Komentarze do artykułu: Czym jest Amiga?

[#151] Re: Czym jest Amiga?

@KJB, post #147

To wyrażenie "personal computer" pojawiło się w czasach gdy komputery były tak wielkie jak parodrzwiowe szafy i właśnie pojawiły się kompy dość małe by je postawić na stole, a przy tym tak tanie że może je kupić bogatszy człowiek, a nie tylko instytucje w których żaden z użytkowników nie posiadał maszyny wyłącznie dla siebie. W takim archaicznym znaczeniu tego wyrażenia, "komputerem osobistym" jest także każdy znany nam z dzieciństwa 8bitowiec. Choć w późniejszych latach zaczęto je nazywać komputerami domowymi, bo często były otoczone gromadką ludzi a wyrażenie osobisty kojarzono z profesjonalnymi zastosowaniami biurowymi, (obróbką audio/video ówczesne kompy jeszcze się nie zajmowały). I w takim właśnie znaczeniu używało się wyrażenia "IBM PC". Bo nie każdy PC był IBM PC, baaa nawet nie każdy PC miał w sobie x86. Jednak z czasem inne firmy skupiły się na promowaniu własnych marek i nazw. A wyrażenie PC zawęziło się do sprzętów kompatybilnych z IBM, mających procki x86 i działających z MS-DOS-em, i/lub Windowsami w kolejnych generacjach. :)
Choć jak widać na powyższym obrazku, jeszcze w latach 80ych nadużywano tego określenia w starszym jego znaczeniu by dodać skromnym i tanim konstrukcjom szlachetnego wyrazu w celach marketingowych. W latach 90ych podobnie nadużywanym słowem było słowo multimedialny. hehe :D
[#152] Re: Czym jest Amiga?

@KJB, post #147

Więc teraz to już niewiadomo co to jest
pecet


pecet - potoczne określenie PC, co jest skrótem myślowym od "IBM PC compatible". Tak się przyjęło, a wnikanie, że PC to "Personal Computer", a przecież większość computerów jest z definicji personal i z tego wynika, że wszystkie to pecety, a do tego na wyroczni-wikipedii tak właśnie pisze - to już jest czysta upierdliwość. Jakbyśche mieli mało problemów z ustaleniem, co jest Amigą, że teraz będziecie rozstrzygać, co jest pecetem. -.-
[#153] Re: Czym jest Amiga?

@snajper, post #152

Jakbyśche mieli mało problemów z ustaleniem, co jest Amigą, że teraz będziecie rozstrzygać, co jest pecetem


Jak już rozstrzygać, to na całego!
[#154] Re: Czym jest Amiga?

@KJB, post #153

Taaaa, jeśli my tego nie zrobimy to następnemu pokoleniu będzie trudniej. ;)
[#155] Re: Czym jest Amiga?
Niestety ostatnie amigi to 1200 i 4000 i potem juz nie byly to amigi tylko zalosne proby sprzedania czegos ami podobnego tak jak za komuny byly produkty czekoladowopodobne tak samo jest z nowymi amigami.
[#156] Re: Czym jest Amiga?

@SzaryWilk, post #155

i na powyższym można zakończyć tą żałosną dyskusje , osobiscie mam ochote napisac do Trevora że ostatnia Amiga to była Amiga 4000T i to ją trzeba promować jako nową bo już nic po niej nie było wiec wciąż 4000T wypuszczona na świat przez niemiecki Escom to ostatnia prawdziwa najnowsza Amiga wszystko potem to robienie społeczeństwa Amigowego w bambuko jak widać sporo się na to łapie drobne przeróbki IBM podobnych tworów z naklejkami robią furore ciekawe czy tak społeczeństwo Amigowców chętnie by nazywało blaszaki Amigami 15 lat do tyłu
[#157] Re: Czym jest Amiga?

@madwawa, post #156

A mnie przeraza inna rzecz..

łoo matko bosko czestochosko KTO kupuje nalepki z bialo-czerwona kulka (tzw. boingbalem) za 11 EURO!!
Skoro tlocza takie gnioty tzn.,ze jednak sa tacy ktorzy to kupuja, bo przeciez jakby sie w ogole nie sprzedawalo, to by takich przepraszam.. gowien nie tloczyli.
Bo na co komu nalepka z taka pileczka skoro w okolo miliony pieknych nalepek chociazby z postaciami kreskowek Walta Disneya?


Zatem...czyzby w grupie nowo Aosowcow byli tez Retardersi ktorzy chcac zrobic furore obklejajac obudowy nalepkami za taka kase? ;)

A nie sorry, to ten wspanialy plakat kosztuje 11 euro, nalepka z pileczka TYLKO 4 euro

Klon znaczka Commodore tez jak za darmo.... boszzz co za sklep

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 18:03:11 przez selur
[#158] Re: Czym jest Amiga?

@Hellena, post #148

"Dlaczego niechlubny, Escom chciał lecz zbankrutował "

Po prostu mu nie poszło, ale też nie tak do końca. Wypuścił jeszcze trochę klasycznych Amig, także coś tam zrobił. Ale nadzieje były większe. Nowe Amigi np. AmigaOne X1000 są produkowane dla mniejszej grupy ludzi, także nie ma co oczekiwać cudówOK
[#159] Re: Czym jest Amiga?

@parallax, post #158

" AmigaOne X1000 są produkowane dla mniejszej grupy ludzi.."

W porownaniu z Escomem, to ta nowa grupa ludzi jest duza, jak kupa pana pajonka, ktory mieszka u mnie w piwnicy OK OK
[#160] Re: Czym jest Amiga?

@parallax, post #158

Wypuścił jeszcze trochę klasycznych Amig


a które to są te klasyczne ? Amigi są jakieś nowsze po 4000T Escom ?
[#161] Re: Czym jest Amiga?

@madwawa, post #160

... chyba masz na mysli Amiga A4000T bo czegos takiego jak 4000T Escom nie bylo. Doucz sie moze?
[#162] Re: Czym jest Amiga?

@madwawa, post #156

Nie podpuszczam cię, ale napisz, że czekamy na Amigę 6000 ponoć była zaprojektowana. Niech zainwestuje w NATAMI albo wskrzesi A4000. Dalej, dalej, dalej...
[#163] Re: Czym jest Amiga?
Przecież taki wątek już był !
[#164] Re: Czym jest Amiga?
Nie ma czegoś takiego jak Amiga. Zostały tylko onanisty i trolle.
[#165] Re: Czym jest Amiga?

@Diaboł, post #164

Dla zabitych dechami klasykowców nie maOK Ale dla idących z duchem czasu, komputer Amiga nadal jest OK Tu masz stronę poświęconą nowszemu modelowi Amigi OK
[#166] Re: Czym jest Amiga?

@parallax, post #165

Choć raz się z Tobą zgodzę :))
[#167] Re: Czym jest Amiga?

@parallax, post #165

Powinno być czym była (dla nas) Amiga?
[#168] Re: Czym jest Amiga?

@Ender, post #167

Tak, ale dla byłych amigowcówOK A tu jest mowa o czasie teraźniejszymOK
[#169] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#170] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#171] Re: Czym jest Amiga?
A tutaj widzę, że niektórzy rozgoryczeni dalej próbują osła na konia mianować.

Czy jeżeli będę Grodzką nazywał kobietą sto, dwieście, tysiąc razy... to stanie się ona kobietą? Będzie pachnieć jak kobieta, smakować jak kobieta, będzie miała aksamitnie gładką skórę jak kobieta, będzie wyglądać jak kobieta, będzie miała to i owo we właściwych miejscach, urodzi dzieci, będzie miała dwa kobiece chromosomy X?

NIE.

Więc dajcie sobie siana. Używajcie Pegasosów, X1000, Amiga One, Amiga Two... itd., kłóćcie się który system jest bardziej amigowy, a który mniej, ale przestańcie robić z siebie i z ludzi wariatów i nie wmawiajcie sobie i ludziom mniej zorientowanym, że osioł jest koniem, a wyżej wymienione to Amigi :)

Już widzę zdziwienie naiwnego biedaka, który posłucha niektórych wypowiedzi, wyda ciężkie pieniądze na jeden w powyżej wymienionych komputerów aby wrócić do dawnego czaru Amigi i dawnego klimatu. Weźmie stare, oryginalne pudło z ulubioną grą na Amigę, które mu zostało z zamierzchłych czasów i nagle okaże się, że na tej "Amidze" nie da rady tego uruchomić, bo ten komputer Amigą jest bardziej z życzeniowego myślenia i marzeń niż po prostu w rzeczywistości.

Ogłaszam zatem prosty test i krótką formułę na sprawdzenie czy dany komputer jest Amigą.

Amigą jest komputer na którym, BEZ ŻADNEJ EMULACJI PROGRAMOWEJ da się uruchomić z dyskietki demo Phenomena - Enigma.

Proszę nie drążyć w emulacji PROGRAMOWEJ. Autorytarnie, ale na racjonalnych przesłankach stwierdzam, że Minimig i Natami (w prototypie) jest z pewnością bardziej Amigą niż choćby X1000, który ma prawnie gwarantowaną możliwość używania nazwy "Amiga".

W UE ślimak jest rybą, a marchew owocem, zatem dożyliśmy takich czasów, że zwracanie uwagi na to, kto jaki proces wygrał i jakie prawo zyskał, bo dobrze zapłacił, albo miał znajomości, może skończyć się tym, że w zimę w klapkach zaczniemy chodzić, bo komuś przyjdzie do głowy, aby to lansować zgodnie z przeforsowanym kwitkiem papieru w tej sprawie.

Reasumując.
Dajcie spokój.
Szukajcie ukojenia w pogodzeniu się z pewnymi prawdami,
nawet jeżeli są one bardzo bolesne, ale idą zgodnie z logiką.
[#172] Re: Czym jest Amiga?

@Duracel, post #171

"Amigą jest komputer na którym, BEZ ŻADNEJ EMULACJI PROGRAMOWEJ da się uruchomić z dyskietki demo Phenomena - Enigma. "

Dzisiejsze komputery danej marki nie są w 100% kompatybilne z kompami tej marki sprzed 20 lat :D
Mowa też o Amidze :)

Dla nowej Amigi ważny jest nowy soft, a nie stary, 20-sto letni OK To zostawmy klasycznym AmigomOK
Ale niewątpliwym plusem było by to, gdyby wszystko stare "chodziło" bez problemuOK
[#173] Re: Czym jest Amiga?

@parallax, post #172

Tak to sobie tłumacz :)

Pojęcie PC jest o wiele szerszym pojęciem niż pojęcie Amiga, a jeżeli mowa o tym, że stare PC nie są kompatybilne w 100% z tymi dzisiejszymi, to Twoja "nowa Amiga" z prawdziwą Amigą nie jest kompatybilna nawet w 5%.

Twoja "nowa Amiga" to po prostu nowy, inny komputer.

Nazywanie go z uporem maniaka Amigą, wynika z rozpaczy, buntu i braku pogodzenia się z tym, że tak wspaniały komputer jakim była Amiga, który zasługiwał z wielu powodów na to aby stać się głównym standardem na rynku na dekady, skończył się na Amidze 1200 i A4000.

Skończył się tylko dlatego, bo firma Commodore mówiąc delikatnie, nie była mistrzem w dziedzinie prowadzenia strategii biznesowej i dlatego, że to co było jedną z największych zalet Amigi (zamknięta, jednolita architektura) stało się jego największą wadą w chwili gdy wszyscy doznali obsesji na punkcie gier 3D i obsesyjnego gonienia za kolejnymi MHz by mieć więcej klatek animacji w tym 3D.

To wszystko jeszcze bardziej potęguje ten bunt, poczucie niesprawiedliwości i w efekcie wypieranie faktu, że Amiga jako gatunek wymarła z chwilą wyjścia z taśmy produkcyjnej ostatniej A1200 i ostatniej A4000.

Wiem, że będziecie to nieustannie negować, dorabiać ideologie kojące wasz niepokój, powoływać się na świstki papieru X1000, na myśl amigową zawartą w nowych systemach, linczować mnie, czy wrzucać na listę ignorowanych, ale z faktami się nie polemizuje, ani nie można się na nie obrażać.

Też chciałbym zobaczyć, kupić nową Amigę, ale taka jeszcze w pełni mojego wyobrazenia nie powstała i niestety są na to tylko iluzoryczne szanse.
[#174] Re: Czym jest Amiga?

@Duracel, post #173

Każdy sobie tłumaczy jak uważa OK Ja tak, Ty tak, no i git OK
Nie musisz powielać tych swoich wywodów po raz enty :)

Ja powtórzę: Nowe komputery nie muszą być w ogóle kompatybilne ze swoimi poprzednikami, które były produkowane dziesiątki lat temu ok, racja

Nie wymagajcie tego od nowej Amigi OK Jak i od innych komputerów innych marekOK

A zresztą róbcie co chcecieOK

Klasykowców zabitymi dechami i tak się nie przekona, bo żyją sentymentami i firmą CommodoreOK
[#175] Re: Czym jest Amiga?

@Duracel, post #173

Jakiś zausznik jubiego ? Kolejny rycerz walczący u czystość rasy amigowej ?
[#176] Re: Czym jest Amiga?

@KingJulian, post #175

Czym jest Amiga? Zaraz zaraz, gdzies to juz slyszalem...

- Nasza jest Polska tylko! Tylko my, Polacy! Jest tylko jedna racja! I ja! My ją mamy!
- Jedna jest racja, lecz ona jest przy nas!
- Moja jest tylko racja i to święta racja. Bo nawet jak jest twoja, to moja jest mojsza niż twojsza. Że właśnie moja racja jest racja najmojsza!
[#177] Re: Czym jest Amiga?

@parallax, post #174

Każdy sobie tłumaczy jak uważa


Każdy sobie tłumaczy jak uważa...
...ale jedni mówią jak jest, a inni odpływają w marzenia i urojenia.

Już kiedyś tłumaczyłem na przykładzie Konia i Osła, że koń zawsze będzie koniem, a osioł osłem, bez względu na to, czy ktoś będzie chciał osła przemianować na konia i nawet uda mu się gdzieś przeforsować stosowny zapis... w Konstytucji

Ja nie zakładam wątków, aby powielać "swoje wywody".
Marzyciele z uporem maniaka chcą przeforsować osła jako konia...
...a ja po prostu ciągle im przypominam, że ten numer nie przejdzie, bo logika stoi na straży i osioł nigdy nie stanie się koniem, choćby oni zaklinali rzeczywistość i dorabiali różne ideologie
[#178] Re: Czym jest Amiga?

@Duracel, post #177

No zgoda że trzeba być kretynem by nie rozróżniać osła od konia, ale kłopoty zaczynają się gdy mamy do czynienia z jakąś krzyżówką. A załóżmy na chwilę że jest to na tyle nowe zjawisko że jeszcze nie doczekało się stosownego nowego słowa. I stąd te dyskusje i mnogie punkty widzenia.

Jedni że to koń skoro ma go w sobie trochę, inni że nie bo nie jest nim w 100%. Podobne uwagi mają jeszcze inni co patrzą na to z "osłowego punku widzenia". Jeszcze inni że to krzyżówka, inni że to nie jest trafne słowo skoro to nie jest tak naprawdę nowe zwierzę bo jest bardziej koniowe od konia do pewnych koniowych zadań. itd itp A że niektórzy już się zaangażowali w jakiś punkt widzenia a przy okazji nie lubią kogoś kto ma inny, to emocje nie stygną, i nie spodziewałbym się tego w najbliższym czasie. Dlatego jeśli kogoś rażą takie spory to myślę że dla własnego zdrowia psychicznego jedyną rozsądną reakcją jest trzymanie się z dala. Czy to pomoże wyciszyć te dyskusje. Eeee wątpię. ;)Ale uspokajanie i próby godzenia stron mogą dać odwrotny skutek, a ewentualne chwilowe rozejmy, długo się nie utrzymają. Amigowy świat nie ma Jobsa który by złapał wszystkich za mordy i narzucił swój punkt widzenia. Więc jeśli nie jesteś Jobsem to nie pajacuj z tym kijem w rzece, bo tylko się zmęczysz a i tak jej nie zawrócisz. ;) Ja swój też wyrzucam. ;)
[#179] Re: Czym jest Amiga?

@ZbyniuR, post #178

Ile jeszcze takich tematów się pojawi ?
[#180] Re: Czym jest Amiga?

@lda, post #179

Nie masz wpływu na to ile takich tematów się jeszcze pojawi, ale sam decydujesz o tym ile z nich będziesz czytał i/lub krytykował. ;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem