kategoria: A600
[#121] Re: Adapter SCART do HDMI

@BULI, post #117

Ale nie widzę żeby ta MEDUSA była lepsza od Retrothink 5x?
To co mnie interesuje w Retrothink5x to te wypasione tryby scanline (po nowym upgrade)

Obejrzałem opis MEDUSY ale nic tam jakoś super ciekawego nie ma

https://www.youtube.com/watch?v=e6GFw-6ypLM

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2022 19:39:55 przez mateusz_s
[#122] Re: Adapter SCART do HDMI

@mateusz_s, post #121

Nikt nie pisał, że jest lepsza ale jest tańszą alternatywą do Retrotinka 5x Pro. Póki co, widziałem tylko kilka filmików Lotharka, filmik Borga i filmik z atarionline testujący z Atari ST i w zasadzie wiele z nich nie wynika. Scanline mnie, powiedzmy, średnio interesuje ;)

Tu więcej testów Retrotinka https://www.youtube.com/user/KBauschardt/videos Na testy użytkowników Medusy poczekamy do maja ;)

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2022 19:52:45 przez Madman
[#123] Re: Adapter SCART do HDMI

@mateusz_s, post #120

Widziałem, ale jak dla mnie to "zbyt dobra jakość" - jeszcze bym oszalał z powodu ostrości obrazu
Może kiedyś.
[#124] Re: Adapter SCART do HDMI

@BULI, post #117

Ossc pro z ali ? Przeciez to zwykly ossc 1.6 (ten z wyjsciem hdmi) tylko dodane kilka radiatorkow :p

A ta medusa jakos narazie do mnie nie przemawia o.O taki wannabe gbs control. Szanuje, ze ma wejscie svideo i composite :) ale downsamplingu pewnie nima :(, chcialbym zobaczyc go w testach z ps1 i c64

Ile medusa podbija rozdzialke ? Da rade do 1080p?
[#125] Re: Adapter SCART do HDMI

@BULI, post #117

No ale teraz robi się to już 800zł bo jest pośrednik..
Ja rozumiem, że idziemy w profesjonalizm i też wolałbym się skupić na "pracy" niż użeraniu się z klientami, ale kurcze- z racji tego, że jesteśmy z Polski (lub UK), mamy drożej niż kolega z USA, Rosji, czy Kanady!

Moim zdaniem bez sensu, albo wszyscy, albo nikt!
Pewnie za jakiś czas wszyscy będą musieli kupować przez firmy trzecie, ale póki co to rodacy są poszkodowaniu (przynajmniej ci kupujący).

Dziś na stronie Lotharka pojawiło się coś takiego (nie wiem czy się śmiać czy płakać?)

Medusa preoorder agenda:

15.04.2022 - 799 PLN + delivery after 22.05.2022
01.05.2022 - 849 PLN + delivery after 27.05.2022
5.05.2022 - 899 PLN + delivery after 05.06.2022


Teraz dodajmy do tego stówę więcej na retrohax i robi się 900, 950 i 1000.

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2022 20:55:34 przez Madman
2
[#126] Re: Adapter SCART do HDMI

@Madman, post #125

Daj koledze @adinfo poskladac gbs'a, potestowac i bedzie sklejał gotowce na potęge :p

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2022 23:50:12 przez sajdor
1
[#127] Re: Adapter SCART do HDMI

@sajdor, post #126

Zanim nabiorę wprawy w lutowaniu co wyciągnę co najwyżej 4k z GBSa i RGB z NESa

Zamówiłem w łikend moduł zegara i NodeMCU v3

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2022 08:17:04 przez Adinfo
[#128] Re: Adapter SCART do HDMI

@Adinfo, post #102

Ten najpopularniejszy konwerter do Amigi jest dobry ale ma jedną zasadniczą wadę - obcina obraz (kadr) po prawej stronie ekranu skutkiem czego mamy obcięte grafiki i gry. Jeśli akurat tam występuje obszar "roboczy" to wtedy zima. Pojawiały się oferty sprzedaży gdzie sprzedający zrobił zdjęcie i obraz nie był obcięty, ale kto wie. Może są jakieś wersje ze zaktualizowanym oprogramowaniem gdzie to poprawiono. Ja mam dwa takie konwertery, jeden starszy drugi nowszy ale zarówno w jednym jak i w drugim obraz jest obcięty. Jan Beta, znajomy i jeszcze tam ktoś testowali ten konwerter i u nich też obraz obcięty.

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 06:38:17 przez seng164
[#129] Re: Adapter SCART do HDMI

@seng164, post #128

Mój nie ucina, zakupiony okolo 3 lata temu, na ebay od niemieckiego sprzedawcy. Bardziej bym sklanial sie ku wersji, ze jedna obudowa, a kilku chinczykow klepie srodek i jak sie trafi :)
1
[#130] Re: Adapter SCART do HDMI

@KoLi, post #129

Skąd zatem wziąć adekwatną wersję :)
[#131] Re: Adapter SCART do HDMI

@KoLi, post #129

Można prosić namiary na tego sprzedawcę?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 17:57:22 przez seng164
[#132] Re: Adapter SCART do HDMI

@seng164, post #130

Nie wiem, nawet nie wiem czy to prawda z tymi wersjami i ilością "producentów" :) po prostu, taka moja "teoria" patrzac na ilosc rych konwerterow, rozbieżnośc w cenach, oraz czas na rynku.
Co do aukcji, moge podeslac, ale dopiero w sobotę - najlepiej wtedy mi sie przypomnij na Pw (nie mam terqz dostepu do komputera), choc ebay kasuje aukcje po 90 dniach od zakonczenia, a teraz, bez kompa nie jeatem nawet w stanie powiedziec czy to byla osoba prywatna czy sklep
[#133] Re: Adapter SCART do HDMI

@KoLi, post #132

Coś może być w tym prawdy bo skoro u Ciebie nie ucina obrazu a u mnie ucina (sprawdzałem na różnych TV) to znaczy że to są to różne wersje. Oczywiście ciężko będzie trafić "na ślepo" bo musiałby kupować i odsyłać a to raczej się nie opłaca. Dlatego lepiej by było mieć "sprawdzony" model. Ewentualnie jeśli ktoś z tego forum miałby do sprzedania tę lepszą wersję to chętnie kupię, nawet używany.
[#134] Re: Adapter SCART do HDMI

@seng164, post #133

Wystarczy inny firmware w monitorze i będzie Ci np. brakować jakiejś funkcji, coś nie będzie poprawione co zrobiono w późniejszej wersji, ewentualnie coś spieprzono. Zdarza się, ja sam od 2007 roku szukam nowszego softu do mojego monitora który ma spieprzony overscan przy podłączeniu po componencie lub hdmi (nie mówię o podłączeniu do pc bo tu wszystko gra) i wiem, że dopiero następny firmware miał to poprawione.
[#135] Re: Adapter SCART do HDMI

@Adinfo, post #127

Jeśli chodzi o GBS to chyba zależy co się trafi. Ja zamawiałem 3 razy z Ali i za pierwszym razem resetowal mi się randomowo i mrygal, za drugim razem były kolory do bani i nie pomagała regulacja rgb pokrętłami. Dopiero za trzecim razem trafiłem egzemplarz który jako tako działa.
[#136] Re: Adapter SCART do HDMI

@Madman, post #134

Podłączałem kilka monitorów i telewizorów i na każdym obraz z tego konwertera był obcięty z prawej strony więc to na pewno nie jest ich wina. Taki sam obraz (czyli obcięty) jest gdy podłączę konwerter pod grabber HDMI a grabber mam wysokiej jakości, kupiony za spore pieniądze.

Cały czas mówię o tym konwerterze:

https://allegro.pl/oferta/konwerter-scart-hdmi-hdmi-audio-coaxial-11816994011

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2022 22:46:20 przez seng164
[#137] Re: Adapter SCART do HDMI

@seng164, post #136

Mam podobny (w takim samym pudełku) ale brandowany Speaka i działa bardzo dobrze. Nie tak dobrze jak Medusa ale naprawdę spoko.
[#138] Re: Adapter SCART do HDMI

@seng164, post #136

Masz zdjęcie jak to wygląda lub tytuł gry w której sprawdzałeś ? Mogę sprawdzić na swoim konwerterze.
1
[#139] Re: Adapter SCART do HDMI

@Jacenty, post #138

Choćby Workbench. Obraz jest ucięty prawie przy samej prawej krawędzi okna Workbench i prawej krawędzi górnej belki. Coś takiego:

https://i.ebayimg.com/images/g/JgkAAOSwJslbI8OW/s-l1600.jpg

O ile w Workbenchu to w zasadzie nie przeszkadza bo całe okno jest widoczne to jeśli chodzi o gry to wystarczy podłączyć Amigę najpierw bezpośrednio pod telewizor lub monitor, odpalić kilka gier a później te same gry odpalić podłączając Amigę do telewizora ale przez ten konwerter. Np. ekran ładowania w grze Elfmania gdzie grafika jest na całym ekranie - widać że obraz z prawej strony nie jest kompletny.

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2022 23:43:28 przez seng164
[#140] Re: Adapter SCART do HDMI

@perinoid, post #137

Masz możliwość może sprawdzenia czy nie ucina kadru z prawej? Medusa jest interesującym urządzeniem, pomimo że trzeba osobno podłączać dźwięk z Amigi gdyż posiada wyjście DVI zamiast HDMI.

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2022 23:46:22 przez seng164
[#141] Re: Adapter SCART do HDMI

@mateusz_s, post #121

Ale nie widzę żeby ta MEDUSA była lepsza od Retrothink 5x?
To co mnie interesuje w Retrothink5x to te wypasione tryby scanline (po nowym upgrade)

Wyglądają dość podobnie do tego co można uzyskać na MISTerze.
Takie scanlines jak w starych emulatorach gdzie co druga linia jest czarna są w sumie dość słabe, szczególnie dla LCD (ale też CRT, nawet @480/576p jeśli taki CRT nie jest wystarczająco jasny bo te scanlines powodują że obraz jest 2x ciemniejszy) bo dostaje się tylko połowę kontrastu. Za to już te algorytmy w MISTerze pozwalają na naprawdę dobry jasny obraz który wygląda praktycznie identycznie jak na monitorze 240p/288p.

Do tego stopnia że można na monitorze VGA przy odpowiednio dużej rozdzielczości emulować wygląd kineskopu 15KHz. Przy dużej rozdzielczości na VGA CRT nie widać oryginalnych scanlines'ów.

Oprócz samego wyglądu różnej grubości krechy i tego że obraz się nie przyciemnia i nie traci kontrastu dodatkowo same kolory dzięki tym algorytmom wyglądają identycznie.

Osobiście jestem zainteresowany tą płytką DExx-vd_isl do DE10-Nano i jak nie będzie mocno droga to sobie kupię.
[#142] Re: Adapter SCART do HDMI

@seng164, post #139

jak możesz to zrób fotki porównawcze z gier - nie każdy ma tv z euro i hdmi.
[#143] Re: Adapter SCART do HDMI

@seng164, post #139

Choćby Workbench. Obraz jest ucięty prawie przy samej prawej krawędzi okna Workbench i prawej krawędzi górnej belki.

A próbowałeś poprzesuwać za pomocą ustawienia Overscan z Prefs (z poziomu WB Amigi oczywiście)?
[#144] Re: Adapter SCART do HDMI

@seng164, post #140

Masz możliwość może sprawdzenia czy nie ucina kadru z prawej?

Mi nic nie ucina. Zawsze można sobie przesunąć obraz z poziomu Hydry. Ale obraz jest idealny.

UWAGA - interlace mruga tak samo jak mruga interlace na CRT. I to jest absolutnie zamierzone i pożądane. Nie ma deinterace - bo ma nie być. Dzięki temu opóźnienie jest bardzo niskie a jakość obrazu wyściowego jest bardzo dobra. To trzeba wiedzieć i rozumieć bo jak ktoś się spodziewa czegoś innego to się może bardzo niemiło zdziwić.

Medusa jest interesującym urządzeniem, pomimo że trzeba osobno podłączać dźwięk z Amigi gdyż posiada wyjście DVI zamiast HDMI.

To akurat nie jest prawdą bo ma wyjście cyfrowe DVI, na którym też jest dźwięk i można bez problemu podpiąć się pod TV za pomocą HDMI już z dźwiękiem. Co więcej, dźwięk możesz podać osobnym wejściem i też się zmiksuje na wyjście. Wszystko z własnego doświadczenia.

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 12:10:36 przez perinoid
1
[#145] Re: Adapter SCART do HDMI

@perinoid, post #143

Nie próbowałem i nie o to chodzi. W grach i tak tego nie przestawię bo się nie da a nawet jeśli by się dało to mi się nie chce przestawiać tego w każdej grze. To jest ewidentnie wina konwertera i dlatego muszę poszukać takiego który wyświetla poprawnie cały kadr. Myślałem o RetroTink 2X-SCART ale jeszcze się zastanawiam. Jest jeszcze Medusa no i oczywiście Indivision MK3 z wyjściem HDMI.
[#146] Re: Adapter SCART do HDMI

@perinoid, post #144

Dzięki za info. W takim razie sprawdzę może ten brandowany, o ile go gdzieś dam radę kupić. Minęło kilka lat więc pewnie oprogramowanie będzie w nim nowsze ale może będzie OK.

Tak przy okazji, to nigdy nie rozumiałem trybu interlace w Amidze, dlaczego on na Amidze miga a np. w sygnale telewizyjnym gdzie też przecież jest przeplot nie miga :)

Co do Medusy, DVI nie przekazuje dźwięku. Mówił także o tym Borg z RetroGralni w swoim teście. DVI przekazuje tylko obraz. Chyba że coś tam twórcy wymyślili i jest specjalna przejściówka w co osobiście nie chce mi się wierzyć, ale jeśli tak jest to wolałbym to potwierdzić na 100%.

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 12:21:04 przez seng164
[#147] Re: Adapter SCART do HDMI

@seng164, post #146

Co do Medusy, DVI nie przekazuje dźwięku. Mówił także o tym Borg z RetroGralni w swoim teście. DVI przekazuje tylko obraz cyfrowy. Chyba że coś tam twórcy wymyślili i jest specjalna przejściówka w co osobiście nie chce mi się wierzyć, ale jeśli tak jest to wolałbym to potwierdzić na 100%.

Przekazuje. Mam Medusę przed sobą - wiem co piszę. I nie ma żadnej przejściówki - po prostu działa.

Jeszcze co do położenia obrazu - jesteś pewien, że to nie wina ustawienia monitora? Nie możesz przesunąć obrazu w lewo?
1
[#148] Re: Adapter SCART do HDMI

@seng164, post #146

Tu masz kilka demek z Amigi zgrabowanych za pośrednictwem Medusy: https://youtube.com/playlist?list=PLVLhtAWh7G9ASeRF6D0W2ZIR9-CAj8uFb (najnowsze, poukładać "od najnowszych" i patrzeć na tytuły bo większość jest innych)
[#149] Re: Adapter SCART do HDMI

@perinoid, post #147

A to mnie zaskoczyłeś. Czyli wystarczy zwykły kabel DVI-HDMI ze sklepu AGD jak ten popularny łączący komputer z monitorem/telewizorem i dźwięk tym jednym kablem pójdzie? Nieźle. Możesz powiedzieć coś więcej o Medusie? Chodzi mi o jakość obrazu, przełączanie trybów, czy można ustawić stały tryb wyjściowy, np. 1920x1080 50/60, jak radzi sobie z usuwaniem przeplotu?

Jestem pewien że to nie wina monitora. Sprawdzałem na kilku, dodatkowo sprawdzałem na grabberze HDMI, telewizorze i wciąż to samo. Też na początku myślałem że to monitor/odbiornik ucina ale jednak nie.

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 12:39:44 przez seng164
[#150] Re: Adapter SCART do HDMI

@seng164, post #149

A to mnie zaskoczyłeś. Czyli wystarczy zwykły kabel DVI-HDMI ze sklepu AGD jak ten popularny łączący komputer z monitorem/telewizorem?

Tak. Ja używam prostej przejściówki DVI-HDMI i do tego jest podpięty najzwyklejszy kabel HDMI. Nic więcej.
Możesz powiedzieć coś więcej o Medusie? Chodzi mi o jakość obrazu, przełączanie trybów, czy można ustawić stały tryb wyjściowy, np. 1920x1080 50/60, jak radzi sobie z usuwaniem przeplotu?

Co do przełączania trybów - nie jest idealnie ale urządzenie zaprojektowane według takiej a nie innej filozofii nie będzie natychmiast zmieniać trybów - niekoniecznie z winy samej Hydry a z winy monitora. U mnie z tą synchronizacją to bywa różnie. Co do trybów - można ustawić ale lista trybów jest taka:
- tryb STD: 640x400, 640x480, 720x480, 720x576, 800x600, 1280x1024,
- tryb DBL: 1280x400, 1280x480, 1440x480, 1440x576, 1600x600, 2560x1024.
Dalszą robotę musi zrobić TV - ja mam podpiętego LG Flatron 22" FullHD i jak dla mnie z odległości ok. 65cm od oczu obraz jest bardzo dobry. Oczywiście - ktoś inny może marudzić ale to mnie mało interesuje ;)

W Medusie możliwości ustawienia obrazu są bardzo duże. Domyślne ustawienia są dobre ale jak ktoś chce to może sobie dopasować. I co najważniejsze - ustawienia nie są "per tryb" tylko "per komputer" - Medusa wykrywa rodzaj podłączonego komputera i wprowadzane zmiany są tylko dla niego (przy czym Amiga to Amiga a nie "ta konkretna AMiga", tak dobrze to nie ma).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem