Komentarze do artykułu: Czym jest Amiga?

[#211] Re: Czym jest Amiga?

@jubi, post #208

Czy MakiPPC są sprzętową kontynuacją Maków68k? Czy PS4 jest sprzętowym następcą PS3? Czy SUN x86 jest następcą SUN SPARC? jubilu zatkało kakao? NIe bo mleka zapomniałeś dlać i suchym się zakrztusiłeś. Wyrenderuj sobie szklanke kaki i zapomnij o Amidze bo ona chciałaby już zapomnieć o tobie
[#212] Re: Czym jest Amiga?

@Spoony, post #211

MakiPPC nie są sprzętowa kontynuacją Maków 68k, są tylko następcami.
PS4 jest następcą PS3.
Co do SUNa to nie wiem, nie znam się.

A osobistymi podjazdami do rozmówcy pokazujesz że nie masz racji, skończyły się argumenty i tylko osobiste przytyki ci zostały.
[#213] Re: Czym jest Amiga?

@RadoslawF, post #212

Właśnie mądralu wyłożyłeś się na temacie i jeszcze nie mając racji napiszesz, ze ktos jej nie ma - cały Ty

Co do PS4 to doczytaj o co pytałem.
Co do Maków, zgadza się, nie jest sprzętową kontynuacją, tak samo jak Amiga One nie jest sprzętową kontynuacją Amigi Classic tylko następcą.

A osobiście to na forum BMW tez nie chciał bym czytać czy X6 jest następcą 525 czy jego kontynuacją sprzętową i czy w ogóle oba są BMW czy nie są. O podjazdach akurat poczytać bym tam jeszcze mógł.
[#214] Re: Czym jest Amiga?

@Spoony, post #213

To nie ja się wyłożyłem, to ty nazywając mnie mądralem udowodniłeś że takie podchody to jedyne co potrafisz w tym temacie. A skoro moderatorzy ociągają się z banem do sio do wora.
[#215] Re: Czym jest Amiga?

@RadoslawF, post #214

To stwierdzasz, ze nie jesteś mądry bo już nie wiem? Jak nie jesteś to się nie wypowiadaj. Przyznać się do błedu też nie potrafisz. Właściwie czemu Twój komentarz miał służyć. I po co nam Twoje wspomnienia z worem?
[#216] Re: Czym jest Amiga?

@RadoslawF, post #212

oczywiście, że maki ppc są sprzętową kontynuacją maków 68k, tylko tam była ewolucja a u nas była rewolucja
[#217] Re: Czym jest Amiga?

@michal_zukowski, post #216

A co rozumiesz przez słowo kontynuacja ? Ja kontynuowanie w tym przypadku sprzedaży/produkcji sprzętu z procesorami 68k. I dla mnie PPC nie było kontynuacją tylko następcą procesorów 68k.


Pozdrawiam
[#218] Re: Czym jest Amiga?

@michal_zukowski, post #216

No i tu kwestia przy jakich zmianach jest coś jeszcze sprzętową kontynuacją?
A druga kwestia ewolucja i rewolucja? Maci zamieniły m68 na PPC, Amiga tak samo, już nawet w klasyku można było mieć w międzyczasie turbo z PPC. Więc gdzie tak różnica w zmianach w sprzęcie Amigi i Maca. Chyba tylko w czasie wykonania tego przejścia i firmach. I tego tylko się mogą trzymać wypowiadający świętą wojnę nowej Amidze. I tak, Amiga jest też z x86, Apple też ma sprzęt na ARM. I znowu wchodzić mogą na ten temat tylko wsciekle atakujący nową Amigę. Bo nikt więcej. Gdyby nie było MOS/Pegasos/fApple/etc czy też Aros to nikt na żadnym portalu Amigowym by się takich pierdół nie czepiał a jakby zaczął to ban. Ale sytuacja na dziś w tym miejscu wygląda inaczej główny programista używa MOS więc święta wojna przeciwko Amidze One trwa w najlepsze a bany dla tych, którzy nie chcą nawet MOSa oglądać, bo użytkownicy tego systemu odpychają swoim zachowaniem są banowanii za co się tylko da, jak nie za imie to za wypowiedzenie słowa "Amiga One to Amiga".
Jak to wszystko można łatwo przejrzeć. To MOS/AROS/klasykowcy myślą, że to się nie ukryje? Pozbywam się klasyka, bo do tego grona też już nie mam ochoty należeć i choćby złotówki do tego hobby dołożyć, nie che nawet przez moment być utożsamiany z takimi ludzmi. Już wole mieć nowy model Amigi: Amige One i być wrogiem numer jeden dla tych kochających Amige ale tylko klasyk i AmigaOS ale tylko do wersji 3.9 max.
[#219] Re: Czym jest Amiga?

@Spoony, post #211

Muszę przyznać że skoro kolejne generacje konsol czy Maków nie mają sprzętowo wiele wspólnego z poprzednikami, a ewentualna kompatybilność jest co najwyżej emulowana. To dobry argument za tym że nowe Amigi z firm Commodore czy Amiga Inc. czy jak to się tam teraz nazywa, też są prawdziwymi Amigami, z czym dotąd się nie zgadzałem. Ale...

To nie zmienia tego o czym kiedyś już na ppa pisałem, że te nowe Amigi może i są prawdziwe, ale nie są fajne. Te stare były sukcesem komercyjnym i odbiły piętno na całym pokoleniu graczy i artystów. A nowe nie. I jeśli to się nie zmieni, to przyszli archeolodzy wspominając wielkość Amig, mogą co najwyżej wspomnieć, że próbowano nieskutecznie powtórzyć to w kolejnych dekadach.
[#220] Re: Czym jest Amiga?

@ZbyniuR, post #219

(...) I jeśli to się nie zmieni, to przyszli archeolodzy wspominając wielkość Amig, mogą co najwyżej wspomnieć, że próbowano nieskutecznie powtórzyć to w kolejnych dekadach.

Masz rację, ale musisz pamiętać o jednym- dzisiejszy rynek IT wygląda zupełnie inaczej od tego, który był prawie 30 lat temu. Nawet nie chciałbym szacować jak gigantycznych środków trzeba by użyć aby wprowadzić Amigę znowu na rynek, przecież musiałbyś:

- zaprojektować nowy komputer
- stworzyć system

i to było proste zadanie :), teraz zaczynają się problemy:

- trzeba podpisać umowy z "wielkimi" producentami softu - wiadomo komputer bez bazy programowej to nic innego jak złom
- trzeba zaplanować gigantyczną światową kampanię reklamową itd itd

Bez dziesiątek, o ile nie setek milionów $ nie ma co nawet marzyć o "wskrzeszeniu" Amigi . Dlatego też uważam, że jako Amigowcy, powinniśmy się cieszyć, że jednak coś się w naszym malutkim środowisku dzieje :) . Mamy nowe systemy i nie ważne czy to jest AmigaOS4, czy MorphOS, jest jakiś nowy sprzęt, i tutaj dla mnie też nie ma znaczenia, czy to są starsze modele Apple, czy nowe Sam/Nero itd, ważne, że coś się dzieje . Dlatego powtórzę jeszcze raz, cieszmy się , że nasze hobby się rozwija , nie ma co marzyć o gruszkach na wierzbie ;) ;)
[#221] Re: Czym jest Amiga?

@trOLLO, post #220

System mamy, ale trzeba było by go bardziej usprawnićOK Co do komputera, myślę, że jak Amiga miałaby konkurować z komputerami z windows oraz innymi systemami, to Amiga ONE X1000 nie była by dobrym wyjściempomysł

Ale pomarzyć o tym, że nowa Amiga stanęła by na pułkach sklepowych jak obecne komputery, to możnaOK
[#222] Re: Czym jest Amiga?

@trOLLO, post #220

Myślę że między złotymi czasami A500 a współczesnością, główna różnica to skala rynku komputerowego. Wtedy produkowano rocznie z naście mln komputerów na świecie a dziś ponad 350 mln, plus ponad 3 razy tyle smartfonów o mocy większej niż kompy z lat 90ych. Wtedy jeden komputer przypadał na kilka rodzin a dziś po kilka komputerów na jedną rodzinę. A cudo które łączy się z całym światem i odtwarza filmy każdy ma w kieszeni. Wtedy maszyna która powstała w przysłowiowym garażu walczyła o miano najlepszej platformy do grania ze Super Nintendo. A dzisiejsze Amigi odciskają na światowym rynku piętno porównywalne z ówczesnymi (strzelam) Elwro 800. ;)

Sam się czasem zastanawiam czy w obliczu takich liczb, jest jeszcze możliwe by coś co powstanie w garażu, jako zlepek pomysłów może już nie nowych ale poskładanych do kupy w tak przemyślny sposób, by mogło zawojować swoją prostotą i użytecznością miliony ludzi. Myślę że między oczekiwaniami sprzed 30 lat a współczesnymi jest taka przepaść, że i tak cały system trzeba napisać od nowa a ewentualna kompatybilność jest bez znaczenia. Jak ktoś myśli inaczej to tak jakby wierzył że sprzedaż Windowsa zależy od tego jak dobrego Sapera czy Pasjansa się do niego doda. ;)

Myślę że Amiga była marzeniem milionów nie dlatego że się ładnie nazywała, ani dlatego że miała multitasking. Bo w maszynce z 512MB ramu i bez twardziela i tak by przejść z Deluxa na Protrackera, lub z Lemmingów na Mortala używało się resetu. Była świetna bo dźwięk i obraz miała lepszy niż inni, i nie trzeba było nic wklepywać by coś włączyć. Ładność i łatwość to klucze do serc także dzisiejszych użytkowników. To dlatego aż tak wielu tak przepłaca za jabłuszka.

Dlatego myślę że z punktu widzenia kogoś kto poważnie rozważa zawojowanie świata, takie rzeczy jak nazwa czy kompatybilność nie powinny mieć znaczenia. Według mnie, by istniała szansa na to że coś nowego zostanie pokochane przez miliony i to bez milionów inwestowanych w promocję, konieczne minimum to jakiś multiplayer, przeglądarka i emulator konsoli która się sprzedała w dziesiątkach milionów. A wszystko w kieszeni odpalane kciukiem. Tak samo jeśli ktoś chce stworzyć alternatywę dla Windy. To jedyna szansa na wyjście z niszy. Windows 1.0 z `85 roku g...o potrafił, ale go poprawiali dalej nim wersja 3.1 z `92 zaczęła zachęcać do instalacji, a bez kolejnych świat nie potrafi funkcjonować. Kto wie czy nazwa jakiegoś przyszłego mocarza systemów nie jest nam już znana, ale zupełnie nie podejrzewamy jej o to że zdominuje rynek. ;)

A czym jest Amiga? - Przeszłością, którą niektórzy mile wspominają. :)
[#223] Re: Czym jest Amiga?

@ZbyniuR, post #222

Bo w maszynce z 512MB ramu

wiem, że myślałeś o kilobajtach, ot dobry przykład na zmiany jakie zachodzą w myśleniu nawet tych "starych" użytkowników :)

...dziś nawet te 512Mb to już mało.

Pozdrawiam,

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 12:14:18 przez Bartek_S
[#224] Re: Czym jest Amiga?

@Bartek_S, post #223

Pokolenie przedwojenne mawiało:
"Za Starej Polski toooo był piasek"
[#225] Re: Czym jest Amiga?

@Bartek_S, post #223

Słusznie, ale palnąłem. miałem na myśli 512KB.
[#226] Re: Czym jest Amiga?

@ZbyniuR, post #222

Rynek PC się kurczy, więc z jakiś czas znów będziemy mieć produkowanych kilkanaście mln komputerów
[#227] Re: Czym jest Amiga?

@lda, post #226

Na kurczenie rynku PC ma wpływ wiele czynników.
1) Nawet w mało rozwiniętych krajach, prawie każdy posiada komputer, który do większości czynności wystarcza,
2) Spowolnienie rozwoju technologii produkcji PC oraz oprogramowania (jest już tak strasznie rozwinięte i wymagające tworzenie czegoś lepszego, że ciągle potrzeba większej kadry (do tego jak najlepszej) i więcej czasu),
3) Komputery wypierane są w niektórych zastosowaniach przez inne urządzenia (konsole, tablety, czy telefony)

Teraz chyba jedynie zwiększyć sprzedaż produkując coś ładnego unikatowego, coś co pozwoli wyróżniać się komputerowi i jego właścicielowi z tłumu (dlatego rynek retro powoli się rozwija, tak jak z samochodami kiedyś).

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 11:30:59 przez flops
[#228] Re: Czym jest Amiga?

@flops, post #227

Rynek PC się kurczy?
Może by się tak zapoznać z liczbami? ;) W ostatniej tabelce na stronie mamy rok/produkcję PC w mln/ i % wzrostu do poprzedniego roku.
http://en.wikipedia.org/wiki/Market_share_of_leading_PC_vendors
Jak widać tępo wzrostu malało w latach recesji. A za rok 2013 danych jeszcze nie ma, chyba dlatego że w niektórych krajach rok podatkowy kończy się dopiero wiosną i wtedy dopiero będą dostępne podsumowania.

Nie chce mi się szukać stosownych linków ale zmniejsza się jednoznacznie produkcja desktopów PC za to rośnie laptopów, a powoli także notebooków i tabletów. Jakoś tak ze 2-3 lata temu laptopy przegoniły desktopy. Jak wiadomo nie każdy ma najnowszą maszynę w domu. W krajach rozwiniętych narasta tendencja by nie kupować nowego tak często i tak "wyhajowanego" jak niegdyś, ale kraje rozwijające to nadrabiają, bo ich rynek jeszcze nie jest tak nasycony sprzętem.

Bodajże z rok temu czytałem newsa na dobreprogramy.pl że Apple się chwalił że wyprodukowali 14 mln sztuk, czyli podobnie jak czołowi producenci PC. Nie wiem gdzie szukać miarodajnych danych o tym ile z tych PC jest używanych z Linuksem. Poszczególne dystrybucje raczej ścigają się miedzy sobą niż z Windami. Optymistyczne szacunki sięgają kilku % a pesymistyczne nie przekraczają jednego.
Jeśli coś pogrzebie PeCety to raczej urządzenia z ARM-ami. Jakieś "malinko" podobne cudeńka, a te najmniejsze i najtańsze mieszczą się w pendrive wtykanym w TV i kosztują coś koło 20$, a wystarczają do działania przeglądarki i puszczania filmów. Choć na razie to nisza, dla lutownicowych składaczo-dłubaczy, ale smartphony już się sprzedają w blisko 4 razy większej ilości niż PC. Choć jeszcze w dwóch wspomnianych zastosowaniach ciągle ustępują PeCetom, bo jak wiemy wypasioną komórę wypada mieć, ale prócz dzwonienia i robienia fotek niewielki % posiadaczy używa ich do innych celów. ;) I to tyle na temat światowych tendencji. :)

A co do rosnącego rynku retro-komputerów, ludzie którzy już odchowali dzieci i mają więcej czasu dla siebie kierowani sentymentami oraz zniechęceni cenami nowych konsol i gier, oraz coraz trudniej zauważalnym poprawianiem się ich jakości. Wolą bawić się na wiekowych sprzętach, zwłaszcza że nowoczesne nośniki i internet dają dostęp do takiej masy softu, która przed laty była trudna do zgromadzenia. Współczesne klony konsolki NES w jednym chipie z tysiącami gier kosztują grosze. I nie mogę się doczekać kiedy w podobnej cenie i postaci pojawią się inne 8bitowce a potem też Amigi czy PS1, bo na razie ludzie się męczą z FPGA-mi i CF-kami, a nie każdy lubi się bawić w instalowanie i konfigurowanie oraz w robienie sobie obudowy. Fajniej byłoby kupić wszystko gotowe za grosze, wtedy dopiero będzie retro-boom. :D

A w samochodach fani zabytków to ciągle nisza, jeśli ktoś kupuje starszawego to raczej dlatego że nie bardzo jest skłonny wydać więcej na nowszy, a nie dlatego że gotowy jest wydać więcej niż na nowy za naprawdę stary. Choć chyba jedynym przykładem który do tego nie pasuje jest przełom lat 70/80-ych w USA, gdy pod wpływem kilku filmów ludzie woleli kupować droższe (dzięki modzie) Mustangi i Corvetty z lat 60ych niż nowe. :)
[#229] Re: Czym jest Amiga?

@ZbyniuR, post #228

Jak widać tępo (...)


Znaczy się co, trzeba się tępo wpatrywać w wykres?
[#230] Re: Czym jest Amiga?

@recedent, post #229

Wypadałoby zamknąć kolejny brednioserial, albo zachować się jak na moderatora przystało i zająć jakieś stanowisko.
[#231] Re: Czym jest Amiga?

@ZbyniuR, post #222

Sam się czasem zastanawiam czy w obliczu takich liczb, jest jeszcze możliwe by coś co powstanie w garażu, jako zlepek pomysłów może już nie nowych ale poskładanych do kupy


Raspberry Pi :)
[#232] Re: Czym jest Amiga?

@lda, post #230

Oo kolejny kandydat na Moderatora- wie jak żyć
[#233] Re: Czym jest Amiga?

@BULI, post #232

Nie przepadam za wybiórczością moderatorów. Podobny wątek zamknął bez pytania kogokolwiek o zdanie, a tutaj hulaj dusza i na dodatek sam pozwala sobie na offtopowanie
[#234] Re: Czym jest Amiga?

@lda, post #233

Ja ogólnie jestem za jak najmniejszą ingerencją moderatorską jeśli już to tylko niezbędną/ minimalną. Jak sam widzisz moderator wszystkim nie dogodzi, a chodzą słuchy, że to tylko człowiek, więc nie ma co się dziwić, że ma czasem ludzkie odruchy ok, racja
[#235] Re: Czym jest Amiga?

@michal_zukowski, post #216

Specjalnie dla tych, którzy ciągle porównują Amigę z sytuacją Apple - takie porównanie nie ma sensu, co zostało zresztą w artykule dokładnie wyjaśnione. Ale jeszcze raz - oto wykres ilości egzemplarzy komputerów ze względu na używany procesor, oczywiście bez zachowania skali a i dane są tylko orientacyjne, co jednak wystarczy, żeby zrozumieć absurdalność całej sytuacji tzw. "Amigi PPC" ("amigi" w cudzysłowie oczywiście):



Ilość "Amig PPC" musiałem wyskalować mocno w górę, ponieważ w normalnej skali nie byłoby nawet cieniutkiej kreseczki na wykresie. Takie oto jest historyczne znaczenie "Amigi PPC" - żadne. Nie ma sensu porównywać tej sytuacji z Apple, gdzie wszystko potoczyło się zupełnie inaczej.
[#236] Re: Czym jest Amiga?

@jubi, post #235

Bardzo ciekawy wykres. Pozwól, że przytoczę również wiele mówiący wykres własnego pomysłu. Przedstawia udział w rynku motocykli marki Junak oraz "nowy Junak" w porównaniu do WSK. Zgodnie z Twoimi trendami - nie zachowałem żadnej skali ani przedziału czasowego, osie są niepodpisane, a wartości wyssałem z palca.

[#237] Re: Czym jest Amiga?

@recedent, post #236

Zamiast robić sobie jaja może ty podasz dokładne liczby? Bo z grubsza biorąc Amig 68k sprzedano zapewne kilka-kilkanaście milionów, natomiast "amigowe" PPC, wydane już dawno po komercyjnej śmierci Amigi można liczyć co najwyżej w tysiącach, dlatego nie byłoby widoczne w żaden sposób w normalnej skali na tym wykresie.

Co do Maców, to sprzedaje się ich teraz kwartalnie nieraz powyżej 5 mln, więc tak jak napisałem - wykres nie zachowuje skali ani nie jest oparty o dokładne dane, ale za to doskonale obrazuje całą sytuację. Jeśli twierdzisz że jest inaczej, przedstaw jakieś dowody zamiast bawić się w wykresy Junaków nie na temat.



Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 12:52:32 przez jubi
[#238] Re: Czym jest Amiga?

@jubi, post #237

Zamiast robić sobie jaja może ty podasz dokładne liczby?

A zauważyłeś może jedną małą, aczkolwiek bardzo ważną rzecz - AMIGA w chwili obecnej jest sprzętem dla HOBBYSTÓW-RETRO-NOSTALGIKÓW , więc porównanie jej do APPLE/PC cokolwiek, jest głupie .

Mam A1200, mam Apple PPC z MorphOS-em i jestem zadowolony z tego, że w jakiś sposób mam "Amigę" i dalej mogę się bawić i ŻADNE twoje wykresy tego nie zmienią...... no ale ty tego nie jesteś w stanie niestety pojąć .
[#239] Re: Czym jest Amiga?

@trOLLO, post #238

AMIGA w chwili obecnej jest sprzętem dla HOBBYSTÓW-RETRO-NOSTALGIKÓW , więc porównanie jej do APPLE/PC cokolwiek, jest głupie .


Tu się zgadzamy w całej rozciągłości, są jednak ludzie którzy doszukują się na siłę takiej analogii, to dla nich jest ten wykres.
[#240] Re: Czym jest Amiga?

@jubi, post #239

AmigaOne to Amiga :) ok, racja pomysł
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem