kategoria: Komputery
[#211] Re: Vampire V4

@fazior, post #208

Kiedy daaaawno temu coś około 1992 roku czy 1993 nie pamiętam, decydowałem się na Amigę to 500 tka była GRZMOTEM i klocki em i nic tego nie zmieniło do dziś. A jak coś jeszcze dopinamy z boku to już jest po prostu masakra. A600 to najładniejsza i najporeczniejsza Amiga. Nawet Sony swoje konsole w 2 wydaniu miniaturyzowalo. Bo małe ponoć jest piękne. ....
[#212] Re: Vampire V4

@Voyox, post #211

A600 jest najgorszą Amigą jaka została wyprodukowana. Do niedawna nie było do niej żadnych "dopałek" i nie bez przyczyny. To się nadaje do rozbudowy o fast i nic więcej. Nienawidzę swojej A600. A co mi tam, Twojej też nienawidzę, mały obleśny bękart Commodore :D.
[#213] Re: Vampire V4

@fazior, post #212

jeśli jej tak nienawidzisz czemu używasz CF0: i portu IDE ????

Moim zdaniem to krok w dobra stronę C= A1200 i budżetowa A600 od razu z kontrolerem 2.5 cala oraz PCMCIA

A600 to najporęczniejsza amiga - szybko można ja podłaczyć i schować do szuflady jak potrzeba
[#214] Re: Vampire V4

@AmigaPL, post #213

design A600 wyprzedził ówczesną epokę, to była taka wersja "slim" lub "mini" zanim zmniejszanie gabarytów (nawet kosztem funkcjonalności) stało się trendem przynoszącym zyski - PS2 slim, GBA Micro, iPad mini. Nie mówię już o IDE 2,5" i PCMCIA, na które to rozwiązania użytkownicy jeszcze nie byli gotowi w latach 90.

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2017 15:02:06 przez charliefrown
[#215] Re: Vampire V4

@AmigaPL, post #213

Nie używam CF0: a ide używam, bo jest:).
Moim zdaniem to krok w dobra stronę C= A1200 i budżetowa A600 od razu z kontrolerem 2.5 cala oraz PCMCIA

A moim zdaniem A600 to kiła, nierozbudowywalna, paskudna kiła bez klawy numerycznej do Cywilizacji, zabronisz mi mieć własne zdanie :D?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2017 15:06:47 przez fazior
[#216] Re: Vampire V4

@fazior, post #212

Nie jest chyba tak źle z tą Amigą 600. Wydaje mi się że ma swoje wady i zalety jak każda Amiga.

Podstawkę w V2 można zawsze zmienić na Augat PCS-068A-1, podobno sprawdzone

[#217] Re: Vampire V4

@TechNineWonder, post #216

Amiga 600 ma moim zdaniem zdecydowanie najwięcej wad. Przez lata miałem tą dziadygę z hdd, 5,5 mega fastu i 2 mega czipu - to moim zdaniem idealny konfig dla tego kompa. Ze względu na wampira rozgrzebałem dziada i od 2 lat mam z tym ciągły kłopot, żadna amiga mi tak w kość nie dała jak ten dziad.
[#218] Re: Vampire V4

@fazior, post #217

I te nieszczęsne zatrzaski w obudowie :(
[#219] Re: Vampire V4

@fazior, post #217

Dziwne. Jako maniak amig desktopowych, małych, posiadam wszystkie możeliwe modele. A500+, A600, A1200 i CDTV na dokładkę. W zasadzie są to bardzo zbliżone sprzęty. Wizualnie jakoś najbardziej lubię A500 z wariantów amig klawiaturowych. Brakuje niestety pełnego ECS i możliwości podpięcia dysku. Z A600 już lepiej, ale tu znów kuleje brak dodatkowej klawiatury numerycznej, co znowu wkurza mnie przy WHDLoad. Ale jest niby możliwość zmiany klawiszy wyjścia z gry. Mimo wszystko uwielbiam ją za to że jest mała i nie zabiera dużo miejsca nawet ze sterczącą kartą CF z adapterem. Wstawiłem tam Furię i problemów żadnych z A600 nie mam. Obecnie to najczęściej używana przeze mnie Amiga. A1200 leży sobie w drugim pokoju raczej nieużywana, ale jej zdecydowaną zaletą jest AGAta. Oczywiście jeśli V4 wejdzie do sprzedaży i okaże się tak dobry jak piszą- to jaka różnica której amigi będziemy używać? Wszystkie desktopy są fajne, każdy ma swój klimat i nie ma żadnej Amigi którą bym skreślił. I już na pewno nie nazwał bym A600 złomem. Dostaliśmy ECS, IDE i PCMCIA. Do tego wszystko w małej obudowie. A że producent nie przewidział że naród będzie pakował tam turbo na procku "na barana" to czy to jego wina?
[#220] Re: Vampire V4

@fazior, post #217

Zaraz po kupnie Amigi 600. Wsadziłem ją do mini tower od PC.
Wtedy PCMCIA był nieuzywalny wiec mi nie brakowało. Ale dysk, CD, zewnętrzna klawiatura załatwiało problemy. Brakowało tylko turbo. Ale dziś to najlepsza Amiga. A skoro Ty nie umiesz poradzić sobie z podstawką pod CPU toś ................. A w to miejsce wpisz sobie odpowiedni epitet. ..
[#221] Re: Vampire V4

@Voyox, post #220

Rotfl, ja mam problem z podstawką i do tego sporo zabawy z Amigami w ogóle, z wampirami w szczególności a Ty sie ślinisz do filmików na youtube. Co kto lubi :D.
[#222] Re: Vampire V4

@fazior, post #221

Dobrze napisałeś " zabawy ". Bo gdybyś raz do porządku zrobił tą podstawkę to nie byłoby zabawy.
Więc zdradziłes nam o co chodzi. Lubisz się babrać we flakach biednej amisi.
A tu chodzi o skuteczność. Dobrej baletnicy nic w tańcu nie wadzi.
U mnie wszystko działa jak należy. A1200 sprzedana. Czas na A600 i V4 standalone. Na razie jaram się YouTube bo lubię. Będąc na saunie trzeba czymś wypełnić czas.
[#223] Re: Vampire V4

@Voyox, post #222

Pochwal się, co masz w tej A600 że działa jak należy:). A i jeszcze jedno to nie jest najlepsza Amiga i choćbyś na głowie stanął - nie będzie. Ja dzisiaj skończyłem swoją, właśnie buczy obok na biurku, pochlastana niemiłosiernie. Z miłości do modelu A600 jest to moja pierwsza i ostatnia Amiga ratstyle:).
[#224] Re: Vampire V4

@TechNineWonder, post #216

Polutowałeś sobie
[#225] Re: Vampire V4

@Krashan, post #209

Też odnoszę od jakiegoś czasu wrażenie, że stajemy się uczestnikami przelewania pustego w prózne. Albo inaczej, jakość dyskusji portalowych spada na łeb na szyję...
[#226] Re: Vampire V4

@polutuje, post #224

Ale co podstawkę? Nie ale patrząc po zdjęciach to są raczej te. Po za tym czekam na programator.

Bo po ostatnich testach z ArcEm Amiga po Guru już nie wstała. Świeci się tylko zielona dioda, ale pierwsze zmienię sobie Firmwareok, racja
[#227] Re: Vampire V4

@fazior, post #223

Pamiętam jak A600 pojawiła się na Grzybowskiej. W tamtych czasach budziła jedynie: WTF Commodore? A500+ też wtedy uważaliśmy z kumplami za jakiś g... wart upgrade
[#228] Re: Vampire V4

@Aniol, post #227

Ja z kolei najbardziej ze wszystkich Amig uwielbiam właśnie malutką A600.
Był to mój pierwszy komputerek, który dostałem w 1994 roku i to właśnie sześćsetka pokierowała moim życiem i zaszczepiła fascynacje sprzętem komputerowym.
To ten mały niechciany i nie lubiany "bękart" Commodore jest sprawcą tego że zrobiłem technika jako Teleinformatyk a potem studia inż. z Systemów i Sieci.
Swoją Amige 600 używałem aż do bodajże 2000 lub początku 2001 roku,wtedy gdy dostałem pierwszego PC.
Pierwszą Amigą jaka kupiłem po latach była także A600 która darze wciąż największym sentymentem i mimo że ją sprzedałem by kupić A1200 to znów kupiłem sześćsetke jak się tylko nadarzyła okazja i potem drugą.
Teraz mam dwie sztuki i czuje że jak się trafi kolejna okazja by dostać ładny zestaw za rozsądne pieniądze to kupie trzecią .....Żadnego innego modelu amigi nie potrzebuje w kilku egzemplarzach,a tak jakbym miał nawet 50sztuk A600 to bym się z każdej cieszył jak głupi
Wracając do Vampira v4 to z pewnością zaopatrzę się w którąś wersje ale nie wiem jeszcze w którą.
Początkowo chciałem do A1200 ale udało mi się właśnie w rozsądnej cenie dorwać Blizzard1260 z SCSI kit z 256MB także jedno z moich marzeń się spełniło, więc myślę, że padnie na wersję A600 bo jedną 600tke i tak planowałem na krwiopijce v2.
Chociaż jeśli poprawi się kompatybilność i stabilność działania to rozważę wymianę Blizzka1260 na Vampira v4.
[#229] Re: Vampire V4

@charliefrown, post #214

design A600 wyprzedził ówczesną epokę

A C64, ZX-Spectrum czy ZX-81 też wyprzedzały? Otóż odwrotnie - A600 była bękartem minionej epoki, próbą kontynuowania linii komputerów-zabawek, podłączanych do telewizora. A działo się to w czasach, gdy zalety otwartej architektury zaczęły być dostrzegane także w domach.

Ale nie to było przyczyną porażki A600, tylko brak złącza procesora albo chociaż MC68000 w wersji DIP, montowanego w podstawce. Czyli brak możliwości skorzystania ze sporej oferty rozszerzeń dla A500, czy późniejszych - dla A1200.

Partyzancka metoda montowania kart turbo na CPU dzisiaj może już nie razi, ale przez wiele lat była to bariera, z powodu której oferta kart turbo dla A600 liczyła 3 modele, że o dostępności nie wspomnę.
[#230] Re: Vampire V4

@Daclaw, post #229

działo się to w czasach, gdy zalety otwartej architektury zaczęły być dostrzegane także w domach.


A zaczęła być doceniana w czasach, gdy z otwartej architektury przeciętnego PC mało kto korzysta (chyba że chodzi o dołożenia pamięci, czy wymianę dysku twardego, ale to A600 też umiała).
[#231] Re: Vampire V4

@Daclaw, post #229

Design wizualny. Za parę dni minie 24 lata jak do mojego domu zawitała A600. Nie ma drugiej, tak ładnej Amigi. 1200ka to taki kloc jak 500ka, nie wspominając już nawet o Amigach zamkniętych w puszkach 600ta nadal wygląda czadersko :P



Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 17:58:08 przez tbone
[#232] Re: Vampire V4

@tbone, post #231

Odchodzicie od tematu ale...też chcę coś dodać od siebie. Od jakiegoś czasu zamiast A600 zabawiam się A500 z Wichrem. Pięćsetka dostała skrzydeł i wszystko "powala" co do tej pory pełzało. Za starych czasów miałem 040/PPC, nie ma się czym podniecać ale jednak śmiga. Jest jednak duża niedogodność jeśli chodzi o wymiary. Pięćsetka jest po prostu dwa razy większa od A600 i nie wezmę jej do plecaka. Kiedyś wziąłem A600 w plecak, na rower i do kolegi. I nie mam co do tego wątpliwości - jest lepsza od tego klocka a co! Tylko co do tej A600 włożyć? Dysk podnosi mi taśmę - usunąłem sanki a 2,5" przykręciłem na dystansach do tylnej ścianki obudowy - teraz już nie ma rozszerzenia ale wcześniej nic nie mogłem już upchać - lubię porządek - a w A500 o taki porządek nie trudno. Coś za coś Panowie .
[#233] Re: Vampire V4

@amper, post #232

Gdy pierwszy raz przeczytałem o Vampire (i to w A600) uznałem to za ironię losu, że ta najbardziej obśmiana, niedoceniana i krytykowana Amiga, będzie miała po latach największe kopyto ze swoich sióstr
[#234] Re: Vampire V4

@tbone, post #233

No to jest właśnie najlepsze,że po tych wszystkich latach ,gdzie uważano A600 za najbardziej nieudaną amigę powstało tyle nowych rozszerzeń w tym najszybsze turbo do którejkolwiek z Amig.
Jak to mówią Karma wraca i dzieki takim projektom jak Vampire,Furia,9T,ACA630 itd oraz dzięki obsłudze IDE czy PCMCIA "out of box" czy w końcu ładnemu designowi i kompaktowym rozmiarom Amiga 600 staje się jedną z najbardziej poszukiwanych egzemplarzy.
Tylko A1200 z desktopów ma większy prestiż.
Swoją drogą gdyby to właśnie A600 miała bebechy A1200 byłaby bez wątpienia hitem który mógłby dorównać sukcesowi 500tki.
A1200 wyszła o kilka lat za późno i mogłaby osiagnąć o wiele większy sukces gdyby zapakowano tam chociażby 68030 i 8MB pamięci....Oczywiście najłatwiej jest mówić "Co by bylo gdyby..."Wyszło ja wyszło i trzeba podziękować idiotom którzy pracowali w tym czasie w Commodore.
[#235] Re: Vampire V4

@skipp, post #197


Vampire V4, PCB rev. 3B
[#236] Re: Vampire V4

@skipp, post #235

Może to źle zabrzmi - ale mnie się marzy, że w Vampire będzie opcja np. softwarowa czy jakieś menu podczas startu kombinacją 10 klawiszy chociażby, żeby wyłączyć częściowo odtworzone układy. Tak, żeby np. w A2000 kości własne robiły swoją robotę, a Vampire odtworzone używać do tego czego nie ma - jak np. AGA, czy w przypadku braku karty graficznej tego.

Nie wiem ilu byłoby chętnych na takie rozwiązanie ale sądząc po komentarzach tutaj narzekających na to, że to samodzielny komputer myślę, że dla pewnej może nawet sporej grupy użytkowników ma to znaczenie...
[#237] Re: Vampire V4

@pgru2, post #236

Marzy ci się po prostu aby vampire było najzwyklejszą kartą turbo. Czyli CPU 080 z FPU i nic poza tym. Ciekawe jak by to się męczyło z AGą i resztą Amigi...
[#238] Re: Vampire V4

@Voyox, post #237

Tak samo jak 1240 i 1260 ...
[#239] Re: Vampire V4

@abcdef, post #238

Szczrze mogliby wydać taki rdzeń dla tych co tego oczekiwali. Zapewne jakby zrezygnowali z SAGA, AMMX i chipsetu, to pełny procek by się zmieścił i wielu amigowców wybrałoby ten wsad do vampire.... Może w przyszłości wyjdzie taki alternatywny wsad kto wie... OK
[#240] Re: Vampire V4

@Voyox, post #239

Tu chodzi o zbudowanie rynku wokół Vampira, by później robić jeden wariant dla wszystkich, najlepiej samodzielny i fajnie. Byle nie trwało to tyle co inne zapowiedzi w świecie Amigi, które znamy.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem