[#781] Re: Protein turbo A500

@Adinfo, post #780

Tego Macha co się grzeje to tak od razu nie skreślaj. Chińczycy sprzedają układy wymontowane z jakichś urządzeń, nie kasując. Te co ja kupiłem prawie wszystkie miały coś wrzucone i się grzały.
[#782] Re: Protein turbo A500

@Jenot, post #781

Możliwe, mam machy z różnych serii. Zworki zdjąłem z Protein (reszta scalaków wyjęta), jak będzie czas zrobię testy, tego niby ubitego układu już nie wkładałem w kartę. Chciałem się zarejestrować na stronie Xilinx aby pobrać ich oprogramowanie ale coś aktywacja się wysypała. Chciałem przetestować wykrywanie programatora ZL4PRG na LPT. Ponowna rejestracja i komunikat - email i login już są zajęte. Muszę do nich napisać albo odczekać 48h aż tymczasowe dane rejestracyjne zostaną wyczyszczone. Na jutro może uda mi się załatwić inną kartę LPT do testów. Jedną taką mam na PCI ale sterowników do niej nie mogę znaleźć.

Znalazłem gdzieś info, że z takim programatorem prawdopodobnie zadziała program avrsp (AVR Serial Programming Tool) - nie wiem czy autor protein tego kabla nie wykonał pod ten właśnie program. Nie doczytałem się aby ktoś potwierdził poprawne działanie programatora ze źródeł Protein - poprawne wykrycie przez ispLEVER.
[#783] Re: Protein turbo A500

@Adinfo, post #782

Przerobiony schemat programatora ZL4PRG wg źródeł Protein link Na schemacie podałem (długopisem) tranzystor i diodę z kabla Protein. Co ciekawe ISPLever nie wykrywa programatora - tak się wydaje, że z powodu braku zasilania, nie wiem na których pinach soft to to sprawdza. Na układzie 74HC367 (pin 16 jest 5V, pin 1 jest GND). Nie wiem czy ten tranzystor i dioda jako, że są inne niż miały być mają znaczenie. Dodatkowo w ZL4PRG występuje dioda D2 (przypuszczam, że zabezpiecza układ przed odwrotnym podłączeniem zasilania (zła polaryzacja). Układ przy cięciu dwóch ścieżek uległ uszkodzeniu - odpadła nóżka z pinu 12 i 14, więc dałem nowy ale z 74HD367D (ta litera D raczej nie ma większego znaczenia).
[#784] Re: Protein turbo A500

@Adinfo, post #783

Uzupełnienie: pin 15 układu jest odcięty i przyłączony do masy (GND) - na schemacie to przegapiłem (link do poprawionego schematu)

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 15:07:17 przez Adinfo
[#785] Re: Protein turbo A500

@Adinfo, post #784

Odkopię wątek, bo wróciłem do ożywiania proteiny. Chyba to będzie najdłużej składana sztuka na PPA. ;)

Miałem zwarcie z Vcc z GND, więc zacząłęm lutować drugą sztukę od nowa. Zwarcie pojawiło się na niej też, w momencie gdy zlutowałem piny i podstawkę pod procesor. Wróciłem więc do swojej pierwszej sztuki i zacząłem szukać - prześledziłem jak idzie ściezka VCC (a idzie miejscami bardzo blisko padów gniazda na 68k), odsłoniłem sobie z soldermaski potencjalne miejsca przecięcia i po dwóch cięciach wyśledziłem punkt zwarcia - przy krawędzi płytki, na pinie Vcc lub GND, nie pamiętam. Zdjęcie nadmiaru cyny załatwiło sprawę - a nie było jej jakoś bardzo dużo.

Potem wziąłem się za programowanie CPLD przy zasilaniu proteiny na kabelkach na stykówce zasilaną ładowarką USB. Okazuje się że pinout nie jest taki jaki podał Kilos (spaliłem na tym dobre 2h, hyhy) tylko taki jak poniżej:

8765
1234
TDI - 3
TDO - 4
TMS - 2
TCK - 1
Vcc - 6
GND - 5,7,8


I tu już ISPLever zaczął rozpoznawać chain JTAG, ale nie do końca - miał problem z jednym scalakiem w chainie. Po paru wymianach CPLDków (bo mam ich 5) udało mi się doprowadzić chwilowo do stanu że widział wszystkie 3 i zacząłem programować, ale szybko przerwał z powodu błędu. Parę rozłączeń i podłączeń ładowarki później znowu zaczął widzieć wszystkie, więc znowu próbuję i tym razem przy trzecim scalaku złapał takiego errora że już żaden CPLD nie chciał mu się przedstawić. To było wczoraj wieczorem, więc z myślą że uwaliłem programator lub CPLDki poszedłem spać.

Dzisiaj rano wpadłem na pomysł że przecież mogę sobie zlutować mały adapterek z gniazda PLCC i paru kabelków, co by pojedynczo scalaki lutować. Tak też zrobiłem i bez problemu wszystkie 3 zaprogramowałem. Wsadziłem w proteinę i mam czarny ekran. Robię na minimalnej konfirugracji - 3 kabelki z portu rozszerzeń, brak RAMu, zwarta tylko zwora JP4 na 1-2. Odgiąłem styki przy CPLD i dalej to samo. 74xx zimne, IC3 w dobrą stronę.

Pytanie nr 1 - czy IC6 to IDE, IC7 to DRAM a IC8 to 14MHz?
Pytanie nr 2 - czy są jakieś ostateczne wsady, które bankowo działają i nie ma z nimi jaj? Mam jakąś niby wersję 1.3 ale nie wiem czy to najnowsze i najlepsze.
Pytanie nr 3 - czy w takiej minimalnej konfiguracji jaką opisałem poniżej karta ma prawo wstać? Chodzi mi o odpalanie tego możliwie po kolei.
Pytanie nr 4 - używam MC74F157AN i 74F245PC - czy to może być źródłem problemów? Powinienem używać LS/ALS?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2018 19:54:06 przez teh_KaiN
[#786] Re: Protein turbo A500

@teh_KaiN, post #785

Moje 4 sztuki Protein Turbo (niestety mam tylko jeden komplet zaprogramowany więc przekładam) mają tak, że bez SIMM nie ruszają (być może u Ciebie dlatego jest czarny ekran), musi być włożona pamięć - czy jest zworka RAM założona czy nie. Druga sprawa - moje wszystkie działają wyłącznie na 14MHz, na 7MHz nie ruszają. Trzecia sprawa: obecność układu związanego z dyskiem twardym powoduje restarty. Odpisałem teraz na szybko bo potrzebuję czasu aby Ci coś więcej powiedzieć bo ostatnio A600 tylko w użyciu A500 leżą schowane. Niestety programator Lattice mi padł prawdopodobnie przez jakieś zwarcie. Będę kupował nowy.

Sorry nie mam chwilowo czasu na tłumaczenie a translator by to zmaścił:

JP1: RAM Memory on/off (gesteckt=RAM Aktiv)*
JP2: Turbo on/off (gesteckt=14MHz)
JP3: _DTACK Brücke (immer gesteckt, wenn kein 7407 IC auf Sockel IC11 bestückt ist).**
JP4: Reset Choice(Jumper auf 1-2= Reset vom Amiga; Jumper auf 2-3= Reset von CPLD)***
JP5: Dieses ist kein Jumper, es handelt sich um das Steckfeld um _INT2 und _OVR vom Amigaboard anzuschliessen.****
JP6: IDE on/off (gesteckt=IDE Controller aktiv)
JP8: Dieses ist kein Jumper sondern die Steckleiste für eine IDE LED.

* Wird JP1 nicht gesteckt ist der DRAM Controller noch aktiv. Das abziehen des Jumper führt lediglich dazu, dass die autoconfig deaktiviert wird (Datenleitung D15 wird vom CPLD getrennt). Dadurch wird das RAM nicht mehr automatisch in das System eingebunden. Das RAM Modul ist dennoch ansprechbar. So kann der Speicher mit Tools wie "addmem" manuell eingebunden werden. Wenn es Adresskonflikte mit anderen Speichererweiterungen gibt, muss auch das SIMM Modul von der Protein entfernt werden.


Link do sposobu połączenia programatora jaki u mnie działał.

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2018 20:36:21 przez Adinfo
[#787] Re: Protein turbo A500

@Adinfo, post #786

Minęło sporo czasu odkąd poskładałem kartę i ją uruchomiłem.

Teraz trafiła mi sie kolejna sztuka do zaprogramowania i okazuje się że nie chce działać IDE. A pliki które posiadałem juz ich nie mam. Tam wszystko działało.

Ma ktoś sprawdzone pliki do PROTEINY?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2018 08:24:20 przez dragmar
[#788] Re: Protein turbo A500

@dragmar, post #787

Te działają bez problemu.
[#789] Re: Protein turbo A500

@MariuszK, post #788

potrzebuje wsadów do proteiny do zaprogramowania tych 3 układów
działający i przetestowany bo nie będę miał możliwości zaprogramowania ponownie bo ja nie mam programatora a ktos mi to robi
[#790] Re: Protein turbo A500

@JacK_Swidnik, post #789

Gdzie mogę znaleźć schemat do Proteiny ?
Gdyby ktoś mi dosłał albo podał linka będę bardzo wdzięczny .
Pozdrawiam
[#791] Re: Protein turbo A500

@viger, post #790

Musiałbym tego poszukać w domu w kopiach bo system w piecu był reinstalowany ze 2-3 razy od tego czasu. Jak znajdę to zapodam. Co do ewentualnych wsadów miałem kłopot - 4 karty co zlutowałem dziwnie się zachowywały (takie same objawy) - procek działał wyłącznie na 14MHz, na standardowym taktowaniu karta nie ruszała wcale.

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 12:56:47 przez Adinfo
[#792] Re: Protein turbo A500

@Adinfo, post #791

Czy jeszcze u kogoś karta nie widzi twardego dysku jeżeli zostanie włożony procesor MC68010, sprawdzałem z dwoma różnymi egzemplarzami i jest to samo?
Jeżeli jest włożony procesor MC68000 dysk jest widoczny.
Kickstart 2.0 (37.300)
[#793] Re: Protein turbo A500

@grpw, post #792

A nie jest tak że kick37.300 nie lubi 68010?
Masz możliwość zmapowania nowszego kick?
[#794] Re: Protein turbo A500

@Norbert, post #793

Sprawdziłem z 37.350 i jest to samo.
Tym razem uruchomiłem jeszcze HDToolBoxa, zatrzymał się on na jakieś 2 sekundy na skanowaniu scsi.device 0 0, i w tym momencie pojawiły się ikonki partycji.
Po resecie dysku nie widać.

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 22:17:32 przez grpw
[#795] Re: Protein turbo A500

@grpw, post #794

Sprawdziłem z 3.1.4 i działa.
Czy opóźnienie (w celu wykrycia wolnych dysków) wprowadzone bodajże w 3.1 jest zaszyte w scsi.device?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem