Komentarze do artykułu: Czym jest Amiga?

[#271] Re: Czym jest Amiga?

@michal_zukowski, post #269

To można zabić dwa razy?
[#272] Re: Czym jest Amiga?

@ZbyniuR, post #270

Ale to nadal będzie tylko 68k :P
[#273] Re: Czym jest Amiga?

@ZbyniuR, post #270

Można też kupić PieCa z Windą a jak cię najdzie, to albo wyciągnąć Ame ze szafy albo włączyć UAE. :)


No, słowa prawdziwego amigowca Ale w sumie - co się będę rozpisywał, zapraszam do przeczytania mojego tekstu publicystycznego w kolejnym numerze papierowego PPA.
[#274] Re: Czym jest Amiga?

@Daclaw, post #265

Jubi i staraszkoła to, moim zdaniem, jedna i ta sama osoba. ;)


Panie u lekarza Pan był ?

Zrozum , że gdybym nie miał Amigi 1200 , i nie lubiłbym tego komputera, olałbym całkowicie MorphOS-a, programy z Amigi itd. , ba olałbym rozbudowanie A1200 do prawie kosmicznej konfiguracji :) . Więc podsumowując , jeżeli AmigaOS4/MorphOS ma być "nową Amigą" dla Amigowców zakochanych w tym komputerze, jednak pragnacych czegoś szybszego/nowszego to myślę, że jest do BARDZO DOBRE ROZWIĄZANIE . Prawda


Cząstka racji w tym jest nie neguję Morphosów i NowychAOS w sensie że to be i do d...p...y , neguję postawę tego portalu w sensie propagowania MOS, AmigaONE , SAM, Pegaza jako nowe Amigi , toż to totalna bzdura ja jako człowiek po 50ce z dorobkiem pokaźnej kolekcji komputerów marki Amiga jestem wręcz oburzony propagowaniem nowych wynalazków nadajac im mienie Amigi to sie mija z prawda i jest nie do przyjęcia , ciekawe co to na sw pamieci Jay Miner?
[#275] Re: Czym jest Amiga?

@oldskool, post #274

Cząstka racji w tym jest nie neguję Morphosów i NowychAOS w sensie że to be i do d...p...y

Ale nagujesz ich pochodzenie. AmigaOS4 oraz MorphOS pochodzą od AmigaOS 3.x, dodatkowo, jakby nie patrzeć, to AmigaOS4.x ma oficjalne błogosławieństwo, więc jest to nowy Amigowy system. W czym problem , kiedyś mieliśmy OS3.5/3.9 teraz jest 4.x - chyba dobrze, że jest rozwój

neguję postawę tego portalu w sensie propagowania MOS, AmigaONE , SAM, Pegaza jako nowe Amigi

Cóż, a czego byś nie negował , nowej Amigi z chipsetem AAA+ i CPU MC68030-50MHz . Dlaczego mam odrzucać coś co jest BARDZO MOCNO związane z naszym środowiskiem , Tylko dlatego, że nie ma "głupiego" chipsetu , albo, bo nie jest to "klasyk" - z chipsetem pożegnałem się gdzieś w okolicy 1998 r. gdy do A1200 włożyłem zorro II i kartę graficzną - i nie żałuje, na samą myśl o pracy na AGA dostaje dreszczy ;)

ja jako człowiek po 50ce z dorobkiem pokaźnej kolekcji komputerów marki Amiga jestem wręcz oburzony propagowaniem nowych wynalazków nadajac im mienie Amig

Skoro producent komputera AmigaONE - POSIADA licencję, to czy się to nam podoba czy nie, to ten komputer JEST nową Amigą - proste. Nie ma co być oburzonym, tylko trzeba otworzyć umysł na nowości dodatkowo, po co się wkurzać nie lepiej cieszyć się, że idea Amigi dalej istenieje , że dalej skupia ludzi wokół siebie , co z tego że nie jest to stara A1200 tylko np. AmigaONE, albo komputer z MorphOS-em, ważne, że to wszystko dzięki Amidze , z tą małą zaletą, że na tych komputerach działa Amigowe oprogramowanie :D

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 11:43:03 przez trOLLO
[#276] Re: Czym jest Amiga?

@trOLLO, post #275

Czyli skoro pochodzimy od małpy (wiem że jest to nieprawdziwe uproszczenie) to jesteśmy małpami ? Mam nadzieję ze jednak tylko geniusze wymyślający takie bzdurne teorie.

Ja też włożyłem do A1200 kartę GFX, ale twierdzenie że tym samym pożegnałem się z chipsetem było by kłamstwem lub dowodem na moją nieznajomość konstrukcji Amig. Nie masz pojęcia za co odpowiada chipset w Amigach i piszesz bzdury.

Skoro producent posiada licencję na nazwę AmigaOne to produkowany wyrób jest AmmigąOne z powodów licencyjnych a nie Amigą. Co ciekawsze był sprzedawany komputer - Amiga który wprawdzie Amigą nie był ale producent miał licencję na nazwanie go Amiga.
[#277] Re: Czym jest Amiga?

@RadoslawF, post #276

I na dodatek nie ma konkretnych argumentów, które twierdziły by, że seria komputerów AmigaOne nie jest Amigąpomysł A jest bardzo dużo argumentów, które niepodważalnie świadczą, że seria komputerów AmigaOne, to nowa Amiga - Amiga nowej generacjiOK

Amiga od Commodore i Escom = Amiga klasyczna OK
AmigaOne (np. AmigaOne X1000) od A-EON Technology = Nowa Amiga OK
[#278] Re: Czym jest Amiga?

@parallax, post #277

Nie ma argumentów że AmigaOne jest Amigą, są powszechnie znane argumenty że AmigaOne to tylko AmigaOne.

Więc zostańmy przy stwierdzeniu że AmigoOne to wyrób migopodobny próbujący być następcą Amigi.
[#279] Re: Czym jest Amiga?

@RadoslawF, post #278

Są argumenty i nie raz, nie dwa były przytaczanepomysł

Zostańmy przy tym, że dla zwolenników komputerów Amiga tylko od Commodore i Escom nie jest następcą, a dla reszty świata AmigaOne x1000 to następca Amigi klasycznej OK

Polecam: amigaone.wordpress.com/amigaone-nowe-amigi szeroki uśmiech
[#280] Re: Czym jest Amiga?

@parallax, post #279

AmigaOne jest tak samo Amigą jak Pecety sprzedawane przez Apple Makami. Można nazywać toto Amigą ale w superfroga z dyskietki się nie zagra. Myśle że "Nowe Amigi" są wystarczającą nazwą dla tych komputerów. Z drugiej strony, uważam za idiotyczny nazywanie płyt Sam, płyt Pegasos nowymi Amigami.

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 21:05:01 przez michal_zukowski
[#281] Re: Czym jest Amiga?

@michal_zukowski, post #280

Nie zagram na nowej Amidze w Superfroga z dyskietki, bo niestety stacje dysków w nowych kompach już się nie stosuje pomysł Do starych gier klasyczna Amiga jest niezastąpiona, m.in. ze względu właśnie na dyskietki szeroki uśmiech
[#282] Re: Czym jest Amiga?

@parallax, post #279

Zostańmy przy tym, że dla zwolenników komputerów Amiga tylko od Commodore i Escom nie jest następcą, a dla reszty świata AmigaOne x1000 to następca Amigi klasycznej OK


A dla tych nie potrafiących myśleć to nawet jest Amigą.
[#283] Re: Czym jest Amiga?

@RadoslawF, post #276

Nie masz pojęcia za co odpowiada chipset w Amigach i piszesz bzdury.


Obawiam się, że mam dosyć duże pojęcie :) , to był tylko skrót myślowy. No ale dobrze, następnym razem będę pisał BARDZO dokładnie co mam na myśli :) .

Skoro producent posiada licencję na nazwę AmigaOne to produkowany wyrób jest AmmigąOne z powodów licencyjnych a nie Amigą

Powiem szczerze, nie chce mi się już pisać ;) . Co mnie obchodzi co się nazywa Amigą a co nie, co nią jest w 90% a co w 110 %, dla mnie liczy się tylko jeden, bardzo ważny fakt - MorphOS jest kontynuacją dokładnie tego co uwielbiałem w Amidze i to jest najważniejsze :D
[#284] Re: Czym jest Amiga?

@RadoslawF, post #276

Nie masz pojęcia za co odpowiada chipset w Amigach i piszesz bzdury.

Taki znowu niezastąpiony nie jest - np. DRACO świetnie się bez niego obywa.

P.S. Zastanawiam się, czy istnieje pecetowa odmiana jubizmu - teoria głosząca, że jedyny prawdziwy pecet to taki z 8086 i unikalną grafiką MDA a reszta to kłamstwo i policzek w twarz dla marki. Słyszał coś ktoś gdzieś? ;)

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 23:05:47 przez Daclaw
[#285] Re: Czym jest Amiga?

@Daclaw, post #284

A kto pisał że jest niezastąpiony ?

Co do Drako to chyba się domyśliłem dlaczego został niewypałem. Jego kompatybilność z dostępnym softem była podobna jak dzisiejszych sprzętów pod AOS i MorphOS ale jego moc nie odbiegała specjalnie od A4000 z GFX czy dopalonej A1200 tez z kartą. Więc kto chciałby to kupować i rezygnować że sporej części oprogramowania i wszystkich gier ?
[#286] Re: Czym jest Amiga?

@RadoslawF, post #285

Tylko i wyłącznie gier i to tych, które nie działają na kartach graficznych. Prawie wszystko to (użytki i gry) co działa na kartach graficznych zadziała na 99,9% na tych PPC (emulujących 68060 - w MorphOS-ie), karcie graficznej (pełne stery 3D, nowsze i szybsze w MorphOS-ie od tego co masz na klasyku w Zorro i PCI) i na stabilnym systemie (MorphOS, który może i jest na końcu peletonu wiodących systemów, ale AOS 3.x nie ma w nim w ogóle, bo jest tak stary, że stał się już legendą, a wiesz jak to z legendami - zupełnie jak z wędkarzami i opowieściami o rybach; każdy miał sukces i zero porażek; AOS 3.x był stabilny jak skała itd., tylko skąd to słynne g... . ). Dawnej Amidze należy się szacunek i pamięć, ale po latach należy się też obiektywna ocena, co było w TAMTYCH CZASACH ok., a co nie, ale WTEDY to się pomijało, bo człowiek jarał się kolejną piracką gierką załatwioną od kolegi. A miałem się nie odzywać.
[#287] Re: Czym jest Amiga?

@Ender, post #286

Tylko i wyłącznie gier i to tych, które nie działają na kartach graficznych. Prawie wszystko to (użytki i gry) co działa na kartach graficznych zadziała na 99,9% na tych PPC


Nadmierny optymizm.
Kiedy dorobiłem się GFX zorientowałem się jak spory procent programów nie daje się uruchomić na ekranie otwartym przez kartę. Wcześniej kiedy tylko chodziło tylko o tryb VGA dawało się część z nich "wypromować", na karcie GFX to niestety nie działało i albo miało się zestaw z górnej półki czyli z SD albo dwa monitory. Niestety w Draco i dzisiejsi następcy Amig nie mają takiej możliwości.
[#288] Re: Czym jest Amiga?

@oldskool, post #264

Co to jest Mithie ?
[#289] Re: Czym jest Amiga?

@trOLLO, post #275

To nieprawda że tylko Amigowe środowisko jest podzielone na zwolenników rozbudowy klasyka i przeciwników. To samo jest na każdej, podkreślę to, na każ-dej innej platformie. Commodorki, Atarki duże i małe, Spectrumy vs Pentagony itd. itp. I można by wymieniać więcej mniej u nas znanych. Nawet fani konsol które nie bardzo dawały się rozbudować podzieleni są na tych co przesiedli się na ich nowsze generacje i tych co woleli pozostać przy starej, na którymś tam etapie swojego żywota. Partnerkę czy auto też jedni wymieniają na lepszy model a inni nie. ;)

Czytałem kiedyś bodajże w Charakterach (to takie czasopismo o psychologii), że wszyscy ludzie przechodzą przez takie trzy etapy reagowania na świat... Do mniej-więcej 15 roku życia dowiadujemy się jaki świat jest i co na nim istnieje i jakie to coś jest, bez kwestionowania tego. I wszystko co wynaleziono i wszystkie zjawiska jakie się w tym etapie pojawiły na świecie uważamy za normalne i oczywiste i mało interesujące. I z trudem umiemy sobie przypomnieć czy też wyobrazić świat bez nich.
W drugim etapie do około 35 roku życia, bierzemy aktywny udział w budowie i przekształcaniu świata i jaramy się wszystkim co nowe i nie żałujemy na to ani czasu ani kaski, a nie raz staramy się te nowe rzeczy i zjawiska wykorzystać aby na nich zarobić. Wierzymy przy tym że ulepszamy świat. No i oczywiście staramy się za zmianami nadążać.
Po czym następuje etap trzeci gdy czujemy się tymi zmianami znudzeni, zmęczeni i zniechęceni tym "nadążaniem" i ze zdziwieniem patrzymy jak młodszym się ciągle chce wymyślać i poprawiać coś co przecież już jest bardzo dobre. A nam się to nowe wydaje zbędne, niepotrzebne, dziwaczne a nawet wręcz szkodliwe. Czy to wam czegoś nie przypomina?

A jeśli wśród Amigowców te spory są nieco bardziej "gorące", to chyba dlatego że przeciwnie niż parę innych platform, gdzieś tam w przeszłości "to NASI byli mistrzami świata!" Posmakowaliśmy tego i chcemy jeszcze, a reszta raczej jest pogodzona z tym że nigdy w pierwszej lidze nie była, a i tak dobrze się bawili, więc nie ma o co kruszyć kopi. ;)

PS.: WB3x stabilny? - Hmm, tak sobie, ale i tak był o niebo stabilniejszy niż Windy 9x.


Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 07:22:13 przez ZbyniuR
[#290] Re: Czym jest Amiga?

@RadoslawF, post #285

No to niech jubiści spojrzą prawdzie w oczy - przywiazanie Amigi do chipsetu nie wynika z cudownosci chipsetu, tylko z badziewnosci oprogramowania.

A DRACO to nie byl niewypal. Po prostu producent tego sprzetu skrecil potem w inna sciezke rozwoju. Widocznie jego priorytetem nie byla produkcja zamiennika Amigi, tylko wydajnego sprzetu do obrobki video.

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 07:36:40 przez Daclaw
[#291] Re: Czym jest Amiga?

@ZbyniuR, post #288

Nie wiesz co to był Mitchie, a uważasz się za amigowca? Fail...
[#292] Re: Czym jest Amiga?

@Daclaw, post #290

Jego priorytetem jak każdego innego producenta było zarabianie pieniędzy. Na niewypale zarobić się nie dało.
[#293] Re: Czym jest Amiga?

@oldskool, post #274

No właśnie "oldskool" masz literówkę w stopce, powinno być "Mitchie".
[#294] Re: Czym jest Amiga?

@RadoslawF, post #287

Wszystko co nie jest pisane pod sprzęt (jak demo), a pod system ruszy i uwierz mi jest mniej kombinowania żeby to odpalić niż na rozbudowanym klasyku. Niech się lepsi użytkownicy MorphOS-a (bo jego mam w domyśle) wypowiedzą, ja proszę o pomoc i zawsze wyjaśnią, pomogą. Jako grupa wsparcia działają lepiej niż pomoc techniczna śp. Commodore . A tak serio może ktoś (naprawdę obcykany, nie taki początkujący jak ja) zaprosić kolegę Radka na sesję z MorphOS-em i PowerMakiem, PowerBookiem ? Wierzę, że byłby pozytywnie zaskoczony.
[#295] Re: Czym jest Amiga?

@RadoslawF, post #292

Kolejnym etapem ewolucji Draco była Casablanca, która okazała się całkiem udanym produktem.
Powtarzam - zamiarem firmy MacroSystem nie było rozwijanie zamiennika Amigi tylko systemu do montażu video na bazie zamiennika Amigi. Taka subtelna różnica.
[#296] Re: Czym jest Amiga?

@ZbyniuR, post #288

Musisz wziąć górną obudowę Amigi 1000 i poszukać jego podpisu. To Ci wiele wyjaśni.
[#297] Re: Czym jest Amiga?

@BULI, post #293

No właśnie "oldskool" masz literówkę w stopce, powinno być "Mitchie".


Poprawione OK
[#298] Re: Czym jest Amiga?

@Ender, post #294

Problem polega na pisaniu wielu rzeczy nie pod system a pod sprzęt. W efekcie na sprzęcie docelowym (A500) działało rewelacyjnie szybko na jego następcy (A1200) czasami nie działało a czasami działało ale wolniej niż mogło by a przy wypasionych konfiguracjach od 030 w górę plus GFX przeważnie już nie działało. Jak sporo starych Amigowców przechodziłem kolejno przez A500, pluskwę i A1200 którą potem rozbudowywałem o kolejne blizzardy i karty GFX wiec pamiętam jak to było w praktyce.
Na MorphOSie jest jeszcze gorzej, poza tym co nie działało już wcześniej po zmianie Amigi na nowszą czy rozbudowaniu nie działają kolejne programy bo brak chipsetu i np. odpada większość playerów do modów, brak części portów znanych z Amigi i odpada trochę programów komunikacyjnych np. Term, inny standard kodowania PL literek i odpada większość edytorów plus PageStream.
Z MorphOSem jest o tyle uczciwie i wygodnie że kupuję lub pożyczam jakiegoś pasującego ogryzka i testuje wersję niezarejestrowaną. 30 minutowe sesje wystarczą do oceny czy warto się w to pakować. Po pierwszym podejściu z PM 733MHz uznałem że nie warto. Niewykluczone że będzie drugie podejście z PM G5 lub laptopem ale nie nastawiam się ze nagle uznam to za rewelację. Amigi nie zastąpi bo gry nie ruszą a jeśli ruszą to na emulatorze czyli równie dobrze mogę użyć UAE na pececie, nowego softu pisanego pod ten system jest niewiele i nie bardzo konkuruje z softem z darmowego linuxa uruchomionego na starym czyli też darmowym sprzęcie.
[#299] Re: Czym jest Amiga?

@RadoslawF, post #298

Term działa pod Morphosem. Testowalem sterownik do modemów3g i ladnie gadał. Lata temu, także pod Morphosem instalowalem debiana na Sparcstation 5 headless i morphos z termem służyl jako terminal vt102. Pagestream działa, nowa wersja jest o ile dobrze kojarze rozwijana na morphosie. Oczywiście rozumiem, że średnie działanie euae eliminuje komp z morphosem jako nowa maszynka dla amigowych graczy, ale po wejsciu euae jit sytuacja powinna sie poprawić.



Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 14:33:40 przez michal_zukowski
[#300] Re: Czym jest Amiga?

@michal_zukowski, post #299

To mnie zaciekawiłeś a na jakim sprzęcie to działało i skąd tam się znalazł port RS232 ?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem