kategoria: Komputery
[#1] Vampire V4
Jak już wiadomo, Apollo Team ogłosiła nadchodzący kolejny model Vampire o numerze 4. Poniżej skrócone tłumaczenie najważniejszych fragmentów oficjalnego dokumentu - może komuś się przyda również informacja po polsku :)
----
WPROWADZENIE
Kontynuując ogromny sukces kart Vampire 600 V2 oraz Vampire 500 V2+, Apollo Team z dumą prezentuje kolejną generację urządzeń opartych o FPGA: Vampire V4.

Vampire V4 został stworzony w standardzie "jeden projekt pasujący do wszystkiego" i będzie dostępny w trzech wariantach, w zależności od decyzji klienta:
  • Vampire V4 - samodzielny system (Standalone)
  • Vampire V4 - dla Amigi klasycznej, do zamontowania w komputerach Amiga 1000/500/2000/CDTV oraz Amiga 600 (z dodatkowym adapterem, jeśli powstanie)
  • Vampire V4 - dla Amigi 1200


Nowego Vampire V4 cechuje wiele ulepszeń, które po raz kolejny wprowadzają do świata Amigi Classic nowy standard wysokich osiągów dzięki zastosowaniu FPGA Altera Cyclone V A5 oraz szybkiej pamięci DDR3. System samodzielny V4 będzie stanowił komputer oparty o rdzeń CPU 68080 oraz kompletny chipset SAGA (zgodny z AGA).

SPECYFIKACJA TECHNICZNA
  • FPGA Altera Cyclone V A5 (77K LE, proces technologiczny 28nm)
  • 512MB RAM (DDR3, przepustowość do 1GB/s)
  • FastIDE (złącza 40/44 pin)
  • cyfrowe wyjście wideo (max. 720p@60Hz)
  • podwójny Kickstart (FlashROM)
  • czytnik kart MicroSD


Karta posiada certyfikaty CE, WEEE oraz RoHS.

ROZMIESZCZENIE ELEMENTÓW


1. złącze I/O #1
2. złącze I/O #2
3. złącze I/O #3
4. gniazdo Ethernet
5. gniazdo USB
6. gniazdo USB
7. gniazdo DB9 (tylko wariant samodzielny)
8. gniazdo DB9 (tylko wariant samodzielny)
9. złącze 3,5" FastIDE 40 pin
10. złącze 2,5" FastIDE 44 pin
11. FPGA
12. wzmacniacz Digital Video
13. wyjście Digital Video
14. DDR3 RAM
15. złącze JTAG
16. slot na kartę MicroSD
17. złącze zasilania MicroUSB (tylko wariant samodzielny)



LISTA DYSTRYBUTORÓW


CENA, DOSTĘPNOŚĆ I OCZEKUJĄCE ZAMÓWIENIA V600/V500
Pierwsza partia Vampire V4 oczekiwana jest w czwartym kwartale 2017. Oficjalna data zostanie podana po przetworzeniu pierwszego zamówienia w fabryce. Planowane jest dostarczenie najpierw wariantu dla A1000/A500/A2000/CDTV, w dalszej kolejności samodzielnej karty V4, a następnie wersji dla A1200. Cena nie została jeszcze ustalona, ale biorąc pod uwagę zastosowanie dużo większego FPGA oraz innych, ulepszonych elementów, należy oczekiwać ceny wyższej, niż dotychczasowe ceny kart V600 V2 i V500 V2+. Klientom obecnie znajdującym się na liście oczekujących na realizację zamówień kart V600 i V500 zostanie przedstawiona możliwość otrzymania kart V4 po opłaceniu różnicy w cenie, lub pozostania w dalszym ciągu w oczekiwaniu na realizację oryginalnego zamówienia.
[#2] Re: Vampire V4

@skipp, post #1

No w końcu :) V 1200 :) :) very happy OK
[#3] Re: Vampire V4

@skipp, post #1

A ja się zapytowywuje gdzie jest Vampire V3? :)
[#4] Re: Vampire V4

@skipp, post #1

Cyclone V A5 ma 77 LKE a ile miały Cyclone III zastosowane w V2 ? Zmieści się już FPU ??
[#5] Re: Vampire V4

@skipp, post #1

Vampire V4 - samodzielny system (Standalone)


Biere!
[#6] Re: Vampire V4

@skipp, post #1

A ja pozwolę sobie skopiować mój komentarz: "A ja mam tylko nadzieję że obecni użytkownicy/posiadacze nie zostali właśnie pozostawieni na lodzie. W sensie koniec rozwoju dla cieniasów z Cyklonem trzecim:)." Ciekawe czy przewidują aktualizacje dla v2 czy okaże się, że wszystkie emejzing ficzery wiszące na ich stronach zamierzają osiągnąć na Vampire v11 za lat 10?
[#7] Re: Vampire V4

@fazior, post #6

I dlaczego wersja dla A1200 jest na końcu?? i gdzie i jak to podłączyć do 1200??
[#8] Re: Vampire V4

@pat999, post #7

Jak na końcu ? O Cd32 nawet wspominajki nie ma :(
[#9] Re: Vampire V4

@fazior, post #6

Będzie dobrze albo będzie smuteczek..
[#10] Re: Vampire V4

@polutuje, post #9

To ja se kupie następnego za lat 10. No chyba że będzie support na przyzwoitym poziomie dla v2 przez jakiś dłuższy czas. I na cholerę ja się pytam był wampir v2 500? Toż to było raptem kilka miesięcy do nabycia. Majsta sobie zaprojektował płytkę i żal mu było projektu do kosza wyrzucić to rąbnął tysiąc osób na 320 ojro?
[#11] Re: Vampire V4

@skipp, post #1

Hehehe, nowa generacja co 1,5 roku, czyli Amiga Vampire PC. Ja dziękuję, na pewno nie kupię żadnej z tych kart.
[#12] Re: Vampire V4

@fazior, post #10

Po co te teorie. Majsta odpocznie i ruszy z kopyta.
Biorę standalone. Mniam, mniam......
Konfiguracja była przeze mnie ze tak powiem przewidziana. 512 MB RAM dla 68k to ilość naprawdę potężna. No i V4 od razu. Lepszy FPGA i od razu z grubej rury. ...
[#13] Re: Vampire V4

@R222, post #11

PC przetwarza się w x86. A Vampire mieli 68k. Wiec nie biadol nad swym marnym losem.
Więcej kart będzie dla rozumniejszych.
[#14] Re: Vampire V4

@Voyox, post #12

Jakie teorie:)? Mam nadzieję, że jak już odczekasz swoje w kolejce, zapłacisz pieniądze i rozpakujesz w chałupie drżącymi łapkami to przeczytasz tego samego dnia, że to co nabyłeś jest w pizdu obsolete :D.
[#15] Re: Vampire V4

@skipp, post #1

Co prawda, to nie moja bajka, bo emulator 68k + AGA mam na Maku
ale gratulacje dla tych, co wyczekiwali. Doczekaliście się OK
[#16] Re: Vampire V4

@mikecios, post #8

No właśnie. Dużych Amig też nie ma? Mnie interesuje samodzielna wersja. Ciekaw jestem ceny. jak obstawiacie, teraz chyba coś koło 500 EUR kosztuje Vampir? Muszę przekopać wątki.
[#17] Re: Vampire V4

@_arti, post #15

Arti to jednak jest to. To co kiedyś powiedziałem i ziscilo się.
Mamy w krzemie nowe 68k. Wiele ulepszeń. Kontynuacja po tylu latach i nie ma co narzekać.
Nie jest to 4ghz, nie ma 8gb ramu i jakiegoś Radeona HD. Ale patrząc na to z punktu powrotu do przeszłości to jest bardzo dobrze. OK
[#18] Re: Vampire V4

@Voyox, post #17

No niby tak ale jednak nie jestem tym ukontentowany.
Samą kartę z CPU w FPGA bym przełknął ale to przecież cały
komputer on-chip. Po co tu jeszcze prawidziwa Amiga?
Do czego?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 20:40:57 przez _arti
[#19] Re: Vampire V4

@Voyox, post #17

"Nowe 68K w krzemie", "punkt powrotu do przeszłości" aha, płacz, płać co 1,5 roku i dalej graj w Another World z 1991. Powodzenia OK
[#20] Re: Vampire V4

@_arti, post #18

To nie jest cała amiga on chip. Jak na razie jest jakaś niedorobiona parodia wykastrowanej 060 z ficzerami które i tak nie są wykorzystywane przez nic jak np AMMX - proszę nie piszcie o niedorobionej pokazywaczce niskorozdzielczościowych mpg, bo śmiechem zabiję:). I proste, dość słabe gfx. Do cholery tam nawet nie ma kto przez dwa lata zrobić użytecznym tego slotu na karty sd, pół roku nie ma sterownika do banalnej sieciówki wifi przewidzianej dla wampira 500 v2.
[#21] Re: Vampire V4

@Voyox, post #17

Vampire Vampire nigdy to nie dogoni możliwości współczesnych procesorów .. ale po części rozumiem tych co "lubią" Vampire.. daję im to złudne poczucie że 68k jak i Amiga znów będzie "żywa". Na pewno nie nastąpi to w FPGA ..

Zasadniczo nasuwa sie tylko jedno pytanie czy ten "NOWY" 68k zdąży pokazać coś więcej nim nasze Amigowe pokolenie "wyginie" ...
[#22] Re: Vampire V4

@fazior, post #20

Ale RiVA to ty szanuj szeroki uśmiech To jest chyba najlepiej
zoptymalizowany soft pod 68k (i piszę to całkowicie serio).
[#23] Re: Vampire V4

@_arti, post #18

Do programowania i bluzgania na ograniczenia czipsetu. Wampir to robienie wszystkiego procesorem i wypluwanie przez RTG, w sumie trochę jak pisanie na pecety we wczesnych latach 90.
[#24] Re: Vampire V4

@fazior, post #20

Panie nie podoba się ? No to w czym problem ? UAE rulez i te sprawy ? No niby czemu nie - są tacy którzy uważają że najlepszą Amigą jest PC...
Są też tacy którzy cieszą się z rozwoju 68k i po prostu będą jej używać, ba nawet tworzyć nowe programy wykorzystujące nowe możliwości. A że środowisko generalnie małe, gdzie dobrych programistów jest jeszcze mniej to nie spodziewałbym się jakichś hurtowych ilości nowych aplikacji, generalnie na żadne platformy "okołoamigowe". A co do tego że V500/V600 będzie porzucone... nie martwił bym się tak za bardzo na zapas, zwłaszcza że jak mniemam ten problem akurat Ciebie nie będzie w najmniejszym stopniu dotyczył
[#25] Re: Vampire V4

@skipp, post #1

Myślę, że wersja samodzielna powinna pozwalać na połączenie się po kablu z drugim Vampirem w celu wymiany danych (myślę o grach), Fajnie gdyby każdy Vampir mógł połączyć się z 3 innymi (w sumie 4). Do tego 4 osobne USB dla kontrolerów (być może stare hity mogłyby pojawić się w opcji gry dla 4). Gdyby SAGA pozwalał na podzielenie obrazu na 2 a jeszcze lepiej 4 części (każda dla gracza) byłoby zarąbiście. Mam nadzieję, że przy okazji pojawienia się nowego wsadu procesora pojawią się nowe wersje AmigaE, AMOSA, AmiBlitza ku uciesze amatorskiej części przyszłych użytkowników. Czy jest szansa na kupienie preinstalowanego systemu razem z dyskiem/kartą SD? A co na to dawni producenci oprogramowania, mogliby wypuścić cyfrowe wersje swojego oprogramowania (a gdyby jeszcze było dopieszczone do nowych możliwości to by było to). Czy jest szansa na MIDI? Zapowiada się naprawdę fajny sprzęt. Czy będzie obsługiwał CD/DVD SSD czy wyłącznie CF/SD?
[#26] Re: Vampire V4

@_arti, post #15

A co ma mak do tego ??
[#27] Re: Vampire V4

@_arti, post #22

Ech piłem do tego że te wszystkie pomysły niejakiego Gunara są generalnie o pupę potłuc. Chyba tylko największe wampczuby /a jak sobie lookam czasem na wampforum to jest tego sporo/ wierzą w wysyp oprogramowania obsługujący emejzing ficzery 68080.
[#28] Re: Vampire V4

@fazior, post #20

Hahahahahaha... nic dodac nic ujac
[#29] Re: Vampire V4

@pisklak, post #24

Jaki problem mnie nie będzie dotyczył? Co Ty tu za przeproszeniem pierdoły posuwasz:)? Przez dwa lata pojawiła się ta pierdółka 080monitor, czy jak tam to się nazywa, u mnie na Wampirze v2 500 odkryłem że się wiesza :D i riva AMMX - niedorobiona pokazywacza empegów. A skoro człowiek z timu jesteś, to weno poproś kogoś coby z compatibility list oprogramowania wywalił NAPALMA, bo on wprawdzie odpala się, ale grać to się nie da za bardzo - jakby jednostek nie widać:D.
[#30] Re: Vampire V4

@fazior, post #27

Będzie więcej softu niż na PPC.
Jak ruszy sprzedaz to i soft się pokaże.
Liczę na mnóstwo portów. Heroes 3 i Diablo 2 itd...
Wiem ze jest to na inne sprzęty ale będzie też na 68k.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem