[#211] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Adinfo, post #210

Niestety z 27C160 mam problemy, jeden udało się zaprogramować do pewnego monentu aż nastąpił error powyżej $0DD520. Kolejne czyszczenie zawartości bo drugi eprom miał jakąś wartość na początku. Po kolejnym kasowaniu UV na 3 sztuki mam błąd: Error at 0x000000 chip=0xFF buffer=0x11, trzy różne wersje programu dla Willem i to samo. Tylko jedno podejście dało jakiś efekt ale układ nie zaprogramował się do końca, zawartość poprawnie zaprogramowanego fragmentu udało mi się wczytać do bufora. Ogólnie weryfikacja i odczyt działa, chociaż czy jest włożony 27C160 w adapterze czy go nie ma to efekt taki sam. Zasilacz mam 15V 1.2A dedykowany dla UFP v6.03.

Kolejna próba: błąd 0x000A62 buffer 0x40 - do tego miejsca eprom zaprogramował się poprawnie, ale potem się wywaliło.

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2018 14:00:41 przez Adinfo
[#212] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Adinfo, post #211

Błąd wskazuje na to że układ po zapisie posiada pod danym offsetem czyste miejsce "FF" a zapisany powinien być danymi z bufora hex "11". Przy zapisie porównał zawartości i wywalił błąd niezgodności.
[#213] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Architect1200, post #212

Co ciekawe kolejne podejście po dociśnięciu począwszy od kabla LPT po obu stronach i eprom w adapterze bez czyszczenia (tego samego epromu gdzie wywaliło błąd - który się już częściowo zaprogramował) - programowanie poszło poprawnie - 2 weryfikacje i porównanie z buforem, dziwna sprawa albo faktycznie długość kabla (mam kabel kupiony w eliptorze) albo coś na stykach dlatego przerywało, zobaczę inne epromy czy ruszą.

Pytanie o już zaprogramowany 27C160 jak bym go ponownie chciał zaprogramować czy obecność wlutowanych dwóch rezystorów 4k7 podpiętych pod piny 1 i 42 -> do 22 VCC będzie przeszkadzała w jego ponownym zaprogramowaniu - czy muszę je wylutować wtedy.
[#214] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Adinfo, post #213

Pytanie o już zaprogramowany 27C160 jak bym go ponownie chciał zaprogramować czy obecność wlutowanych dwóch rezystorów 4k7 podpiętych pod piny 1 i 42 -> do 22 VCC będzie przeszkadzała w jego ponownym zaprogramowaniu - czy muszę je wylutować wtedy.
Nie śledzę wszystkiego i nie bardzo wiem jak masz podłączone, ale jak chcesz go zaprogramować z rezystorami to musisz to robić 4x czyli przestawiając pin #1 i #42 HI/LO to możesz nie wylutowywać no i wsadami po 512kb.
[#215] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Adinfo, post #213

Czyszczenie wyprowadzeń epromów to jest podstawa, nieważne czy NOSy czy używki.
Musi być dobry kontakt pomiędzy programatorem, a adapterem i układem.
Programowanie 27C160 w ogóle trochę przypomina ładowanie gier via magnetofon do Atari 800XL w normalu.
Pierdniesz, albo tupniesz i musisz zaczynać od nowa.

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2018 15:37:16 przez Kilos
[#216] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Architect1200, post #214

Dzięki za podpowiedź OK
Rezystory mam podpięte na stałe z pinu 1 i 42 do pinu 22, z pinów 1 i 42 sygnał do przełączników a one do masy.
Takiego rozwiązanie nie brałem pod uwagę, że mogę podmieniać jeden ROM nie ruszając reszty - oczywiście dla 27C160 i tak muszę go potraktować UV i wszystkie wsady wgrywać ponownie. Przypuszczam, że wtedy muszę ustawić w programie Willem EPROM układy 27C400 (512KB) aby mieć zgodność wielkości bufora i pojemności EPROMu z ustawionym odpowiednim "bankiem"?

Programowanie 27C160 w ogóle trochę przypomina ładowanie gier via magnetofon do Atari 800XL w normalu.
Pierdniesz, albo tupniesz i musisz zaczynać od nowa.

Lepiej bym tego nie określił dlatego już dzisiaj nie ruszałem grochówki mimo, że czeka w lodówce.

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2018 15:42:37 przez Adinfo
[#217] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Adinfo, post #216

Przypuszczam, że wtedy muszę ustawić w programie Willem EPROM układy 27C400 (512KB) aby mieć zgodność wielkości bufora i pojemności EPROMu z ustawionym odpowiednim "bankiem"?
Dokładnie
[#218] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Architect1200, post #217

W A600 pierwszy zaprogramowany 27C160 ruszył. Dzięki dodatkowej precyzyjnej podstawce DIL42 z odciętymi pinami 1 i 42, która ma wlutowane na stałe rezystory oraz kabelki do przełączników nie musiałem lutować tego na EPROM gdyby nie ruszył i trzeba by go "traktować" ponownie. Działą wszystkie cztery wsady. W gołej A600 nawet obudowa się zamknęła. W A500 z Protein Turbo to już nie przejdzie.
[#219] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Adinfo, post #218

W A600 na 27C160 i wybranym KS 1.3 mam dziwny objaw: dioda Caps Lock miga regularnie co niecałą sekundę (pulsuje). Na wybranym KS 3.1 oraz przy oryginalnej kości KS 1.3 wyjętej z Amigi nie ma takich objawów. Po przełączeniu się na ROM diagnostyczny również jest ok.

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 10:29:03 przez Adinfo
[#220] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Adinfo, post #219

Jak się okazało po dłuższych testach, to pulsowanie diody Caps Lock występuje zarówno na KS1.3 jak i na 3.1. Klawiatura wtedy nie działa (brak reakcji na naciśnięcie klawiszy) za wyjątkiem resetu - Amiga uruchamia się ponownie. Przy ROM diagnostycznym jak pisałem wcześniej klawiatura działa poprawnie. Sprawdzę też czy to samo dzieje się na 29F160, zaprogramowanym tymi samymi wsadami.

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 09:13:34 przez Adinfo
[#221] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Adinfo, post #220

Temat programowania Kickstartów wraca bo mam w końcu pierwszą A1200 no i muszę jakoś przygotować dla niej ROM (do A500/600 już to robiłem i wiem jak). Jak taki wsad przygotować i jak programować. Zależy mi na 1.3/3.1 przy użyciu dwóch kości 27C160. Druga sprawa - jak to będzie z przełączaniem w dwóch epromach jednocześnie - czy wystarczy zwykły dwupozycyjny przełącznik czy inny i jak połączony.
[#222] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Adinfo, post #221

Nie jestem pewny bo osobiście nigdy nie próbowałem, ale A1200 i 1.3... to tak chyba nie bardzo. Tzn pewnie by ruszyło, ale skazujesz się na brak PCMCIA, IDE...
Z wypalaniem Romu do 1200 jest trochę więcej zabawy bo musisz go podzielić na części HI i LO. Nic czego nie da się załatwić, ale trzeba się nadłubać...
[#223] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@MariuszK, post #222

ale A1200 i 1.3... to tak chyba nie bardzo. Tzn pewnie by ruszyło, ale skazujesz się na brak PCMCIA, IDE...

Kiedyś próbowałem A4000 + KS1.3 z dyskietki "Degrade" (czy coś takiego) Działało. Oczywiście o IDE, ZORRO można zapomnieć. Chyba nawet FAST-u nie było. Jednym zdaniem sztuka dla sztuki.

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 14:40:48 przez stachu100
[#224] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@stachu100, post #223

Jednym zdaniem sztuka dla sztuki.

dokładnie. ok, racja
[#225] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Adinfo, post #221

Na upartego to na taki przełącznik powinno styknąć 2x 27c400.
[#226] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@MariuszK, post #224

No to sprawa jest w taki razie prostsza - z KS1.3 myślałem tylko wyłącznie o kilku starych grach, ale to mogę odpuścić bo zawsze A600 można odpalić jak by co.

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 14:56:52 przez Adinfo
[#227] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@tbone, post #225

Ten temat jeszcze poczeka, faktycznie zacznę od 3.1 bez przełącznika. Tylko, że kondensatory w płycie A1200 gdzie będzie potrzebny ROM muszę wymienić bo mam czarny ekran (wycieku na szczęście nie widać).
[#228] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Adinfo, post #227

Czekając na EPROMy z Chin (27c800) chce przetestować domowej roboty adapter 16bit DIP42 (taki sam jak w pierwszym poście).
Zastanawiam się jak to zrobić. Mam jeden eprom - zaprogramowany gotowiec 2w1 na 27c160, rozlutowałem wszystkie kabelki i zamontowałem w adapterze - willem coś czyta, ale nie wiem czy są to poprawne dane.
Zakładam że w nagłówku kicka powinno się pojawić jakiś string "Commodore-Amiga copright.." etc, tego niestety u siebie nie mogę znaleźć.
Czy w tym adapterze mogę czytać oryginalne kości Kickstartu? jeśli tak to jak mam ustawić oprogramowanie ?
Czy to normalne iż epromy nie mają ID (tzn ikonka identyfikacji kości jest szara)?
[#229] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@goolash, post #228

Jak odczytujesz na pececie to bajty bedziesz miec zamienione, co wiecej na 32bitowych amigach masz podzielone slowa naprzemiennie w kosciach. masz epromy, flashe czy eepromy? W sumie wszystkie powinny miec id.
[#230] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@michal_zukowski, post #229

Na tą chwilę mam jedynie jedną kość eproma zaprogramowanego wsadem 2w1 (1.3 i 3.1) na 27c160.
mam też orginalne romy 2.0 i 1.3
[#231] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@goolash, post #230

to zrob byteswapa w sofcie willema i zobacz czy masz te Reserved....
[#232] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@michal_zukowski, post #231

Faktycznie Swap Byte dało rezultaty - tak mniej więcej 30% napisów w nagłówku jest czytelna. Czy jeszcze jakaś opcja powinna być zaznaczona, czy to wina mojego adaptera ?
[#233] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@goolash, post #232

Sprawdz pare odczytów czy zawsze odczytuje sie to samo. Pewnie jednak albo cos z konwerterem albo moze za male napiecie, albo zly wybrany eprom w Willemie.
[#234] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@michal_zukowski, post #233

....hmm eprom wybrany jest poprawnie, odczyty dają te same rezultaty. konwerter jest podejrzany ale najpierw wolałbym sprawdzić napięcia na willemie. Jak powinny się one zachowywać na programatorze, tzn gdzie i jakie wartości sprawdzać ?
[#235] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@goolash, post #234

okazalo sie ze mialem problem z Willemem. po dlugich walkach kosci wreszcie programuja sie poprawnie, ale... nie dzialaja w Amidze.
Kosci to epromy m27c800, chce wypalic tylko jeden Kickstart (nie chce miec przelacznika). Czy takie kosci zadzialaja bez zadych modyfikacji ? Jedyne co robie to wypalam epromy ze swapbytem
[#236] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@goolash, post #235

M27C800 ma pojemność 1MB czyli mieszczą się 2 kicki po 512KB.
Jeśli chcesz mieć jeden to musisz go wypalić zdublowanego.
2
[#237] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@snifferman, post #236

yey!!! dziela, wilekie dzieki!!!
[#238] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Adinfo, post #227

Adinfo mam pytanie jako że zajmujesz się zabawą w programowanie KS. Czy jest różnica w sposobie programowania kości, które maja 40 pinów w sotsunku do 42 pin ?

Mirek
[#239] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Taziman, post #238

Ogólnie, to różnic nie ma. A w szczegółach:
Wszystko zależy jak to programujesz. Jeśli używasz adaptera dla kostek 27c400, 27c800.... ze zworkami, to ustawiasz na adapterze pierwsze 512 kB, programujesz pierwszym wsadem, potem ustawiasz zworki na kolejne 512 kB i programujesz drugim wsadem... i tak do zapełnienia całego EPROMa. Jeśli natomiast masz programator potrafiący programować te kości za jednym zamachem, wtedy łączysz kolejne obrazy (pamiętaj o prawidłowej kolejności bajtów) i programujesz za jednym zamachem.
A różnic między sposobem programowania kości 40 i 42 pin nie ma, one się po prostu różnią pojemnością - te 40 pinowe to 512 kB i tam wrzucisz tylko jeden kickstart, te 42 pinowę mieszczą ich więcej. Musisz sobie wtedy dorobić prosty przełącznik tych obrazów, gdy EPROM jest w Amidze (ustawiasz na tych "dodatkowych" nóżkach 5V lub GND).
[#240] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@wali7, post #239

A jak to jest z modyfikacją ROM pod Remusem - można to robić pod WinUAE, czy koniecznie pod fizyczną Amigą? Na razie ogarniałem Remusa pod WinUAE, nowy rom załadowałem do WinUAE. O ile emulowana Amiga 1200 wstaje (zgłasza się plansza ROMu), to przy próbie załadowania systemu na starcie wywala guru 8000 0008
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem