kategoria: CDTV
[#1] Workbench 3.1 na Amiga CDTV
Stało się. Dzięki pomocy kolegów Phibrizzo oraz rafqc stałem się posiadaczem Amigi CDTV wraz z zainstalowanym na dysku twardym Workbenchem 3.1
Moje pytanie brzmi, jak mógłbym go upiększyć? Czytałem troszkę o MagicWB oraz NewIcons, lecz tak naprawdę mam 68000 z ~7Mhz i 3MB RAMu w swojej CDTV i troszkę powątpiewam w to że system ten może być w miare ładny oraz znośnie szybki ;) A może ktoś posiada Ami z przybliżoną konfiguracją do mojej oraz zainstalowane upiększacze i może mi coś w tej kwestii doradzić?

Następna sprawa, czy mając zainstalowanego samego tylko 3.1 mogę sprawdzić jakimś programem prędkość odczytu/zapisu na dysku twardym? Chciałbym dotrzymać mocno przeterminowanego już słowa i zamieścić wyniki takich pomiarów a póki co, niestety, nie mam możliwości transferu null-modem, czekam na kabel przelotkę USB--->RS232 i nie mogę się doczekać coś. . .
[#2] Re: Workbench 3.1 na Amiga CDTV

@bombermax, post #1

A nie możesz wypalić płytki ? Po co kabel ?OK

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2011 06:00:06 przez Dark_luke
[#3] Re: Workbench 3.1 na Amiga CDTV

@bombermax, post #1

Wszystko zależy od tego jaką lubisz estetykę. Na takim sprzęcie (68000) radzę pozostać przy 4-8 kolorach Workbencha, bo przy większej ilości praca może być mniej wygodna. Ale nawet przy tej ilości kolorów można zdziałać cuda. MagicWB działa w 8 kolorach i upiększa wygląd ikonek. NewIcons wymaga większej ilości kolorów, nie wiem jak na takim sprzęcie się sprawuje. Zawsze masz do dyspozycji programy WBPattern oraz Palette, proponuję żebyś poeksperymentował z nimi w celu uzyskania zadowalającego efektu. Ja od dawna bawię się w upiększanie blatu Workbencha i powiem Ci, że ktoś przyzwyczajony do wielokolorowych blatów może odnaleźć w Amidze swego rodzaju oazę spokoju, skromną jeśli chodzi o ilość kolorów paletę ale bez jakichś agresywnych kolorów.

Jest to CDTV, więc masz do dyspozycji CD-ROM. Proponuję zakupić płyty przeznaczone dla tego sprzętu, swego czasu firma Almathera wydawała ich sporo. Przykładowo zbiór programów i gier Public Domain zawartych na płytach CDPD, o ile pamiętam były tam zawarte zestawy ładnych ikon oraz zamiennik systemowego edytora ikon, który umożliwiał malowanie prześlicznych ikonek w wielu kolorach.
[#4] Re: Workbench 3.1 na Amiga CDTV

@bombermax, post #1

czy mając zainstalowanego samego tylko 3.1 mogę sprawdzić jakimś programem prędkość odczytu/zapisu na dysku twardym?

najprosciej i dla wielu punktem odniesienie bedzie program ktory pewnie znasz SysInfo 3.24
mozna sprawdzic predkosc RAD: DF0: CF0: CD0: DH0: i innych urzadzen logicznych

Z tego co stachu zalaczyl na swoim GVP 030/40 SCSI .. szalu nie bylo 1120 kb/s moj mega RAM na A500 z 8 MB Real Fast ram wyciagal 1005 kb/s wiec SCIS w malych amigach to po prostu kompromitacja

progam ma status ogolno dostepnego (z dyskow freda fisha)

http://www.classicamiga.com/content/view/5014/62/


jak dokonasz testu podeslij fote

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2011 09:21:10 przez HOŁDYS
[#5] Re: Workbench 3.1 na Amiga CDTV

@HOŁDYS, post #4

Z tego co stachu zalaczyl na swoim GVP 030/40 SCSI .. szalu nie bylo 1120 kb/s

Też spodziewałem się lepszych wyników.
Podobno można to poprawić do ok 2MB/s za pomocą GURU ROM. Na plus SCSI można zaliczyć możliwość banalnie prostej rozbudowy o nowe napędy podłączane do kontrolera bez konieczności rozbebeszania wszystkiego.
[#6] Re: Workbench 3.1 na Amiga CDTV

@HOŁDYS, post #4

SCIS w malych amigach to po prostu kompromitacja


Rozszerzenia SCSI do kart turbo A1200 osiągają bardzo dobrą wydajność. Np. Blizzard IV, czy kontroler SCSI na Blizzard PPC.
[#7] Re: Workbench 3.1 na Amiga CDTV

@bombermax, post #1

Ja sobie postawilem to - ClassicWB - przenoszac z PC na 20 dyskietkach 720KB

Wyglada niezle a dodatkowo ma komplet podstawowego softu. Bol taki, ze w 8 kolorach na 68000 momentami strasznie muli... ale to tez wina chyba, po czesci, rowniez samego OCSa.

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2011 10:06:48 przez _arti
[#8] Re: Workbench 3.1 na Amiga CDTV

@bombermax, post #1

a to:

[url=BetterWB]http://www.ppa.pl/aktualnosci/betterwb-2.4.html[/url]

może być?
[#9] Re: Workbench 3.1 na Amiga CDTV

@strim, post #6

Rozszerzenia SCSI do kart turbo A1200 osiągają bardzo dobrą wydajność. Np. Blizzard IV, czy kontroler SCSI na Blizzard PPC.

Strim masz w zupelnosci racje ale SCSI z procesorem 68000/7 mhz to porazka

Tomski twoj link nie dziala poprawnie

Arti on ma CDTV wiec wypala to na plytce i kopiuje w 5 min caly system na Amidze :)

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2011 10:52:47 przez HOŁDYS
[#10] Re: Workbench 3.1 na Amiga CDTV

@HOŁDYS, post #9

Nie mam możliwości edycji dlatego jeszcze raz wkleję:

BetterWB
[#11] Re: Workbench 3.1 na Amiga CDTV

@HOŁDYS, post #9

Chyba zbyt wiele oczekujesz od tego procesora. Testowałem scsi jak i ide na takim procku i obydwa działają całkiem przyzwoicie jak na możliwości 68000. Żadnej porażki tutaj nie widzę.

Benedykt Dziubałtowski
[#12] Re: Workbench 3.1 na Amiga CDTV

@Benedykt Dziubałtowski, post #11

zapomniałem przecież że mam CD ...

Wczoraj robiłem format dysku, zwykły, przez WB 1.3 z dyskietki i trwało to STRASZNIE DŁUGO, musiałem zresetować Amigę, podczas formatu i wówczas w HDToolbox zrobić low format, tu juz było bardzo szybko. Ale widząc jak zamulało przy normalnym formatowaniu śmiem twierdzić że cudów z tego SCSI nie będzie. Zobaczymy, w każdym bądź razie dzisiaj porobię wszystkie testy oraz spróbuję upiększyć system.

Dziękuję za porady wszystkim!
[#13] Re: Workbench 3.1 na Amiga CDTV

@Benedykt Dziubałtowski, post #11

porazka nazywam transfer SCSI taki sam jak IDE co do ceny to SCSI jest 2-4 razy drozsze od kontrolera ATA (czyli to co Amiga 600 ma w standardzie od producenta)

Trasnfer w A600 z FAST RAM RAD: to prawie 1.6 MB/s


low format, tu juz było bardzo szybko

Wlasnie formatowanie niskopoziomowe idzie bardzo wolno - to co zrobiles w hdtoolboxie bylo jedynie wyswietleniem komunikatu bez zadnej operacji




Ostatnia aktualizacja: 26.10.2011 11:54:01 przez HOŁDYS
[#14] Re: Workbench 3.1 na Amiga CDTV

@HOŁDYS, post #13

Nie Hołdysie. Sformatowałem dysk, było wyraźnie napisane Formating please wait, dysk bzdrynkolił i po krótszym czasie pojawiła się ikona sformatowanego dysku.
Ogólnie zauważyłem że mam jakąś dziwną wersję systemu 3.1 Jako standardowa jest inna kolorystyka, różni sie to od WB 3.1 wgranego na A1200.

Hołdys ale to też zalezy od dysku twardego prawda? A u mnie siedzi wiekowy 1GB SCSI :/ no ale lepsze to niż nic :) do wieczorka zapodam wszystkie rezultaty.
[#15] Re: Workbench 3.1 na Amiga CDTV

@bombermax, post #14

sachu ma IBMa 2.1 GB .. wiekszosc dyskow SCSI 50 pin sa wiekowe
jednak sam kontroler wedlug statystyk SCSI to 5 MB/s SCSII 10 MB/s Wide SCSI 20 MB/s
te kontrolery sa dostepne w Amigach

rozwinieciem SCSII to Ultra 640 SCSI czyli 640 MB/s

Spodziewalem sie rezultatu powyzej 4 MB/s przy 030/40 mhz (stachu) .. a przy 68000 + REAL FAST RAM 2 MB /s

Bombermax low format nie moze isc szybko...leci cylinder po cylindrze.. a tych cylindrow wdysku 1 GB moze byc 1000

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2011 12:44:31 przez HOŁDYS
[#16] Re: Workbench 3.1 na Amiga CDTV

@HOŁDYS, post #15

właśnie zwykłe formatowanie pod WB, zajmowało tyle, było ich ~3650, gdzie veryfing i formating zajęło na 1 około 7sekund :) wkurzyłem się, zrobiłem w hddtoolbox i o dziwo akcja trwała zaledwie 15minut. Zrestartowałem Amigę, co prawda mogłem uszkodzić (chyba?) dysk ale wolałem zaryzykować, bo w zanadrzu mam jeszcze jeden taki identyczne, na ciężkie czasy.

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2011 12:50:48 przez bombermax
[#17] Re: Workbench 3.1 na Amiga CDTV

@HOŁDYS, post #15

SCSI to 5 MB/s SCSII 10 MB/s Wide SCSI 20 MB/s


Konkretnie,
jeśli chodzi o 8-bitową szynę (złącza 50-pin): SCSI 5MB/s, Fast SCSI 10MB/s, Ultra SCSI 20MB/s
i o 16-bitową (68-pin, tylko CSPPC): Ultra Wide SCSI 40MB/s

Przy czym tryb Ultra SCSI chyba też obsługiwany jest jedynie przez CSPPC. Zdecydowana większość Amigowych kontrolerów jest albo standardu SCSI albo Fast SCSI.

Btw. Nie można jednoznacznie powiedzieć, że SCSI-I to X MB/s a II to Y MB/s - ważny jest zastosowany rodzaj interfejsu a nie wersja specyfikacji.

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2011 12:58:07 przez strim

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2011 12:59:16 przez strim
[#18] Re: Workbench 3.1 na Amiga CDTV

@strim, post #17

Jak już czepiamy się standardów i szczegółów, to jeszcze jest Wide SCSI 20MB/s

A powyżej U2W 80MB/s, U3W 160MB/s oraz U320 320MB/s i U640 640MB/s.

W praktyce standard SCSI w w/w wydaniach umiera na rzecz SAS, FC oraz wynalazków typu iSCSI FCoE czy Inifiniband.
[#19] Re: Workbench 3.1 na Amiga CDTV

@XeNeS, post #18

Jak już czepiamy się standardów i szczegółów, to jeszcze jest Wide SCSI 20MB/s


W istocie, ale w Amidze nie występuje (poza CSPPC, być może).

A nowsze standardy, które wymieniłeś, nie mają dla klasykowców znaczenia, bo zwyczajnie nie ma takich kontrolerów (dla klasyka, o czym już wcześniej wspomniał Hołdys).

W zasadzie, mimo mnogości kontrolerów SCSI dla Amigi, to większość ma podobne parametry, bo prawie wszystkie zbudowany były na tych samych układach, np:
- 33C93 (SCSI) w A2091, A590, A3000, kontrolery SCSI do CDTV...
- 53C94 (Fast SCSI) i jego pochodne jak Qlogic Fas216, Emulex ESP100 w Blizzard IV SCSI Kit, FastLane Z3, Blizzard 2060...
- 53C710 (Fast SCSI) w A4000T, A4091, BlizzardPPC...
- 53C770 (Ultra Wide SCSI) w CyberStormPPC

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2011 13:09:26 przez strim

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2011 13:10:17 przez strim
[#20] Re: Workbench 3.1 na Amiga CDTV

@strim, post #19

w pierwszym PC który miałem 486DX4 używałem już interfejsu SCSI. Pod taśmę oprócz buczącego jakże głośno dysku miałem podpiętego CD w wydaniu CADDY ;) i przyznam, że wszystko zapierniczało wyśmienicie.... u kolegów którzy mieli podpięte dyski pod PIO4 to był śmiech, bo nie dość że dyski pierdziały to jeszcze transfer był extra mizerny.

Wracając do tematu, czy możecie mi jeszcze jakieś użyteczne update'y do 3.1 zaproponować? typu pasek na dole itp.? I czy jest jakiś archiwizer lha który ma ładny GUI? Chcę wszystko upakować na jedną płytę CD. Później zrobię ładnie film i puszczę w internet.

I jeszcze jedna sprawa... jak wejść na CD pod 3.1, czy musze zrobić mount czy coś aby ikonka się pojawiła (wiem wstyd pytać :) )

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2011 13:16:16 przez bombermax
[#21] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Workbench 3.1 na Amiga CDTV
[#22] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Workbench 3.1 na Amiga CDTV
[#23] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Workbench 3.1 na Amiga CDTV
[#24] Re: Workbench 3.1 na Amiga CDTV

@bombermax, post #20

Prócz wcześniejszych pytań:

Wracając do tematu, czy możecie mi jeszcze jakieś użyteczne update'y do 3.1 zaproponować? typu pasek na dole itp.? I czy jest jakiś archiwizer lha który ma ładny GUI? Chcę wszystko upakować na jedną płytę CD. Później zrobię ładnie film i puszczę w internet.

I jeszcze jedna sprawa... jak wejść na CD pod 3.1, czy musze zrobić mount czy coś aby ikonka się pojawiła (wiem wstyd pytać usmiech )

następne z serii noob (wujek google nie jest konkretny!):

Czy CD jest już standardowo "zamontowane"? Jeśli tak to dlaczego jeśli włożę płytę Audio CD to w info pokazuje no CD - czy dopiero się pojawi ikona jak wykryję płytę z odpowiednimi danymi? Czy jeśli będę zgrywał teraz płytę z updateami i innymi pierdółkami to musze określonym programem to robić i w jaki ma być przy tym system plików?

nie mam w ogóle polecenia mount w devs... czy to normalne?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2011 13:40:58 przez bombermax
[#25] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Workbench 3.1 na Amiga CDTV
[#26] Re: Workbench 3.1 na Amiga CDTV

@bombermax, post #24

Ogólnie rzecz biorąc, nie wiem jak jest to w ACDTV z Twoim kontrolerem dla HDD, ale na zwykłej A1200 trzeba dograć system plików dla CD aby był on widoczny w systemie(AllegroCDFS itp itd).

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2011 14:08:28 przez Tomski
[#27] Re: Workbench 3.1 na Amiga CDTV

@Tomski, post #26

CD z tego co pamiętam używa scsi.device ... więc nie wiem jak to zrobić aby był widoczny. Jeśli wpiszę info, jest widziany jako CD0: lecz nie ma ikony, oraz mimo że Audio CD jest w napędzie, jest napisane no cd, dysk twardy oczywiście też korzysta z scsi.device i bootuje sam bez problemu i jest ładnie widziany
[#28] Re: Workbench 3.1 na Amiga CDTV

@bombermax, post #27

W mount listę CD0: trzeba wpisać przy DEVICE=scsi.device

o coś podobnego
/***************************************************************/
/* CacheCDFS mountlist entry ˆ 2000 Amiga Inc. */
/***************************************************************/
FileSystem = L:CacheCDFS /* The name of the game */
Device = "scsi.device" /* Name of exec device driver */
Unit = 2 /* exec device unit */
Flags = 0 /* OpenDevice flags */
BlocksPerTrack = 351000 /* Unused */
BlockSize = 2048 /* True, but unused */
Mask = 0x7ffffffe /* Memory mask for direct read */
MaxTransfer = 0x1000000 /* Maximum amount of bytes for direct read */
Reserved = 0 /* Unused */
Interleave = 0 /* Unused */
LowCyl = 0 /* Unused */
HighCyl = 0 /* Unused */
Surfaces = 1 /* Unused */
Buffers = 50 /* Number of cache lines */
BufMemType = 1 /* MEMF_PUBLIC */
BootPri = 2 /* Boot priority for MountCD */
GlobVec = -1 /* Do not change! */
Mount = 1 /* Mount it immediately */
Priority = 10 /* Priority of FileSystem task */
DosType = 0x43443031 /* Currently unused */
StackSize = 3000 /* Minimum stack required is 3000! */
Control = "MD=0 LC=1 DC=8 L LV AL LFC=1 NC S AUDIO=Utilities/PlayCD"
/* The Control field is for special adjustments */
/* L/S convert all file/volume names to lowercase */
/* LV/S convert volume names to lowercase */
/* AL/S Auto-Lower converts only non-Amiga CDs */
/* LFC/N start converting at this character */
/* LC/N/A number of blocks per cache line */
/* DC/N/A number of cache lines for the data cache */
/* MD/N/A number of blocks, when starting direct read, not using */
/* the cache. 0 will be a reasonable default (LC*DC+1) */
/* S/S Do SCSI direct commands, no Trackdisk like commands! */
/* NC/S Do NOT use TD_ADDCHANGEINT, poll for DiskChange! */
/* M/S Issue a TD_MOTOR (OFF) command after read */

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2011 14:21:05 przez Tomski

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2011 14:23:25 przez Tomski
[#29] Re: Workbench 3.1 na Amiga CDTV

@Tomski, post #28

Ok rozumiem, ale dalczego po świeżej instalacji WB3.1 nie mam w devs mount.list?
I następna sprawa, jaki jest system plików w nagranej płycie do Amigi?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2011 14:34:08 przez bombermax
[#30] Re: Workbench 3.1 na Amiga CDTV

@bombermax, post #29

Ok rozumiem, ale dalczego po świeżej instalacji WB3.1 nie mam w devs mount.list?


Masz w Storage CD0:, jak dobrze pamiętam. Szukasz CD0: i edytujesz wpisy w nim.

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2011 14:43:04 przez Tomski
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem