Komentowana treść: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!
[#331] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@pawelini, post #325

W tej chwili to w gazecie można napisać tylko specyfikacje, którą i tak wszyscy zainteresowani znają. W czasopiśmie to powinien znaleźć się test tego sprzętu pracującego pod kontrolą AmigaOSu, a będzie to możliwe dopiero po trafieniu sprzętu do sprzedaży.

P.S. Ja najchętniej bym przeczytał OBIEKTYWNE porównanie X1000 z Makiem Mini
[#332] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@Bigo, post #331

P.S. Ja najchętniej bym przeczytał OBIEKTYWNE porównanie X1000 z Makiem Mini

Równie dobrze można by było porównywać ciągnik do małego fiata ;)
[#333] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@grxmrx, post #332

Rzeczywiście porównać traktor z samochodem ciężko. ;)
Ale dwa komputery to chyba nie problem.
[#334] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@Bigo, post #333

To można zrobić już teraz, w Google lub w wikipedii znajdujesz specyfkacje Maca mini: http://pl.wikipedia.org/wiki/Mac_mini#Specyfikacja_techniczna

i porównujesz jego specyfikacje z tym co widzisz w wiadomości powyżej. Oczywiście bierzesz pod uwagę to, że taki Mac mini to sprzęt, który został wyprodukowany dawno temu, jest względnie małym pudełkiem i jest raczej sprzętem z niższej półki (nawet jeśli chodzi o te wersje maków). Porównanie gotowe.
Teraz proponowałbym porównać Natami z Efiką ;)
[#335] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@grxmrx, post #334

Wiesz na papierze to mamy już zwycięzce. A w praktyce w momencie premiery X1000 moim zdaniem AmigaOS nie będzie obsługiwał obu rdzeni oraz najnowszych kart graficznych. Wcale się nie zdziwię jak na początek jeśli chodzi o 3d najlepszym modelem będzie R9250 na PCI czyli to samo co w mini.
[#336] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@Bigo, post #333

Ale dwa komputery to chyba nie problem.

Problem, bo obydwie grupy wybrały różny model bazy sprzętowej i nie pojawiły się w tym samym czasie.
Jeśli OS4 nie będzie dobrze "dopasowany" do sprzętu na starcie, to niewykluczone, że w punktacji ogólnej Miniak spuści łomot X1000.
Natomiast jeśli będzie tak jak być powinno, to X1000 powinna mocno zdystansować konkurenta.
Tak czy siak, Miniak otrzyma zawsze CHIP TIP w kategorii "econo".


Ostatnia edycja: 09.01.10 14:47:05
[#337] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@przemysław, post #336

panowie no ale ja mowilem jak bedzie sprzet w dobrej cenie to bedzie szedl jak cieple buleczki http://www.allegro.pl/item878681000_mac_mini_1_25g4_512_ram_40gb_combo_modem_iea.html
[#338] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@przemysław, post #336

Inny sprzęt to nie problem w porównaniu praktycznym. Liczy się na przykład czas wykonania danego zadania.
Właśnie sprawdzenie jakości "dopasowania" systemu jest ważne bo jednak firma będzie żądać za ten sprzęt pieniędzy i to niemałych.
[#339] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@grxmrx, post #334

lub w wikipedii znajdujesz specyfkacje Maca

Tak przy okazji (sorki za OT)
Jaką szynę pamięci ma zainstalowany w MM Radeon 9200.64bit czy 128bit ?
[#340] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@waldiamiga, post #339

64 bit
[#341] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@Hellena, post #319

http://www.wykop.pl/link/281177/czy-nowa-amiga-one-x1000-zdobedzie-rynek-specyfikacje-juz-znamy

Wiesz, ale pisac ze sprzedasz peceta, to juz nie musiales. Prawie kazdy z nas ma tutaj niezle "zjechane" i chcialby nie uzywac peceta, ale realia sa realiami.
Miec i uzywac peceta nie jest grzechem. Nawet najwieksza i zatwardziala prawica amigowa uzywa pecetow w przypadku gdy zaden amigowy system (a wlasciwie brak softu), nie pozwala na wykonanie pewnych czynnosci. :)
[#342] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@Valwit, post #322

widza to trzezwo. ale i ten watek zbytnio nie odbiega, mamy tu wiecej oszolomow i rulezowcow, no ale gdzie indziej mieliby byc?

Pewnie ze widza trzezwo. Maja swoje problemy z codziennym sprzetem AGD, jakim juz staly sie komputery. Maja inne zmartwienia tresci uzytkowej, zwiazanej wlasnie z PC. Bo niby z czym innym?
To my patrzymy na swiat komputerowy z innego punktu widzenia. Maja nas za osobnikow troche pomylonych. Ale to nie jest dziwne.
Jakby nam ktos wciskal mrzonki o nowym Atari, albo gdy ktos, cos pisze o jednak dobrze stojacym Apple, to my sami mowimy aby pukneli sie w czolo.

To juz nie czasy 80/90, gdy komputery wylanialy sie ze strasznego sredniowiecza, a Amiga byla prekursorem nowego swiata komputerowego. Amiga byla jednak prekursorem, lacznikiem pomiedzy sredniowieczem, a terazniejszoscia.
Czesc ludzi takich jak ja, przy Amidze trzyma jednak ta sredniowieczna mgla. Wlasciwie tylko dlatego ze w 1994 zatrzymal sie czas. Gdyby sie nie zatrzymal. To dzisiaj nie byloby PPA. :)
[#343] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@Valwit, post #323

a sam sprzet przeciez najpozniej na mistrzostwa w 2012 bedzie, wiec w czym problem?

Nie ma problemu. Temat o ktorym piszemy, wlasciwie jest tylko psychologiczna "nadzieja". Bo cos musi sie dziac. Jezeli nie naprawdę, to przynajmniej w naszych glowach. Dzieki temu Amigowcy przetrwaja kolejne 1000 lat. A "tacy" Amigowcy (Linuxowcy...itp.), sa swietna opozycja dla nieidealnego swiata PC.
Mysle ze taka jest nasza rola.
[#344] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@pawelini, post #325

jak nie chce sie pisac o chyba najwazniejszym newsie amigowego swiatka ostatnich lat

Ale...ten komputer istnieje dopiero w naszych glowach. Ja to bym poczytal kolejna recenzje Sam/Efiki czy czegokolwiek co istnieje. A tym tematem bedziemy zyc przez caly rok, a ze sie okaze o co chodzi.
Papierowego PPA nie ma co w to mieszac. Druk przetrwa setki i tysiace lat, wiec powinny byc w nim opisane newsy dokonane i wartosciowe sprawy zwiazane juz z praktyka.
Za duzo bylo juz "zapowiedzi" w ACS, MA itp... :)
[#345] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@przemysław, post #326

Pracuję pod Vistą i nie mogę narzekać.

W muzyce (studia muzyczne) wciaz rzadzi XP. Niektorzy uzywaja wciaz Macow. Te z PPC juz maja za mala moc (jak na dzisiejsze czasy) i uzywaja x86. Ale szczerze pisze. Vista to chyba dla konia jest, coby kierowal gospodynia domowa. :P
[#346] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@Andrzej Drozd, post #341

Ja pisalem powaznie :D Mam dosc patrzenia na winde naprawde , to 8 godzin dziennie mi wystarcza , chetnie odpalal bym OS4 w domu zamiast tego patafiana.
[#347] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@Hellena, post #346

No to może zamiast wiecznego czekania na nową amigę (wiem jak to jest - czekałem dziesięć lat) spróbuj Morphosa. Sprzęt jest dostępny na wyciągnięcie ręki za niewielkie pieniądze (wczoraj poszło na Allegro 50 maców mini po 386 zł sztuka), za darmo ściagasz wersję demo Morphosa (jedynym ograniczeniem jest konieczność restartu systemu po 30 min). Po instalacji zapoznajesz się z systemem, spodoba Ci się - kupujesz licencję, nie spodoba - sprzedajesz sprzęt (albo np. dajesz rodzicom - MacOS jest przyjazny, sprzęt zajmuje mało miejsca...).
No bo jakiej cechy "amigowości" jest pozbawiony Morphos? Zgodność z systemem klasycznej Ami, filozofia obsługi, wysoka konfigurowalność - wszystko jest. Jedyne czego nie ma, to nazwy (niewiele brakowało, a Morphos nazywałby się AmigaOS).
Może nie uwierzysz, ale w domu właściwie nie używam windy - wszystko co potrzebuję zapewnia mi Morphos (nawet edycję dokumentów Office da się zrobić w Google Docs pod OWB).
Poza tym kupienie mini i zabawa Morphosem nie wyklucza kupienia Samanthy, czy X1000 i uzywania OS4.

Ostatnia edycja: 10.01.10 11:16:21
[#348] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@Hellena, post #346

Wiesz, patrzenie przez 8h to musi naprawde nudzic, moze zacznij go uzywac, wtedy okaze sie, ze nie jest tak zle

Znaczy w domu bedziesz odpalac i sie tez gapic?? To nawet ten os4 nic nie pomoze.

No ale tak na serio, to zastanow sie nad tym co pisal Wali, sprzet kosztuje grosze, a zabawa zapewne lepsza niz w os4 ;]
[#349] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@AmiChris, post #348

Dla marud, najtańszym sposobem rozwiązania nudy gapienia się w windows, jest cyfrowa ramka na ścianę. Załaduje sobie do niej skrinszoty różnych systemów i będzie miał np. poniedziałek z linuksem, wtorek z AOS4, środę z BSDekiem itd...
[#350] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!
No dobra, panowie. Dyskutujemy sobie już tutaj przez 350 postów (niedługo padnie rekord :) ), a zainteresowanie ewentualnym zakupem X1000 wyraziły (tutaj, na PPA) bodajże 3 osoby łącznie ze mną. I to przy założeniu że cena będzie znośna a sam sprzęt ostatecznie nie rozczaruje. Trochę słabo.
[#351] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@Deftronic/..., post #350

Nic dziwnego. Za malo konkretow zwiazanych z cena i cpu.
[#352] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@eastone, post #351

W dyskusji jednak przewijał się temat przypuszczalnego procesora oraz ceny (nawet jest ankieta na Amigans.net - mógłby ktoś podać jak prezentują się wyniki?) i na podstawie tego można sobie wyrobić jakąś opinię (np. Efiką w ogóle nie byłem zainteresowany, a wiele osób ten sprzęt kupiło). Wiadomo, że ostateczne pokazanie się sprzętu w sprzedaży zweryfikuje wszystkie wcześniejsze deklaracje.
[#353] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@Deftronic/..., post #352

Ludzie zainteresowali się efiką gdy płyta staniała do 99$. X1000 raczej 99$ kosztować nie będzie, więc i zainteresowanie może być mniejsze. Pamiętam jak wspomniałem na Execu, że wszystko wyjaśni się na końcu stycznia i jak na razie chyba się nie pomyliłem, bo co to za informacja, bez podania ceny i co najważniejsze typu procesora.
[#354] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@wali7, post #347

Dzieki , ale jednak nie ,jakos mnie mos nie kreci , a dodatkowo kilka osob skutecznie mnie do niego zniechecilo , co smieszne to uzytkownicy mos-a byli :D
[#355] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@Ender, post #353

Za parę dni będzie wiadomo więcej na temat projektu.
"should be a joint announcement of the project from A-Eon and Hyperion within the next few days
and we'll get a simple website up at the A-Eon address"
[#356] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@Hellena, post #354

A widziałeś Morphosa w akcji? Używałeś? Czy tylko ulegasz wpływowi innych osób? A może boisz się, ze sie przekonasz? :)
[#357] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@Deftronic/..., post #350

Deftronic: Nie ma się co dziwić marnemu zainteresowaniu X1000 w deklaracjach zakupu. Proponuję do rozważań odrzucić jednak aspekt finansowy, bo są tacy co nie mają, ale jest też grupa ludzi, która na taki wydatek mogłaby sobie śmiało pozwolić, ale tego nie zrobi z innych powodów.
Niegdysiejsi amigowcy, to aktualnie osoby około trzydziestoletnie i starsze. Po odrzuceniu z nich “fanów”, którzy kupią wszystko i zawsze, zostaje bardzo trudna grupa docelowa. To są ludzie, którzy już musieli podejmować trudne życiowe decyzje, więc zakupów bezmyślnie nie robią. A to co im może przeszkadzać w decyzji zakupu (kolejność dowolna):

1) Elektronika jest tania, ale powierzchnia mieszkalna jest droga. Nie każdy chce poświęcić sporo miejsca na kolejny mebel - w dodatku wątpliwej urody. Czasy się zmieniły, taka X1000 to będzie prawie zawsze dodatkowy komputer (i to niejednokrotnie trzeci).

2) Możliwości i wizerunek produktu - żyjemy w czasach nieustannych testów, porównywania cen/możliwości etc. Albo coś jest naprawdę nie do pobicia i wszyscy sobie z tego zdają sprawę, albo musi mieć doskonały marketing i reklamę. Taki, który nawet jeśli będzie trochę kłamliwy (bardzo kłamliwy być nie może), nie zostanie odebrany negatywnie. Taki, żeby osoba, która pod jego wpływem dokonała zakupu, nawet jak nie całkiem trafiła z oczekiwaniami, nie będzie się czuła, że wsadziła rękę do nocnika.
Ja wiem, że na dużą reklamę trzeba mieć duże pieniądze i to jest nierealne. Popatrz na ch....jową stronę A-EON’a z zapowiedzią sprzętu i rzuć okiem na logo X1000 (nie jestem k.....wa grafikiem, ale nawet operując myszą na własnym kolanie zrobiłbym to na tym samym poziomie). Nie dało się zapłacić komuś za stronę z puzzle’ami? Logosem nie mógł się zająć zawodowy grafik/plastyk (nawet jeśli byłoby zmieniane tuż przed premierą)?

3) Wiarygodność firm stojących za “Amigą” - na to się patrzy jak na całokształt. W kontekście rynkowego produktu, nie ma Amigi (sprzętu) bez systemu operacyjnego i nie ma Amigi (systemu operacyjnego) bez sprzętu. Dlatego jakiekolwiek potknięcia czy to tylko Hyperionu czy tylko dostawcy sprzętu biją w obu naraz. Nie ma się co oszukiwać, “całokształt wiarygodnośći” jest niski.
Inny zresztą być nie może, bo tzw. “platforma Amigi” na dzień dzisiejszy jest fikcją (poza klasykiem, ale “truchło” nie stanowi elementu rozważań).

4)Kobiety - bynajmniej nie zwariowałem. Żony, partnerki, konkubiny, kobiety z którymi dzielimy kawał życia pod jednym dachem. Tak, one mają na to wpływ. Już słyszę to pytanie: Po co Ci kolejny komputer, skoro kochanie mamy dwa notebooki, nie pozbyłeś się jeszcze swojego poprzedniego zepsutego laptopa, a na dole w szafie leży SGI, którego kiedyś nie pozwoliłeś usunąć... Prawda, że życiowe?

Nie wiem, czy mnie uwzględniłeś w potencjalnych chętnych na X1000 powtórzę więc, jestem zainteresowany, jeśli AOS4 będzie dopasowany do sprzętu. Takiego wałka z linuksem jaki był w przypadku A1 nie łykam. Podobnie rzecz się ma ze sprzedawanymi luzem płytami głównymi lub zapakowanymi w obudowę od peceta, kupioną za rogiem (A1, SAMantha).

Ostatnia edycja: 10.01.10 16:04:37

Ostatnia edycja: 10.01.10 16:08:07

Ostatnia edycja: 10.01.10 16:08:32
[#358] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@Deftronic/..., post #350

zainteresowanie ewentualnym zakupem X1000 wyraziły (tutaj, na PPA) bodajże 3 osoby łącznie ze mną. I to przy założeniu że cena będzie znośna a sam sprzęt ostatecznie nie rozczaruje. Trochę słabo.

No tak, ale co to znaczy "cena będzie znośna". Jeżeli np. założymy, że znośna cena to 50 euro, to ja też się deklaruję . To oczywiście żart, ale pokazuje, że trudno oczekiwać w tej chwili deklaracji. Zadeklarować się teraz może albo ktoś, kto nie bacząc na cenę sprzeda samochód, żonę i dzieci, a X1000 kupi, albo ktoś, dla kogo nawet 5 czy 6 tysięcy zł nie stanowi żadnego problemu. Takich osób jest, jak łatwo zgadnąć, niewiele. Poza tym wszyscy są ostrożni po serii "papierowych komputerów", które zaistniały wyłącznie w postaci specyfikacji.
[#359] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@przemysław, post #357

Właśnie aspekt ekonomiczny będzie odgrywał najważniejszą rolę.
Tym bardziej jeśli w dniu premiery Amiga OS będzie bez wsparcia dla dwóch rdzeni i nowych kart graficznych.
[#360] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@Bigo, post #359

ale tego nie wiesz, prawda? nie sadze aby ktokolwiek poza hyperionem wiedzial co bedzie w sytsemie w dniu premiery x1000. inna sprawa ze malo komu to bedzie przeszkadzac jesli faktycznie hyperion da ciała, powtorka z A1 bedzie po prostu i tyle. to nie jest 2000 rok, nikt nie wierzy ze x1000 zastapi mu na dzien dobry peceta jak co poniektorzy mysleli przy a1. kupia i poczekaja na obiecane, co wiecej: wielu zaplaci 150 jurkow za update przynaszacy funkcje obiecane na dzien premiery.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem