[#181] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Architect1200, post #179

Mam niedziałający 27c160 i trochę zagłębiłem się w problem. Otóż zaprogramowany EPROM działa bez problemów w CDTV (sprawdzone na dwóch egzemplarzach). Niestety na A500 nie działa poprawnie- sprawdzone na płytach ver.6 i 8a.1. Przy okazji odkryłem pewną zależność - mam 3 zasilacze. Na 2 Amiga 500 wcale nie startuje. A na jednym z zasilaczy startuje ale potrafi się zawiesić. Ten zasilacz na którym startuje ma zasilanie Vcc równe 5,02v. Te z którymi nie startuje mają zasilanie w okolicach 5,1x volt. Może problem leży po stronie jakości zasilania, niewymienionych kondensatorów, lub delikatnych różnic w parametryzacji linii D i A?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 12:49:14 przez krystian77
[#182] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@krystian77, post #181

W końcu znalazłem trochę czasu na zlutowanie dodatkowej podstawki DIL42 z dwoma przełącznikami do testowania wsadów Kickstart 4w1. Rezystory 4k7 wlutowałem do niej na stałe (pomiędzy pinami 1, 42 oraz 22 - VCC, z pinu 1 i 42 wyprowadzone są kabelki do przełączników), Piny 1 i 42 są odłamane w podstawce od spodu i zeszlifowane aby nie wchodziły w płytę Amigi, masa jest brana z innego miejsca na płycie. Użyłem dłuższej podstawki niż DIL42.
Teraz banalne pytanie aby się upewnić - nie chcę niczego upiec - przy układach 29F800 i 29F160 zakupionych w eliptor.pl płytki PCB z jednej i z drugiej strony mają kropkę oraz z jednej strony oznaczenie "1" - jedynka pokrywa się z jedynką adaptera DIL42 programatora UFP v6.03. Domyślam się, że ta jedynka z PCB w 29F160 i 29F800 to faktycznie pin nr 1 z oryginalnego epromu 27C160/27C800? Sorry za banalne pytanie, ale w piecu mam ogień (jest ciepło w domu) - Amigi mi szkoda.
[#183] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Adinfo, post #182

Uzupełnienie: po przeglądnięciu kilku zdjęć adapterów DIL42 od Kippe2k pod 29F160 i 29F800 sprawa się wyjaśniła. Jedynka na PCB pokrywa się z pierwszym pinem 29C160 ;) czyli tak jak przypuszczałem, warto było się upewnić przed montażem. Jeżeli wsady w 29F160 i 29F800 ruszą to będę mógł zaprogramować docelowo 29C160.
Czy połączenie w przypadku 29F160 jest takie samo jak dla 29F800? - chodzi o schemat z dwoma rezystorami. Rozumiem, że wtedy dwie pozycje przełączników się pokrywają? - chciałem użyć mojego "adaptera" do testowania również Kickstart 2w1 bez zbędnego lutowania przy testach. Docelowo dla 2w1 oczywiście wystarczy jeden przełącznik.
[#184] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Adinfo, post #183

Ciemność czarny ekran w każdej z czterech kombinacji dwóch przełączników na 29F160. Raz biały ekran sprzed zaczytania ROM w jednej pozycji się pojawił i potem znowu czarny ekran. W jednym przypadku raz czerwony ekran z poziomymi paseczkami się pojawił. Na 29F800 też czarny ekran. Bardzo możliwe, że wsady są nieodpowiednie. Bo jakoś sobie przypomniałem, że łączyłem je w zeszłym roku przy programowaniu w zwykłym notatniku. Może chodziło o kodowanie itp. Weryfikację z włączonym "swap bytes" przechodzą poprawnie.

Pytanie: czy używając 29F800 na adapterze DIL42 wielokrotnością tego samego wsadu mogę uruchomić Amigę bez przełączników i rezystorów? - pin 1 i 42 w powietrzu bez podpięcia.
[#185] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Adinfo, post #184

Łączenie wsadów w notatniku to raczej zły pomysł. Jak podeślesz to je sprawdzę. Jak sprawdzalem moje C160 z wiszącymi nogami, tyle że na różnych wsadach nie ruszył wcale. Po ustaleniu stanów działały bez problemu. Tyle że na CDTV bo tak jak pisałem wcześniej na A500 moje kości wcale nie ruszają. Podejrzewam w czym problem ale jeszcze tego nie sprawdziłem. Dla sprawdzenia zawsze możesz zewrzeć te nogi do masy.

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2018 10:53:42 przez krystian77
[#186] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Adinfo, post #184

Czerwony przy ROM ekran to błąd sumy kontrolnej zapewne. Jest kilka programów w internecie do łączenia plików, ja to robiłem HEX edytorem i nigdy nie było problemu.
Pytanie: czy używając 29F800 na adapterze DIL42 wielokrotnością tego samego wsadu mogę uruchomić Amigę bez przełączników i rezystorów? - pin 1 i 42 w powietrzu bez podpięcia.

Wtedy mogą pojawić się stany nieustalone i może Amiga się uruchomić na nim, ale nie musi. To teoria a praktycznie jak sprawdzałem to uruchamia się normalnie.
[#187] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@marcinm, post #167

Podbijam pytanie. Czy dostępne jest gdzies w normalnych cenach przejscie z DIL40 na 42 dla 27c160 dla TL866?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2018 15:26:45 przez michal_zukowski
[#188] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@michal_zukowski, post #187

Sam sobie odpowiem, zamowilem 10 plytek w oparciu o https://github.com/gaggi/27c160-tl866-adapter

Napiszę w tym wątku jak już przyjdą.
[#189] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@michal_zukowski, post #188

Nie spodziewaj się cudów po tym rozwiązaniu, jenot może potwierdzić działanie bo z tego co pamiętam taki adapter posiada.
[#190] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Architect1200, post #189

No rozumiem, że wypalanie będzie po 4 razy jeden rom + kombinacje ze zworkami, liczę się z tym. Przewidujesz jakies inne problemy?
[#191] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@michal_zukowski, post #190

Ja osobiście z takiego rozwiązania nie korzystam, ale wiem że mało który układ szedł na tym adapterze. Może to wina partii układów, pytaj Jenota to Ci odpowie.
[#192] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@michal_zukowski, post #190

Mam nawet dwa takie adaptery (różne). @rzookol jak chcesz to jeden Ci za piwo odstąpię. Niestety programowanie 27C400/800/160 na TL866 to mordęga, i o ile pamiętam nie udało mi się zaprogramować żadnej kości. Rozwiązanie - programator od Eliptora, zgodny z Willemem, do tego odpowiedni adapter, i najlepiej flashe 29F800, ale z EPROMami też nie ma żadnych problemów. TL866 służy mi do programowania 27C256/512 i odpowiedników (EEPROM), AVR i innych.
[#193] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Architect1200, post #186

To z wieczora ponowne programowanie 29F160 i 29F800. Znalazłem edytor HxD v1.7.7.0 z możliwością łączenia plików. Jak wszystko ruszy to biorę się za 27C160.
[#194] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Adinfo, post #193

To samo co wcześniej - coś robię nie tak.
1. Uruchamiam Willem EPROM 97D12C2
2. Wybieram z listy: Flash 8/16bit_TSOP48 -> AMD -> 29F800
3. Sprawdzam ID: wykrywa Electronic ID 0x01 AMD oraz Device Code 0x58 29F800B
4. Czyszczę zawartość: Clear
5. Wczytuję połączony edytorem Hex plik 1MB = 2x512KB KS3.1 40.063
6. Włączam Swap Bytes
7. Programuję z weryfikacją FLASH - wszystko jest OK.
8. Wkładam 29F800 do zrobionej podstawki (z rezystorami, przełącznikami i odciętymi pinami 1 i 42).
9. Wkładam podstawkę z 29F800 do A600 i podpinam przełączniki do masy (piny 1 i 42 przez rezystory połączone do pinu 22 podstawki DIL42, z pinów 1 i 42 połączony sygnał do dwóch przełączników).

Osprzęt: UFP v6.03, PC z WinXP (jeden rdzeń), port LPT 0x378 zintegrowany z płytą główną.

W różnych pozycjach przełączników prawie taki sam efekt: ciemny ekran, w jednej pozycji na ułamek sekundy taki prawie ciemno zielony (nie jaskrawy) znowu czarny.
Bez podpięcia przełączników do masy identycznie.

Przy połączonych wsadach KS1.3+KS1.3+KS3.1 miałem to samo, podobnie jak wcześniej przy 29F160 (ale tu notatnik był użyty więc mogło nie działać).

Sprawdzałem różne ROMy jako wsady do łączenia i zawsze mam to samo - chyba, że zawsze używam nieodpowiednich

Poprawiłem kolejność na liście.

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 19:50:02 przez Adinfo
[#195] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Adinfo, post #194


4. Włączam Swap Bytes
5. Czyszczę zawartość: Clear
6. Wczytuję połączony edytorem Hex plik 1MB = 2x512KB KS3.1 40.063

Swap Bytes się nie "włącza", Swap Bytes przeprowadzasz na zawartości bufora po wczytaniu pliku. Czyli najpierw wczytujesz plik ROMu do bufora i wybierasz Swap Bytes.
[#196] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Kilos, post #195

Sorry - w złej kolejności napisałem to co robię , masz rację - jak bufor jest pełny to wtedy włączam Swap Bytes - poprawiłem wpis w poście bo jeszcze miałem możliwość.
[#197] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Jenot, post #192

Programator do mnie jeszcze idzie w aliexpresu więc jesli przyjdzie pierwszy a plytki dalej będą szły to się do Ciebie usmiechnę o adapter :)
[#198] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@michal_zukowski, post #197

W wątku #133 pisałem:
I to co pisał Mq i Kilos w tym wątku, że nogi adresowe A18 i A19 przyłączyć na stałe przez rezystory do plusa zasilania, do przełącznika pojedynczy kabelek i masa z dowolnego punktu na płycie, zastosować wtedy dwa przełączniki on/off. Zwarcie z masą zmienia stan na niski, a rozłączenie na wysoki.
Tak to by mogło wyglądać (schemat): link

Dzisiaj sprawdzę czy przyczyną problemów z uruchomieniem 29F800/29F160 jest wersja połączenia z rezystorami podpiętymi pin 1 i 42 na stałe pod plus zasilania - pin 22, masa brana z dowolnego miejsca na płycie i podpięta do przełączników. Takie rozwiązanie u mnie nie działa.

Czy ktoś taki sposób połączenia testował?
[#199] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Adinfo, post #198

Tak, np. Ja i to działa. Mam tak w GBA1000 i w A500+
[#200] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Amigo-A1200-040, post #199

OK, czyli schemat poprawny.
Łączę pliki z rozszerzeniem ROM a nie BIN, ale to tylko nazwa pliku więc zawartość taka sama.
Tu kipper2k robi nieco inaczej:
najpierw dla pierwszego wczytanego pliku ROM robi Swap Bytes i go zapisuje jako BIN, później dla kolejnego pliku ROM i dopiero je łączy w całość.
Używa wersji 0.97ja, widzę też, że ma odznaczone Skip Write 0xFF, tyle, że dla 27cXXX

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 13:44:04 przez Adinfo
[#201] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Adinfo, post #200

Dzięki Amigo-A1200-040 za podpowiedź OK
No to poszedłem po bandzie: po wcześniejszym połączeniu ROMów robiłem Swap Bytes na całości co skutkowało powstaniem sieczki, niezła farba z tego wyszła. Z wieczora kolejna próba wg instrukcji kipper2k - czyli dla osobnych wsadów Swap Bytes a potem dopiero łączenie w całość.

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 14:47:31 przez Adinfo
[#202] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Adinfo, post #201

Czy najpierw zrobisz swap a później złączysz, czy złączysz i dopiero Swap jest bez różnicy. Ważne aby prawidłowo połączyć i zrobić jeśli trzeba SWAP. Sprawdzałem oba rozwiązania. Ja do łączenia używam linii poleceń linuxa.
Jeśli rozmiar pliku się zgadza i dobrze zrobiłeś SWAP to podejrzewam że masz kości które po prostu nie zadziałają. Jeśli masz dostęp do dostęp do CDTV to tam je sprawdź. Nie będę zdziwiony jak w CDTV zadziałają.
[#203] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@krystian77, post #202

To znaczy, że na darmo kupiłem 29F800 i 29F160. W najgorszym przypadku je odsprzedam/zamienię na sprzęt amigowy itp. Może się okazać, że 27C160 ruszą od ręki bo wina jest po stronie FLASH. Przetestuję jeszcze w A500.

Podobno właśnie FLASHe z eliptora nie działają w CDTV. Czy ktoś jeszcze z Was miał te same pamięci i ruszyły?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 15:17:03 przez Adinfo
[#204] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Adinfo, post #203

Zamiast od razu kombinować z rezystorami i przełącznikami powinieneś wziąć 29F800, powielić rom w dwóch połówkach, zaprogramować i wsadzić do A600 beż żadnych kombinacji z pinami w powietrzu itd.
To powinno działać, a jeśli nie to nadal robisz coś źle. Używałem różnych flashy, Fujitsu, AMD w różnych obudowach i nigdy nie miałem problemów.
[#205] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Adinfo, post #203

Tyle że musisz wybrać takie 27c160 które Ci ruszą. Ja mam kilka 27c160 które działają w CDTV (2 płyty sprawdzone) a w A500 czarny ekran.
[#206] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Kilos, post #204

Zrobiłem tak jak pisałeś (bez rezystorów i przełączników): znalazłem wolną podstawkę DIL40 - do niej 29F800 (pin 1 i 42 w powietrzu) - wsad KS3.1 (40.063) 2x512KB gdzie Swap Bytes było robione już po scaleniu -> włożyłem do A600 OK i ruszyło (czyli ta operacja na buforze nie ma znaczenia czy robimy ją na osobnych ROMach czy na scalonych).
Muszę się przyznać, że wczoraj nie czekałem zbyt długo i wyłączyłam Amigę zbyt wcześnie -> przy 40.063 przecież jak nie ma podpiętego twardziela to na początku pomyślałem że ROM nie startował - przy testach miał odpięte zasilanie. Muszę tylko sprawdzić jak się zachowa KS1.3, bo taki rom 1.3+1.3+3.1 mi nie ruszał, ale możliwe, że to była wina złego wsadu 1.3, a 3.1 był OK tylko nie czekałem wystarczająco długo.
[#207] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Adinfo, post #206

29F160 ruszył w drugim podejściu
Styki podstawki precyzyjnej włożonej pośrednio zawiodły nieco, już chciałem się poddać ale w końcu po solidnym dociśnięciu wszystko zagrało. Docelowo zrobiłem tak, że po wczytaniu osobnych plików do bufora robiłem Swap Bytes i zapisywałem te pliki oddzielnie, a dopiero później łączyłem je razem: 1.3 + 1.3 + 3.1 + DiagROM + DiagROM (docelowo jako czwarty będzie KS 2.04 lub 2.05 albo jakiś inny ROM.

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 18:58:32 przez Adinfo
[#208] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Adinfo, post #207

Ja planuje niedługo wydobyć moje amigi 500(+) i A600 z Piwnicznych czeluści. Jeśli miałbyś kilka więcej nagranych chętnie przygarne. Śledzę ten wątek od początku i już miałem kupować programator, ale biorąc pod uwagę trudności i jednorazową potrzebę mija się to z celem.

Dodatkowo trochę poza wątkiem... Ma ktoś adapterki SOJ-DIP do pamięci A500+.
[#209] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Adinfo, post #207

No to dobrze, jak już się nabawisz w programowanie to za jakiś czas zadasz sobie pytanie po co mi 7 kickstartów.
Mam takie zapomniane AiO gdzieś zalegające, jeśli ktoś wachluje dyskietkami, albo innymi Gotekami to ma to jeszcze sens, ale przy HDD i WHDLoad to już nie bardzo. Trzeba to jakoś przełączać czyli wywlec jakieś przewody, albo nie daj bosz zaatakować Amigę wiertarką...
Nie ma sensu
[#210] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Kilos, post #209

Mam przeczucie, że docelowo, jak mi przejdzie to właśnie będzie tak, że skończę na KS 1.3/3.1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem