kategoria: Komputery
[#61] Re: Vampire V4

@Voyox, post #58

Może nie wszystkie adaptery obsługują PIO ;)
[#62] Re: Vampire V4

@abcdef, post #61

Kurcze, już myślałem, że V4 całkowicie rozwiąże problem posiadania płytki zasilającej pod Vampire (czyli płyty głównej A500/A600/A1200), ale widzę, że na V4/standalone nie ma złącza FDD, czyli Twórcy - mówię to całkowiecie szczerze - tej świetnej karty uznali, że nie będzie retro grania z FDD? Wszystko przez WHDLoad i z HDD? :-/
[#63] Re: Vampire V4

@RaNGuN, post #62

Pewnie wrzucą flopa do FPGA i będziesz sobie mógł podmontować adfa jako df0/df1.
[#64] Re: Vampire V4

@Jenot, post #63

No albo jak wcześniej pisałem podepnie się przez USB.
Kwesta tylko dodania fdd do boot menu.
Wiec po co psuć płytę główną tym ohydnym złączem.
USB jest zgrabniejsze. Nie wyobrażam sobie podpisanie FDD na tej taśmie i kombinowania jak zasilić stacje dyskietek w standalone...

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 10:13:43 przez Voyox
[#65] Re: Vampire V4

@Jenot, post #63

A to by było super Jak był by taki "wbudowany gotek" Złącze FDD jest tak samo "ohydne" jak IDE 40pin które jednak znalazło się na standalone


Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 10:22:56 przez RaNGuN
[#66] Re: Vampire V4

@Voyox, post #64

A jak obsługa takiego flopa w systemie? Gry NDOS?
[#67] Re: Vampire V4

@abcdef, post #66

Bardzo słuszna uwaga - osobiście chciałbym mieć na standalone możliwość używania dyskietek lub obrazów (jeśli coś w stylu goteka by było wbudowane), warto by zwrócić Twórcom uwagę na obsługę FDD/NDOS. Obsługa FDD przez USB w sumie też by mogła być, ale skoro brak złącza FDD to mogli by pójść w kierunku "wbudowanego goteka"
[#68] Re: Vampire V4

@RaNGuN, post #67

Wcale nie zachwycam się ze jest złącze IDE w dwóch wersjach.
Dla mnie osobiście powinno być 2x SATA. Ale twórcy zapewne pomyśleli ze wielu amigowcow po prostu przełoży dyski twarde z Amig.
No co do NDOS nie wiem. Nigdy mi tego nie było potrzeba.
[#69] Re: Vampire V4

@abcdef, post #66

Mam kilka przemyśleń - w czasach, gdy ludzie marząc o HDD używali FDD i przeklinali je na wskroś z powodu powolności, awaryjności, hałasu. Pojawiły się drogie HDD, najpierw dostępne tylko dla dużych Amig, z czasem również coraz częściej w A1200 i A600. Wszystko, co się pojawiało było witane oczekiwaniem możliwości instalacji na dysku twardym. Następnie 2,5" dyski potaniały, dalej część ludzie przerzuciła się na karty CF a w tzw. międzyczasie powstawał sobie w spokoju projekt WHDload. Odeszły problemy z padającymi dyskietkami, hałasem, a nawet do poczciwej A500 pojawiły się tanie kontrolery IDE. Na Aminecie pojawiło się dużo różnych rozwiązań typu diskimage.device. W pewnym momencie prawie każdy posiadał już do Amigi to czy inne rozwiązanie, które imitowało bądź było fizycznym dyskiem twardym. Mijały lata, pojawiały się kolejne sprzętowe rozwiązania, Amigi stawały się coraz szybsze i rozbudowane. Wśród tych rozwiązań zapowiedziany właśnie Vampire V4, który będzie najszybszą Amigą w historii.

I na końcu tych przemyśleń pojawiło się w mojej głowie takie pytanie - po jaką cholerę ci, szanowny użytkowniku, Amiga high end, z wszystkimi możliwymi ulepszeniami i postępowymi rozwiązaniami, skoro dalej chcesz podłączać do niej stację dyskietek 880kB z odczytem 20kb/s? Przecież wystarczy jak sobie kupisz dowolną A600 z 2MB bez twardego dysku, względnie z Furią i masz dokładnie to, czego oczekujesz. Czy ludzie, którzy kupują A4000, dokładają do niej 060@80MHz, 256MB RAM, kartę graficzną i muzyczną, kartę sieciową - używają jej do tego, aby z dyskietki odpalać gry NDOS?

Już pisałem to wcześniej - Vampire nie jest potrzebny ludziom, którzy chcą tylko "popykać" w stare gry, których nie da się zainstalować na HDD. Masz do wyboru MiST, ArcadeFPGA, MiniMig, ARMiga, Amibian, i pewnie jeszcze kilka innych. A najprawdopodobniej wystarczy umiarkowanie rozbudowana A500/A600.
[#70] Re: Vampire V4

@RaNGuN, post #67

Ale to żadna nowość, i nie sądzę żeby trzeba było do takiego rozwiązania (stosowanego już np. w Minimigu czy Miście) przekonywać Apollo Team. Chociaż z drugiej strony, jest FPU drama w V2...
[#71] Re: Vampire V4

@Voyox, post #56

Za 20 ft mam fdd na USB. Chyba zaskoczy to.


Nie zaskoczy. Po pierwsze primo: potrzebujesz sterowników do portu USB, które sprawią że interface będzie działał z amigowym stosem - a nie jest powiedziane, że taka możliwość będzie.

Po drugie primo: stacje na USB są dosyć głupie i nie czytają dyskietek w formacie Amigi.
[#72] Re: Vampire V4

@skipp, post #69

skoro dalej chcesz podłączać do niej stację dyskietek 880kB z odczytem 20kb/s? Przecież wystarczy jak sobie kupisz dowolną A600 z 2MB bez twardego dysku, względnie z Furią i masz dokładnie to, czego oczekujesz


Taaaak... i martw się, czy 30-letni sprzęt dalej będzie działał, jak to podłączyć do współczesnego monitora, czy gdzie kolejnego grata trzymać. Ja akurat zamierzam moją A1200... sprzedać, jak tylko będę miał satysfakcjonujące mnie rozwiązanie FPGA.

Jeśli już, to kupię coś w stylu KyroFlux'a.

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 11:29:52 przez Cedrat
[#73] Re: Vampire V4

@skipp, post #69

Po cholerę bardzo prostą Chcę mieć "małe Amigowe pudełko" podpięte w salonie do dużego TV, na którym chcę oglądać demka (zarówno produkcje na A500 jak i na AGA/060), oraz zagrać w grę na którą mam akurat ochotę, a są gry które pod WHDLoad nie działają dobrze. Poza tym trzeba powoli zacząć myśleć o oszczędzaniu "prawdziwego Amigowego" sprzętu bo wieczny nie jest. Szkoda, że tak potężny sprzęt jak Vampire nie ma takiego drobiazgu (w porównaniu z innymi możliwościami jakie oferuje) jak kontroler FDD, no chyba, że będzie "wbudowany Gotek".

Co prawda mam A4000 z tylko 060@50 i 128MB, więc to trochę mniej niż wymienione przez Ciebie 060@80 i 256MB ale owszem - uruchamiam na tej Amidze gry z dyskietek. Nie każdy ma tyle miejsca by mieć na stałe rozłożone stanowiska z kilkoma Amigami, czasem "sprzęt dyżurny' (w moim przypadku A4000) służy do odpalania gierek z epoki A500 - bo akurat mam na to ochotę a nie chce mi się wyciągać A500 na jeden wieczór.

Szczerze mówiąc nie orientuję się dokładnie w możliwościach MiST itp, ale wydaje mi się, że nie ma co liczyć na to, że uciągną demoscenowe produkcje AGA/060 - w przeciwieństwie do Vampire który pewnie lada dzień bez problemu temu podoła
[#74] Re: Vampire V4

@skipp, post #69

Skipp, pięknie napisane, zgadzam się w 100% OK

Cieszę się, że projekt idzie do przodu - poczekam jak to dalej będzie wyglądało, jestem w tej chwili zainteresowany wersją standalone.
[#75] Re: Vampire V4

@gorzyga, post #74

A moim zdaniem to co napisał Skipp nie jest aż tak piękne.

To czym w takim razie ma być Vampire? Ma pokazywać jak nowoczesna może być Amida z rozwiązaniami i ograniczeniami technicznymi sięgającymi lat 80. Ma pokazać że 100MIPSów w 2017 roku wystarczy każdemu? Podepnę pod TV po HDMI i odpalę przeglądarkę z obsługą flash'a i puszczę filmy z youtube a wszystkim znajomym "szczęka opadnie"?

Czy może ma to być sprzęt dla ludzi lubiących retro i Amigę, dający funkcjonalność Amigi (uważam, że obsługa produkcji NDOS jest istotna) i jednocześnie dopasowany do standardów XXI wieku od których nie ma odwrotu - HDMI (coraz więcej nowych TV w ogóle nie ma złącza SCART), microSD?
[#76] Re: Vampire V4

@pisklak, post #60

Korzystając z Twojej tutaj obecności pisklaku, pytanie mam. Mógłbyś sprawdzić i naświetlić kwestie suportu wampirów v2 w przyszłości? Czy można liczyć na gold3 i kolejne, czy raczej można zapomnieć? Na apollo knowledge forum jest jak zwykle awsome, emejzing, łał i grejt dźob i nic więcej, więc mam nadzieję że jednak uda Ci się rozjaśnić nieco przyszłość wampirów v2, w sumie trochę tego sprzedali.
[#77] Re: Vampire V4

@RaNGuN, post #75

Czy może ma to być sprzęt dla ludzi lubiących retro i Amigę, dający funkcjonalność Amigi (uważam, że obsługa produkcji NDOS jest istotna) i jednocześnie dopasowany do standardów XXI wieku od których nie ma odwrotu - HDMI (coraz więcej nowych TV w ogóle nie ma złącza SCART), microSD?

...i właśnie dlatego planowana jest nie tylko wersja "standalone", ale również karta procesorowa dla A500/A1000/A2000/CDTV (i to w pierwszej kolejności). Gdzie jest problem?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 13:28:49 przez skipp
[#78] Re: Vampire V4

@skipp, post #69

Fajnie napisane... to teraz odwrócę kota ogonem żeby było ciekawiej... po co komu proteza "high end" ? Projekt zaczął się bardzo fajnie... od implementacji 68k w FPGA oraz obsłudze sporego, taniego i szybkiego FAST. Dawało to relatywnie tanią i mocną dopałkę do A600 zbudowaną w oparciu o Cyclone II. Równolegle był projekt dla A500 i wszystko by się zmieściło, ale ostatecznie uznano, że nie ma co kręcić dalej wałków z TG68, bo i tak jak się wyciągnie dodatkowe ficzery z szafy to się gubi kompatybilność. Zatem zmiana założeń... robimy najbardziej kompatybilny softcore 68k, ale żeby zmieścić się z kontrolerem IDE i paroma udogodnieniami potrzebne będzie Cyclone III. Spoko. Na czym stanęło jeśli chodzi o użytkowników Vampire 600 (V1) bo nie wiem... chyba core 1.0 z paroma bugami. Wyszły Vampire 500 i 600V2 z HDMI dla RTG-mode gfx. Później zaczęto "cisnąć" w implementację chipsetu. Wracamy w MIST/NATAMI/MINIMIG. Zwieńczeniem jest wersja standalone na Cyclone V będąca rozwinięciem idei Minimiga. Tak? Tak. Zasadniczo czym się to będzie różniło od małego boxa z raspberry pi3 na amibianie? Bo funkcjonalnie w sumie na jedno wychodzi, a powiedziałbym nawet że biorąc pod uwagę cenę to i tak RPi wyjdzie jeszcze obronną ręką. Owszem, rynek amigowy rządzi się swoimi prawami i przepłaca się za wszystko co daje choć odrobinę tylko dlatego, że amigowe. Niektórzy jednak roszczą sobie prawa do wyznaczania "jedynej słusznej" wizji amigowca i sprzętu amigowego. Nie kolego - 68080 softcore może sobie być najszybszym 68k jaki istnieje, a SAGA najszybszą i najfajniejszą implementacją chipsetu kompatybilnego z amigą, ale ten sprzęt sam w sobie jest taką samą amigą jak uae4arm, mist, arcadefpga, armiga itp. To jest "SoC", a jedyna zasadnicza różnica jest taka, że funkcjonalność jest preprogramowana, a nie imitowana na bieżąco przez "interpreter" (emulator). Nawet wszechobecny argument "amigowego feelingu" to w tym przypadku zwykła hipokryzja i bitwa byłaby jedynie względem (nie)kompatybilności implementacji fpga vs uae4arm. A teraz jeszcze trochę herezji do tego amigowego światka... za mniej niż połowę ceny V4 można mieć małego boxa ITX pod TV z WinUAE i tyloma możliwymi maksymalnie kompatybilnymi konfiguracjami ile się da (włącznie z PPC!) oraz znacznie, znacznie mocniejszą grafiką w systemie. A do tego po przełączeniu okna nadal super akcelerację wideo na netflixach youtubach dailymotion itp wraz z nowoczesną przeglądarką. Z wykorzystaniem wszystkich nowoczesnych technologii w tym SSD na M.2/SATA3, bezproblemowo internetu na WiFi, a przy tym możliwość wykorzystania filtrów dla ekranów OCS/ECS/AGA by na tych 42+ calach to jakoś wyglądało.

Czemu o tym piszę? Bo mam amigi i je lubię, chcę mieć je w miarę funkcjonalne w miarę tanio. Dyski, myszy, wyjście tv, dużo pamięci i szybsza praca z systemem oraz gry. Ok... i tu jest koniec tego co da się zrobić z amigą. Cokolwiek wyżej to jest sprzęt amiga like i bez znaczenia czy na FPGA, czy na SoC ARM, czy na platformie x86. Jeśli masz dowód na to, że V4 jest szybsze, a może bardziej kompatybilne, a może bardziej funkcjonalne, a może tańsze niż np. rzeczone WinUAE to proszę, napisz... a jeśli nie? Nie neguję - sporo osób kupi. Bardzo dobrze. To jest kolejny projekt, realizowany dość profesjonalnie więc i powinien być pochwalony. Ale wmawianie, że to "high end amiga" jest nie na miejscu.
[#79] Re: Vampire V4

@fazior, post #76

A więc "słuchajcie uważnie bo nie będę dwa razy powtarzał"
Gold3 powstaje na i dla istniejących V500/V600. W przyszłości może zdarzyć się że oczywiście V4 z większą FPGA będzie miała zaimplementowane FPU czy więcej rozkazów AMMX a V500/V600 nie. Co nie znaczy automatycznie ze rozwój wsadów do Vampirek się nagle zatrzymał. Support V500/V600 moim zdaniem będzie jeszcze trwał wystarczająco długo.

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 13:40:03 przez pisklak
[#80] Re: Vampire V4

@skipp, post #77

Problem jest tak jak pisałem z miejscem oraz ze sprzętem.

Czyli mam postawić w salonie pod TV A500 tylko po to by była kontrolerem FDD (proszę wziąć pod wuagę, że czasem "okoliczności" na to nie pozwalają)? I liczyć, że ta A500 będzie "żyć wiecznie" nawet mimo tego, że będę ją bez sensu wygrzewał tylko po to by była kontrolerem FDD?

Jeśli mam do użytkowania Vampire stawiać Amigę to osobiście wolę postawić A1200 z Apollo 1260 - cena pewnie podobna, a Amiga nie będzie tylko podstawką zasilającą i kontrolerem FDD.

Szczerze mówiąc Skipp to nie rozumiem czemu się tak spinasz, wydaje mi się (choć oczywiście mogę się mylić), że oprucz entuzjazmu dla projektu Vampire masz jakiś kontakt z Twórcami, czy nie możesz po prostu pogadać z nimi, zapytać, zasugerować coś w sprawie FDD - np możliwość montowania ADF, tak by Vampire był jeszcze lepszym produktem? Owszem, Apollo Team i tak zrobi co chce - typu SoftFPU, może uznają, że FDD jest nikomu do niczego nie potrzebne - koniec i kropka, a może po prostu nie pomyśleli o takim zastosowaniu Vampire.
[#81] Re: Vampire V4

@abcdef, post #78

Powiedzmy, że "zacytuję klasyka"

abcdef, pięknie napisane, zgadzam się w 100%OK
[#82] Re: Vampire V4

@RaNGuN, post #80

Panowie i Panie... dla chcącego nic trudnego i jeśli naprawdę będzie duże ciśnienie na fizyczną FDD to myślę że się pojawi. Chociaż osobiście nie będę za flopkiem tak bardzo tęsknił... IMHO większość użytkowników Amig "hajendowych" raczej rzadko flopka używa - nawet do odpalania dem. No może się mylę - napiszcie proszę kiedy po raz ostatni używaliście w swojej 060 stacji dyskietek i do czego.

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 13:45:32 przez pisklak
[#83] Re: Vampire V4

@RaNGuN, post #73

Szczerze mówiąc nie orientuję się dokładnie w możliwościach MiST itp


Wydajnościowo mniej-więcej 68030 (ale nie jakaś super wypasiona), bez FPU, zdaje się że również bez MMU, RAMu nie za wiele (chyba 24 MB), wyjście audio tylko analogowe z nienajlepszą jakością dźwięku (dopiero MiSTer ma cyfrowe), rozwój core'a znacznie wolniejszy niż Vampire (a problemy z kompatybilnością są), RTG nie ma.
[#84] Re: Vampire V4

@pisklak, post #82

060 nie mam (jedynie 030) - ale ostatnio użyłem flopa miesiąc temu, żeby wydobyć sterowniki do HyperCOM'a :)
[#85] Re: Vampire V4

@RaNGuN, post #80

No i fajnie, dla każdego coś miłego, jeżeli wolisz A1200 z Apollo 1260 od Vampire to okej, tylko pamiętaj, że dużo gier na dyskietkach nie pójdzie bez wyłączenia karty lub nawet na gołej A1200. Za to pod WHDLoad problemów z grami będzie mniej - na A1260 jak i na Vampire :) Co do braku miejsca - na to jest dobre wyjście - mały pecet montowany na tyle telewizora (pewnie standalone Vampire też tak się zamontuje). Na pececie możesz uruchomić wszystkie emulatory świata, więc nie musisz "bez sensu wygrzewać" swojej Amigi.
[#86] Re: Vampire V4

@abcdef, post #78

@abcdef - Mam zarówno MIST'a, A1200 z 030, używam też UAE na szybkim Core i7. Jeśli chodzi o ogólne odczucia (pomijając bugi i mało rozbudowaną konfigurację), to MIST wyprzedza UAE o lata świetlne - żadnych spowolnień, bo się jakiś mechanizm w PC-towym systemie włączył i zajął pół proca, o wiele płynniejsza (bardziej 'równa') animacja w grach, dużo szybsze bootowanie do ekranu Kickstartu.

I myślę, że Raspberry Pi 3 będzie miał duży problem, żeby pobić wydajnością Vampire'a 2/4...
[#87] Re: Vampire V4

@pisklak, post #82

Dzięki pisklak

Generalnie się zgadzam - FDD nie jest kluczowy, ale fajnie jak by był, w przypadku standalone możliwość montowania ADF była by idealna.

Używanie dyskietek w XXI wieku to już nie konieczność, ale przyjemność - oczywiście jeśli nie trzeba tego robić za często

Oczywiście A1200 z 060 pod TV nie jest rozwiązaniem idealnym, bo tak jak pisze @gorzyga będą problemy z kompatybilnością, więc trzeba by jeszcze A500 dorzucić do kompletu, nie ukrywam, że zamiast tego wolał bym postawić Vampire standalone, a właściwie nie postawić, ale właśnie powiesić za TV, podpiąć przez HDMI. Odnośnie emulacji na PC to trochę średnio, bo owszem całkiem tanio i całkiem dobrze, ale jeśli akurat będę miał ochotę np. na Desert Strike'a ale Bill Gates uzna, że trzeba mi przede wszystkim zainstalować 154378 updateów to do rana się nie doczekam na odpalenie WinUAE
[#88] Re: Vampire V4

@RaNGuN, post #81

Powiedzmy, że "zacytuję klasyka"
abcdef, pięknie napisane, zgadzam się w 100%OK

Również nie mam nic do dodania. Apollo Team to nie Commodore (czy Amiga Inc., Viscorp, Escom czy cokolwiek było jeszcze po drodze), nie jest "firmą matką" narzucającą jedynie słuszne rozwiązanie, a więc każdy user ma wolną wolę i kupi / zaprojektuje / złoży sobie jaką tam Amigę sobie wymarzył. Naprawdę, nie ma przymusu.

Jak wielu z Was, też mam swoje wyobrażenia i marzenia na temat linii Vampire i wcale nie muszą się one pokrywać z wizją całego Apollo Team, ani tym bardziej z wymaganiami typowego użytkownika Amigi. Jeśli wklejam coś na temat projektu, to właśnie z powodu tego entuzjazmu. Tyle. Uważam, że projekt jest ciągle młody i zaskoczy nas w przyszłości wieloma ciekawymi rozwiązaniami. A co do sugestii - każdy z Was może wejść na IRC i porozmawiać z twórcami osobiście. Albo na oficjalnych (dwóch) forach Apollo Core / Apollo Accelerators, które są żywe i można się przekonać, że sami autorzy codziennie odpowiadają na pojawiające się "rozterki". Naprawdę, polecam.

PS. RaNGuN, w którym momencie tego wątku się "spiąłem" według Ciebie? Napisałem swoje luźne przemyślenia, do których myślę mam prawo jak każdy inny, jako aktywny użytkownik Amigi od wielu lat, który przeszedł chyba wszystkie etapy "amigowania", począwszy od pierwszego kontaktu z A500 kumpla, a chwilę później już własnej, najprostszej, gołej A600 z monitorem 1084ST, jednym joystickiem i pudełkiem dyskietek.
[#89] Re: Vampire V4

@skipp, post #88

Chyba tak rozgrzaliśmy dyskusję, że aż serwer PPA padł

Czasem @skipp odnoszę wrażenie, że mocno się denerwujesz jak ktoś coś mniej lub bardziej (nie)słusznie negatywnie/krytycznie powie o Vampire. Albo np. nie ma kontrolera FDD? Nie ma i mieć nie będzie, wsadź Vampire do A500 albo zamilknij na wieki. Odczucia subiektywne, również w tym przypadku być może całkiem nieprawdziwe
[#90] Re: Vampire V4

@RaNGuN, post #89

Aż tak źle nie ma, jest merytoryczna dyskusja. Wiadomo, że apollo team nie realizuje na przekór wszystkim swojej własnej wizji, a mniej więcej drogę wskazaną przez zainteresowanych zakupem, ale fragmenty własnej wizji i tak są bardzo widoczne (patrz AMMX). Wielkim problemem nowej funkcjonalności jest to, że rzadko kiedy jest ona retroaktywna. Co to oznacza? Jeśli dodam nowe rozkazy to żaden istniejący soft ich nie wykorzysta, a dopiero ewentualnie to co się na nowo przekompiluje z ich użyciem. Co innego jeśli chodzi o zmiany w przetwarzaniu istniejących rozkazów. Jeśli softcore daje opcję przetwarzania np. 2 rozkazów naraz + wyliczania 2 adresów naraz (2 ALU + 2 AGU) to jest to jak najbardziej ulepszenie, które da się wykorzystać w istniejącym oprogramowaniu. Szybsze pobieranie rozkazów z pamięci, większy cache, przewidywanie rozgałęzień... może nawet register renaming i out of order execution. To wszystko da efekty zawsze. Czasem niezgodne z intencjami programisty. I tu jest też pułapka. 64bit oraz SIMD ... jestem sceptycznie nastawiony. Nawet nie dlatego, że nie chciałbym tego widzieć w amidze, po prostu wiem że to praktycznie wcale nie będzie wykorzystane.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem