kategorie: A4000, CD32, Prometeusz, Sprzęt
[#451] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #449

Dobry port na Age/Ecs po prostu by przerobił te grafiki na bitplany i blitował bitplanami wtedy nie byłoby potrzebne c2p.
1
[#452] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@RokiS, post #447

Ogolnie to nie ma co porownywac Akiko z zadna Amiga, ktora ma fast memory. Oryginalnie CD32 ma tylko chip ram, i tylko z takim konfigiem ma sens porownywac c2p. Podejrzewam, ze wtedy Akiko jest lepsze niz kazde turbo, zakladajac, ze turbo w ogole zadziala bez fast ram.
[#453] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@Don_Adan, post #452

oczywiście, że były turbo do amigi (akurat a500) bez fast ram, nie miały większego sensu ale były:
[#454] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #439

Wrzucę link do tego filmu również na PPA, głównie dla osób zainteresowanych muzyką zarejestrowaną na innych platformach "retro" niż Amiga. Materiał został "zapisany" a raczej wycięty na płycie winylowej. W materiale wideo prace odtworzone są na Technics SL-1900 z 1978 roku. Projekt graficzny okładki, płyty zaprojektowałem sam z użyciem zdjęć analogowych, które sam wykonałem i wywołałem :)



nowy80Retro_SV2023SE_WE by Paweł Nowak, on Flickr
1
[#455] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #454

Możesz coś więcej napisać, jak i gdzie coś takiego zrobiłeś i jakim kosztem?
Ja kilka lat temu obczajałem wytworzenie kilkunastu płyt, i jak mi dali wycenę to nogi się pode mną ugięły :)

W sumie to byłoby fajne do zrobienia kompilacji ulubionych starych utworów lub modułów, lub do reprodukcji Jarrowskiego Music for Supermarkets :)
[#456] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@Ralpheeck, post #455

Możesz coś więcej napisać, jak i gdzie coś takiego zrobiłeś i jakim kosztem?


Jest kilka firm, które są w stanie w Polsce "wyciąć" płyty winylowe w niskich nakładach lub nawet pojedynczych sztukach. Aby tradycyjnie wytłoczyć płyty, trzeba zapłacić za zrobienie "płyty matki". Jest to opłacalne przy minimalnych nakładach od 100 szt., w górę. Technika wycinania moim zdaniem jakościowo nie odbiega od tradycyjnie tłoczonych płyt.
Cena zależy od wielu aspektów:
- wielkość płyty, gramatury,
- kolorystyki płyty, dodatkowej grafiki,
- kwestia wykonania grafiki okładki, jej wielkość, ilość stron, powlekanie itp.
- doliczenie koperty (kolorystka), wkładka, książeczką, powlekanie itp.
- przygotowania masteringu
- przygotowanie projektu (jeśli samemu tego nie zrobisz)
- ilości sztuk

Tak ogólnie to cena od 50 zł do około 330 zł za szt. (różne warianty jak wyżej)
Można zerknąć na: https://beevinyl.pl/, https://vinylrecord.pl, https://vinylove.me
1
[#457] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #439

Zapraszam do obejrzenia kolejnego materiału odnośnie TF360 dla Amiga CD32. Dodałem wentylator z radiatorem na procesor (mieści się w CD32). Pamięć SSD Industrial 16GB, nowy kipper 2020 z USB, pokrywa z żywicy osłaniająca kipper. Dodałem również nowy zasilacz (5V - 8A). Przeprowadziłem krótki testy procesora, dysku SSD, pamięci.

1
[#458] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #457

Otrzymałem kilka zapytań, odnośnie gdzie można kupić kartę TF360. Umieściłem pod materiałem na YT link do tematu na amibay.com gdzie Twórca oferuje te karty.
1
[#459] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #458

Zapraszam do obejrzenia porównania wersji demo Starstruck dla Amiga 1200 94 MHz oraz Atari Falcon 90 MHz. Amiga 1200 w wersji wieżowej. Karta turbo TF-1260 94 MHz. Atari Falcon wyposażony jest w CT63 90 MHz.
1
[#460] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #459

Obraz na Flakonie jest jasniejszy.
[#461] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@waldiamiga, post #460

Obraz na Flakonie jest jasniejszy.

Obraz z Amigi jest bezpośrednio nagrywany ze złącza RGB. Atari Falcon nagrywałem ze złącza VGA. Zauważyłem na swojej Amidze w wieży w której mam Voodoo 3, że obraz zbliżony do Falcona mam właśnie z karty graficznej (sprawdzałem na Quake czy Doom). Osobiście lubię z Amigi to naturalne rozmycie z RGB i trochę bardziej pastelowe kolory. Pamiętam, że jak widziałem obraz z karty graficznej z "blaszaka", wolałem swój z Amigi :)
[#462] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #461

porównanie takie z...
- nie dało dało się ustawić takiej samej częstotliwości procka na Amidze i Atari??
- nie dało radę zgrać obrazu z Amigi z vga. sam twierdzisz że
Zauważyłem na swojej Amidze w wieży w której mam Voodoo 3, że obraz zbliżony do Falcona mam właśnie z karty graficznej (
, a w takim razie pomimo że jestem fanem Amigi to twierdzę że obraz z Atari jest lepszy...
1
[#463] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@RokiS, post #462

porównanie takie z...
- nie dało dało się ustawić takiej samej częstotliwości procka na Amidze i Atari??
- nie dało radę zgrać obrazu z Amigi z vga. sam twierdzisz że

Zauważyłem na swojej Amidze w wieży w której mam Voodoo 3, że obraz zbliżony do Falcona mam właśnie z karty graficznej (

, a w takim razie pomimo że jestem fanem Amigi to twierdzę że obraz z Atari jest lepszy...


Podaje w materiale wideo większość istotnych informacji, tak aby było odniesienie. Zdaje sobie sprawę, że można taki materiał przygotować na wiele sposobów. Wideo na Falcona miałem nagrany wcześniej, TF nie przestawię na 90 MHz. Zweryfikowałem z ciekawości tryb RGB na Falconie, generowany obraz jest jaśniejszy i bardziej ostry. Kwestia gustu, co komu się podoba. Osobiście lubię efekt delikatnego rozmazania jak w CRT. Amigi które mam ze scandoublerami z wyjściem cyfrowym często podłączam pod xRGB lub Medusę w celu ustawiania bardziej "miękkiego" obrazu. Kwestia co kto lubi, są różne gusta. Zerknij na poniższy screen, bardziej pasują mi przejścia tonalne z Amigi.

Bez-nazwy-1 by Paweł Nowak, on Flickr
[#464] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #463

Na tym shocie, wygląda to jak reklama HDR. Po lewej popsuty specjalnie obraz, a po prawej w pełnej krasie

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2024 14:53:04 przez Aniol
2
[#465] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@Aniol, post #464

Na tym shocie, wygląda to jak reklama HDR. Po lewej popsuty specjalnie obraz, a po prawej w pełnej krasie

Ciekawe porównanie. Nasuwa mi się pewna analogia. Trochę amatorsko zajmuje się fotografią, mam sprzęt robiący super realistyczne cyfrowe fotografie. Jakiś czas temu stwierdziłem, że wolę mniej doskonałą a ciekawszą z mojej perspektywy fotografię analogową. Ciekami mnie, jaki byłyby odpowiedzi ludzi używających w mediach społecznościowych różnych filtrów nakładanych na fotografię, często imitującą zdjęcia analogowe. Po co psują te "bardziej doskonałe" zdjęcia nakładając filtry.
[#466] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #465

Mam pytanie, sorki nie chciało mi się szukać, a pewnie wiesz - czy to demko wykorzystuje FPU, oraz czy obydwa procesory użyte (W Amidze i Falconie) je posiadają?
[#467] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@karolb, post #466

Mam pytanie, sorki nie chciało mi się szukać, a pewnie wiesz - czy to demko wykorzystuje FPU, oraz czy obydwa procesory użyte (W Amidze i Falconie) je posiadają?


Nigdzie w wymaganiach nie widziałem dla tego dema konieczności posiadania FPU. Znalazłem natomiast informację, że demo można odpalić nawet na 68030/50MHz. Oczywiście nie ma mowy o płynnym odtworzeniu dema. Udało się demo odpalić tylko na sprzęcie z 030 z FPU co sugeruje że demo posiada taki wymóg.
1
[#468] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #467

Zapraszam do obejrzenia wstępnego materiału dotyczącego karty turbo WARP1260. Instalacja karty w Amidze, pierwsze testy w systemie AmigaOS3.2.

Kilka ciekawostek, które mnie zaskoczyły:
- transfer z karty microSD zainstalowanej na WARP1260 (powyżej 14 MB)
- jakość wykonania, dopasowanie karty i podzespołów do instalacji w obudowie A1200
- niskopoziomowy sterownik myszy pod USB, można się cieszyć taką myszą od uruchomienia Amigi
- blokada scandoublera po zamontowaniu na płycie głównej, połączona ze "szpilką" pobierającą sygnał z innego układu,
- w przypadku mojej Amigi 100% stabilność przy pracy do 95MHz, jest to płyta z epoki bez poszerzonych ścieżek do zasilania takiego "potwora".

Pewnie zrobię jeszcze kilka porównawczych materiałów z TF1260 czy CT63 dla Atari.

6
[#469] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #468

Warp to produkt wykonany przez profesjonalistów i pasjonatów .
Co do CT63 dla Atar to może i karta fajna ale trzeba kombinować z zasilaczem dlatego uważam że to gniot.
2
[#470] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #468

Zapraszam do zerknięcia na rozgrywke Reshoot Proxima 3. Nowa dobrze zrealizwana gra dla Amig z kościami AGA.
- nie przeszkadzają jej rozbudowane Amigi
- super zrealizowane tła, szczególnie efekt falowania (np. 2 poziom)
- duża grywalność i "sieczka" na ekranie przy dużej ilości obiektów
- wszystko w 50 kl/s.
- komunikaty podczas gry mogłyby być na przezroczystych tłach :)

5
[#471] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #470

super giera
[#472] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #470

komunikaty podczas gry mogłyby być na przezroczystych tłach

Dokładnie to samo pomyślałem gdy oglądałem Twój film. Od razu rzuciło mi się w oczy, że w pewnym momencie kawał bardzo istotnej części ekranu jest po prostu zasłonięty przez komunikat. Może jakiś update to zmieni. Aż się wierzyć nie chce, że tak to zrobiono w grze w której cała reszta wydaje się być bardzo dobrze zrobiona.
2
[#473] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@MDW, post #472

Zapraszam do obejrzenia porównania jak działa demo "We come in peace" na Amidze 1200 z TerribleFire 1260 oraz WARP 1260. Obie konfiguracje wyposażone są w procesor 68060 rev.6 Demo ma spore wymagania i wyciska z tych kart co tylko się da :)

1
[#474] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #473

No i powiem tak:
O ile może to być zbliżone (choć wątpię), to moja stara A1200 w zasadzie nie odbiega od tego porównania,
A1200 +Blizzard PPC 603e/240 z 060/50MHZ + Bvision.
Nie wiem, czym się tu podniecać.
Owszem, kolorystyka może być odmienna - monitor, ale płynność (ilość klatek na sekundę) jest zbliżona.
Demo odtwarzało się idealnie tak samo z tego co przedstawiłeś, jak z mojego kompa. Z mikro poślizgiem, bo nie jestem idealny ze startem.
Może to zasługa kodera, może błąd playera.
Uważam, że tak nie powinniśmy porównywać sprzętu, bo to bzdura.

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2024 18:32:53 przez Gandalf
1
[#475] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@Gandalf, post #474

Uważam, że tak nie powinniśmy porównywać sprzętu, bo to bzdura.


Dla mnie porównanie jest OK, poniewż widzimy że obie konstrukcje działają z tą produkcją podobnie. Zresztą procesor i taktowanie jest identyczne więc nie ma zdziwienia. To nie jest porównanie NVIDIA kontra AMD. Chyba, że obie karty porównywane by były do Vampira, czy Pistorma Pi3, Pi4 na real AGA.
1
[#476] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@Gandalf, post #474

Patrząc czysto praktycznie, jaki sens ma porównanie kart bazujących na procesorze z lat 90tych? Prosty telefon ma większą moc obliczeniową. Traktuje to w formie zabawy, osobiście lubię takie porównania i chętnie je oglądam. Jeśli ktoś zadaje sobie pytanie czy warto robić takie testy, to materiał z mojej perspektywy już spełnił swoje zadanie. Ciekawe jest to, że nie widać w tym demie bardzo znaczącego przyrostu prędkości WARP względem TF. Są dema czy nawet dema gier używających silników 3D gdzie tą różnicę widać bardziej. Mam w przygotowaniu już kolejne materiały WARP & TF, WARP AGA & WARP RTG czy WARP & CT63. Myślę, że będą to dość ciekawe porównania. Bez względu na rezultaty, uważam że WARP1260 jest super dopracowaną kartą pod względem użytkowania w Amidze. Nie znam drugiej takiej karty, gdzie Twórcy tak indywidualnie podeszliby do konstrukcji jednego modelu komputera w dopasowaniu karty w tym właśnie środowisku.
[#477] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #476

Patrząc czysto praktycznie, jaki sens ma porównanie kart bazujących na procesorze z lat 90tych?


No to napiszę dokładniej, bez skrótów myślowych:
Demo ma spore wymagania i wyciska z tych kart co tylko się da :)


Z bzdurami mnie poniosło, ale bardziej chodziło mi to, że nie zauważyłem jakiegoś przyrostu płynności w działaniu dema pomimo tych 94/95 MHz taktowania. Nie sądzę, że to był szczyt możliwości tych kart skoro staroć kupiony pod koniec lat właśnie 90-tych z blisko połową tego taktowania daje podobne efekty. Po prostu nie demo (jakiekolwiek) powinno być tu punktem odniesienia. Na Amidze brakuje czegoś w stylu Cinebencha, FurMarka, który dałby sensowne wyniki. Koderzy - do dzieła! Pełna zgoda co do faktu, że karty dobrze spełniają swoje zadanie. Po to zostały stworzone.

Nie znam drugiej takiej karty, gdzie Twórcy tak indywidualnie podeszliby do konstrukcji jednego modelu komputera w dopasowaniu karty w tym właśnie środowisku.


A można inaczej? Nikt logicznie myślący nie tworzy sprzętu, a przynajmniej nie powinien, na tak wąski rynek, nie mając rozeznania z czym ma do czynienia. Ilość ludzi wykładających potężną ilość kasy na takie projekty chartatywnie jest bardzo mała. Zawsze z tyłu głowy jest pomysł na zarobek, nawet jeśli ma być niewielki, bo małą łyżeczką też się najesz, choć będzie to dłużej trwało.

Żeby nie było - dzięki wielkie dla ludzi tworzących różne projekty sprzętowe i programowe dla naszej ulubionej platformy.OK

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2024 07:41:03 przez Gandalf
1
[#478] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #473

zacytuję sam siebie
porównanie takie z...

-- znów obraz nagrywany z dwóch różnych jakościowo źródeł... to jest pseudo reklama Warpa chwaląca. jego lepsze wyjście video??

--
Demo ma spore wymagania i wyciska z tych kart co tylko się da :)
tego to nie wiemy, przydałoby się porównanie chociaż z jakąś 060 50MHz a najlepiej żeby jeszcze był licznik FPS zgrywanego materiału. A tak to...
[#479] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@RokiS, post #478

To właśnie miałem na myśli. Wiele zmiennych nic konkretnego.
Napisałem co się działo na 060/50 "optycznie". Ale to nie jest miarodajne.
Brak programu testowego.

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2024 08:51:36 przez Gandalf
[#480] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@Gandalf, post #474


nie zauważyłem jakiegoś przyrostu płynności w działaniu dema pomimo tych 94/95 MHz taktowania


Wg mnie sceny 3d na TF1260 są mniej płynne niż na Warpie. Tym bardziej będzie to widoczne na Blizzardzie z wolniejszymi pamięciami i taktem 50 MHz. Moc obliczeniowa rośnie proporcjonalnie do taktowania procesora - w efekcie Amiga może "wypluć" o wiele więcej fps.

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2024 08:51:47 przez _tBn_
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem