kategorie: A2000/A3000, A500, Sprzęt
[#1] Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.
Od dawna poszukuje karty turbo do mojej Amigi 500, jednak bezskutecznie - karty turbo do tych komputerów to prawdziwy rarytas, w porównaniu do kartami turbo do A1200 czy kartami procesorowymi do A4000.

Z drugiej strony dokumentacja do karty PAK68 dostępna jest za darmo w internecie. Karta ta, a w zasadzie rodzina kart, były swojego czasu opublikowane (tj. ich projekty) w niemieckojęzycznych czasopismach amigowych. Mieszczą się one w slocie procesora 68000 i potrafią np. zastąpić go 68030.

Skoro mamy dokumentację (namierzyłem ją gdzieś w internecie) pomyślałem żeby taki projekt zrealizować. Ponadto myślę że nie tylko ja jestem zainteresowany takim układem. Stąd też mój post z pytaniem - kto byłby zainteresowany taką kartą albo samym pcb do karty? Jako że będzie ono na pewno co najmniej 4 warstwowe to ilość osób zamawiających ma tutaj znaczenie.

Ponadto, pomyślałem iż można by uprościć układ i go unowocześnić - przepisać PALe na nowsze i szybsze, użyć szybszego 68030 (układy te do dzisiaj są w miarę dostępne). W związku z tym iż nie poradzę sobie z tym wszystkim sam poszukuję osób do współpracy przy tym projekcie. Zależy mi na kimś kto zna się na układach programowalnych, ja sam to robiłem tylko krótką chwilę na studiach i jakoś niewiele wyciągnąłem z tej nauki ;). Przydałaby się też osoba która sprawdzi wszystko (w sensie projekt), ale to jest także możliwe tutaj, na forum - jestem chętny do udostępniania fragmentów projektu tutaj na forum na dowolnym etapie jego tworzenia :)
[#2] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #1

Jeśli to co miałeś na studiach to programowanie intel lub atmel, to PLD to całkiem inna bajka, przepisanie PALi na nowsze układy wcale nie musi być dobrym pomysłem, czasem układy są dobierane tak aby pewne sygnały były generowane w odpowiednim czasie (propagacje), wstawiając coś szybszego możesz rozjechać charakterystykę i doprowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania układu, poza tym aby coś z tego unowocześnić najpierw trzeba to przestudiować i zrozumieć, u nas niestety nie ma tak zdolnych osób w tej dziedzinie lub po prostu się nie ujawniają.
[#3] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #1

Individual Computers pracuje chyba nad ACA 520 z procesorem 68020/14Mhz.
[#4] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@tom256, post #3

Dokładnie i podobno nawet ma mieć złącze dla kart turbo od A1200.
[#5] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #1

Szukałeś w niewłaściwym miejscu, poszukaj na zachodzie europy, znajdziesz.


Pozdrawiam
[#6] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@RadoslawF, post #5

Dokładnie tak. na zachodzie średnio raz na tydzień trafia się jakieś turbo do A500. W Polsce w latach 90tych prawie nikt nie był zainteresowany zakupem czegoś więcej do A500 jak rozszerzenie 0,5MB. To i obecnie na rynku wtórnym w Polsce prawie nic nie ma.
[#7] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@stachu100, post #6

Niestety nie zgodzę się - sam od dłuższego czasu polują na turbo do 500 i jest lipa, ostatnie turbo (020) poszło w poprzednim tygodniu za prawie 500 stów (raczej drogo), oraz była 30-tka na amibay za prawie 1100 zł. Nie wspominam o wiszącej od miliona lat turbo 030 za prawie 1500 zł, co nawet jak na taki biały kruk to za dużo.
Mało tego i tyle, dlatego sam z niecierpliwością czekam na aca520 - już pisałem że kontaktowałem się z Jansenem, który potwierdził że pracuje nad turbo z 020, 14 Mhz ze złączami clock, ide, cf oraz do kart turbo od a1200.
[#8] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@posylus, post #7

Moim zdaniem są dwie rzeczy i myślę że problem w tym że niektórzy (jak nie większość) je mieszają:
1) Kupno taniego turbo do A500 z minimum 020 + FAST - tak do 150PLN.
2) Kupno turbo do A500.

Autor tego wątku mówi wyraźnie o tej drugiej opcji - nigdzie nie wymienia ceny maksymalnej jaką skłonny jest zapłacić.
A szkoda. To by wiele wyjaśniło. I jak pisałem z opcją nr. 2 nie ma problemu.
[#9] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@stachu100, post #8

Nie no bez jaj, turbo za 150 to nierealne, ram jest droższy. Ja szukałem turbo do 500 stów i jak napisałem jedną aukcję przegrałem, a inne ... brak opcji. Jedyne aktualnie osiągalne turbo to 030 14Mhz w efunzine z 4MB, ale to wydaje się za drogo, szczególnie że prawdopodobnie w tym roku będzie do kupienia aca520 - myślę że za ok. 700 stów.
Poza tym jeżeli ktoś myśli o samoróbce to raczej nie ma zbędnego tysiaka na sprzęt.
[#10] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@posylus, post #9

Czyli jak zwykle chodzi o kasę.
Z tego co pobieżnie przeglądałem ostatnie oferty to najsłabsze turbo do A500 było za $80 (o ile dobrze pamiętam) w USA.
[#11] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@stachu100, post #10

Jasne że chodzi o kasę, a tak swoją drogą co to za turbo, bo cena bardzo miła (regularnie przeglądam ebay / amibay i cieno)?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2012 20:44:48 przez posylus
[#12] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@posylus, post #11

Ja kupowałem chyba w 1999r w Eurece E-matrixa 030/33MHz za 700 zł, więc...
[#13] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@posylus, post #11

Na pewno nic szczególnego - nie zapisałem jej w obserwowanych.
[#14] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@jarob, post #12

więc ?
[#15] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@rafgc, post #2

Rafgc - na studiach programowałem w ASM na '51, x86, AVR, pisałem w VHDLu na układy FPGA, opisywałem sprzęt w układach CPLD oraz projektowałem systemy cyfrowe . Aktualnie części z tych rzeczy (podstawy technik cyfrowych oraz modelowanie układów cyfrowych) uczę studentów więc doskonale wiem po pierwsze na co się porywam, po drugie że CPLD to zupełnie co innego niż mikrokontroler ;).

Co do przepisania kodu na nowsze układy i tego co mówisz to z jednej strony masz rację, ale z drugiej nie do końca. Otóż jeśli dysponujemy szybszym układem programowalnym to problem timingów nas nie obchodzi, ponieważ możemy sobie 'programowo' opóźnić sygnał chociażby łańcuszkiem NANDów/dowolnych innych buforów - prawda?.

Rafgc, widzę że kojarzysz tematykę. Podjąłbyś się współpracy?

Aca520 ma mieć na pokładzie 68020, czyli słabiej niż 68030 (który ponadto zdaje się być komercyjnie dostępny nadal). Ponadto pogłoski o jego istnieniu pochodzą sprzed roku... obawiam się że projekt może jednak nie ujrzeć światła dziennego - A500 nie jest dobrym politycznie 'celem docelowym' do rozbudowy - to wie chyba każdy. Projekt niekomercyjny ma chyba większy sens, szczególnie że ma większe możliwości 30 i płytka FRAK obsługująca RAM w SIMMach. Jednakże chętnie dowiem się o ACA520 więcej - czekam na informacje :).

Co do kasy to oczywiście że to jest argument powiedziałbym nawet że bardzo ważny. Taka samoróbka będzie znacznie tańsza niż cokolwiek firmowego. Jeśli ktoś nie wierzy myślę że można przygotować wstępny kosztorys nawet.

A jako że jestem namiętnym grzebaczem w elektronice i zatwardziałym sprzętowcem ;) to perspektywa sprawienia sobie turbo własnymi siłami jest bardzo miła mej duszy. Szczególnie dzisiaj gdy wszystko co jest nam potrzebne jest, niemalże, na wyciągnięcie ręki (w porównaniu z latami '90, gdy te sprawy były 'fresh').
[#16] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #15

No to widzę, że masz sporo większe zaplecze jeśli chodzi o tą tematykę. W A500 rozjazd timingów chyba nie jest aż tak krytyczny skoro można podać inne taktowanie na procesor i będzie dalej działać, w A600 ten numer nie przechodzi, bo się Gayle blokuje. Jeśli chodzi o łańcuszek buforów, to raz zrobiłem ich 10 w xilinx XC95144 i uzyskane opóźnienie było mniejsze niż 1ns a potrzebowałem 20ns, ponoć można prowadzić połączenia przez makrocele, ale tego nigdy nie próbowałem, mam słabe zaplecze (samouk), turbo do A500 byłoby proste gdyby nie magistrala peryferii E, VMA, VPA, procesory 020+ a także 68sec000 tego nie mają, trzeba więc ją odtworzyć, ale się nie zgłębiałem.
Osobiście wolałbym turbo do A600, ale tu też nie jest łatwo, zła odległość AS od zbocza zegara i Gayle się blokuje po kilku cyklach.

PS Jeśli znasz się na CUPL, to możesz sobie to wszystko przenieść do VHDL albo Veriloga i upchnąć w jednym układzie.

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2012 22:15:44 przez rafgc
[#17] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@rafgc, post #16

Rafgc, to że miałem to na studiach nie oznacza że się na tym jakoś konkretnie znam ;). Tak jak pisałem, ostatnie podrygi w VHDLu czyniłem kilka lat temu, teraz tylko programuje w C na różne procki, głównie PICi, i to mocno hobbystycznie - w robocie zajmuję się troszkę innymi rzeczami. Właśnie dlatego poszukuję kogoś do pomocy.

A czy karta do A600 byłaby fajniejsza czy nie to się spierać nie będę ;) jestem fanem A500 i, mimo pokus, nie mam zamiaru przesiadać się na żadną inną Amigę. Stąd też pomysł zrealizowania tego PAKa.
[#18] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #17

Ale przecież o to w studiach chodzi, że wychodzisz mądrzejszy, dlatego jesteś rozchwytywany przez tłukących się krzesłami pracodawców, nie? :)

Myślę, ze powinieneś zacząć od przypomnienia sobie czegoś w tym HDLu (ja go nie znam, jeśli już czegoś używam to Veriloga), potem przeczytać manual od 68000 i procesora docelowego, główny trick, to emulacja timingów 68000 7MHz, czyli odtwarzanie cyklu z manuala, no i te nieszczęsne E, VMA i VPA...

Ja akurat zajmuję się czymś innym, więc jeśli już to jakimiś drobnostkami mogę się zająć.
[#19] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@rafgc, post #18

No właśnie patent w tym że nie chcę robić od podstaw całości, jak zdaje mi się sugerujesz. Jest dostępna pełna dokumentacja do PAK68/3 czyli karty turbo, do tego dokumentacja do FRAK czyli płytki do RAMu do tego układu. W obu kartach siedzą PALe, które strzelam już są dawno OOP albo co najmniej NRND - tak czy inaczej kupienie ich nie będzie sprawą trywialną. W związku z tym chciałbym aby ktoś przepisał cały kod - który jest w 100% dostępny - z tych kilku starych układów w jeden - nowszy. Nie musi to być PAL, raczej sugerowałbym coś bardziej zaawansowanego - po prostu nowego ;). Nie ma potrzeby grzebać tutaj bardziej, poza timingami.

Co sądzisz? W ogóle w jakich układach siedzisz?
[#20] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #19

Robienie czegoś czego się ni rozumie mija się z celem, przynajmniej dla mnie rozgryzanie jak działa dany schemat jest trudne i nużące, wolę sam zrobić coś po swojemu. Jeśli znasz CUPL to możesz łatwo przenieść kod do VHDL, ale nie wiedząc jak to działa, będziesz miał problem to modyfikować. Ja nie siedzę praktycznie w żadnych układach, raz bawiłem się układem Altery EPM3064 na potrzeby A6095 a teraz próbuję coś zrobić z Xilinxem xc95144 w wolnym czasie, raz zrobiłem licznik wody z wyświetlaczem na atmedze, niewiele tego jest.
[#21] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@rafgc, post #20

Rafgc - i tak i nie. Nie trzeba znać działania układu którego tylko część się modyfikuje. Wychodzę z takiego założenia ogólnie, chociaż jeśli ktoś chciałby mi pomóc w rozgryzieniu działania tego układu to bardzo chętnie.
[#22] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #21

No ja raczej wolałbym nie modyfikować elementu jeśli nie wiem jak będzie to się miało do reszty układu, zdaje się, że ogólny opis jest w dokumentacji pierwszego PAKa, czytałem go jednak patrzenie na kupę połączonych ze sobą bramek mnie odpycha, Verilog daje mi to, że układ będzie działał tak jak go opiszę a jak patrzę na schemat PAKa to mi się mózg pieni na samą myśl ugryzienia tego, mimo, że z opisu zasada działania nie jest skomplikowana :)

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2012 23:31:04 przez rafgc
[#23] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@rafgc, post #22

Hehe, taki urok cyfrówki że się mózg może zapienić :D.

Nadal czekam na innych chętnych. Wiem że wśród nas jest co najmniej kilku elektroników.
[#24] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #23

Advesarius pisał, że bawił się RAMem do CDTV, ale chyba nie interesuje go ten projekt :)
[#25] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #15

Majsta próbuje projektować akcelerator na FPGA dla A600. Może połaczycie siły?

Nie widze sensu projektowania wszystkiego od zera.

http://eab.abime.net/showthread.php?t=59629


http://www.youtube.com/watch?v=aJLQyOSpB2Y


Ostatnia aktualizacja: 12.02.2012 23:50:30 przez tom256
[#26] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@tom256, post #25

Ja nie chcę nic projektować od zera :D. Chce tylko zrealizować od dawna stworzony projekt PAK68/3 z przeniesieniem logiki programowalnej na nowe - dostępne - układy.
[#27] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@tom256, post #25

Niestety, ale Majsta mimo wielkich chęci, nie ma żadnego doświadczenia, nawet w lutowaniu, popalił chyba 12 FPGA pod rząd.
[#28] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #26

Więc generalnie w czym problem, przepisz te bramki do VHDLA, albo wygeneruj schemat i go przerysuj do jakiegoś układu i wsio.

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2012 00:19:56 przez rafgc
[#29] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #26

A sorki nie doczytałem do końca.
[#30] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@rafgc, post #28

"Problem" w tym że razem raźniej - jak zabiorę się do tego projektu samodzielnie to nigdy go nie skończę z braku motywacji, pomocy i wsparcia a także z powodu braku korekty i sprzężenia zwrotnego. Poza tym zastanawiam się czy przypadkiem ktoś, oprócz mnie, nie chciałby takiej karty - wtedy cena (zwłaszcza pcb) znacznie spada.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem