[#151] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@recedent, post #150

Tak jest koleś co sprzedaje takie box z gier i sprzętu.
super zrobione
[#152] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@Jacques, post #148

Business is business. Nie ma prowizji od zablokowanych aukcji.
2
[#153] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@recedent, post #150

Zeby to byla reprodukcja, to musialbys nagrywac IPF-y za pomoca Kryoflux-a, czy podobnego kopiera. Na razie to sa tylko tzw. piraty. Ale byc moze juz niedlugo pojawia sie ogloszenia tego typu:

SUPERFROG - OKAZJA! Jedynie 59 zlotych. Big box, 3 dyskietki, manual. Najnowsza wersja produkcyjna.

Lub jakies podobne info, zalezne od pomyslowosci sprzedajacego. Wtedy pewnie kolekcjonerzy beda mieli konkurencje.
1
[#154] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@Dorian3d, post #151

Na półkę też fajnie się nadaje. Gdyby miał dostępne tytuły, które chciałbym mieć to bym kupił. Tylko musiałoby być odpowiednio taniej jak oryginał. To jest tak mało znacząca rzecz, że piracik mógłby być.
1
[#155] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@wali7, post #152

Business is business. Nie ma prowizji od zablokowanych aukcji.

OK, czyli zakładamy, ze prawo NIE JEST prawo i tyle.
[#156] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@Jacques, post #155

Ależ skąd. Ważne jest, aby prawo ścigało tych, którzy wyrządzili innym ludziom krzywdę, czy szkodę. A nie zajmowało się ściganiem "bo tak wynika z paragrafu", a w rzeczywistości nikt na "przestępstwie" nie stracił. Dlatego należy prawo ulepszać tak, aby służyło ludziom, a nie służyło do organizacji polowań na czarownice.
7
[#157] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@wali7, post #156

Trudno mi uwierzyć, że masz takie poglądy, gdyż poza nieprzestrzeganiem przepisów związanym z prawem autorskim i wprowadzaniem ludzi w błąd co do oryginalności produktu (czytaj oszukiwanie), mamy w tym przypadku również w czystej postaci piractwo. Mówimy o kopiowaniu oryginalnych nośników (lub już wcześniej wykonanych nielegalnych kopii) i ich dystrybucji w celu uzyskania korzyści majątkowych, a to już jest przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 5. O ile w pierwszym i drugim przypadku ktoś musi się zgłosić, że poniósł szkodę, to w trzecim organy ścigania po uzyskaniu informacji o takiej działalności mają obowiązek podjąć odpowiednie do sytuacji działania. Nawet nie chcę myśleć co by się działo, gdyby każdy mógł sobie skopiować co chce i sprzedawać gdzie popadnie.
2
[#158] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@brain030, post #157

Potworność - każdy mógłby sobie robić co chce...
Wprowadzanie ludzi w błąd w kwestii oryginalności jest oszustwem, a więc przestępstwem. Nie mam żadnych wątpliwości. Należy ścigać.
Kopiowanie oryginalnego softu, który nie jest sprzedawany, a z uwagi na niszowość retroplatformy nie stanowi konkurencji dla innych legalnych produktów, w mojej opinii nie jest szkodliwe. Nie widzę tu więc żadnych przesłanek dla penalizacji.
A jakie jest twoje zdanie? Mam na myśli sprzedaż, czy ogólniej rozprowadzanie softu którego właściciel już dawno nie dystrybuuje, albo wręcz stracił zainteresowanie.
Nie chodzi mi o odpowiedź w stylu "bo prawo tak stanowi", bo to akurat wiem, tylko o wykazanie konkretnej szkody właściciela praw.

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2023 16:16:18 przez wali7
5
[#159] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@wali7, post #158

Tak Was czytam i nie wierzę. Który to z kolei wątek o piraceniu i sprzedawaniu na Allegro. Gość ma to wszystko w pumperniklu, a Wy walczycie z tematem, jakby to miało zapobiec upadkowi Amigi w 1994 roku. Dajcie już spokój, zgłoście na Allegro, Policję, do księdza, gdzie chcecie, ale nie tu.

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2023 16:19:03 przez KM_Ender
5
[#160] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@KM_Ender, post #159

No właśnie piszę aby dać spokój szeroki uśmiech
4
[#161] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@wali7, post #160

Sorki, że pod Twoim postem, ale tak ogólnie miało być, tylko wertować mi się nie chciało.
[#162] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@KM_Ender, post #161

Na ebayu sporo jest takich aukcji mniej więcej.

A nawet sà strony-sklepy z pirackim softem amigowym.

To walka w wiatrakami.

Zawsze się znajdzie taki co kupi.
[#163] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@wali7, post #158

A jakie jest twoje zdanie? Mam na myśli sprzedaż, czy ogólniej rozprowadzanie softu którego właściciel już dawno nie dystrybuuje, albo wręcz stracił zainteresowanie.
Moje zdanie jest takie, że nie wolno tego robić. Weźmy takie Windows 98, dawno nie w dystrybucji, właściciel stracił nim zainteresowanie, ale nadal się sprzeda bo jest moda na retro PC. Czyli biorę oryginalną płytę, kopiuję w X egzemplarzach i latami sprzedaję w najlepsze system, do którego nie mam żadnych praw, działając ochoczo jako pirat i mam wszystko w nosie. Do tego ku uciesze innych bo cena będzie niska i dodam kolorowe pudełeczko ;) Może kiedyś Microsoft się upomni, ale pewnie nie, a szkody nikomu nie zrobię więc hulaj dusza.

Takiego działania zwyczajnie nie można usprawiedliwiać, a już co gorsze popierać, bo to 30 lat waki o świadomość ludzi i szanowanie cudzej własności w postaci oprogramowania pójdzie na marne.
1
[#164] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@brain030, post #163

Do tego ku uciesze innych bo cena będzie niska i dodam kolorowe pudełeczko ;)
pier*$#lenie. Jak ktoś chce pirata, to weźmie pirata. Jak nie chce - to gwarantuję Ci, że nawet jeśli ten pirat będzie mu wciskany za darmo, nie zainstaluje go, bo zwyczajnie woli być legalny. I nie ma tu nic do rzeczy, czy prawo pozwala na obrót piratami, czy nie pozwala - jak to ktoś niedawno próbował się doszukiwać przyczyny, podając jako przykład - głupi zresztą - Windows 95 w zestawieniu z 10/11... no bo lol, gdzie Rzym, gdzie Krym? Za czasów Windowsa 95 instalowałeś system i jak połknął serial, miałeś wy*ebane do końca świata. Spróbuj tak dzisiaj i ciesz się stabilnym systemem, powodzenia. OK
a generalnie to podpisuję się obiema rencyma pod komentarzem KM_Endera. Kolejne bicie piany na amigowym poletku, które nie ma na celu nic poza narobieniem szumu, bo "łapaj bandziora, Amige zabijajo!". cafe Taki syndrom prawilnego amigowca, w prostej linii pochodna przekonania, że Amigę ubiło piractwo.
[#165] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@brain030, post #163

Na policję już zgłosiliście?
1
[#166] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@brain030, post #163

Aha, czyli nie wolno sprzedawać, bo nie wolno.
Jeśli właściciel praw nie interesuje się starym produktem, to nic nie traci na jego pirackiej sprzedaży. Jeśli uważa, że nie kalkuluje mu się przykładowo jednak sprzedawać starocie, to na czym polega jego strata?
Uzasadnienie "bo nie wolno" to żadne uzasadnienie. Na czym polega jego strata?
I żeby było, od 20 lat z okładem kupuję WYŁĄCZNIE legalne oprogramowanie (czy np. ebooki). Ale jeśli nie można legalnie kupić, a jest dostępna kopia w sieci, nie mam absolutnie ŻADNYCH skrupułów przed użyciem.
Bo nadal nie wyjaśniłeś na czym polega strata właściciela praw do staroci. Co konkretnie stracił? Konkretnie.

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2023 17:26:12 przez wali7
2
[#167] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@wali7, post #166

Bo nadal nie wyjaśniłeś na czym polega strata właściciela praw do staroci. Co konkretnie stracił? Konkretnie.
Stracił prawo do decydowania o swojej własności ? Niedawno XTD miał przypadek, że ktoś przywłaszczył sobie jego utwór i rozpowszechniał go podpisując się pod nim swoim inicjałem/ksywą/nazwiskiem. Zapytaj go co stracił i jak się czuł. Może jak Tobie coś ukradną i produkt będzie w sprzedaży to będzie sprawa bardziej klarowna, na razie dyskusja rozbija się o mur niezrozumienia.

Cały czas zaznaczam, że SPRZEDAŻ oprogramowania nie jest tożsama z pobraniem programu, którego nie da się już od dawna kupić i używanie go we własnym zakresie. Taka sytuacja jest dla mnie dopuszczalna.
3
[#168] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@brain030, post #167

Cały czas zaznaczam, że SPRZEDAŻ oprogramowania nie jest tożsama z pobraniem programu, którego nie da się już od dawna kupić i używanie go we własnym zakresie. Taka sytuacja jest dla mnie dopuszczalna.

Czy potępiasz serwery FTP i inne hostingi które udostępniają (rozpowszechniaja) nielegalny soft do Amigi? Czy używasz u siebie pobrane np. gry pod whdload z takich miejsc?
1
[#169] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@brain030, post #167

To o czym piszesz w przypadku XTD to naruszenie osobistych praw autorskich, a nie majątkowych. To inna zupełnie sprawa, nie o tym piszemy.
W kwestii sprzedaży pirackiego softu nie mam zdania. Być może powinno być to jakoś sankcjonowane.... ale nie jest to raczej kwestia prawa autorskiego. Zresztą majątkowe prawa autorskie obowiązują tylko czasowo, i w przypadku rzeczy tak szybko się dezaktualizujących się jak oprogramowanie, powinny być krótkie. Powiedzmy max 20 lat. A potem przejście do domeny publicznej. W końcu stare oprogramowanie to też dobra kultury, a już zbyt wiele rzeczy przepadło na zawsze m.in. z powodu zbyt sztywnego i restrykcyjnego prawa autorskiego (zwłaszcza w wydaniu amerykańskim, europejskie jest o wiele bardzie liberalne np. w materii użytku dozwolonego).
2
[#170] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@wali7, post #169

To o czym piszesz w przypadku XTD to naruszenie osobistych praw autorskich, a nie majątkowych.
Z tego co pamiętam składanka tamtego człowieka była również w sprzedaży, więc majątkowe jak sądzę również. Sprzedaż pirackiego oprogramowania jest niezgodna z prawem, nie wiem co więcej chcesz sankcjonować. Obowiązuje nas to co jest obecnie w przepisach, a nie to co nam się wydaje, że być powinno.

Myślę, że zakończę na tym dyskusję, bo nic już więcej nie mam do dodania.
2
[#171] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@brain030, post #170

Ja również, nic do dodania. Skoro coś nie przynosi szkody, a jest niezgodne z prawem, to znaczy, że prawo jest błędne i należy je zmienić.
Koniec.
5
[#172] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@wali7, post #166

Ja kupuję oryginalne wydania gier i programów, nawet jeśli jest to second-hand.

Gry posiadają oryginalne instrukcje, jak również oryginalne napisy i dodatki. Jest dużo więcej zabawy, a grałem kiedyś w pirackie wersje i widzę różnicę.

Ja cieszę się, że są osoby, które przechowały te gry w dobrym stanie, dzięki czemu mogę je teraz nabyć.

Nowe gry też wspieram, nie widzę różnicy pomiędzy skupowaniem oryginałów nowych gier jak i amigowych klasyków.
2
[#173] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@Don_Adan, post #153

SuperFrog i inne tytuły Team17 już od dawna są dostępne na ich stronie w formie IPF, które można sobie nagrać za pomocą tańszego Greaseweasle.
[#174] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@brain030, post #167

Niedawno XTD miał przypadek, że ktoś przywłaszczył sobie jego utwór i rozpowszechniał go podpisując się pod nim swoim inicjałem/ksywą/nazwiskiem.


A to ten pirat z Allegro podpisuje się pod tymi grami jako ich twórca/właściciel?

To co spotkało XTD, to coś o wiele gorszego niż rozpowszechnianie kopii oprogramowania, które prawie nikogo nie obchodzi. Tak jak sprzedać kopię Win11, a ukraść źródła Win11 i wydać go jako swoje dzieło, nie wiem jak dla ciebie, ale dla mnie różnica jest kolosalna.


Ostatnia aktualizacja: 28.08.2023 13:20:33 przez san_u
[#175] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@san_u, post #174

Chodziło o pokazanie co się traci jak ktoś ukradnie czyjąś własność i nią rozporządza wg. własnych potrzeb. Czyli, że można ją sprzedać czerpiąc z tego zysk, a nawet podpisać się, że jest jego. Kolega wyżej nie rozumie jaka jest krzywda dla właściciela produktu, gdy ktoś zaczyna bez zgody zarządzać jego własnością. Nie widzi też problemu w nieprzestrzeganiu istniejącego prawa, bo tworzy swoje. Dlatego dodałem też przykład XTD, gdzie człowiek nie dość że zaczął sprzedawać cudzy utwór czerpiąc z tego korzyści majątkowe, to nawet go sobie przywłaszczył podpisując się pod nim jako rzekomy twórca.
2
[#176] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@brain030, post #175

Oglądałem ostatnio filmik, gdzie człowiek przebrany za stereotypowego Meksykanina z kreskówek pytał się ludzi, czy jego strój jest obraźliwy, wszyscy odpowiadali, że tak, poza Meksykanami.
[#177] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@san_u, post #176

Sprzeciw! Nie ma związku ze sprawą
[#178] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@Jacques, post #177

Oddalam. Ale oskarżenie proszę o przejście do sprawy.
[#179] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@san_u, post #173

Nie zrozumiales widze. Mi chodzi o sprzedaz wersji pudelkowej z nagranymi dyskietkami, ktora bylaby w zasadzie trudna do odroznienia od wersji oryginalnej. Samych IPF-ow chyba na razie nikt nie sprzedaje jeszcze.
[#180] Re: oszust z "piratami" powrocil na allegro

@san_u, post #174

Kradzież plików źródłowych Windows 11 i wydanie własnego systemu = kradzież utworu XTD i wystawienie go jako swojego?

Że ta sama skala?

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem