kategoria: A2000/A3000
[#1] Zakłócenia obrazu w A3000
Witam !. To mój pierwszy post, dlatego witam wszystkich bardzo serdecznie. Przechodząc do problemu.

Posiadam A3000D. Po podłączeniu komputera do monitora (kabel VGA) czy do telewizora - kabel EURO(RGB), mam na ekranie duże zakłócenia. Potęgują się one przy ruszaniu myszką. Obraz skacze i pojawiają się pionowe paski, które "idą" z góry na dół ekranu. Sama myszka nie jest problemem, sprawdzałem na kilku, zresztą ruch kursorem za pomocą klawiatury wywołuje podobny efekt. Czy ktoś wie jak sobie z tym poradzić i mógłby mi pomóc ?. Załączam zdjęcia, aby zobrazować sytuację.

zdjęcie 1
zdjęcie 2
[wyróżniony] [#2] Re: Zakłócenia obrazu w A3000

@3k_AMIfan, post #1

Może sprawdź pamięć CHIP jakimś programem. Miałem podobny problem kiedyś na A2k i A600.
W pierwszym przypadku winny był kabel RGB w drugim luźne kondensatory.,

Chyba ją sprowadziłeś z NIemcowni, może stała gdzieś w wilgotnym miejscu?
Sprawdź też stan płyty może coś wylało?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2012 16:32:24 przez Skiba
[#3] Re: Zakłócenia obrazu w A3000

@Skiba, post #2

Dziękuję za odpowiedź. Mógłbyś mi napisać jak sprawdzić sprawność pamięci CHIP ?, jest jakieś polecenie systemowe czy potrzebny będzie oddzielny program ?. Nie znam się za bardzo na tym sprzęcie, więc na razie wolałbym go nie otwierać. Kabelek EURO działa ok, gdyż mam również A500 i obraz wyświetlany jest bez problemów.
[#4] Re: Zakłócenia obrazu w A3000

@3k_AMIfan, post #3

Tu masz kilka programów do testowania
http://aminet.net/search?query=memory+test
Rozkręć też Amigę i zobacz czy nie ma na płycie wycieków elektrolitu

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2012 17:27:32 przez Skiba
[#5] Re: Zakłócenia obrazu w A3000

@3k_AMIfan, post #1

A3000 ma pamięci typu ZIP wciskane na płytę, zapewne coś na złączach nie do końca łączy. Proponowałbym wyjęcie ich i porządne przeczyszczenie jakimś płynem typu Kontakt.
[#6] Re: Zakłócenia obrazu w A3000

@altcomputing, post #5

Akurat pamięć CHIP jest w zwykłych obudowach DIP. Proponuje nie wyjmować Fastu w ZIPach jeśli działa, bo później można nie włożyć go na miejsce...
[#7] Re: Zakłócenia obrazu w A3000

@strim, post #6

Dzięki za sprostowanie.
[#8] Re: Zakłócenia obrazu w A3000

@Skiba, post #4

Spróbuję przetestować pamięć, gdy tylko dojdę jak się przerzuca pliki z PC na Amigę. Kiedyś dawno temu umiałem, obecnie zapomniałem.

Co do rozkręcania sprzętu, to moja ingerencja może tylko pogorszyć sprawę. Czy ktoś mógłby mi polecić jakiś serwis lub osobę na terenie Trójmiasta, do której mógłbym oddać Amigę ?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2012 21:56:29 przez 3k_AMIfan
[#9] Re: Zakłócenia obrazu w A3000

@3k_AMIfan, post #8

Spróbuj kogos znależć tu http://paubase.ppa.pl/
[#10] Re: Zakłócenia obrazu w A3000

@3k_AMIfan, post #8

Nie zanoś przypadkiem do "Animart'u"
[#11] Re: Zakłócenia obrazu w A3000

@Hubez, post #10

...a co - tak się popsuli?

Dawno u nich nie byłem, ale kiedyś pracowali tam całkiem nieźli fachowcy od Amigi.
[#12] Re: Zakłócenia obrazu w A3000

@jarob, post #11

No to niestety od paru lat jakość ich usług drastycznie spadła.
[#13] Re: Zakłócenia obrazu w A3000

@Hubez, post #10

Animart mam bardzo blisko domu i pewnie będę musiał zaryzykować. Opiszę na forum jak poszło z naprawą jeśli tam oddam sprzęt.

Co do głównego tematu, otworzyłem obudowę i poruszałem nieco pamięciami CHIP w podstawkach. Z ich wyciągnięciem byłby kłopot gdyż siedzą bardzo ciasno. Nic to niestety nie dało. Obejrzałem też płytę główną, nie widać aby któryś z kondensatorów był napuchnięty. Zlokalizowałem niewielki wylew elektrolitu w miejscu gdzie kiedyś była bateria zegara. Raczej mało prawdopodobne, by był on źródłem problemu.
[#14] Re: Zakłócenia obrazu w A3000

@3k_AMIfan, post #13

Bateria jest niestety w okolicach układu Denise, który jest odpowiedzialny m.in. za grafikę. Więc może to mieć jakiś związek.
[#15] Re: Zakłócenia obrazu w A3000

@strim, post #14

Załączam zdjęcie jak to wygląda.

płyta
[#16] Re: Zakłócenia obrazu w A3000

@3k_AMIfan, post #15

Jak widać na załączonym zdjęciu Denise i okoliczne ścieżki były zalane elektrolitem.
Więc Strim się raczej nie myli. Oddaj lepiej ta płyte jakiemuś dobremu elektronikowi, i lepiej jej juz nie używaj bo może się to źle skończyć.
[#17] Re: Zakłócenia obrazu w A3000

@3k_AMIfan, post #15

Ojojoj... wygląda to naprawdę kiepsko... poprzeżerane są przelotki, więc będzie z tą płytą kupa zabawy... Nie znam płyty od Amigi 3000, ale mam nadzieję, że jest tylko dwustronna (nie ma środkowej warstwy druku) - jeżeli nie, to naprawa będzie o wiele trudniejsza/żmudniejsza.
[#18] Re: Zakłócenia obrazu w A3000

@3k_AMIfan, post #15

Mogę się podjąć naprawy, ale musiałbyś wysłać mi przynajmniej samą płytę.
[#19] Re: Zakłócenia obrazu w A3000

@altcomputing, post #18

Wygrzanie zimnych lutów w okolicach baterii może pomóc.

Mocno zastanowiłbym się przed oddaniem płyty do Animartu.
[#20] Re: Zakłócenia obrazu w A3000

@Hubez, post #19

Zimne luty? Tutaj miedź z przelotek pomiędzy warstwami płyty głównej została przeżarta przez kwas, który wyciekł z akumulatorka. "Wygrzanie" tu nic nie pomoże, trzeba jak najszybciej wziąć się za naprawę płyty, z czasem będzie tylko gorzej...
[#21] Re: Zakłócenia obrazu w A3000

@gorzyga, post #20

To i ja się podłączę pod temat...
widzę że muszę wyrwać baterię z mojej A3000.
przepraszam za pytanie ale czy dobrze kumam że bateria to to niebieskie coś po lewej?
grafika

jak to najlepiej niszkodliwie usunąć?
[#22] Re: Zakłócenia obrazu w A3000

@carrion, post #21

Tak, to bateria.
Ja swoją wyciąłem małymi nożyczkami, inni wylutowują.
[#23] Re: Zakłócenia obrazu w A3000

@altcomputing, post #18

Jestem zainteresowany naprawą, choć sytuacja aktualnie uległa pogorszeniu. Amiga się już nie włącza, tylko pokazuje na ekranie różne kolorki i następuje ciągły reset. Stało się tak po dociskaniu układu Denise. Jeśli nadal mogę wysłać płytę do naprawy proszę dać znać. Napisałem też na maila w profilu.
[#24] Re: Zakłócenia obrazu w A3000

@3k_AMIfan, post #23

Wykrakałem..:(
[#25] Re: Zakłócenia obrazu w A3000

@altcomputing, post #18

Proszę o kontakt użytkownika altcomputing w celu możliwości naprawy płyty głównej. Jeśli jeszcze ktoś mógłby się tego podjąć również proszę o kontakt.
[#26] Re: Zakłócenia obrazu w A3000

@3k_AMIfan, post #25

Rozumiem że ten wątek tutaj to pokłosie tej aukcji link
i tego komentarza od Ciebie wystawionego sprzedawcy:

"
Amiga w 'super stanie' nie nadawała się do niczego. Płyta główna zalana elektrolitem, brak poprawnego obrazu. Sprzedający nie przyjął zwrotu twierdząc, że u niego działała. Polecił kupić nową płytę na ebay. Ponad tysiąc złotych w błoto, nie polecam.
"
Jeżeli tak to bez komentarza na temat "sprzedawcy"...
[#27] Re: Zakłócenia obrazu w A3000

@stachu100, post #26

stachu100 - no wybacz. Amigę zakupiłem w Austrii i dokładnie w takim samym stanie sprzedałem.
więc proszę nie obrażaj mnie tu i nie sugeruj, że chciałem kogoś oszukać bo tak nie jest.

Moje sprawdzenie jej polegało na rozkręceniu - sprawdziłem, że nie ma baterii - przyznam, że nie przyglądałem się z super bliska ścieżkom - po prostu rzuciłem okiem. Amiga działała dobrze zatem nie miałem podstaw sądzić, że jest coś nie halo.

Na podłączeniu do monitora i uruchomieniu systemu (co było na aukcji widoczne) - zaręczam, że wszystko było dobrze. Uruchamiałem parę programików, podłączałem myszkę. Po cóż miałbym pisać nieprawdę?

Wylany elektrolit? możliwe, że nie został wyczyszczony przez POPRZEDNIEGO właściciela bo ja tam nic nie grzebałem. Uważam komentarz za niesprawiedliwy gdyż sprzedałem sprawny komputer.
Być może po prostu dokonywało się powolne "przeżeranie" ścieżek. Natomiast sprzęt odpalałem w momencie wystawiania aukcji i na 100% nie było żadnych zakłóceń. Więc gdzie niby niezgodność opisu ze stanem faktycznym? A co się wydarzyło później - no to już myślę po prostu PECH.
Nie wiem może w transporcie nim porzucali i klient miał zakłócenia. Ale w komentarzu nie napisał, że amigę sam zepsuł dociskając DENISE.

Przykro mi, ale na 20 letni sprzęt nie ma gwarancji - co ja poradzę, że akurat jemu się Ami zepsuła? Równie dobrze mogła mi nawalić i wtedy już aukcja i jej opis byłyby inne.

Ja się nie czuję winny - stary sprzęt - trzeba z nim jak z jajkiem. Chciałem mu pomóc i wysłałem linka do sprawnej płyty głównej za 250 PLN (okazja - ale już ktoś ją kupił, była na ebayu).

cóż mogę więcej? mam zapłacić facetowi za naprawę płyty?


Ostatnia aktualizacja: 07.05.2012 15:53:35 przez highend
[#28] Re: Zakłócenia obrazu w A3000

@highend, post #27

Jeżeli nie chcesz przyjmować reklamacji lub zwortów to napisz to wyraźnie w aukcji.
Nie każdy jest "techniczny" i ma pojęcie o elektronice.
I tym bardziej wie jak dokonać zamiany płyty głównej - co wcale w A3000 takie trywialne nie jest.
O kosztach nie wspomnę.

Gdybyś napisał uwagę że sprzedajesz bez gwarancji i prawa do zwrotu - komentarz byłby rzeczywiście wystawiony niesłusznie.
A tak - miej pretensje tylko do siebie.
Ja na swój sprzęt który sprzedaję daję zawsze tygodniową gwarancję rozruchową.
Jeżeli ktoś chce dłuższej gwarancji - a zdarzało mi się się parę razy - nie ma sprawy, dawałem po uprzednim podniesieniu nieco ceny na wypadek awarii. Takie ubezpieczenie własnego tyłka.
[#29] Re: Zakłócenia obrazu w A3000

@stachu100, post #26

Tak to ta aukcja. Amiga nie działała od początku - usterka opisana na początku tematu, o czym informowałem sprzedającego. Stwierdził on, że prawdopodobnie została zniszczona w transporcie. Komputer był wysłany w bardzo miękkim kartonie, wraz z paroma połamanymi styropianami, które nic nie dawały i cały latał. Początkowo nie chciałem wystawiać negatywa, gdyż wziąłem pod uwagę, że faktycznie mogło się coś stać. Jednak zmieniłem zdanie po obejrzeniu płyty głównej. Jak ona wyglądała można zobaczyć w tym temacie, chyba nie wymaga żadnego komentarza, elektrolit wszędzie, tak wygląda usterka w transporcie ?. Ten komputer nie mógł być sprawny. highend łaskawie nie wspomina, że zacząłem komputer rozbierać, gdy po moich kilku pytaniach nadal nie wyraził zgody na zwrot i nie miałem nic do stracenia. Sam mi napisał, abym go otworzył i zaczął w nim grzebać (mam maile na dowód). Nie chciałem tego robić o czym również pisałem w tym temacie. Czuje się oszukany, gdyż to nie 50 zł moich oszczędności a 1100 zł. Cóż, takie życie. I jeszcze jedno, polecanie kupna płyty na ebay, gdy właśnie wydałem taką kwotę na podobno sprawny sprzęt uznaję za niesmaczny żart ...

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2012 16:04:02 przez 3k_AMIfan
[#30] Re: Zakłócenia obrazu w A3000

@stachu100, post #28

widzisz, przy innych amigach sprzedanych na allegro nie dałem takiej "klauzuli" - ale też nie miałem problemu. Może człowiek uczy się na błędach.

w każdej Amidze baterie (jeśli jest) od razu wycinam i ewentualnie sokiem z cytryny neutralizuję kwas co zapewne należało uczynić w w/w Amidze 3000. Ale skąd miałem wiedzieć skoro o soku z cytryny doczytałem niedawno? nie jestem chemikiem ;)

mam przykładowo jedną niesprawną A4000, która się włącza i pyka stacja, ale nie ma obrazu i nic się nie dzieje - widać, że wylała bateria. Szukam kogoś kto mi ją naprawi, a następnie Amiga będzie na allegro wystawiona z dopiskiem, że BYŁA naprawiana po wylaniu baterii. Naprawdę nie mam w zwyczaju nikogo oszukiwać, tym bardziej w świecie Amig.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem