Komentarze do artykułu: Czym jest Amiga?

[#181] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#182] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#183] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#184] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#185] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#186] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#187] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#188] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#189] Re: Czym jest Amiga?


Brief history of Amiga brand - ostatni akapit i linki zewnętrzne.

Czy na pewno Amiga Inc. nie lecencjonowała praw do wykonywania hardware i software Eyetech Group?

Akapit AmigaOS 4 systems - jw. Warto zwrócić uwagę, na czym wzorowany był AmigaOS 4.
[#190] Re: Czym jest Amiga?

@advantage, post #189

Nie czytałem licencji. Myślę, że nawet jeśli licencje nie przewidywały, że licencjobiorca ma prawo do używania znaku towarowego AMIGA i logo Amigi, to dawały prawa do używania co najmniej jej zmienionej postaci w nazwie AMIGA, a systemu bazującego na Workbench 3,1. Wszystko w linkach wyżej.

To z kolei oznacza, że powstały sprzęt i oprogramowanie w prostej linii pochodzi od "klasycznej" AMIGI i ma prawo nosić nazwy, którymi został oznaczony. Oczywiście AmigaONE nie jest tożsama z Commodore Amiga, a AmigaOS 4 nie jest tożsamy z Amiga Workbench 3,1 Jednak jedno i drugie w drodze przeniesienia praw do wykonywania określonego produktu i jego sprzedaży ma prawo do tego nazewnictwa, które nosi.

Czy zatem AmigaONE to AMIGA czy Eyetech?
Czy FSO Lanos to FSO, czy Dewoo?
Czy Adam Kowalski to Kowalski?

Chociaż podoba mi się koncepcja Amigi jako grupie komputerów z układem graficznym Jay Minera (rozszerzyłbym na to 8 bitowe Atari, a co :) ), to jednak wykupienie praw do produkcji i nazwy pozwala na ich używanie na wykonanych zgodnie z warunkami licencji produktach.

Ja wiem, że świat jest prosty, że to, co się porobiło jest skomplikowane i rodzi niepotrzebne konflikty. Moim zdaniem zdecydowanie udane były pierwsze modele.

Niech każdy robi, co lubi i nie gniecie innych. :)

ROZJEMU NA ŚWIĘTA, AMIGOWCY!!!
[#191] Re: Czym jest Amiga?

@advantage, post #190

Wydaje mi się, że problemem nie jest sama licencja a fakt, że nikt nie rozwijał Amigi od lat 90-tych.
Gdyby Commodore zbankrutowało później, gdyby na rynku pojawiły się nowe modele , które planowali , właśnie z PPC, nowym Chipsetem, lub nawet bez niego itd. to może dzisiaj dyskusje o "prawdziwej" Amidze wyglądały by inaczej, lub nawet by ich nie było , a tak... mamy milion stron o niczym :) .
Drygi problem to sami użytkownicy, którzy mają własne definicje Amigi, dla jednego Amiga 1200 z kartą np. Blizzard MC68030 to już nie Amiga, a dla innego Apple PPC z MorphOS-em to nowa "Amiga" . Myślę że nie ma co dyskutować, a najlepiej by było jakby każdy napisał, czym dla niego jest Amiga , dzięki czemu każdy przedstawi swój punkt widzenia :D i nikt nie będzie pisał dalej głupot :)
[#192] Re: Czym jest Amiga?

@trOLLO, post #191

każdy przedstawi swój punkt widzenia i nikt nie będzie pisał dalej głupot


Fantasta... Wtedy dopiero by się zaczęło
[#193] Re: Czym jest Amiga?

@recedent, post #192

Właśnie od tego chyba wszystkie problemy się zaczęły. Ktoś pisze: 'Dla mnie Amiga to to i to', a drugi od razu: 'Co ku..., przecież Amiga to to i to' i jazda OK
[#194] Re: Czym jest Amiga?

@flops, post #193

To powinien być temat zakazany ;)
[#195] Re: Czym jest Amiga?

@advantage, post #190

Problem tylko taki, że nikt poza Amiga Inc nie ma prawa produkować, ani sprzedawać komputerów o nazwie Amiga. Oni też, jako jedyni mogą sprzedawać prawa do tej nazwy. I tak się składa, że Hyperion dostał prawa do AmigaOS, ale nie do marki Amiga. Więc mogą np. wyprodukować AmigaOS dla Samanthy, PowerMaca, a nawet i dla Peceta. Ale komputera Amiga produkować i sprzedawać nie mogą.
Stworzono także markę AmigaOne, i takie komputery niekiedy bywają mylone z Amigami. Za to chodzi na nich AmigaOS 4. Podejrzewam, że Amiga Inc zatrzymała sobie markę amiga licząc na wyciągnięcie z niej większej kasy w przyszłości, zaś Hyperionowi wystarczył znak AmigaOne.
Mi wszystko jedno, gdyż znaczek i nazwa nie mają dla mnie najmniejszego znaczenia.
[#196] Re: Czym jest Amiga?

@wali7, post #195

Wiki pisze, że Commodore USA ma prawa do marki Amiga na mocy licencji z Amiga Inc.

Z tego samego źródła wynika, że AmigaOne to rzeczywiście nowa marka na mocy licencji między Amiga Inc., a Eyetech Group.

Z tej krótkiej notatki na Wiki wynika, że licencja obejmowała hardware i software. Jeśli, jak piszesz, obejmowała ona określoną produkcję i sprzedaż komputera wraz z oprogramowaniem ale pod inną nazwą - zmienioną - to de facto mielibyśmy do czynienia z nowymi komputerami z systemem na bazie natywnego systemu operacyjnego, ponieważ nie ma praw do nazwania go Amigą. Jest tylko prawo do naśladowania produktu. Jeśli nazwa została zmieniona przez Eyetech Group w ramach udzielonej licencji, to moim zdaniem jest to prawdziwa Amiga, ponieważ wszystkie prawa do nazwy Eyetech Group posiada.

Trzeba by przeczytać licencję, albo jeszcze jakiś tekst źródłowy. Ma ktoś jakieś linki?

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2013 23:35:02 przez advantage
[#197] Re: Czym jest Amiga?

@advantage, post #196

Kiedyś na eXecu ktoś linkował do fragmentów umowy Amiga Inc vs Hyperion.
[#198] Re: Czym jest Amiga?

@advantage, post #196

Jedynym wiarygodnym źródłem dla tej dyskusji wydaje się to.
[#199] Re: Czym jest Amiga?

@wali7, post #195

Problem tylko taki, że nikt poza Amiga Inc nie ma prawa produkować, ani sprzedawać komputerów o nazwie Amiga. Oni też, jako jedyni mogą sprzedawać prawa do tej nazwy. I tak się składa, że Hyperion dostał prawa do AmigaOS, ale nie do marki Amiga. Więc mogą np. wyprodukować AmigaOS dla Samanthy, PowerMaca, a nawet i dla Peceta. Ale komputera Amiga produkować i sprzedawać nie mogą.


Widzę, że dyskusja zapętliła się tam gdzie zwykle, czyli w obszarze ustalania kto aktualnie posiada prawa do znaków towarowych mniej lub bardziej podobnych do znaków, którymi posługiwano się w czasach świetności Amigi, tak, jakby to miało jakiekolwiek znaczenie. Takie podejście zostało w artykule wyraźnie wskazane jako niewłaściwe, a w naturze ośmieszone tworami typu "pecet z prawdziwym logo Amiga Mini", wystarczy przeczytać uważnie:

Amigi to komputery zawierające amigowy chipset. Taka definicja pozwala ominąć rozważane latami przez post-amigowe podziemie zupełnie nieistotne rafy w postaci historii zmian właściciela praw do znaku towarowego "Amiga" czy też praw do kodu źródłowego systemu operacyjnego, różnorakich amigowych symboli graficznych w rodzaju Boinga, czy zagłębiania się w plany dawno upadłego Commodore i wysnuwanie z tych nigdy niezrealizowanych planów własnych wniosków na przyszłość. Próba zbudowania jasnej i spójnej definicji Amigi opartej na tych wszystkich niepewnych przesłankach wymaga wieloletniego studiowania historii upadłości różnych firm, rezultatów sądowych sporów o prawa do marki i różnych znaków towarowych i jest praktycznie z góry skazana na niepowodzenie.


Dla miejsca Amigi w historii bez znaczenia jest, kto w tej chwili, w roku 2014 posiada/dzierżawi/wynajmuje itd. znaki towarowe kojarzące się z Amigą i czy nakleja je na pecety/skarpetki/płyty SAM itd. (Jak wykazał ktoś w komentarzu, przedmioty produkowane obecnie a posługujące się tymi znakami towarowymi to znikomy promil całości, bez żadnego statystycznie istotnego znaczenia http://www.ppa.pl/forum/komentarze/29217/odyssey-web-browser-dla-amigaos-i-aros-a-bounty-zakonczone/2#m408502)

W artykule o którym mowa zostało wykazane, że historycznie rzecz biorąc Amiga to po prostu pewna konkretna platforma sprzętowa której istotę i wyróżnik stanowi unikalny chipset, produkowany w trzech generacjach o sporym stopniu wstecznej kompatybilności (OCS/ECS/AGA) i miejmy nadzieje, że tak historia zapamięta Amigę, a nie jako dowolne przedmioty produkowane obecnie przez ludzi, których po prostu stać na wynajęcie stosownego logo czy symbolu.

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 19:25:59 przez jubi
[#200] Re: Czym jest Amiga?
A tu dalej udowadnianie, że jak ktoś wywalczył prawo do nazwy "Koń", to może nazwać osła "koniem".

No tak, formalnie, prawnie, może... może też nazwać marchew owocem, małże rybą, zadek głową i Grodzkiego Grodzką. Taki to mamy na prawie i liberalności świat zbudowany, ale logika i zdrowy rozsądek zawsze będzie gdzieś tam się przebijał przez to morze głupoty, dokumentów, świstków i życzeń poprawiających samopoczucie.

AMIGA - ten komputer który stworzył rzesze fanów, którego dema wspominamy oraz gry, ten klimat i wspomnienia z Copyparty itp. itd. to Amiga Commodore na której można te stare dema i gry uruchomić bez żadnej emulacji i udawania.

Skończcie z tym serialem. Nikt nie zabrania wam gromadzić się, uwielbiać i czcić Efiki, Samy, Minimaki, X1000 itp., ale nazywajcie je tak aby nie wprowadzać zamętu, nie szargać imienia prawdziwej legendy i nie mącić w głowach tym, którzy kiedyś mieli Amigę i dzisiaj słyszą, że jest nowa "Amiga", tyle, że nie mająca w praktyce nic wspólnego z oryginałem poza życzeniowym myśleniem i prawem do nazwy, czy to systemu czy bebechów.

Tak ciężko mówić prawdę? Coś Wam ubędzie? Coś mniej będzie to "X1000" czy "AmigaOne" dla Was znaczyć? Jeżeli tak to tylko potwierdzacie, że chodzi o życzeniowe myślenie i nazywanie czegoś Amigą dla lepszego samopoczucia.
[#201] Re: Czym jest Amiga?

@Duracel, post #200

Formalnie i prawnie "Junak" made in Korea ma prawo nazywać się "Junak". A że nie jest to ten sam motocykl, który SFM produkowała przed laty? Przecież nikt tak nie twierdzi. Podobnie teraz - nikt nie twierdzi, że jakaś CommodoreUSA Amiga Mio, czy AmigaOne X1000 to ta sama Amiga, którą produkowało i zarżnęło Commodore na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Amiga Commodore na której można te stare dema i gry uruchomić bez żadnej emulacji i udawania


Hmm... A powiesz mi może po co stworzono:
  • tryb emulacji OCS/ECS w nowszych kościach graficznych?
  • programy typu Degrader, czy KillAGA?
  • WHDLoad?


P.S. Nie bój się tego, napisz "według mnie", czy "moim zdaniem", a nie "Logika i Zdrowy Rozsądek", czy "Prawda Ostateczna".

P.S.S. Wcale nie uważam, że mój Miniacz to Amiga, i myślę że trudno będzie znaleźć posiadacza tego sprzętu, który tak uważa. Fakt, że coś sobie uroiłeś i jesteś o tym święcie przekonany jeszcze nie znaczy że tak jest w istocie.

P.S.T. "Gromadzenie się i uwielbianie" jakiegokolwiek sprzętu (choćby był fantastyczny, czy kultowy) uważam za przejaw niezrównoważenia psychicznego.
[#202] Re: Czym jest Amiga?

@recedent, post #201

Przecież nie od dziś wiadomo, że np. AmigaONE X1000 to nie jest ta stara Amiga od Commodore, tylko nowa AmigaOK Oparta trochę na innej koncepcji jak Amigi od Commodorepomysł

Komputery też ewoluują

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2014 10:52:27 przez parallax
[#203] Re: Czym jest Amiga?

@Duracel, post #200

Nigdy nie twierdziłem, że mój PowerMac to Amiga, ale jak czytam takie pseudo-odezwy patriotyczno-amigowe to mam ochotę na złość zacząć tak go nazywać, żeby ci żyłka pękła.
[#204] Re: Czym jest Amiga?

@Ender, post #203

Oczywiście możesz sobie tak maka nazywać szeroki uśmiech Kto broni
Tylko to już by było oszukiwanie się samego siebie? pomysł
[#205] Re: Czym jest Amiga?

@parallax, post #202

Przecież nie od dziś wiadomo, że np. AmigaONE X1000 to nie jest ta stara Amiga od Commodore


Praktycznie rzecz biorąc płytom SAM i Nemo sprzedawanym w pecetowych obudowach z ami-podobną naklejką bliżej do komputerów DraCo czy Casablanca niż do Amigi. Weźmy dla przykładu DraCo:

http://en.wikipedia.org/wiki/DraCo

Unlike traditional Amigas, DraCos lack the Amiga custom chipset, and so they rely on software APIs that retarget many hardware functions.
(...)
On the software side, it ran AmigaOS 3.1,


Nemo, SAM, DraCo i Casablanca należą do tej samej kategorii - żadna z tych maszyn nie posiada amigowego chipsetu, natomiast wszystkie używają systemu operacyjnego Amigi (bezpośrednio " Like the original Draco, the Casablanca uses the Amiga ROM, patching some of the operating system to run on the machine", lub pochodnego, jak maszyny z AmigaOS 4). Taką też klasyfikację znajdziesz tu: http://goo.gl/DbZUTx Nie są zatem ze względu na swoją budowę Amigami.

Spróbujmy na chwilę wcielić się w naukowca, który w 2185 roku dotarł do źródeł opisujących komputerową prehistorię i chciałby wyjaśnić współczesnym, czym była ta Amiga która to dwieście lat temu spowodowała taką rewolucję. Czy będzie mieszał do swojej definicji nieliczne onaklejkowane boingami przedmioty typu Nemo czy SAM, stanowiące ułamek promila liczby Amig? Nie utrudniajmy mu pracy i nie wprowadzajmy w błąd pisząc "Amiga" o tych przedmiotach.
[#206] Re: Czym jest Amiga?

@jubi, post #205

Szach mat fanatyku:

http://amigaone.wordpress.com/amigaone-nowe-amigi/
[#207] Re: Czym jest Amiga?

@KingJulian, post #206

Widziałem stronępomysł Wiele ciekawego można się dowiedzieć odnośnie nowej Amigi ale i nie tylkoOK Twoja strona?pomysł
[#208] Re: Czym jest Amiga?

@KingJulian, post #206

http://amigaone.wordpress.com/amigaone-nowe-amigi/


Jeśli chcesz prowadzić rzeczową dyskusję to nie wrzucaj linków bez komentarza tylko postaraj się jakoś umotywować swoje zdanie. W ciemno zakładam, że podsuwasz mi tu konkluzję końcową owego artykułu:

Tak więc komputer AmigaOne z AmigaOS jest bezpośrednią i oficjalną kontynuacją Amigi jaką wszyscy znali.


Jest to po prostu wyznanie wiary jakiejś prywatnej osoby, dodatkowo emocjonalnie zaangażowanej (sama posiada komputer marki AmigaONE), zatem kompletnie nieobiektywnej. Wartość takiego "dowodu" jest zerowa.

Czy komputery marki AmigaONE są sprzętowo kontynuacją Amigi? W żadnym wypadku. Istotą Amigi był unikalny, w dużym stopniu wstecznie kompatybilny chipset, którego tu brak. Jeżeli czegoś sprzętową kontynuacją są te komputery, to co najwyżej jakichś przemysłowych płyt PPC, nie mających nic wspólnego z Amigą, ani sprzętowo ani rodowodowo. W artykule jest jasno napisane, że np. AmigaOne SE wywodzi się z przemysłowej płyty Teron CX. Gdzie tu więc jakakolwiek kontynuacja Amigi, a tym bardziej bezpośrednia?

Teraz zajmijmy się "oficjalnością". Tu zaczyna szybciej bić serce zwolennika płyt Nemo i Sam, bowiem jest to jedyna rzecz, która łączy ich sprzęt z legendą Amigi - licencjonowane znaki towarowe, wywalczone ciężko w procesach sądowych. Jak się okazuje jednak, "oficjalność" też można stopniować. Marka "AmigaONE" jest mniej oficjalna, niż marka "Amiga". Jeśli ktoś opiera bezpośredniość i oficjalność kontynuacji na licencjonowanym znaku towarowym, to bardziej bezpośrednia i oficjalna kontynuacja jest tu:

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/Amiga_Mini_nowa_wersja_kultowego_komputera_Commodore-39275.html

Teraz zajmijmy się AmigaOS - jaka jest jego wartość w tym wypadku? Niewielka. Jeśli chodzi o "bezpośredniość", to np. użytkownicy systemu MorphOS powiedzą ci, że system ten wywodzi się bardziej bezpośrednio z systemu Amigi i jest z nim bardziej wstecznie kompatybilny. Oficjalność? Być może, ale uruchomienie systemu wywodzącego się z systemu Amigi na innym komputerze nie czyni z niego Amigi - patrz DraCo, Casablanca, Sam itd.

Reasumując, aby uznać konkluzję z przytoczonego artykułu za prawdziwą, potrzeba jest bardzo duża doza ślepej wiary, której widocznie autorowi nie brakuje.


Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 10:56:38 przez jubi
[#209] Re: Czym jest Amiga?

@jubi, post #208

Czy komputery marki AmigaONE są sprzętowo kontynuacją Amigi?


Czy konsole marki Xbox One są sprzętowo kontynuacją Xbox ?
[#210] Re: Czym jest Amiga?

@DeeL, post #1

Po lekturze tego watku przynajmniej wiem, za co kocham PPA. w serduszkach
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem