[#361] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@karolb, post #344

Pobieranie nie jest nielegalne.
Udostępnianie i owszem.
2
[#362] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@orila, post #359

Panowie ta rozmowa prowadzi do nikąd... Rozumiem, że gdyby istniała firma która wykupiła prawa autorskie do takiej np Dune 2, i sprzedawała by jako reedecje w Boxie za np 200 pln to duża część ludzi pewnie by kupiła. (istniala by legalna podaż) Jednocześnie mogła by ta firma ścigać takich piratów. Jeżeli sam właściciel praw nie zgłasza piractwa do prokuratury to cóż... Cena orginalnej Diuny II na ale... to 500 zł ? to czemu się dziwić...przypomina to wprowadzenie prohibicji w USA... jakoś nie pomogło...
[#363] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@orila, post #359

Reasumując - nie kupiłeś Civilization VI, bo pirat miał taniej Civilization I z instrukcją na jednej kartce A4.
Proste i logiczne.
Papier (czy tutaj strona internetowa) wszystko przyjmie. Tyko zęby bolą....
[#364] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@kubaslonka, post #361

Pobieranie nie jest nielegalne.
Udostępnianie i owszem.


Słyszałem to również, ale gdyby tak znaleźć jakiś zapis to potwierdzający?

Znalazłem na szybko takie coś: (ile tam prawdy to nie wiem)

https://podlaska.policja.gov.pl/pod/dzialania/przestepczosc-gospodar/struktura-wydzialu/zespol-iii/piractwo-komputerowe/28415,Piractwo-komputerowe.html

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2023 14:34:10 przez karolb
[#365] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@kubaslonka, post #361

Pobieranie nie jest nielegalne.
Udostępnianie i owszem.


Pobieranie również jest nielegalne! Co za głupoty piszesz znowu!!

art. 74
ust. 4
Autorskie prawa majątkowe do programu komputerowego, z zastrzeżeniem przepisów art. 75 ust. 2 i 3, obejmują prawo do:
(...)
3) rozpowszechniania, w tym użyczenia lub najmu, programu komputerowego lub jego kopii.
1
[#366] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@_DiskDoctor_, post #365

No i gdzie tu masz coś o pobieraniu?
3
[#367] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@kubaslonka, post #366

Prawo do ochrony własności intelektualnej jest oparte o kwestie zarobkowe.
Co znaczy, że jeśli posiadasz pirackie oprogramowanie ale go nie dystrybuujesz, nie sprzedajesz wyprodukowanych za jego pomocą dóbr ani na nim nie zarabiasz sprzedając np. dodatki do których napisania niezbędne było posiadanie takiego oprogramowania to według litery prawa mogłeś używać takiego oprogramowania w sposób intencjonalny do edukacji. A o dziwo można tak robić.

Enyłej- nie rozumiem po co dalej ten temat pozostaje otwarty i MODERACJA go nie zamknęła?
Chyba wszystko zostało powiedziane, bo nie wiem czy to ma generować ruch na serwerze dla reklamodawców czy skłócać czy co?
Jeśli ktoś uważa, że gościu sprzedaje kopie i mówi, że to oryginały to niech to zgłosi do serwisu i na policję.
[#368] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@kubaslonka, post #366

A pobieranie bez zgody właściciela to nie jest przywłaszczanie?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2023 15:52:18 przez amikoksu
[#369] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@amikoksu, post #368

Nie
[#370] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@kubaslonka, post #367

Sprawa może być rozwojowa, poza tym nie wg wszystkich wszystko musi być już powiedziane. Po co zamykać? Jak wszystko będzie powiedziane, to wątek umrze śmiercią naturalną lub się zamrozi.
No chyba, że są jakieś pyskówki lub autor wątku poprosi o zamknięcie, inaczej nie rozumiem maniery zamykania na życzenie postronnego forumowicza.

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2023 16:00:57 przez Jacques
[#371] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@Jacques, post #370

Jak widać wątek lubi odżywać poraź kolejny i kolejny i rozmowy toczą się wokół tych samych aspektów w kółko i kółko i już postronni forumowicze o to prosili też już…
[#372] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@kubaslonka, post #371

Większość chyba jednak NIE prosiła.
[#373] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@kubaslonka, post #367



według litery prawa mogłeś używać takiego oprogramowania w sposób intencjonalny do edukacji



Większej bzdury dawno nie czytałem, gdzie to znalazłeś???



No i gdzie tu masz coś o pobieraniu?




(…) rozpowszechniania (…)
[#374] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@_DiskDoctor_, post #373

Nie rozumiesz różnicy między "pobieraniem" a "rozpowszechnianiem"?
1
[#375] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@_DiskDoctor_, post #373

Większej bzdury dawno nie czytałem
a co, gazet nie czytasz?
[#376] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@kubaslonka, post #375

Nie
[#377] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@Jacques, post #374

Nie. To Ty nie rozumiesz że “umieszczanie w necie” jest rozpowszechnianiem. A na to monopol ma autor.

Wiele nie rozumiesz. A piszesz.

EDIT*

Komentarz:

1. orzeczenie ETS

2. I tak (jak już pisałem) NIE MA dozwolonego użytku dla programów komputerowych, więc kopiować sobie NIE WOLNO

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2023 16:31:28 przez _DiskDoctor_
1
[#378] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@_DiskDoctor_, post #377

Rozpowszechnianie to właśnie umieszczanie w necie.
Użytkowanie to nie rozpowszechnianie.
Subsydiuj wiedzę ze słowników Języka Polskiego.
1
[#379] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@kubaslonka, post #378

Rozpowszechnianie to właśnie umieszczanie w necie.


Jedną z form rozpowszechniania to umieszczanie w necie.

Użytkowanie to nie rozpowszechnianie.


No tak.

Subsydiuj
suplementuj chyba
wiedzę ze słowników Języka Polskiego.


Ma więcej błędów niż wikipedia.

Teraz możesz się odnieść do tego, co napisałem. Lub - co napisałeś, a jest nieprawdziwe (materiały masz wyżej -- zasuplementuj szeroki uśmiech ) :

Pobieranie nie jest nielegalne.
[#380] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@_DiskDoctor_, post #379

Świetnie. To poznaj jeszcze znaczenie i różnicę pomiędzy posiadaniem a rozpowszechnieniem i jesteś u brzegu.
1
[#381] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@kubaslonka, post #380

Można posiadać i nie rozpowszechniać.

Można posiadać i rozpowszechniać.

Rozpowszechnianie jest nielegalne.


Pobieranie nie jest nielegalne.


Tak napisałeś. Jednak:

Pobieranie jest nielegalne.


To piszę od kilku postów.

Robienie ze mnie idioty ma skutek tylko odwrotny.
[#382] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@_DiskDoctor_, post #381

„Nie rób czegoś co już zostało zrobione” tak mi się przypomniał cytat z 13. posterunku.

Napisz mi gdzie jest w prawie napisane, że pobieranie JEST nielegalne?

EDIT:
Orzeczenie ETS to jedno a interpretacja to drugie.
W interpretacji jest napisane: „(może dojść do naruszenia praw autorskich)”. Może, co nie oznacza, że musi.
To należy udowodnić i ciężar ten spoczywa na stronie pozywającej.

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2023 20:01:12 przez kubaslonka

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2023 20:01:24 przez kubaslonka

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2023 20:01:31 przez kubaslonka
[#383] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@kubaslonka, post #367

to według litery prawa mogłeś używać takiego oprogramowania w sposób intencjonalny do edukacji. A o dziwo można tak robić.



ja sie nie dziwie, ze w Polsce mamy takie burdel jak 90% ludnosci zna sie lepiej na polskim prawie niz ten glab co wymyslal te prawo.
1
[#384] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@kubaslonka, post #369

Chore prawo.
2
[#385] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@amikoksu, post #384

Nie ponieważ różnicą jest intencjonalne zawłaszczenie mienia a czym innym zarabianie na czyjejś pracy intelektualnej.
I ten czynnik prawnicy wzięli za wyrocznię w tym temacie po tym jak psiarnia na przełomie lat o ile dobrze pamiętam 2003/2004 wbijała na chatę i sprawdzała czy masz naklejkę z na kompie z numerem seryjnym Windowsa.
[#386] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@selur, post #1

Po kilku latach przerwy od Amigowania postanowiłem wejść na forum zobaczyć co dobrego się dzieje w Amigowym świecie. Pierwszy wątek od góry - kłótnia czy sprzedawanie kopii gier z przed 30 lat jest moralne czy niemoralne...

Ludzie, wy musicie mieć naprawdę nieszczęśliwe życie jeśli waszym głównym celem każdego dnia jest prowadzenie tego typu durnych dyskusji szeroki uśmiech

Żeby nie było, że wprowadzam zamieszanie czy offtop w wątku, dodam swoje trzy grosze jakie były by moje odczucia gdybym był w podobnej sytuacji co opisywani tu pokrzywdzeni twórcy gier. Ja osobiście gdybym dowiedział się, że ktoś tworzy w dzisiejszych czasach repliki nośników stworzonych przeze mnie gier to bym był dumny, że ktoś docenia moje dokonania i chce je przekazywać dalej, nie ważne czy czerpie z tego korzyści czy nie. Czuł bym się nad wyraz szczęśliwy, że ktoś dba o to żeby gry, których byłem autorem, były nadal rozpowszechniane i rozpoznawalne.

Kiedyś tworzyłem muzykę, grono odbiorców było bardzo wąskie gdyż była to działalność tworzona w podziemiu. Gdyby dziś ktoś nagrywał taśmy, wypalał CD z moją muzyką, drukował okładki, sprzedawał za pomocą alle czy innych portali i było by wyraźnie napisane, że to ja jestem autorem i ktoś by nadal słuchał mojej muzyki, to ja wiedząc że ktoś trzyma na półce nośnik z moim pseudonimem artystycznym to byłbym z tego zadowolony. Rozumiem, że w przeciwieństwie do muzyki, te gry były wydawane komercyjnie, ale ludzie to było 30 lat temu, dziś twórca nawet nie myśli o tym żeby czerpać nadal z tego jakieś profity, za to pamięć o nich przetrwa jeszcze długo.

Nie wspieram piractwa, ale opisywany tu przypadek z mojego punktu widzenia jest niewarty dyskusji, szczególnie, że w tym miejscu wygląda ona na niezbyt zdrową. Więcej uśmiechu koledzy i dystansu do pewnych spraw, nikt tutaj nikomu nie kradnie pieniędzy z sejfu publicznie
11
[#387] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@NeckUno1, post #386

Witamy :) na zachodzie bez zmian od 30 lat ..amigowe piekiełko dusi sie we własnym sosie nie wnosząc nic nowego do Amigowania
2
[#388] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@NeckUno1, post #386

Lepiej bym tego nie ujął.
[#389] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@NeckUno1, post #386

Odpowiem Ci z kilku punktów widzenia:
1. Jako programista gardzę złodziejami. Nawet jeśli tylko 10% kradnących by zakupiło gdyby nie ukradło to nadal jest to spory kawałek tortu.
2. Jako kolekcjoner retro - gardzę złodziejami, którzy niszczą rynek retro zasypując systemy sprzedażowe crapem.
3. Jako dawny złodziej (w latach 90tych kradłem soft) - gardzę złodziejami w czasach gdy oprogramowanie stało się dostępne.

Kupiłem sporo legalnego softu za grosze na allegro - w cenach niższych niż to g...o od tego przygłupa. Ceny rosną, ale na tym polega kolekcjonowanie. Czasami zdarza się, że kupuję niekompletne pudła i załatwiam sobie IDFy, aby naprawić zepsute dyskietki.
Naprawdę z punktu widzenia kolekcjonera daje mnóstwo funu uzywanie tylko legalnie posiadanych pozycji. Obecnie poluje na lightwave żeby móc robić benchmarki.

To nie jest troll żart. Serio.
Życie uczicwe pozwala doceniać życie w pełni. Polecam spróbować (i to bez żadnych złośliwości) - polowanie na ulubioną grę z przeszłości daje mnóstwo funu.
1
[#390] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@kubaslonka, post #385

Niestety, ale pod wieloma względami polskie prawo jest chore. I pod tym względem też.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem