Aktualności Forum Giełda Sprzęt Programy Strefa Gier Graffiti Publicystyka Teleport
zamieścił: mailman
Firma A-EON Technology poinformowała o wydaniu aktualizacji pakietu oprogramowania Enhancer Software. Jest to zbiór programów, bibliotek, datatypów i innych istotnych komponentów systemu, które mają mieć wyraźny wpływ na zwiększenie doznań z korzystania z AmigaOS 4. W aktualizacji pakietu znalazły swoje miejsce:
 • nowe wersje programów MultiViewer v2.6, MultiEdit v1.3, AmiPDF v1.34, X-Dock v0.35 oraz TuneNet v2.4. Ten ostatni zyskał obsługa Arexxa oraz został zlokalizowany (oprócz języka angielskiego program może komunikować się z użytkownikiem w języku niemieckim, francuskim, duńskim oraz włoskim - pomoc w zakresie tłumaczeń na inne języki mile widziana). W pakiecie pojawiła się także nowa wersja systemowego zegarka, który zyskał "skórowalność".
 • uaktualnienie Warp3D Nova. Dla przypomnienia, jest to zaawansowany system graficzny zbudowany w oparciu o shadery przeznaczony dla wybranych modeli kart graficznych RadeonHD 7xxx oraz Radeon Rx serii Southern Island wyposażonych w pamięci GDDR. Wersja 1.29 obsługuje MipMapping, Stencil buffering oraz wiele innych nowych funkcji uzupełniając się wzajemnie z długo oczekiwaną premierą biblioteki OpenGL ES 2.0.
 • nowa wersja sterowników RadeonHD (v2.18 (Plus Edition) i v1.17 (Standard Edition)), która zawiera głównie zmiany porządkowe oraz zwiększenie kompatybilności.
 • nowy datatype Sound, który posiada obsługę formatów MOD, MPEGA oraz WAV dając możliwość streamowania dźwięków wielokanałowych aż do 64-bitów.
 • nowa wersja systemu notyfikacji Ringhio (53.60) wprowadza możliwość wyświetlania pasku postępu wewnątrz chmurki notyfikacji.
The Enhancer Software można nabyć w AMIStore w dwóch wersjach: Standard ze sterownikami RadeonHD v1 i pakietem CANDI Special Edition oraz Plus ze sterownikami RadeonH v2 i z pełną wersją pakietu CANDI. Istnieje również wersja pudełkowa do nabycia u dystrybutorów amigowego oprogramowania. Dla obecnych użytkowników pakietu, aktualizacja jest darmowa.
zamieścił: mailman, nadesłał: sachy
Specjalnie na tegoroczną edycję RetroKomp przylatuje z Chin (!) Marcin Dudar, na scenie amigowej znany jako Duddie/Quartet, aby wystąpić z wykładem "Od Amigi, magazynu "KEBAB" i PSEmu do poważnego biznesu w Chinach". Duddie jest koder m. in. legendarnego polskiego magazynu dyskowego KEBAB oraz autorem wielu artykułów dotyczących programowania Amigi w asemblerze, na których wychowały się kolejne "pokolenia" koderów. Jest także autorem amigowego debuggera/disasemblera/monitora pamięci D-MON Professional i pierwszego emulatora Sony Playstation (PSEmu). Od kilkunastu lat mieszka w Chinach i chętnie opowie jak amigowe hobby i pisanie emulatorów doprowadziło do powstania zintegrowanych chipsetów do Set Top Boxów. Podzieli się też doświadczeniami, jak podbić rynek azjatycki, czyli jak zaczynając w Chinach z 350 dolarami w kieszeni w 10 lat zbudować biznes wart 50 milionów (firma Nixplay, również sponsor nagród w "RetroKomp GameDev Compo").
zamieścił: slay
Po latach posuchy na rynku amigowych magazynów dyskowych, który na polskiej scenie przełamała Karmelia#4, dwa dni temu ukazał się pierwszy numer magazynu dyskowego Irregular Review, przygotowany przez grupę Spaceballs. Ciekawa formuła magazynu polega na recenzowaniu ostatnio wydanych amigowych produkcji. Odnośnik do pobrania z serwisu Pouet.net.
 głosów: 4  tagi: scena, spaceballs, diskmag, slummy
dodaj komentarz
zamieścił: grxmrx, nadesłał: alt_
Osoby pracujące nad rozwojem MUI udostępniły dla systemu AmigaOS 3.x oraz AmigaOS 4.x nową wersję tego graficznego interfejsu użytkownika oznaczoną symbolem 5.0-2016R1. Wśród największych zmian wprowadzonych w najnowszej odsłonie wymienia się między innymi usprawnienia w zakresie edycji listy obiektów, wbudowane hooki w listach wielokolumnowych, wbudowaną obsługę sortowalnych list, obsługa list o stałej szerokości, nowa klasa Textdata do obsługi kodowania UTF8 (przez bibliotekę codesets.library), nowe metody renderowania dla klas Group i Family.
zamieścił: grxmrx, nadesłał: madman15
Zgodnie z "rozkładem jazdy" w drugą sobotę września odbędzie się kolejne spotkanie z serii Silesian Amiga Classic Party. Zapraszamy wszystkich fanów amigowego sprzętu (Amiga klasyczna, MorphOS, OS4) do udziału w imprezie. Miejsce - tradycyjnie MDK Jordan, ul. Chopina 2, Siemianowice Śląskie. Wstęp - 15 zł, start o godzinie 9:00.
zamieścił: grxmrx, nadesłał: A2
W Gdańsku porozmawiamy z autorami gry "Tanks Furry", która została wydana na początku roku i spowodowała sporo zamieszania w Polsce i za granicą. Gośćmi, którzy otrzymają serię niewygodnych pytań będą Paweł Nowak (Juen) oraz Krzysztof Matys (Koyot1222), którzy odpowiedzialni są za kod i grafikę. Jak wyglądało tworzenie gry oraz jakie dalsze plany ma zespół Project R3D? Jest o czym mówić!
zamieścił: mailman
Krzysztof Radzikowski przeprowadził wywiad z Davidem Brunet z serwisu Obligement. Rozmowa dotyczy historii oraz rozwoju serwisu, lecz nie są pomijane również tematy początków amigowania rozmówcy oraz jego opinia dotycząca współczesnych kwestii związanych z naszym komputerem. Wywiad dostępny w języku angielskim, a wersja przetłumaczona pojawi się w Amigazynie.
zamieścił: grxmrx, nadesłał: A2
Retro komputery mogą służyć nie tylko do zabijania wolnego czasu. Na RetroKomp 2016 Piotr Krużycki i Adam Zalepa pokażą jak można z powodzeniem przygotować materiał do druku na Atari ST i Amidze. Który komputer okaże się lepszy? Prowadzący zaprezentują możliwości popularnych programów, jak również wykonane projekty i różnice w stosunku do nowoczesnych odpowiedników. Impreza odbędzie się w dniach 24-25 września w Gdańsku.
zamieścił: mailman
Tower 57 to gra, o której informowaliśmy rok temu. Amigowy świat otrzymał potwierdzenie, że otwarta na Kickstarterze akcja zbiórki funduszy na zrealizowanie gry osiągnęła wymagany pułap, co miało gwarantować powstanie portu na systemy AmigaOS 4 oraz MorphOS. Zapowiedzi coraz bardziej się urealniają. W serwisie YouTube pojawiła się możliwość obejrzenia nowego trailera, a na stronie projektu możliwość złożenia przedpremierowego zamówienia za cenę 12 funtów. Premiera planowana jest na 2017 rok, a jak informuje serwis Money.pl gra będzie nawet mieć polskiego wydawcę - będzie nim firma 11bit Studios - producent gier na platformy stacjonarne i mobilne.

Gra ma być strzelaniną utrzymaną w stylu rozgrywki przypominającym "The Chaos Engine" z osadzeniem w klimatach art deco lat 1920 połączonego z cyberpunk (styl "Banshee") i będzie kładła nacisk na grę wieloosobową. Zadaniem gracza będzie eksploracja tytułowej wieży i poznanie planów inwazji, która ma zniszczyć jedną z walczących frakcji. Za grą stoją głównie trzy osoby: Marco Pappalardo (koder), Thomas Feichtmeir (grafik) oraz Langoni Smith (muzyk). Tytuł ma zostać wydany na platformy Windows, MacOS, Linux, a także AmigaOS 4 i MorphOS.
zamieścił: mailman
Robouldix to klon gry "Boulder Dash", która ukazała się w 1993 roku. Poprzedzała ją pięcioetapowa wersja demonstracyjna, rozbudowana w finalnej wersji do 100 etapów z możliwością gry dla dwóch graczy. Aktualnie autorzy udostępnili tytuł do darmowego pobrania ze specjalnie przygotowanej strony.
zamieścił: mailman
Na blogu Retro Video Gamer zamieszczono wywiad przeprowadzony ze Stevem Hammondem - jednym z członków DMA Design, który miał swój wkład w powstanie gier "Lemmings 2: The Tribes" czy "Hired Guns".
zamieścił: mailman
W kolejnym odcinku specjalnego wydania podcastu AmiWigilia Krzysztof Radzikowski wraz z Adamem Zalepą na gorąco postanowili skomentować wyniki sondy o użytkowaniu Amigi 68k. Zważywszy na fakt, że była to pierwsza próba badania rynku dokonana przez jej autora, nie wszystko udało się idealnie. Mimo to dyskutanci uważają wyniki za bardzo cenną informację, która pokazuje obecny trend w środowisku klasykowców. Ponadto czeka Was komentarz do ostatnich amigowych wydarzeń, czyli od zamówień na AmigaOne X5000 do ostatnio sporej aktywności firmy A-EON.
zamieścił: mailman
Dostępny jest 158. numer magazynu Retro Gamer. Znaleźć w nim można historię firmy Delphine Software, obszerny artykuł poświęcony grom "Flashback" oraz "Another World", a także artykuł o Amidze 500.
zamieścił: mailman, nadesłał: Radzik
W piętnastym odcinku anglojęzycznego podcastu AMICast gościem Krzysztofa Radzikowskiego jest Chris Young - autor portu prawdopodobnie jedynej, aktywnie rozwijanej przeglądarki internetowej dla AmigaOS 4.x. Rozmowa dotyczy jego projektu, a także przyszłości (w tym NetSurf 4.0) oraz oczywiście Amigi NG.
zamieścił: mailman, nadesłał: argasek
Z dniem 1 sierpnia 2016 zostało zamknięte przyjmowanie nominacji do tytułu Polskiego Demoscenera Roku. Zgłoszono 10 kandydatur, z którymi zapoznać można się z tutaj, a głosować będzie można na Riverwash 2016. Zapraszamy do dyskusji w oficjalnym wątku na forum PPA!
 • Pierwszy raz na stronie

 • Menu PPA.pl

 • Forum

Vampie 500/2000 (41) »
Instalacja programów p...
Ciekawostki aukcyjne 2... (2886) »
RetroKomp 2016 (32) »
Paralaxa w grach na ko... (25) 
3,3V z ATX (PicoPSU) b... (11) 
RESHOOT (17) 
Gdzie kupię najtańszy ... (27) 
RTG i Vampire 600 V2 (1228) »
Amig 600HD ze szrotów... (60) »
 • Użytkownicy online

 • Graffiti

 • Reklama

Directory Opus 4

Directory Opus 4

Popularny filemanager
Status: freeware

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem