kategoria: A600
[#31] Re: Adapter SCART do HDMI

@RokiS, post #30

To NIE zadziała DOBRZE.
Obraz poprzez przejściówkę S-video -> Scart (testowałem 2 różne), a potem konwerter SCART->HDMI jest z jakiegoś powodu obarczony artefaktami i przekolorowany na tyle paskudnie, że nie da się tego używać.

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 16:05:06 przez Jacques
[#32] Re: Adapter SCART do HDMI

@Jacques, post #31

Ale na tym konwerterze link ?? czy innym ??
[#33] Re: Adapter SCART do HDMI

@RokiS, post #32

Na takim, ale znajomy testował też przejściówkę z C64 bezpośrednio na SCART w TV i było podobnie, więc przyczyna nie leży w konwerterze raczej.

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 16:31:22 przez Jacques
[#34] Re: Adapter SCART do HDMI

@Jacques, post #33

Czyli zestaw zadziała :)
Jednym słowem z C64 lepszego obrazu przez scart się nie otrzyma :)
PS Tutaj youtuber przypomina żeby dobrze styki złącz wyczyścić bo C64 ma słaby sygnał



A obraz z C jak widzę nie jest zły :)

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 17:00:38 przez RokiS
[#35] Re: Adapter SCART do HDMI

@RokiS, post #34

Popularne przejściówki S-Video-> SCART są nieużywalne (paskudny przekolorowany obraz C64 z artefaktami).

To co pokazałeś, to bezpośrednie połączenie C64 do innego konwertera, który przyjmuje na wejściu composite lub LUMA/CHROMA, a nie SCART.

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 17:39:08 przez Jacques
[#36] Re: Adapter SCART do HDMI

@Jacques, post #35

Przejściówki z S-Video do Scart MUSZĄ generować paskudny obraz z artefaktami, bo w Scart nie ma osobnych sygnałów Luma i Chroma (jak w S-Video), tylko jest stary, dob... paskudny Composite. Trzeba sygnały Luma i Chroma z S-Video (czyli np. bezpośrednio ze złącza Video w C64) doprowadzić bezpośrednio do konwertera (który musi mieć osobne wejście S-Video).
[#37] Re: Adapter SCART do HDMI

@wali7, post #36

Tylko że to jest o wiele bardziej paskudne niż zwyczajowe delikatne kolorowe artefakty oryginalnego sygnału composite, który jest w C64 czy Atari 8-bit.

Może gdyby wziąć composite z C64 do przelotki na SCART zamiast Luma/Chroma i dopiero do konwertera, to jakoś by to było.

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 18:05:20 przez Jacques
[#38] Re: Adapter SCART do HDMI

@orila, post #12

Testy robiłem na zarówno na LCD jak i CRT. W drugim przypadku jakiekolwiek smużenie spowodowane konwerterem.
Na obrazie z linka widać przesadzony filtr wyostrzający.
Obraz ruchomy ma dodatkowo widoczne działanie filtrów grzebieniowych i generalnie konwerter ten dobrze nie obsługuje trybów bez przeplotu co objawia się ich rozmywaniem w celu ich deinterlacingu.
[#39] Re: Adapter SCART do HDMI

@RokiS, post #14

Dziwne że nie rozumiesz że ktoś poleca dobry (tak dobry - nie najlepszy) i niedrogi konwertera EURO RGB na HDMI. Nie każdy chce od razu 600 zł wydać na taki sprzęt. Staramy się raczej koledze pomóc nie kupić sprzętu w którym utopi tylko pieniędze a nie będzie z niego zadowolony. I powtórzę jeszcze raz ten tani link konwerter to minimum od czego trzeba zacząć.
Jak nie OSSC który poleciłem to są lepsze opcje w podobnej cenie do tego taniego konwertera który zaklinowałeś np. GBS-8220.

Ja poleciłem OSSC a nie GBSa ponieważ OSSC nie ma input laga i generalnie ma świetną jakość wejść analogowych i wsparcie społeczności pasjonatów. Każdy stary komputer i konsole 15KHz przez to da się używać.

W przypadku tego konwertera EURO-HDMI to pierwsze lepsze z brzegu Atari i konwerter odmówił współpracy

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 18:53:14 przez XoR
[#40] Re: Adapter SCART do HDMI

@mike100, post #29

Są przejściówki svideo scart, ale testowałem tylko z Amigą.
(Jeden z monitorów jaki mam ma wejście svideo - alternatywa do sprawdzania czy mam sygnał na kablu, ale też ma zaletę bo nie ma laga.)

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 19:27:26 przez orila
[#41] Re: Adapter SCART do HDMI

@miki1320, post #1

No jeszcze ja do dam coś od siebie onoście PSEUDO conwenterów/adapterów i przejściówek SCART/S-VIDEO itd. do HDMI.
Jeżeli chodzi o samą Amigę to do tej pory nie spotkałem się z lepszym rozwiązaniem niż SD INDI, Scanplus AGA/ECS (brak FF), framemester, OSSC Upscaler, Retro Tink2X
Zwykłych adapterów przetestowałem około 10szt. i żadne z nich nie polecam (to tylko moje zdanie i wiadomo każdy ma inne wymagania)
O ile z Amigą nie mam problemu z obrazem po VGA/DVI i HDMI to C64 miałem kłopot.
Od 5 lat poszukiwałem sensownego rozwiązania do C64 aby uzyskać idealny obraz na monitorze LCD ew. CRT, lumafix lub inne modyfikacje nie dawały żadnego sensownego rezultatu, nadal brak chociażby wyjścia VGA, pewien człowiek stworzył coś takiego nie przetestowałem jeszcze tego, drugim rozwiązaniem był wspomniany OSSC Upscaler lecz też jescze go nie kupiłem ale na pewno to uczynię, aż w końcu kupiłem Retro Tink 2x no i w tym momencie wszelkie problemy zniknęły. Brak lagów, obraz jest czysty i wyraźny, brak tzw. smurzenia, co ciekawe lumafix pogarsza obraz przez Retro Tink 2x C64 oczywiście podłączony bez pośrenio z wyjścia Video do S-Video Retro Tink. Podłączyłem też Amigę Chinchem jak i S-Video do tego Retro Tink no i obraz jest też bardzo dobry, w samym Retro Tink jest opcja FF.
Podsumowując, jeżeli jest ktoś wymagający to do Ami dobry SD lub lub leprzy OSSC Upscaler, a do C64 i innych konsol RetroTink2x, Można też zakupić wspomniany Framemeister jest bardzo dobry do Ami,C64 i innych lecz trudno dostępny i drogi.
[#42] Re: Adapter SCART do HDMI

@superbonio, post #41

Świetne podsumowanie ok, racja
[#43] Re: Adapter SCART do HDMI

@orila, post #40

Ja nie twierdzę, że nie ma takich przejściówek. Po prostu Scart nie ma sygnału chrominancji, więc taka tania przelotka S-Video>>Scart robi z luminancji i chrominancji (które składają się na S-Video) sygnał zespolony, czyli composite, i sygnał ten można wrzucić do scarta, bowiem jest tam sygnał composite (nie ma zaś osobno luminancji i chrominancji). Charakterystyczną cechą sygnału composite są kolorowe obwódki wokół pikseli, czyli badziewny obraz.
Możliwe jest wytworzenie sygnału RGB dla złącza scart, albo HDMI (co da bardzo dobry obraz), jednak trzeba do tego celu "trochę" więcej niż kilka elementów RC taniej przejściówki, bo wymaga to rozkodowania sygnału chrominancji i odtworzenie składowych RGB. Większość tanich przejściówek wykorzystuje wyłącznie sygnał Composite, chociażby dlatego, że wymaga on jednego ekranowanego kabla, a nie pięciu... a co sprytniejsi producenci używają nie tylko jednego kabla, ale nie jest on nawet ekranowany. Obraz jest paskudny, ale za to jest tanio :) Jeśli ktoś na drodze sygnału wideo używa jakiejś taniej przejściówki scart, to prawie na pewno obsługuje ona sygnał composite, RGB zaś obcina... Bo tak jest taniej, a przecież "cepry i tak sie nie znajo". Efektem jest tragiczny obraz.
To naprawdę jest bardzo proste:
Najlepszy jest sygnał RGB, ale on ma 5 żył: dla każdej składowej RGB po jednym, oraz dwa do synchronizacji (pozioma i pionowa). Tak sygnał masz w VGA i złączu Video Amigi.
W scarcie jest on ciut uproszczony, bo mamy osobno trzy składowe RGB, ale synchronizacja jest zespolona. Razem cztery kable (plus oczywiście masa). Scart właściwie nie jest standardem, tylko opisem złącza zawierającego sygnały RGB, synchronizację i composite (opis poniżej). Nie zawiera sygnałów jasności i luminancji. Zawiera też dźwięk stereo.
Jeżeli składowe koloru zakodujemy w sygnał jasności (czyli luminancji), oraz drugi, koloru (czyli chrominancji), a synchronizacje upchniemy razem z luminancję, to mamy dwa kable i gorzej niż osobne RGB, ale nadal niezłe - to S-Video.
Jeżeli zaś połączymy sygnały luminancji i chrominancji w jeden, otrzymamy sygnał zespolony wizji (czyli composite), który jest najgorszej jakości... prawie, bo gorszy jest od niego sygnał RF, czyli composite nałożony na telewizyjną falę nośną, zazwyczaj razem z dźwiękiem.
No bo do tych sygnałów należy doliczyć dźwięk - jeśli mono, to jedne kabel, jeśli stereo, to dwa.
Tak naprawdę jest jeszcze niezły standard YPbPr (czyli Component) z dwoma sygnałami koloru, ale chyba żaden interesujący nas sprzęt go nie produkuje.
Właściwie każdy komputer domowy lat 80 potrafi generować sygnał Composite, często też RF (A500 nie potrafi :) ). C64 generuje także S-Video. Amiga zaś RGB, który łatwo można wpiąć do scarta.
To cały przegląd analogowych standardów wideo.


Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 23:07:29 przez wali7
[#44] Re: Adapter SCART do HDMI

@wali7, post #43

Chrominację z S-Video podłącza się pod ten sam pin co sygnał koloru czerwonego. Nie wiem natomiast jak z obsługą takiego połączenia przez TV a tym bardziej tanie konwertery.
[#45] Re: Adapter SCART do HDMI

@XoR, post #44

W sumie fakt, niektóre scarty mogą to obsługiwać, nawet zdarzają się takie, co YPbPr łykają. Jednak jeśli przejściówka ma kabelek puszczony wyłącznie do Composite to nic nie zrobisz. Poza wymianą przejściówki na lepszą :)
[#46] Re: Adapter SCART do HDMI

@wali7, post #45

Wiem że to nie konwerter do hdmi a do vga ale używa ktoś GBS-8200 link jak wygląda sprawa jakości obrazu i współpracy z amigą i C64 ?
[#47] Re: Adapter SCART do HDMI

@mike100, post #46

Jak coś pamiętaj go od razu zekrankwoać bo inaczej to dużo szumów ma.
A tak to ogólnie go chwalą :) - aby niektórzy tylko OSSC wyznają.

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 16:54:36 przez RokiS
[#48] Re: Adapter SCART do HDMI

@mike100, post #46

tak wygląda obraz z tego gbs-a




link

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 17:32:31 przez mkdevil666
[#49] Re: Adapter SCART do HDMI

@mike100, post #46

Kolega powyżej pokazał zdjęcie, z którego wynika, że obraz jest niezły. Wg opisu na Allegro to powinien być niezły konwerter, z tym, że wyjście masz na VGA.
A z innej beczki, opis urządzenia wrzucony na Allegro został stworzony albo przez kogoś z poważnymi problemami w formułowaniu zdań, albo przez tłumacza Google.
[#50] Re: Adapter SCART do HDMI

@wali7, post #49

Obraz jest ok - bez szału. Monitor, który użyłem nie obsługuje 15MHz ale ma wbudowane głośniki. Zdarzają się niestabilności i obraz się rusza.

ps. czy wewnętrzne Scandoublery - też mają takie dolegliwości??

link

Pytam dlatego, że jeśli obraz też drga na wewnętrznych - to nie ma sensu przepłacać i warto pomyśleć o złożeniu takiego.

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 19:18:50 przez mkdevil666
[#51] Re: Adapter SCART do HDMI

@mkdevil666, post #50

Czy obraz sporadycznie skacze w poziomie?
[#52] Re: Adapter SCART do HDMI

@orila, post #51

Tak są drgania. Nie jest to idealne rozwiązanie. Jak to mówią cena do jakości.
Jeżeli chodzi o granie na Amidze jest to niezauważalne - obecnie gram w Settlers.
Przy edytorze tekstu może męczyć.

Co do finalnej oceny - to polecam. Ja kupiłem na ebay za podobne pieniądze.

zamówiłem sobie jeszcze adapter

link

i może dwie amigi podłączę :)
[#53] Re: Adapter SCART do HDMI

@mkdevil666, post #50

Wewnętrzne raczej nie powinny oferować takich "ficzerów", a to dlatego, że operują na sygnale cyfrowym wyciągniętym ze środka Amigi (konkretnie z Denice lub z Lisa), nie muszą więc sygnału wideo samplować przetwornikiem AD, co powoduje szumy i niestabilności obrazu.
Mam dwa wewnętrzne scandoublery - Indivision dla ECS i drugi dla AGA, oba generują obraz bardzo wysokiej jakości.
[#54] Re: Adapter SCART do HDMI

@mkdevil666, post #52


Sprawdź - może pomoże :)
Główna akcja od 3:30

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 19:52:47 przez RokiS
[#55] Re: Adapter SCART do HDMI

@mkdevil666, post #48

Obraz nie wygląda źle i za taką cenę urządzenie jest do rozpatrzenia szeroki uśmiech
a przeglądając "internety", znalazłem takie ciekawostki (z ali) np. OSSC link i jeszcze taki konwerter do sprzętów "Retro" link

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 17:32:41 przez mike100

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 17:45:04 przez mike100
[#56] Re: Adapter SCART do HDMI

@mike100, post #55

Tak jak we wcześniejszych komantarzach i w filmach z 'jutuba' było - ossc to "najlepszy" konwerter obrazu dla retro sprzętu :) Jak cena nie odstrasza to...
Tego retro scalera 2x nie kojarzę.

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 22:37:15 przez RokiS
[#57] Re: Adapter SCART do HDMI

@RokiS, post #2

Zdecydowałem się na konwerter polecany przez RokiS link allegro i muszę przyznać że i na Amidze i C64 obraz jest całkiem dobry, czytelny.
Jedyny minus (nie samego konwertera) że po podłączeniu amigi na tej samej listwie pojawiają się pasy - trzeba będzie nad jakąś listwą z filtrem pomyśleć
[#58] Re: Adapter SCART do HDMI

@mike100, post #57

C64 po composite?
[#59] Re: Adapter SCART do HDMI

@mike100, post #57

Czy ktoś orientuje się jak będzie różnica w jakości obrazu w przypadku monitora LG M1721A (przez VGA) a tego konwertera + lepszej klasy monitora?
Posiadam już Della 2408wfp i 2007fp, które nie łapią PALu po VGA i (co dziwne) po composite.
S-video jeszcze nie testowałem z uwagi na brak konwertera.
M1721A używam okazyjnie i zastanawiam się nad jego sprzedażą.
[#60] Re: Adapter SCART do HDMI

@Pentanteles, post #59

Jeżeli masz wersję LG M1721A, w której obraz nie drży w pionie (są dwa rodzaje elektroniki), to bym się nie pozbywał: jest bardzo wszechstronny, scrolle wyświetlają się dobrze, jedyny minus to spoczynkowy szum w głośnikach.
Na LED z konwerterem może uzyskasz lepszy obraz od wiekowego TFT, ale zależnie od rozdzielczości na konwerterze wraz z jej zwiększeniem, rośnie wyraźnie też opóźnienie, a interlace będzie stabilny (co może być zaletą lub wadą).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem