kategoria: A600
[#151] Re: Adapter SCART do HDMI

@perinoid, post #150

I jeszcze w kwestii uzupełnienia, żeby być uczciwym - na standardowych nastawach obraz też jest przesunięty w prawo. Ale można go sobie przesunąć w bardzo dużym zakresie. Plus więcej możliwości ustawień.
[#152] Re: Adapter SCART do HDMI

@perinoid, post #150

Na CRT VGA oczywiście zmiana trybów z 240p/480i tudzież 288p/576i jest natychmiastowa tak jak na CRT 15KHz?

Tego bym oczekiwał po prostej implementacji.
Kiedyś zresztą zrobiłem scandoubler dla zabawy w FPGA i o ile nie miałem wejścia to na generatorze sygnału mogłem się pobawić i przełączanie trybów działało natychmiast na CRT i niektórych LCD. TV już musiał sobie coś przeliczyć.

Też mój line doubler mógł te linie powielać 2x, 3x, itp. (a nawet w sumie dowolne proporcje bo to zależało od zegara). Deinterlacingu nie było tylko tryb że albo są czarne linie albo powielone. Dla trybu 3x tylko powielanie jako tako wyglądało bo czarne odstępy robiły się zbyt duże.

Sam kod do dublowania linii to w sumie jest banalnie prosty.
Do tego stopnia że nie mogę ogarnąć jak mogli to spartolić w Indivision ECS/AGA i nie dać trybu synchronicznego :)

Medusa ma kod open source czy to projekt o zamkniętych źródłach?
[#153] Re: Adapter SCART do HDMI

@XoR, post #152

Medusa ma kod open source czy to projekt o zamkniętych źródłach?


Wątpię żeby Lotharek udostępnił za free, wkoncu z tego żyje.
[#154] Re: Adapter SCART do HDMI

@perinoid, post #151

Ale tu przynajmniej można to ustawić a nie jak w tym konwerterze obcięty kadr i nic z tym nie zrobisz.
1
[#155] Re: Adapter SCART do HDMI

@RokiS, post #142

Oto fotki.

RGB -> monitor:






RGB -> konwerter HDMI -> monitor:






Dodam, że żadne regulacje aspektów w monitorze czy inne cuda nic nie dają. Obraz w istocie jest obcięty z prawej strony a nie przesunięty w prawo, co mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. W konwerterze też nie ma możliwości wyregulowania tego. Obraz z Amigi idzie na pewno prawidłowy bo gdyby nie był prawidłowy to przy podłączeniu bezpośrednim też by było źle.

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 15:44:17 przez seng164
[#156] Re: Adapter SCART do HDMI

@XoR, post #152

Medusa nie buforuje sygnału w taki sposób, żeby nie wprowadzać opóźnień. Inaczej musiałbyś buforować linię po to, żeby ją potem wypluć 2x a w międzyczasie buforować kolejną. W trybach aliasowanych jest jeszcze gorzej bo musisz w zasadzie wczytać całą ramkę (2 pola), żeby potem wypluć jeden obraz. Medusa, z tego co mi wiadomo, wypluwa linie na bieżąco i dlatego z jednej strony ma minimalne opóźnienie, a z drugiej obraz migocze w interlace. Jak w oryginale.

Nie wiem jak to jest w Indivision. Mam w jednym kompie ale się nie zastanawiałem.
[#157] Re: Adapter SCART do HDMI

@seng164, post #155

Oto fotki.

Patrzę i porównuję i mam wrażenie, że to taki urok Amigi - obraz jest przesunięty. Normalnie na monitorze pokrętłami sobie ustawiasz. A konwerter jak nie ma funkcji do ustawiania - no to nic z tego i jest jak u ciebie.
[#158] Re: Adapter SCART do HDMI

@perinoid, post #157

Urok nie urok ale konwerter nie powinien tego ucinać i przekazywać cały obszar obrazu który otrzymuje. Teoretycznie można nawet mieć to gdzieś i tyle. Ale fajnie by było mieć konwerter bez tej "przypadłości".
[#159] Re: Adapter SCART do HDMI

@seng164, post #158

Ale możliwe, że on właśnie tak robi. Wejdź w ustawienia overscanu i rozciągnij okno definiujące obszar maksymalnie. Jeśli prawy margines jest tam gdzie obraz ucina się z prawej - to znaczy, że mam rację.

PS. Nie twierdzę, że ten scandoubler jest taki super - bo nie jest
[#160] Re: Adapter SCART do HDMI

@perinoid, post #159

Gdzie to się ustawia, dawno tam nie byłem :)

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 16:23:03 przez seng164
[#161] Re: Adapter SCART do HDMI

@perinoid, post #159

OK już znalazłem, dawno nie grzebałem w Workbenchu :)

konwerter -> monitor:



Po rozciągnięciu krawędzie pokrywają się z obszarem obrazu który generuje konwerter.

Amiga RGB - monitor (podłączenie bezpośrednie):



Po rozciągnięciu okna definiującego obszar na pierwszy rzut oka wydaje się że jest to samo ale z prawej strony widać pionowy ledwie co widoczny ciemny bar. Zdjęcie zrobione bliżej ekranu monitora ukazuje to bardziej szczegółowo:



Tam gdzie jest ten ciemny bar po prawej stronie, po wyjściu z okna definiującego obszar jest obraz z Amigi. Tak więc to konwerter ucina ten obraz po prawej stronie. Niestety.



Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 17:07:33 przez seng164
[#162] Re: Adapter SCART do HDMI

@seng164, post #161

No niestety, tnie linię w konkretnym miejscu a nie tam, gdzie jest HSYNC. Słabo.
[#163] Re: Adapter SCART do HDMI

@perinoid, post #156

Medusa nie buforuje sygnału w taki sposób, żeby nie wprowadzać opóźnień. Inaczej musiałbyś buforować linię po to, żeby ją potem wypluć 2x a w międzyczasie buforować kolejną. W trybach aliasowanych jest jeszcze gorzej bo musisz w zasadzie wczytać całą ramkę (2 pola), żeby potem wypluć jeden obraz. Medusa, z tego co mi wiadomo, wypluwa linie na bieżąco i dlatego z jednej strony ma minimalne opóźnienie, a z drugiej obraz migocze w interlace. Jak w oryginale.

Dokładnie to w każdym scandoublerze buforujesz linię a potem rysujesz ją z 2x szybszym zegarem i dlatego też można zdążyć narysować ją dwa razy (lub raz i potem czerń) w czasie wczytywania jednej oryginalnej.

Tego nie przeskoczysz więc zawsze jakiś lag będzie. W FPGA masz jednak dość małą pamięć. Wystarczającą na kilka(naście) linii a nie całe klatki, i stąd nie ma tam widocznego input laga. To jest rozumiane przez 'na bieżąco'.

Dokładnie to najmniejszy lag jaki można osiągnąć to gdy zaczniesz rysować linię w takim momencie że aktywny piksel linii zostanie odczytany moment przed wyświetleniem ostatniego aktywnego piksela pierwszej rysowanej linii (druga może być czarna jak symulujesz scanlinesy). Czyli pół linii opóźnienia z lewej strony i 'moment' z prawej. To już jednak jest dość duże kombinowanie i wątpię aby którykolwiek scandoubler takie coś stosował bo w sumie nie warto zachodu.

Za to podobne kombinowanie ma sens w przypadku całych klatek i kadrowania. Gdybyś chciał obraz 16:9 na monitorze 4:3 albo 16:10 wyświetlić to chcesz pasy i tutaj podobnie, albo czytasz całą klatkę i potem wyświetlasz albo zaczynasz wyświetlać ją szybciej. Tak samo ostatni piksel... no powiedzmy dla uproszczenia cała linia... ma być wczytana przed jej wyświetleniem. Dla np. 1080p na 1200p panelu to by maksymalnie było 120 linii jeśli dobrze liczę. Cała reszta jest taka sama jak gdy się czeka aż się cała klatka wczyta tylko szybciej można zacząć rysowanie.

Problem jest taki że łatwiej jest tego nie liczyć i poczekać na sygnał V-SYNC przed zaczęciem rysowania - i stąd masz klatkę opóźnienia w wielu implementacjach skalerów. Te w monitorach to potrafią tak sobie czekać mimo że mają idealny sygnał z ichniego EDIDu co już jest dość słabe.

Anyway, Medusa ze specyfikacji wygląda jak OSSC z wejściem chinch/s-video.
Niestety skoro nie dali żadnej pamięci to trybów laced bez migania nie obsłuży.
Do gier jak najbardziej wystarczy, szczególnie na CRT.

A co do Indivision to problem jest z Indivision ECS i AGA Mk1 i MK2 gdzie jak dasz 50Hz wyświetlanie to on wyświetla w 50Hz a nie te 49.92hz synchronicznie jak wyświetla Amiga gry. Powoduje to to że obraz jest jakby płynny ale co jakiś czas szarpnie. Też input lag to sobie pływa od 0ms to prawie 20ms. Twórca tych scandoublerów to się za bardzo skupił na 60Hz monitorach aby na nich był obraz. Innymi słowy te scandoublery są tragiczne do gier. Do systemu są ok bo tam na scrolle nikt nie patrzy.

W Indivision AGA Mk3 poprawili problem. Choć też nie spodziewam się aby zrobili to prawidłowo bez laga.
[#164] Re: Adapter SCART do HDMI

@perinoid, post #144

Udało mi się kupić ten konwerter w wersji Speaka. Jest dobrze:




Na pierwszy rzut oka konwertery są praktycznie identyczne:


No może w jednym gniazdo niebieskie a w drugim bardziej "wciśnięte" w obudowę, takie niuanse. Ale w środku jednak coś innego, choć pewnie płytka drukowana i elementy elektroniczne też na pierwszy rzut oka są tam podobne. Na razie jednak nie rozkręcałem bo nie jestem pewien czy nie utracę gwarancji.

Oczywiście konwerter w wersji Speaka był droższy no ale cóż, wzięli krowę, wezmą i cielę...

Ciekawi mnie dlaczego na pudełku od Speaka napisali "SPECIAL Edition". Oby to nie zwiastowało zubożenia jakiejś funkcji albo jej braku. A może dodali S-Video po SCART? Postaram się to sprawdzić.

Dziękuję bardzo perinoid za sprawdzenie działania tym modelu.


Znalazłem jeszcze coś takiego:

https://allegro.pl/oferta/av-konwerter-speaka-professional-sp-sc-hd-02-10431937960

Typowo pod SCART ale nie wiadomo czy obsługuje RGB. Czy ktoś może testował ten konwerter?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2022 20:17:15 przez seng164
2
[#165] Re: Adapter SCART do HDMI

@seng164, post #164

Dalsze wnioski z tego konwertera:

1. Obsługuje S-Video po SCART (nowa edycja, może dlatego). Obraz z Commodore 64 jest dobry, znaki dość wyraźne, jaskrawość chyba nieco większa niż oryginalnie widoczna z C64 na telewizorze ale może to tylko moje złudzenie. W przypadkach zbyt silnego sygnału z komputera będzie konieczne zastosowanie rezystora 50-150 ohm na żyle chrominancji między komputerem a konwerterem celem uniknięcia migania obrazu, zakłóceń kolorów lub ich całkowitego braku. Można ten rezystor wlutować np. w popularny adapter S-Video - SCART i dorobić dodatkowy mikroprzełącznik do zwierania tego rezystora w razie potrzeby.

2. Kolory z Amigi są bardziej naturalne niż w chińskim odpowiedniku gdzie kolory były bardziej nasycone. Tutaj są nieco stonowane, naturalne. Minimalnie jakby "przykręcona" ostrość. Można to lubić lub nie - kwestia gustu. Dla mnie jak najbardziej do zaakceptowania

3. Charakterystyczne smużenie wydaje się nieco mniejsze niż w chińskim konwerterze. Można ustawić 50 klatek na wyjściu przy czym daje się czasami zauważyć niewielki przeplot

4. Dźwięk jest nieco cichszy niż w chińskim. Trzeba ustawiać większą głośność w monitorze lub telewizorze.

5. Lag mały, da się grać, ruch myszy w Arkanoid szybko był oddawany za konwerterem.

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 19:38:40 przez seng164
[#166] Re: Adapter SCART do HDMI

@seng164, post #165

6. Obraz jest minimalnie obcięty z lewej strony w porównaniu do chińskiego odpowiednika. Jednak jest to tak niewiele że zupełnie nie przeszkadza w niczym. Tryb interlace włączany z poziomu Workbencha bardziej smuży choć nie migocze, jednak nie wiem czy mi monitor tego nie odfiltrowuje.

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 19:52:32 przez seng164
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem