Wątek zamknięty
[#31] Re: Nowy materiał na temat klona Doom dla Amigi 500

@abcdef, post #8

Listy gier na wiki nie należą do pełnych ale do SNESa jest 52 tytułów z '97 i 18 z '99, więc może ta platforma nie umarła tak szybko jak ci się zdaje. Do Amy na HOL w tych latach jest 104 i 31. Ciekawe ile z tych Amigowych by ruszyło na A500, która jest z tej samej epoki co SNES.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Super_Nintendo_Entertainment_System_games

A1200 sprzedano ok 500tysi, CD32 ok 100t, a Segi X32 poszło 800 tysi. No i jej nabywcy byli rozczarowani ilością tytułów, (choć desperaci by kupili cokolwiek), a twórcy tych gier skalą ich sprzedaży, nawet mimo braku piractwa.

To czy jakiś tytuł się pojawi na jakąś platformę czy nie, zależy od tego jak dobrze się sprzedawały wcześniejsze gry dla tej maszyny, ewentualnie na jej poprzednią generację od jej producenta (w przypadku nowych platform), a nie od tego jakie parametry ta platforma posiada. Więc żale o to że Amigowy port mógł wyglądać lepiej nie robią na producentach softu żadnego wrażenia. Po prostu w razie słabszej maszyny gra zostanie okrojona i tyle.

Amigowe Doomy pojawiły się ok '97-98 dla 030 z HDD. A ile takich Amig było w '93 gdy Doom się pojawił na PC?

Daty premier Dooma:
X32 i Jaguar w '94,
SNES, PSX i 3DO w '95,
N64 i Saturn w '97,
GBA 2001.

O porównaniu fajności Doomów dla różnych maszyn było już tu:
https://www.ppa.pl/forum/amiga/40301/amerykanski-idiota-zaniszyczyl-cd32/4#m653256
[#32] Re: Nowy materiał na temat klona Doom dla Amigi 500

@ZbyniuR, post #31

Mam nadzieję, że wiesz iż znacząca ilość tych gier w latach 97 i 99 to były lokalne tylko w JPN ;) W USA w 97 wyszło tylko 11, w 99 żadna. W EU dość podobnie, 13 w 97 i 0 w 99. Można więc założyć spokojnie, że to w tym momencie było już jednak dość martwe. Mogę cię też zapewnić, że w tym momencie nawet na giełdach jeśli się spotykało kartridże to tylko i wyłącznie najlepsze hity albo starocie byle były, a nie żadne perełki z 97-99 :) a w sklepach to ogółem bieda (ale to w sumie jeśli chodzi o kartridże zawsze była) 96 to był ostatni rok z zacnym wysypem gier na SNES. Jako iż posiadałem (i nadal posiadam) SNES to prosiłbym o nie tłumaczenie mi co i kiedy na tą platformę się pokazywało... wiem to bardzo dobrze.

Więc żale o to że Amigowy port mógł wyglądać lepiej nie robią na producentach softu żadnego wrażenia

Ja takich żalów nie wylewałem...
Amigowe Doomy pojawiły się ok '97-98 dla 030 z HDD

To nie są oficjalne porty (jak jaguarowy czy dla 32X z czasów gdy kod był zamknięty) tylko amatorskie wyrastające z kodu źródłowego linuksowego dooma. W zasadzie licencja na jakiej id software udostępniła kod iirc uniemożliwiała czerpanie korzyści z portu.
To jest też powód dlaczego ClickBOOM oberwał obuchem po uwolnieniu idtech1 gdy włożyli wcześniej spore środki w zrobienie komercyjnego portu Quake na amigę.

Amigowe Doomy pojawiły się ok '97-98 dla 030 z HDD

Obawiam się, że w czasach gdy wyszedł Quake od Clickboom o ile odesetek amigowców posiadających taki sprzęt wzrósł o tyle bezwzględna liczba posiadaczy tego typu konfiguracji spadła. W końcu i doom, i quake teoretycznie działają na 020 z fastem i hdd (no, dla quake jeszcze FPU) ;) Takie są w końcu minimalne wymagania, pomijam to jak to na takich konfiguracjach działa.
[#33] Re: Nowy materiał na temat klona Doom dla Amigi 500

@abcdef, post #32

Znajdź gościa od portu na SNESa i się go zapytaj, czemu na zrobił na Amigę, bo rozprawianie w tym wątku na ten temat niczym się nie różni od lekcji j.polskiego i rozprawianiu nad tym co myślał Mickiewicz, kiedy pisał "Dziady".
[#34] Re: Nowy materiał na temat klona Doom dla Amigi 500

@WyciorX, post #33

Nie ma portu na SNESa, gdybyś uważnie czytał wątek to byś to wiedział. Doom SNESowy to coś w stylu GemRB, VCMI albo OpenRA. To raz. Dwa - jeśli nie chcesz uczestniczyć w dyskusji to nikt cię do tego nie zmusza, ale jak to mawiają nie wp... między wódkę a zakąskę. Jeśli ktoś przedstawił jakieś argumenty mam pełne prawo przedstawić swoje kontrargumenty. Wymiana poglądów jest jedną z głównych ról forum internetowych. ZbyniuR odniósł się do mojego postu #8 - przedstawił swoje racje. Ja mu przedstawiłem swoje. A potem wchodzisz Ty, cały na biało... ;)

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 10:22:49 przez abcdef
[#35] Re: Czemu powstał Doom na SNES, a na Amigę już nie?

@recedent, post #1

Port całkiem fajny.
Bardziej zaawansowany niż podróbka na A500 od kaka czy jak mu tam.
Nie ma tekstur na podłogach i sufitach. Są różne poziomy.
Świetny pomysł z dodatkowym cpu i dopałem graficznym na karcie z grą.
[#36] Re: Czemu powstał Doom na SNES, a na Amigę już nie?

@swinkamor12, post #35

No wprost cudowny pomysł, tylko trudno nakleić takie coś na dyskietki.
[#37] Re: Czemu powstał Doom na SNES, a na Amigę już nie?

@michal_zukowski, post #36

Doom to już była musztarda po obiedzie. Jak powstawał Wolfenstain to by miało jeszcze sens i mogło coś zmienić. Moja opinia.
[#38] Re: Nowy materiał na temat klona Doom dla Amigi 500

@abcdef, post #32

To jest też powód dlaczego ClickBOOM oberwał obuchem po uwolnieniu idtech1 gdy włożyli wcześniej spore środki w zrobienie komercyjnego portu Quake na amigę.

Quake to tech 2 a nie tech 1. Tech 1 to doom.
Port Quake clickBoom wyszedl w 1998 roku, Id uwolnilo kod Quake w grudniu 1999, wiec port byl na rynku ponad rok - kto z Amigowcow chcial kupic to juz zdazyl kupic.
[#39] Re: Czemu powstał Doom na SNES, a na Amigę już nie?

@Ralpheeck, post #37

Nic by nie zmieniło gdyż doom nie miał tu nic do rzeczy. Jeśli już tak rozpatrywać, to musztarda po obiedzie było jak wyszło playstation.

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 15:09:54 przez amikoksu
[#40] Re: Nowy materiał na temat klona Doom dla Amigi 500

@docent, post #38

Owszem, mój błąd, Q1 i Q2 to idTech2, chociaż de facto w tamtych czasach był po prostu quake engine i quake II engine. Obecnie oba tytuły są traktowane jako bazujące po prostu na idTech2.
[#41] Re: Nowy materiał na temat klona Doom dla Amigi 500

@abcdef, post #34

Nie ma w pytaniu przewodzącym temu wątkowi dopisku "pogaduszki do poduszki", gdy ktoś zadaje pytanie, to chce uzyskać odpowiedź zgodną z prawdą, a nie wnioski wyciągnięte na podstawie domysłów i analiz rynkowych lub prawdy ostatecznej najbardziej upartego dyskutanta, który nie pozwolił podważyć swojego toku rozumowania. Nie ma znaczenia, że Doom na SNESa, a dokładniej jego silnik nie ma nic wspólnego z oryginalnym Doomem, autor pytania stawia go na równi z oryginałem, a czemu autor SNESowej wersji nie zrobił wersji dla Amigi, to można się dowiedzieć u samego źródła póki żyje, inaczej otrzymamy tylko rezultat dywagacji. Natomiast jeśli chodzi o firmę id, to wszystko co można w tej sprawie powiedzieć, zostało powiedziane już dawno temu, a nie ma tego wiele. Skoro Carmack powiedział, że Doom dla Amigi wymagałby mocnego 030 lub 040, to nie trzeba być geniuszem, by wiedząc ile było takich konfiguracji na świecie, dojść do wniosku, że port w tym przypadku nie był zbyt interesującą dla niego pozycją, a wiadomo, że kwestia materialna prawie zawsze gra pierwsze skrzypce. Nieźle natomiast udało się Carmackowi strollować pseudo-amigowców, którzy uczepieni z klapkami na oczy jak rzep do psiego ogona, do dziś wypominają mu te słowa, czasami nawet z pianą na pysku (widziałem gdzieś tu na forum wyzwiska od idiotów w stronę Carmacka), że Doom nie pójdzie na Amidze.

Akiko w CD32 nie zrobiłoby rewolucji w tym temacie, to nie akcelerator, tylko konwerter C2P i to bez DMA, 10-20% przyrostu przy 10 klatkach animacji na małym ekranie, nie robiłoby wielkiej różnicy, a szybki akcelerator na 030 robiłby c2p szybciej niż Akiko. W jednym z tematów nt. Akiko, jeden z użytkowników określił, że nie widzi większej różnicy na Gloom miedzy c2p sprzętowym i programowym na karcie TF w CD32, za to bardziej odczuwa różnicę, kiedy jest wyłączony data cache.
[#42] Re: Nowy materiał na temat klona Doom dla Amigi 500

@WyciorX, post #41

Ale ja zupełnie nie poruszyłem tematu akiko. Napisałem tylko tyle, że o ile Carmack miał rację z engine Doom na amidze (co ostatecznie nawet nie do końca było prawdą) o tyle inny engine z zasobami doom (mapy, modele, tekstury) jak najbardziej poszedłby na popularnych amigach z podobnymi wyrzeczeniami jak na SNESie, sprzęcie zasadniczo słabszym.
[#43] Re: Nowy materiał na temat klona Doom dla Amigi 500

@abcdef, post #42

O Akiko napisałem przy okazji, bo ludzie mają wytworzoną wokół tej funkcjonalności, czyli c2p legendę, która sprawia wrażenie jakby był to krok na przód na miarę akceleratora Voodoo.

Moje porównanie do "Dziadów" Mickiewicza dotyczy ogólnie pytania tego wątku, należałoby wypytac wszelkich żyjących ludzi odpowiedzialnych za powstanie Doom'a, by zyskać jak najbardziej jasny obraz sytuacji, inaczej będziemy krażyć gdzieś wokół jakiejś konkluzji, ale nigdy nie doprecyzujemy stanu faktycznego.

To jasne, że na a1200 z odpowiednimi kompromisami, Doom mógłby zadziałać, choć w jakiej dokładnie jakości, to ciężko sobie wyobrazić na A1200 z 2MB RAM, na Cart'cie załadujesz tyle pamięci, ile trzeba. Może Gloom Deluxe bez podłogi i sufitu mógłby stanowić jakiś punkt odniesienia, być może Doom mógłby nawet powstać na takowym silniku, na ECS z prockiem 020 28MHz idzie w to pograć z w miarę umiarkowanym efektem.

Wiem, że Doom mógłby powstać, ale to i tak nie odpowiada na pytanie założyciela wątku.
[#44] Re: Nowy materiał na temat klona Doom dla Amigi 500

@WyciorX, post #43

Dodatkowo kartridż może zawierać dodatkową elektronikę "wspierającą", w przypadku Ami to nie miało racji bytu. Dywagacje czemu było na SNES a nie było na Amigę, nie ma sensu. Dwie różne koncepcje.
[#45] Re: Nowy materiał na temat klona Doom dla Amigi 500

@WyciorX, post #43

na Cart'cie załadujesz tyle pamięci, ile trzeba

Niestety - tutaj się mylisz, nie chcę wchodzić w ograniczenia SNESa ale jest (i było) ich sporo.
Wiem, że Doom mógłby powstać, ale to i tak nie odpowiada na pytanie założyciela wątku.
Założycielem wątku jest recedent który wydzielił ten wątek z innego ;)

@hal - bez przesady, SuperFX to nie lek na całe zło ;) SNES ma więcej dziur niż A500, a dodatkowa logika na kartridżu kosztuje. I czemu uważasz, że dodatkowa elektronika w przypadku Amigi nie ma racji bytu? Przecież wiele turbo do A500 i A600 właśnie bazuje na dość podobnej idei ;)

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 22:13:08 przez abcdef
[#46] Re: Nowy materiał na temat klona Doom dla Amigi 500

@abcdef, post #45

@abcdef takie lużne dywagacje. Jednak cena turbo do Ami była n-razy większa, niż karta so SNES-a. Tak czy inaczej KK niedługo pokaże Dread-a na gołej A500. Ciekawe co na to John Carmack;)

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 22:30:39 przez Hal
[#47] Re: Nowy materiał na temat klona Doom dla Amigi 500

@abcdef, post #45

Może i ma ograniczenia, ale na pewno ma więcej pamięci ciągłej niż te 2MB gołej A1200, a w razie ograniczeń adresowania, zawsze można pamięć bankować do pewnego stopnia.

Założycielem wątku jest recedent który wydzielił ten wątek z innego ;)

To coś zmienia?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 23:46:21 przez WyciorX
[#48] Re: Nowy materiał na temat klona Doom dla Amigi 500

@WyciorX, post #41

jeden z użytkowników określił, że nie widzi większej różnicy na Gloom miedzy c2p sprzętowym i programowym na karcie TF w CD32, za to bardziej odczuwa różnicę, kiedy jest wyłączony data cache.


to nie tak, Akiko nie gada z 030, 030 ma buga w cache, trzeba wyłączyć datacache, bo normalnie grafika jest skaszaniona.

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 00:03:16 przez ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [
[#49] Re: Nowy materiał na temat klona Doom dla Amigi 500

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #48

030 nie ma żadnego buga w cache, to wynika z zasady działania cache (030 czyta rejestr akiko z cache zamiast z fizycznego adresu, bo dla procesora wszystko jest pamięcią), jest to błąd programisty, który tego nie przewidział, wystarczy za pomocą MMU wyłączyć cachowanie obszaru w którym jest akiko i wszystko działa jak trzeba.
[#50] Re: Nowy materiał na temat klona Doom dla Amigi 500

@WyciorX, post #49

czyli wszyscy programiści co pisali gry dla CD32 byli debilami?
[#51] Re: Nowy materiał na temat klona Doom dla Amigi 500

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #50

Dowiedz się o czym pisałem, potem komentuj.
[#52] Re: Nowy materiał na temat klona Doom dla Amigi 500

@WyciorX, post #51

[#53] Re: Nowy materiał na temat klona Doom dla Amigi 500

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #52

Link do pdf padł ale cały wątek jest tu
[#54] Re: Nowy materiał na temat klona Doom dla Amigi 500

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #52

Ten tkzw., bug dotyczy ignorowania przez CPU sygnału zabraniającego cache'owania danych w przypadku dostępu 32-bitowego, możemy to nazwać bugiem, ale mało krytycznym, ponieważ jest w pełni rozwiązywalny programowo jeśli jest MMU: "this caused a problem correctable only with the MMU". A skoro na 68030 + Akiko jest kaszana (pisałem o wydajności, nie o problemach graficznych, bo przy wyłączonym dcache też nie było znaczących różnic pomiędzy sprzętowym c2p a software'owym), to znaczy, że programista o tym nie wiedział i tym bardziej nie testował. To nie znaczy, że jest debilem, nie wiem skąd ta sugestia. Samo C= też nie może świecić przykładem w kwestii programowania, jednym z nich jest procedura wykrywania pamięci w obszarze slow w obecności procesora 68020, która wykrywa 1,8MB slow, nawet jak jest mniej i naprawa tego buga w kicstarcie wymaga fix'a od strony sprzętowej, bo chyba nikt tego nie spatchuje i nie wymieni kickstartów wszystkim użytkownikom..

Do zaznaczania obszarów dynamicznych, których nie wolno cache'ować powinno się stosować MMU, używanie pinu procesora spełnia swoje zadanie, ale zżera więcej czasu, bo procesor robi puste cykle o długości linii cache (prefetch). Kolega, który o tym pisał, wyłączył cache'owanie c2p programowo i wszystko działało (póki nie zresetował amigi, jakaś żółta ramka dotycząca MMU wyskakiwała). Winę też możnaby zwalić na samo C=, że w setpatchu nie wyłączają obszaru c2p z puli cache'owalnej, a coś takiego na pewno ma miejsce w przypadku innych obszarów, ale chyba dopiero od 68040, tak przynajmniej mi kiedyś napisał Jakub Bednarski:


Po resecie 040 ma wyłączone oba cache, dopiero setpatch i 68040.library konfiguruje MMU i odpala cache (chociaż nie jestem pewniem czy exec sam nie włącza cache instrukcji).




Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 01:03:46 przez WyciorX
[#55] Re: Nowy materiał na temat klona Doom dla Amigi 500

@mikecios, post #53

Zauważyłem, ale znalazłem to samo chwilę później.
[#56] Re: Nowy materiał na temat klona Doom dla Amigi 500

@WyciorX, post #47

ale na pewno ma więcej pamięci ciągłej niż te 2MB gołej A1200

RAM? Nie ma. Większość przestrzeni jest dla ROM z którego bezpośrednio ciągnie zasoby (sprity, muzykę etc.) SuperFX ma własny RAM całe 128KB i do 2MB ROM. Dlatego nie chciałem wchodzić w ograniczenia SNESa - kto się zna to wie, kto się nie zna to mu i tak to nic nie powie.
[#57] Re: Nowy materiał na temat klona Doom dla Amigi 500

@abcdef, post #56

Nie, chodziło mi o całą pamięć dostępnej dla procesora na start dla SNES kontra 2MB CHIP w A1200 w standardzie. A1200 prawdopodobnie wymagałaby przynajmniej pamięci fast, by uciągnąć tego Dooma (także ze względu na korzyści dla prędkości procesora) i tu rysuje się pewna różnica, Doom wydany na SNESa pójdzie na każdym SNES'ie, Doom wydany na Amigę nie pójdzie na każdej Amidze... chyba, że znalazłby się jakiś entuzjasta, który zrobi silnik pracujący na każdej Amidze jak w przypadku silnika rozwijanego od jakiegoś czasu przez naszego rodaka (nie pamiętam nazwy, ale robi wrażenie, pomimo dość dziwnego efektu końcowego).

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 18:23:57 przez WyciorX
[#58] Re: Nowy materiał na temat klona Doom dla Amigi 500

@WyciorX, post #57

Widzisz, gra na SNES uruchamiana jest z ROM, nawet grafika jest w ROM, a RAM jest potrzebne tyle by móc np. umieścić logikę przeciwników albo po prostu manipulować gotowymi danymi. Dlatego SNES nie ma dużo RAM - bo go wcale nie potrzebuje. W przypadku tego jak wygląda to na PC i Amidze... odpal program i zobacz ile zjada pamięci. Odpal grę i zobacz ile zjada pamięci. Dlaczego? Bo wszystko co wyświetla na ekranie w jakimś stopniu buforuje w RAM (bo czytanie z dyskietki a nawet dysku twardego byłoby zdecydowanie ZBYT WOLNE, a do wszystkich zasobów ROM CPU ma bezpośredni i bardzo szybki dostęp). Zatem Amiga ma zdecydowanie więcej ciągłej pamięci RAM bo ... zdecydowanie więcej potrzebuje. Ale... nie ma żadnych ograniczeń w wielkości gry. Może lecieć nawet z krążka albo zainstalowana z setkami MB na twardzielu. SNES nie ma takiej opcji, wszystko musi się upakować w ... ~6MB max. Jak widzisz jest to niewiele. Wymaga więc bardzo uważnego projektowania, wykorzystywania symetrii i podobieństw...
Doom wydany na Amigę nie pójdzie na każdej Amidze

Nie musi. Jeśli byłby to Doom AGA to działałby na A1200, CD32 i A4000. Doom nie działał na każdym PC tamtej ery ... nie wiem czemu założenie że musiałby działać na każdej amidze ;) Rzecz w tym, że by to na dłuższą metę nic nie zmieniło bo nawet gdyby Doom trafił na AGA to i tak Commodore by poszło na dno.
A1200 prawdopodobnie wymagałaby przynajmniej pamięci fast

Oczywiście, że tak. Niemniej kolego pisałeś o tym że "na pewno ma więcej pamięci ciągłej niż 2MB A1200" :) 2MB to A1200 ma CHIP RAM. SNES ma 128KB pamięci "roboczej" ogólnego przeznaczenia (ale raczej dla procesora), drugie tyle ma SuperFX, układ graficzny ma 64KB + 4KB CGRAM, a układ dźwiękowy kolejne 64KB. Łącznie mniej niż chipramu ma A500 :) Zarówno A500, jak i A600, jak i A1200 - wyposażone w HDD - mają dostęp do gier zajmujących więcej niż 6MB. Niemniej trudno znaleźć amigowy tytuł który na chipsecie wyglądałby tak fajnie jak np. Donkey Kong Country. Teraz mamy terabajty SSD, gigabajty RAM, kilkanaście rdzeni taktowanych po kilka gigaherców. Mamy GPU z tysiącami jednostek obliczeniowych i przepustowością pamięci rzędu setek GB/s. I tę moc marnujemy na szpiegowanie użytkowników, frameworki i gotowe engine - dlatego, że opracowanie gry z super duper optymalizacjami jak za dawnych lat trwałoby więcej niż tworzenie duke nukem forever ;)
[#59] Re: Nowy materiał na temat klona Doom dla Amigi 500

@abcdef, post #58

To, że konsole i automaty mają mało RAM, to wiadomo od dawna jeśli się spogląda na ich specyfikację, a ograniczenie pojemności carta nie jest aż tak wielkim problemem, NES ma ograniczenie do 43kB, a przecież są gry, które mają 256kB, może nawet 512kB. Co i tak w sumie nie ma znaczenia w tym przypadku, bo widzę, że Doom na SNES zajmuje 2MB, czyli nawet nie wykorzystał w pełni ilości możliwej do zaadresowania pamięci, a może po prostu tyle tylko zajmuje kod i assety zredukowane do poziomu, który umożliwiał uzyskanie zadowalającej wydajności.

Resztę już powiedziałeś.
[#60] Re: Nowy materiał na temat klona Doom dla Amigi 500

@abcdef, post #58

Jeśli byłby to Doom AGA to działałby na A1200, CD32 i A4000. Doom nie działał na każdym PC tamtej ery ... nie wiem czemu założenie że musiałby działać na każdej amidze ;)


Żeby był sens robienia normalnej, komercyjnej wersji gry.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem