[#31] Re: Pomóżcie mi pokochać Amigę

@michalmarek77, post #30

W swiecie niektorych to nalezaloby zakazac uzywania internetu, albo wprowadzic straz, najlepiej w proporcji, 1 straznik na 1 internaute, tylko kto upilnuje straznika

A wracajac do sedna. Kocha sie za nic :D

Linux sam w sobie jest systemem b.dobrym. Niektore z dystrybucji swoja prostota bija na glowe Windows czy MacOS X. Mozna jednak zniechecic sie wybierajac niewlasciwa dystrybucje dla siebie. Linux w pewnym stopniu moze zastapic Windows do odpalania windowsowych aplikacji pod Wine.

Vista i Windows 7 to w ogole nie sa fajne tzn. ja nic fajnego nie widze. Windows tak ogolnie nie jest fajny i sprawia mnostwo problemow nieznanych amigowym systemom, linuxowi itd.. Fajne sa tylko wszelkie programy dostepne dla Windows, a XP to dzis absolutne minimum :)

Czy mozna zyc bez Windows, mysle, ze tak, tylko to nie jest dzis kwestia dostepnosci programow na inne systemy, wg. mnie to kwestia swiadomosci. Komputery spowszednialy. Wielu ludzi nawet nie zwraca uwagi na sam system. Chca miec cos co widza u kogos, maja w pracy, poznali w szkole itd.

Amiga juz dawno temu zostala wyrzucona z glownego nurtu IT na rynku i nie zapowada sie powrot, mimo to plynie sobie dalej, swoim wlasnym nurtem. Nikogo na dobra sprawe nie trzeba tutaj przekonywac do Amigi, bo kazdy sam znajduje cos dla siebie.



Ostatnia modyfikacja: 21.03.2011 02:49:29
[#32] Re: Pomóżcie mi pokochać Amigę

@1989, post #31

Czy ktoś coś pisał o zakazach ?

Nie chodzi mi o karalność i robienie czegoś wbrew prawu - raczej o samoświadomośc, nie używam, bo to niedobre, nie potrzebuje tego. I TYLE...

Z zakazami jest jak z pasterzami - jedni ich potrzebują, inni mają rozum :)

[#33] Re: Pomóżcie mi pokochać Amigę

@grxmrx, post #26

Co wykorzystywania DMA przez Amigę:
tu w artykule jest taki tekst:
Spójrzmy na suche fakty dotyczące wbudowanych kontrolerów:
" * Amiga 3000: wbudowany interfejs SCSI, wyposażony w chip WD 33C93A (max 5 MB/s).
* Amiga 4000: wbudowany interfejs IDE buforowany, wyposażony w chip Gayle i działający w trybie PIO0 (max 3.3 MB/s).
* Amiga 4000T: j/w oraz interfejs Fast SCSI-II, wyposażony w chip NCR 53710 (max 10 MB/s)."

Sam kontroler opisywany w artykule też nie wykorzystuje trybu DMA. Te transfery są koszmarne i z tego to czytam dane "lecą" przez procesor. ( tryb PIO ) To któraś Amiga wspiera DMA czy ja coś tu źle składam? ;)

Wiem co to znaczy pasja komputerowa. Jestem zarażony małym Atari. Widzę to co Wy widzicie w Amidze, ten klimat. Ale kwestie finansowe są niestety nie do pominięcia w tych czasach. No i te braki w oprogramowaniu deprymują strasznie.

JXFS - jaki jest maksymalny rozmiar pojedynczego pliku?

[#34] Re: Pomóżcie mi pokochać Amigę

@tomaszek1983, post #33

Wypunktowane interfejsy SCSI wykorzystują DMA. Prawie każdy kontroler SCSI dla Amigi wykorzystuje DMA. Włącznie np. z kontrolerem na karcie CyberStorm Mk-III/PPC o teoretycznej maksymalnej przepustowości szyny SCSI 40MB/s (Ultra Wide).

Natomiast chyba żaden istniejący kontroler IDE dla klasyka nie obsługuje DMA. To zwyke jest skutkiem ubocznym tego, że konstruktorzy chcieli maksymalnie obniżyć koszty takich interfejsów.

Pomijając interfejsy I/O, większość wbudowanych na płycie podzespołów Amigi (klasycznej) potrafi wykorzystać DMA. Także wiele kart rozszerzeń np. kontroler USB Deneb.

A ja pisząc ten artykuł nie myślałem, że kluczowe jest dla kogoś czy istniejące kontrolery obsługują DMA czy nie (bo skupiałem się na opisywanym FastATA).



Ostatnia modyfikacja: 21.03.2011 10:55:28
[#35] Re: Pomóżcie mi pokochać Amigę

@michalmarek77, post #28

Zgadzam się z Tobą. Te legalne torrenty to jakiś tam ułamek procenta. Jak ściągam dystrybucję Linuxa to i tak wolę ISO pobrać z serwera niż z Torrentów ( przeważnie jest szybciej ) Choć muszę się przyznać, że oprogramowania nie ściągam. Raczej filmy i muzykę. Jest tyle darmowego oprogramowania ( zarówno na Linuxa jak i na Windows ) że jest w czym wybierać. Często darmowe oznacza lepsze, ale nie jest to regułą. Mam tu porównanie bo korzystam zarówno z Linuxa ( aktualnie Ubuntu 10.04 ) i z Windows XP.

[#36] Re: Pomóżcie mi pokochać Amigę

@strim, post #34

No wiesz, wydaje mi się, że to jest istotne, czy coś posiada tryb DMA czy nie. Jak dane idą przez procesor to na resztę już mu czasu nie starcza i zaczyna się robić pasztet. Wymagałbym od czego co się nazywa "FastATA" trybu DMA lub rozwiązania je emulującego lub innego dający podobny efekt. No i zerknąłem na wyniki testu jaki przeprowadziłeś:
wszędobylskie "CPU Available: 0%" zdaje się to potwierdzać moją teorię, że nic alternatywnego do DMA nie zostało w kontrolerze zaimplementowane czyli ze wszystkimi danymi morduje się procesor. Kontroler w zasadzie umożliwia tylko podłączenie dysku twardego na IDE i nic poza tym. Dysk jest obsługiwany w trybie bardzo podstawowym. Co do SATA przez przejściówkę: opis sugeruje, że każdy dysk SATA jest obsługiwany czyli kontroler musi obsługiwać również tryb SATA 300 potocznie zwane SATA II lub autonegocjację prędkości do trybu SATA 150, pecetowe IDE potrafi to negocjować, ale tylko w trybie DMA, więc nie wiem jak to jest na tym kontrolerze z obsługą SATA. Mam wątpliwości czy firma Elbox zrobiła takie testy na dyskach SATA, zwłaszcza na dyskach "SATA II" A nie każdy już ma zworkę ograniczającą prędkość.

[#37] Re: Pomóżcie mi pokochać Amigę

@tomaszek1983, post #36

Wszystko co piszesz to oczywiście prawda, ale:
- w artykule napisałem, że FastATA nie obsługuje DMA, myślałem że już każdy zrozumie ;)
- wspomniałem też o problemach wydajnościowych spowodowanych przez to
- co do obsługi SATA II to faktycznie nie wiem, bo sprawdzałem tylko ze zwykłym SATA
- piszesz "Kontroler w zasadzie umożliwia tylko podłączenie dysku twardego na IDE i nic poza tym" - to naturalnie prawda ale też zauważ, że mimo tego jest to najszybszy kontroler IDE dla dużej Amigi...

Nie ma lepszego, więc nie ma co na niego narzekać :P.



Ostatnia modyfikacja: 21.03.2011 11:22:52
[#38] Re: Pomóżcie mi pokochać Amigę

@G. Kraszewski, post #16

Chyba tylko masochista może to nazwać "zabawą".

To zależy co kogo kręci Jedni lubią się użerać z linuxem, inni z AOS Od razu trzeba przyznać, że zarówno jeden jak i drugi nie jest systemem dla każdego zwykłego szarego człowieczka. Linux zresztą kiedyś był systemem trudniejszym, mało było dystrybucji dedykowanych dla konkretnych grup, a te co były łatwe w instalacji nie były. Teraz takie Ubuntu wsparcie ma dla większości sprzętu. Najczęściej po instalacji już nic wgrywamy, ewentualnie można coś dociągnąć z centrum oprogramowania, ale karta muzyczna gra, grafika jako tako chodzi, a jak nie chodzi to się dorzuca sterownik, który też już ma napisany przeważnie skrypt instalacyjny.... Wizyta w terminalu systemowym i polecenie sudo nie gryzie;)
Czytając opisy instalacji urządzeń amigowych, instalacji oprogramowania mam wrażenie jakbym czytał opis przejścia sapera przez pole minowe ;) Są więc różne odmiany sado-maso rotfl

[#39] Re: Pomóżcie mi pokochać Amigę

@strim, post #37

w artykule napisałem, że FastATA nie obsługuje DMA, myślałem że już każdy zrozumie

Ale ja to rozumiem, tylko to powinno być na czerwono w ramce, pozłacane

wspomniałem też o problemach wydajnościowych spowodowanych przez to

Nie nazwałbym tego problemami wydajnościowymi. Oczywiście doskonale, że o tym wspominasz, zresztą testy jakie wykonałeś nie pozostawiają żadnych wątpliwości. To nie jest problem, po prostu urządzenie jest wybrakowane, przesyłanie danych przez procesor to jakieś nieporozumienie, jak dla mnie, ale ja grzybiarz jestem, to inaczej na to patrzę ok, racja

co do obsługi SATA II to faktycznie nie wiem, bo sprawdzałem tylko ze zwykłym SATA
Z ciekawości: Elbox przyjąłby reklamację, gdyby dysk SATA II nie chodził z tym kontrolerem? Jak zwyczajowo rozwiązuje się takie rzeczy na tym rynku. Producenci odpowiadają za to co napiszą w instrukcji obsługi?

jest to najszybszy kontroler IDE dla dużej Amigi
Czyli inne były wolniejsze? To znaczy, że nawet nie był wykorzystywany w pełni tryb PIO?.... Ciekawi mnie, czy to lenistwo firm amigowych, czy też jakieś obiektywne trudności powodują, że nie doczekaliście się do tej pory kontrolera obsługującego DMA

[#40] Re: Pomóżcie mi pokochać Amigę

@wali7, post #13

Pod MOSem możesz pooglądać filmy (dvd, divx)

Kodeki są rozwijane, czy zostały wydane jakiś czas temu i leżą? Można oglądać filmy zakodowane w RMVB?

poszperać po sieci (przeglądarka OWB - całkiem niezła)

Wspiera Javę, jest jakiś Flash?

Z pakietów biurowych, to pozostaje się ratować GoogleDocs - działa pod OWB.

Fakt, GoogleDocs to fajna sprawa i ma nawet spore możliwości. Google jednak robi częste zmiany w interfejsie. Czy OWB radzi sobie z tymi zmianami. Często OWB jest aktualizowana?

[#41] Re: Pomóżcie mi pokochać Amigę

@michalmarek77, post #32

raczej o samoświadomośc, nie używam, bo to niedobre, nie potrzebuje tego. I TYLE...


nie ma jasnego kryterium, co jest, a co nie jest dobre. Tzw. piractwo ma swoje dwa oblicza, zarazem dobre i niedobre, wiedza o tym sami tworcy :) - "Widziałem dalej dzięki temu, że stałem na barkach gigantów", oswiadczyl Izaak Newton.

Z zakazami jest jak z pasterzami - jedni ich potrzebują, inni mają rozum


ludzie maja rozum, dlatego jest jak jest, gdyz wszystko na swiecie podlega niezmiennym prawom natury :)

[#42] Re: Pomóżcie mi pokochać Amigę

@tomaszek1983, post #40

Widzisz, a Ty ciągle nie wierzysz (między innymi mi), że Amiga nie może zastąpić peceta. Nie może i koniec. Nawet najlepszy i najdroższy rower samochodu też Ci nie zastąpi...

[#43] Re: Pomóżcie mi pokochać Amigę

@tomaszek1983, post #40

Kodeki są rozwijane, czy zostały wydane jakiś czas temu i leżą? Można oglądać filmy zakodowane w RMVB?


na wszystkich systemach sprawe zalatwil mplayer i ffdshow. kwestia otwarta jest tylko frontend.

Czy OWB radzi sobie z tymi zmianami. Często OWB jest aktualizowana?


OWB wykorzystuje silnik WebKit. Zobacz sobie jaki silnik wykorzystuje Google Chrome :)

[#44] Re: Pomóżcie mi pokochać Amigę

@G. Kraszewski, post #42

Nawet najlepszy i najdroższy rower samochodu też Ci nie zastąpi...


i vice versa :)

[#45] Re: Pomóżcie mi pokochać Amigę

@tomaszek1983, post #39

Co do DMA:

Niemal wszystkie kontrolery SCSI na karcie procesora obsługują DMA.
Są to zazwyczaj kontrolery SCSI-2 (np. karta CSMKII) a więc o maksymalnej przepustowości 10MB/s
Taki transfer nie jest kwestią braku DMA a ograniczeniem kontrolera (w pececie SCSI-2 też ma max 10MB/s)
Jedynym szybszym kontrolerem SCSI i jednocześnie najszybszym w Amidze klasycznej jest UWSCSI na karcie CSMKIII/CSPPC, który ma max transfer 40MB/s. Ten kontroler również obsługuje DMA.
Jest to w instrukcji każdej karty procesora czy kontrolera SCSI do niej, że OBSŁUGUJE on DMA.
Kontroler SCSI na płycie głównej A4000T jak i A3000/A3000T również obsługuje DMA a max transfery są maksymalnymi dla zastosowanego kontrolera - w pececie byłyby takie same.

Co do kart Zorro (w tym FastATA) tam problemem jest konstrukcja slotów m.in. układ Buster.
http://www.amiga-hardware.com/showhardware.cgi?HARDID=1454
Dla urządzeń ZorroIII obsługujących DMA (np. kontroler SCSI A4091) wymagana jest co najmniej wersja 11 a i wówczas możliwe jest podłączenie TYLKO JEDNEGO takiego urządzenia w Amidze.
Np. karta USB Deneb, która obsługuje DMA musi być sama w Zorro.
Jeżeli chcemy używać innych kart, trzeba ją przestawić (za pomocą zworki) w tryb PIO.

Także brak DMA w FastATA to nie jest lenistwo firm tylko wynika z konstrukcji Amigi.
Brak DMA na większośći kart Zorro jest wynikiem konstrukcji samych slotów.
A kontrolery dysku z DMA są od wielu lat na kartach procesora.



Ostatnia modyfikacja: 21.03.2011 12:56:58
[#46] Re: Pomóżcie mi pokochać Amigę

@lekarz_med, post #45

Dziękuję za rzeczowe wyjaśnienia

[#47] Re: Pomóżcie mi pokochać Amigę

@lekarz_med, post #45

Nie do końca jest prawdą to co piszesz...

Dla urządzeń ZorroIII obsługujących DMA (np. kontroler SCSI A4091) wymagana jest co najmniej wersja 11 a i wówczas możliwe jest podłączenie TYLKO JEDNEGO takiego urządzenia w Amidze.

DMA obsługiwane jest od wersji 9 Bustera, tylko ta wersja ma pewne bugi. Jednak niektóre karty radzą sobie z tym i działają bez problemów.

Np. karta USB Deneb, która obsługuje DMA musi być sama w Zorro.
Jeżeli chcemy używać innych kart, trzeba ją przestawić (za pomocą zworki) w tryb PIO.

W slotach Zorro może być dowolna ilość kart, ale w przypadku Bustera 11 tylko jedna z tych kart może być kartą z obsługą DMA. Nie jest prawdą, że gdy mamy inne karty (używające trybu PIO) to trzeba przełączyć Deneba w PIO... Także ewentualne przełączenie między trybem PIO a DMA jest programowe, a nie za pomocą zworki.

Co więcej niektóre karty obsługują specjalny tryb pracy, który pozwala na użycie więcej niż jednej karty DMA w Zorro III na raz (ale jest to możliwe tylko w połączeniu z Busterem 9). Deneb i FastLane Z3 należą do tych kart.

Także brak DMA w FastATA to nie jest lenistwo firm tylko wynika z konstrukcji Amigi.
Brak DMA na większośći kart Zorro jest wynikiem konstrukcji samych slotów.

Z powodzeneim można zbudować kartę, która działa w trybie DMA o ile konfiguracja Amigi na to pozwala, a w innym wypadku w trybie PIO. Dowodem na to jest właśnie Deneb.



Ostatnia modyfikacja: 21.03.2011 13:55:13
[#48] Re: Pomóżcie mi pokochać Amigę

@strim, post #47

DMA obsługiwane jest od wersji 9 Bustera, tylko ta wersja ma pewne bugi. Jednak niektóre karty radzą sobie z tym

Tak, wiem. Celowo to pominąłem, żeby nie gmatwać całej wypowiedzi.

w przypadku Bustera 11 tylko jedna z tych kart może być kartą z obsługą DMA

Napisałem to samo, być może użyłem zbyt dużego skrótu myślowego i przeskoku w wypowiedzi.

niektóre karty obsługują specjalny tryb pracy, który pozwala na użycie więcej niż jednej karty DMA w Zorro III na raz (ale jest to możliwe tylko w połączeniu z Busterem 9)

Kombinowanie stary zabugowany Buster + karty specjalnie pod niego i można w 2 na raz używć DMA. I są to prawdopodobnie JEDYNE dwie ISTNIEJĄCE karty, które pozwalają na taką sztuczkę. Więc ciężko to nazwać powszechnym rozwiązaniem.
Zwłaszcza, że FastLane Z3 to kontroler SCS-2, który mając dużą Amigę łatwiej i bez tych problemów uzyskamy przez kartę procesora.

Nie zmienia to tego co napisałem, czyli że właśnie przy Buster11 tylko jedna karta może mieć DMA. Jeżeli chcemy używać innych kart (w domyśle "w trybie DMA") to trzeba ją przełączyć w PIO.

Z powodzeneim można zbudować kartę, która działa w trybie DMA o ile konfiguracja Amigi na to pozwala, a w innym wypadku w trybie PIO. Dowodem na to jest właśnie Deneb.

Jestem przekonany, że w swojej wypowiedzi zawarłem dokładnie to samo.



Ostatnia modyfikacja: 21.03.2011 14:00:43
[#49] Re: Pomóżcie mi pokochać Amigę

@1989, post #41

ludzie maja rozum, dlatego jest jak jest, gdyz wszystko na swiecie podlega niezmiennym prawom natury


posiadać a używać nie jest jednoznaczne :)

[#50] Re: Pomóżcie mi pokochać Amigę

@lekarz_med, post #48

Jestem przekonany, że w swojej wypowiedzi zawarłem dokładnie to samo.

Też tak to zrozumiałem

[#51] Re: Pomóżcie mi pokochać Amigę

@tomaszek1983, post #35

OpenSuse dystrybuowany jest oficjalnie z serwerów i przez torrenta. Kilka razy próbowałem torrenta i zawsze przez zwykły http było szybciej. Z jednym wyjątkiem - ostatnim razem, pierwszego dnia publicznej wersji 11.4: przez http się straszliwie ślimaczyło (pewnie 2/3 susowców jednocześnie ciągnęło) i przez torrenta cały DVD instalacyjny śmignął w 2 h. :)
[#52] Re: Pomóżcie mi pokochać Amigę

@tomaszek1983, post #40

Co do filmów, to pod MOSem najlepszy jest MPlayer, tu http://fabportnawak.free.fr/mplayer/ najnowsza wersja według źródeł z svn 11 listopada 2010. Zobacz sobie jakie tam są kodeki. W każdym razie sporo tego jest.
Javy pod OWB nie ma (jest oczywiście JavaScript, ale to co innego :) ) i nie wierzę aby była, flash w jakiejś starej wersji jest (filmiki flashowe z YT działają, niektóre gierki flashowe i niestety reklamy. Ale generalnie to jest kiepskie), sam OWB obecnie jest według źródeł z marca 2011, opis zmian w MOSowej wersji: http://fabportnawak.free.fr/owb/owb-morphos-1.12.readme
Generalnie 3-4 aktualizacje OWB dla MOSa dotychczas wychodziły.
[#53] Re: Pomóżcie mi pokochać Amigę

@wali7, post #52

Co do mplayer'a: masz na myśli to ? Tu jest historia zmian, ale wymienionych obsługiwanych formatów nie widzę. Chyba, że masz na myśli to co było po kolei dodawane. Z tego co widzę, to nie ma tam RMVB... i chyba być nie powinno. Zdałem sobie sprawę, że palnąłem bzdurę. RMVB do płynnego działania potrzebuje procesora ok. 1.5 Ghz w architekturze x86. Nie wiem jak to się przekłada na architekturę amigową.
FFMpeg nie umie sobie poradzić z RMVB, więc jeśli mplayer jest oparty na tych kodekach to nic z tego nie będzie. W Windows żeby chodziło RMVB są trzy drogi: instalacja Real One Player, oficjalnego programu producenta. To się teraz chyba płatne zrobiło, kupa syfu w postaci reklam itp. instalacja kodeków Real Alternative, które współpracują z dowolnym odtwarzaczem kodeków nie posiadającym lub instalacja jednego z programów, które mają wbudowane kodeki do RMVB ( SMPlayer - nawiasem mówiąc oparty na mplayerze , VLC Media Player ) Jak nie powstał kodek dedykowany pod MOS'a to raczej czarno to widzę

[#54] Re: Pomóżcie mi pokochać Amigę

@wali7, post #51

OpenSuse dystrybuowany jest oficjalnie z serwerów i przez torrenta. Kilka razy próbowałem torrenta i zawsze przez zwykły http było szybciej.

Tym bardziej, że nie jest tam podana jedna lokalizacja, tylko kilka. Nikt nie każe z domyślnie zaznaczonej korzystać, a że większość tak robi to efekt jest taki, że domyślna lokalizacja jest przeciążona, a pozostałe się nudzą Z torrenta zawsze będzie wolniej niż z http.

[#55] Re: Pomóżcie mi pokochać Amigę

@tomaszek1983, post #54

Nie zgodzę się ponieważ w przypadku HTTP ściągasz z jednego źródła, z jednego serwera, a w przypadku torrentów ten sam serwer może być udostępniającym paczkę czy plik do ściągnięcia, więc źródło będzie to samo (ściągasz z tego samego źródła), ale poza nim mogą istnieć również inne źródła dzięki czemu będzie szybciej (a nawet o tyle lepiej gdy kilka serwerów udostępnia przez torrenty tę samą paczkę, wtedy dobrych źródeł jest więcej i w przypadku gdy np. w połowie drogi jedno źródło pada to masz dalej dobry transfer).
Do tego dochodzi fakt, że w przypadku HTTP gdy pobierasz kilka GB danych (lub obojętnie ile), np. ISO płyty DVD istnieje ryzyko, że dane będą przesłane niepoprawnie (zła suma md5) i wtedy będziesz musiał ściągnąć cały plik jeszcze raz. W przypadku torrentów wystarczy weryfikacja pobranych części.

JXFS - jaki jest maksymalny rozmiar pojedynczego pliku?


Sprawdzę to jak wrócę z urlopu i wtedy odpiszę.

[#56] Re: Pomóżcie mi pokochać Amigę

@tomaszek1983, post #53

To jest tylko historia zmian (nie ma tu wypisanych wszystkich kodeków), trzeba by zobaczyć w readme, albo w katalogu z kodekami. Jak wrócę do domu (bo obecnie jestem w pracy), to odpalę MOSa i sprawdzę.
Generalnie MOSowy MPlayer jest fajnie zrobiony, z funkcjonalnym GUI, i radzi sobie z olbrzymią wiekszością obecnie spotykanych formatów, jest wciąż aktualizowany.
Co do procesora, to ja mam G4 (7447A) 1.5 GHz. To dosyć dobry procesor, nawet jak na dzisiejsze standardy.
Co do torrenta i OpenSuse - sam się zdziwiłem, nie chciało mi sie eksperymentować z róznymi serwerami, załozyłem, że strona główna mnie przekieruje na najlepszy dla mnie mirror. Jako że strasznie wolno szło, to w akcie desperacji spróbowałem torrenta (a poprzednio ZAWSZE torrent był duzo wolniejszy) i naprawdę poszło. 4.6 GB w jakieś 2 godziny :)
[#57] Re: Pomóżcie mi pokochać Amigę

@tomaszek1983, post #53

mplayer (ze zrodel tj. mplayer + ffmpeg) czyta rmvb i nie potrzebuje do tego zewnetrznych binarnych dedykowanych kodekow.

co do wymagan, to 1.5Ghz to lekka przesada. najczesciej uzywany kodek RV40 (video) to H.264, a Cook (audio) nie obciaza duzo bardziej niz mp3. przy typowej rozdzialce filmu 640x256, pewnie wystarczy 1/3 mocy G4 1.5Ghz.

[#58] Re: Pomóżcie mi pokochać Amigę

@G. Kraszewski, post #42

Każdy ma swoją wizję użytkowania komputera w domu , ja używam cały czas Amig , i do wszystkiego mi wystarczają i nie potrzebuję pc wcale, ( no prawie , gdyż akurat mam problem ze stałym łączem i korzystam z laptopa żony który ma przenośny internet, ale to tylko wyjątek). Ty jesteś programistą, używasz pewnie komputera do zupełnie innych celów , ja jestem zwykłym użytkownikiem i cieszę się Amigą i tym co może mi dać teraz wraz ze wszystkimi swoimi ograniczeniami , jak i dawała mi wiele radośći w przeszłośći.

Nie musisz pisać o tym że Sam jest za droga a os4.1 niedopracowany ,w wiekszości ludzie o tym wiedzą i akceptują to lub starają się to zmienić pisząc różne aplikacje by go ulepszyć.
Niech kolega poczyta komentarze tu,wejdzie na Execa ,rozpocznie wątek tam , porówna opinie , być może skusi się na używaną Sam lub Pega za 1500zł(to nie majątek a w razie jak się nie przekona do sprzetu i systemów to nie starci wiele na sprzęcie sprzedając go). To tyle z mojej strony , mimo że wygląda to dosyć dziwnie to naprwdę są ludzie w tych czasach którzy potrafią żyć bez pc i nie czują z tego powodu większego dyskomfortu .

Amiga Rulez OK
[#59] Re: Pomóżcie mi pokochać Amigę

@vegeta, post #58

Ty jesteś programistą, używasz pewnie komputera do zupełnie innych celów

Akurat do programowania pecet nie jest mi w ogóle potrzebny...

[#60] Re: Pomóżcie mi pokochać Amigę

@grxmrx, post #55

Ale jak nie wybierzesz pierwszego źródła z brzegu to będzie szybciej. A że większość wybiera pierwszą lokalizację.... Torrent z racji tego, że również dużo danych udostępnia, nigdy nie rozpędzi się pełną prędkością łącza. Co innego http

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem