kategoria: Komputery
[#151] Re: Vampire V4

@abcdef, post #150

Panowie, wasze "ale ja i tak wiem lepiej" niewielu jak sądzę obchodzi. Może byście łaskawie poszli sobie na priva dowodzić. A może moderator by pomógł?
[#152] Re: Vampire V4

@skipp, post #1

Dobre wieści OK

Szkoda tylko, że wersja dla A1200 spriorytetyzowana na szarym końcu, a przecież rynek dla A500, A600 jest już mocno nasycony i oczekiwanie amigowców na wersję A1200 jest przypuszczalnie największe.

No nic, trzeba cierpliwie czekać, także na informację o cenie
[#153] Re: Vampire V4

@Jacques, post #152

Właśnie na rynku a1200 posucha.
Wszystko wskazuje na to że, na gwiazdkę będzie na co wydawać pieniądze.
A-Eon będzie miał a1222, jest szans na Vampire, ciekawe czy individual computers nas czymś zaskoczy. Jakoś nie chce mi się wierzyć że nic nie przygotują na gwiazdkę. Zapomniałem o AmiKit X dla tych co nie boją się winuae ;).
[#154] Re: Vampire V4

@abcdef, post #150

Daj cytat z postu


Ostatnio stwierdziłeś że Standalone padnie po dwóch lach, a płyty który Ty naprawiasz wytrzymują 10 lat. Tak że spoko.

I teraz jest podobnie.

Akiko dla jednego tylko modelu amigi i wcale nie najbardziej popularnego.


Tylko CD32 powstało zapewne więcej niż A570, dla tego też mogło powstać Aikko.

Robienie podobnie w A570, było by bez sensu bo CD32 to była pierwsza konsola. A A570 czym CDTV do A500. Po premierze CDTV.

Ogólnie patrząc z biegiem lat CDTV mogło powstać tylko jako A570. Tylko jeszcze trochę bardziej rozwinięte.

BTW użytkownicy Vampire... Intel inside :P


Ciekawe, a Mediator i Radeon SundBlaster i do tego jeszcze Sonet z BPPC w dodatku. To przenośny grzejnik turystyczny
[#155] Re: Vampire V4

@TechNineWonder, post #154

BTW użytkownicy Vampire... Intel inside :P


Panie chyba muszę iśc do okulisty bo tak się przyglądam na mojego Vampirka i nijak żadnego Intela nie mogę znaleźć

Khm... Pan tak na poważnie z tym Intelem ? Jedyne co jest tam "intelowe" to można by powiedzieć że AMMX, a i to encoding instrukcji jest zupełnie inny niż w Intelu, chociażby z tego względu że ten AMMX jest ulepszoną wersją MMXa.
[#156] Re: Vampire V4

@pisklak, post #155

Przecież Intel kupił Alterę. Strona www już świeci Intelem, a pewnie za jakiś czas i na scalakach pojawi się logo Intela ;) To co teraz montują to jeszcze ze starej produkcji.
[#157] Re: Vampire V4

@pisklak, post #155

Altera Corporation is an Intel-owned American manufacturer of programmable logic devices, reconfigurable complex digital circuits. The company is a wholly owned subsidiary of Intel. Altera released its first PLD in 1984. To, że nie ma loga intel nie znaczy, że to nie intel Swoją drogą chyba to już nie czasy świętej wojny

Co do pana "nikt ci tyle nie da ile ja ci mogę obiecać", pewnie cytować nie można bo pan by wytoczył proces o zniesławienie, to jednak doczytajcie co dokładnie napisał, wydaje mi się, że nie, że FPGA w ogóle nie były wykorzystywane przez Commodore i parnterów tylko, że nie były wykorzystywane do emulacji kodu 68k, pan ten twierdzi, że nie były bo są ku temu ważne powody (choć brzmi to raczej w stylu nie da się bo ja tak mówię, a ja mam zawsze rację), na szczęście Apollo Team mu udowodnił jak bardzo się myli

Odnośnie Vampire do A1200 to pewnie problemem są złącza, chłopaki nawet widziałem zaproponowali przelotkę na złącze PCI. Pytanie tylko czy koniecznie trzeba wkładać standalone - w pełni funkcjonalną Amigę - czyli Vampire w inną Amigę - czyli w tym wypadku A1200 która będzie robić za podstawkę zasilającą i replikator portów... Swoją drogą kolejna "podpowiedź" dla Apollo Team za którą mi się pewnie zresztą dostanie, ale co tam Może można by zrobić PCB podstawki pod Vampire pasujące do obudowy A1200/A600/A500? Technicznie to żaden problem, można by mieć Vampira w Amigowej obudowie bez konieczności wygrzewania płyty Amigiwej, tylko pewnie będzie problem z gniazdami zasilania, klawiatury i DB23, chociaż skoro dużym powodzeniem cieszą się nowe PCB do A500 to pewnie jakoś te złącza do dostania są... Luźna propozycja

@Skipp - widziałem info o I/O portach - wstępnie założyłem, że pewnie użytkowe będzie 8-9 sygnałów z portu, a do FDD potrzeba bodajże 12 albo 13, ale w sumie nic nie stoi na przeszkodzie by wykorzystać 2 takie I/O porty pod FDD
[#158] Re: Vampire V4

@RaNGuN, post #157

Raczej ów panu chodziło o to, że w czasach gdy powstawały blizz ppc nie było FPGA wystarczająco szybkich (bo pojemne owszem) żeby to miało sens. W końcu gdzie zaczął się sens? W FPGA robionych bodajże 45nm ... czyli jak dobrze kojarzę niemal 10letni proces.
[#159] Re: Vampire V4

@RaNGuN, post #157

Mac-owa stacja działa na 9 pinach reszta to zasilanie.



Aminet.


Gdyby np: V4 dało się podpiąć do Amigi 500 z boku poprzez expansion slot. Mogło by być ciekawe i powstało by coś w stylu A504V.

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 12:44:05 przez TechNineWonder
[#160] Re: Vampire V4

@abcdef, post #158

But CPLDs and FPGAs are not suitable to emulate 68k code for numerous of reasons. Commodore, Amiga and all main third party developers in the last 32 Years never used fpgas that exist since 1985, to emulate 68000 code, for good reasons.

Zaryzykuję cytat "But CPLDs and FPGAs are not suitable to emulate 68k code" - to raczej brzmi jak czas teraźniejszy W sumie to jak by pan się miał pieklić, że coś o nim piszą, to może po prostu poda 2-3 reasons'y, good reasons'y
[#161] Re: Vampire V4

@RaNGuN, post #160

Dziwne, o ile rozumiem wypowiedź dot. "od 1985" to nie wiem czemu nie ma sentencji kończącej ten okres "ill suitable" gdyż FPGA znakomicie nadają się do prototypowania CPU, a skoro można na boxach opartych o FPGA testować rdzenie PowerPC i to od ponad dekady to nie wiem skąd taka wypowiedź jakby nie było w miarę obeznanego technicznie człowieka.
[#162] Re: Vampire V4

@abcdef, post #161

Ty to wiesz, użytkownicy którzy się trochę orientują w elektronice i temacie Vampire też, ale pewnie sporo ludzi może się nabrać na bzdury pisane przez tego pana, a właściwie to w pełni świadomy czarny PR i "hejt"... Sprawa jest na szczęście oczywista - z jednej strony mamy w pełni działający, realny produkt na FPGA (czyli "nie da się bo się nie da", a jednak jakoś się udało), z drugiej kolejny rok obietnic, że będą dostępne nowe karty turbo/cpu itd. itp...

Co do interfejsu FDD to sprawdziłem, "natywny" Amigowy FDD wychodzi mi, że potrzebuje 13 sygnałów, ale oczywiście można dodać prostą logikę i potrzeba będzie mniej pinów i wystarczy 1 port I/O, albo można wykorzystać 2 I/O porty Vampire, jeśli tylko Apollo Team będą chcieli dodać kontroler FDD to jest to technicznie robialne

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 13:19:03 przez RaNGuN
[#163] Re: Vampire V4

@RaNGuN, post #162

Czy można prosić aktualnych polskich użytkowników Vamire o prostą opinie.
Jestem zadowolony lub nie, podoba mi się to , nie podoba mi się to. Wtedy będzie łatwiej chętnym do zakupu się zdecydować. Ja osobiście nie spodziewam się cudów. Zresztą czy to klasyk czy ng, to prawie zawsze coś nie działa ;), albo są jakieś kwiatki i kasują jak za zborze.
Chyba każdy użytkownik amigi nie spodziewa się nagle cudów, no taki rynek.
Każdy ma inne potrzeby co do dodatków do naszych amig, ważne żeby pisać czarno na białym o cechach, a kto bedzie chciał to kupi
[#164] Re: Vampire V4

@Newhousik, post #163

Czy można prosić aktualnych polskich użytkowników Vamire o prostą opinie.


Prosze bardzo oto moja personalna, szybka, prosta i bezstronna opinia na temat Vampire: Moj Vampir, jeden z pierwszych ktory kupilem za 90 euro do Amigi 600 byl wtedy juz piekielnie szybki. Mam tez 060/80MHz w Amidze 1200 wiec moglem latwo porownac. Prawie w kazdych testach Vampir byl szybszy. Mi osobiscie brak FPU bardzo dawal we znaki. Trzeba bylo wygrzebywac osobne wersje bez FPU, badz podarowac sobie dany program jesli dzialal tylko z FPU i non stop uwazac czy czasem nie odpali sie wersji z FPU by nie zawiesic systemu. Do tego moja karta byla bardzo niestabilna. Mocno sie grzala, wyskakiwala sama z plyty glownej. Mistrz lutownicy Architect z tego forum wymienil mi podstawke i siedziala wtedy ultra dobrze jednak nie poprawilo to stabilnosci. Obrazilem sie tymczasowo na Vampire i sprzedalem swoja karte. Nie obrazilem sie permamentnie bo wierze w to, ze przez ten czas zanim dostalem jedna z pierwszych Vampirow sporo zostalo poprawione. I po prostu dalem brygadzie od Vampire troche wiecej czasu. Dlatego teraz nagrzalem sie bardzo na wersje Standalone, ktora jako jedyna teraz mnie interesuje. Nie chce juz pchac w ogole Vampirow do prawdziwych Amig, chce go traktowac jak Natami, na ktore zawsze bylem mocno napalony. W Amidze 500 mam Savyne, w Amidze 600 mam furie, w Amidze 1200 mam 060/80MHz i nie bede tego ruszal. Wiec Vampir 4 w wersji standalone bedzie sie ladnie prezentowal wsrod takiego zestawu i czekam na niego z niecierpliwoscia i jak tylko bedzie mozliwosc to pierwszy skladam zamowienie. A jesli znow bedzie jakis walek typu, ze Vampir 4 bedzie dzialal niestabilnie to go zwyczajnie sprzedam i wtedy juz sobie podaruje. Nic sie nie traci, a mozna sporo zyskac. Z Vampirem 4 nie jest tak jak z nowym autem ze salonu. Idziesz, bierzesz, wyjezdzasz nim i po minucie jestes 30% w plecy. Na Vampire jest tak ogromny popyt, ze jak go kupisz i Ci sie nie spodoba to mozesz go za tyle samo albo nawet drozej odsprzedac od reki. Zero ryzyka.

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 14:10:51 przez sordan
[#165] Re: Vampire V4

@sordan, post #164

Ja na razie oglądam mnóstwo filmów na youtube. I z tego co oglądam wszystko działa jak należy.
Oczywiście w większości przypadków nikt się nie chwali ze mu coś tam nie bangla. ...
Gdybym miał problem z przegrzaniem układu , na pewno by wylądował radiator z wentylatorem.
Ja oczywiście czekam na standalone. Nawet obudowę juz sobie upatrzylem i 2x HDD 40 GB czeka w zapasie. Oczywiście 2'5 cala.
Gdyby na układzie FPGA był napis intel? W ogóle by mi to nie przeszkadzało. A gdyby intel był np. 5x szybszy to tylko zaleta.OK
[#166] Re: Vampire V4

@sordan, post #164

Jeszcze zapomnialem dodac, ze nie dzialal mi miekki reset z klawiatury gdy Vampir byl do Amigi podlaczony. Za kazdym razem gdy system sie powiesil musialem wylaczac zasilacz. Bylo to troche uciazliwe, szczegolnie przy testach karty. Zglaszalem to do Majsty, ale napisal mi tylko tyle, ze on testowal i u niego reset dzialal. Widzialem na forum Apollo, ze wiecej osob mialo z tym resetem problemy. Byc moze w nastepnych core bylo juz to naprawione, albo moja karta po prostu byla trefna.
[#167] Re: Vampire V4

@Voyox, post #165

Nawet obudowę juz sobie upatrzylem


Plytka Vampire 4 bedzie w jakims standardzie? W sensie, ze bedzie mozna wlozyc Vampire 4 w jakies ogolno dostepne na rynku obudowy? Marzy mi sie jakas fajna, twarda, przezroczysta obudowa. Zreszta przytule jakikolwiek kolor jesli wymarzonych nie bedzie :)
[#168] Re: Vampire V4

@Voyox, post #165

Miałem V2 600 kupionego jeszcze w 2016. Moje odczucia - owszem system zapieprza i... no tyle, właśnie tyle i dla mnie nic poza tym. Dema 060 nie chodziły, w jakieś doomy czy inne 3D nie gram, emulacja mac'ów mnie nie interesuje, no i bez jaj że ktoś ogląda jakieś filmy na Amidze szeroki uśmiech. Nie znalazłem kompletnie żadnego zastosowania tej karty u siebie. Poszła więc do "żyda", a została 060 w A1200. Do Vampire nie mam zamiaru już wracać w żadnej formie.

Acha i jeszcze jedno - do tego wszystkiego doszedł jeszcze TV LCD Samsung, który za nic nie chciał pokazać obrazu z HDMI Vampire i stwierdziłem że prędzej poleci wampir niż ten TV.

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 14:43:15 przez R222
[#169] Re: Vampire V4

@R222, post #168

Tak przeczytałem twój post i nie wiedziałem co myśleć.
Kupić szybka karte do 600tki , 3D bee emulator maca bee
Dema 060 wiadomo ze mogły nie iść. Nie było SoftFPU wtedy.
Wiec lepiej było sobie kupić gumowy młotek. ...ok, racja

Trochę cierpliwości i błędy znikały w nowych core....

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 15:09:16 przez Voyox
[#170] Re: Vampire V4

@Voyox, post #169

Wybacz, miało iść w odpowiedzi na 163. A co do Ciebie to oglądaj sobie swoje SoftFPU dalej na youtube OKOKOK


Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 15:15:04 przez R222
[#171] Re: Vampire V4

@R222, post #168

Mam podobne zdanie w tej kwestii. Nawet najbardziej wydajny komputer musi mieć dedykowane oprogramowanie. Dlatego Amiga 1200 zwycięża w tej kategorii, bo na system 3.1 i AGA oraz to co poniżej powstało najwięcej dedykowanych programów i gier.

Użytkownicy sprzętu NG zapominają, że amigowców została garstka, zaś z tych co zostali tylko niewielu para się programowaniem. Szybki sprzęt nie uleczy wszystkich bolączek.

Problemy z kompatybilnością są naprawdę poważną przeszkodą w użyteczności tego sprzętu. To nie są błahe problemy.

Dotyczy to też AmigaOne A1222, może to być fajna "szybka Amiga" ale jakościowego oprogramowania pod AmigaOS4.1 jest tyle co kot napłakał.

Zamiast bawić się w "odrodzenie Amigi" lepiej tworzyć pod obecne platformy i rozwiązania. Jest to po pierwsze łatwiejsze, po drugie sterowniki już są, jest pełna dokumentacja.

Zapewniam, że ja sam również powoli staram się tworzyć coś pożytecznego dla Amigi w kwestii oprogramowania.
[#172] Re: Vampire V4

@sordan, post #164

No to w takim razie dodatkowe pytania
Potrzebuję coś do A1200 (której nie planuje się pozbywać, a jak zdechnie to kupie nową)
Zależy mi na zabawie starymi programami 3d (cinema4d i Ligtwave) + wszystko po trochu co związane z amigą, no może w mniejszym stopniu gry.
W 1200 brakuje mi trochę mocy, choć pewnie 060 mi bi wystarczyło.
Zależy mi na hdmi 720p żeby dało się tego jakoś używać na współczesnych monitorach.
128 lub 64 mb ramu, wiadomo rendering pożera pamięć. :)

Jak vampire tu by się sprawowało jakie bolączki, czy jest jakaś alternatywa.
Oczywiście nie mówimy o AmidzeNG, przyglądam się a1220, ale jak kupię to dla zabawy w NG.
[#173] Re: Vampire V4

@spidi, post #156

Nareszcie NG Amigowcy będą mogli legalne nalepić sobie Intel Inside :D
Hahaha! ;)
Moja opinia o vampirze:
Pffffff :D wolę 030 40MHz i nalepkę Intel Outside :D
[#174] Re: Vampire V4

@Hexmage960, post #171

Ja myślę, że to nie ten target. Co prawda apollo liczy, że za nimi rzesza programistów zacznie klepać z 64bit i AMMX, ale to się nie spełni. PowerPC było rozsądną (do czasu) ścieżką i platformą przejściową. Niektórzy przeszli (Pegasos, Amiga One itp.) inni zostali przy motoroli. Dla tych pojawiło się światełko w tunelu w postaci mitycznego Dragona. Czyli Coldfire. ISA wywodzące się z 68k, szybka pamięć, dobre taktowanie... ale ISA niewystarczająco kompatybilna + całkowicie niekompatybilne MMU i FPU. Atarowcy w jakimś tam stopniu to przełknęli, Elboksa przerosły ich własne obietnice. Co dalej? Kręcone CMOSowe w miarę nowe chipy 020 i 030 na dopałkach z mnóstwem dodatkowych, dodatkowo płatnych ficzerów. Hmm. Nie dziwię się, że w takiej sytuacji Igor widząc TG68 postanowił sprawdzić jak by to działało nie jako softcore dla całej emulowanej amigi, ale jako softcore dla akceleratora do klasycznej amigi. Rezultat wyszedł ok i poszedł za ciosem. Aż dziw bierze, że nikt nie wyszedł z inną inicjatywą. Mieliśmy dziesiątki różnych mniej lub bardziej otwartych projektów i upadały jeden za drugim. Tutaj Apollo się wybiło i postawiło poprzeczkę bardzo wysoko.
[#175] Re: Vampire V4

@abcdef, post #174

Dziwie się ze tak płaczą co poniektórzy za 100% compatible. ... wstecz.
MŚ i intel długo placili wysoką cenę za to. Musieli projektować pod górkę.
Dla mnie jedno jest pewne. Na dzisiejszym PC nie ma już compatible wstecz.
Trzeba emulowac i nikt nie ma sentymentów. W Amidze będzie to samo.
Jak ktoś napisze i zademknstruje coś ciekawego na V4 z wykorzystaniem wszystkich jego walorów, wtedy będziemy gadać. A teraz to skomlenie robi się coraz bardziej żałosne.
Rozwój to rozwój. Program będzie działał na 68k i na lepszą grafikę i dzwięk i git.
Jak mi to zadziała na V4 to tez git. I proszę napisać ze wymaga pameli SAGA i rozdziałki 720p.
Tak jak w PC nikt się nie rozczulal. Nie masz jeszcze takiej grafiki? Idź do sklepu.
[#176] Re: Vampire V4

@skipp, post #1

Standalone biorę. Już dawno się zastanawiałem nad mini czy Mistem. Ale V4 będzie wypasem grubym. Amiga is back :)

CDTV nadal czeka na dopałkę. :)

Wszystkim narzekającym powiem, zróbcie coś lepszego a może powinienem powiedzieć zróbcie cokolwiek dla ami światka. Wtedy z chęcią ocenimy :)

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 18:22:41 przez Sventevith
[#177] Re: Vampire V4

@Newhousik, post #163

Czy można prosić aktualnych polskich użytkowników Vamire o prostą opinie.

Miałem:
V600 - szybka ciekawostka
V600 V2 - po wymianie podstawki polecam
Obecnie mam Vampire 500 V2+ i póki co najlepsza karta TeamApollo i to do najlepszej AMIGIok, racja

Zresztą czy to klasyk czy ng, to prawie zawsze coś nie działa ;)


Póki co na Vampire nie zauważyłem, żeby jakaś gra czy demo uruchamiane z poziomu WHDLoad nie działało, nie trzeba kombinować ze SLAVE.
Kolejnym plusem Vampira, jak i kart ACA jest to że mają pamięć na PCB i nie trzeba szukać odpowiedniego simm-a itp podobne historie. Szczerze polecam Vampire 500 V2+ każdemu, kto chce mieć dopaloną Amigę z kartą graficzną.
[#178] Re: Vampire V4

@skipp, post #1

Mnie ciekawi jak Jens zareaguje.
[#179] Re: Vampire V4

@Sokok, post #178

Mnie ciekawi jak Jens zareaguje.

Będzie smuteczek

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 19:45:11 przez polutuje
[#180] Re: Vampire V4

@Sokok, post #178

Na Apollo 060 bym raczej nie liczył ;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem