[#181] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@karolb, post #180

czyli panie Kali, biednego mozna okradac a bogatego Bron Panie Boze !!!

...szkoda gadac
[#182] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@selur, post #181

Prawdopodobnie kolega Kali von Nie Rozumieć jest z tych, którzy nazywają złodziejem tego co ukradł 10zł, a tego, który zdefraudował miliardy, biznesmenem.



Ostatnia aktualizacja: 28.08.2023 15:32:54 przez san_u
[#183] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@brain030, post #175

A ty w kółko swoje. Nie potrafisz podać realnej krzywdy właściciela autorskich praw majątkowych w przypadku gdy nie interesuje się on swoją własnością. Wrzucasz za to bezsensowne przykłady w których udowadniasz, że nie rozróżniasz majątkowych praw autorskich od osobistych.
Myślę, że niezłą analogią sytuacji z oprogramowaniem, którym nikt się nie interesuje, jest zapuszczony sad, który z roku na rok zarasta, a właściciel od lat tam nie był. Jaką szkodę ponosi ten właściciel, gdy ktoś wejdzie i narwie kilka jabłek? Zapewne gdy ktoś tam regularnie przyjeżdża samochodem, ładuje kilka skrzynek i sprzedaje na targu jest sytuacją moralnie wątpliwą.... ale i tak nadal nie jesteś w stanie wykazać realnej szkody właściciela. Bez wątpienia wchodzenie do takiego sadu nie jest zgodne z prawem... ale komu to szkodzi?
Akurat jesień za pasem, a ja znam w mojej okolicy taki zapomniany sad. Mniam.

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2023 16:12:51 przez wali7
2
[#184] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@wali7, post #183

Albo na przykład: Ktoś ma mieszkanie. Nie mieszka w nim od lat, w ogóle z niego nie korzysta. Jaka stałaby się szkoda, gdyby ktoś akurat potrzebujący mieszkania włamał się do środka, wymienił zamki i tam zamieszkał? pomysł
[#185] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@recedent, post #184

Albo ktoś łowi sobie ryby swoją wędką i nagle poszedł za drzewo na sikunde. Ktoś obcy nagle wziął tę wędkę, złowił rybę i nie chciał oddać tejże ryby właścicielowi wędki.
1
[#186] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@recedent, post #184

Głupi przykład. Mieszkanie ulega częściowej dewastacji w wyniku takiego pomieszkiwania, i wykazanie szkody właściciela to żaden problem.
Uważasz inaczej recedencie?
2
[#187] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@wali7, post #183

Nie jest realną krzywdą, że ktoś korzysta i czerpie zyski z twoich rzeczy, a czasem nawet twierdz, że są jego ? Może zrób listę tego czym się już nie interesujesz to sobie coś wybiorę ;) SZOK.

Głupi przykład. Mieszkanie ulega częściowej dewastacji w wyniku takiego pomieszkiwania, i wykazanie szkody właściciela to żaden problem.
Uważasz inaczej recedencie?
gorzej jakby stwierdził, że jest już jego, no a gdyby je potem odnowił to już by było ok ? SZOK x2


Ostatnia aktualizacja: 28.08.2023 16:51:11 przez brain030
[#188] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@wali7, post #186

Mieszkanie ulega częściowej dewastacji


szczeg. zimą,
gdy nie jest ogrzewane (i np mróz rozsadzi wodę w kaloryferach),
to szybko będzie automatycznie zdewastowane"
[#189] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@Cezarykl, post #188

Czyli łaskawi dzicy lokatorzy w ramach odstępnego otworzyli termostaty w grzejnikach w pozycję grzania, bez nich byłaby katastrofa
[#190] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@brain030, post #187

Kretyński przykład bezprawnego korzystania z mieszkania podał recedent (inna sprawa, że prawodawstwo niektórych krajów dokładnie na coś takiego pozwala). Tak czy inaczej, o mieszkaniach dyskutujcie sobie z recedentem.
Ja podałem przykład sadu, więc w zakresie tej analogii mogę dyskutować.
3
[#191] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@wali7, post #186

Uważasz inaczej recedencie?


Absolutnie nie. Odczuwam bardzo mocny dyskomfort na myśl o bezprawnym korzystaniu z cudzej własności (zwłaszcza jeśli ktoś czerpie z tego profity). Zastanawiam się tylko gdzie dla Ciebie przebiega granica w "nieszkodliwym" korzystaniu z cudzego mienia. Rozumiem, że jest nią zużywanie tego mienia? No ale jabłka - chcąc nie chcąc - zużywasz na drodze konsumpcji. No to w takim razie może marnowanie się niewykorzystanych zasobów? Ale przecież puste mieszkanie ewidentnie się marnuje, gromadząc jeno kurz.
1
[#192] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@wali7, post #190

Kretyński przykład bezprawnego korzystania z mieszkania podał recedent (inna sprawa, że prawodawstwo niektórych krajów dokładnie na coś takiego pozwala). Tak czy inaczej, o mieszkaniach dyskutujcie sobie z recedentem.
Ja podałem przykład sadu, więc w zakresie tej analogii mogę dyskutować.
Mieszkania, sadu, wędki, oprogramowania nie ma znaczenia. Chcesz aby było inaczej, napisz nową ustawę/ustawy, załóż partię "cudza własność dla każdego", przegłosuj w sejmie, niech przepisy wejdą w życie i będziemy dyskutować. Bo teraz z tych dywagacji nie mieszczących się w ramach prawa nie wiadomo czy się śmiać czy bać.
1
[#193] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@recedent, post #191

Cóż, w przypadku sadu pozostawianie na drzewach starych owoców powoduje rozprzestrzenianie się chorób grzybowych drzew. Szkodzi to nie tylko temu sadowi, ale wszystkim w okolicy.
W przypadku starego oprogramowania rygorystyczne przestrzeganie prawa autorskiego nikomu nie przynosi korzyści (a przede wszystkim właścicielowi), a jednocześnie skutkuje przepadnięciem takiego softu. Nośniki ze starym oprogramowaniem są o wiele mniej trwałe od starych książek, więc trudno liczyć na to, iż doczekają przedatowania praw majątkowych.
2
[#194] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@brain030, post #192

Kolejny głupi przykład, tematem dyskusji jest możliwość korzystania ze starego oprogramowania. Trzymaj się tematu, kolego.
Nie chodzi o możliwość korzystania z cudzego mienia, tylko o ochronę dóbr kultury (w postaci starego, od lat nieprzynoszącego profitów softu) przed zniszczeniem i przekazanie go do domeny publicznej.
2
[#195] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@wali7, post #194

Jeśli odnajdziesz autorów, albo właścicieli praw do tych programów i powiedzą, że możesz z nimi zrobić co Ci się podoba nie mam uwag. Inaczej przestrzegaj obowiązującego prawa. Kropka.
1
[#196] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@brain030, post #195

Ja u właśnie piszę o tym, że należy dążyć do tego, aby zmienić czas obowiązywania majątkowych praw autorskich na oprogramowanie. Celem jego ochrony jako dóbr kultury, tym bardziej, że właściciel nie ponosi żadnej szkody na tym.
A na koniec, podasz w końcu przykład szkody właściciela, czy kapitulujesz?

Kropka.
3
[#197] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@wali7, post #196

A na koniec, podasz w końcu przykład szkody właściciela, czy kapitulujesz?
Podawałem już ją kilka razy, ale nie dotarło, więc kapituluję ;)
[#198] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@wali7, post #193

Cóż, w przypadku sadu pozostawianie na drzewach starych owoców powoduje rozprzestrzenianie się chorób grzybowych drzew


A nie jest tak, że dojrzałe owoce spadają z drzew? Coś mi się tłucze po głowie z Newtonem, nie daje mi spokoju wręcz...
Na szczęście oprogramowaniu grzybica nie grozi (co najwyżej wirusy), a w dużej części jest już doskonale zarchiwizowane na licznych serwerach rozsianych po całym świecie. Śmiem twierdzić, że sprzedawanie nielicencjonowanych kopii nie przynosi pożytku nikomu poza "rzutkimi biznesmenami", którzy wspomnianych sprzedaży dokonują. No, może jakiś nieświadomy użytkownik zamiast nauczyć się samemu nagrać soft na dyskietki zapłaci za swój brak wiedzy kupując "butlegowe" wydanie.
[#199] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@brain030, post #197

Serio? A w którym to miejscu?
[#200] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@wali7, post #196

przykład przepisu/arykułu z ustawy?:

że po 20 latach prawa autorskie, danej wersji oprogramowania,
przechodzą w status freeware/public domain,
no chyba, że autor, po tych właśnie w/w 20 latach, dalej zabrania zmiany w/w statusu.


Ostatnia aktualizacja: 28.08.2023 17:52:48 przez Cezarykl
[#201] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@wali7, post #199

Ile jest warte odebranie przysługujących Ci praw, na ile je wyceniasz, na 0 zł ? Proszę o odpowiedź.
[#202] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@recedent, post #198

Słusznie prawisz kolego recedencie... a co się dzieje z takimi spadłymi owocami w trawie? Wesoło sobie gniją i rozsiewają zarodniki grzybów na wszystkie strony. Inna sprawa, że w wielu przypadkach niezebrane owoce gniją na drzewie.
Absolutnie nie chodzi mi o dyskusje, czy sprzedawanie starego softu przynosi komuś korzyść. Chodzi mi tylko o ochronę starego oprogramowania jako dóbr kultury i możliwość wolnego rozprzestrzeniania. W imię wyższego dobra, jakim jest tutaj ochrona dziedzictwa naukowego, technicznego i kulturowego.
Akurat to recedencie powinno być ci bliskie, gdyż jako farmaceuta masz do czynienia z generykami. Gdzie właśnie, w imię wyższego dobra jakim jest ochrona zdrowia i życia ograniczono majątkowe prawa właściciela do wynalezionych leków. Nawet gorzej, bo w wielu przypadkach właściciele praw mogliby zarabiać na wyłączności jeszcze długo. Ale przedłożono dobro ludzi nad prawo do zarobku - prawo do zarobku zasłużone, bo wprowadzenie nowego leku na rynek kosztuje krocie i zajmuję kupę czasu (pracowałem przez jakiś czas w firmie zajmującej się odkrywaniem nowych leków i widziałem to na własne oczy). Ale pieniądze nie są najwyższym dobrem na tym świecie.
A w przypadku oprogramowania nikomu nie odbieramy zysku... bo już właściciel na tym nie zarabia.
[#203] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@brain030, post #201

Które prawa masz na myśli? Odpowiedź dostaniesz, gdy przestaniesz wić się jak piskorz i napiszesz jakich konkretnie majątkowych szkód doznaje właściciel majątkowych praw autorskich do zapomnianego softu.
Czekam. Z tym pytaniem byłem pierwszy, tu działa FIFO.
[#204] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@wali7, post #203

Skąd wiesz, że jest zapomniany, masz jakieś oświadczenia właścicieli praw ? Ok, żyj w swoim świecie jak odpadam ;)
[#205] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@brain030, post #204

Zapewne, skoro nie ma pozwów o naruszenie praw, to właściciel się nie interesuje. Tak strzelam... logiki używam :)
Czekam na to uzasadnienie co traci właściciel praw gdy ktoś rozprowadza jego dawno zapomniany soft. Napisz, a potem odpadaj. A jeśli nie masz, to uczciwie przyznaj, że nie znasz przykładów.
Chyba, że wolisz zmykać już teraz.




Ostatnia aktualizacja: 28.08.2023 18:06:23 przez wali7
[#206] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@wali7, post #205

Pokrętna logika i myślenie, do tego niezgodna z prawem. Dla mnie prawo do decydowania o swojej własności jest bezcenne, nie da się go wycenić. Potem można dochodzić odszkodowania/zadośćuczynienia w sądzie za jego naruszenie, wtedy zobaczyłbyś te swoje cyferki, bez których nie rozumiesz podstawowych zasad uczciwego funkcjonowania w społeczeństwie.

Nie ma pozwów, bo jak sądzę nikt nawet nie wie co się dzieje w tak małym kraju jak nasz, a większość tych programów jest z dalekiego świata. Skoro nie masz żadnej wiedzy o ewentualnych roszczeniach właścicieli, nie możesz powiedzieć zupełnie NICZEGO w tym temacie. Siejesz domysły i spekulacje, udając że wszyscy piszą bez sensu poza Tobą, za to wymysły o sadach są super mądre, ech.... Nie odpowiadasz na moje pytania to i ja już nie będę.
[#207] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@wali7, post #196

A na koniec, podasz w końcu przykład szkody właściciela, czy kapitulujesz?

Szkoda powstanie gdy ktoś wprowadzony w błąd kupi to "wydanie" myśląc, że to autentyk i mu się jakościowo nie spodoba. Powie, że pudełko i jakość wydruku jest tandetna. Powstaną straty wizerunkowe. Straty niematerialne to też straty.

Zapewne, skoro nie ma pozwów o naruszenie praw, to właściciel się nie interesuje.

Może jest w śpiączce. Może nie wie.

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2023 18:39:15 przez snifferman
[#208] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@snifferman, post #207

A tak, w tej sytuacji zdecydowanie tak. I jest to oszustwo, oszukany zostaje nabywca. To jest ścigane.
Ale właściciel praw nadal nic nie stracił...
[#209] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@wali7, post #208

Ale właściciel praw nadal nic nie stracił...

Traci wizerunek.
[#210] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@brain030, post #206

Nie udowadnia się twierdzeń poprzez negację - nie możesz udowodnić istnienia czegoś (pozwów) za pomocą twierdzenia że muszę udowodnić że ich nie ma. Prawa podstawowej logiki i wnioskowania wymagają, abyś to ty udowodnił istnienie takich pozwów. Dopóki tego nie zrobisz pozostaje w mocy hipoteza zerowa - czyli ich brak.
A na jakież to twoje pytania nie odpowiadam? Za to bezskutecznie, od samego początku czekam na przykład realnych strat właściciela praw majątkowych do zapomnianego oprogramowania. Od której to odpowiedzi konsekwentnie się migasz. I nawet wiem dlaczego - bo nie znasz takich przykładów. I dopóki tego nie udowodnisz, pozostaje w mocy twierdzenie że takich strat nie ma.
Wnioskowanie zawsze zaczynasz od założenia, że czegoś nie ma, względnie brak różnic między próbą zerową a badaniem. To jest podstawa naukowego wnioskowania.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem