Komentarze do artykułu: Czym jest Amiga?

[#361] Re: Czym jest Amiga?

@jubi, post #356

Ale przecież każdy może oczekiwać od tak zwanej Amigi czegoś innego, nie? Ja zawsze byłem zafascynowany systemem operacyjnym. A w Amidze 500 czy gołej 1200 ja tam za dużo tego systemu nie widziałem. Uważam, że wspaniała idea AmigaOS zasługuje na kontynuację i rozwój jak żadna inna. To mnie właśnie kręci, a OCS, ECS, AGA, Paula nie kręciło mnie nawet w 2000 roku. Generalnie strona sprzętowa mnie zupełnie nie interesuje dzisiaj na jakiejkolwiek platformie. Dla mnie to tylko złom, który ma w miarę najbardziej bezproblemowo "unieść" to co kocham.

Coraz częściej cieszę się, że MorphOS nie stał się nowym AmigaOS. Nie ciąży na nim to nieszczęsne "piętno Amigi". Nie ma wątpliwości, że to nie jest Amiga i wszystko jest z ok. Współczuję tylko zwolennikom AmigaOS4, bo chociaż używają w pełni oficjalnej kontynuacji Amigi to codziennie muszą stykać się z wrogością niedzielnych fanów SuperFroga głoszących przy pomocy swoich pecetów z Windowsem własne teorie na temat tego co jest Amigą.

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2015 18:22:42 przez MDW
[#362] Re: Czym jest Amiga?

@recedent, post #358

pozwoliłem sobie na tabelkę (też z kolorkami, a co):


Bardzo ładne kolorki ci wyszły, tylko chyba inaczej rozumiemy niektóre pojęcia. Co to są "wymagające amigowe programy?". Dla mnie to np. LightWave3D który działa spokojnie na Amidze i nie musisz mieć do niego PPC itd. Chyba, że chodzi ci o porty z Linuksa czy coś w tym stylu?

To samo dotyczy "współczesnego internetu", wejdź na przykład na tę stronę i powiedz mi ile fps wyciąga twoja przeglądarka przy wyświetlaniu tego modelu przy pomocy WebGL: https://sketchfab.com/models/7bf0b78e1bbc42d99d0ebc08b7b62d1b

Ups..czyżby jednak WebGL w ogóle w niej nie działał? Pocieszę cię tylko, że nawet gdyby działał to przy prędkości w okolicach 1 fps i tak byłoby to całkowicie nieużywalne i także nie przeszłoby kwalifikacji do zakreślenia tego punktu na zielono.
[#363] Re: Czym jest Amiga?

@jubi, post #362

Jubi cały Ty i te Twoje głupoty... i jeszcze wyciągasz mi to retro jako next gen?!! Chore! A całość wygląda tak prosto: A - Chcesz mieć klimat retro i rajcuje Cię klimat klekoczącej stacji i Superfrogi no to A500 to Twój klimat. B - Lubisz dłubać, czyścić machy, a pierwszy zapach z rana to izopropanol? - A1200 bedzie super, a ile dopałek i innego kolekcjonerskiego stuffu można na niej używać, tak czy siak zawsze można coś w niej zrobić i podłubać. C - Masz dość kanapki i grzebania chcesz dość wygodnie używać internetu ale też mieć dostęp do dziedzictwa systemu amigi trafny wybór AOS4.x lub MOS. D - Jeśli nie mieścisz się w powyższych kategoriach i nie chcesz wydawać kasy WinUae będzie super. Inna opcje to emulatory sprzetowe np.: MiniMig lub MIST. I każdy amiguje tak jak chce i tyle i aż tyle. Reasumując dla mnie A500, względem moich oczekiwań jest nieużywalna.
[#364] Re: Czym jest Amiga?

@RadziN, post #363

No wreszcie, głos rozsądku. Bo jak czytam "dowody" na jedynie słuszne wybory co do sposobu amigowania, to przypomina mi się końcówka wiersza Brzechwy o straganie.
[#365] Re: Czym jest Amiga?

@RadziN, post #363

. i jeszcze wyciągasz mi to retro jako next gen?!!


O to to, wyraziłeś dokładnie moje odczucia gdy słyszę że ktoś wyciąga retro technologię z 2005 roku i mówi o niej next gen, może teraz mnie lepiej rozumiesz? To określenie tu kompletnie nie pasuje i wprowadza tylko w błąd.
[#366] Re: Czym jest Amiga?

@jubi, post #365

wyciąga retro technologię z 2005


Ale jeśli nie ma niczego nowszego od tego co jest z 2005 roku i to co jest z 2005 roku jest najnowsze. Systematycznie staje się NG. No bo chyba nie porównujesz Amigi do IBM-ma. Co?


Bo to że x86 jest lata świetlne z przodu to nie ma to nic wspólnego z Amigą tym bardziej z serią Classica, tym bardziej z serią NG a.k.a NG PPC. Smutne ale jak że oczywiste.



A to że A2K w 87 było NG, jak wynika z tej okładki co zalinkowałeś to nie zmienia to faktu że jeśli została wprowadzona do sprzedaży np: A4K z PPC to A2k. Systematycznie traci miano NG, co jest tak oczywiste że asz normalne, czyż nie?
[#367] Re: Czym jest Amiga?

@jubi, post #365

Pomieszanie z poplatanien... Nie bardzo wiem co próbujesz komu wmówić? Lubisz produkty Commoder etc.? Super, taki masz punkt widzenia! Ale przestań zaklinacz rzeczywistość spadkobiercami amigowego poletka są systemy operacyjne(AOS4.x i MOS) cały czas rozwijane jeśli ktoś ma na nich ochote amigować to jest jego wola. I czy tego chcesz czy nie to sprzęt dedykowany dla tych systemów to własnie next gen naszego amiświataka i nie ma w tym jakiegokolwiek błedu. Jubi i mam prośbę, daj już sobie na luz... niech każdy postrzega sobie amigowanie jak chce i na czym chce i nie Tobie o tym decydowac bo juz dawno stało się to tak indywidualne i osobiste, że ani Ty ani jakikolwiek inny "oszołom" tego nie zmieni. Jak widzę to 'dzwigasz' to brzemie od lat walcząc o "amigową amigowość", więc może już czas odsapnąc? Może jakieś sanatorium? Bo jak widzę z roku na rok Ty ciągle o tym samym, a to już niepokojący objaw permanentnej (oby nie) manii.
[#368] Re: Czym jest Amiga?

@jubi, post #362

Jubi, co do LightWave 3D się zgodzę, ten program jest stworzony dla Amigi 500 i pod ten komputer i procesor jest napisany. Programy natywne, nawet wymagające, działają na Amigach szybko.

Jeśli chodzi o WebGL to prawda jest taka, że cały AmigaOS 4 i MorphOS jest dla hobbystów. Trudno oczekiwać od garstki zapaleńców tego, by nadążali za wszystkimi nowinkami technologicznymi. Za mało ludzi jest w to zaangażowanych.

Ja akurat lubię w AmigaOS 4 to, że jest to jak jedna rodzina - grupa zapaleńców, którzy chcą mieć swój komputer, który jest inny niż reszta "pecetów z Windowsem". I portują sobie różne gry i programy chyba tylko dla satysfakcji i radości ludzi, którzy podzielają ich pasję - system AmigaOS 4. Ja to rozumiem i pochlebiam.

Co do MorphOSa sytuacja jest podobna, ale trochę różna. O ile większość osób jest sympatyczna, o tyle znajdą się osoby - fanatycy, którzy używają forum jako pola do prowadzenia prywatnych wojen, co mnie osobiście odstręcza od tego systemu. AmigaOS4-owcy są o niebo przyjaźniejsi. Takie mam doświadczenie z używania polskiego forum.

Jestem zdania, że wszak można używać terminu "Amiga" w odniesieniu do wszelakich produktów post-amigowych, bo każdy z nich ma z Amigą coś wspólnego (mniej lub więcej), o tyle komputery AmigaOne oczywiście nie są Amigami w rozumieniu 99% ludzi na świecie. Faktem jest, że Amigę niemal wszyscy (nawet na Uniwersytecie, na którym studiuję informatykę) pamiętają jako komputer od Commodore. Osoby używające AmigaOS 4 lub MorphOSa to bardzo mała grupa, która w zasadzie "nie istnieje".

Z tego też tytułu AmigaOne to komputer dla niedużej grupy zapaleńców. To, że ma ogromne braki w software to wiem. To, że technologicznie bardzo odstaje od współczesnych trendów dyktowanych przez ogromne koncerny również wiadomo. Ale ci ludzie coś widzą w tym sprzęcie, że chcą go używać. To jest właśnie AmigaOS 4, system który współtworzą.

Ze względu na cenę takiego sprzętu oraz wątpliwą użyteczność (do prostego internetu pewnie wystarczy) ja takimi komputerami nie jestem zainteresowany. Piszę z PC, bo nie mam modemu do Amigi, a z przyjemnością pisałbym z mojej Amigi 1200, której używam na co dzień.

To, że Amiga nie podołała bardziej zaawansowanemu internetowi wynika z tej prostej przyczyny, że zostało mało osób, które się tym komputerem interesują! Jesteśmy na wymarciu, takie są fakty. Gdyby byli dobrzy, zdolni programiści to nawet Amiga 1200/030 miałaby porządną i szybką przeglądarkę itp. Ja jako student informatyki, który też zdrowieje z przykrej choroby mam plany by Amigę zasilać dobrym softem. Ja projekty potrafię kończyć, ale ta choroba jest bardzo perfidna. Na szczęście powoli wszystko się układa i na pewno zaskoczę Was niebawem ukończoną grą na Retro Game Kompo 2015.

Pozdrawiam.
[#369] Re: Czym jest Amiga?

@Hexmage960, post #368

No jasne, że macie obydwaj rację - pamiętam jak się męczyłem na Lightwave pod 040/40. Ten program pełnię swoich możliwości pokazuje dopiero na A500 z MC68000/7,14 MHz. Tylko nie pamiętam już ile dyskietek miał i z której się startowało, ale optymalizacja kodu na pewno była pierwszorzędna.

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2015 23:42:20 przez recedent
[#370] Re: Czym jest Amiga?

@Hexmage960, post #368

Co do MorphOSa sytuacja jest podobna, ale trochę różna. O ile większość osób jest sympatyczna, o tyle znajdą się osoby - fanatycy, którzy używają forum jako pola do prowadzenia prywatnych wojen, co mnie osobiście odstręcza od tego systemu. AmigaOS4-owcy są o niebo przyjaźniejsi. Takie mam doświadczenie z używania polskiego forum.


Słyszałeś może określenie: wilk w owczej skórze? Tu i tu są osoby, które potrafią się odgryźć, potrafią być niemiłe, bo to tylko ludzie są. Ja mógłbym napisać, że mnie od AOS 4.x odstrasza Jaś, który groził mi pobiciem swego czasu na eXecu, ale wybaczyłem mu, każdy musi mieć czas na to, by dorosnąć.

Faktem jest, że Amigę niemal wszyscy (nawet na Uniwersytecie, na którym studiuję informatykę) pamiętają jako komputer od Commodore. Osoby używające AmigaOS 4 lub MorphOSa to bardzo mała grupa, która w zasadzie "nie istnieje".


Pytałeś jak pamiętają? Ilu jako A500 leżącą przed TV z joyem i nagrywanymi u kumpla dyskietkami, a ilu jako A1200/4000 z CGX, PPC itp. ?
My NG-towcy nie istniejemy, za to wy ... "nie chcecie umrzeć" gdyby tak to rozpatrywać , a na serio istniejecie podobnie jak inne grupy i wszędzie na klasyka też powstaje malutko oprogramowania, chyba nie zaprzeczysz.

Z tego też tytułu AmigaOne to komputer dla niedużej grupy zapaleńców. To, że ma ogromne braki w software to wiem. To, że technologicznie bardzo odstaje od współczesnych trendów dyktowanych przez ogromne koncerny również wiadomo. Ale ci ludzie coś widzą w tym sprzęcie, że chcą go używać. To jest właśnie AmigaOS 4, system który współtworzą.


Takie postrzeganie powinno dotyczyć nie tylko AOS 4.x i sprzętu dla niego.

To, że Amiga nie podołała bardziej zaawansowanemu internetowi wynika z tej prostej przyczyny, że zostało mało osób, które się tym komputerem interesują! Jesteśmy na wymarciu, takie są fakty. Gdyby byli dobrzy, zdolni programiści to nawet Amiga 1200/030 miałaby porządną i szybką przeglądarkę itp.


A na 386/486 taktowane maksymalnie 50 mhz masz porządną przeglądarkę?

Powodzenia w kończeniu projektów, zajmij się wyłącznie grami, do niczego innego Amiga klasyczna się dziś nie nadaje, a na polu gier 2D spokojnie może dać sobie radę.
[#371] Re: Czym jest Amiga?

@recedent, post #369

Czy tylko ja widzę brak logiki w pańskiej wypowiedzi?
[#372] Re: Czym jest Amiga?

@Hexmage960, post #371

Ja widzę sarkazm, gorzką ironię.

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2015 23:59:56 przez Ender
[#373] Re: Czym jest Amiga?

@Ender, post #370

Pytałeś jak pamiętają? Ilu jako A500 leżącą przed TV z joyem i nagrywanymi u kumpla dyskietkami, a ilu jako A1200/4000 z CGX, PPC itp. ?

Amiga kojarzy się przede wszystkim z dobrymi grami.

Moja wypowiedź miała mieć pozytywne zabarwienie, proszę nie doszukiwać się żadnego ataku.

A na 386/486 taktowane maksymalnie 50 mhz masz porządną przeglądarkę?

Na pewno na PC i 386/486 było więcej dobrych programów niż na Amigę i 68030/68040. Bo przy Amidze zostało mniej ludzi. A MorphOS i AmigaOS 4 to kolejny ułamek z tego grona.
[#374] Re: Czym jest Amiga?

@jubi, post #362

To samo dotyczy "współczesnego internetu", wejdź na przykład na tę stronę i powiedz mi ile fps wyciąga twoja przeglądarka

Jubi, ty chyba nigdy nie zrozumiesz . MorphOS to HOBBY, i jako hobbystyczna platforma działa dużo lepiej niż można zakładać, bo w pzeciwieństwie do Amigi posiada np. w miarę nowoczesną przeglądarkę www.

Ja wiem, że Tobie to ciężko zrozumieć, ale przy Amidze nie trzymały mnie żadne chipsety i inne takie, a jej system . Prawdę mówiąc(pisząc) gdy tylko mogłem włożyć kartę graficzną do mojej A1200 z radością pożegnałem AGA . Kolejnym dla mnie krokiem była wymiana A1200 na coś szybszego - padło na MorphOS-a , bo był szybszy, lepszy, nowocześniejszy a równocześnie kompatybilny z oprogramowaniem , którego używałem na A1200 . I to jest fajne :) szeroki uśmiech
[#375] Re: Czym jest Amiga?

@trOLLO, post #374

Czym jest Amiga ? Amigą , komputerem produkowanym na przełomie lat 85-96 przez przedsiębiorstwo Commodore potem ESCOM i to by było na tyle

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2015 11:12:08 przez jonasz320
[#376] Re: Czym jest Amiga?

@jonasz320, post #375

Oj, kolega widzę nie doczytał ostatnich 350 postów, w których inni koledzy rozwodzą się nad "koszernością" Macrosystems DraCo, Casablanki, Amigi 3000 UX, Commodore CDTV, czy Amigi Mio (czy jak jej tam) by CommodoreUS. Ba, kolega nie doczytał nawet artykułu, pod którym komentujemy. Nic straconego, łaskawco, jeszcze dużo czasu...
[#377] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#378] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#379] Re: Czym jest Amiga?
Mufa juz sie pewnie onan...jeszeroki uśmiech
[#380] Re: Czym jest Amiga?

@dario35, post #379

Za powyższą wypowiedź dwa tygodnie odpoczynku.
[#381] Re: Czym jest Amiga?

@dario35, post #379

A jest w tym coś złego? Sam bym na jego miejscu skakał z radości. Zresztą skaczę przy każdej nowej wersji MorphOSa. Cokolwiek by o Mufie nie powiedzieć to trzeba uczciwie przyznać, że nie jest niedzielnym, nostalgicznym użytkownikiem Amigi (UAE) tylko faktycznie jej używa i zna ją z PRAKTYKI, a nie tylko z newsów i komentarzy.
[#382] Re: Czym jest Amiga?

@MDW, post #381

Zacznijmy od tego że X5000 to nie Amiga.

Czyli zdanie powinno brzmieć tak

, nostalgicznym użytkownikiem {Systemu} Amigi


Na PeCecie z procesorem PPC. Po za tym C= nigdy nie wypościło Amigi PPC to czarne owce są. Już Mac jest bardziej Amigowy bo w swojej historii posiada komputery z m68k.
[#383] Re: Czym jest Amiga?

@TechNineWonder, post #382

Już Mac jest bardziej Amigowy
Piękny przykład na to, jak brnięcie z uporem w głupie założenia prowadzi do idiotycznych wniosków. Brawo.
[#384] Re: Czym jest Amiga?

@TechNineWonder, post #382

Na PeCecie z procesorem PPC. Po za tym C= nigdy nie wypościło Amigi PPC to czarne owce są. Już Mac jest bardziej Amigowy bo w swojej historii posiada komputery z m68k.


Ale brednie..
[#385] Re: Czym jest Amiga?

@TechNineWonder, post #382

Skarbeńku, gdyby Commodore się nie wywróciło, to byś miał Hombre z procem PA-Risc od HP, slotami PCI i system z jądrem NT. Normalnie Amigowy PeCet od C=.
[#386] Re: Czym jest Amiga?

@TechNineWonder, post #382

Na PeCecie z procesorem PPC. Po za tym C= nigdy nie wypościło Amigi PPC to czarne owce są.

Obojętne co to jest. Jak chcesz to możemy X5000 z AmigaOS 4.2 nazwać pecetem z pseudo-amigowym systemem operacyjnym. Chodziło mi o to, że Mufa jaki by nie był to jednak jest czynnym użytkownikiem tego tworu nieprzerwanie od wielu lat i nie ma w tym nic nienormalnego ani śmiesznego, że cieszyłby się z każdej nowej wersji AmigaOS 4.x.

Rety, jak ja w takich chwilach się cieszę, że MorphOS nie ma w nazwie "Amiga"...

Już Mac jest bardziej Amigowy bo w swojej historii posiada komputery z m68k.

Dzisiejszy Mac nie ma NIC wspólnego z Macintoshami z PowerPC albo 680x0. To zgrabny pecet z "przebrandowanym", mocno rozwiniętym przez lata NextStepem (czyli Unixem). Chociaż nie - jest jeden element sięgający czasów 68k/PPC - obecne Maci jeszcze korzystają z archaicznego filesystemu - HFS+. Ale to jest już kwestia miesięcy. Wkrótce zostanie zastąpiony APFS - nowym filesystemem, który został już pokazany/ogłoszony na WWDC i już jest dostępny w wersjach beta nowego macOS.

Według twojej definicji warunkiem nazwania czegoś "Amigą" jest to żeby na płycie był procesor 68k. No ciekawe. Dzięki tej definicji rodzina Amig mocno się powiększyła. Mamy teraz np. Amigę ST/STE/TT/Falcon...

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2016 19:59:49 przez MDW
[#387] Re: Czym jest Amiga?

@MDW, post #386

Mamy teraz np. Amigę ST/STE/TT/Falcon...
W Japonii mają Amigę X68000, w Stanach profeska robi na Amigach SGI Iris 1000-3000, inni robią na Amigach SUN1 - 3 :)

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2016 20:16:49 przez waldiamiga
[#388] Re: Czym jest Amiga?

@TechNineWonder, post #382

Ręce i spodnie opadaj jak się takie rzeczy czyta. Vampir też nie ma fizycznie 68k, więc go wywal bo jest 'niekoszerny'. A tak serio co Cię kurcze uwiera na czym kto amiguje i kto Ci dał do tego prawo by kogokolwiek rozliczać?
[#389] Re: Czym jest Amiga?

@Krashan, post #383

Dzięki Krashan na ciebie zawsze można liczyć, biorąc pod uwagę twój staż w obu obozach twoje zdanie jest ważne.

I ja mu wtedy mówię: Krashan, rzuć w cholerę tego motyla, bier się za klasyka"
Smiech
[#390] Re: Czym jest Amiga?

@waldiamiga, post #385

Słoneczko gdyby m68k było rozwijane to o PPC słyszał byś z gazet, gdyby.

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2016 23:13:09 przez TechNineWonder
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem