany pinów ok, racja

GunShip2000 moim zdaniem warto odpalać z wersji zainstalowanej na HDD bez WHDload, po prostu jest szybsza, chyba że sprawia problemy (kwestia tyczy się większości gier strategicznych i symulatorów, które są z reguły napisane zgodnie z systemem) ok, racja

No i trzeba pamiętać, że seria TF do cd32 to 2 różne rozszerzenia.
Jedno TF328 to rozszerzenie o dodatkową pamięci i kontroler dysku (podobnie jak wspomniany prze ciebie w tekście WicherCD32 z tym, że Wicher ma troszeczkę większe możliwości od TF328).
Recenzowany przez ciebie TF330 to pełną gębą karta procesorowa, słusznie porównywana przez Ciebie do już legendarnego (i horrendalnie drogiego obecnie) SX32 Pro i poza cała masą plusów ma jeden mankament (podobnie jak SX32 Pro) o którym mogłeś nie wiedzieć, mianowicie działanie procesora 030 z pełna prędkością (z włączonym CACHEs) uniemożliwia poprawne wykorzystanie Akiko w grach do konwersji C2P (Akiko jest również wykorzystywane w CD32 do obsługi CD-ROMu).
Na taką przypadłość nie cierpią WicherCd32, TF328, Elsat Pro-module itp.
Oczywiście wielkiej straty nie ma, bo procesor 030@50 mhz w zupełności wystarczy do bardziej komfortowej zabawy w wymagające gry niż samo Akiko z Fastem ok, racja

A co do oryginalnego pada od CD32, jestem jednym z tych, którzy go lubią, chociaż przyznaję, że konstrukcja samego "krzyżaka" mogła by być lepsza ok, racja

Jak wiemy jesteś fanem symulatorów, może pokusisz się o recenzję TFX odpalonego na CD32 i TF330, co ty na to?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 10:25:10 przez BULI
[#33] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@BULI, post #32

Dzięki za sporą garść informacji dotyczących tego sprzętu. Zauważyłem że WHDLoad emuluje docelowe prędkości w grach. Przykładowo Dog Fight, Gunship 2000 czy Dawn Patrol działa z prędkością jak na Amidze z MC68000. Jest kilka tytułów pod WHDL, gdzie mamy możliwość wyboru prędkości gry, przykładem może być Wing Commander. Niestety to rzadkość. Mam odratowaną A2000 gdzie zainstalowałem niemal wszystkie interesujące mnie symulatory, które z kartą GVP3001 działają bardzo sprawnie. TFXa mam zarówno na A4000 jak i CD32 i mimo różnicy procesorów 030 i 060 różnice prędkości w działaniu gry są ledwo zauważalne. Pewnie dlatego że najsprawniej działa tryb uruchomienia gry jako MC68000. Plik wsadowy 040/060 zawiera błędy i jest bardzo niestabilny. TFX zrobię, mam oryginał wersji zarówno na PC jak i Amogowej (CD które wyszło razem z gazetą). Grę skończyłem, jest bardzo dobra. Bardziej złożony pod względem realistyki jest jedynie na Amigę "Tornado". Przerobię praktycznie wszystkie dostępne symulatory, szczególnie od mojego ukachanego Microprose. Mam wszystkie wersje w dużych boxach. Teraz kończę na A2000 pod A2088XT - F15 oraz Silent Service w wersji na CGA :)
[#34] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #33

Zauważyłem że WHDLoad emuluje docelowe prędkości w grach. Przykładowo Dog Fight, Gunship 2000 czy Dawn Patrol działa z prędkością jak na Amidze z MC68000


Dokładnie, dlatego właśnie proponuję symulatory i większość strategii odpalać z oryginalnych instalerów, bezpośrednio z HD, szczególnie symulatorom przyda się większa moc obliczeniowa i szybkość, a do tego TF330 ma potencjał OK
Większość pozycji twojego ulubionego Microprose była systemowa i można było je odpalić bezpośrednio z dysku) ok, racja

TFXa mam zarówno na A4000 jak i CD32 i mimo różnicy procesorów 030 i 060 różnice prędkości w działaniu gry są ledwo zauważalne. Pewnie dlatego że najsprawniej działa tryb uruchomienia gry jako MC68000


Tak, wersji 040 w ogólę nie jestem w stanie poprawnie uruchomić ani na 040 ani na 060, ale polecam na tych procesorach wersję FPU- działa znacznie sprawniej niż 6800 i jest stabilna na 060. Oczywiście bawiłeś się ustwieniami grafiki i detali, bo na wersji FPU pod 060 to ma sens- gra wygląda świetnie OK

Teraz kończę na A2000 pod A2088XT - F15 oraz Silent Service w wersji na CGA :)


CGA- ho, ho- musi boleć

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 12:36:16 przez BULI
[#35] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@BULI, post #32

Ad. "Recenzowany przez ciebie TF330 to pełną gębą karta procesorowa, słusznie porównywana przez Ciebie do już legendarnego (i horrendalnie drogiego obecnie) SX32 Pro i poza cała masą plusów ma jeden mankament (podobnie jak SX32 Pro) o którym mogłeś nie wiedzieć, mianowicie działanie procesora 030 z pełna prędkością (z włączonym CACHEs) uniemożliwia poprawne wykorzystanie Akiko w grach do konwersji C2P (Akiko jest również wykorzystywane w CD32 do obsługi CD-ROMu). - to już zostało poprawione poprzez zainstalowanie bibliotek MMU komendę musetcachemode ADDRESS B80000 SIZE 80000 CACHEINHIBIT i AkikoTFFix - szerzej opisane tutaj link - przetestowałem - działa - ale tak jak piszesz jakiegoś widocznego zysku/przyspieszenia nie widac :)
[#36] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@RokiS, post #35

No masz :D miałem właśnie zacząć się produkować zapomniawszy że w tamtym wątku się już wypowiedzieliśmy na ten temat :D:D:D
[#37] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@RokiS, post #35

No właśnie, jeśli nic się nie zmieniło to ten AkikkoTFFix, pozwala na użycie Akiko do C2P, ale kosztem przycięcia CPU.
030 w momencie działania Akiko nie działa z pełną prędkością, chłopaki raportowali na EAB- Poprawili to?
[#38] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@BULI, post #37

Co to znaczy że 030 nie działa z pełną prędkością??
[#39] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@RokiS, post #38

Co to znaczy że 030 nie działa z pełną prędkością??


Z tego co czytałem to ten Fix włącza/wyłącza (coś, cache?, nie wiem) dynamicznie w zależność od wywołania funkcji Akiko- ale to jeszcze do sprawdzenia.
[#40] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@BULI, post #39

Czyli guzik nie fix pewnie, wyłącza datacache i tyle ;)))
[#41] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@BULI, post #39

Akikotffix wymusza załączenie Akiko, ale do stabilnego działania wymaga ręcznego wyłączenia Data-cache. I tu z pomocą przychodzi zestaw mmulib z komendą "musetcachemode ADDRESS B80000 SIZE 80000 CACHEINHIBIT" uruchuamianą w startup-sequence. W skrócie otrzymujemy Akiko działające ze wszystkimi cachami włączonymi z 030 :).
Także ten problem jest w TF330 rozwiązany.
[#42] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@RokiS, post #41

Pamiętasz że tego próbowałem w wątku który przywołałeś i pp resecie zaskoczyło mnie piękne guru ;)
[#43] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@mikecios, post #42

Z tego co pamiętam to guru było po tym jak odinstalowałeś mmulib.
Ja jedynie co zauważyłem to po zainstalowaniu i uruchomieniu mmu - sysinfo pokazuje mniej Mipsów - ale tylko sysinfo - inne programy testujące typu AIBB czy sysspeed spadku prędkości nie potwierdzają :)
[#44] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@RokiS, post #43

Ja mam jedno podsumowanie, 020 + akiko + fast ma sens.
030 ze względu na cyrki z datacache nie ma sensu.
[#45] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@mikecios, post #44

Zgadza się: sensu wydajnościowego połączenia Akiko + 030 nie widać - ale działać stabilnie razem mogą :) ( przynajmniej na TF330 :p )

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 11:06:42 przez RokiS
[#46] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@RokiS, post #41

Zobacz co piszczy w readme do AkikoTFFix:

Optional: mmu.library (http://aminet.net/package/util/libs/MMULib)
to have the data-cache automatically disabled for Akiko


DataCache nadal jest wyłączany i w związku z tym musi być "mały spadek" wydajności, oczywiście odczuwalny w konkretnych sytuacjach, w normalnym użytkowaniu systemu tego raczej nie odczujesz ok, racja
[#47] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@BULI, post #46

O widzisz tego mi brakowało :) w tym wątku link w odpowiedzi #49 link jest wyjaśnienie :)
Ja za pomocą funkcji musetcachemode wyłączam dostęp data cache do obszaru pracy Akiko i jest OK.
030 z włączonym data cache i Akiko działa :)

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 07:24:17 przez RokiS
[#48] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@RokiS, post #47

Tak czy siak datacache dostaje w dziub i mija się to z celem.
[#49] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@mikecios, post #48

Jeżeli precyzyjnie zawęzi się obszar, to w dziób nie dostaje. Przecież rejestry innych układów chipsetu też nie mogą być keszowane.
[#50] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@Krashan, post #49

To niecierpliwie czekam na to precyzyjne zawężenie które spowoduje jednoczesną prawidłową pracę datacache, akiko i prawidłowo wyświetlanej grafiki ;)
Takie rozwiazanie zaiste będzie w dechę ;)

A poki co dla śmiechu po 22 latach odpaliłem na moim 030 Quake'a ;)
Odpalenie w 98 roku skończyło się przegrzaniem procka i zwisem Ami ;)))
Quake030

Edyta - nie dość ze google drive strasznie długo przetwarza film to jeszcze nie w tym wątku wrzuciłem..... ;)
Ale gdyby Quake chodzil z akiko.....

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 18:32:10 przez mikecios
[#51] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@mikecios, post #48

Hmm data cache nie dostaje w dziub - działa sobie w zakresie innych adresów pamięci.
Wszystko co potrzebuje Akiko działa na Akiko i jednocześnie wszystko co wykorzystuje data cache - też działa.
Uruchomienie Akiko przy 030/50 jako tako nie jest potrzebne - bo nie widać żeby coś przyspieszało :)
Ale u siebie mam Akiko + data cache - uruchomione - bo mam :p
[#52] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #28

Fajny artykuł i filmik :)
Z przyjemnością się go czyta/ogląda.
Jedynie rozszerzył bym je o testy procka i "hdd" w SysSpeed-zie (bądź samego dysku w DiskMonTools ) dla wierniejszy wyników. ( Testy w sysinfo bym zostawił bo sam lubię nim testować :p )
Pozdrawiam
[#53] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@RokiS, post #52

Witam serdecznie,
Dzisiaj o godzinie 18:00 będzie miała miejsce premiera materiałów, pośrednio związana z retro komputerami. Pokażę jak w Flight Simulator 2020 w konfiguracji trzech monitorów na ustawieniach pełnej realistyki wykonać najtrudniejsze manewry lądowania. Żeby niebyło zbyt łatwo, będą "górskie" lotniska czy lądowanie przy silnym bocznym wietrze. Nie będzie brakowało nawiązań do 8bitowego Atari czy Amigi (Na tych komputerach ogrywałem serię FS). Pokażę wersję kartridżową Flight Simulator II dla Atari (tak wiem na Atari gra wgrywa się szybciej niż na "blaszaku"). Jeśli ktoś mocno się przyjrzy, zobaczy fragment monitora 4:3 z Amigą 4000 ukrytą pod narzutą czy fragment zewnętrznej stacji dyskietek. Serdecznie zapraszam, szczególnie zwolenników mocno rozbudowanych symulatorów.
Polska wersja językowa:

Angielska wersja językowa:
[#54] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #53

Witam,
Nagrałem materiał odnośnie odratowanej Amigi 2000 po wylewie baterii. Komputer został całkowicie odrestaurowany. Zostały wymienione kondensatory w sekcji zasilacza. Wyczyszczona płyta główna z zielonego osadu po wylanym kwasie z baterii. Dołożyłem kartę turbo, dysk z kontrolerem SCSI, kartę graficzną, Scandoubler, kartę sieciową, emulator sprzętowy PC/XT oraz EGA wraz z kartą dźwiękową na ISA. Amiga działa pod systemem OS 3.1.4. Premiera materiału, najbliższy wtorek o godzinie 18:00. Zapraszam serdecznie.
Polska wersja językowa:

Angielska wersja językowa:


Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 11:33:05 przez nowy80
[#55] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #53

Dzięki tobie znowu mam ochotę męczyć symulatory ok, racja OK
[#56] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #53

Z tą koszulką "Atari" to chyba jakaś prowokacja.
[#57] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@ingenic, post #56

Z tą koszulką "Atari" to chyba jakaś prowokacja.


W niektórych kręgach kulturowych można mieć 2 żony
[#58] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@BULI, post #57

na Stos z niewiernymi !
[#59] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]
[#60] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem