[#61] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@teh_KaiN, post #59

Napięcie 12.5V podajesz tylko na nogę Vpp, reszta działa na 5V.
[#62] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Architect1200, post #61

Jakie programatory polecacie do programowania ROMów Amigi?
Poczytałem trochę o Willem ale szukam czegoś nieco tańszego.
[#63] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Adinfo, post #62

Pozostaje ci Universal Flash Programmer na LPT + odpowiedni adapter, coś koło 150zł łącznie.
[#64] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Adinfo, post #62

Jak mam TOP3000, ale nie będzie tańszy niż Willem.
Programuje PALe, GALe, 27C160 bez problemu. Za to ma problem z PICami :)
[#65] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@stachu100, post #39

stachu100 masz może jakis link jaki ty masz ten programator za 1000zł może komuś się przyda
[#66] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@francdt, post #65

link
Mam VP-480 (już nie produkowany), można polować na ebay.

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 20:12:47 przez stachu100
[#67] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@xangel, post #64

Do PICów mam K-150 programowałem nim układy do konwertera myszki PS2 do Amigi. Ostatni dorwałem też do programowania Lattice Xilinx itp. programator ZL11PRG v.2 (trafił się nowy "leżakowany" za 65zł z przesyłką).
[#68] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@sanjyuubi, post #63

Rozeznałem sprawę i decyduję się na Universal Flash Programmer v6.03
Na pewno wezmę Adapter 8/16-bit Flash Board 29F800/160 DIL42 v.2
Czy oprócz tego warto wziąć jeszcze jakieś inne adaptery.
Mam namiar na taki używany programator + PIC EEprom oraz AVR & 51.
[#69] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Adinfo, post #68

Mam dokładnie ten zestaw...wypalanie C160 to jest.... no co ja będę mówił. Trzeba mieć dużo cierpliwości. Zdecydowanie szybciej jest na TL866 i mniej problemów z potencjalnym działaniem. Choć może to wina mojego kompa i portu LPT.
Jak dla mnie to warto poczekać miesiąc, odłożyć trochę gotówki i kupić przynajmniej nowszą konstrukcję, która jeszcze może być rozwijana i jest niewiele droższa.
Willem (i w sumie ten programator też) to taki trochę "relikt epoki".
[#70] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@MariuszK, post #69

Czy w przypadku 28F800 również są takie problemy z programowaniem jak z 27C160?


Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 09:55:14 przez Adinfo
[#71] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Adinfo, post #70

Z flashem o dziwo nie było problemów (na początku), ale później już nawet samo oprogramowanie od Willema przestało chcieć widzieć programator. O ile sprawdzić czy układ jest czysty się dało, tak wyczyścić lub zapisać już nie...
[#72] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@MariuszK, post #71

Czy pamięci w wersji "F" występują w obudowie DIP42?
[#73] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@MariuszK, post #71

Jedni mają wieczne problemy z Willemem inni nie... zaprogramowanie eproma 16 Mbit ogólnie trwa, a Willem nie jest demonem prędkości z paru względów.
Czy w wypadku TL866A nie trzeba przypadkiem przed programowaniem dzielić plików 1MB na dwie, a 2MB na cztery części?
[#74] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Kilos, post #73

Niestety ja należę do tej grupy która ma wiecznie problemy z willemem i w sumie to ogólnie LPT :D
Jasne że trzeba dzielić, ale to i tak wychodzi mi szybciej, niż zaprogramowanie całości willemem (przynajmniej w moim przypadku) :)

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 10:23:34 przez MariuszK
[#75] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Kilos, post #73

Widzę, że aby użyć np. 29F800 muszę dokupić adapter DIL42, w takim przypadku wychodzi to około 25zł sztuka. Z Ali 27C160 wychodzą 4-5zł za sztukę. W takim przypadku do UFP v6.03 będę musiał kupić Adapter 16-bit Eprom Board DIL42
[#76] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@MariuszK, post #74

Prosta zależność, jarasz dużo i ma być szybko - kup sobie konkret sprzęt za konkret kasę, bo prawdopodobnie nie robisz tego dla siebie tylko na szeroko pojęty handel więc pewnie Ci się kiedyś zwróci.
Do zaprogramowania dużego epromu raz na jakiś czas Willem w zupełności wystarcza, po za tym eksperymentowanie np. z custom ks przy użyciu epromów to imho lekka perwersja, lepiej do tego kupić sobie flashe na adapterach. Co innego gotowe romy, jak np. "klasyczny" 3.1.
[#77] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Adinfo, post #68

Ja dokupiłem jeszcze adapter do ośmiobitowych EPROMów z ZIFem. Przydaje się np. do kernali i cartów do C64/C128, małego Atari i do części amigowego osprzętu (np. AlfaPower).
[#78] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Kilos, post #76

No właśnie nie robię tego na szeroko pojęty handel, tylko niecierpliwy jestem
A z tymi flashami, to prawda. Są świetne jak się dużo programuje i sprawdza różnie update/customy itp i też tak robię, ale docelowym nośnikiem ROM-u jest dla mnie EPROM.
[#79] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Jenot, post #77

Prowadziłem negocjacje w sprawie programatora na olx ale skończyło się na 42zł z przesyłką. Z tym, że ten programator jest naprawiony miał wymieniony "tranzystor" smd na zwykły. W komplecie dwa adaptery. Nie jestem do końca przekonany.
[#80] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Adinfo, post #79

Zamówiłem zestaw 10 x 27C160 od majfrendów. Programator mam tylko, że w sklepie eliptor skończyły się adaptery DIL42 i będą najwcześniej po wakacjach. Niestety w innych sklepach nie ma tego adaptera.
[#81] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Adinfo, post #80

Witam.
Jestem po zakupie Universal Flash Programmer 6.03 + adapter DIL42 V2 (F800/F160).
Zaprogramowane 2 kości AM29F800 do A1200. Pozostaje tylko wsadzić układ do Amigi i sprawdzić.
Przygotowałem CustomROM głównie pod nowe scsi.device ale dołączyłem też biblioteki kolegi Don Adan i kilka z BB1/2. Zobaczymy na ile stabilne to będzie. Ogólnie szukam najbardziej kompatybilnej i poprawiającej wydajność kompilacji pod A1200 i WHDLOAD. Dołączy do tego pewnie ACA1221EC.
Same kości chwilę się programują, ale nie robię tego masowo więc można poczekać.

Przeglądam tematy dotyczące ROM ale jest tego sporo. Zobaczymy w praktyce jak to się będzie spisywać. Najwyżej wrócę do minimum nowego scsi.device i będę powoli dokładał.
[#82] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@NightClubber, post #81

Custom ROM robiłeś w Amidze czy pod Winuae?
Przypuszczam, że ten adapter co masz nie współpracuje z układami UV 27C160 więc muszę czekać.
[#83] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Adinfo, post #82

Ten adapter co mam jest do układów Flash.
ROM przygotowałem Remusem, pod WinUAE (ClassicWB P96).
[#84] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@NightClubber, post #83

W oczekiwaniu na adapter DIL42 i epromy kupiłem oryginalny ROM 37.350 (v2.05). Przyda mi się zamiast 37.299 gdzie start z twardziela trzeba robić za pomocą dyskietki.
[#85] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Adinfo, post #84

Właśnie dotarł zestaw 10 sztuk 27C160. Szybko dotarły. Ale niestety brak adaptera spowoduje opóźnienie w zaprogramowaniu.

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2017 11:32:00 przez Adinfo
[#86] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Adinfo, post #85

Udało się w końcu dorwać adapter DIL42 pod 27C160 w eliptor.pl - jeden egzemplarz spod lady - dzięki mojej upierdliwości), dodatkowo zamówiłem adapter DIL42 pod epromy 29Fx00. Wziąłem też epromy 29F160 i 29F800 na adapterach DIL42. 27C160 chwilowo odpuszczę bo nie mam jeszcze kasowarki UV. Orientujecie się czy od biedy można użyć lampy UV do utwardzania paznokci? nie wiem na ile różni się zakres UV od dedykowanej kasowarki.
Jak przesyłka przyjdzie to biorę się za programowanie, jeszcze muszę poczytać jak połączyć kilka wsadów w jeden, gdzieś w wątkach na ppa.pl coś było jak taki ROM zbudować w celu zaprogramowania.
[#87] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Adinfo, post #86

Jak będziesz miał pecha trafisz na nieprogramowalne ROMy. Teraz 80% takich właśnie przychodzi z ChRL. Ten eliptorowy programator sobie z nimi nie radzi. Trzeba wydać 2k-3k na porządną maszynę.
[#88] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@pong777, post #87

Rozumiem, że z programowaniem 29F800 kasowalnych elektrycznie nie powinno być problemu, tylko z tymi 27C160 (mam ich 10 - może chociaż jeden uda się zaprogramować). Te problemy objawiają się już na etapie programowania?
Jak wygląda z tymi 27C160 z ChRL, rozumiem, że jest małe prawdopodobieństwo, że ich zawartość będzie pusta na starcie?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 12:54:10 przez Adinfo
[#89] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Adinfo, post #86

Do skasowania pamięci EPROM potrzebne jest promieniowanie UV o długości fali 253.7 nm. Jest to zakres UV-C (100–280 nm) zabijający bakterie, ale jednocześnie szkodliwy dla oczu i skóry człowieka. Lampy do paznokci emitują promieniowanie UV-A (315–400 nm) lub UV-B (280–315 nm), więc nie bardzo nadają się do tego celu.
[#90] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@pong777, post #87

Ciekaw jestem czym charakteryzują się takie "nieprogramowalne" epromy i dlaczego maszyna za 3k miała by sobie z nimi poradzić, a np. Willem czy UFP nie...
Jeśli układ jest uszkodzony to i maszyna za 10k nie pomoże, w każdej innej sytuacji idę o zakład, że zaprogramuję taki "nieprogramowalny" eprom Willemem. Większość problemów załatwia dłuższy czas kasowania i wyższe Vprog, są też inne sztuczki.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem