[#61] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@selur, post #1

Zgłoś na allegro i po temacie.
1
[#62] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@mmarcin2741, post #60

Byli też nieuczciwi piraci, co nagrywali na kasety dyskietkowe gry pocięte cartridgem.


To nie była kwestia nieuczciwości, ale niemożliwości technicznej zrobienia tego inaczej.
[#63] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@mmarcin2741, post #50

Korsarz to pirat który łupił w imieniu króla i jego działania legalizował król.
[#64] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@mmarcin2741, post #60

Zależy jak na to patrzeć, bo z drugiej strony mogłeś pograć w grę dyskietkową mając tylko magnetofon.
Stacja do komodorka kosztowała wtedy majątek, ja np. mogłem o tym jedynie pomarzyć :)
[#65] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@selur, post #1

Uaktywnił się:

https://allegro.pl/oferta/lotus-2-gry-dyskietki-amiga-500-600-1200-13585301887
[#66] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@Hubez, post #65

Ja poczytałem opinie. Większość jest zadowolona (w sensie większość ludzi, którzy są świadomi, co kupują).
Wystarczy poczytać opis i pooglądać zdjęcia, żeby wiedzieć, co się kupuje.
Ten, kto nie używa szarych komórek, będzie pewnie myślał, że to oryginały. :)

PS Nie, nie rozgrzeszam gościa. Ale to i tak lepiej niż sprzedaż gier w formacie MP3 na ZX Spectrum.
1
[#67] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@Hubez, post #65

I cyk zgłoszonko kurła!
2
[#68] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@Drakon, post #66

a mnie sie wydawalo, ze zasranym obowiazkiem sprzedajacego jest napisanie czy np. sprzedaje sprzet SONY czy SANY, bo jest pewna roznica w wartosci danego towaru.


Z roku na rok obserwuje coraz wieksza liczbe oszustow na polskich portalach aukcyjnych.

Wystarczy poczytać opis i pooglądać zdjęcia,


Nie nie wystarczy !
Z polskich cebularzy trzeba wyciskac (jak z cytryny) najwazniejsze informacje o towarze, bo 90% je swiadomie pomija. Jak juz kupujacy sie dokladnie dowie co ta cebula sprzedaje to nagle sie okazuje, ze nie ma sensu w ogole tego kupowac.



p.s.
do dzisiaj a ten cyrk toczy sie juz od kilku lat ten OSZUST nie napisal w ogloszeniu, ze sprzedaje wlasna replike gry skopiowanej z oryginalu.

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2023 14:36:43 przez selur
1
[#69] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@selur, post #68

mnie sie wydawalo


Ano właśnie. "Wydawało" to słowo-klucz.

Poczytaj uważnie i ze zrozumieniem ten artykuł: hop

Opis tej aukcji nie wprowadza nikogo w błąd. To, że jest to piractwo (chyba, nie siedzę w prawie), to wiem, ale opis jest legitny. Kupujesz to, co w opisie. Amen.

I nic z tym nie zrobisz, niestety.

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2023 14:44:49 przez Drakon
1
[#70] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@Drakon, post #69

I nic z tym nie zrobisz, niestety.


bo to jest robota dla Allegro, to on i maja zapisane w regulaminie, ze nie wolno sprzedawac tzw. 'piratow'.
No ale ze Allegro to takie same Janusze jak reszta wiec udaja, ze nie widza, ze ktos wali sciemie.
Jak to sie mowi ku....a ku...e lba nie urwie.

W tym roku bylo glosno o tym jak Allegro pozwala na oszukowanie Polakow przez Chinczykow lub firmy, ktore sprzedaja rzekomo klocki LEGO a jak sie pozniej okazuje sa to klocku "typu LEGO".
Roznica jest taka, ze oryginalny zestaw Lego moze kosztowac np. 3000 pln a taki sam podrobiony 300 pln a ze slabej jakosci zdjec i falszywego opisu oferty nikt tego nie stwierdzi.
[#71] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@Drakon, post #69

Jednak koleś sprzedaje piraty, a to legalne nie jest.
A lakoniczny opis może doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2023 15:57:36 przez Jacques
1
[#72] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@Jacques, post #71

Jednak koleś sprzedaje piraty, a to legalne nie jest.


Zgadza się, sam go kilkukrotnie zgłaszałem. Bez efektu.

Co do drugiego, w sumie niby tak, niby nie. Chociaż był podobno przypadek, że w UK jakaś kobieta ugotowała kota w mikrofali, po czym zaskarżyła producenta, że w instrukcji nic nie było na temat tego, że nie wolno do środka wkładać żywych zwierząt podczas korzystania. I o ile dobrze słyszałem, wygrała. Tak że tak, opis może wprowadzić w błąd. Tylko co z tego?
[#73] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@Drakon, post #72

Myślę, że jest duża różnica pomiędzy ugotowaniem kota przez użytkownika produktu, a byciu wprowadzonym w błąd przez sprzedawcę za pomocą produktu udającego oryginał.
[#74] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@Drakon, post #69

Opis tej aukcji nie wprowadza nikogo w błąd


Tu bym polemizował. Obecnie gość nieco wyhamował w opisach ale pamiętam jak jakieś może dwa lata temu poszukiwałem Syndicate na Ami w boxie i znalazłem na OLX. Przez dobrą minutę głowiłem się co jest nie tak z tą grą, że tak tanio i w takim dobrym stanie. Nie jestem w stanie już tego dokładnie przytoczyć ale opis był tak skonstruowany, że ciężko było się zorientować, że nie jest to oryginał. Dobrze, że się jorgnąłem w porę. Dziwię się, że ten pacan tak długo funkcjonuje na takich zasadach, może UOKiK lub jakaś inna instytucja powinna się nim zainteresować. Nie wiem jak to wygląda ze strony prawnej ale te rzeczy, które on sprzedaje to nie żaden shareware/freeware , ktoś pewnie nadal posiada prawa do nazw, znaków towarowych itp. Gość żeruje na ludzkiej nawiności a usprawiedliwianie w komentrzych gdzieś tam powyżej na zasadzie "w sumie fajne, ładniejsze to niż jakieś dyskietki pomazane mazakiem" jest w pewnym sensie sankcjonowaniem tego śliskiego procederu. Mam nadzieję, że ktoś go w końcu dojedzie za rozpowszechnianie nielegalnego oprogramowania.

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2023 17:17:08 przez uroboric_tom
[#75] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@uroboric_tom, post #74

..poki wlasciciel portalu to cwaniak nie lepszy od zlodzieja (wlasnie dlatego jest ciche przyzwolenie na takie aukcje), puty na Allegro oszusci beda sie miec dobrze.

Jedyna nadzieja w kupujacych ze sie zjednocza we wspolnym interesie i pogonia takich cwaniakow i ouszstow albo przynajmniej beda ostrzegac przed nimi, zeby reszta nie wtapiala pieniedzy.
[#76] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@selur, post #75

..poki wlasciciel portalu to cwaniak nie lepszy od zlodzieja (wlasnie dlatego jest ciche przyzwolenie na takie aukcje), puty na Allegro oszusci beda sie miec dobrze.


Dokładnie. Prowizja od sprzedaży leci do kieszeni więc trzeba udawać, że problemu nie ma.
1
[#77] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@uroboric_tom, post #74

Jeżeli chodzi o majątkowe prawa autorskie, to ściganie odbywa się w ramach Kodeksu Cywilnego, a więc z powództwa prywatnego. Ciekaw jestem, ilu wydawców jest zainteresowanych ściganiem gości sprzedających spiracone 30-letnie gry.... jak widać raczej nikt. I jakoś mnie to nie dziwi.
Jeżeli z kolei opis jest tak napisany, że kupujący sądzi, że kupuje oryginały, to wtedy mamy w ruchu Kodeks Karny. A to inna zabawa. Podobnie można mieć wtedy problemy z UOKiK.
Ale jeśli sprzedający jasno zaznaczy, że nie są to oryginały, to raczej niewiele mu grozi.
1
[#78] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@selur, post #1

Nie wiem po co się bulwersować że ktoś piraci soft, który wszedzie wisi w interencie i właściele praw autorskich się tym nie przjejmują. KIedy faktycznie ktoś tracił na tym sofcie wszscy piraciliśmy i to jeszcze zgodnie z prawem. :) Napiszcie do włąścicli praw autorskich ciekawe co wam odpowiedzą :) Nikt na tym nie zarabia więc i nie traci.

Nikt nie kupuje tego myśląc że to orginał widać po komenatrzach na allegro :)
4
[#79] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@Sventevith, post #78

Nikt nie kupuje tego myśląc że to orginał


Nikt zdrowy na umyśle i umiejący czytać i patrzeć. :)
[#80] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@Sventevith, post #78

Napiszcie do włąścicli praw autorskich ciekawe co wam odpowiedzą :)

Ale po co? Lepiej biadolić na forum.
1
[#81] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@Drakon, post #79

Ktoś kto dopiero wraca do Amigi na fali sentymentu i w epoce miał do czynienia jedynie z piratami gier zachodnich, jak najbardziej może nie wiedzieć jak taki oryginał wygląda.
I nie, sprzedający w opisie nie zaznaczył, że to nie są oryginały. Pływa w mętnej wodzie celowo i lawiruje.

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2023 08:56:25 przez Jacques
1
[#82] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@Jacques, post #81

jak najbardziej może nie wiedzieć jak taki oryginał wygląda


Nie zgodzę się, jedyny warunek to umiejętność używania szarych komórek. :)
[#83] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@Jacques, post #81

Ból dupy chyba mają tylko kolekcjonerzy, serio.
Gracz kupi, ucieszy się że sobie pogra i ma ładne pudełko.
Oryginały i tak chodzą drożej.

Ktoś kto dopiero wraca do Amigi na fali sentymentu i w epoce miał do czynienia jedynie z piratami gier


Jeśli miał do czynienia tylko z piratami, to sentyment powinien mieć też tylko do piratów ;).
1
[#84] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@Drakon, post #82

Nic nie jest czarno białe, a życie to życie. Nie na takie rzeczy się ludzie dają nabrać.
Nawet jeśli zdarzy się tak jak piszesz, to nie robisz z ofiary winnego?

@karolb
Myślę, że kolekcjonerom taka tandeta zwisa i powiewa


Ostatnia aktualizacja: 24.08.2023 09:09:51 przez Jacques
[#85] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@Jacques, post #84

Myślę, że kolekcjonerom taka tandeta zwisa i powiewa.


Tak samo jak niekolekcjonerom oryginały za ciężki hajs zwisają i powiewają ;).

Jeśli ktoś myśli że kupuje oryginał za 5 dych i zarobi na tym kasę, to nie szkoda mi go, tak samo jak tych co tracą na kryptowalucie lub w kasynie :)
1
[#86] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@karolb, post #85

Wiesz, była tu mowa na PPA o oryginałach za 30 zł. Oczywiście są, tylko jakie...
[#87] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@Sventevith, post #78

Nikt nie kupuje tego myśląc że to orginał widać po komenatrzach na allegro :)


"Gra jest REPRODUKCJĄ o czym nie ma informacji w aukcji! Nie jest jednak też napisane, że jest oryginałem, więc uznaję to za swoje własne niedopatrzenie. W każdym razie gra działa, repro jest przyzwoite, na półce prezentuje się ok."


"Z jednej strony jestem zły ze nie napisał Pan ze to reprodukcja, nie spojrzałem na komentarze na profilu, tak bym nie kupił. Z drugiej strony jak wziąłem do ręki tą karteczkę wydrukowaną z logiem gry a z drugiej strony ładnie wycięte obrazki i przyklejone to przypomniały mi się czasy jak drukowałem w domu obrazki z gry i wklejałem do zeszytu z kodami do gier :) i ten nie smak i rozczarowanie po otworzeniu paczki trochę przeszedł... Wszystkiego dobrego w nowym roku. Pozdrawiam"


na pewno tych dwoch myslalo, ze to pryginal. Pytanie ilu kupilo a pozniej im glupio bylo ze sie dali nabrac wiec nie komentowali.



Nikt na tym nie zarabia więc i nie traci.


Zarabia na tym oszust a ten ktory mysli, ze to oryginal czyli nieswiadomy kupujacy na tym traci.
1
[#88] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@Jacques, post #86

Wiesz, była tu mowa na PPA o oryginałach za 30 zł. Oczywiście są, tylko jakie...


Wiem :) Ale nie widzę związku :)
W sumie większość wpisów tutaj nie ma związku, ale przynajmniej jest o czym popisać :).
[#89] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@selur, post #87

Nie traci, bo oryginału za takie pieniądze by i tak nie kupił.
[#90] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@karolb, post #83

Ból dupy chyba mają tylko kolekcjonerzy, serio.


Daleko mi do kolekcjonera, a wręcz uważam, że kupowanie czegokolwiek tylko dlatego żeby mieć to zwykły fetysz i ten typowy dla humanoidów atawizm posiadania. Boli mnie tyllko fakt, że gość robi sobie sposób na zarabianie żerując na czyjejś pracy i własności intelektualnej. Mógłby chociaż uprzedzać na swoich aukcjach, że sprzedaje nie do końca legalne gó%&o w ładnym opakowaniu.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem