[#1] wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja
Witam,
Zachciało mi się poeksperymentować z wypalaniem kickstartów, mam:
Willem'a PRO 4 (odpalam sobie na wirtualnym Windowsie XP i sprzęt komunikuje się z oprogramowaniem),
oryginalne romy A500 i A1200 + kości do wypalania: 27c400 i 29f800,
chiński adapter do programatora (16 bit 42 pin) bez instrukcji...

Brak mi dostatecznej wiedzy jak to wszystko prawidłowo ustawić. I właśnie tu proszę o pomoc.

Na początek chciałbym tylko odczytac rom. Programowanie będzie, zdaje się, wymagać konwersji bajtów i podziału dla A1200, ale to temat na później, muszę się doedukować.
Zdjęcia w linku poniżej.

Temat opisałem juz na forum elektroda ale podejrzewam że tu znajdę równie fachową pomoc: gdyby ktoś zerknął i mnie upewnił/ oświecił jak skonfigurować adapter z programatorem...

pozdrawiam
mallorn
[#2] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@mallorn, post #1

na adapterze masz tylko jedną opisaną zworę więc instrukcja jest raczej zbędna, nie da się go włożyć odwrotnie, bo nie zamkniesz podstawki ZIF, możesz jedynie podłączyć odwrotnie złącze do adaptera, ale prawdopodobnie jest ok tak jak to masz podłączone na jednym ze zdjęć, jeśli przykładowo chcesz odczytać zawartość romu A500 to ustawiasz zworę na 27C400, w programie wybierasz 27C400 i ustawiasz dip switche wg. obrazka który Ci się pokaże, klikasz read i powinieneś mieć zawartość w buforze

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2016 12:18:51 przez Kilos
[#3] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@mallorn, post #1

Witam.
Ja programowałem kości 27C800 Willemem.Trzeba połączyć ze sobą linie A19 w programatorze i w adapterze.Przy programowaniu 27C160 dodatkowo jeszcze A20.
Próbowałem zaprogramować kickstart 3.1 do A600 na 27C160,lecz nie chodzi.
Zaprogramował się dobrze,SwapByte zrobione,zaprogramowałem jednym wsadem,potem wgrywałem cztery razy tzn.od 00000-7ffff,80000-fffff,100000-do końca.Może coś źle policzyłem.Może w A600 za mało pamięci(bo mam gołą).Jak będzie natchnienie to podejdę jeszcze raz do tematu.
Chyba że ktoś podrzuci już gotowy wsad do 27C160 to spróbuję znów.
[#4] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@bysiu, post #3

Nie mogę edytować więc muszę napisać nowy post.
Przeglądałem zdjęcia na Elektrodzie i wydaje mi się że masz odwróconą o 180 stopni taśmę łączącą Willema z adapterem.
[#5] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Kilos, post #2

według filmu miałem taśmę odwrotnie.
Odczyt oryginalnego kicka niestety dał mi same zera... wsadziłem do A500 i chodzi, więc go nie usmażyłem...
Muszę skrócić kabel LPT bo mam 5m... może komunikacja szwankuje.
[#6] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@mallorn, post #5

jeśli programowałeś wcześniej jakieś układy na tych 5m i było ok to nie to, ja mam 2,5m przewodu i nigdy nie miałem problemu, aczkolwiek 5m to już trochę sporo, jeśli w ogóle jeszcze nic nie programowałeś to lepiej zacznij od jakichś flash-y DIP32, 29F010 i temu podobne, jak już opanujesz temat, to dopiero podepnij adapter i weź się za 16bit, w zakładce Test H/W możesz sprawdzić sygnały na podstawce
[#7] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@mallorn, post #5

Pobierz i przeczytaj:
https://megawrzuta.pl/download/1b404d8eb765049b1e6960824db149f1.html
Ja w swoim Willemie miałem problem z programowaniem 27C800 i 27C160.Zmieniłem fabryczny dławik na nawinięty na toroidzie z płyty głównej.Nawinąłem ok 60zw drutu DNE 0,6mm i po problemie.Jednak z czytaniem nie było problemów.
[#8] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@mallorn, post #1

A powiedz kolego skąd ten adapter wziąłeś? Bo szukam :)
[#9] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@kataklysm, post #8

adapter mam stąd jeżeli link będzie nieaktalny to powinien się znaleźć w ebay pod "EPROM 16bit Adapter DIP42 for Willem EPROM Programmer-C17"

Jeszcze nic nie programowałem na tym programatorze, ale właśnie zrobiłem test odczytu biosu 27c1001 i wyszedł OK. Natomiast zapis na tym chipie ma błędy.

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2016 14:54:47 przez mallorn
[#10] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@bysiu, post #3

Trzeba połączyć ze sobą linie A19 w programatorze i w adapterze.

Czyli mam pociągnąć osobną żyłę z programatora do adaptera, możesz mi to jakoś pokazać? Nie chcę zgadywać.
[#11] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@mallorn, post #10

nic nie musisz ciągnąć, wszystko co trzeba idzie taśmą którą spinasz programator z adapterem
[#12] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Kilos, post #11

No to lipa, bo po włożeniu w adapter kości 27c400, mam błąd komunikacji, jak wyjmę kość.. jest OK. Nie chce mi się skracać kabla, ale chyba to jutro zrobię.
[#13] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@mallorn, post #12

No to taki urok willema, te programatory są kapryśne.
[#14] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@mallorn, post #12

Nie wkładasz chyba układu tak jak na tym zdjęciu gdzie pierwszy rząd od dołu wygląda na pusty? zawsze zaczynasz od samego dołu czyli w Twoim przypadku jeśli wkładasz układ 40 pin to piny 20 i 21 są na samym dole, u Ciebie w podstawce będzie to 24 i 25, bo chińczyk z biedy podstawkę zlepił z dwóch podstawek 24pin więc w sumie masz 48pin, piny 1, 2, 3, 46, 47, 48 "wiszą w powietrzu", jak nie chcesz w przyszłości mieć problemów to wywal tą konstrukcję i daj podstawkę precyzyjną 42pin, albo... kup ZIF 42 lub 48pin (łatwiej dostać) i wciśnij w tą zwykłą podstawkę, epromy to starocie które nawet "nowe" najczęściej jest zasyfione tlenkami, siarczkami itp., ja przed włożeniem epromu zawsze najpierw go czyszczę żeby potem się nie denerwować...
[#15] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@mallorn, post #12

Spróbuj podłączyć programator bezpośrednio do portu bez kabla.
[#16] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Kilos, post #14

Nie wkładasz chyba układu tak jak na tym zdjęciu gdzie pierwszy rząd od dołu wygląda na pusty? zawsze zaczynasz od samego dołu

Zgroza...Właśnie tak wkładałem... Teraz nie wiem czy nie upaliłem 2 sztuk 27c400.
Zmniejszyłem długość kabla i odpaliłem program pod Win 8.1 (zamiast wirtualnej maszyny), po poprawnym włożeniu kości mam komunikat "Hardware present".
Zapis wyrzuca od razu błąd na pierwszej komórce, zastanawiam się jakie jest poprawne Vpp dla AM27C400-150DC.
Mam zasilanie z USB wpięte do gniazda USB 3.0 w kompie.
[#17] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@mallorn, post #16

Zapis wyrzuca od razu błąd na pierwszej komórce
Typowe dla Chińskich układów, zgłaszałem to do producenta mojego programatora, ponieważ miałem z tym również problem, wychodzą 3 wersje takich układów 27C400 różniące się oczkiem w środku. Niestety nic z tym nie zrobisz na swoim programatorze.
[#18] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Architect1200, post #17

Masz może namiar na działający adapter? TAKI ?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2016 11:47:38 przez mallorn
[#19] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@mallorn, post #18

Niestety, nie. Willema pozbyłem się kilka lat temu. Niedługo będę miał do testów jedynie Willema już na USB, ale golasa.
[#20] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Architect1200, post #19

Ja się podepnę z moim pytaniem - jaki byście polecali tani programator epromów (27c256, 27c4096...), może być parallel, może być usb.
[#21] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@wali7, post #20

Witam
Zobacz tam www.eliptor.pl jest tam uniwersal flash programator 6.03 i nie jest taki drogi.
[#22] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@wali7, post #20

Ja się właśnie zastanawiam czy swojego nie sprzedać...
[#23] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@wali7, post #20

A patrzyłeś Wali na TL866 ?
[#24] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@mallorn, post #16

Mam Willema 3b na własnoręcznie wytrawionej płytce i jaram nim wszystko... skasowany w ogóle masz ten eprom? nie raz zdarza mi się błąd na starcie i zwykle jest to niedokasowany układ, wrzucam do kasowarki na drugą sesję i jest OK, niektóre układy potrzebują więcej czasu na skasowanie, blank check może Ci pokazać, że jest czysty, ale w rzeczywistości podczas zapisu wywali Ci błąd.
Druga sprawa, nie wiem na jakiej zasadzie Twoja wersja Willema jest zasilana z USB, ale urządzenie podłączane pod USB samo zgłasza zapotrzebowanie na prąd, a jeśli tego nie robi to dostaje 150mA, zapomnij, że coś zaprogramujesz przy takim prądzie...
[#25] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Architect1200, post #23

Może sobie zrobię tego Willema 3b, o którym pisze Kilos. Co myślicie o tym urządzeniu? Tam można też programować PICe, a to mi się także przyda.
[#26] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@wali7, post #25

Willem 3b to stara konstrukcja, nie współpracuje z nowymi wersjami oprogramowania, a co za tym idzie nie obsługuje nowszych układów, ale wszystko zależy od tego co chcesz programować... ja bym się nie bawił w 3b, trzeba dodać tu kabelek, tam rezystor, dławik w przetwornicy od razu na konkretny prąd i jak go sobie dopieścisz to będzie ok, ale nie wiem czy warto... ja bym teraz kupił Willema 5.0 gdybym nie miał programatora, co do taniej chińszczyzny na USB to zapomnij, że zaprogramujesz tym stary eprom 16bit, GAL-e niby programują, ale z tego co ludzie piszą to są z tym grube problemy głównie przez to, że nie są w stanie dostarczyć konkretnego napięcia programowania.
[#27] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@wali7, post #25

Ulepszona wersja 4.5 programatora Willem jest opisana na tej stronie (szybsze programowanie, większa wydajność prądowa). Miałem ją kiedyś robić, ale na razie nie potrzebuje programatora do pamięci. Mam schemat w Eagle, jak by ktoś potrzebował.
[#28] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@RomanWorkshop, post #27

A oprócz schematu masz też PCB ?? jeżeli tak to proszę na PW.
[#29] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Amigo-A1200-040, post #28

[#30] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Amigo-A1200-040, post #28

Jak bym miał płytkę zaprojektowaną, to bym już dawno zrobił ten programator ;) Niestety jest to najtrudniejszy etap wykonywania tego sprzętu.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem