[#211] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@karolb, post #180

Czołem piraci i szczury lądowe na tego propos trafiła mi się Amiga A nie mam żadnych gier Poratuje Jakaś dobra dusza
[#212] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@snifferman, post #209

W przypadku sprzedaży podróbek - tak. Ale jak napisałem, to nie jest kwestia naruszeni praw autorskich, tylko zwykłego oszustwa, jakim jest wprowadzanie podróbek na rynek.
1
[#213] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@afroholic7, post #211

moge ci odsprzedac swoja kolekcje piratow tylko wydrukuje instrukcje i kupie jakies pudelka w biedronce, zeby nie bylo ze tak tylko gole dyskietki sprzedaje

cena 40zl za jedna gre z mojego wydawnictwa , chetny ?
[#214] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@afroholic7, post #211

Proszę bardzo: https://www.ppa.pl/rodzynki/
Masz gdzieś w tym wątku link do "oryginałów". Co wolisz
Którą jesteś iteracją?

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2023 18:51:22 przez wali7
2
[#215] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@wali7, post #212

No i To mi się podoba , Lista gier poproszę , Ale preferowałbym prywatne rozmowy
[#216] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@selur, post #213

Chłopy cztery Dychy , Nawet Autor Tyle nie Weźmie
[#217] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@wali7, post #214

Którą jesteś iteracją?


[#218] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@wali7, post #214

A ceny Nie ma ile za dyskietkę
[#219] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@afroholic7, post #218

1
[#220] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@afroholic7, post #211

Tutaj znajdziesz wersje demonstracyjne blisko 545 komercyjnych gier na Amigę.

http://aminet.net/game/demo

Nic, tylko przebierać, grać i testować.

Jeśli chodzi o przesyłanie danych na Amigę, to ja osobiście korzystam z dyskietek, CD-ROMu i sieci po kablu null-modem.

Choć można też np. za pośrednictwem karty na PCMCIA.

Co do oryginalnych gier, ja kupuję głównie na portalu eBay. Znajdziesz tam też oryginalne nośniki, gotowe do instalacji w Amidze. Przydatne również wtedy, gdy nie możesz przesyłać danych (np. goła Amiga 500).
2
[#221] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@wali7, post #210

jedno z nich: "Skąd wiesz, że jest zapomniany, masz jakieś oświadczenia właścicieli praw ?"

Kolega jest/będzie wykładowcą w tej szkole retro sprzętu ?
[#222] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@brain030, post #221

Ja odpowiem.

Kiedyś interesowałem się technologiami mobilnymi + wireless. W EMPIKU kupowałem czasopismo Wireless Business & Technology. A że to było po angielsku, było po 2-3 miesiącach (zwroty z Niemiec, Empik).

Zapragnąłem zatem zakupić najnowsze. Jedno dla mnie, inne dla kolegi. Wlazłem na stronę WB&T, dałem do kosza 2x, potem płatność (SUKCES!!) a potem wysyłka... No i info "sorry, my tylko wysyłamy do USA".

"Szkoda" - uznałem, nie to nie, nie zarobią. No ale... Kasa została pobrana (a wtedy te naście $ to było sporo bo to było z 20 lat temu). Oo - maila wyślę - pomyślałem. No to wysłałem maila. Dear American Fellows, oddajcie kasę, pozdrawiam. Nic. Wysłałem drugi mail po 2 tygodniach. Ponownie nic.

Wtedy uświadomiłem sobie, że Oni mają W Y J E B A N E na takich. Nie opłaca się robić procedury zwrotu dla takich jak ja, bo jeden na 100 000 pójdzie z tym do sądu, pozostałe 99 000 odpuści. Nie opłaca się.

W biznesie czasem nie opłaca się implementować danej procedury, nawet jeśli miałaby być to procedura obsługi płatności za dany dajmy na to soft.

Wiele firm istniejących do dziś, utrzymuje piractwo swojego softu z lat Amiga Atari, bo mieliby 1 klienta na 10 dni, a to powoduje że nie opłaca się w ogólne utrzymywać takiej obsługi klienta (która nb. też kosztuje).

Nie mam na to co napisałem wyżej na piśmie, fakt.

Jeszcze zacytuję coś. W polskim prawie autorskim (m.in. software) do niedawna było tak:

- Piracisz: płacisz 2 x tyle co w sklepie. Dziękuję do widzenia.
- Piracisz dla zysku - 3 x tyle.

Trybunał Konstytucyjny kilka lat temu uznał, że 3 x to "przesada", ale 2 x to "ok.

Podeślijcie mi maile włascicieli praw do gier retro a ja wyśle listę gier którą mam (w którą gram). Spoko, mogę zapłacić 2x cena sklepowa.
1
[#223] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@_DiskDoctor_, post #222

Zupełnie mnie nie dziwi, że powiedzmy właściciele praw z USA mają w nosie co się dzieje na naszym Allegro. Inaczej sprawa wyglądałaby u nich. Nie zmienia to faktu, że przywłaszczanie sobie programów z tego kraju, ich powielanie i rozpowszechnianie w PL bez żadnych zgód, w celach zarobkowych, jest nielegalne.

Jeśli chcesz zbadać rynek, zapytaj kogoś z właścicieli praw do programów z naszego działu Rodzynki (namiary da się zdobyć) czy zgadzają się na ich powielanie i sprzedawanie przez osoby trzecie w celach zarobkowych. Naturalnie nie oczekując za to żadnych profitów. Zazwyczaj już w opisie programu jest taka informacja, że jakakolwiek forma rozpowszechniania bez zgody jest zabroniona. Pokazuje to jak bardzo "zapomniane" są to programy, bo w końcu są stare i podobno nikomu niepotrzebne. Czy w innych krajach wyglądałoby to inaczej, nie sądzę.
1
[#224] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@brain030, post #223

Ale my nie o tym dyskutujemy, tylko o sensowności skrócenia majątkowych praw autorskich na oprogramowanie z uwagi na jego szybką dezaktualizację. Wbrew pozorom nie jest to czcza dyskusja, bowiem prawa, w tym prawa autorskie, w warunkach państw demokratycznych są ustalane władzę ustawodawczą. A tę akurat sobie wybieramy i na pewne kierunki prac można wpływać.
1
[#225] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@_DiskDoctor_, post #222

Przecież właściciele praw autorskich cedują prawa na jakieś kancelarie żeby ich reprezentowały.
[#226] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@wali7, post #224

...przypomnę tylko, że w naszym kraju (i ogólnie UE), prawa do software wygasają...

...70 lat po śmierci najdłużej żyjącego współautora.

Czyli ja jestem powiedzmy koło 45 lat, spłodzę dziś "hello world", powiedzmy że będę żył 75 lat jako mężczyzna.

To moje "hello world" dzisiejsze przejdzie do domeny publicznej...

... w 2123 r.

Czyż nie jest to paranoją?
[#227] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@_DiskDoctor_, post #226

...tymczasem na fejsbuku

1
[#228] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@Drakon, post #227

no nie mowcie, ze sie kolejny nadzial na te oszustwo ?
[#229] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@Drakon, post #227

Kiedyś kupowało się gry żeby grać, to był czasy..... (może i na giełdzie, dobra, to były piraty, ale żeby grać :P)
1
[#230] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@amikoksu, post #185

@karolb
No i kiedyś sprzedawano piraty żeby zarobić.
1
[#231] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@karolb, post #229

Prawa autorskie prawami autorskimi.
Część może jest w mocy i warto o nie walczyć. Część jest w mocy ale kwota o którą walczymy ma się nijak do wartości utraconego zarobku. Część wygasła.
Natomiast rzecz jest w tym, iż sprzedający udaje iż kopie są oryginałami, lub przynajniej nie informuje o tym wprost.
2
[#232] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@kubaslonka, post #231




Przykład idzie z góry, ten z tymi grami to płotka.
5
[#233] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@karolb, post #232

Tu by należało zmienić w tym memie odpowiedź na "jak wszyscy"
[#234] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@amikoksu, post #230

#232 karolb
I tylko płotka dostaje po dupie.
1
[#235] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@wali7, post #212

To teraz skup się :

wyobraź sobie, że robisz karty turbo na Amigę, albo inne dodatki własnego pomysłu. Tak po tysiąc złotych za sztukę. Zakładam, że płacisz od tego podatki, ewidencjonujesz sprzedaż. Sprzedaż niewielka tak ze 10 - 20 sztuk na rok. Masz jakąś renomę na rynku popartą filmikami na youtube, gdzie skwapliwie na pytania gdzie to kupić wskazujesz swój adres mailowy i numer telefonu. Ludzie Cię z tą produkcją kojarzą. To samo na forum. Oceniają Cię jako solidnego wykonawcę.

- i nagle na tym samym youtubie i allegro pojawia się gość, który sprzedaje też karty i dodatki nazywając je " w stylu ...." ( i tu miejsce na Twój nick , albo imię i nazwisko ) łudząco podobne do Twoich . Są oczywiście tańsze, tak gdzieś połowę, ale ( to się okaże później ) bardziej badziewiaste .

Jakie poniosłeś straty ? I czy tylko wyłącznie twoje prawa majątkowe zostały naruszone ?

- majątkowe na pewno , bo zamiast 10 sztuk na ograniczonym rynku, teraz sprzedasz tylko 5 ( bo tych pozostałych 5 kupiło podróby ) i naruszono tym sposobem także Twoje prawa także autorskie - Ty się narobiłeś nakombinowałeś, a ktoś to wykorzystał i zarobił.
Bez skorzystania z Twoich praw autorskich nikt by podróby niektórych produktów nie stworzył. Do zrobienia kopii musi istnieć wcześniej oryginał.
I teraz co Ty na to ? Nie miałbyś nic przeciwko temu by ktoś z Twoich praw autorskich skorzystał klepiąc badziewie? , czy może jednak nie chciałbyś by byle kto z nich bez Twojej zgody korzystał ?
Prawo do tego , że możesz decydować komu to prawo udostępnisz to też prawo.

A zapomniałem, że dotknęły Cię chyba jeszcze straty wizerunkowe bo w opinii x osób będzie tą badziewiastą podróbę kojarzyć przy tak nazwanym produkcie z Tobą i Twoim nazwiskiem. Ty się narobiłeś, podatki Polsce oddałeś , a tu podróby Twój cały wysiłek zniweczyły.
Chyba jednak jakieś straty niekoniecznie majątkowe też po Twojej stronie jeszcze są ?

Oszustwem jest to, że ktoś podróbę nazywa oryginałem , albo tak opisuje, by u nabywcy wywołać błędne przekonanie, że że kupuje oryginał . Wcześniej nastąpiło jednak naruszenie praw autorskich , bez tego nie byłoby podróby .

A posiadanie praw do czegoś sprzed 30 lat ma obecnie o tyle sens, że na fali retro orgazmu, ktoś może tą grę jeszcze raz wydać dla maniaków starych komputerów, albo iść dalej i spróbować ją wydać na inne nowoczesne platformy. I głupio zobaczyć jak w sprzedaży jest gra Twojego autorstwa tylko tyle, że nie na Amigę 500 tylko na XBOX- a. I pieniądze przeleciały koło nosa. I tu byłyby konkretne straty.

I dlatego na A 500 mini nie znalazł się pierdyliard gier , tylko te na które nie było problemu z prawami autorskimi.

A termin po jakim ochrona praw nie obowiązuje, tak jak z terminami przedawnienia roszczeń jest w systemach prawnych po to by sądy nie ugrzęzły w setkach postępowań, gdzie upływ czasu uniemożliwił przeprowadzenie sensownego postępowania dowodowego, a sam zainteresowany nie przejawia zbytnio zainteresowania ochroną swoich praw.
2
[#236] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@Merlin_PL, post #235

Ale nie wszystko jest chronione!

Prawa autorskie -- są ale dotyczą tylko wycinka tematów.

Podróby: tak, ale dotyczą zasadniczo... znaków towarowych. Czyli jak by ktoś sprzedawał np. Everdrive (do NES) na aliexpress z napisem Krikzz, to jest podróba, jak nie to nie. BTW są takie podróby na aliexpress

Co nie zmienia faktu że jak Zaxon robi karty a ktoś by robił klony i podpisywał Dupa Wołowa, to nie jest żadne naruszenie czegokolwiek!!

Piszmy precyzyjniej bo się pogubimy inaczej w tej dyskusji!
[#237] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@_DiskDoctor_, post #236

Ależ oczywiście , że dochodzi kwestia ochrony znaku towarowego, tylko w tej konkretnej sprawie ktoś by wypuścić podróbkę gier, najpierw łamie przepisy dotyczące praw autorskich, bo korzysta z cudzych praw bez jego zgody . I to jest pierwsze naruszenie prawa. To nie są jego gry , jego autorstwa , tylko gry do których ktoś inny ma prawo. On te gry kopiuje ( zakładamy , że bez zgody ).
I teraz dopiero pojawia się drugie naruszenie, że te kopie próbuje ta osoba sprzedać jako oryginały ( wywołać u nabywcy poczucie, że kupują oryginały ).

Mój przykład z kolei miał na celu pokazanie , że nie do końca tak jest, że tylko naruszenie praw majątkowych właściciela praw może boleć .
1
[#238] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@Merlin_PL, post #237

Dyskusja trwa od 4 lat. Dajcie sobie spokój, polskim prawem można sobie dupę podetrzeć.
1
[#239] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@Merlin_PL, post #237

W takim razie powinno się zaznaczyć przy sprzedaży czegokolwiek że dany produkt jest oryginalny lub jest nieoryginalny - bez tego nie można by sprzedać. Alegro jest pełen podróbek i często nie piszą, że to podróbka.
1
[#240] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@Bociek78, post #238

No ale o czym my w ogóle tutaj dyskutujemy?

Jeśli właściciel praw do tych gier ma je w 4 literach, to niech sobie chopek na allegro sprzedaje.
Jedyną poszkodowaną osobą będzie kolekcjoner (do tego nie znający się na temacie, więc mógł wygooglować jak wygląda oryginał), który zawsze może zgłosić oszustwo, od allegro odzyskać hajs a sprzedawcy narobić takich problemów że mu się odechce.
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem