kategorie: A2000/A3000, A500, Sprzęt
[#91] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #90

Miał być poniedziałek, a jest czwartek - Obrzek ze schematem. Prace trwają dalej.

Na jakim układzie zrealizować najlepiej to co jest w PALach? Chodzi mi o jakiś układ CPLD, tylko jaki?
[#92] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #91

Z ciekawości masz wsady tych PALi przeznaczone konkretnie pod Amigę? Jeżeli tak, możesz je udostępnić. Ja znalazłem tylko pod mac i atari. Co do układów, to proponuję najpierw zrobić działający projekt na oryginalnych układach i jak ruszy kombinować ze zmianami, tak aby wykluczyć błędy na poziomie projektu pcb.
[#93] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@posylus, post #92

Wsady do Amigi... nie mam, ale wiem kto ma :D. Póki co to nie problem, ale zacznie nim być rychło, wiem, dlatego tych wsadów właśnie poszukuję i kontaktuje się z kim trzeba.

Co do samego projektowania to dlatego projektuje to na komputerze że mam autokorektę projektu. Ponadto po to jest mi potrzebna osoba do pomocy także, żeby po tym jak wrzucę cały schemat do Eagla sprawdziłą go pod kontem poprawności połączenia sygnałów. Dalej, przy projekcie PCB, podobnie.
[#94] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #93

Tylko zgodność na papierze a w realu to co innego. Skoro odtwarzasz działający projekt, to w pierwszej kolejności (moje zdanie) należałoby odtworzyć to co komuś działało, a dopiero później dodawać zmiany. Bo jak od razu wprowadzisz zmiany do projektu i nie zadziała to debugowanie błędów może być męką.
Czy jak będziesz miał wsady to dasz je publicznie?
[#95] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@posylus, post #94

Przerabiam układ w sposób taki który nie powinien nastręczyć wielkich problemów przy debuggowaniu, zakładając że układ który mam w schemacie jest poprawny. Zamiast kilku GALi będzie jeden układ CPLD i tyle...
[#96] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #91

nic nie widać na tym schemacie
[#97] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@rafgc, post #96

Wiem że nie widać zbyt wiele, jak skończę to wrzucę plik .sch cały.
[#98] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #95

Pomysł b.dobry, tylko skąd wiesz, że te wsady są ok? Ja bym wykonał jeden prototyp, sprawdził czy działa, a później kompresował układ - samo pcb sprawdzić jest w miarę łatwo, ja węszę problem we wsadach do tych układów programowalnych. Wiem, że chcesz od razu mieć wszystko fajne, ale nie posiadając 100% działającego prototypu można pójść w maliny - ale tak czy siak 3mam kciuki.
[#99] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@posylus, post #98

Wsady są dane w formie nie "skompilowanej", więc debugowanie ich nie będzie trudne, zawsze można zasymulować te trzy GALe na jednym układzie CPLD... tak przynajmniej sądzę ;). Niech mnie ktoś poprawi, jeśli się mylę.
[#100] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #99

dać mu chleba!
Tak teraz dopiero mi przyszło do głowy, masz jakiś analizator logiczny?
[#101] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@rafgc, post #100

Oczywiście, mam w robocie jakiś oscyloskop z analizatorem logicznym. To jakiś chińczyk, ale działa dobrze, testowaliśmy już na kilku innych układach i okazał się nieoceniony.

To czego nie mam to konfigurator do CPLD i nie wiem jaki sobie kupić/zmontować, bo nie wiem jaki CPLD będzie w projekcie jeszcze. Any ideas w tej materii?

Druga sprawa - wybór pamięci SRAM, ktoś pomoże? W oryginale są TC5588 8k x 8 o czasie dostępu 25ns. Jakieś zamienniki? mogą być oczywiście większe, zostawi się po prostu adresy wyższe na masie.
[#102] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #101

Większość konfiguratorów możesz zrobić sobie sam, bo są oparte głównie na 74hct245, do altery robiłem sam, a do xilinxa kupiłem za 30zł chyba.

O kurde, jak w grę w chodzą SRAMy, to to nie będzie tania zabawa. Dwa 8 bitowe SRAMy można zastąpić jednym 16 bitowym.
[#103] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@rafgc, post #102

Słuszna uwaga z tym 16 bitowym SRAMem. Tylko tak czy inaczej jest problem z jego znalezieniem. W oryginalnym układzie siedzą 4 kostki 8k x 8, z czasem dostępu bodajże 25ns. Dla procesora taktowanego 25MHz to minimum wynosi ~40ns, więc te 25ns jest całkiem zdroworozsądkowe. Szukałem SRAMów na TME.pl i muszę przyznać że jest kiepsko. Proponuje wykorzystać IS61C256AL-12JL, 32k x 8 z czasem 12ns. Układ kosztuje 5zł, więc nie wiem w czym problem.

Wolałbym zostać przy 4 osobnych kostkach, bo są 4 osobne sygnały które nimi sterują.
[#104] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #103

Jakbyś sobie pomyślał, to byś doszedł do wniosku, że mozna te sygnały wykorzystać do sterowania jednego SRAMu. Sygnał 1,2 i 3,4 parami połączone OR (UDS, LDS) oraz kolejny OR sygnałów 3,4 do sterowania dodatkową linią adresową. W ogóle co tam robi 32kB, to jakiś CACHE? Może da radę to pominąć?
[#105] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@rafgc, post #104

Ta, to cache. Nie wgryzałem się jeszcze w jego sterowanie, ale racja - najpierw przeglądnę opis z GALi, które nimi sterują.
[#106] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #105

SRAM zasadniczo ma chyba tylko adresy, dane, output enable (przy czytaniu) i write enable (przy zapisie) oraz chip select (jeden lub kilka, zależy ile bit interfejs i ile banków na nim wisi w jednej kości). Sterowanie powinno być względnie proste.
[#107] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@abcdef, post #106

Całą dokumentację mam w pracy, niestety nie przy sobie, więc dokładniej sprawdzę to w poniedziałek - jak sterowane są SRAMy. Wiem że teoretycznie to proste, ale praktyka bywa różna ;).
[#108] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #105

Jak rozgryziesz obsługę tych SRAMów, to złatwością zmodyfikujesz ją w VHDLu. Najpierw jednak można by po prostu wyłączyć ten moduł. Ten PAk pod 030 obsługuje tryb burst?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2012 12:36:36 przez rafgc
[#109] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@rafgc, post #108

Chyba nie, bo szyna danych dołączona do SRAMu (czyli do cache) jest 16 bitowa.
[#110] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #109

No to nie rozumiem, po co jest ten Cache. Czy dostęp do pamięci FAST jest 32-bitowy?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2012 13:23:42 przez rafgc
[#111] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@rafgc, post #110

Mój błąd, wyczytałem właśnie na amiga.resource że
memory:
optional 32 kB level 2 cache

Informacje o dostępie 160bitowym i braku bursta są z jakiejś atarowej strony.

A co do atarynek - jakiś fanatyk ;d zrobił PAK68 do niej, u nas w Polsce. Rozważam czy nie zakupić od niego gotowej płytki, odtworzonej na podstawie oryginałów po prostu, i nie spróbować zmontować i wrzucić do A500. Z tego co rozumiem będzie to wymagało jedynie innych wsadów do GALi, a skro mu się to udało (i to niedawno) to chyba wszystkie elementy - GALe, SRAMy etc - są dostępne... wtedy dopiero pomyślę o unowocześnianiu tego projektu, o ile wtedy będzie jeszcze sens.
[#112] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #111

To zależy, czy nie wywalił obsługi magistrali peryferii Commodore (E, VMA, VPA), jesli tak, to nie będzie działać.
[#113] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@rafgc, post #112

Z tego co widzę to jest bezpośrednia kopia układu ścieżek skądś, najpewniej z oryginalnego artykułu c't, więc nie sądzę aby było to wywalone... jeszcze się dowiem szczegółów.
[#114] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #113

Kontakty nawiązane, chyba pójdzie łatwiej niż myślałem realizacja projektu, bo atarowcy mają całą dokumentację pcb już gotową - brawka dla nich! :D

W takim razie - kto jest zainteresowany?
[#115] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #114

ja moge przyjac jedna sztuke, czy bedzie do tego ram ?
[#116] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@PrzemasIII, post #115

Teoretycznie jest FRAK, nie wiem czy jest do niego dokumentacja.

Istnieje też opcja zamówienia płytek z wrsonline, którzy robili je na Atarowy rynek, ale nie wiem czy mają oni je jeszcze na stanie.
[#117] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #114

+ 1 osoba
[#118] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@fibi, post #117

Parę miesięcy temu jeden użytkownik podjął się wyprodukowania kontrolera IDE pod 68000 i cisza od tego czasu. Zależnie od kosztów też byłbym wstępnie zainteresowany.
[#119] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@Dark_luke, post #118

Ja też jestem zainteresowany.
Sam kiedys mialem ambitne plany zrobienia kilku dodatkow, jak wolnego czasu bylo jeszcze na zbyciu. Niestety po pierwszym niepowodzeniu z 8MEGiem wolę pokibicować zawodowcom...
[#120] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #116

jezeli z ramem (wydaje mi sie ze inaczej to za bardzo sensu nie ma) to jestem chetny na komplet
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem