kategorie: A2000/A3000, A500, Sprzęt
[#61] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@rafgc, post #60

Prześlij Openbench Logic Sniffer.
Pozdrawiam
Bogumił
[#62] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@rafgc, post #58

Spróbuj użyć wolnych układów serii 7400. Na jednej bramce możesz uzyskać opóźnienie sygnału ok.10ns
Pozdrawiam
Bogumił
[#63] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@bogumil, post #62

To samo mogę uzyskać łącząc wejście z wyjściem w moim PLD, to oczym rozmawiamy teraz to było pół roku temu, od tamtego czasu zajmowałem się czymś innym, planuję do tego wrócić, ale na razie tylko dumam.
[#64] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@rafgc, post #63

Widzę że tutaj sporo jest specjalistów od układów programowalnych i od Amigi :))). Mam nadzieję Panowie że mogę liczyć na Wasze wsparcie (zwłaszcza merytoryczne).
[#65] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #64

Ja mogę Ci wysyłać maile co 5 min z napisem "YOU CAN DO IT!!!!!"
[#66] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@rafgc, post #65

Hahaha, spoko :D. A tak poważniej, liczyć będę na wsparcie jeśli chodzi o programowanie CPLD najpewniej. Póki co jednakże zacznę od wrzucenia schematu w Eagla, o! Rezultaty wkrótce (=jak będę miał czas, duuużo czasu).
[#67] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #66

Ile jest tych PALów, nie lepiej użyć jednego PLD, bez sensu jest robić dwa razy ten sam projekt.

Lepiej zacząć od konwersji CUPL -VHDL/Verilog dzięki czemu zredukujesz ilość sygnałów do samych wejść/wyjść (likwidując połączenie miedzy PALami).
[#68] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@rafgc, post #67

rafgc, mam to właśnie na uwadze, póki co chcę w schemacie wrzucić wszystko tak jak jest a potem przerabiać - będzie chyba czytelniej.
[#69] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #1

Ja nad wersją 030 bym się zastanawiał, wszystko jak zwykle zależy od ceny .
[#70] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@PrzemasIII, post #69

Planuję tylko wersję 030, uważam że jak robić już coś takiego to na maksa. Problemem póki co na ten moment jest tylko dostępność i cena układów scalonych CPU i FPU. Z racji że są one już nieprodukowane to ciężko kupić je w normalnej cenie (z resztą, zawsze ten procesor był drogi) i w zależnie od wersji dystrybutorzy wołają za niego $150..$200.
[#71] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #70

030 Jest nieprodukowane? Od kiedy?

Benedykt Dziubałtowski
[#72] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@Benedykt Dziubałtowski, post #71

[#73] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #72

Mi się wydaje, ze w 2010 roku ten procesor osiągnął status end of line, czyli muszą być jeszcze dostępne 10 lat. Jak źle gadam to proszę mnie poprawić :)



Benedykt Dziubałtowski
[#74] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@Benedykt Dziubałtowski, post #73

End of life - koniec wszystkiego, a nie tylko produkcji :C.

http://pl.wikipedia.org/wiki/MC68030
[#75] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #74

Wikipedia to bardzo kiepskie źródło. Bardzo często informacje na niej są albo zakłamane albo fałszywe.

Co do end of life to się mylisz. Jakiś czas po tym jak produkt osiągnie ten status musi on( lub części zamienne do niego) być dostępny.


Benedykt Dziubałtowski
[#76] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@Benedykt Dziubałtowski, post #75

Tak, ale czytałem o tym gdzieś jeszcze tylko nie mogłem znaleźć w źródłach. Układ istotnie bywa dostępny jeszcze, jednakże w ilościach rzędu 10..15 sztuk i na drugim końcu świata. Chociaż nierzadko wcale. Farnell nie ma, Digi-Key nie ma, Mouser nie ma - nie znam innych dużych hurtowni posiadających tak wielkie zapasy i szeroką ofertę jak powyższe.
[#77] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@Benedykt Dziubałtowski, post #75

Widział ktoś procesor 68030 z logiem Freescale? Ja ostatnie 030 widziałem z kodem roku 97, nawet w kartach ACA stosowane są leżaki magazynowe z początku lat 90tych. Wydaje mi się, że po przejęciu 2004 działu półprzewdoników od Motoroli Freescale w ogóle nie produkował 68030, a jak to robił, to były to raczej śladowe ilości.

Tu jest ciekawy link : KLIK - 68040 z logiem Freescale i jakby ciemniejszą obudową - ciekawe, czy takie procesory były produkowane, czy to po prostu "fotoszop" :)

Na pewno Freescale produkowało 68000 w nowej technologii - mała obudowa SMD, 16MHz, które bez problemu działa na 50MHz - siedzi to u mnie w Minimigu.

Chociaż niby jakieś 68060 są dostępne - ale warto spojrzeć na cenę : KLIK
[#78] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #68

lepiej będzie zrobić najpierw schemat na papierze, jakoś tak szybciej to idzie
[#79] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@rafgc, post #78

rafgc - schemat na papierze już mam, wydrukowany z gazety C't. Samego schematu na papierze rozrysowywać nie będę, jestem przyzwyczajony do CAD.
[#80] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@Benedykt Dziubałtowski, post #75

@Benedykt
Co do end of life to się mylisz. Jakiś czas po tym jak produkt osiągnie ten status musi on( lub części zamienne do niego) być dostępny.


EOL to EOL... koniec i kropka. Choć bardziej zrozumiały termin to LTB czyli "Last Time Buy". Producenci scalaków do większych klientów ślą noty o EOL i piszą jaki jest LTB.
Żadne części zamienne (do scalaka ???) nie muszą być dostępne. A bo to raz mieliśmy w pracy problem ze scalakami które się EOL-owały ;) Sam siedziałem i rzeźbiłem w FPGA odpowiednik jednego bardzo specjalizowanego hovna.

Pytanie tylko - czy ktoś z Polski dostał taką notę od Motoroli/Freescale'a ? ;) Klientów na 68k Motorola wielu w Polsce nie miała - a jeśli już to na śladowe ilości (znam jedną firmę z Wawy która pakowała 030-kę do swoich sterowników...)

@Gorzyga:
Wydaje mi się, że po przejęciu 2004 działu półprzewdoników od Motoroli Freescale w ogóle nie produkował 68030


Freescale nie odkupowało nic od Motoroli ;) Freescale to "spin off" z Motoroli :)
Hmm... na DigiKeyu jest MC68030FE33C (tzn. stan magazynowy 0, ale jest w "ofercie"). No i jest ROHSowy. To może jednak Freescale robiło ? Ktoś kojarzy ROHSowe 68k od Motoroli ?
[#81] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@konrad_0x42, post #80

Zważywszy na to kiedy ROHS wszedł ;) to chyba muszą to być nowe produkcje. A mówiąc o braku dostępności właśnie pisałem o stanach magazynowych 0. Z drugiej strony na ebay-u leży całkiem dużo NOSów tych układów, ale ponoć zdarzają się podróbki.
[#82] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #79

aa tam, mi się zdaje, że i tak nie dasz rady ;)
[#83] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@rafgc, post #82

Jedną trzecią (tą prostszą, hehe) już mam - 000, 030 i FPU już jest wrysowane i podłączone. Muszę ogarnąć co jest na GALach i jak podłączone są pamięci tylko...
[#84] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #83

Ja trzymam kciuki, mam nadzieje że projekt się uda i oczywiście jestem zainteresowany jedną sztuką, szkoda tylko że nie mam odpowiedniej wiedzy i to co piszecie to dla mnie czarna magia :)
Oby się udało.
[#85] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@QUAD, post #84

Co do poszukiwanych osób to szukam także kogoś kto zna się na ASM na 68k, bo ja póki co jestem w tym temacie zielony ;) a chyba jest to potrzebne do pisania jakichś 'sterowników' na takie coś... czy się mylę?
[#86] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #85

i to jak
[#87] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #85

chyba jest to potrzebne do pisania jakichś 'sterowników' na takie coś


Karta z 68030 na pokładzie nie wymaga żadnych "sterowników". Jedyne co trzeba wziąć pod uwagę, to kwestie autokonfiguracji pamięci, ale z tego co wiem, to nie wymaga to ani jednej linijki kodu ASM.

Co innego gdybyśmy mieli do czynienia z kartą z prockiem 68040 lub 68060, wtedy fajnie byłoby mieć jakiś Flash ROM na niej (do którego należałoby wpakować jakąś bibliotekę wsparcia dla w/w procków).


Ostatnia aktualizacja: 18.02.2012 21:59:32 przez strim
[#88] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@strim, post #87

Może nieprecyzyjnie się wyraziłem, ale inspirowałem się tym że jest w artykule o PAK68 kawałek kody w ASM pokazany...
[#89] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@nikodem, post #88

Niestety link do tego artykułu już nie działa (chyba, że klikam w zły link ) ...

W każdym razie nie widzę powodu, żeby była potrzeba wykonania jakiegoś specyficznego kodu w celu inicjalizacji karty.
[#90] Re: Akcelerator wspólnymi siłami - PAK68/3 - zaproszenie do projektu.

@strim, post #89

Okej, doczytałem sobie :) to jest kod potrzebny do uruchomienia tego procesora/karty pod systemem RTOS-UH, a nie ogólnie.

W poniedziałek jak będę w robocie pochwalę się schematem ;).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem