[#391] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@NeckUno1, post #386

Rozumiem, że w przeciwieństwie do muzyki, te gry były wydawane komercyjnie, ale ludzie to było 30 lat temu, dziś twórca nawet nie myśli o tym żeby czerpać nadal z tego jakieś profity, za to pamięć o nich przetrwa jeszcze długo.


Pierwszy z brzegu przykład: Gra Heroes of Might and Magic, niech będzie nawet że pierwsza część.
Wydana w roku 1995. To już prawie 30 lat! Twórca nawet nie myśli, żeby czerpać...

...zaraz zaraz...

9,99 na GOG?



Ostatnia aktualizacja: 06.09.2023 07:08:56 przez recedent
3
[#392] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@kamilus, post #389

Nie wiem jak wygląda sprawa z tym gościem z allegro, czy jawnie sprzedaje bootlegi wprowadzając kupujących w błąd, że to oryginały? Nie kopię dalej bo szkoda mi czasu. Owszem, kolekcjonowanie retro pozycji jest spoko o ile faktycznie ktoś wie co robi, kolekcja pudełek z oryginalnymi grami pewnie ładnie się prezentuje na półce. Problem w tym, że jest sporo ludzi, którzy nie kupują tych pozycji żeby spełnić marzenia i korzystać z nich, tylko w celach zarobkowych i każdy dobrze tutaj o tym wie (mam na myśli trzymanie po 20 amig, gry i osprzęt w piwnicy tylko po to żeby za kilka lat go sprzedać drożej).
Kolejna sprawa, kupujący zawsze ma prawo przez zakupem bądź wzięciem udziału w licytacji spytać sprzedającego czy przedmiot jest oryginalny czy repliką jeśli ma jakiekolwiek obawy lub wątpliwości. Jeżeli po otrzymaniu przedmiotu ktoś stwierdzi, że jest on niezgodny z opisem lub mu nie odpowiada to zawsze można dokonać zwrotu. Przecież logicznym jest, że nikt przy zdrowych zmysłach nie umieści w ogłoszeniu opisu, że on jest autorem pirata bo by to wyglądało tak jak by jawnie zapraszał prokuraturę do swojego domu.

Widzisz, problem polega też na tym, że jeśli chodzi o fizyki to niestety jest większy popyt niż podaż, ceny nie są małe, a ludzie bardziej by się z nich cieszyli nich z romów ściągniętych z netu. Jak dla mnie obcowanie z fizycznym nośnikiem daje większą frajdę, lecz nie każdy ma możliwość żeby taki nabyć. Pamiętam jak kupowałem kiedyś kasety z muzyką na targu jak byłem dzieckiem, wszystkie miały naklejki z hologramem, a ja byłem przekonany, że to oryginały. Grały dobrze, muzyka dawała mi radość, to było dla mnie najważniejsze, dziś wiem, że to były bootlegi ale nie płaczę z tego powodu bo gdybym miał je kupić w sklepie muzycznym to by mnie nie było na nie stać
1
[#393] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@recedent, post #391

Miałem na myśli reedycje pozycji na natywny sprzęt, w tym przypadku głównie mi chodzi o Ami. Czy producent / wydawca chciał by się dziś bawić w komercyjną sprzedaż gier pudełkowych konkretnie na Amigę?

Dobra w tym temacie powiedziałem już co miałem do powiedzenia, nie chcę sączyć jadu, jestem szczęśliwym człowiekiem
[#394] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@NeckUno1, post #393

Czy producent / wydawca chciał by się dziś bawić w komercyjną sprzedaż gier pudełkowych konkretnie na Amigę?


A to co?

To, że akurat w tym momencie nikt gry nie sprzedaje nie znaczy jeszcze że producent odpuścił sobie możliwość zarobku na tytule.
Swego czasu tu na forum wpadł jakiś napaleniec, który chciał zrobić "Superfroga 2" (oczywiście na PC, nie na Amigę) w jakimś kreatorze gier. Zdobył się na wysiłek i napisał do Team 17 z pytaniem czy nie mają nic przeciwko. Wiesz co mu odpowiedzieli? "Sorry Winnetou, ale mamy plany związane z tym tytułem". Kilka lat później ukazał się Superfrog remake (zawierający - oprócz paskudnej przeróbki oryginału również standardowe dane gry).
1
[#395] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@recedent, post #394

Recedncie - to co tu opisujesz, to są wyjątki, w większości jest tak, jak pisze NeckUno1. Sam zresztą uprawiasz jakąś drobną twórczość, i myślę, że sprawia Ci przyjemność, że ludzie oglądają to i dzielą się tym co stworzyłeś. W przypadku starego oprogramowania jest bardzo często podobnie. Oczywiście może być inaczej, zwłaszcza kiedy właściciel wciąż to stare oprogramowanie traktuje komercyjnie. Ale w większości wypadków tak nie jest, choćby dlatego że potencjał komercyjny jest bliski zeru.
Jeśli jednak właściciel ma jasne plany komercyjne (jak wspomniany właściciel SuperFroga), to na pewno nie zgodzi się na wykorzystanie jego własności.

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2023 10:46:35 przez wali7
2
[#396] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@kamilus, post #389

1. Jako programista gardzę złodziejami. Nawet jeśli tylko 10% kradnących by zakupiło gdyby nie ukradło to nadal jest to spory kawałek tortu.

A mógłbyś łaskawie kamilus napisać tak jaśniej, bez niedomówień? Chciałbym się upewnić co masz na myśli. Piszesz o złodziejach, a w drugim zdaniu o kradnących, którzy powinni zakupić oprogramowanie retro, a nie je kraść. Czyli pisząc o złodziejach, masz na myśli nie sprzedawców zarabiających na sprzedaży nieoryginalnego oprogramowania, tylko korzystających z tego oprogramowania bez zapłaty. I piszesz to w wątku dotyczącym 30-letniego oprogramowania, więc twój wpis nie dotyczy oprogramowania, które np. sobie sam tworzysz i z czego teraz żyjesz.
Czyli Twój punkt pierwszy w istocie brzmi tak:
"Jako programista gardzę ludźmi, którzy korzystają za darmo z 30-letniego oprogramowania."
Powiem Ci kamilus, że to dosyć mocne. Słowo GARDZĘ jest szalenie mocne. Np ja gardzę pedofilami, mordercami czy gwałcicielami. I moim zdaniem do takich kategorii takie uczucie powinno być zarezerwowane. Jeśli Ty gardzisz ludźmi, którzy pozwalają sobie na korzystanie z oprogramowania retro bez zapłaty, to obejmujesz swoją pogardą sporą część użytkowników tego forum, jak sądzę. Mnie na pewno.
Jakbyś mi coś takiego powiedział na żywo, to uwierz mi, nie byłaby to miła rozmowa...
[#397] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@NeckUno1, post #386

Z pewnością ktoś kto kupi taki program, myśląc że to oryginał, będzie uśmiechnięty, zachowa dystans i będzie dziękował piratowi za podtrzymywanie pamięci o starym oprogramowaniu. Nie chcę wyrazić się brzydko, ale to jest doprawdy bzdura wysokich lotów.

Prezentujesz podejście szklanej kuli (zresztą nie pierwszy tutaj), czyli wydaje Ci się, że wiesz co właściciel programu chce z nim zrobić. Zrozum, że nie wiesz. Obecnie te programy wracają, mają różne reedycje, część pomysłów a nawet kodu jest czerpana do nowych wersji danej gry. Możliwości jest wiele. Nawet jak ktoś nie ma żadnych planów, nie oznacza że chce widzieć swoją ciężką pracę (ukończenie gry to są lata kodowania) w formie pirata.

Weźmy takie Monkey Island, pierwsza i druga część. Zostały wdane w wersji Special Edition, można się przełączyć na stary pikselowy widok sprzed 30 lat, niektórzy tak lubią. Myślisz, że różne pomysły z Cywilizacji pierwszej nie zostały wykorzystane w kolejnych wersjach ? I tak dalej, i tak dalej…

Może wróćmy do czasów straganów z piatami, czemu nie. Nie ograniczajmy się do platformy Amigi, na PC takie szlagiery jak pierwsze Diablo czy Warcraft, nadal cieszą dużym zainteresowaniem, a niemal 30-stka na karku. Skopiujmy systemy operacyjne, komercyjne użytki do grafiki czy muzyki, ku chwale starego oprogramowania. Ręce opadają.

Napisałeś w kolejnych postach, że nie wiesz co właściwie robi ten pirat z tematu. Może najpierw przeczytaj, a potem się wypowiadaj jaki temat warto omawiać lub nie. Bo teraz wspominasz o bootlegach jako o programach komputerowych i widać, że kompletnie nie masz wiedzy co się tutaj dzieje.
1
[#398] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@wali7, post #395

Jeśli chodzi o moją "twórczość" - gdyby ktoś chciał ją wykorzystywać żeby zarobić kasę nawet nie pytając mnie o zgodę to uważałbym, że to jest nie w porządku.

Jest tu ktoś kto myśli inaczej?
1
[#399] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@recedent, post #398

Każda twórczość jest wtórna i czerpie korzyści z czyjejś pracy.
3
[#400] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@koczis, post #399

Ja mam proste pytanie do "wolnosciowcow" broniacych tego cwaniaczka z portalu aukcyjnego jak niepodleglosci Stanow Zjednoczonych !



Dlaczego cwaniak z podanej aukcji nie napisal, ze sa to REPLIKI gier z wykonanym wlasnorecznie pudelkiem czy tam nadrukiem do pudelka i wkladka ?!




No slucham.... no.... ??? ktory zgadnie ????


p.s.
odpowiedz dla przyglupow:
otoz dlatego, ze te REPLIKI sa gowno warte w przeciwienstwie do ORYGINALU !!! pomysł pomysł



dziekuje za uwage a teraz DOBRANOC LEMINGI !
3
[#401] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@selur, post #400

Ok selur, skoro wywołałeś do odpowiedzi mnie - wolnościowca, przygłupa i leminga, to nie mam wyboru tylko muszę odpowiedzieć. Ale ponieważ jestem przygłupem, więc nic mądrego nie napiszę, tylko zadam Tobie pytanie (bo lepiej zapytać kogoś mądrzejszego od siebie...)
Czy nie jest tak, że sprzedaż "replik gier" jest zakazana na Allegro? I jeśli wystawca oferty by coś takiego jawnie napisał, to taka oferta zostałaby szybko zablokowana? I niezależnie od tego, czy taki wystawca chce być uczciwy wobec zainteresowanych swoją ofertą, czy też nie, to i tak musi kluczyć, pisać niejasno, żeby uniknąć zablokowania? Pomijam teraz aspekt uczciwości czy tez jej braku wobec producenta gry, Twój ostatni wpis dotyczył celowego oszukiwania kupujących, i ja tylko do tego się teraz odnoszę.
1
[#402] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@marskow, post #401

I niezależnie od tego, czy taki wystawca chce być uczciwy wobec zainteresowanych swoją ofertą, czy też nie...


No wlasnie caly watek tego dotyczy, bo ten "wystawca" (ja nazywam takich po imieniu "oszustem") nie jest uczciwy.


Dalsze rozwazania nie maja wiekszego znaczenia....
czy to o obowiazujacym prawie czy o zachowaniu wlascicieli allegro czy o prawach autorskich, ktore wygasaja zbyt pozno.



p.s.
Mozemy sie nawet zalozyc, ze Ci ktorzy bronia tego kolesia w zyciu nie kupia takiej nic nie wartej repliki box'a ok, racja ok, racja ok, racja ok, racja

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2023 20:27:03 przez selur
1
[#403] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@selur, post #402

No ale selur w ogóle nie odpowiedziałeś na moje pytanie. Napisałeś, że ten sprzedawca oszukuje kupujących, nie zamieszczając informacji, że sprzedaje "repliki gier". Ja wyraziłem wątpliwość, czy na Allegro w ogóle można legalnie sprzedawać coś takiego jak repliki gier. Ja tego nie wiem, bo nigdy takich rzeczy nigdy ani nie szukałem, ani nie sprzedawałem na Allegro. Ale coś czuję, że sprzedaż "replik gier" może być niezgodna z regulaminem Allegro. A jeśli tak rzeczywiście jest, to nie można oskarżać kogoś, że tego nie zamieścił w opisie.
Dla mnie to bardzo ważne rozróżnienie, czy sprzedawca jest nieuczciwy wobec kupującego (co jest zawsze karygodne), czy też łamie przepisy w zakresie praw autorskich 30-letniej gry (co akurat wg mnie jest zupełnie neutralne moralnie). Dla Ciebie takie rozważania jak piszesz nie mają znaczenia, a dla mnie akurat mają.
1
[#404] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@marskow, post #403

no i nie mialem takiego zamiaru...

watek brzmi "oszust powrocil na allegro" i to jest sedno sprawy a czy ludzie umieja czytac czy nie, czy sie znaja na prawie a moze nie i czy polskie sady sa niezawisłe a moze skisłe, to juz nie moja sprawa...
[#405] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@selur, post #404

Jesteś szeryfem lewego pasa?
[#406] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@Marcin27411, post #405

tak
bo po pierwsze... polskie bydlo na drogach nie potrafi sie zachowac, bo to bydlo i zadne zachety nie pomoga.
Po drugie nasze prawo jest do pupy a po trzecie DOSC juz tej 'wolnej amerykanki', ze kto ukradnie szybciej to jego a kto ukradnie pozniej, ten zaplaci za wszystkich zlodziei.

przeciez wszyscy maja na gebach haslo "rownos wobec prawa" no wiec gdzie ta rownosc sie pytam OK ok, racja

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2023 19:34:35 przez selur
[#407] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@selur, post #406

przeciez wszyscy maja na gebach haslo "rownos wobec prawa" no wiec gdzie ta rownosc sie pytam

https://youtu.be/N0G9TRdR92c?si=IMdtD2SELgALPqPc
[#408] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@selur, post #406

Ja tylko jestem ciekaw.
Jak nabyć zatem te oryginalne gry na amigę?
Proszę o podanie adresu sklepu aby wesprzeć twórcę kupię parę gier na amige w wersji dyskietkowej np magic pockets, wing of fury, soccer kid.
Skoro nie ma możliwości zakupu w sklepie... no cóż pozostaje kupić od "oszusta". Chyba każdy zdaję sobie sprawę z tego że są to piraty. Bo prawdziwe Amigi mają obecnie ludzie raczej świadomi świata i choćby znają adres tego forum.
Gdyby właściciel praw dawał możliwość zakupu produktu to co innego, wówczas uznałbym Pana za złodzieja, a obecnie ten "oszust" daje niemal jedyną możliwość do nabycia gier na ładnie wyglądających dyskietkach. Takie moje zdanie w tej kwestii.
Sam sobie zrobiłem parę naklejek na dyskietki, ale że nie jestem zręczny nie wyszło to ładnie i chętnie sam z pełną świadomością kupiłbym ładnie przygotowane dyskietki z ładnymi naklejkami.
Choćby dlatego, że coraz ciężej dostać dyskietki w dobrym stanie a stare z wydrapanymi naklejkami brzydko prezentują się w diskboxie.

Chyba że Panowie broniący tak praw autorskich gier z amigi z ręką na sercu napiszecie, że nie macie ADFów w swoich archiwach i nigdy nie nagraliście ich na dyskietke, a wszystkie gry whdload które macie w swoich zbiorach są legalne, jeśli tak to przepraszam.

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2023 05:23:27 przez Biegu86
3
[#409] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@Biegu86, post #408

Może to, że np. nigdy nie nagrywaliśmy ADF-ów innym za pieniądze robiąc podróbki? pomysł Kolejny mylący użytek własny z udostępnianiem.
1
[#410] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@kamilus, post #389

Czasami zdarza się, że kupuję niekompletne pudła i załatwiam sobie IDFy, aby naprawić zepsute dyskietki.


Tego typu proceder jest naruszeniem praw autorskich.

As the U.S. Copyright Office puts it, “if you want a backup copy of a lawfully owned computer program, back it up yourself.”
[#411] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@Jacques, post #409

To niech prokuratura zainteresuje się planetemu. Ci to dopiero udostepniają.
Widać nikogo to tak bardzo nie boli, strona działa tyle lat i ma się dobrze, a my tu stresujemy sie faktem że ktoś sprzedaję ładne piraty gier których sprzedaż w tej formie już nikogo nie interesuję.
Nie konkuruję swoimi działaniami z właścicielami praw którzy obecnie z tymi prawami nic nie robią. Nawet moim zdaniem dzięki swoim działaniom oddala te twory od zapomnienia.

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2023 08:02:13 przez Biegu86
1
[#412] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@recedent, post #391

Dziwię się tym że GOG jeszcze nie wpadł na pomysł sprzedawania cyfrowych wersji Aminowych czy Commodorowskich gier. Współcześnie żaden problem aby uruchomić nawet na oryginalnym sprzęcie.
1
[#413] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@Jacques, post #409

Dozwolony użytek osobisty wyłàczony jest w sekcji programów komputerowych.
1
[#414] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@_DiskDoctor_, post #413

Nadal jest różnica pomiędzy takowym, a handlem piratami.
P.S. Zacytujesz ten zapis?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2023 10:19:17 przez Jacques
[#415] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@Jacques, post #414

Nie ma takiej logiki, że można piracić na użytek osobisty. Co więcej,
nawet jeśli ktoś posiada oryginalny program, to nie ma prawa
ściągnąć sobie z netu na swój użytek romu czy obrazu tego
programu.

Can I Rightfully Download an Emulated Game if I Own a Cartridge?

Let’s say you own a cartridge of the the first Donkey Kong and want to download an emulated version from a ROM site. It turns out that that’s copyright infringement as well. As noted above, while creating your own backup copy is generally okay, downloading someone else’s backup (or distributing your own backup) is not. As the U.S. Copyright Office puts it, “if you want a backup copy of a lawfully owned computer program, back it up yourself.”


Tak to wygląda. Wobec tego, w razie uszkodzenia
oryginalnego nośnika, musimy się niestety
pożegnać z oprogramowaniem. Co zrobić.
Nie będziemy grać, ale za to, jak to ktoś napisał,
będziemy czerpać satysfakcję z ucziwego życia.

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2023 10:29:19 przez Marcin27411
[#416] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@Marcin27411, post #415

My chyba nie mieszkamy w U.S.?
[#417] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@marskow, post #403

Bądź mądrzejszy i odpuść Jak widzę, że ktoś obraża innych w sposób słowny żeby udowodnić swoją jedyną rację, nie potrafi poprawnie po polsku napisać kilku zdań i zachowywać się kulturalnie to wiele mówi o jego charakterze, celu tej dyskusji oraz podejściu do ludzi. Nie wygrasz, odpuść sobie tą nierówną walkę, jesteś złodziejem, oszustem i należy tobą gardzić, uświadom to sobie i przepraszaj cały świat za to jak postępujesz w swoim marnym życiu. Ja już cierpię za swoje grzechy, nie zaznajomiłem się dobrze z wątkiem i miałem czelność dodać swoje trzy grosze. Mam nadzieję, że będę się smażyć w piekle za to. Za was również modlę się, hipokryci żeby żyło się wam jak najlepiej, miłego dnia!
1
[#418] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@NeckUno1, post #417

Ojejujejujeju biedni poszkodowani 'uczciwi podrabiacze oryginalow'... krokodyl nilowy nawet by zaplakal nad ich losem


Za was również modlę się, hipokryci żeby żyło się wam jak najlepiej, miłego dnia!


lepiej sie pomodl, zeby i ciebie zlodziej kiedys porzadnie nie okradl.
Hipokrytami w tym kraju, to sa glownie tzw. Janusze biznesu. ok, racja ok, racja ok, racja
[#419] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@Marcin27411, post #410

Mylisz się. IPF są udostępniane przez właścicieli praw autorskich lub za ich zgodą, którzy zezwalają na ich ściągnięcie w przypadku posiadania dowodu na legalne nabycie pierwotnej licencji. Jest to skomplikowane i proces czasami trwa i pół roku, ale tak można uzyskać dostęp do softu, który się posiada, a uległ uszkodzeniu.

Swoją drogą najbardziej wkurzające w tych aukcjach oszusta jest to, że zaśmieca listing na allegro. Pamiętam jak leżałem chory i szukałem sobie pudełek amigowych i większość listingu zawalona była tym chłamem.
Ktoś kto wchodzi w świat retro po latach może być również nieświadomy procederu - nie każdy siedzi i zna PPA. Sam wciągnąłem w świat retro kumpla dopiero pół roku temu i też myślał, że allegro skutecznie eliminuje piractwo.
1
[#420] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@Biegu86, post #411

Nie konkuruję swoimi działaniami z właścicielami praw którzy obecnie z tymi prawami nic nie robią.


czyli potwierdzasz, ze tez handlujesz lewymi podrobkami boksow ?
No to juz wszystko jasne, dlaczego przylazles tutaj bronic grupy oszustow... do ktorej sam nalezysz.


a my tu stresujemy sie faktem że ktoś sprzedaję ładne piraty gier


Po pierwsze do ladnego box'a to temu dziadostwu sporo brakuje.
Po drugie, stresuja sie glownie cebulaki, ktore chca zarobic na sprzedawaniu amigowych gier, ktorych nie posiadaja w oryginalne w ilosci hurtowej.
Reszta amigowcow takich jak ja np. udostepnia innym pirackie oprogramowania za darmo, tak jak robi to planetemu.

O ironio losu... takie planetemu doplaca do interesu, zeby utrzymac serwery na ktorych lezy amigowe oprogramowanie np. po to, zeby taka polska CEBULA, mogla se sciagnac za darmo te gry a pozniej sprzedawac na OLX'ie w badziewnych pudelkach imitujacych oryginalne boxy za 'jedyne' 5 dych.


Zalosne z was cebulaki i tyle... ale moralnosci Kalego postami na PPA sie juz nie wyprostuje.

Sam takiego syfu by nie kupil ale opchnac komsu syf, to juz ogonkiem merda i sie zaciesza. ok, racja
Napisz w koncu oszuscie jeden w tym ogloszeniu, ze sprzedajesz podrobki to zobaczymy czy nadal tak biznesik sie bedzie krecil. ok, racja
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem