[#121] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Kilos, post #120

Zabanglało, dzięki!
Czyli ROM overlay jest tak prostacko robiony? W sumie ma to sens, w standardowych "krótszych" kostkach A19 i A20 (z perspektywy szyny adresowej Amigi) będą wisiały w powietrzu, więc wystawienie 0x80000 i 0x00000 na liniach adresowych ROMu to będzie to samo, a w przypadku "dłuższej kostki" już ma to znaczenie.
Czyli do Amigi 1200 (którą właśnie będę brał na stół) też muszę coś takiego zrobić.
[#122] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@mINA87, post #121

Sam sobie odpowiem i się pochwalę - po małym sukcesie z Amigą 600 udało mi się wypalić flashe dla Amigi 1200 i nawet wstaje z Logica do pewnego momentu, więc może da się tę płytę uratować :)
Przy okazji moje wrażenie, że Amiga 600 jest trochę niestabilna potwierdziło się - zwiesza się na kickstarcie diagnostycznym nawet szybciej niż 1200, chociaż paradoksalnie ta 600tka bootuje do WB z CF i coś nawet da się odpalić...
Jeszcze raz dzięki za pomoc!
[#123] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@mINA87, post #119

Zamiast powielać tego samego Kick-a, do 27C160 można wrzucić 4 różne, ja najczęściej wrzucam 3.1, 1.3, 3.x i rom diagnostyczny.
a liniami adresowymi A18 i A19 łatwo można sterować ręcznie za pomocą zworek lub przełączników, dając do masy robimy "0" ( spinając z pinem 12 lub 31 27C160/VSS) a dając przez rezystor np. 4K7 do +5V ( spinając z pinem 22 27C160/VCC ) mamy logiczna "1" na tej linii, w ten sposób można przełączać banki po 512KB, oczywiście nogi A18 i A19 nie mogą być wstawione w podstawkę ( najlepiej odgięte do góry ) bo wymusimy na stałe takie stany całej magistrali.
Przy okazji można w ten sposób wykorzystać EPROMY z uszkodzonymi komórkami, jeśli błędy są tylko w pierwszej połowie to zawsze można w programie Willema ustawić offset na 100000 i zacząć wypalać od połowy Eprom, a potem na stałe ustawić odpowiedni bank
[#124] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Jenot, post #114

Po wgraniu plików io.dll io.ini inpout32.dll nie ma już błędów przy uruchamianiu programu Willem Eprom PCB5.0C. Widzę, ze w pliku io.ini jest wpisane 0x378. Moja karta na PCI ma w zasobach 0x8D00, ale zmiana tego wpisu w pliku ini niczego nie zmienia. Port mam oczywiście w systemie jako LPT1.
Zainstalowałem InpOut32Drv Driver Interface DLL - z zapodanego linka
Przy uruchamianiu pod Win10x64 jako administrator jest reakcja ale Windows blokuje instalację hwinterfacex64.sys hwinterface Driver Logix4u z powodu braku podpisu cyfrowego.

Wyłączenie sprawdzania podpisów cyfrowych rozwiązało problem, mam status: Hardware Present.

Teraz muszę poczytać jak programować 29F160 i 29F800 dla Amigi.

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2017 10:17:32 przez Adinfo
[#125] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Adinfo, post #124

Ja korzystam z tego - http://www.highrez.co.uk/downloads/inpout32/. Sterowniki są już podpisane, więc trochę pewniejsze i nie trzeba BCDEDITem rzeźbić.
[#126] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@mINA87, post #125

Dzięki za link, sprawdzę to. W razie czego zawsze mogę się przełączyć na XP (mam drugi system kupiony z PC).
Testowałem odczyt 29F800 i czystość - poprawnie. Ale przy zapisie pliku ROM 512k mam błąd: Error at 0x000000 Chip = 0xFF buffer = 0x11
W kwestii programowania kości ROM to moje początki dlatego mogę czasami pytać o rzeczy oczywiste dla starych wyjadaczy programowania układów.
[#127] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Adinfo, post #126

mINA87 - na nowym sterowniku działa pod Win10 x64.

Czy adapter jest włożony czy wyjęty (albo bez eproma 29F800) odczyt działa i test. Ale zapis już nie. To znaczy, że układ na adapterze DIL42 nie jest wykrywany - zarówno 29F800 jak 29F160.

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2017 18:38:45 przez Adinfo
[#128] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Adinfo, post #127

Przy sprawdzaniu ID 29F800 i 29F160 soft pokazuje - [....] - coś jest nie tak bo nie wykrywa układu w adapterze. Mignie na moment żółta dioda przy odczycie i gaśnie. Programator jest wykrywany poprawnie na LPT1.
[#129] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Adinfo, post #128

A masz UFP czy Willem?
Dobrze wszystko poskładałeś i podociskałeś? Ja dostawałem śmieci w ChipID jak miałem źle dociśniętą pamięć, albo źle wybrany typ pamięci (bo mi się ręka omsknęła).
Co dokładnie wybierasz w Willem?
[#130] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Adinfo, post #128

W programie masz zakładkę Test H/W, miernik w dłoń i sprawdzaj po kolei czy wszystko jest ok z napięciami, liniami adresowymi i danych. Z tego co piszesz raczej nie jest ok, stawiam, że w ogóle leży komunikacja z programatorem.
Zaznaczasz np. 32-Vcc i na pinie 32 podstawki powinieneś mieć ~5V
Zaznaczasz 1-Vpp i na pinie 1 powinieneś mieć ~12V
Zaznaczasz 2-A16 i na pinie 2 powinien Ci się zmienić stan z niskiego na wysoki
itd.

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2017 09:18:22 przez Kilos
[#131] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Kilos, post #130

Odpaliłem starego kompa z LPT na 0x378. Pobrałem też program w wersji 0.97G - tu już ID układu pokazuje:
29F800: Manufacture 0x01 AMD, Device Code 0x58 Am29F800B
29F160: 0x01 AMD, 0xD8 puste
Test hardware zawsze przechodzi ok.
Sprawdzenie czystości - nie przeszło, to dałem erase - teraz oba układy przechodzą test czystości bez błędów.
Tylko wczoraj wydawało mi się, że zielona dioda 12V świeciła, dzisiaj tylko czerwona power i pomarańczowa przy odczycie/kasowaniu i programowaniu. Ustawienie zworek w UFP nie ma w tym przypadku znaczenia - efekt taki sam - wszystkie 3 zworki są założone.
Zastanawiam się w jakim przypadku ta zielona dioda będzie aktywna.

W między czasie przejrzałem wątki:
Przełącznik Kickstart
A600 + Kickstart 4 w 1
Kickstart na 29F800 programowanie

W NotatnikSP połączyłem 34.5 + 34.5 + 37.299 + 37.350 + 40.063 = 2MB
Zaznaczyłem też SwapByte
Akurat teraz ładuje się przygotowany wsad do 29F160.

Uzupełnienie: właśnie skończyło programować - działa weryfikacja, na ten moment jest ok, zobaczymy jak skończy - zrobię testowy odczyt zawartości.

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2017 10:18:43 przez Adinfo

Uzupełnienie: Device programmed OK.

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2017 10:22:40 przez Adinfo
[#132] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@mINA87, post #129

Mam Universal Flash Programmer v6.03 z adapterami DIL42 pod 27C160 i 29F160
Program EpromProg 0.97g wykrył mi poprawnie kupione epromy, inne wersje ich nie widziały - ID było puste. Po uruchomieniu programu (pierwszy raz jako administrator - nawet na XP) - potem już działa na zwykłym koncie. W domu zrobię ponowne testy na karcie LPT na PCI z zakresem 0x8D00, przetestuję tę wersję 0.97g (na Win10x64 testowałem inne wersje, które nie widziały epromów).

W programatorze mam założone (domyślnie) 3 zworki Jp1, Jp2, Jp3, adapter DIL42 napisem "UP" pokrywa się z napisem "UP" na programatorze, wkładany układ na PCB ma oznaczenie pinu "1" - tak samo jak na apapterze DIL42 "1" (zworki oraz otwory na zworki mają być na górze - tam gdzie napisy "UP").
Uruchamiam program:
1 wybieram układ 8/16bit 29F160/29F800
2 wybieram ustawienie Willem (do wyboru jest jeszcze PCB3)
2 sprawdzam ID - jeżeli jest to wiem, że flash został wykryty
3 sprawdzam czystość - jeżeli nie przechodzi to włączam erase
4 wczytuję spreparowany 1MB/2MB ROM, ustawiam SwapByte
5. włączam programowanie (po zakończeniu automatycznie jest weryfikacja (verify)
6. testowo wczytuję ponownie wsad, robię weryfikację poprzez porównanie zawartości zaprogramowanego układu oraz pliku w buforze (należy pamiętać, że jak przy programowaniu było włączone SwapByte to przed weryfikacją też to trzeba ustawić) w przeciwnym wypadku weryfikacja od razu wyrzuci błąd.

Teraz to muszę poczytać itp jak to dalej ogarnąć, bo w przeciwieństwie do 27C160, gdzie można odgiąć nóżki w 29F800/29F160 goldpiny się złamią, stąd prawdopodobnie zrobię jakieś obejście na PCB adaptera na której przylutowany jest flash. Zauważyłem też, że 29F800/29F160 mają to samo PCB oraz miejsce na zworki, w 29F800 ich nie ma. Pin 1 z adaptera połączony jest z flash, natomiast pin 42 do pada pod zworkę. Jedynie z liniami adresowymi trzeba będzie kombinować. Możliwe, że wylutuję w tych miejscach goldpiny i wlutuję ponownie z przyciętą częścią, która wchodzi do PCB i przylutuję na boku adaptera na liniach adresowych piny kątowe (w razie ponownego programowania będzie możne je połączyć z PCB.

Nie sprawdziłem jeszcze czy ROMy z których zrobiłem 4w1 są odpowiednie, ale to później. Nie sprawdziłem też wysokości 29F160, który ma wlutowane zworki - na szczęście na leżąco, muszę to porównać z wysokością standardowego (oryginalnego) ROMu Amigi. Aby karty turbo nie haczyły o niego.

Kilos - dzięki za ten opis Test H/W, z ciekawości posprawdzam jak się to zachowuje OK

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2017 11:10:37 przez Adinfo
[#133] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Adinfo, post #132

W 27C160 i 29F160 piny 1 i 42 w przypadku A500 rev 6a będą w powietrzu, bo podstawka to DIL40 - tu nie muszę niczego odginać (tylko zaizolować). W przypadku A500 8A.1 lub A600 w grę wchodzą odgięte nogi układu lub wyjęte blaszki z podstawki. Ewentualnie w 8A.1 mam podstawkę kiepską - do wymiany - lepiej będzie wstawić DIL40 i wtedy dwie nogi będą w powietrzu.
Czy jest różnica między połączeniem 2w1 (29F800) a 4w1 (27C160 i 29F160)?
Domyślam się, że w przypadku 29F800 dwa stany będą takie same (2w1 jeden z przełączników jest wtedy niepotrzebny).
I to co pisał Mq i Kilos w tym wątku, że nogi adresowe A18 i A19 przyłączyć na stałe przez rezystory do plusa zasilania, do przełącznika pojedynczy kabelek i masa z dowolnego punktu na płycie, zastosować wtedy dwa przełączniki on/off. Zwarcie z masą zmienia stan na niski, a rozłączenie na wysoki.
Tak to by mogło wyglądać (schemat): link

Jeszcze pytanie: 29F160 ma zworki na sobie, rozumiem, że po zaprogramowaniu nie muszę ich zmieniać - one służą do określenia rodzaju pamięci flash wlutowanej na adapterze?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2017 12:36:48 przez Adinfo
[#134] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Adinfo, post #133

Właśnie przyszła po około 17 dniach kasowarka UV do majfrendów (56zł). Wstępnie sprawdzona - działa. Zobaczę w domu na 10 sztukach 27c160 czy jest OK. Czy komuś z Was zdarzyło się aby nowo zakupione epromy 27c160 przechodziły od ręki test czystości? czy zawsze do pewności je wyczyścić przed pierwszym programowaniem.
Jeszcze pytanie o rezystory do układu 4w1, widziałem różne ich wartości na schematach, jakie są najpewniejsze, są tacy co dają 4,7k ale też spotkałem inne wartości.
[#135] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Adinfo, post #134

Tak udaje się bez kasowania. Czasami jest tak, że test czystości przechodzi ale podczas programowania wywali błąd. Czasami błąd jest dopiero podczas weryfikacji. Wystarczy kostkę potraktować UV i już potem jest ok.
[#136] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@pong777, post #135

OK, czyli jak nie przejdzie przy programowaniu to UV potraktować i po problemie.
[#137] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@mallorn, post #1

Kupiłem willema 4 i mam problem: testowalem jakies proste biosy np. 27C512 i po wczytaniu danych z biosu dostaje jakąś kaszanę. Dodatkowo w instrukcji z neta (WILLEM-PRO4-ISP.pdf) wydruk zworek jest odwrotny do tego umieszczonego pod spodem willema :(. Może ktoś napisać jaki jest poprawny i czemu dostaje te powtarzające się krzaki? Willem podłączony pod WinXP z portem szeregowym, kabel krótki, zasilacz 12V, 1.25A.

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 21:23:14 przez michal_zukowski
[#138] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@michal_zukowski, post #137

Oplacalo Ci sie wogole wchodzic w Willema jeszcze ?
Tam wiecznie trzeba cos przestawiac przy programowaniu.
[#139] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@michal_zukowski, post #137

Oprogramowanie Willema wskazuje jak masz ustawić dipswitche. Ja mam Programator w wersji PCB3. W oprogramowaniu wybieram jaką mam wersję programatora (PCB3/Willem) i wtedy rysunek dipswitchy się "obraca". No i wydaje mi się że Willema podłączamy pod port równoległy.
[#140] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@krystian77, post #139

Dipswitche to oczywiscie mam ok, chodzilo mi o pozostale switche, np te od VPP. Co do portu to oczywiscie rownolegly - chodzilo mi że bez konwerterów z USB na Par. Na oko wygląda że dane wczytują się jakby okresowo co 256 bajtów i potem jest znów wszystko powtórzone :(.
[#141] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Architect1200, post #138

A co polecasz do kickstartów i do starych biosów?
[#142] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@michal_zukowski, post #140

Co do tego powtarzania to ostatnio jak sobie wypalałem Kickstart 3,1 na 27c400 to miałem podobny problem. Willem czasami zapisywał mi o 80h bajtów dalej niż powinien. Cztery razy musiałem odpalić świetlówkę UV. Adapter na 27c400/322 robiłem sobie sam i myślałem że coś nie tak polutowałem ale u mnie poprawienie kontaktu na LPT rozwiązało problem.
Co do tego VPP to rozumiem że chodzi o dipswitche do ustawienia poziomu napięcia a nie o zworkę na dole, Vpp/ A18?
[#143] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@michal_zukowski, post #141

A co polecasz do kickstartów i do starych biosów?

Do BIOS to TL866 na razie nie ma konkurencji, co do ROM (poprzez adapter) to niestety układy te losowo robi z uwagi na to że za każdym razem skośny ma jakaś inna partie. Widziałem już 3 rodzaje układów 27C400 z różną budowa w "oczku".
Wiem że pisali tu na forum ze programują i takimi link
[#144] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Architect1200, post #143

Wiem że pisali tu na forum ze programują i takimi

Wydaje mi się że to nic innego jak Willem tyle że w nowszym wykonaniu.
[#145] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@krystian77, post #144

Dokładnie tak, używałem takiego kiedyś. Działa bardzo fajnie i niewiele kosztuje. Natomiast upierdliwa jest konieczność korzystania z pierdziliarda adapterów, do każdego chipu inny...
[#146] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@krystian77, post #144

Wydaje mi się że to nic innego jak Willem tyle że w nowszym wykonaniu.

Dokładnie, na bazie Willema powstało z tego co ja wiem to kilka wersji programatora.
[#147] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@alt_, post #145

Natomiast upierdliwa jest konieczność korzystania z pierdziliarda adapterów, do każdego chipu inny

Dokładnie tak. Miałem sobie już zamówić ale trafił mi się Willem w super promocyjnej cenie i się nie zastanawiałem. Tyle że adaptery do Willema trudniej zdobyć i droższe. Ale za to schematy łatwe do zdobycia.
[#148] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Architect1200, post #146

Jak czas pozwoli też wezmę się za programowanie 27C160. Do łączenia plików użyłem notatnika, ale mam obawy, że kodowanie/itp. mogą namieszać. W zasobach firmy Epsilon znalazłem program Dzielenie i łączenie plików v1.2.2, rozumiem, że to samo oferuje TotalCommander itp. Posiadane 27C160 potraktowałem już kasowarką UV.

Jak postąpić w przypadku 29F800 z adapterem DIL - chodzi o dwie nogi, które powinno się odgiąć, tu są piny i ten zabieg nie przejdzie bez ich wyłamania/wylutowania, a 29F800 chcę potraktować programatorem kilkakrotnie i musiałbym wymyślić sposób na te nogi 1 i 42 aby podczas pracy nie były w podstawce na płycie Amigi, z kolei podczas programowania były dostępne dla programatora.
[#149] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Adinfo, post #148

Ja do wygiętych nóżek na czas programowania podłączył bym sztywne druciki miedziane. Zamiast lutowania koszulka termokurczliwa.
[#150] Re: wypalanie kickstart - willem pro 4 - chiński adapter - 16 bit 42 pin - instrukcja

@Adinfo, post #148

Jak postąpić w przypadku 29F800 z adapterem DIL - chodzi o dwie nogi, które powinno się odgiąć, tu są piny i ten zabieg nie przejdzie bez ich wyłamania/wylutowania, a 29F800 chcę potraktować programatorem kilkakrotnie i musiałbym wymyślić sposób na te nogi 1 i 42 aby podczas pracy nie były w podstawce na płycie Amigi, z kolei podczas programowania były dostępne dla programatora.
Ja nie miałem takiej potrzeby, ale możesz sobie umieścic adapter ten w jeszcze jedną podstawke na której odetniesz sobie te nóżki poprzez wstawienie np. zworki.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem