kategorie: A2000/A3000, A500, Sprzęt
[#31] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #30

Wrzuć post na EAB lub inny portal angielski.

W Polsce mamy raczej kolekcjonerów a ich głównie interesuje stary sprzet a nie nowe rozwiąznia.
[#32] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@tom256, post #31

Tom2^8 - obawiam się że tak to się skończy, ale najpierw szukam kogoś z PL - zawsze to wygodniej mieć do 'współpracownika' 300km niż 3000km.
[#33] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #32

Ze sprzętu w Polsce to tylko rafgc i Yaqube, wiecej nikogo nie znam.

Ktoś tam jeszcze udzielał się na forum Natami, może warto sprawdzić.

Podejrzewam że aby sie to jako tako opłacało trzeba pewnie wyprodukować około 50 szt. a w Polsce sprzedaż może ze 20-30zł, zakałdając ze wrzucisz to na Allegro.
[#34] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@tom256, post #33

Sam bym kupił 1 - 2 pcb. Co do ACA520, już pisałem wcześniej - na pytanie Jens potwierdził że pracuje nad tym turbo, które ma mieć 020/14MHz + clockport + złącze IDE + złącze kart CF + złącze do kart turbo od a1200 (pewnie tylko aca1230, ale zawsze to coś) aha ma mieć 16 MB. Oryginał wiadomości:
"I Have the ACA520 in the works: 68020@14MHz, 16MByte ram, IDE/CF card controller and A1200 accelerator port. The latter will let you use A1200 accelerators in the A500, but it will switch off the 68020 (naturally)."
[#35] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@posylus, post #34

Posylus - ACA520 wydaje mi się ogromnym kombajnem, które posiadać ma od groma możliwości, ale po co? Wydaje mi się że jak turbo to turbo, a nie wszystko w jednym. Ponadto PAK68/3 ma ten 'posmak' vintage, jako że jest to projekt sprzed ok. 20 lat w sumie. Oczywiście nie chce udawać 'lepszego' niż osoba zajmująca się fachowo hardwarem amigowym, ale nadal uważam że warto spróbować. Szczególnie jeśli udałoby się zebrać grupę osób chętnych do zakupu i kilka osób które mnie wesprą w projektowaniu ;).
[#36] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #30

Jak rozległe są te wsady, że może to stanowić aż taki problem?
[#37] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #35

Masz rację, ja też lubię sam dłubać, a A500 jest doskonała do takich działań dzięki przewlekanej technice montażu. Sam nie mam teraz czasu, ale projekt popieram w 100%. Amiga to hobby i jako takie nie może zajmować 100% mojego czasu, ale po odpaleniu MAS-Playera (teoretycznie pozostaje zlutować do kupy) chcę zrealizować projekt interfejsu IDE do a500.
Tak czy siak trzymam kciuki i na 100% byłbym kupcem samego pcb (programowanie układów zrobiłbym we własnym zakresie jeżeli udostępnilibyście wsad, lub kupił gotowe układy).
[#38] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@posylus, post #37

posylus - akurat fakt że A500 jest przewlekana nie ma wielkiego wpływu na łatwość grzebania w dzisiejszych czasach :). Właśnie o tym myślałem, pisząc że mamy wszystko dostępne co umożliwia nam złożenie naprawdę profesjonalnych rzeczy. Jeśli projekt akceleratora do A500 ruszy to na 90% będzie wykonany w technice SMD.
[#39] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #38

To, źe nowe projekty są w smd to norma, mi chodziło o fakt dłubania w sprzęcie (naprawa, wymiana, rozszerzenia). Spójrz jaki masz problem już z a600 i zamianą proca vs. a500. Z tego powodu a500 jest bardzo wdzięcznym obiektem do "testów i psucia".
Co zaś tyczy takiego turbo, montaż powierzchniowy znakomicie upraszcza konstrukcję płytki i nawet nie chodzi o jej wielkość (oczywiście pozwala też zmniejszyć rozmiar pcb) - ale co ja gadam, skoro bierzesz się za takie zadanie to wszystko to wiesz. Tak czy siak będę Ci kibicował.
[#40] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@rafgc, post #16

Spróbuj w CPLD sygnał AS z procesora uzależnić od zegara 7,14MHz amigi ( na szynie amiga-dodatkowy procesor ). Najlepiej przerzutnikiem D wyzwalanym zboczem opadającym ( na D sygnał AS z dodatkowego procesora, na C sygnał zegarowy z amigi ). Ogólnie w procesorach 680x0 sygnał AS pojawia się w połowie cyklu zegara. Ciekawe jaką częstotliwością taktowałeś dodatkowy procesor ( jeśli chciałeś opóźnić o 20ns to wychodzi 10MHz )?
Jeśli chodzi o PAKa potrzebny jest koprocesor do działania a tych jest jak na lekarstwo. Na EAB były chyba wątki o PAK. I chyba były jakieś problemy ze zmieszczeniem wszystkiego w A500.
Pozdrawiam
Bogumił

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2012 18:42:34 przez bogumil
[#41] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #38

nikodem rozumiem, że przeglądałeś te dwa kwity: cz.1 oraz cz. 2? Szczególnie interesująca jest druga część - tam są zdjęcia obu stron PCB (płytka jest tylko 2 stronna) i jak przeglądałem są to dosyć wyraźne skany, na tyle że można się pokusić o jej odtworzenie w Eaglu. Dodatkowo się zastanawiam, czy wersja rozwijana na potrzeby Atari będzie (powinna) działać u nas - a tutaj są wszystkie informacje łącznie ze wsadami - tylko ten język, dla mnie prawie zupełnie nieznany...

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2012 20:44:45 przez posylus
[#42] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@posylus, post #41

bogumił - do dostępności procesorów na razie nie myślałem. Jednakże powoli zaczynam i zastanawiam się czy nie będzie to główny problem układu, bo o ile 68030 jeszcze idzie kupić to FPU już nie.

posylus - tylko ten fragment, który jest skanem artykułu z C't.
[#43] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #42

Ale przecież projekt PAK68/3 przewiduje zworkę wł/wył FPU więc nie ma chyba problemu, co?
[#44] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@posylus, post #43

Tak, ale bogumił pisze powyżej że jest potrzebny on do działania(?), a ja nie jestem w stanie zaprzeczyć, gdyż nie poprę tego ATM żadnym cytatem z dokumentacji ;). Ponadto - jak szaleć to szaleć...
[#45] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #44

W drugiej części którą wskazałem na stronie nr 3 w tabeli PAk-68/3-Jumper mamy J3 który odpowiada za aktywacje / deaktywację FPU, więc nie widzę problemu. Bardziej niepokojąca jest informacja na stronie 4 (też cz.2) traktująca o GAL-ach, a dokładniej o układzie U6 gdzie jest wskazany wsad dla atari lub mac-a - zero informacji o amidze...
[#46] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #44

Zawsze mozna by sie podpytac o pomoc na Elektroda.pl.
Jest tam wielu dobrych mozgowcow, czesto chetnych do wspolpracy ;)

Jesli takie turbo zmiescilo by sie do CDTV i dzialalo to ok to sam bym takie nawet chetnie przygarnal, jesli koszta nie beda jakies kosmiczne.

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2012 21:31:43 przez karaczan
[#47] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #42

Aha i nie ma co się martwić niedostępnością GAL-i trochę szukania i są u chinoli. Wiec może się udać. Tylko czy są wsady pod amige...
[#48] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@posylus, post #47

Wsady do części GALi są opisane w cz.1.
Bardziej niepokojący jest problem z autoconfiguracją pamięci ( jest napisany dodatek do s-s w cz.1 ).
Pozdrawiam
Bogumił
[#49] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@bogumil, post #48

posylus - możesz zarzucić jakimś linkiem co do GALi? Szczególnie u jakiegoś dystrybutora gdzie nie trzeba kupować 1000 sztuk.
[#50] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #49

Proszę klik. Sklep sprawdzony - sam u nich zamawiałem. Jeżeli mają to wysyłka jest błyskawiczna.
[#51] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@bogumil, post #40

Częstotliwość taktowania to... 7MHz, opóźnienie jakie chciałem uzyskać nie ma nic wspólnego z częstotliwością, po prostu jak się zrobi FSM symulującą timingi 68000 to sygnały pojawiają się w czasie równym propagacji układu po zboczach zegarowych.

Tutaj oryginalne zrzuty pracy procesora 68000:
http://img195.imageshack.us/img195/9797/clktoaswritecycle.png
http://img542.imageshack.us/img542/1627/clktoas.png

A tutaj sygnały generowane przez PLD:
http://img641.imageshack.us/img641/1757/ascpld.png

Widać, że PLD generuje AS 10ns po zboczu zegara, a oryginalnie jest 20-25ns. Teraz będę próbował uzyskać to opóźnienie za pomocą przepuszczania sygnału przez wejścia-wyjścia + rezystor w szeregu i ewentualnie kondensator.

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2012 23:45:48 przez rafgc
[#52] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@rafgc, post #51

rafgc - optymalizujesz kod wyjściowy? jeśli tak to może wycinać Ci delaya. Może spróbuj zrobić licznik szeregowy?
[#53] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@rafgc, post #51

rafgc - optymalizujesz kod wyjściowy? jeśli tak to może wycinać Ci delaya. Może spróbuj zrobić licznik szeregowy?
[#54] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #53

hehe, chyba jednak nie za bardzo przypominasz sobie jaka jest różnica między MCU a PLD i FPGA :)
[#55] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@rafgc, post #54

rafgc - mówiłem że dawno się tym nie zajmowałem ;) a do której części pijesz? bo z tego co pamiętam i to i to dawało się zrealizować na FPGA/CPLD.
[#56] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@rafgc, post #51

Porównujesz zbocza opadające zegara na CPLD do narastających na 68000. Nie przeglądałem datasheetu 68000 ale w 68020 sygnał AS jest generowany po zboczu opadającym zegara.
Z tego co podałeś opóźnienie o 20ns nic Ci nie da. To wygląda na opóźnienie o pół cyklu zegarowego. Dziwne.Postaram się przejrzeć informacje o 68000.
Czy sygnał AS na 68000 mierzyłeś na procesorze?
Pozdrawiam
Bogumił
[#57] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@bogumil, post #56

Na zrzucie nie widać sygnałów 68020 tylko te które wychodzą z PLD, 68000 robi cykl w 4 taktach a 68EC020 w 3, na wykresie jest efekt emulacji przebiegu 68000, rozmawiałem z boboo i on potwierdził, że AS musi być na swoim miejscu np ten sam wsad działa na GALu 15ns a nie działa już na GALu 7ns. Jens Shoenfeld także mi napisał, że muszę odtworzyć te timingi w miarę dokładnie bo zablokuję GAYLE i w sumie to się właśnie dzieje, po kilkudziesięciu cyklach Gayle przestaje wystawiać DTACK w odpowiedzi na AS.
[#58] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@rafgc, post #54

Powiedz mi jak mam uzyskać przesunięcie 20ns przy zegarze 7MHz, którego cykl wynosi 140ns?
W PLD jest to możliwe, w MCU nie. MCU wykonuje program, a PLD/FPGA to połączone ze sobą układy logiczne, które realizują jakąś funkcję, możesz sobie oczywiście zrobić licznik szeregowy, ale musisz go czymś taktować, ale wtedy musiałbym użyć zegara 33MHz (lub szybszego) zgodnego w fazie z zegarem Amigi aby coś takiego zrobić.
[#59] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@rafgc, post #57

W timingach sygnał AS w 68000 masz po zboczu narastającym S2 w datasheecie Motoroli. W 68020 sygnał AS pojawia się po zboczu opadającym S0. Jeśli GAYLE reaguje na zbocze AS w zależności od cyklu zegara to spróbuj zrobić przesunięcie sygnału AS o pół cyklu zegara amigi, by pojawiał się tak jak w 68000.
Czy mógłbyś zamieścić zrzuty AS dla 68000 i turbo dla pomiarów w tym samym miejscu ( najlepiej na 68000 ) dla zbocza opadającego AS? Z tego co pokazałeś to tylko mogę się domyślać, że zbocze opadające AS w turbo na 68000 masz po zboczu opadającym S0.
Pozdrawiam
Bogumił
[#60] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@bogumil, post #59

Robiłem tak jak być powinno wg datasheetu 68000, przynajmniej tak mi się zdaje
68000
68EC020-68000

Mogę Ci dać zrzuty VCD motoroli w A600 albo w formacie Openbench Logic Sniffer (działa bez instalacji).



Ostatnia aktualizacja: 14.02.2012 13:22:49 przez rafgc
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem